Politieke veranderingen op til! Mevrouw, uer ,en b Voetstappen op óe trap Ongeregeldheden in Huissen groter dan verondersteld C. H. U. huldigt dr. H. W. Tilanus LEZERS BEU Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW WIJZIGINGEN IN KAMER EN KABINET HET GEHEIM OVERLEG OPNIEUW BEGONNEN WIE TEGEN DE MAMMOETHWET IS, STEMME VOOR AMSTERDAM STAD DER BEJAARDEN Weer in gesprek over Nieuw-Guinea DE MAMMOETHWET IS ER DOOR AMSTERDAM STAD DER BEJAARDEN A.N.W.B. WAARSCHUWT TEGEN AANKOOP VAN PRIVE-KAMPEER- TERREINTJES ONTVLUCHTE PSYCHOPAAT WEER GEGREPEN VERMIST 17-JARIG MEISJE WEER TERECHT Zolang de voorraad strekt, kunt u nog profiteren van de speciale aanbieding: FERHAT ABBAS ZAL BEN BELLA STEUNEN DE TOESTAND NA MILITAIRE JUNTA IN PERU die schrijven DE VRIJE ZATERDAG EN 'NOG IETS WAAROM H waarom niet lijn lot in andenr inden Vrijdag 20 juli 1962 rijdag 20 juli li Het is wel zeker, dat er zowel in de Tweede Kamer als in het kabinet belangrijke bekende mannen, zoals bij de C. H. U. de heer Tilanus, die van mening is dat hij na een veertigjarige Kamerlid maatschap er beter aan doet nu rust te nemen. Over zijn opvolging zijn de meningen nogal verdeeld en niet ten onrechte, want het zal niet meevallen een man als de heer Tilanus te vervangen. Aanvan kelijk verwachtte men. dat mr. H. K. J. Beernink, die sedert 1958 ook als opvolger van dr. Tilanus voorzitter van de C. H. U. is ge worden en sinds 1946 lid van de Kamer is, zijn opvolger als fractie voorzitter der C. H. U. zou worden, doch er gaan stemmen op, die bezwaren hebben tegen de combinatie van voorzitter van de partij en tevens fractievoorzitter in het parlement. Vermoedelijk zal dr. Tilanus nu worden opgevolgd door dr. I. N. Th. Diepenhorst, oud burgemeester van Epe en oud-lid van de Gedeputeerde Staten van Gelderland. Voorts gaat er nog oen oude bekende na een roemruchte politieke carrière verdwijnen, al is het in dit geval niet uit vrije wil, doch onder de interne druk van zijn partij, dat is prof. P. J. Oud van de V. V. D. Het is deze liberale partij de laatste tijd niet voor de wind gegaan en het lijkt er op of men de tegenslagen aan de voorzitter fractievoorzitter Oud wijt. Uiteraard wordt ook in deze partij in tern een strijd om de opvolging gevoerd. Het lijkt er echter op, dat drs. H. A. korthals, de tegenwoordige minister van Verkeer en Waterstaat, prof. Oud als fractie-voorzitter zal opvolgen. Bij de P. v. d. A. heeft mr. J. A. W. Burger het fractie-voorzitter schap reeds neergelegd. De leiding van de fractie zal hier in han den komen van dr. ir. A. Vondeling. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot ondervindt in zijn Anti-Revolutio naire Partij grote weerstand in verband met zijn houding ten aan zien van do kwestie Nieuw-Guinea. Momenteel moet de heer Bruins Slot rust houden in verband met zijn gezondheid en er is sprake van dat ook hij zal worden vervangen en wel door niemand min der dan prof. J. Zijlstra, de huidige minister van Financiën, die duidelijk heeft laten blijken, dat hij het ministersambt niet meer ambieert. Bij de K. V. P. is men niet tevreden over dr. W. L. P. M. de Kort als vervanger van prof. Romme. Vermoedelijk zal ook hier een wijziging plaats vinden. Bij wijzigingen in «ie fracties blijft het niet, want er staat ook een grote verandering voor de (leur ten aanzien van liet kabinet. Het ziet er naar uit, dat er in de toekomst weer sprake zal zijn van een rooms-rode coalitie, waarbij de kleine partijen in de oppositie zul len gaan. Dan zal de P. v. d. A. weer deelnemen aan de regering en zullen