Provinciaal nieuws Ja, vandaag neem ik Royco tomaten-groentesoen «1 Royco 1 VUIST HKNA Ruilverkavelingscommissie Stoppeldijk" geïnstalleerd RUILVERKAVELING WALSOORDEN tomaten-groentesoep?... Ja! Ja! Vandaaa voordelig Royco tomaten-groentesoep! 2 zakjes voor f 1.28 ^fssoep? klPPesoep groentesoep?... VR/esvERS - een wonder van smaak rol rdag 19 juli 1962 PFFFFFFTTT T VERKEER MET VEST-BERLIJN Donderdag 19 juli 1962 TERNEUZEN AXEL I GOES OOSTBURG. SLUIS SAS VAN GENT VLISSINGEN. AGENDA Wat héérlijk om uit zoveel soorten soep te kunnen kiezen. Om vandaag eens déze soep te kunnen maken en morgen weer een andere. Dat kunt U - met Royco Want Royco heeft zóveel soepen voor U, dat U twee weken lang iedere dag een andere op tafel zou kunnen zetten. Met Royco en Uw kookkunst maakt U iedere dag een andere, iedere dag de lekkerste soep. Groente soep Royco Royco Haal nu bij Uw leverancier De landbouwkundige situatie Izwestia: Onderhandelingen over Berliin in kritieke fase Het ruilverkavelings- - project Kosten en resultaten bijna niet te geloven, een «arme <lag zochten an 10.000 mensen verkoe - het Gansehaufel bad in nou, verkoelingVan len was geen sprake. Men slits schouder aan schou- r in het water staan. Vestduitse regering heeft eek besloten het reizigers- tussen de bondsrepubliek st-Berlijn nauwlettend ga- slaan, omdat het vermoe- ;staat dat de Oostduitse' id mensen arresteert. )ost-Berlijn is nu beve.s- dat er reizigers op de gen zijn aangehouden, lit zijn, zo wordt gezegd, uitzondering mensen die in strafbare handelingen schuldig gemaakt en >vie een aanhoudingsbevel evaardigd. Het Oostduitsa 'rif van Binnenlandse Za- eft 15 namen genoemd, strafbare handelingen die rokkenen zouden hebben ld. Oost-Duitsland vindt t Westen geen reden tot heeft, zolang er geen /erdrag bestaat waarin ander is geregeld in over- nming met de bepalingen 't volkenrecht. \OS WORDT EN JJFT NEUTRAAL nclag ondertekening an overeenkomst ■onferentie over Laos in die een jaar heeft ge. heeft woensdag de on. delingen over het neutraal en houden van Laos vol. Maandag zullen de minis, n Buitenlandse Zaken van <a, de Sowjet-Unie, Enge- frankrijk, China en India eikte overeenkomst onder- n. laatste hinderpaal, die lag uit de weg is geruimd, e bescherming van Laos e Zuidoost-Aziatische Ver- rganisatie 1ZOAVO). De mistische en enkele an- elegaties willen niet, dat utraal Laos onder bescher- staat van een buitenlands i- bondgenootschap. DE VRIJE ZEEUW Pag. at zelfs volgens hun kaart ergissingen van 1956 nog gebied was. ng ontdekte op zijn beurt or het eerst Indische troe ft een tegenactie waren gaan en posten hadden it achter de Chinese in de n de Karakoroen-pas naar ngka-pas; wederzijds kun- e militaire voorposten el- e weg naar het achterland len. ISCHE WAPENS V DE CHINEZEN conflict is niet langer een een Chinees binnendrin- ndia heeft met man en gewerkt aan wegen en dden om de invasie te imen en eventueel te keren, raar zijn de Chinese troe- de meerderheid, maar het dat de Indische beter zijn 1st. En betere verbindin- :bben, dank zij de Sovjet die een eerste eskader ortvliegtuigen leverde en ikort een tweede zal stu- p zicht een curieuze situa- Russische uitrusting tegen >de Chinezen wordt ge- roe heeft gesuggereerd dat partijen het omstreden (In- gebied ontruimen. Een sie, want de Chinezen be- danslechts tot hun grens terug te trekken, de Indische troepen een deel van hun eigen terri- zouden moeten verlaten. Peking heeft geweigerd. zei nog maar een paar terug goede hoop te heb- dat het dispuut spoedig aam geregeld zou zijn. ht hoopte hij erop dat Pe- :ou inbinden zodra het de lomen kracht der Indiërs gebied zou hebben erva- ls hij die verwachting had, dus bedrogen uitgekomen, cente uitlatingen van New- zijn ook heel wat minder innig. Nehroe zelf zei dat et risico van een botsing leer kon uitsluiten. En zijn