Provinciaal nieuws Binnenlands niCUWS I Kantongere Voetstappen op óe trap TERNEUZEN AXEL DRAAIBRUG SLUISKIL. ZAAMSLAG Prof. Romein overleden" PALEIS VAN AARTSBISSCHOP BESCHOTEN MOTIE VAN WANTROUWEN VAN LABOUR BOSBRAND IN ZUID-FRANKRIJK BEDWONGEN 40 graden Celsius INDISCHE WACHTPOST IN ELISABETHSTAD DOOR TIENDUIZEND VROUWEN AANGEVALLEN MET STENEN EN MODDER AMERIKAANS PROTEST Relletjes tussen politie en demonstranten in Athene RECORDVLUCHT MET X-I5 Majoor White met raket vliegtuig tot een hoogte van 94,5 km Wegens oplichting van vrouwen veroordeeld C.A.O. bouwbedrijf goedgekeurd WATERPOLO ZWARTE BESSEN IN ZEELAND Bij de veilingsvereniging „Zuid. Beveland" te Goes is dinsdag de eerste veiling van zwarte bessen voor de industrie gehouden. Het aanbod bedroeg nog slechts en kele honderden kilo's, maar het begin is er in elk geval weer en weldra zal de aanvoer van zwar te bessen op de veilingen gaan toenemen. De oogst zal over het alge meen dit jaar niet groot worden. De prijs van de eerste kwaliteit bedroeg dinsdag in Goes 1,90 per kg en voor de tweede kwali teit werd 1,70 per kg betaald. UITZENDING VAN DESKUNDIGEN ZOU VERBETERING VAN DE ZEEUWSE WATERHUISHOUDING VERTRAGEN Naar de mening van het dage lijks bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappii ziet het er naar uit, dat door de uitzen ding van twee belangrijke func tionarissen van de Commissie Waterbeheersing en Ontzilting in het kader van de verlening van technische bijstand aan onder ontwikkelde gebieden de kwestie van de verbetering van de water huishouding in Zeeland op de lange baan komt. In een giste ren gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Z. L. M. sprak men hierover zijn leedwezen uit en besloot men, dat de Z. L. M. zich nader over deze zaak zal beraden. In de vergadering, die vooraf gegaan was door een tocht naar het als gevolg van een onjuiste waterhuishouding verdrogende landbouwgebied rond de Braak manpolder, werd met enige ver ontrusting geconstateerd, dat er een ongewenste stilstand is ge treden in het zoeken naar mid delen tegen de verdroging van landbouwgronden een belang rijke zaak voor de landbouw in Zeeland doordat de secretaris van de Commissie Waterbeheer sing en Ontzilting. ir. H. Bos. voor twee jaar naar Tunis ver trekt, en de voorzitter van de commissie, ir. D. van der Zaken, hoofdingenieur van de cultuur technische dienst in Zeeland, voor vier maanden naar het bui tenland gaat. De vergadering sprak tevens over de onderzoekingen, die ook in andere delen van Zeeland, met name op Noord-Beveland en rond het Zuid-Sloe. in verband met de verdroging van landbouwgron den moeten worden verricht. Geslipt Gistermorgen te half negen reed de bestuurder van een trac tor met aanhangwagen de heer C. R. v. d. G. uit Hoek de noorde lijke Bailybrug over de Westsluis °p- m Juist toen de tractor het mid dengedeelte van deze brug be reikt had. begon deze te slippen en gleed met aanhangwagen ach teruit de brug af, waarop het ge val tegen de voorzijde van een aldaar stilstaande vrachtauto te recht kwam. De vrachtauto, welke bestuurd werd door de heer S. H. uit Axel liep aan de voorzijde materiële schade op. Uitreiking diploma's Land- bouwhuishoudschool. Gistermiddag had in de jeugd herberg de uitreiking der diplo ma's plaats aan de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool „Molenkwartier" te Axel. De voorzitter van de onderwijs commissie der Z. L. M„ de heer B. H. G. ter Haar Romeny uit Wolfaartsdijk, sprak een wel komstwoord tot de leerlingen en genodigden, waaronder de heren C. de Putter (wethouder) en P. G. v. d. Bosse (gemeentesecreta ris), namens het gemeentebe