diverse ministersportefeuilles in andere handen overgaan. Er staat dus wel het een en ander te gebeuren. Eindelijk heeft president Soekarno van Indonesië er in toege stemd een afgezant te sturen naar Washington, alwaar het overleg tussen Nederland en Indonesië op basis van het plan-Bunker kan worden hervat met de bedoeling tot een voor beide partijen bevre digende oplossing met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea te kunnen komen. Beide onderhandelaars dr. Van Rooyen van Neder land en Adam Malik van Indonesië hebben ver strekkende bevoegd heden. Van beide zijden laat men weinig los over de resultaten der be sprekingen, doch de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio deelde mede, dat de besprekingen „bemoedigend waren. Dit laatste wekt de indruk dat er vorderingen worden gemaakt. Buiten dit grote politieke probleem staat Nederlands Nieuw- Guinea voor een andere gebiedsaantasting en wel aan zijn grens met Australisch Nieuw-Guinea, die niet juist blijk te zijn. Ongeveer 2000 Papoea's hebben jarenlang onder Nederlands beheer gehuisd, terwijl zij eigenlijk onder Australisch toezicht dienden te staan. Een expeditie van Nederlanders en Australiërs is momenteel bezig grenscorrecties aan te brengen, zodat beide partijen tevreden kun nen zijn. Een derde probleem vormen twaalf militairen, te weten twee offi cieren en tien manschappen van hot guerillaleger van vrije Am- bonnezen, dat op Ceram tegen de troepen van Soekarno vecht en die naar Nederlands Nieuw-Guinea zijn gevlucht. Aanvankelijk waren deze mannen opgesloten, doch na een uitgebreid onderzoek werden zij vrijgelaten. Het is echter onmogelijk, hen uit te wijzen, doch men kan ze ook geen verblijfvergunning geven, aangezien de verhouding tussen de Papoea's en Ambonnezen zeer gespan nen is. De mammoethwet, ter regeling van het voortgezet onderwijs, is met 100 tegen 44 stemmen door de Tweede Kamer aanvaard. Tot het laatste moment is het resultaat van de stemming onzeker ge bleven en slechts door het en bloc voorstemmen van de P. v. d. A.- fractie kreeg minister Cals de kroon op zijn levenswerk. Na 64 uur en 50 minuten van beraadslagingen en stemmingen over niet minder dan 117 amendementen kwam de Tweede Kamer tot het door, sinds het begin van de stemming 4 kilo afgevallen, mr. Cals begeerde resultaat. Maar het is wel wonderlijk, hoe deze wet er met hangen en wurgen is doorgesleept. De K. V. P. moest minister Cals wel steunen omdat zij geen par tijgenoot kon laten vallen die had gedreigd te zullen aftreden als zijn levenswerk werd verworpen. De andere regeringspartners in dit coalitie-kabinet zoals V. V. D. en C. H. U. en de meerderheid der A. R. verklaarden zich echter vierkant tegen. Daar ook de commu nisten en de staatkundig gereformeerden „neen" zeiden, kon de redding alleen nog komen van de grootste oppositiepartij, die waar schijnlijk vóór stemde om de K. V. P. gunstig te stemmen voor een nieuwe rooms-rood kabinet in 1963. Blijft de vraag wie de Mam- moeth werkelijk wenste! Het aantal bejaarden in de hoofdstad neemt de laatste jaren zo snel toe namelijk met ongeveer 3000 per jaar dat Amsterdam thans reeds meer dan 100.000 ingezetenen telt, die ouder zijn dan 65 jaar. Dit enorme aantal betekent een nationaal record, want in geen enkele andere stad in ons land is het percentage bejaarden zo hoog als in Amsterdam. Eind 1960 waren er welgeteld 96.645 be jaarden, dat is 11,1 van de totale Amsterdamse bevolking. Statistici berekenden, voor ons land het percentage bejaarden in diverse jaren. Zo zou in 1965 