erie van Buitenlandse Za- verklaarde dat die botsing omen. als het ..agressieve ovocerende optreden" der sen niet ophield. Voor het in de vijf jaar van de pa- oorlog om het gebied van is dit geen loos dreige- meer: de woordenstrijd in limalaya kan makkelijk maken voor een echte. (Nadruk verboden.) EUTER VERDRONKEN >e Lier is woensdagmorgen anderhalfjarig zoontje van nilie J. Staalduinen ver en in een sloot. Het jonge- as aan het spelen op het /an zijn vader. MULO-EXAMENS Bij de te Goes gehouden MULO- examens slaagden o.m. voor het A-diploma en Middenstandsdiplo ma de dames N. Dieleman te Aar- denburg, St Kruis; E. Klaassen te Breskens; M. Faas te Cadzand; jï do Hulster cn S. Reins te Öóstburg en S. Wemaer te Sluis; en de heren G. Nieskens te Aar- l denburg en J. van Hoeve te schoondijke. Mutaties bij de Rijkswater- staatsdienst Naar wij vernemen zal de I wnd-arrondissementsingenieur W. Stuulen binnenkort worden belast met het arrondissement Waal te Nijmegen. Als zijn opvolger wordt ge noemd ir. Van Rossum, afkom stig uit de Rijkswaterstaatsdienst te Maastricht. Ir. B. Hylkema zal per 1 augustus de Rijkswaterstaats dienst te Terneuzen verlaten wegens het aanvaarden van een betrekking in Perzië. Geslaagd. Bij de Leidse Onderwijsinstel lingen slaagde voor het examen moderne economie voor onder nemers de heer P. Simons, alhier. MULO-examens Bij de gister te Goes gehouden MULO-examens slaagden voor het A-diploma Koos Oggel te Axel; Ad. de Ruijter en P. Kraak, beiden te Terneuzen, en Adrie Michielsen en Levien de Putter, beiden te Zaamslag. Voor het A-diploma en Midden standsdiploma slaagden: Jan Dol leman en Jannie Pijpelink, beiden te Hoek; Rinie Deij te Terneuzen- en Cor Goossen te Zaamslag. Allen leerlingen van de Chr. MULO-schooI, alhier. Universitair examen'. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen economie de I heer J. Booy, alhier. Leden van de W. S. V. naai de Apeidoornse vierdaagse Dertien leden van de Wandel- L sportvereniging „Emma" zullen deelnemen aan de Apeidoornse vierdaagse A.s. zaterdag wordt eerst nog deelgenomen aan de wandeltocht I te Roosendaal, vanwaar de in- I geschrevenen voor de vierdaagse I 's avonds doorreizen naar Apel- doorn. Deze wandelgroep bestaat uit de 59-jarige mevr. Koster Koekkoek, een bekend tippelaar ster uit deze omgeving, en ver der mevr. PicavetKoekkoek, i M. den Engelsman, I. de Putter, i F. HerreboutKoekkoek, M. Koekkoek. B. Borght, R. Bakker, I L. de Kraker, C. Provoost, C. de I Groote, B. den Hamer. Zij hopen, I onder leiding van de heer J. Picavet deze vierdaagse tot een I goed einde te brengen. Fruitfecsten I Zeeland heeft weer een fruitfee. i Het is de donkerblonde 21-jarige I Anneke Dees uit Wissenkerke. li Zij zal in de maand september K samen met twee hofdames als ambassadrice optreden voor het [Zeeuwse fruit. Elk jaar vormt de fruitfee het middelpunt van het Zeeuwse fruitcorso, dat dit jaar voor de achtste maal op zaterdag j 15 september door de straten van BGoes zal trekken. Dit corso is B groter van opzet dan in vorige jaren. Op zaterdag 8 september zal de fruitfee haar intrede doen tijdens V een officiële ontvangst door het II gemeentebestuur van Goes Op die dag zullen ook een folkloris tische avond en een mosselmaal- tijd in de openlucht worden ge- houden. Vergadering leerkrachten openbaar lager onderwijs. De afdeling West Zeeuws- Vlaanderen van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging hield een ledenvergadering in hotel „De Eenhoorn" o.l.v. de heer J. Robijn uit Breskens. Op deze vergadering, die goed I was bezocht, brachten de heren J. A. Hennekeij uit Retranche ment en G. J. van Oorschot uit Sluis verslag uit van de alge mene vergadering te Amster- I dam. De heer J. Glerum uit Yerseke I werd kandidaat gesteld voor het I hoofdbestuur. Adhaesie werd betuigd aan I een motie van de