stuur. Spreker zeide, dat middagen als deze altijd een bijzonder cachet hebben. Het bezit van het einddiploma der Landbouwhuis houdschool is van enorme bete kenis. De meisjes van de school nebben hard gewerkt en zijn nu gereed om de maatschappij in te gaan. Alles is rimpeloos verlopen en dit is een felicitatie waard, zowel voor leerlingen als leer krachten. Er werd door de meisjes een programma'tje afgewerkt van zang, toneel en volksdans. Ver der was er nog een wedstrijd in het bloemsehikken waarvoor de jury, bestaande uit de dames mevr. Van Dijke en mevr. De Feijterde Regt uit Axel en mej. v. d. Leeden uit Goes. De heer Ter Haar Romeny reikte vervolgens, met voor alle geslaagden een toepasselijk woord, de diploma's uit aan: Primaire opleiding (2-jarige) Ineke Bolleman, Marie L. v. d. Bos, Rina Buyze, Joke van Cad- sand, Adrie Dellaert, Truus Die- leman, Paula Dieleman, Nelly Dieleman, Dineke Hamelink, Joke Hamelink, Beppie Hame- link, Margriet Harren, Catrien Hofman, Leuntje Jonkman. Addy Klaassen, Mientje Koekkoek, Lilian de Koning, Suzan Ollebek, Ria Peersman, Jannie de Pooter, Carla Scheele, Thilly v. d. Velde, Ineke Verhulst en Heieen de Wit, allen te Axel. Truus Cornelissen, Rietje Dekker, Rina Dierings, Corrie de Feyter, Leny Florus- sen, Corrie Hamelink, Jannie Hamelink, Tanny Slotema. Sarie de Vos en Jannie Willemsen, al len te Zaamslag. Jetty Braam te Sas van Gent. Afgewezen geen. Assistente in de huishouding: Dineke van de Broeke, Jannie van de Broeke, Addy Dieleman, Tiny de Feyter, Marianne Knie riem. Sarie Leunis, Els Schëele, Marie Verstrate en Bora Vinke, allen te Axel. Lies Lensen te Zaamslag. Els d'Hont te Sluiskil. Janet de Feyter en Leyntje de Zeeuw te Vogelwaarde. Afgewe zen geen. Namens de plaatselijke Com missie van Toezicht sprak mevr. De Feijterde Regt ook nog tot de meisjes en wees op de mooie taak die hen wacht. Afscheid directrice Landbouw- huishoudschool Het bijzonder cachet van de middag der diploma-uitreiking was het afscheid van de schooi van de directrice, mej. M. Geluk, wegens haar a.s. huwelijk. De heer Ter Haar RomenV dankte haar voor het vele dat zij in de vier jaar, dat zij in functie is geweest, met liefde en toewij ding voor de school en de leerlin gen heeft gedaan. Het bestuur hoopt op dit af scheid terug te komen met een cadeau, wanneer over enkele we ken het huwelijk wordt voltrok ken. De leerlingen der school echon- ken hun scheidende directrice een band voor haar bandrecorder. Mej. Geluk dankte allen voor hun goede woorden en zeide, dat zij altijd met liefde haar plicht heeft gedaan. Verkeersongeval Op de Rijksweg van Aarden burg naar Oostburg vond een auto-ongeval plaats dat wel zeer goed is afgelopen. Een Belgische luxe-wagen kwam uit de richting Aarden burg en ging in de nieuwe roton de van het verkeerskruispunt bij Draaibrug over de stootranden van de rijweg heen. Hij kwam door deze eigenaardi ge manoeuvre terecht tussen de beide rijwegen ter plaatse. De in zittenden kwamen met de schrik vrij. .Sluiskilse scholier zet Belgische douane op boterstelten. ..Wij hebben boter 'bij ons", riep een jongeman op schoolreis vanuit het busraampje tegen een Belgische douanier die na con trole amper de bus had verlaten om doortocht voor een dagtrip naar De Panne en de Belgische kust te verlenen. De beambte toonde weinig waardering voor deze openhar tige export-aangifte en som meerde de bus te ontruimen. Het begeleidend schoolhoofd moest alle overredingskracht in stel ling brengen om de nogal boze douanier, die met uren wachten dreigde, er te van overtuigen dat het slechts als grap bedoeld was. Het hielp echter niet, de be doelde knaap moest