reeds 9,3 van onze bevolking tot de bejaarden behoren en dit percentage zou in de loop der jaren stijgen om in 1980 11.1 c/< te bedragen. We zien echter dat Amster dam dit reeds bereikte. Zo is Amsterdam geworden: de stad der bejaarden. Aardig is te zien, dat de vrouwen ouder worden dan de mannen, hetgeen uit de Amsterdamse cijfers duidelijk blijkt. We zien, dat van de 96.645 bejaarden die Amsterdam in 1960 telde, er niet min der dan 53.376 tot het vrouwelijk geslacht behoorden. (Nadruk verboden.) Dit jaar zijn reeds ettelijke honderden kampeerders de dupe geworden van een nieuwe vorm van grondspeculatie. Dit blijkt uit de stroom van klachten die de A.N.W.B. bereikt. Er worden thans allerwege kleine percelen grond speciaal voor het kampe ren te koop aangebeden tegen prijzen die in geen verhouding staan tot de werkelijke waarde, zo verklaart de A.N.W.B. In vrijwel alle Nederlandse gemeenten geldt echter een ver ordening, die o.m. het kamperen op eigen grond verbiedt, tenzij de woning van de grondeigenaar op hetzelfde terrein staat. Bij de verhandeling van grond aan kampeerders wordt vaak uit onwetendheid maar meer nog uit handelsoogmerken slechts zelden gewag gemaakt van deze bepaling. Gemeentebe sturen geven vrijwel nimmer een ontheffing van dit verbod. Gezien de bijzonder grote be langstelling die thans bestaat voor „eigen kampeerterreinen", waarschuwt de A.N.W.B. even tuele belanghebbenden geen koopakte voor kampeergrond te ondertekenen, alvorens schrifte lijk toestemming te hebben ver kregen van het betreffende ge meentebestuur, waaruit blijkt dat nu en in de toekomst op het aan te schaffen terrein mag wor den gekampeerd. De 33-jarige psychopaat E. K. uit Arnhem, die woensdagmor gen op het drukke knooppunt de Herenburg in het hartje van de stad Groningen uit een trans portauto van de rijkspolitie ont snapte, is gisterenmiddag om streeks half een in Amsterdam aangehouden. Een oude kennis had K. in de buurt van het Rembrandtsplein ontmoet en waarschuwde meteen de politie van het bureau Singel. Twee agenten troffen K. even later in de buurt van de Amstel aan. Hij liet zich rustig naar het bureau Singel overbrengen. K. heeft verklaard woensdag liftend naar Amsterdam te zijn gegaan, waar hij waarschijnlijk enkele kennis sen uit de onderwereld wilde gaan opzoeken. De nacht heeft K. evenwel in de openlucht door gebracht. Hij dogeerde" op het oude landgoed „Frankendael" in Amsterdam-oost. K. heeft tij dens zijn korte vrijheid nog kans gezien in de hoofdstad en kele winkeldiefstallen te plegen. De buit bestond uit een scheer- apparaat, een jas en een siga renaansteker. De vluchteling pleegde deze diefstallen gisteren morgen, In overleg met de offi cier van Justitie zou gisteren middag worden beslist wat er met K. zal gaan gebeuren. De politie verwacht dat de wegens een vermogensdelict terbeschik king van de regering gestelde psychopaat naar Groningen zal worden overgebracht. Het I7-jarige Haagse meisje Tineke Anne de Groot, dat sinds 19 mei spoorloos was, is weer terecht. Gebleken is, dat het meisje (dat zich ook wel Jonker de naam van haar tweede vader noemtruim een maand heeft samen gewoond met een 23-jarige vriend. Toen aan die vriend diens kamers werden op gezegd, heeft deze het meisje ondergebracht bij kennissen, waar ze als hulp in de huis houding heeft gewerkt. Deze mensen waren zo is de politie gebleken echter te goeder trouw; want toen zij gisteren het portret van het verdwenen meisje in de krant zagen hebben ze onmiddellijk de politie ge waarschuwd. Die is het meisje gisteren daar gaan ophalen. 