;en bejaarde is geen kind Binnenlands nieuws VAN Of Haal vandaag nog wat LEZERS Vragen over de verhouding Nederland-Indonesië BEURSO VERZICHT Luchtlijn Eelde via Ameland en Texel naar Schiphol T WAAROM HEM DAN ALS ONMONDIG BEHANDELD die schrijven Ver. Staten plegen overleg over mogelijke maatregelen om een eind te maken aan de afscheiding van Katanga van Kongo UITVINDER VAN „KRAAK"-PROCEDE OVERLEDEN WATERPOLO Romans - Populalr-wetaasckappelHk - Spart - Waordanboakaa Ean anorme kauze Ook vaar da jeupd BIJ BOEKHANDEL Vrijdag 20 juli 1962 UITBREIDING VAN' HAVENACTIVITEIT VAN GENT Het gemeentebestuur van Gent heeft zijn goedkeuring gehecht aan de verkoop van een haven, terrein waarop een Franse firma (gevestigd te Henin-Lietard) eenj graanopslagplaats wil bouwen j met een capaciteit van lOO.OOo! ton. De Franse firma heeft de stajH Gent een jaarlijks goederenver. keer van 275.000 ton toegezegd M hetgeen een aanzienlijke uitbrei. 1 ding van de havenactiviteit ,van de stad zal betekenen. Canadees blad wil advertentie in Prawda De „Winnipeg Free Press"! een van de drie Canadese bladen die Chroesjtsjefs rede over ont l wapening als advertentie hebben i, geplaatst, heeft het Russische! blad „Prawda" gevraagd eeij antwoord op Chroesjtsjefs rede) als advertentie op te nemen. De advertentie in de „w'inni.l peg Free Press" heeft de Rus- sen 2.800 Canadese dollar gekost. DE VRIJE ZATERDAG EN NOG IETS Uw economische medewerker, mijnheer de redacteur, 'heeft in „De Vrije Zeeuw'1 van vrijdag j.l, de vraag opgeworpen, hoe (en of) wij de vrije zaterdag kunnen inhalen. Het was een alleszins lezenswaardig artikel, dat niet alleen blijk gaf van een diepdoor dacht standpunt, rpaar ook tal van nuttige suggesties inhield, hoe wij in de toekomst ernaar dienen te streven verder tijd- eh productieverlies te voorkomen. De slotzin dat wij dit jaar bij de loonstijgingen de nodige voor zichtigheid zullen moeten be trachten, was niet direct origi neel. Tal van kopstukken in ons financiële en economische leven hebben immers al meerdere ma len gewaarschuwd tegen overbe- steding. Uw medewerker eindig de dan ook waar hij o.i. had moe ten beginnen. De vrije zaterdag toch behoort tot dat complex van sociale maatregelen, hetwelk in weinige jaren tijds tamelijk schielijk en naar veler mening te royaal over de Nederlandse bevolking is uit gestrooid. De onbdpet-Jfte A.0, W. de eveneens,ontjepprKtcjj, W. W. en de licht beperktè kinderbijslaguitkeringen legden al een zware last op ons volk.-Zij hadden voor herstel van 'het evenwicht gepaard moeten gaan met een niet onbeduidende pro ductiestijging. In plaats daarvan komen productie en export straks door de plotselinge invoe ring van de vrije zaterdag danig in de knel. De ongemakken waarop uw medewerker doelde, vallen daar bij in 't niet. Dat P.T.T.-kantoren, bankinstellingen en gemeente secretarieën hun deuren op 'zat terdag gesloten houden, betekent weliswaar een brok ongerief, maar het vormt slechts een bij komstig facet. Fataler wordt het, als grote en kleine winkelbedrij ven dat voorbeeld gaan volgen. Nog een stap verder en wij leggen ook de boot-, trein-, bus- en luchtverbindingen op zater dag stil. Zullen wij binnen af zienbare tijd geen kranten meer zien verschijnen op zaterdag; zullen wij de scheepvaart voor gesloten sluizen laten liggen en zullen wij de politiediensten op zaterdag afschaffen? Het eind is ervan zoek. En hoe zit het met het restau rant- en hotelwezen met het oog op het toerisme en met de licht-, gas- en watervoorziening? Fan tasie, zal men zeggen. Wel neen, pure werkelijkheid, omdat men op den duur de een niet kan ont houden wat men de ander- al heeft gegeven. Een ernstige kant die uw me dewerker over het hoofd heeft gezien, betreft de werknemers, die op hun vrije zaterdag om een centje bij te