'rovinciaal nieuws op nu eralls /ERF 'OLIN DEENS SUNIL ïva - KLM I korting DVERBEEKE 35 69 39 198 Hekel aan de E.E.G. MacMillan luistert naar de kiezer J AGENDA Gemeenteraad van Terneuzen ru se Pinda's omatenpurée Luxe argarine 5 pakjes halen B gy de gister te Goes gehouden Mulo-examens slaagden voor het A-diploma en Middenstands diploma Gijs de Bokx en Marian Klaassen te Terneuzen en Jan Kempc en Suzan Deurwaarder, leiden te Zaamslag. AARDENBURG BOSCHKAPELLE SAS VAN GENT SLUIS IJZENDIJKE °otl~ SUNU-M6 In de steek gelaten Vrijdag 20 juli IgJ paraten )r de Ambachtsscholen. i hebben ze voorradig in khaki, uw en ongebleekt 5L MEE OVERALLS BOERBOOMS) RNEUZEN Didstraat 22 Telefoon 2473 voordeel IE (alle soorten) van 49 voor 5 blikjes van 85 voor 150 gram IS KABELJAUW, S of SCHOL iliteit. Geen afval, panklaar! VMI C-ORENG per pak slechts r EN KLAAR CONSERVEN e op reis. JSCOURANT! ik, SLAOLIE in blik. e kwaliteiten, neemt proef! slechts betalen. ÏOLKSTRAAT 36 TELEFOON 2251 st U een prima ebruikt dan steeds met wereldnaam I LSON DERNEMING et een 100-jarige ervaring! TKOLKSTRAAT 40 2272-3272 - TERNEUZEN voor Terueuzen en omstreken. MULO-EXAMENS Bh de te Goes gehouden MULO- "mens slaagden o.m. voor het diploma P. Pieters te Breskens *n J Mulder te Sas van Gent ■Voor het A-diploma en Midden- itandsdiploma slaagden o.m. M. de Bruijne en J. Kouwenberg, bei- den te Oostburg. TERNEUZEN Goed afgelopen I'Gistervoormiddag omstreeks Vf twaalf had op de Kanaalweg SSTtralie „Zeven Huis- W' een verkeersongeval plaats ^t zeer goed is afgel°Pen' ne heer I- W. A. uit Terneuzen ted in zijn auto achter eeni Bel- [sche auto in de richting Sluis- Proen de bestuurder van de Bel- iche auto naar links uitweek Mm een geparkeerd staande auto voorbij te rijden, volgde ook de leer A., die echter niet bemerkt bad, dat uit de richting Sluiskil Jen tegenligger naderde, welke auto bestuurd werd door de heer A. A. G. W. uit Breda. Bij de onvermijdelijk volgen- Ie botsing kwamen beide auto s pgen de ter plaatse langs dc ka- laaloever staande betonnen jtootrand tot stilstand Beide auto's liepen dusdanige materiële schade op, dat ze naar een garage moesten worden ge sleept. MULO-examens I Allen leerlingen van de Chr. Mulo-school alhier. Diploma zwemmen I Aan de op 13 en H Juli j-1- af genomen proeven voor de school- zwemdiploma's A, B en C namen 220 leerlingen deel. Voor het di ploma A slaagden 114 leerlingen, voor B 56 en voor C 4. Afgewe zen werden 46 leerlingen. De volgende leerlingen slaag den voor diploma A; Bp- Wieland, W. C. v. Grember- «hc. J. E. Thomas, J. de Ritter, H. A. Risseeuw, G. Dieleman, M. Cadzand, J. v. Grol, J. D. Dubbel- larv: D. Postma, C. A. Pladdet, J. J. Poortvliet, F. A. v. d. Vijver, C. L. v. Doorn, J. C. Matthjjsse, C. A. Harreman, J. C. Visser, D. J. Willemsen, J. H. Calbo, A. J. Wis se, W. L. Blankers, P. F. Vermei- rc-, R. P. M. Kegels, C. J. Dep, R. jonkman, M. A. C. Wesdorp, H. W. 3e Jaeger, R. M. M. de Gijsel, A. J[ Schelfhout, C. F. van Hijfte, F. e Bruijn, J. G. v. Damme, L. W. ■erhage, P. C. R. Schobben, C. C. je Witte, P. A. de Dreu, G. J. de luijter. J. Buijze, T Wisse, J. A. v. 3. Linden, C. H. d'Haene, P. A. Hamelink, W. J. v. Leuven. W. J. Turry. K. P. H. Weijland. C. J. P. Stoffelt, W. P. de Roo, A. E. de Zeeuw, B. C. Caluwe, A. Herrè- bout, P. J, Dingemanse, J. Nevjt, M. de Jonge, V. P. Lippens, J. C. Ir. den Bosch, L. J. v. Leuven, R. T. N. Luijcks, A. T. G. Strijdonck, J. M. de Fouw, P. M. Thalen, M. J. Hamelink, K. G. v. Haele, allen leerlingen der L. T. S.: P. A. Jonk man, M. S. Stoffels, C. de Haan, F. N. Haak. W. Mos, P. A. de Doelder, C. Herrebout, M. B. Ver meulen. allen 1.1. Zuidlandschool; M. L. Dallinga, J. Zaal, J. Sutter- land. M. E. den Breker, J. C. Jan sen, allen 1.1. der openbare lagere school B te Sluiskil; R. P. Leijs, I.1. R. K. jongensschool; M. A. v. Baal, F. M. v. Blooijs, S. A. Bou- man, S. de Braai, C. J. 