3 pakjes Knorr vleesbouillon van 105 voor 95 ct of 2 pakjes Knorr kippebouillon van 80 voor 72 ct Vraag trouwens altijd om Knorr bouillon. Juist in uw vakantie is het een opwekkende zonklaar drank. De Algerijnse militaire chefs hebben woensdag hun geheime besprekingen na 36 uur onder broken om de elkaar bestrijden de partijen hun voorstellen voor het oplossen van de crisis over te leggen. De vorige premier van de Algerijnse voorlopige re gering, Ferhat Abbas, heeft woensdag in het openbaar ge zegd Ben Bella te steunen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de bijeenkomst der militaire chefs positieve resultaten zal op leveren. Abbas zei evenals Ben Bella een socialistische staat te willen, maar het niet met hem eens te zijn inzake een een-partijsysteem. Volgens hem zal Algerië het beste gebaat zijn bii de leiding van een meerderheidspartij. De omvang van de onregel matigheden bij de gemeente raadsverkiezingen in Huissen bij Arnhem schijnt groter te zijn dan aanvankelijk werd ver ondersteld. Volgens ingewijden behoren nieuwe verkiezingen er nu tot de mogelijkheden. Dit zou echter bij een afzonderlijke wet moeten worden geregeld. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande en zal wel enkele maanden in beslag nemen. Het onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van een door een Huissense ingezetene bij de Justitie ingediende klacht over De Christelijk-Historische Unie heeft donderdagavond op groot scheepse wijze hulde gebracht aan dr. H. W. Tilanus, die op 25 juli a.s. veertig jaar onafge broken lid zal zijn geweest van de Tweede Kamer. Dit gebeurde op „Woüdschoten" in Zeist, «vaar gisteren de zomerconferentie van de C.H.U. is begonnen. In een huldigingstoespraak zei de voorzitter van de partij, mr. H. K. J. Beernink, dat de C.H.U. ontzettend veel te danken heeft aan dr. Tilanus. Zonder diens krachtdadig, beginselvast en in spirerend optreden in de moei lijke naoorlogse periode had de Unie volgens hem grote kans ge lopen uit de rij der politieke groeperingen in .ons land te wor den geschrapt. Hij- noemde dr. Tilanus als volksvertegenwoordi ger een voorbeeld van grote ijver en plichtsbetrachting. Zo wel in als buiten de Kamer heeft hij steeds zijn standpunt verde digd, aldus mr. Beernink. en hij was daarbij een eerlijk strij der met open vizier, die wel te genstanders, maar geen vijanden heeft. Mr. Beernink betoogde voorts, dat de heer Tilanus een natio naal denkende figuur is, die met a] zijn krachten het algemeen belang heeft gediend. Voor deze verdiensten heeft hij twee onder scheidingen ontvangen, hij is ridder in de orde van de Neder landse Leeuw en grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Wat de betekenis van dr. Tilanus voor de C.H.U. betreft memo reerde mr. Beernink verder, dat hij niet alleen veertig jaar C.H.- afgevaardigde in de Tweede Ka mer is geweest, maar dat hij ook jarenlang voorzitter was van de C.H.-Tweede Kamerfractie en voorzitter van de Unie. Mr. Beernink noemde het voor al de onschatbare verdienste van dr. Tilanus, dat hij na de twee de wereldoorlog .neen" heeft ge zegd toen er grote aandrang op hem werd uitgeoefend om de C.H.U. te doen opgaan in andere politieke groeperingen'- en de Unie onder zeer moeilijke om standigheden nieuw leven heeft ingeblazen en haar bestaans recht met kracht heeft verde digd. Mr. Beernink meent, dat zonder dat de politieke geschie denis van Nederland in de na oorlogse jaren waarschijnlijk een heel ander verloop zou hebben gehad. Hij overhandigde de jubi laris namens