verdienen, hun werk gevers gaan beconcurreren. Daae tegen zal men maatregelen be horen te nemen. Wie een vrije zaterdag wil hebben, moet en mag op die dag zijn baas geen schade berokkenen. Als men ons zou tegenwerpen dat de lonen ti|> laag zijn, dan antwoorden wij dat men in dat geval eerst een actie voor hogere lonen op touw had moeten zet ten. Rechten brengen ook conse quenties mee. Er liggen op dit economisch vlak dus tal van voetangels en klemmen. Wij zullen er niet gauw' uitkomen. Mogen wij evenals uw mede werker eindigen met een opmer king over de lonen? Dat men Kamerleden, leden van Gedep- Staten, wethouders van grote U* meenten en hoofdambtenarw soms 40 tot 50 loonsverhoging toekent en die lotsverbetering in deze dure tijd voor de grote massa van de werknemers tot i luttele procenten beperkt, niet in overeenstemming met d? billijkheid die uit de zgn. hoof' conjunctuur voortvloeit. Een be wijs temeer hoe moeilijk de blemen zijn, waarvoor wij ons ge steld zien. I Met hartelijke dank voor plaatsing, -, IEMAND DIE ER NIET UITKOMT. Noord-Amerika worden be- wel ondergebracht in iggezinnen. Er gaan daarom imen op hiermede ook hier lande eens een proef te nemen. STatuurlijk, wij doen veel wat ,n in Amerika doet, dat hoort nu eenmaal bij, maar een be- Xde in een pleeggezin onder 'brengen kost niet all- veel ild. Wat van meer belang is: t vraagt ook geduld van het -eggezin. De bejaarde moet zich in dat ■zin thuis voelen en het pleeg- in moet een bejaarde niet al- ,n maar opnemen om er ieter" van te worden. -Dat kan wellicht in Amerika viel; hier kan dat niet omdat Mer vrijwel alles voor een koop- jBmoet gaan. waarom niet 1 Ivele Nederlanders willen het Jjeen zakelijk bezien; de liefde vb-- de medemens hangt er Junstige uitzonderingen daarge- JJtPn maar zo'n beetje bij. mZv af en toe lezen we nog wel En.s oe er gehandeld wordt met bejaarden in een tehuis ^Natuurlijk wordt er wel inge- fepen als het al te gek is, maar kt betekent ook, dat de bejaarde En boeltje moet pakken en moet fen „verkassen". IDit op zichzelf is al een be- knkelijk iets,- de bejaarde voelt Bi het beste in z'n eigen ver- buwde omgeving. Dat is alge- leen bekend li: tl lot in andermans |ndeii [Het zijn vreemden die over de Ijaavde moeten oordelen; het is een vreemde die zich zo wordt het voorgesteld allereerst met de kinderen moeten verstaan, voorts met diverse instanties en dan eindelijk ook nog eens met de betrokkene zelf. Zijn lot is dan meestal a] bepaald en het ge sprek met hem zelf is maar een doekje op de soms schrijnende wond. In verreweg de meeste geval len zijn het de kinderen (of even tueel andere naaste familie leden) die er over beginnen de oudjes ,,op te bergen". Och, het is wel begrijpelijk, de oudjes kunnen niet veel afschui ven en waarom dan voor die paar centen zoveel soesah op de hals gehaald? Sprekend over hem Allerlei gestudeerde mensen moeten er aan te pas komen, de huisarts (daar is wat voor te zeggen), de geestelijk verzorger (natuurlijk!), de wijkverpleeg ster, een masseuse een diëtiste en noem maar op. Zij allen gaan geleerde ge sprekken voeren, doorspekt met liefst zoveel mogelijk vreemde woorden en de bejaarde zit er misschien maar bij te luisteren. We zijn nu eenmaal 'n „praat volk", maar de bejaarde is er niet „mede" en ook niet „van" gediend. Zijn wens is: een verzorgde en rustige oude dag, met liefst zo weinig mogelijk „gepraat in de ruimte", met allerlei vreemde Wie beslist er eigenlijk Het opnemen in een tehuis of waar dan ook van een bejaarde is een zaak die hem aangaat en hem alleen. Wil hij er eens over praten met anderen dan liefst met buitenstaanders, geen be langhebbenden zijnde, want het is en blijft zijn zaak. Kan hij er niet uitkomen, dan moet hij te rade gaan bij zijn huisarts of bij een betrouwbare, werkelijke