en zou te voorschijn komen en op de vraag waar de boter dan wel stak kwam het antwoord „Tussen mijn kadetjes". Nog niet ten vol le de humor hiervan waarderend, liet de douanier dé leerlingen van 't plaatselijk christelijk onderwijs hun dagtrip vervolgen. Het werd er een zonder verder oponthoud, met een beklimming van het Bel fort in Brugge, het bezichtigen van het carrillon, een bezoek aan het IJzer-monument en het ontspanningspark „De Melie". Na een zwempartij aan zee en een leuke rit via de Belgische kust kwam men voldaan en te vreden in Sluiskil terug. „De Volharding'' bracht bezoek aan 't Veer Traditiegetrouw bracht het mu ziekgezelschap „De Volharding" onder leiding van haar directeur J. Meijers gisteravond haar jaar lijks bezoek aan de buurtschap „Het Veer". Na een mars door de buurt schap werd geconcerteerd, het geen door de bewoners met een hartelijk applaus na elk nummer werd gewaardeerd. Na afloop werd het gezelschap een verver sing aangeboden. Te ongeveer half tien keerde „De Volharding" weer op het dorp terug. Veiling woonhuizen. Ten overstaan van notaris Ho ving te Terneuzen werd gister middag ten verzoeke van de fa milie LensenGeelhoedt alhier, in het café van de heer Van de Veke, in het openbaar geveild: het woonhuis met schuur en erf, groot 2.45 are, staande op het Plein nr6. Hiervoor was het hoogste bod 4200, waarvoor het pand niet werd gegund. Vervolgens werd ten verzoeke van de familie Van Kerkvoorde Romein geveild: 1. het woonhuis met erf, groot 1,40 are, staande te Spui D 17, gem. Zaamslag. Koper werd mevr. Van Kerk voordeRomein voor 1200. 2. het woonhuis met erf, groot 86 are, staande te Schapenbout O 48, onder de gemeente Axel. Koper werd de heer Cam. van de Vijver voor 800. In het Centraal Israëlitisch ziekenhuis in Amsterdam is maandag op 68-jarige leeftijd overleden, prof. dr. Jan Marius Romein, hoogleraar in de the orie der geschiedenis aan de Amsterdamse Universiteit. De heer Romein, die in Rotter dam werd geboren, promoveer de in 1924 tot doctor in de lette ren in Leiden. Door talrijke essayistische en zich tot een breder publiek richtende histo rische werken, kreeg hij grote bekendheid. In 1939 werd hij buitengewoon hoogleraar aan de gemeente universiteit van Am sterdam. Prof. Romein heeft vooral aandacht besteed aan algemene en theoretische vraag stukken o.a. de geschiedenis der geschiedschrijving. Uit een voorbijrijdende auto heeft men maandagavond met een machinegeweer op het paleis van de aartsbisschop geschoten, zo is in Rio de Janeiro bekendge maakt. De aartsbisschop, mgr. De Barros Camara, die op het ogen blik van de aanslag niet thuis was, was van mening dat deze aanslag eefl onderdeel is van een samenzwering tegen de kerk. „Men heeft al de onbeschaamd heid gehad om een bom in het Vaticaan te plaatsen. Wjj moeten niet versteld staan over terroris tische aanslagen tegen de kerk in andere delen van de wereld, zo zei mgr. De Barros Camara tegen gouverneur Lacerda. De Labourpartij heeft dinsdag een motie van wantrouwen tegen de Britse regering ingediend. In de motie staat, dat de regering niet langer het vertrouwen van het volk geniet. Labour eist ont binding van het parlement en nieuwe verkiezingen. De motie is een reactie op de wijzigingen die premier MacMil- lan in het kabinet heeft aange bracht. In de buurt van Marseille zijn 1500 hectare bos in vlammen op gegaan. Het dorp Ceyreste is enige tijd bedreigd geweest. Maar brandweer, militairen en vrijwilligers wisten het vuur tij dig te bedwingen, na een verbe ten strijd van 36 uur. 400 brand weerlieden blijven voorlopig op wacht in dit gebied. Verscheide ne landhuizen en vakantiewonin