'Dezutter, L. M. Dezutter, J. Rijnhout, P. K. Scheele. allen 1.1. Chr. lagere school, Leeuwenlaan; W. M. M. v. d. Linden, 1.1. R. K. Uloschool; M. S. Smidt, 1.1. school A; M. S. Si mons, M. P. Verburg. P. Klaassen, J. M. A. Jansen, T. Kaijser, H. van Hoeve, C. Mechielsen, C. M. de Ridder, allen 1.1. Chr. Uloschool; J. van Es, A. M. v. Gorp, L. A. v. d. Hooft, allen 1.1. Herv. school; M. D. Donze. 1.1. Landbouwhuis- houdschool; B. Koulen, S. v. 't Westeinde, M. Calle, L. Nelissen, R Mullaert. G. de Bakker. A. Bonte. C. v. Kou teren, A, Loof, M. IJsebaert, J. de Kriiger, F. Hage naar, A. M. F. de Lege, allen 1.1. P, K. meisjesschool; C. .1. Haak, 1.1. Petrus Hondius Lveeum; E. M. A. Hamelink. 1.1. Uloschool te Hulst; M. C. H. Koenraadt, 1.1. R. K. meisjesschool te Roosendaal. De volgende leerlingen slaagden IToor diploma B; P. Wieland, A. L. Eggebeen, P. t)ppeneer. M, J. v. Vliet. E. ,T. W. Jan der Bergen. J. M. PijDelink, B. P. M. Thomas. R. Slock, W. Allon- sius, C. J. de Breker. P. C. R. Schobben, C. C. de Witte, V. C. Hoorman, A. J. Lensen. M. de Jonge. C. J. v. Langevelde. A. v. d. Velde. L. Dieleman. J. Helmen dag. Th. Verschueren, Dl. A. Kindt. F. I. C. M. Andriessen, K G. v. Haele, C. J. van Cleemputte, allen 1.1. L. T. S.M. Goedings, 1.1. Zuidlandschool- A. de Kraker. 1.1. Chr. school. Knol; P. E. v. Dix- ijoorn. l.l, openbare lagere school te Hoek; J. H. W. Boerbooms. 1.1. ^».K. jongensschool; J. J. W. Die leman, l.l Chr. lagere school m^eeuwenlann; .T. H. van Diermen, M. R. K. Uloschool: L. K. Visser, P. Bosscher. L C. Verhage, J. A. Oostdiik. M. Bouterse, A. M. ■aasse allen 11. openbare lagere school A; A. .T. W. Stekefee. C. M. Bareman. A. .T. van 't Hof, I.,. M. de Blaeii. ,T. Millenaar. M. S. Scheele, A. Dekker, allen 1.1. Chr. Uloschool; A. F. Buiize. H. .T. M. n!LreVT0ei,s' M' J- DAdler, A. M. •it, V- allen 1.1. Herv. school; F. v. Poelie, 1.1. Landbouw- buishoudschonl; p. Verschuren. P. Heunen. E. Epskamn. A. Ghuijs, G iu'T'- allen l.l R. K. meisies- Mhonl; Ph. Ch. Boland. 1.1. Petrus Lveeum; E. M. A. Hame- 1.1. Uloschool Hulst. Kol,eer|de leerlingen slaagden joor diploma C: c. Rijnhout 1.1. L.T.S.: R. de r r'v L- K. meisjesschool; L M. Verwilghen. A. D. van orgen. beiden 1.1. U.T.S. ia.P.? Proeven werden afgenomen r l C. van Harn, de heren uAh 8? en C- Mink- leraren M. O. KvïlU i en J- Johannisse, ambt. sportzaken gemeente Terneuzen cn fle heer A. dcMaeyer, Bezoek. In de maand juni bezochten 7045 bezoekers het zwembad. Vorig jaar was dat 9031. Het sportpark werd bezocht door 34 scholen. Actie Koningin Wilhelmina Fonds. Dc in deze parochie gehouden ledenwerf-actie voor het Konin gin Wilhelmina Fonds is succes vol verlopen. Ten bate van de kankerbestrijding werd boven dien een bedrag bijeen gebracht van ƒ248,45. Universitair examen Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het pro- padeutisch examen voor natuur kundig ingenieur, de heer F. F. M. de Mul, alhier. Vrijwillige toekomstige herverkaveling. In de wijk Heille belegde de wijkraad een vergadering in het Dorpshuis. De vergadering droeg zo zei de heer A. van Hoorickx, voorzitter van de wijkraad, een informatief karakter over een vrijwillige toekomstige herver kaveling. Dit probleem werd nader