vriend, die eens pols hoogte kan gaan nemen in het tehuis of pleeggezin en die iets niet mooier maakt dan 't is. De bejaarde moet beslissen, zonder dat er duimschroeven worden aangedraaid, want ook dit komt helaas nog voor. J. HOLTSLAG. (Nadruk verboden.) De minister antwoordt op Daar de regering momenteel daadwerkelijk probeert onder auspiciën van de secretaris generaal van de Verenigde Na ties met Indonesië tot overeen stemming te komen over de toekomstige status van Neder lands Nieuw-Guinea, acht zij het niet opportuun het complex van vraagstukken met betrek king tot de gelding der R. T. C.- overeenkomsten en de Indonesi sche opzegging daarvan thans ter sprake te brengen. BEURSSTEMAllNG VIEL ERG MEE m- ■:Na. de opbjëüw flauwe S' iiilng van Wall Street waardóór' pet Dow-Jonesgemiddelde afzak te tot naar 570. had men ook in •msterdam een lager koerspeil kunnen verwachten. Zoals zo Iraak ter beurze het geval is, bleek de werkelijkheid anders Km de verwachtingen. Woens dagavond en in het ochtendver keer paste het Damrak zich vrij wel bij Wall Street aan, maar gistermiddag vie; de stemming jgrg mee. De markt toonde enige Teerstand en zo kon het gebeu ren dat na een aarzelende ope ning de koersen een herstel ver toonden en merendeels tot het ■Vorige slotpeil terugkeerden. Hierbij bleef de affaire van ge ringe omvang. Amsterdam sloot zich in dit opzicht aan bij Lon den waar een lusteloze stemming •«eerste en alleen de goudaande len vast gestemd waren. In jjrankiort was de markt onzeker en eerder wat lager. Hier open den Hoogovens gedecideerd flauw op 560, dus tien punten beneden woensdag. Daarna ech ter werd enige steun geboden en =11* d?-,i<TTer,s |.eleidehjk op tot AKU behield het vorige koerspeil, gesteund door de goe- ;de cijfers over het tweede kwar taal. Philips opende een gulden lager, maar haalde dit verlies later in. De cijfers over het tteeede kwartaal van Philips zul len pas over ruim een maand be kend worden gemaakt. De beurs feal hiermee dus nog even geduld Jmoeten hebben. Unilever lag in -Wall Street een dollar lager, laar verhouding was dit fonds Jan ook vrij zwak gestemd en fwerd het vorige niveau niet vol- [ledig gehaald. Kon. Olie bewoog zich rondom 130 gulden. Bij alle stilte, die de markt tenmerkte, viel destemeer het [feit op dat in twee fondsen han- Jel werd gedreven, die anders leestal gesloten hoeken vormen, let betrof Walvisvaart, die ver handeld werd van 105 tot 108 en Scheepvaart Maatschappij Oost zee, die vrij sterk opliepen tot 132. Voor deze belangstelling viel g -in het geheel- geen-verklaring te inden. Beide maatschappijen staan, zoals bekend, onder de zelfde directie. Overigens was scheepvaart- hoek gisteren iets beter gedispo neerd. De leidende aandelen gin gen iets omhoog en per saldo blijkt de scheepvaartmarkt de gehele week reeds aan de vaste kant te zijn. Voor het eerst deed gisteren odk Holland Amerika Lijn daaraan mee. In de cultuur waarden werden slechts advies prijzen vernomen die van de vo rige noteringen vrijwel niet af weken. Het ontbrak de markt aan stimulerend nieuws terwijl de onzekerheid over New York een belangrijke factor van aar zeling blijkt. De markt sloot on geanimeerd maar met een nei ging tot herstel. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen AKU: 368 slot: Beursindices 17/7 18/7 19/7 464.9 457.2 457.2 327.2 325.7 326.1 143.6 143.4 143.6 235.7 235.9 236.2 144.1 142.7 142.9 346.1 341.9 342.1 Nabeurskoerscn (365%) Kon. Olie- 130.10—131.50 slot: 130.80 (130.00) Philips: 160.00162.50 slot: 161.00 (160.60) Unilever- 144145.00 slot: 144.50 (143.80) Hoogovens: 570 slot: (569) Advieskocrsen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden geldend, zijn onveranderd gebleven verge leken met die van gisteren. Zij acht het voor de voort gang van deze besprekingen