afdeling Am- I sterdam waarin verontrustin I uitgesproken wordt over de aan- I vflngsalarissen van jonge onder- I wijzers. Expositie Levend Erfdeel. Te Sluis werd de bekende ten- I toonstelling „Levend Erfdeel" I geopend en de openingsplechtig- I beid werd verricht door dr. E. de Mattelaere, schepen der gemeen- I 'e Knokke. Deze sprak in de i'aadszaal tot de aanwezigen w'aarbij hij wees op het grote I cultuurbezit dat in Noord- en Zuid-Nederland nog steeds aan- wezig is, ondanks de vele r-am- i I'en in het verleden. Er is een grote verwantschap tussen Vlaanderen en Nederland, voor al door onze gemeenschappelijke taal. Het is een wonder dat liet tlaamse volk deze taal door de eeuwen heen heeft weten te be houden, ondanks hardnekkige pogingen van andere zijde om het Vlaams te degraderen. Na de woorden van dr. De Mattelaere bezochten de genodig den in de raadskelder de opge stelde tableaux die een beeld geven van het Nederlandse heden en verleden en werden enige verversingen aangeboden. Vóórdat dr. De Mattelaere sprak werd in de raadszaal een begroetingswoord gesproken door waarnemend burgemeester J. A. Gevaert. Deze kon o.m. be groeten dr. P. v. Daalen, direc teur van de stichting „Zeeuws Museum" en burgemeesters en raadsleden uit omgevende ge meenten. De N.V. Walzenmolen kreeg 45 a.s. bakkers op bezoek Dinsdag brachten 45 leerlingen van de afdeling bakkerij van de Technische Lagere school te Mid delburg ondei- leiding van de leraren Rotte en Holthuysen een bezoek aan de Meelfabriek N.V. Walzenmolen. Na ontvangst in de recreatie zaal, waarbij een technische uit eenzetting werd gegeven van „Tarwe tot Bloem", volgde een rondgang door de in werking zijn de fabriek. Na afloop hiervan werd nog enige discussie gehouden naar aanleiding van hetgeen die mid dag werd aanschouwd. Al met al een leerrijke middag voor de toekomstige bakkers, die allen voldaan huiswaarts keer den. Tewaterlating Op de werf van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen zal zaterdag 28 juli het motorvrachtschip „Waal- drecht" te water worden gelaten. Dit schip is in aanbouw voor rekening van Phs. van Ommeren N.V. in Rotterdam en heeft een draagvermogen van 14.800 ton. De afmetingen zijn: lengte over. alles 157,4 meter, breedte 20 m, diepgang 9.31 meter. De doopplechtigheid zal wor den verricht door mevr. H. M. Cochius-Bagchus. 3IOKGEN TERNEUZENZuidersport park, terr. v.v. „Terneuzen", 7 uur: AtoomboysMistrap- pers en AdvendoPTT. 55 Woensdagmorgen werd tijdens een bijeenkomst ten gemeente huize van Kloosterzande door het lid van G. S. de heer J. M. A. C. van Dongen de plaatselijke ruil- verkavelingscommissie „Stoppel dijk" geïnstalleerd, welke com missie bestaat uit de heren dr. ir. J. P. van der Wolf te Hulst; J. de Feijter te Hengstdijk; A. V. A. Boeding te Stoppeldijk; W. P. J. Staal te Rapenburg en A. Serrarens te Ossenisse. In zijn openingswoord wees de heer Van Dpngen er op. dat het een bijzonder belangrijke dag was voor de streek, nu de her verkavelingscommissie in func tie treedt. Eén van de mogelijk heden, welke door de herverka veling „Stoppeldijk" bereikt kan worden, is de verbetering van de landbouwstructuur. Vroeger rees er veel verzet tegen voorgeno men herverkavelingen, thans is het zó geworden, dat de aanvra gen afgeremd dienen te worden. In dit verband gezien mag bij de herverkaveling van Stoppel dijk van een zeer vlotte gang van zaken worden gesproken. Op 30 december 1954 werd de herverkaveling aangevraagd en op 23 november 1961 kon de stemming plaats vinden. Er wa ren 1042 stemgerechtigden, waarvan er slechts 144 tegen stemden. Spreker beklemtoonde niet alleen liet enorme belang en dc grote bevoegdheden van de Commissie, maar ook de moei lijke taak, die de commissie wacht. U moet er op rekenen, dat u het niet steeds een ieder naar de zin kan maken, aldus spreker. Uw