gen zijn verbrand. Vijfhonderd kampeerders zijn in de nacht van maandag op dinsdag gevlucht door een gewel dige bosbrand, die villa's en va kantiehuisjes in de buurt van Marseille in de as heeft gelegd. De kampeerders hebben tijdelijk onderdak gekregen in het dorpje La Ciotat, tussen Marseille en Toulon. De brand, die maandagochtend uitbrak, wordt nog steeds bestre den door ongeveer 750 brand weerlieden en militairen DE DUIK VAN DE „ARC HIM EDE" De Franse bathyscaaf „Archi- mede" heeft zondag ten noorden van Japan de bodem van de Koerilentrog bereikt, 9.208 meter onder de zeespiegel. Het duik- apparaat is tien uur onder water geweest, waarvan drie uur op de grootste diepte. Volgens een communiqué heb ben de twee inzttenden, Huto en Wilm, vastgesteld dat de bodem van de trog uit zeer zachte modder bestaat. Zij na men daar veel leven waar, voor al een soort zeeveder, op veren lijkende bloemdieren. KINDEREN BEZWIJKEN ONDER DE HITTE IN MEXICO In de afgelopen zeven dagen zijn bijna 20 kinderen tengevolge van een hittegolf gestorven, al dus is uit Monterrey in Noord- Mexico gemeld. Volgens deze berichten worden 1440 kinderen medisch behan deld. 200 van hen liggen in een ziekenhuis. In de armenwijk van Monterrey, waar de watervoor ziening onvoldoende is, zijn de meeste slachtoffers van de hitte, die tot 40 graden Celcius is ge stegen. Gistermorgen omstreeks negen uur zijn Indische wachtposten in de Katangaanse hoofdstad Eli- sabethstad aangevallen door een menigte van ongeveer tiendui zend vrouwen. Een wegversperring, die kort geleden door de Indische troe pen van de Verenigde Naties in Kongo was opgericht, aan de grens tussen de Europese en de Afrikaanse wijken van Elisa- bethstad, werd door de vrouwen afgebroken, waarbij zij zich meester maakten van de lege benzineblikken waaruit de ver sperring onder meer was opge bouwd. De Indische soldaten, die be vel hadden niet te schieten, hiel den zich kalm, ondanks dat som migen van hen door honderd vrouwen omringd waren die met stenen en modder gooiden. De vrouwen droegen spandoe ken met leuzen als „De Katan gaanse vrouwen eisen terugtrek king van de moordzuchtige huur lingen van de Verenigde Naties" en „Weg met de Kennedy- Adoela-Nehroe kliek". Later slaagden de Indische soldaten erin zich te formeren. Zij poogden de menigte te verspreiden door het lossen van schoten over de hoofden van de menigte. Later zei president Tsjombe tegen verslaggevers dat twee Katangaanse vrouwen zijn ge dood en 15 werden gewond, vol gens hem door Indische kogels. Een lid van het Rode Kruis zei later dat er drie vrouwen waren gedood. Omstreeks het middaguur ver spreidden de vrouwen zich, na dat de Verenigde Naties drie pantserwagens hadden laten aan rukken en met helicopters gin gen patrouilleren. Verscheidene Indische soldaten werden licht gewond. Een Katangaanse vrouw van 17 jaar en een jongen van vijf werden gedood. De Amerikaanse militaire mis sie in Berlijn heeft dinsdag bij de Russische autoriteiten gepro testeerd omdat een Amerikaanse DC-3 in de noordelijke luchtcor- ridor naar Hamburg door een Russische straaljager zou zijn lastig gevallen. De Russische machine zou het Amerikaanse vliegtuig zijn gena derd tot op 100 a 150 meter. Maandagavond hebben in Athene relletjes plaats gehad tussen politie en groepen de monstranten, die na afloop van een vergadering van de centrum partij een betoging door de stad wilden houden. Een twintigtal betogers werd gewond, terwijl er zeventig wer den aangehouden. De Amerikaanse majoor Ro bert White heeft dinsdag met een X-15 een recordvlucht ge maakt. Hij bereikte met dit raketvlieg tuig een hoogte van bijna 94,5 