belicht door ir Hervinck van de Ned. Heide Maatschappij en door de heer De Regt. Beide sprekers legden het ac cent op de betere bedrijfsvoering, die mogelijk wordt door een ver antwoorde en dermatig toege paste verkaveling. In september komt men weer bij elkaar. Alle belanghebbende eigenaren en pachters zullen dan worden uitgenodigd om aan de hand van een detailkaart de situatie beter te kunnen over zien. Universitair examen. Voor het eerste gedeelte van het kandidaatexamen voor elec- trotechnisch ingenieur slaagde te Delft onze plaatsgenoot de heer R. J. van de Plassche. Concert „Geduld Overwint". Zaterdag geeft het muziek gezelschap „Geduld Overwint" des avonds om 8 uur haar eerste zomerconcert op de Markt. O.a. zullen gespeeld worden; Arro- manch, My fair Lady, Cortège Heroïque, Napolitaanse Sere nade en een slotmars. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL VROUW UIT KAAM VAN MOTEL GEVALLEN In dc nacht van woensdag op donderdag tegen één uur is een 31-jarige Amerikaanse vrouw, wier naam niet bekend is ge maakt, uit het raam gevallen van een motel in Edam. Zij had daar haar intrek genomen met een man van Amerikaanse nationali teit. Deze had "s avonds een café in Edam bezocht. Toen hij om streeks half één in het motel te rugkeerde, ontspon zich een hef tige woordenwisseling tussen hem en de Amerikaanse. Kort daarop riep de man de hulp in van de eigenaar van het motel, de heer A. Lakeman, omdat iets ernstigs zou zijn gebeurd. Bij on derzoek bleek dat de vrouw met een bloedende hoofdwond buiten, op korte afstand van het motel, lag. Zij was bewusteloos. Nadat een plaatselijk arts eerste hulp had verleend, werd de vrouw per ziekenauto overgebracht naar het stadsziekenhuis te Purmerend. Zij is daar anderhalf uur later overleden. De man, die niet haar echtgenoot bleek te zijn, ver klaarde onder meer dat de vrouw naar een vermeend balkon had willen gaan. Hij is in arrest ge steld. VERMIST MEISJE TERECHT De 16-jarige Adriana Maria van Houten uit Maarssen, die sinds zondag werd vermist, is donderdagavond door een auto mobilist, met wie zij van 's-Her- togenbosch af was meegelift, naar de politie in Haarlem ge bracht. Vandaar is zij in de loop van de avond overgebracht naar het politiebureau in haar woon plaats, waar zij werd verhoord. Het meisje is, zo is gebleken, vrijwillig met drie jonge Duit sers, die met een auto op vakan tie waren, meegegaan naar Zand- voort. Ook word nog een uitstap je gemaakt naar Amsterdam. De drie Duitsers hebben haar zon dagavond bij haar woonplaats af gezet. Zij durfde echter niet naar huis en is toen gaan liften; eerst naar 's-Hertogenbosch en van daar naar Haarlem. WAARSCHIJNLIJK NOG DEZE MAAND LANCERING VENUS SATELLIET De NASA treft voorbereidingen om nog deze maand een Ameri kaanse satelliet te lanceren, die een baan moet beschrijven welke hem- vlak langs de geheimzinnige planeet Venus zal voeren. De satelliet heeft de naam „Mari ner". Het object heeft een drie voudig doel: 1. De ontwikkeling van de techniek van het in hun baan brengen van internationale ruimtevaartuigen; 2. Het ver zamelen van gegevens over Venus; 3. Het doen van waar nemingen onderweg over de verschijnselen aan de opper vlakte van de zon. Bij de lan cering zal de eerste trap van een Atlas-raket worden gebruikt, als tweede trap een Agena, ontwik keld door Lockheed. De satelliet zit in de Agena opgesloten. De Agena zal de 200 kg wegende „Mariner" in de ruimte in de richting van Venus afschieten. Foto: Technici van Lockheed schuiven een' beschermende kap over de Agena, waarin de Mariner. De bittere