taak zal veel over leg. takt en tijd vragen. Ik ben er dankbaar voor, dat de herver kaveling zijn beslag zal krijgen omdat het hier om het agrari sche belang van Zeeuws-Vlaande- ren gaat. De heer ir J. D. Dorst, van de Centrale Cultuur Technische Commissie, die hierna het woord voerde, zei in de eerste plaats het van groot belang te vinden, dat hier een lid van G. S. is, die van ruilverkaveling verstand heeft. Hij heeft namelijk al eer der met het bijltje gehakt, name lijk bij de herverkaveling van Êede. Spreker lichtte de belang rijkheid van de commissie toe. Vele belangrijke problemen zul len aan de orde komen en tot een oplossing dienen te worden gebracht. Met grote takt zal de commissie te werk moeten gaan en een grote eensgezindheid to nen, vooral naar buiten. Onge twijfeld zal de commissie kritiek krijgen. Spreker zei er van over tuigd te zijn dat door de com missie buitengewoon grote ver beteringen tot stand zullen kun nen worden gebracht. De heer v. d. Wolf, die hierna het woord voerde, zei dankbaar te zijn voor de wijze adviezen, die de commissie bij haar installatie thans mee krijgt. Hjj vroeg de heer Van Dongen het college van G. S. te willen bedanken, voor het vertrouwen dat G. S. in de leden van de commissie stelt. Hij zegde namens de commissie toe dat deze zal waken voor de belangen van de betrokkenen en vooral van hen, die menen in de commissie niet genoegzaam te zijn vertegenwoordigd. De hoofding.-dir. van de Cul tuur Technische Dienst, de heer ir D. v. d. Zaken, sprak namens de kadastrale ruilverkavelings- dienst en de Cultuur Technische Dienst en wenste de commissie geluk met haar installatie. Spre. ker memoreerde, dat aanvanke lijk is gedacht dat na de stem ming op 23 november 1961 de commissie direct zou worden sa mengesteld; het is normaal bin nen 2 a 3 maanden. Maar omdat een en ander langere tijd heeft gevergd zal er dit jaar wel niet veel meer van terreinwerkzaam heden kunnen komen. Het eerst zal de commissie zich bezig kun nen gaan houden met de schat tingen en de opstelling van de bestekken. Waarna het volgende voorjaar tot aanbesteding kan worden overgegaan. Naar spre kers persoonlijke opvatting zal de commisie eerst in 1970 klaar kunnen zijn met de haar opge dragen taak. De heer A. de Regt van de Landbouwvoorlichtingsdienst zegde na zijn welgemeende feli citatie de commissie alle gewen ste medewerking toe van zijn dienst. De heer T. J. D. Bouwens sprak als belanghebbende woorden van felicitatie en dankte de voor zitter de 'heer v. d. Wolf voor de toezeggingen met betrekking tot de behartiging van de belangen van de betrokkenen. Burgemeester C. J. van Hoote- gem van Hontenisse zei met zijn gelukwens de hoop uit te spreken, dat het moeizame werk met steun van de instanties zou mogen slagen. Hij op zijn beurt zegde de volle steun van de be trokken gemeentebesturen toe. Namens de Z. L. M. sprak de heer J- W. Scheele woorden van felicitatie. Hij zei van deze her verkaveling hoge verwachtingen te hebben. Het G. S.-lid Van Dongen be klemtoonde, dat wat tot stand zal komen afhangt van de be trokkenen en de commissie, die tot de grootst mogelijke samen werking dienen te komen, hij wenste tot slot de commissie het grootst mogelijke succes toe bij haar werk. Tijdens een gedachtenwisse- ling na het officiële gedeelte gaf de heer Van Dongen tal van nut tige wenken en wisselde zijn er varingen uit, opgedaan bij de herverkaveling van Eede. RUILVERKAVELING WALSOORDEN In de middaguren werd in hotel Van Leuven te Klooster zande een vergadering belegd ter toelichting van de door G. S. goedgekeurde herverkavelings plannen Walsoorden. Het door de Centrale Commissie opgestelde rapport ligt gedurende een maand op de desbetreffende ge meentehuizen ter inzage. In wel ke tijd de belanghebbenden hun bezwaren kunnen indienen. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de heer ir J. D. Dorst, terwijl het G.S.-lid de lieer J- M. A. C. van Dongen als provinciaal waarnemer ter vergadering aan wezig was. Deze vergadering was bedoeld ter informatie van de be langhebbenden, die met klem werden aangeraden met hun vra gen voor de dag te komen. De eerste spreker was de hoodfingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst, de heer D. van de Zaken. Deze zei, dat de stukken ingaande 10 juli ter visie zijn gelegd gedurende de periode van 1 maand. Het betrok ken ruilverkavelingsgebied is 1040 ha groot, waarvan het groot ste gedeelte, namelijk 1010 ha Kroondomein is. Deze ruilverkaveling is in hoofdzaak van administratieve aard en bedoelt een hergroepe ring van de pachters. Spr. gaf hierop een zuiver technische toe lichting. Deze stemming zal naar verwacht wordt half oktober kun nen plaats hebben. De heer R- J- Franke, districts ingenieur van de Cultuurtechni sche Dienst, lichtte het rapport, waarover elders in dit nummer meer, nader toe. In het najaar van 1961 werd door het bestuur van het calamiteuze waterschap Walzoorden een aanvrage ingediend voor ruilverkave ling van dit waterschap en een deel van de Kruispolder. De aan leiding tot deze aanvraag was de noodzakelijke verbetering van het landbouwkundige peil in de streek. De huidige ontsluiting vol doet niet aan de te stellen eisen en vooral de verkaveling werkt remmend op een economische bedrijfsvoering. In overleg met de speciaal ingestelde voorbereidingscommissie, waarin onder andere het Kroondomein als grootste grondeigenaar een vertegenwoordiger heeft is thans een plan van voorzieningen ontworpen dat beoogt het gebied van 1140 ha een nieuwe structuur te geven. Dit plan is dezer dagen door Gedeputeerde Staten van Zeeland ter visie gelegd. Binnenkort zullen de belanghebbende eigenaren in de gelegenheid zijn zich bij stemming over de uit voering van het ruilverkavelingsproject uit te spreken. Het ruilverkavelingsblok, voor namelijk bestaande uit klei- en zavelgronden, maakt deel uit van het zogenaamde Agrarisch Land van Hulst. De bewoning is verspreid; in het gebied komen drie dorpen voor, n.l. Klooster zande, Groenendijk en Walsoor den. Het cultuurareaal, dat in hoofdzaak uit secht verkavelde nieuwlandgronden bestaat, is voor gedeelte als bouwland in gebruik. Het bouwplan is in het algemeen zeer arbeidsintensief. De gemiddelde bedrijfsgrootte bedraagt ruim 16 ha en bestaat uit 10 gebruikspercelen, die ge middeld bijna 1 km van de be drijfsgebouwen gelegen zijn. Deze gebrekkige verkaveling wordt nog verergerd door het feit, dat tweederde van deze kavels te klein is en een slechte vorm heeft. De ontsluiting van de ge- De besprekingen tussen de re gering van de V. S. en die van de Sowjet-Unie over het pro bleem van het Duitse vredesver drag en de normalisering van de toestand in West-Berlijn op ba sis van dit verdrag zijn in een kritieke fase gekomen, zo weet het Russische regeringsblad „Izwestia" te melden. Het blad zegt dat het verkeer zowel het burgerlijk als het goederenver keer van en naar West-Eerlijn volkomen verzekerd is op basis van de Russische voorstellen. Wat willen de Westelijke landen dan?, zo vraagt het blad zich af. Het antwoord luidt: handhaving van hun strijdkrachten in West- Berlijn en anders niet. De „Izwestia" wijst er dan op, dat vrijwel alle militaire bases geliquideerd zijn. In Saoedi-Ara- bië, Marokko, Algerië en Laos zijn zij opgeheven. Hoe kan men dan hopen op handhaving van eeen NAVO-basis in het machti ge kamp der socialistische lan den? Er is maar één uitweg, n.l. een vredesverdrag en de norma lisering van de toestand in West-Berlijn op basis van een dergelijk verdrag. In elk geval, aldus het blad, is aan de NAVO- basis, die Westt-Berlijn in feite is, geen lang leven meer bescho ren. De basis zal slechts voort bestaan tot de ondertekening