km. Daar majoor White hoger kwam dan 80 km, is hij de eer ste niet-astronaut die aanspraak kan maken op het ruimtevaar dersinsigne. Tot nu toe is dit insigne slechts verleend aan vier Ame rikanen Alan Shephard. Vir gil Grissom, John Glenn en Scott Carpenter die ook ver der kwamen dan een hoogte van 80 km, maar dan in raketten zonder vleugeis. Op het hoogste punt van zijn vlucht heeft White drie minuten lang in een staat van gewichtloosheid verkeerd. Het toestel was aan de zwaar tekracht ontsnapt. De X-15 is ontworpen voor een hoogte van maximaal 76,2 km. Dinsdag bereikte het toestel tijdens de vlucht omhoog een snelheid van ruim 6.000 km per uur. De recordsnelheid van de X-15 is 7.900 km per uur. Op het hoogtepunt van zijn vlucht seinde de 38-jarige White: „Dit is een fantastisch gezicht. Dit is absoluutDe rest van ziin woorden was onverstaan baar door luchtstoringen. Pre cies tien minuten nadat hel toe stel door het moedervliegtuig een B-52 bommenwerper was losgelaten, landde het. Toen White op zeer grote hoogte vloog, schakelde hij een elek tronische piloot in. Het toestel bleef toen automatisch door vliegen. Majoor White kon zijn vorig hoogterecord met ruim 19 km verbeteren, omdat zijn snelheid ruim 6.000 km per uur 457 km groter was dan werd be oogd. White verklaarde later dat hij een vreemd voorwerp, dat op een stuk papier leek en zo op het oog ongeveer zo groot was als zijn hand, langzaam rond had zien fladderen toen hij op tophoogte vloog. Zoals be kend hebben ook de Amerikaan se astronaut John Glenn en zijn Russische collega Gherman Titov melding gemaakt van vreemde voorwerpen toen zij door de ruimte vlogen. SCHUUR VLOOG IN DE LUCHT In een schuur bij de woning van de heer K. Doelstra te Kalenberg heeft zich maandag middag een hevige gasontplof fing voorgedaan. Het gehele ge bouwtje vloog in de lucht. De ruiten van de huizen in de omgeving sprongen. De ontploffing is waarschijn lijk ontstaan doordat de leiding van een gascylinder defect was geraakt. In de schuur was een petroleumlichtje blijven bran den, waardoor het uitstromende gas vlam kon vatten. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. GOEDE VANGST Eind juni heeft de Rotterdam se politie de 22-jarige vertegen woordiger F. W. J. C. J. aange houden nadat de man voor een waarde van 5.000,— aan man tels en japonnen uit een dames modezaak had gestolen. Het ver hoor dat hem na zijn arrestatie werd afgenomen en nu pas is afgesloten, heeft aan het licht gebracht dat hij verantwoorde lijk moet worden gesteld voor nog 18 andere inbraken in Rot terdam, 7 in Schiedam en 1 in Dordrecht. Hij placht er altijd alleen op uit te trekken en maakte gebruik van een auto. Nu de politie hem de bekentenissen heeft weten te- Rechtszaken De rechtbank in Den Haag heeft dinsdagmorgen de 56-jarige jonkheer P. j. A. de la P„ uit Den Haag wegens oplichting van drie vrouwen voor een bedrag van 25000 tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld. De eis was een jaar en zes maanden gevan genisstraf. Verdachte had door verhalen over bezittingen van zijn familie in Frankrijk en door huwelijksvoorstellen kans gezien al het spaargeld van een vrouw te bemachtigen. Ook de andere twee vrouwen heeft hij door ver haaltjes geld ontfutseld. Hij zou in Frankrijk besprekingen voe ren onder meer met president De Gaulle om het geld van zijn te verkopen bezittingen via Zwit serland naar Nederland over te maken. Het College van Rijksbemidde laars heeft de c.a.o. bouwbedrijf met terugwei-kende kracht van af 1 maart 1962 goedgekeurd. De drie bouwbedrijfsbonden, samenwerkend in de Centrale Commissie Bouwnijverheid (C. C. B.) spreken