woordenstrijd tussen. Spaak en de Britse Labour- Jeider Gaitskell over Engelands toetreding tot de Euromarkt heeft direct weinig meer belang dan dat het de bijeenkomst van de socialistische internationale in Brussel heeft verlevendigd. Spaaks sarcastische „het lijkt wel of de E. E. G. op zijn knieën gesmeekt heeft in het Britse Gemenebest te worden opgenomen" en zijn oordeel over Gaitskells woorden „het is of ik een betere uitgave van MacMillan hoor praten" dragen echter verder dan de Belgische vergaderzaal. Ze raken ook aan de kern van een probleem. De zes zijn aardig wel gevaren bij de E. E. G. alles bij alles ge nomen. Ze hebben daarom gelijk dit voor hun zegenrijke experi ment in economie als goed te be schouwen en het niet te laten verwateren omderwille van uit breiding met een lid in casu met Groot-Brittannië. Tenslotte heeft Londen niet om aansluiting ge vraagd omdat het de Britten eco nomisch zo goed ging. De tijd dat MacMillan zich de titel MacWonder kon laten aan leunen en de conservatieven de verkiezingen ingingen onder de strijdkreet „u hebt het nog nooit zo goed gehad", die tijd is wel voorbij. Het is ook niet voor niets dat bij de grootscheepse politieke koppensnellerij in MacMillans kabinet Selwyn Lloyd het voor naamste slachtoffer was; de minister van Financiën, die in Engeland tevens de economie be heerst. WAKKER SCHUDDEN Lloyds maatregelen hebben niet tot gevolg gehad dat de Britse economie zich in een krachtig tempo ontplooide. Inte gendeel: door zijn pogingen loon- en prijsbeleid wat strakker te voeren heeft hij bij werkgevers en werknemers beide een luste loos onbehagen in het leven ge roepen. Het verlangen der Brit se regering om zich bij de E. E. G. aan te sluiten is voor een deel zeker ook te verklaren uit de hoop die MacMillan en de zijnen koesteren dat hierdoor de Britse economie zal worden wakker ge schud en geprikkeld door con currentie van het vasteland aan de daar steeds doorgaande ex pansie deel zal krijgen. Het verlangen tot aansluiting kan alleen opkomen bij een (zo als Engeland) al zeer geïndus trialiseerde staat of landen die druk bezig zijn zich te industria liseren en die bovendien sterke agrarische banden hebben met de Zes, bijvoorbeeld Ierland en Denemarken. De landen, die het voornamelijk moeten hebben van de export van grondstoffen zien minder aantrekkelijks in de E. E. G. Zo de 35 landen van de econo mische conferentie van Cairo, bijna alle landen die aan den lijve ondervinden dat de prijzen der industrieprodukten stijgen op de wereldmarkt, tot hun na deel als kopers en tot voordeel van de E. E. G.-landen als produ centen, terwijl de grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt als maar dalen; iets waarvan de E. E. G.-landen als kopers profi teren en India. Pakistan. Brazi lië, Ceylon, de Maleise Federatie, Mexico, Chili, Venezuela om maar een paar van de 35 te noe men, de dupe zijn. EEN CLUB DER RIJKEN? In genoemde landen wordt het succes van de Euromarkt met aanzienlijk minder genoegen en voldoening gadegeslagen dan men in West-Europa gewend is te doen. Daar ziet men met angst en vreze hoe de E. E. G. zich dreigt te ontwikkelen vooral als Engeland ook deel neemt en de V. S. er zich naar Kennedy's wens nauw aan verbinden tot een soort club der rijken met als doelstelling zich nog rijker te maken, waarbij de armen in de kou op de stoep blijven staan. Juist om deze ergernis in zijn voormalige koloniën te voorko men hebben de Fransen zich be ijverd deze gebieden aan de E. E. G. te associëren en door deze gemeenschap met een ontwikke lingshulp te