van het Duitse vredesverdrag. bruikspercelen is matig, niet zo zeer omdat de dichtheid en de tracering van het wegennet on voldoende is, doch doordat de verspreide ligging vaak uitwegen via andere percelen nodig maakt. Bovendien geschiedt de bestaan de ontsluiting gedeeltelijk door onverharde wegen, hetgeen vaak ernstige bezwaren meebrengt. De afwatering is redelijk goed te noemen; slechts op enige on derdelen van het stelsel zijn ver beteringen noodzakelijk. De ge malen van het calamiteuze wa terschap Walzoorden en van de Kruispolder zijn enige jaren ge leden vernieuwd en bezitten een voldoende capaciteit om al het overtollige water op de Wester- schelde uit te slaan. In het kader van de voorge nomen ruilverkaveling is een onderzoek ingesteld naar de leef tijd en doelmatigheid van de aanwezige boerderijen. Hierbij bleek dat 55 van de bedrijfs gebouwen als oud en 44 als ondoelmatig 'gekwalificeerd moest worden. Bovendien zijn 34 woningen als krot aange merkt. In het ontworpen wegenplan blijven de bestaande wegen in hoofdzaak gehandhaafd. Daar waar de fundering der wegen niet aan de huidige eisen vol doet, zal in verbetering worden voorzien. In totaal zal 5,6 km landbouwweg verbeterd en 1,8 km landbouwweg nieuw wor den aangelegd, waardoor een meer effectieve ontsluiting zal ontstaan. Los hiervan zal dooi de Rijkswaterstaat de weg 60 van het Rijkswegenplan wor den verbeterd en buiten de kom van Kloosterzande wor den geleid. Uiteraard wordt bij de nieuwe kaveltoedeling met deze tracé-verbetering reke ning gehouden. Voor het verkrijgen van een optimale waterbeheersing zijn in het westelijk deel van het blok enige tracéverbeteringen nood zakelijk. De ten oosten van de rijksweg geprojecteerde veran deringen in het waterlopenstel- sel zullen door derden worden uitgevoerd, omdat deze verband houden met de verbetering van de streekhaven Walsoorden en van de zwakke plek in de zee wering ter plaatse. De zozeer gewenste kavelcon centratie is slechts mogelijk door uitvoering van zgn, kavelinrich tingswerken, zoals het dempen van overbodige en het graven van nieuwe sloten, het aanpas sen van de drainage en plaatse lijk grondverzet. Voor de bouw landkavels wordt gestreefd naar een grootte van 5 ha of meer, terwijl ook de graslandkavels een grotere omvang zullen krij gen. Het ligt niet in de bedoeling een gedeelte van de binnen de bebouwde kom gelegen boerde rijen naar het veld te verplaat sen. Mede in verband met de slechte kwaliteit der gebouwen wordt gedacht aan een vrijwillige bedrijfsbeëindiging. Ook zaj ge streefd worden naar een vrijwil lige migratie van een aantal boeren naar de nieuwe polder. Op deze wijze zou grond be schikbaar kunnen komen voor vergroting van de resterende be drijven, die eveneens geheel op vrijwillige basis geschiedt. Voor deze vergroting (tot 24 ha voor de akkerbouwbedrijven en tot 21 ha voor de gemengde bedrijven) is naar schatting 125 ha grond benodigd. Het Kroondomein, dat bijna alle gronden in het blok verpacht, heeft zich bereid ver klaard aan eventuele regelingen mede te werken. Door de Nederlandsche Heide maatschappij is een begroting opgemaakt, die sluit op een be drag van rond ƒ1 miljoen. De totale bijdrage van de belang hebbende eigenaren bedraagt circa ƒ365.000,terwijl in de resterende 63 der uitvoerings kosten door de Cultuurtechnische Dienst een bijdrage is toegezegd. De uitvoering van het rull- verlcavelingsplan zal in de be treffende streek aanmerkelijke verbeteringen teweegbrengen-, met name door de herindeling van het grondgebruik en dc ver- betering van de bereikbaarheid Na uitvoering van de ruilver kaveling, waarvan de beslissing nu in handen ligt van de betref fende grondeigenaren, zal in dil gebied een hogere arbeidspro- duktiviteit en een grotere wel vaart mogelijk zijn.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3