hun voldoening er over uit dat deze goedkeuring thans is verleend, hoewel zij het betreuren dat het college zijn goedkeuring aan enkele verbete ringen heeft onthouden, en de in werking treding van een aantal andere verbeteringen naar latere datum heeft verschoven. Aan de gewijzigde prestatiebe loning heeft het college zijn goedkeuring niet kunnen hech ten. Wél heeft het toegezegd dat over deze aangelegenheid nog nader overleg zal worden ge pleegd. Dit is voor twee werkge versorganisaties de Neder landse Aannemers- en Patroons bond voor de Bouwbedrijven in Nederland (N. A. P. B.) en de Bond van Aannemers in de Bouwnijverheid, gespecialiseerd in utiliteits-beton-. en waterbouw- kundigewerken (B. A.B.) aanleiding geweest zich als par tij bij deze c.a.o. terug te trek ken. De C. C. B. betreurt de si tuatie, welke door het besluit van deze organisaties is ont staan, ten zeerste. Zij is van me ning dat de motieven waarop dit besluit rust, niet van voldoende gewicht zijn om het niet-deelne- men van deze organisaties aan de c.a.o. te kunnen rechtvaardi gen. Temeer daar het college de deur voor nader overleg heeft opengehouden. Met alle haar ten dienste staande wettige middelen zal de C. C. B. er dan ook naar streven voor de bouwarbeiders, werk zaam bij de leden van de N. A. B. en B. A. B„ dezelfde rechtspositie te verwerven als voor de overige bouwarbeiders. De voornaamste verbeteringen in de c.a.o., welke nu is afgeslo ten met de Nederlandse Katho lieke Aannemers- en Patroons bond (N. K. A. P. B.), de Neder landse Christelijke Aannemers- en Patroonsbond (N. C. A. B.), de Nederlandse Bond van Bouw ondernemers (N. B. B.), de Ne derlandse Vereniging van We genbouwers en de Nederlandse Vereniging Kust- en Oeverwer- ken, zijn: 10 cent loonsverhoging per uur met ingang van 1 maart 1962, terugbrengen van het aan tal gemeenteklassen van 5 tot 4, vijf cent loonsverhoging per uur met ingang van 1 juni 1963, en een aantal verbeteringen van de zgn. secundaire arbeidsvoorwaar den, o.a.: verbeterde vakantietoe slag, verlengde ziekengelduitke ring en verbetering pensioen voorziening. Door WILLY CORSAR1 57) (Nadruk verboden) CHROESJTSJOVS REDE ALS ADVERTENTIE Het Engelse blad Guardian heeft gisteren een rede van de Russische leider Chroesjtsjov in haar geheel afgedrukt. Het is de rede die hij voor het in Moskou gehouden wereldcongres voor algemene ontwapening en vrede heeft gehouden. Zij beslaat twee en een kwart pagina. Chroesjtsjovs rede is evenwel niet door de redactie van de Guardian geplaatst maar door het Moskouse persbureau Novos- ti en wel als advertentie. Alle drie voelen zich verlicht als ze de deur van de salon op de eerste verdieping achter zich sluiten. Lund helpt Anja alles uit de grote kast te halen. Joan zit lusteloos in een stoel en rookt voortdurend. Anja's kleine handen zijn vlug en vaardig. Maar opeens fronst ze. „Doe het licht 'es uit," zegt ze. Lund draait het licht uit. Het is tiuitengewoon donker in het vertrek, de gordijnen zijn geslo ten, bovendien zijn er luiken voor de ramen. Er is geen ander geluid dan het ruisen van de bo men buiten en even een tikken, als Anja iets verschuift aan de projector. Dan schrikt Lund op door een kreet. Het duurt even eer hij begrijpt dat het Joan is. „Doe het licht op," roept ze. „in 's-hemelsnaam. ik wil het niet zien. ik kan het niet verdra gen..." Lund hoort haar door de kamer lopen, stotend tegen ëen tafel, een stoel opzij gooiende. Dan flitst het licht op. Zij staat met haar hand aan de knop, doodsbleek, met verwilderde ogen. Anja staart naar haar. „Wat is er. Jo? Ben je bang?" „Ik kan het niet verdragen." Er lopen tranen uit