laten steunen. Zon der dat dit overigens tot unanie me tevredenheid in deze Afri kaanse gebieden leidde, trouwens ook niet kon leiden. Als men al het besluit vat bij Britse toetre ding tot de E. E. G. de zwakkere leden van het Gemenebest net zo te behandelen als de ex-Fran se gebieden, dan betekent het dat de steunspoeling nog verder wordt verdund en liet economisch voordeel de associatie verdeeld over velen nog minder. Voor de Britten betekent dit het afsnij den van vriendschapsbanden en gros; geen aantrekkelijke bezig heid, vooral niet omdat economi sche tegenmaatregelen zeker niet illusoir zijn: op confiscatie neer komende nationalisaties a la Cuba van IJrits bezit bijvoorbeeld. Dat is een aspect van de zaak dat in Londen zeker ook te den ken geeft. In ieder geval zal er op de conferentie van Caïro zo niet over gesproken, toch zeker over gedacht worden. De recentelijk door Moskou in vele toonaarden bezongen haat tegen de E. E. G. is niet alleen te beschouwen als een uiting van angst voor stijgende economische macht in West-Europa. De door alle propaganda-wateren gewas sen politici van het Kremlin heb ben er zeker ook oog voor de groeiende hekel aan de E. E. G. bij de armere naties van Azië, Afrika en Zuid-Amerika vast in te lijven bij hun agitatie in de koude oorlog. (Nadruk verboden.) HEDEN TERNEUZEN: Zuidersport park, terr. v.v. „Terneuzen", 7 uur: AtoomboysMistrap- pers en 'AdvendoPTT. ZUIDZANDE Uitstapje bejaarden Onze bejaarden hebben weer hun jaarlijkse reis gemaakt en het Oranje-Comité, dat deze rei zen ieder jaar organiseert, is er ook nu weer in geslaagd om deze dag voor de oudjes tot een on vergetelijke te maken. 's Morgens rond acht uur star ten de bejaarden, comité en de dameshelpsters met twee tou ringcars. Via de Braakman werd Terneuzen bereikt, waar een korte rondrit werd gemaakt en konden de deelnemers ook iets zien van de werken in verband met de kanaalverbreding. Ver der ging de tocht via Hulst naar Sint Niklaas in België, waar de stedelijke bad- en zweminrichting werd bezichtigd, het grootste overdekte zwembad van België. Na een rondgang langs de ver schillende installaties van deze inrichting, genoten de oudjes ge ruime tijd van het zwem-uurtje van de jeugd. Vervolgens werd gereden naar Rupelmonde, waar in een langs de Schelde gelegen uitspanning, de koffie stond te wachten. Na hier gelaafd te zijn werd via Temse naar Antwerpen gereden, alwaar een rondrit langs de ha vens werd gemaakt. De terugtocht naar huis werd gemaakt via Lokeren, Gent en Knokke. in welke laatste plaats natuurlijk de wafels bij „Moeder Siska" geproefd moesten worden. Nadat deze genuttigd waren werd tenslotte via de grenspost in Sluis weer naar Zuidzande ge reden, waar men, getuige de daar gehoorde afscheidswoorden van velen, zeer voldaan terugkeerde. Verkeersexamen Aan de hand van de resultaten van het in maart en juni j.l. af gelegde schriftelijk en monde ling verkeersexamen, kon dezer dagen aan 18 leerlingen van de openbare lagere school alhier het verkeersdiploma dan wel het insigne van het Verbond voor Veilig Verkeer worden uitgereikt. De namen van de geslaagden zijn: Jaap Casteloijn. Bert Van- hulle. Ria Almekinders, Janny van Hoeve, Piet Lohman, Jan Everwijn, Erie Salomé, Tonny Meulendijk, Eddie Verkeste. Jac. de Groot, Arie van Haren, 'Theo van 't Hoogt, Annie Versluijs, Sartoeniè van Haren, Jannie Dobbelaar, Charlie de Neve, Bram Bril en Marian Crielaard. Drie candidaatjes moesten worden afgewezen. Zestien koppen heeft premier MacMillan laten rollen in het Britse kabinet. Een rigoureuze volgens sommige