niet bevorderlijk zich met een be roep op genoemde overeenkom sten tot de V. N. of haar orga nen te wenden en verwacht daarvan ook overigens geen gunstig resultaat. Dit antwoordt prof. dr. J. E. de Quay, in zijn hoedanigheid van minister van Buitenlandse Zaken a.i. op schriftelijke vra gen van de ieden der Tweede Kamer, de heren Van Rijckevor- sel (K. V. P.), Menlink (A. R. P.), Van de Wetering (C. H.U.) en mevrouw Stoffels-Van Haaften (V. V. D.) in verband met de volkenrechtelijke verhouding tussen Nederland en Indonesië. Deze leden van de Tweede Kamer hadden gevraagd of de volkenrechtelijke verhouding tussen Nederland en Indonesië ook voor Wat" betreft de be volking van West-Papoea (Ne derlands Nieuw-Guinea) nog steeds wordt bepaald door de bij de wet Soevereiniteitsover dracht Indonesië aanvaarde mantelresolutie en de daarin vervatte renville-beginselen en overeenkomsten van de ronde tafelconferentie van 2 november 1949. Voorts of bij de Veiligheids raad van de Organisatie der Verenigde Naties nog steeds aanhangig is de naleving van voormelde R. T. C.-overeenkom- sten, waarop de commissie der Verenigde Naties voor Indone sië of een ander orgaan van de Verenigde Naties krachtens ar tikel 6 (rom) van voormelde mantelresolutie toezicht behoor de te houden; bij geheel of ge deeltelijk bevestigde beantwoor ding van voormelde vragen, al dus de laatste vraag van deze leden van de Tweede Kamer, waarom vordert de regering dan niet van de Veiligheidsraad of wel a e benoeming van de waarnemers, of wel de hervat ting van de werkzaamheden van de rechtens nog steeds bestaande commissie der Verenigde Naties voor Indonesië óf wel de instel ling van een ander orgaan van de Verenigde Naties, als bedoeld in artikel 6 van voormelde man telresoluties, teneinde toezicht te houden op de naleving van de nog steeds tussen Nederland en Indonesië geldende order van de Veiligheidsraad tot staking van de vijandelijkheden, uiter aard met de verplichting van die waarnemers of wel van die commissie of wel van dat or gaan van do Verenigde Naties om in West-Papoea (Nederlands Nieuw-Guinea) aanwezig te zijn en aan de Veiligheidsraad te rapporteren? De Verenigde Staten plegen overleg met andere landen over mogelijke maatregelen, maar geen militaire actie, om een eind te maken aan de afscheiding van Katanga van Kongo. Dit heeft de woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, White, donderdag gezegd. Volgens White zou voortduring van de crisis in Kongo gevaarlijk voor Katanga, gevaarlijk voor de vrede en ge vaarlijk voor de ontwikkeling van de politieke rust in een van de grootste landen van Afrika zijn. Een woordvoerder van de Ver enigde Staten heeft donderdag met klem berichten tegenge sproken. dat de Verenigde Naties van plan zijn geweld te gebruiken om een einde te ma ken aan de afscheiding van Katanga. Nienwzeelandse op Afsluitdijk verongelukt De 28-jarige Maureen Ellen Janes uit Nieuw-Zeeland die een vakantiereis in Europa maakte, is woensdagavond omstreeks zeven uur op de afsluitdijk bij Kornwerderzand dodelijk ge wond doordat de auto, waarin zij reisde, in de berm terecht kwam en enige keren over de kop sloeg, In het ziekenhuis in Har- lingen bezweek zij aan haar ver wondingen. De 27-jarige Jenifer Campbell, eveneens uit Nieuw-Zeeland, die de auto bestuurde, werd zwaar gewond in het ziekenhuis in Harlingen opgenomen, zij was woensdagavond buiten levensge vaar. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Eugène Houdry, uitvinder van een procédé voor het ^.kraken" van aardolie, is woensdag op 70- jarige leeftijd in Upper Darby overleden. (Bij het kraakproces wordt de aardolie bij hoge temperatuur gesplitst om er benzine uit te bereiden. De in Frankrijk geboren Hou dry kwam in 1930 naar de V. S. Hij richtte de „Houdry Pro cess Corporation" op. Dóór zijn procédé kon men, met name in de oorlog, vliegtuigbeüzine uit zeer arme koolhydraten winnen. Ongeveer drie weken geleden had Houdry octrooi aangevraagd voor een apparaatrter beperking van de uitlaatgassen van auto's en vermindering van de vorming van „smog" een combinatie van mist en roet die een plaag voor sommige steden'is). BRUINVIS I—SCHELDE I 5—6 In een door de Belgische inter nationale scheidsrechter Bau- wens uitstekend geleide wedstrijd heeft Schelde kans gezien het nog ongeslagen Bruinvis de eer ste nederlaag toe te brengen. Aanvankelijk zag het daar ech ter niet naar uit. Wel nam Schel de vrijwel direkt de leiding door 'n doelpunt van De Pooter, maar de Bruinvis nam het heft in han den en Kalfsvel, Bockstael, v. d. Berge en nogmaals Bockstael ga ven Bruinvis 'n 41 voorsprong, vóórdat Schelde eindelijk ook weer eens wat kon laten zien. Herrebout miste vlak voor de rust een opgelegde kans om de achterstand te verkleinen. Na de rust toog Schelde ten aanval en De Pooter zwom keer op keer de Bruinvis-defensie uit elkaar. Deze speler doelpuntte eerst (42), waarna Casteleijn twee doelpunten voor zijn reke ning nam en daarmee Schelde naast Bruinvis bracht (44). Schelde bleef doorgaan en De Pooter gaf zijn club de leiding (45). Dit ging de Sassenaren kennelijk te ver en na enige aan vallen, waarbij doelman Weijland al zijn kunnen móest tonen, wist Bockstael het 5e Sasse doelpunt te scoren (55). Direkt na mid- denuit trok Schelde weer naar voren. De Pooter kreeg de bal met een vrij veld voor zich en doelman Remery had het nakij ken (56). Kort daarna klonk het eindsignaal, zodat een ver heugde Schelde-ploeg het water met een verdiende overwinning kon verlaten. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Woensdagmiddag om kwart over vijf is de 21-jarige arbei der B. Klein uit Uden het slacht offer geworden van een ver keersongeval op de markt te Uden. De heer Klein kwam met zijn bromfiets van zijn werk en reed, op de markt gekomen, achterop een andere bromfiets, die wat vaart minderde voor een groep fietsers. De heer Klein kwam daarbij naar links te vallen en kwam terecht tegen een van de andere kant komende bestel auto. Hij was op slag dood. VROUW DOOR TREIN OVERREDEN Donderdagmorgen is in Losser de 72-jarige mevrouw Fiesuiier door een goederentrein gegre pen en korte tijd later over leden. Het ongeval gebeurde, toen de vrouw de spoorbaan overstak. Volgens de politie te Losser is zij, toen zij de trein zag naderen, vermoedelijk door de schrik blijven stilstaan. De juist naderende goederentrein kon niet meer tijdig stoppen. De spoorbaan, die dwars door Los ser loopt, heeft geen officiële overgang, doch de inwoners stappen meestal over het circa 30 cm hoge muurtje heen om zo de baan over te steken, zo ver namen wij van de politie. SLIPPENDE AUTO VERWONDDE VROUW EN VIJF KINDEREN Omstreeks half vijf donderdag middag is in de Zutphense straat in Brummen een personenauto ingereden op een vrouw met haar vier kinderen en een nich tje, die met de fiets aan de hand stonden te wachten om over te steken. De moeder, mevrouw Torgens uit de Hoven, gem. 'Zut- phen, haar zoontje en een nich tje werden hierbij zwaar gewond. De drie andere kinderen werden licht gewond en konden na be handeling in het ziekenhuis naar huis worden vervoerd. Een personenauto, komende uit de richting Zutphen en be stuurd door de heer J. R. uit Nij megen, wilde in de bocht bij de Windheuvelstraat een vracht auto met aanhangwagen pas seren. Er kwam echter een tegen ligger en E. moest naar links te rug, waarbij zijn wagen slipte en inreed op het wachtende groepje. PEKKNECHT VERDRONKEN BIJ KAPSEIZEN SLEEPBOOT Op de Dordtse Kil ter hoogte van Willemsdorp is gisteren middag omstreeks vier uur de sleepboot „Adma" van de „Rot terdamse