de Unie een chèque voor een reis naar Israël, of voor een andere, zelf gekozen bestemming. De minister van Binnenland se Zaken, mr E. H. Toxopeus, was de eerste van de vele gas ten die de heer Tilanus toe sprak. Hjj deelde mede, dat dr Tilanus door de Koningin bij bevordering is benoemd tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw wegens zijn grote verdiensten voor land en volk. Daarvóór had de minister in 't kort het leven van de jubilaris geschetst. Hij herinnerde zich de heer Tilanus nog als lid van de cadetten wieier vereniging in Breda. Als propagandist voor de C.H.U. in Noord-Brabant maakte hij zijn entree in de politiek. In 1919 werd hij secretaris van de Onderwijsraad, in 1922 lid van de Tweede Kamer en in 1939 voor zitter van de Tweede-Kamerfrac tie van de C.H.U Behalve minister Toxopeus wa ren op deze huldigingsbijeen komst aanwezig de minister van Economische Zaken, drs J. W. de Pous; de staatssecretaris van O., K. en W„ mr Y. Scholten; de staatssecretaris van Defensie, de heer M. R. H. Calmeijer; de heer J. Bommer, vice-voorzitter van de Tweede Kamer; mr R. Polle- ma, voorzitter van de Eerste-Ka- merfractie van de C.H.U.; prof. mr P. J. Oud namens de V.V.D.. mr A. B. Roosjen namens de A.R.P., dr W. L. P. M. de Kort, voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de K.V.P.; oud-minis- ter ir C. Staf, en vele leden van de Eerste en Tweede Kamer der- Sta ten-Generaal. volmacht formulieren die van ondeugdelijke handtekeningen zouden zijn voorzien. Er is, naar verluidt, echter ook geknoeid in het kiezersregister, dat in het bevolkingsregister is geïncorpo reerd. Hierin waren onder meer personen opgenomen, die vóór de dag der kandidaatstelling (17 april) reeds waren geëmi greerd of verhuisd. Naar voorts verluidt, is bij de regeling van het stemmen bij volmacht niet de wettelijk voorgeschreven weg bewandeld. Volgens de Kieswet moet namelijk de kie zer, die bij volmacht wil stem men, een verzoek indienen bij burgemeester en wethouders van de gemeente, in welker kiezers- register hij op de dag van de kandidaatstelling is opgenomen. In Huissen zijn de volmacht formulieren lukraak binnen en buiten het gemeentehuis, ook door raadskandidaten, aan de man gebracht (er zou mee zijn geleurd) en na invulling door de afdeling verkiezingen ingeno men, buiten B. en W. om dus. Het gevolg zou zijn dat alle volmachten, en dus ook de op deze manier uitgebrachte stem mer. ongeldig zijn. Fotokopieën van handtekenin gen op de beide door de Huis sense ingezetenen in handen van de officier van Justitie te Arn hem gespeelde kopieën van vol machtformulieren worden thans nagegaan. De vraag is of en in hoeverre bij deze affaire van het al eerder in opspraak ge komen Huissen ook ambtenaren zijn betrokken. De militaire raad in Peru die op het ogenblik de macht uit oefent. heeft de prefecten, onder prefecten en gouverneurs van de provincies en districten ver vangen. De volksactie-partij van Be- laundc Terry, een der kandida ten bij de jongste presidents verkiezingen in Peru, heeft zich achter de militaire raad ge schaard. Zij heeft te verstaan gegeven niet aan een algemene staking te zullen meedoen, dit in verband met geruchten dat vooral de Apra, de partij van Haya de La Torre, een derge lijke staking op touw wil zetten. Ook de bevelhebbers van Peru's vijf militaire gewesten hebben zich uitgesproken voor de militaire raad. De republiek Honduras heeft de betrekkingen met Peru even eens opgeschort. Het nieuwe Peruviaanse militaire bewind heeft het hou den van nieuwe algemene ver kiezingen