verbijsterd toe kijkende Britten zelfs: wrede opruiming, waardoor de jongeren vooral van de vooruitstrevende linkervleugel in de conservatieve partij aanzienlijk meer invloed in het regeringsbeleid hebben ver worven. Of het kabinet hierdoor ook verbeterd is, zal gauw moeten blijken: daarvan hangt af met welke faam de 68-jarige eerste minister aanstonds de politiek verlaat; als een eerbiedwaardige krachtfiguur die er niet tegenop zag radicaal en pijnlijk in te grijpen als dat nodig was, of ais een verachtelijk man die zijn oude getrouwen aan de kant zette om zijn eigen politieke loopbaan wat te rekken. De slachting die MacMillan de aan de Driestuiversopera ont leende bijnaam Mac the Knife heeft gegeven in de Daily Mail krijgt in vrij wat bladen als oorzaak toegeschreven de weer zin van MacMillan om op het komende partijcongres met zo'n onpopulair team te verschijnen. Het kan zijn, hoewel de koppige Schot zijn partij wel eens eerder voor het hoofd heeft durven stoten. Voor de verkiezingen heeft hij het in ieder geval niet te doen, want hij heeft zelf in de hand wanneer die worden ge houden, mits niet later dan 1964. En dat duurt nog een hele tijd. De ontevredenheid met het regeringsbeleid is MacMillan twaalf keer onder de neus ge wreven, telkens als door overlij den of om een andere reden in een kiesdistrict een vrijgekomen Lagerhuiszetel moest worden betwist. De conservatieven ver loren steeds; de liberalen en in mindere mate Labour wonnen. In conservatieve kringen heeft men dit verschijnsel geanaliseerd zoals ook de Londense Times het in een hoofdartikel deed: de kie zer-s hebben de conservatieve partij in de steek gelaten omdat ze verandering wensten en die in de Torypartij niet voor moge lijk hielden. Ze zouden dus niet zozeer voor liberalen of socialis ten hebben gestemd dan wel tegen deze conservatieven. Dat was een indirecte methode om verandering in eigen partij - en in de regering die deze vormt af te dwingen. Op die overtuiging heeft Mac Millan gehandeld. En bij alle beschouwingen kan men eigen lijk ook niet ontkennen dat er in zijn drastisch snijden in het ka binet ook een zeer democratisch element schuilt. Hij gaf gevolg aan wat hij zag als de wens van de kiezers. De oudste democratie gaf daarmee een kras voorbeeld aan de jongste in West-Europa: in Duitsland hebben de kiezers zelfs nog sterker dan in Enge land hun misnoegen geuit over de krakende regering in Bonn, maar daar bleef na enig gepraat alles bij het oude. Tenzij de ge ruchten over het aftreden van de omstreden Franz-Josef Strauss een inleiding vormen tot een grondige herziening van Aden auers ploeg (Nadruk verboden.) In het R- K. Verenigingsgebouw te Sluiskil werd gisteravond in aanwezigheid van tal van genodigden, w.o. het college van B. en W., afscheid genomen van eerw. zr. Maximiliana als hoofd van de St. Antoniusschool. Op de foto drukt burgemeester mr. Rijpstra, na de scheidende ..te hebben toegesproken, eerw. zr. Maximiliana ten afscheid de hand. In ons volgend nummer komen wij op dit afscheid nader terug. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad waren alle leden aanwezig. Na opening door de Voorzitter, mr H. Rijpstra, werden de notu len van de vorige vergadering on gewijzigd vastgesteld. Tot lid van de Commissie van Toezicht M. O., ter voorziening in de vacature ontstaan door ont slagneming van de heer S. W. Henry, werd benoemd de heer drs P. A. Neeteson te Sas van Gent. Zonder bespreking of hoofdelij ke stemming werd besloten tot aankoop van de woning Walra- venstraat 1. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot ont eigening van gronden gelegen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Oostelijke Kanaaloever'' werd door enkele leden geïnformeerd naar de mogelijkheid de schat tingsrapporten bij de raadsstuk ken over te leggen. Van de zijde van het college van B. en W. werd toegezegd dat zulks nader zal worden bekeken. De raad ging zonder bespre king of hoofdelijke stemming ak koord met het voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse per celen industrieterrein. In aansluiting op het voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel industrieterrein aan de N.V. Rubberfabriek Holiandia vestigde de heer Fijn van Draat de aandacht op het brandgevaar. De Voorzitter antwoordde dat deze kwestie bij de Hinderwets- aanvrage wordt bezien. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. inzake het plan en financieringsopzet voor aanleg van een afvalwaterleiding, welk plan in ons nummer van maandag 16 juli uitvoerig werd opgenomen. De raad sprak er in het alge meen zijn voldoening over uit, dat dit plan thans ter tafel ligt. Van verschillende zijden werd er de aandacht op gevestigd, dat al deze plannen een gevolg zijn van de Delta- en Kanaalwerken. Het college van B. en W. werd verzocht in deze diligent te zijn met betrekking tot het verkrijgen van een zo hoog mogelijke sub sidie. Door B. en W. werd zulks toe gezegd. Het voorstel van B. en W. tot overneming van het beheer en onderhoud van gedeelten van de Lange Blikstraat werd zonder bespreking of hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij het voorstel van B. en W. tot liet nemen van salarismaat regelen per 1 januari 1962, zeide de heer Hol: Meneer de Voorzit ter. De bekende circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken van 2 april 1962, houdende ad vies aan de gemeentebesturen tot het treffen van soortgelijke salarisvoorzieningen als met in gang van 1 januari 1962 voor het rijkspersoneel zijn genomen, heeft de gemoederen in gemeen telijke kring al danig in beroe ring gebracht. Allerwege viel veel kritiek te beluisteren. Ook in de toelichting bij dit voorstel merken B. en W. onder meer op: le lange tijd gedraald te hebben ter zake de raad een voorstel te doen; 2e de maatregelen in de voorge stelde uitwerking, d.i. een ge differentieerde salarisverho ging voor de onderscheidene functies, volstrekt onjuist te achten; 3e indien er al salarissen zijn die voor een extra verhoging in aanmerking komen, dat dit dan in eerste instanties de salarissen der lagere ambte naren zijn. Ter zake is ook de plaatselijke Commissie van Georganiseerd Overleg informatief gehoord en ook deze komt, eveneens met er Ik behoef u waarlijk niet te verklappen dat na ampele over wegingen het voor vele raadsle den, mede gelet op het voordien alhier ingenomen standpunt, heel1 wat zelfoverwinning heeft gekost in de conclusie met het voorstel van B. en W. mee te kunnen gaan, niet echter dan na indie ning van een motie, ondertekend namens de fracties door alle frac tievoorzitters in deze raad en lui dende als volgt: MOTIE. „De raad der gemeente Terneu zen in openbare, vergadering bij een op 19 juli 1962; gezien het voorstel van het col lege van Burgemeester en Wet houders om de salarissen van de ambtenaren, in dienst van deze gemeente, te verhogen overeen komstig de richtlijnen, neerge legd in de circulaire van de Mi nister van Binnenlandse Zaken van 20 april 1962; van mening dat dit voorstel de lagere en middelbare ambtenaren onrecht doet, om hun salaris met een lager percentage te verhogen dan dat der hogere ambtenaren; van