sleepdienst Korve" door tot nog toe onopgehelder de oorzaak omgeslagen en ge zonken. Het veertienjarige dek- knechtje Fieter van Helden, ge woond hebbend in Rotterdam, die voor het eerst een reis mee maakte, is daarbij verdronken. De twintigjarige kapitein van de „Adma", Joh. P. Franken, sprong van de zinkende boot en werd opgepikt door de beman ning van een passerend schip. Later stapte hij over op een patrouilleboot van de rijkspoli tie te water. De „Adma" sleepte met de sleepboot „Warmond" een ge laden zandschip. De „Warmond' heeft later alleen de reis voort gezet. DIEREN DOOR VERGIF GEDOOD Het bestuur van de gemeente Hummelo en Keppel in de Ach terhoek heeft aan het ministerie van Landbouw en Visserij ver zocht alle vergunningen tot het leggen van vergif in genoemde gemeente in te trekken. Deze ver gunningen worden afgegeven ter bestrijding van schadelijk gevo gelte en daarbij wordt voorge schreven dat het gif in eieren moet worden verwerkt. In de gemeente Hummelo en Keppel evenwel wordt de laatste tijd veel gehakt en kippevlees ver mengd met strychnine aange troffen. Hierdoor is grote onge rustheid ontstaan bij de houders van honden en katten, die hun dieren niet meer durven uit te laten. Het is zelfs al voorgeko men, dat honden die aan de lijn werden uitgelaten en die even in het gras van de berm snuffelden slachtoffer van vcigiftiging zijn geworden. De afgelopen jaren heeft deze verspreiding van ver gif regelmatig slachtoffers onder honden en katten gemaakt, doch de laatste weken neemt het aan tal dode dieren hand over hand toe. DIEFSTAL IN BRUMMEN OPGEHELDERD De Rhedense politie heeft in verband met de enkele dagen ge leden gepleegde diefstal van goud en zilver uit een gedeeltelijk be woond pand aan het Stations plein in Dieren twee inwoners van Dieren, vroegere bewoners van het bewuste pand. aangehou den. Het was beiden niet zo zeer ie doen geweest om een kapitale diefstal te plegen, zo zeiden ze, dan wel om wraak te nemen op hun vroegere huisbaas over wie ze lang niet tevreden waren. De hele buit hebben ze aan de poli tie overgegeven. Beiden zijn in arrest in afwachting van de be slissing van de officier van justi tie in Arnhem. INBRAAK IN BUSSUM LEVERT ƒ4300,— OP In de nacht van woensdag op donderdag hebben inbrekers in het kantoor van het gemeentelijk gasbedrijf een bedrag van ƒ4300 aan bankpapier gestolen. Na over een hek te zijn ge klommen wisten ze via een tui melraam in het kantoor te ko men. Vermoedelijk met een scheurijzer wisten ze daar de brandkast te forceren. Op hun gemak schijnen ze de inhoud te hebben geïnspecteerd, want wis selgeld en enkele zakken gas- munten hebben ze achter gela ten. De politie, die de zaak in on derzoek heeft, heeft van de da ders nog geen spoor kunnen ont dekken. FRONTALE AUTOBOTSING Gisternacht omstreeks kwart over twaalf is de 38-jarige as sistent van de Rijksbelastingen J. H. G. van Leendert uit Maastricht met zijn auto fron taal in botsing gekomen met een zware Belgische vrachtauto. De man werd zo ernstig ge wond, dat hij kort na het on geval ter plaatse is overleden. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het zieken huis Sint Annadal in Maastricht De chauffeur van de Belgi sche wagen bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde op de Bilserbaan in Maastricht nabij de Belgische grens. De heer Leendert kwam bij het nemen van de bocht met zijn auto op de linker rijbaan terecht, juist op het moment, dat een zware Belgische vrachtauto naderde, bestuurd door E. M. G. uit Hoey-Laart (België). De auto van de heer Leendert werd vol komen vernield; de vrachtwagen werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. KAPITALE BOERDERIJ DOOR BRAND VERNIELD Donderdagmorgen omstreeks hall negen is brand uitegbroken in de kapitale boerderij van de veehouder