vastgesteld op de tweede zondag in juni volgend jaar. Uit Caracas wordt gemeld, dat de Venezolaanse regering de diplomatieke betrekkingen met Peru heeft opgeschort. Door WILLY CORSARI 59) Nadruk verboden. ..Is het uit met die nonsens!" brult Dirkhof. Lund trekt een effen gezicht. „Goed. Ik heb de eer u mede te delen, dat de schuldige, de éni ge schuldige in dez? hele geschie denis, degeen die sir John Judge doodschoot en mevrouw Canna vergiftigde is: sir John Judge." Het is even doodstil. Dirkhof staart zijn inspecteur aan. Hij trekt een gezicht alsof hij erover denkt wie hij zal opbellen, een dokter of maar meteen de direc teur van een gekkenhuis. Lund is wat bedaard. Hij zegt: „Het is net als altijd, je staat er met je neus op en daardoor zie je het niet. Maar denkt u nu eens na. Wie van al die mensen was na wat we te weten zijn gekomen degeen die liet meest in aanmerking kwam om te ver denken van laaghartige hoord? Wie anders dan de man. die er al enige gepleegd had? Maar hij leek niet mee te spelen in het drama, nietwaar? Hij was, toen het stuk begon, al een figurant: een lijk. Maar hij spéélde mee en hoe „Dus jij wilt beweren..." Dirk- hofs toon is zwaar van sarcasme en teleurstelling, „dat hij me vrouw Canna doodde en zichzelf van kant maakte?" „Omgekeerd," zegt Lund. ..Man je bent dronken!" brult Dirkhof. „En toch is het zo. Maar laat ik bij het begin beginnen. Sir John Judge was een moordenaar, zoals Kiliaan hem beschreven heeft. Hij was van plan zijn twee de vrouw even netjes uit de weg te ruimen als hij het ettelijke an dere mensen al gedaan had. De bedreigingen in Engeland kw a men hem goed van pas. Hij baseerde, nadat een paar „onge lukjes" helaas mislukt waren, zijn plan daarop. Het moest lijken of men hém had willen doden, doch bij ongeluk haar trof. Hij vertelt zijn vrouw en zijn huisknecht, dat de projector van zijn filmtoestel kapoi is cn dat een werkloze die heeft gerepa reerd. Geen woord van aan na tuurlijk. Maar later zal het heten, dat de projector uit huis is ge weest en in onbekende handen. Hij verzint een binnenglurende man. Zelfs heel in het begin vond ik dat verhaal zo vreemd Stel je die hond voor, rustig blij vende als een vreemde binnen- gluurt en pas uit het raam sprin gende als Judge schiet! Neen, dat was om stemming te maken. Hij wist best, dat Gardner zijn mond niet zou houden, het schot móést de aandacht trekken, ieder een zou weten dat hij weer be dreigd was Dan maakt hij dat was iets dat het toeval hem als het ware in de schoot wierp een af spraak met een man, wiens tele foontje hem enige benauwde ogenblikken moet hebben ge kost! „Herinnert u zich Charles Devlin?" Hij bestelt de broer op een bepaalde tijd, maar zorgt dat hij zal worden afgewezen. Later zal er iemand in de buurt zijn geweest op de dag van het dra ma. Die bewuste morgen doet hij iets in de koffie van Gardner. Die hypochonder was er nog niet zo erg naast in zijn opinies over Judge en zijn bewering dat hij ook een beetje vergiftigd was. Joseph zegt hij uitdrukkelijk, niet gestoord te willen worden. Anja stuurt hij uit met de hond. De anderen zijn weg om te ten nissen. Hij verdwijnt quasi voor de hele morgen in zijn werkka mer, maar gaat inderdaad naar boven en begint zekere werk zaamheden aan de projector. Want die avond zal hij films af draaien na het diner. Dat is af gesproken. Maar omstreeks 9 uur zal er worden opgebeld. Daarvoor heeft hij gezorgd. Iemand zal vragen naar hem en dan naar Kiliaan en hij zal zeg gen: „Och Anja. begin jij vast! Er is veel kans, dat hij mij of ons