oordeel dat de verantwoor delijkheid hiervoor ligt bij de be voegde instanties op rijksniveau; van mening, dat met afwijzing van het voorstel noch de ambte naren van deze gemeente, noch de gemeente zelf is gediend; besluit het voorstel te aanvaar den en draagt het college van B. en W. op zich tot de Minister van Binnenlandse Zaken te wenden met het dringende verzoek het overleg met de ambtenarencen- trales te heropenen en daarin als- nog voorstellen tot verbetering van de salarissen van de lagere en middelbare ambtenaren ie doen en gaat over tot de orde van do dag". De Voorzitter deelde mede, dat het college deze motie ter kennis zal brengen van de minister van Binnenlandse Zaken. Hierna werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vervolgens werd in behande ling genomen het voorstel van B. en W. tot deelneming in de gemeenschappelijke regeling Schoolartsendienst in Zeeuws- Vlaanderen. Mevr. DoomsOrtelee sprak haar voldoening over deze rege ling uit. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De voorstellen van B. en W. tot het aangaan van een reke ning-courant overeenkomst met de Stichting Terneuzense Mu ziekschool en tot wijziging van de verordening inzake heffing van schoolgeld voor het kleuteronder wijs werden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aange nomen. Bij het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting, dienstjaar 1962, informeerde mevr. DoornsOrtelee naar de Rijksgoedkeuring van de bouw van de tribune op het Zuider sportpark. Door B. en W. werd medege deeld dat deze goedkeuring nog niet ontvangen is. De wijziging van de begroting werd hierna z.h.s. goedgekeurd. Rondvraag Door de heer Hainelink en an dere leden werd het woningpro bleem aangesneden voor dege nen, die in verband met de ka- naaiwerken hun woningen moe ten verlaten, waarbij tevens werd gewezen op de mogelijkheden van het Bouwfonds van Nederlandse Gemeenten. Door B. en W. werd medege deeld, dat al het mogelijke wordt gedaan om de bouw van wonin gen zoveel mogelijk te bevorde ren. De heer Huijbrecht informeer de of de verhoging van de pen sioenen per 1 juli j.l.. wordt ge- kenning van de bezwaren tegea. Rort op de bijsteun van gemeente het door de centrale overhefd1 gevoerde loonbeleid, tot de con clusie dat. gelet op de ontwikke ling van deze materie in het ge hele land. momenteel niet anders kan worden gedaan dan de mi nisteriële adviezen op te volgen. Resumerende komt het college van B. en W„ onder opsomming van de motieven, in de toelich ting tot de conclusie, dat uitslui tend op utiliteitsgronden aan aansluiting bij de rijks-salaris maatregelen niet valt te ontko men. Meneer de Voorzitter. In feite een tragische zaak en... een discriminatie van de grootste groep van ambtenaren. En is er iets gevaarlijker dan het laten voortbestaan van een gevoel van discriminatie in een belangrijke groep van ons volk? wege. Wethouder De Vop antwoord de, dat de steunnormen inmiddels zodanig zijn herzien dat de bij- steun niet vermindert. Voor hen die niet in aanmerking komen van een pensioen is de steunnorm verhoogd. De heer Fijn van Draat vestig de nogmaals de aandacht op de brandveiligheid in verband met de scheepvaart in het kanaal cn wees op de proeven, die het Rijk terzake neemt. De Voorzitter zegde toe een en ander nader te zullen bekijken., De heer Conipiet verzocht in de buurt van de Vinkenstraat een reddingskast aan te brengen. Nadat de Voorzitter had toege zegd dat dit door het college na der zal worden bekeken werdde vergadering gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5