R. Terpstra te Sua- woude, als gevolg van hooibvoei De brand ontstond tijdens hel omzetten van broeiend hooi. De boerderij en een aanzienlijk deei van de inventaris gingen ver loren. De brandweer van Ber- gum kon zich slechts beperken tot nablussingswerk. AMERIKAANSE ZEEMAN VERONGELUKT In het Rotterdamse Katen- drecht is woensdagavond tegen half twaalf de 54-jarige opvaren de van het Amerikaanse m'.s. „American Builder" van een balcon op de derde étage van een woning aan de Delistraat gevallen en aan de opgelopen verwondingen overleden. Het slachtoffer is Herbert Leonard Carter. Lexington Avenue, Brooklyn. AUTO TEGEN BOOM: TWEE DODEN Gisternacht even na dris uur, zijn nabij de buurtschap Wythmen op de rijksweg Alme- lo-Zwolle een 47-jarige caféhou der uit Hattummerbroek, H. Montizaan en de 26-jarige ver tegenwoordiger van een Meppe- ler garagebedrijf H. Tromp uit Staphorst om het leven gekomen, doordat hun auto in een bocht tegen een boom reed. Het onge luk gebeurde in een bocht, waar reeds eerder dodelijke ongeluk ken zijn gebeurd. MOTORRIJDER BOTSTE TEGEN KOE Woensdagavond om half twaalf is de motorrijder J. D. uit Zwollerkerspel op de rijks weg Zwolle-Meppel bij Berkum tegen een daar lopende koe ge reden. De motorrijder bleef, zwaar aan het hoofd gewond, op de weg liggen en werd even later bijna overreden door een auto. Deze kon op het laatste ogenblik nog uitwijken, en sleurde de koe zeventien meter mee. De koe was dood. De man is niét in levens gevaar. Zaterdagmorgen 21 juli zal de N.V. „Sinberg" Luchtvaartbe drijf een regelmatige luchtver- binding van Eelde via Ameland en Texel naar Schiphol en terug beginnen. Dit .volgens een vaste dienstregeling'. Gevlogen wordt met een „Jodèl Musquetair", die plaats biedt aan vier passagiers. Nadat het vorig jaar regelma tig chartervluchten waren ge maakt van en naar de Wadden eilanden is er thans dus een bin nenlandse lijndienst. Van de directeur van hét lucht vaartbedrijf, de heer Th. Sinnige, wordt vernomen, dat de plannen voor een regelmatige verbinding tussen Eelde en Schiphol-Zestien- hoven en Eelde-Hamburg nage noeg in kannen en kruiken zijn. De concessies zijn verleend en met de K.L.M.-reisbiljetten voor continentale en intercontinentale vluchten verstrekt. De K.L.M. is dan bereid reductie te verlenen op het traject naar Schiphol en naar Hamburg. Verwacht wordt, dat deze verbinding in oktober kan worden geopend. Gevlogen zal worden met een „Dehavil- land Dove" (negen passagiers) en wel 's maandags tweemaal retour Eelde-Schiphol; dinsdags twee maal retour Eelde-Schiphol en tweemaal retour Eelde-Hamburg en vrijdags eenmaal retour EE1- de-Harrfburg, een retour Eelde- Rotterdam en een retour Eelde- Schiphol. Men verwacht, dat in de be ginperiode een beroep zal moe ten worden gedaan op het ga rantiefonds dat gevormd is en wordt door de overheid (85.000 gulden) en het norodelijk be drijfsleven (f 85.000). HET WARME ITALIË Of het nu van de hitte kwam, of omdat hij de invloed van de Italiaanse geestrijke dranken had onderschat, is onbekend naar een Nederlandse zeeman voelde dinsdagavond in Venetië het overstelpende verlangen in Adamskostuum onder de volle maan in het Canal Grande voor de beroemde basiliek van Santa Maria della Salute te springen. De Italiaanse politie zag hierin eèn overtreding en zette onmid dellijk een achtervolging in. Eni ge minuten duurde de jacht, langs nauwe kanaalsteegjes en over bruggen, tot na een kilo meter de zeeman werd gegrepen. Hij werd woensdag beschuldigd van openbare dronkenschap en openbare schennis der eerbaar heid, aldus de Italiaanse politie., (Het schip, waarop de zeeman de maaltijden bereidde, de 700 ton metende „Tubal", is woens dag naar Turkije vertrokken zonder kok. c POCKETS

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3