beiden de eer zou hebben aangedaan de comedie bij te wo nen. Vanwege de interessante film van Kiliaan. Mooi, hij en Kiliaan zouden weg zijn, Anja brengt de projector in werking en de kogel, die er, in een buis, in is aangebracht gaat op hetzelfde moment af en treft haar. Judge placht altijd zelf de projector te behandelen. Dat zou den allen getuigen. De politie zou denken dat de kogel voor hem bedoeld was geweest! De beroemde scheve man (mis schien heeft hij werkelijk ge meend dat het al die tijd de broer van zijn vermoorde vriend was) zal het eerst in aanmerking ko men om te worden verdacht. Wie zal denken aan sir John als de schuldige? Hij zal geknakt van verdriet zijn! Maar dan komt Nemesis. En de wijze waarop ze hem straft, doet een fatsoenlijk mens goed. De hond Hij rent de trap op en springt tegen een deur aan (herinner u Allans verhaal). De deuren gaan naar binnen open. Wolf springt tegen Judge of tegen de projector op. die in werking wordt gesteld daardoor - cn het schot irefi Judge! (Wordt vervolgd.) UITBREIDING VAN HAVENACTIVITEIT VAN GENT Het gemeentebestuur van Gei heeft zijn goedkeuring gehö aan de verkoop van een havet terrein waarop een Franse fin (gevestigd te Henin-Lietard) i graanopslagplaats wil bouw met een capaciteit van 400.(K ton. De Franse firma heeft de stj Gent een jaarlijks goederenvei keer van 275.000 ton toegezegJ hetgeen een aanzienlijke uitbrei ding van de havenactiviteit de stad zal betekenen. Canadees blad wil advertentie in Prawda De „Winnipeg Free Press' een van de drie Canadese bladëi die Chroesjtsjefs rede over wapening als advertentie hebl geplaatst, heeft het Russisel blad „Prawda" gevraagd antwoord op Chroesjtsjefs ri als advertentie op te nemen. De advertentie in de „Winni peg Free Press" heeft de Rus] sen 2.800 Canadese dollar gekos: Uw economische medewerker] mijnheer de redacteur, 'heeft „De Vrije Zeeuw" van vrijdag de vraag opgeworpen, hoe of) wij de vrije zaterdag kunm inhalen. Het was een alleszii lezenswaardig artikel, dat nii alleen blijk gaf van een diepdoi dacht standpunt, rpaar ook t; van nuttige suggesties inhieli hoe wij in de toekomst ernat dienen te streven verder tijd- ei productieverlies te voorkomen De slotzin dat wij dit jaar de loonstijgingen de nodige voo:] zichtigheid zullen moeten trachten, was niet direct orij neel. Tal van kopstukken in oi financiële en economische lev hebben immers al meerdere len gewaarschuwd tegen overl. steding. Uw medewerker eindij de dan ook waar hij o.i. had mi ten beginnen. De vrije zaterdag toch behi tot dat complex van soci, maatregelen, hetwelk in weini| jaren tijds tamelijk schielijk naar veler mening te royaal ov< de Nederlandse bevolking is uit gestrooid. De onbëpetkte AX W. de everteens onbenprl^gj W. W. en de licht beperk' kinderbijslaguitkeringen legdi al een zware last op ons volk. hadden voor herstel van 'hi evenwicht gepaard moeten ga; met een niet onbeduidende pi ductiestijging. In plaats daarva: komen productie en expoi straks door de plotselinge invt ring van de vrije zaterdag dani| in de knel. De ongemakken waarop ut medewerker doelde, vallen da; bij in 't niet. Dat P.T.T.-kantoréi bankinstellingen en gemeenti secretarieën hun deuren op terdag gesloten houden, beteken: weliswaar een brok ongerief maar het vormt slechts een bij komstig facet. Fataler wordt hei als grote en kleine winkelbedir- ven dat voorbeeld gaan volgei Nog een stap verder en w leggen ook de boot-, trein-, bu: en luchtverbindingen op zatei dag stil. Zullen wij binnen ai zienbare tijd geen kranten mee' zien verschijnen op zaterdag zullen wij de scheepvaart voo gesloten sluizen laten liggen ei zullen wij de politiediensten o; zaterdag afschaffen? Het eind ervan zoek. En hoe zit het met het restat rant- en hotelwezen met het ooi op het toerisme en met de licht gas- en watervoorziening? Far tasie, zal men zeggen. Wel neer. pure werkelijkheid, omdat mei op den duur de een niet kan om houden wat men de ander heeft gegeven. Een ernstige kant die uw nu dewerker over het hoofd heel gezien, betreft de werknemers die op hun vrije zaterdag om eei centje biite verdienen, hun werk gevers gaan beconcurreren. Daa- tegen zal men maatregelen horen te nemen. Wie een vr zaterdag wil hebben, moet mag op die dag zijn baas ge schade berokkenen. Als men ons zou tegenwerp dat de lonen tf> laag zijn, da; antwoorden wij dat men in dat geval eerst een actie voor hoge; lonen op touw had moeten ze' ten. Rechten brengen ook con; quenties mee. Er liggen op dit economise! vlak dus tal van voetangels et klemmen. Wij zullen er niet gain uitkomen. Mogen wij evenals uw mi werker eindigen met een opmi king over de lonen? Dat mi Kamerleden, leden van Gede] Staten, wethouders van grote gtfl meenten en hoofdambtenart] soms 40 tot 50 loonsverhoging toekent en die lotsverbetering i] deze dure tijd voor de grot] massa van de werknemers t°' luttele procenten beperkt, niet in overeenstemming met df billijkheid die uit de zgn. hoof conjunctuur voortvloeit. Een be wijs temeer hoe moeilijk de PA blemen zijn, waarvoor wij ons Kf steld zien. Met hartelijke dank voor plaatsing, IEMAND DIE ER NI# UITKOMT. Noord-Amerika wel onderg» [ggezinnen. Er ga- ien op hiermed inde eens een proe: ratuurlijk, wij doei »n in Amerika doet eenmaal bij, ma rde in een pleegg brengen kost niet tjd. Wat van meer vraagt ook gedui ïggezin. bejaarde moet thuis voelen en jizin moet een bejaat maar opnemei ;ter" van te wordei fcat kan wellicht i ■»i- hier kan dat ^Lr vi ijwel alles voor j«Imoet gaan. ■Vele Nederlanders Heen zakelijk bezien Hor de medemens h 'ginstige uitzondering- l$ten maar zo'n be< af en toe lezen t oe er gehandeld bejaarden in een t< Jatuurlijk wordt er pen als het al te g< j betekent ook, dat |n boeltje moet pakk ji „verkassen", -it op zichzelf is inkelijk iets,- de bej; :h het beste in z'n juwde omgeving. D n bekend let zijn vreemden Laaide moeten oordi fcn vreemde die zich BEURSSTEMl VIEL ERG m a,:de oprtjinrw fla ing van Wall Stree ,et Dow-Jonesgemidc te tot naar 570, had i Hnsterdam een lagei kunnen verwachten, vaak ter beurze he bleek de werkelijkh dan de verwachting* pgavond en in het :eer paste het Damn el bij Wall Street jstermiddag viei de f rg mee. De markt t< 'eerstand en zo kon ren dat na een aarzt ning de koersen een «ronden en merende- Vprige slotpeil terugk Hierbij bleef de aff; jnge omvang. Amstt ch in dit opzicht aa L,n waar een lusteloz- heerste en alleen de len vast gestemd ^Amkfort was de ma en eerder wat lager, den Hoogovens flauw op 560, dus t beneden woensdag. I ter werd enige steun liep de koers geleide 568. AKU behield Koerspeil, gesteund d de cijfers over het tv taal. Philips opende lager, maar haalde later in. De cijfers «eede kwartaal van jjten pas over ruim eei kend worden gemaal i-zal hiermee dus nog J loeten hebben. Unil 'all Street een dt «aar verhouding wa lan ook vrij zwak rerd het vorige nive ïlëdig gehaald. Kon. ich rondom 130 guK Bij alle stilte, die ■enmerkte, viel de; leit op dat in twee f |iel werd gedreven, ïeestal gesloten hoef iet betrof WalvisVa

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2