Joans ogen. „Hoe kun je daar staan en alles in orde maken om... om hem straks op het doek te zien ver schijnen... o, hoe kun je, hoe kun je! Je denkt er alleen maar aan Tjako vrij te krijgen. Je hebt John nooit liefgehad." Anja kijkt met wijdopen ogen naar haar. „Dat is niet mooi van je," zegt ze zacht. Maar dan gaat ze naar de ander toe en slaat de armen om haar heen. „Jo, ik wist niet dat je..." Ze stokt en voegt er na een ogenblik aan toe, „dat je het je zó had aangetrokken. Weet je wat, de inspecteur kan die films wel zelf afdraaien. Wij zullen hiernaast gaan zitten." Ze komt bij Lund en wijst hem, hoe hij de projector op gang moet brengen. „Als er iets niet klopt, roep me dan maar," zegt ze. Als de beide vrouwen zijn weg gegaan staat Lund even in ge dachten. Dan bekijkt hii het ap paraat, doet het licht weer uit, steekt zijn zaklantaren aan en begint pogingen aan te wenden, de projector in werking te bren gen. Maar het is hem nog niet gelukt, als zijn aandacht wordt afgeleid. Er was een vaag ge rucht in de gang. Hij kijkt naar de deur en ziet de knop bewe gen. Geruisloos loopt hij weg van de projector en gaat zo staan, dat hij achter de deur komt, die langzaam, heel lang zaam oegint open te gaan. Het is doodstil. Lund heeft zijn lantaren uitgedaan. Hij houdt zijn pistool klaar. De duisternis is dik als een zwarte deken. Iemand is bin nengekomen. Iemand doet enige stappen in de kamer, haast on hoorbaar. Lund hoort een zware ademhaling. Dan is er een slag en een schreeuw, gevolgd door andere kreten. Lund draait snel het licht op. De projector is om vergelopen. Op de grond ligt Jo seph en gilt: „Laat me leven. Laat me leven!" Een eindje ver der ligt een zware pook. die uit zijn hand is gevallen toen hij struikelde. De vrouwen, dodelijk ver schrikt door het rumoer, komen aanlopen hoewel Lund roept dat er niets is gebeurd. „O mevrouw," stamelt Joseph, „ik... ik zag licht in de hall en... en ik vond het m'n p...plicht te gaan kijken en... en ik hoorde boven iets en..." Zijn tanden klapperen. „Het is heel flink van je," zegt Anja. „Wat dom dat ik er hele maal niet aan heb gedacht dat je in het bijgebouw zit en je mis schien ongerust zoudl maken." „On... ongerust?" stamelt Jo seph, „ik d... dacht dat het sp... spookte." Hij probeert zijn ge wone, plechtige houding weer aan te nemen. „Nu je er toch bent, maak wat thee voor ons en breng die in de serrekamer." zegt Anja. De beide vrouwen gaan naar beneden. Na een tijdje komt Lund bij hen. Er is een vreemde schitte ring in zijn ogen. „Hebt u nu alle films al ge zien?" vraagt Anja verbaasd. Hij schudt het hoofd. „Neen, er is iets niet in orde, het ding werkt niet." „Ik herinner me toch dat John de projector pas heeft laten re pareren. hij vertelde het me. Wacht, Joseph zal het beter we ten." Joseph bevestigt het. „Maar ik ben niet verbaasd mevrouw," zegt hij op afgemeten toon. „Me neer vertelde me, dat hij de pro jector aan een werkloze had ge geven. Ik zeg maar zo. dat zijn niet altijd goede vakmensen. Daar ziet u het. De man levert hem kapot weer af." Hij wandelt weg, alsof hii persoonlijk bele digd is door die kapotte projec tor. „Of het ding is kapot gegaan door de val," zegt Anja. Lund schudt het hoofd. „Neen, maar het doet er niet toe. Ik hoef die films niet meer te zien." „Hebt u dan al iets ontdekt?" vraagt Anja verbaasd. „Ik heb iets ontdekt en veel begrepen daardoor," zegt Lund. Joan, die lusteloos op een di van lag, komt overeind. (Wordt vervolgd.) ontfutselen zijn ook de namen I van oen vijftal helers bekend I geworden. Deze zijn eveneens I gearresteerd. Overigens is zijn I buit nooit groot geweest. JONGEN VERONGELUKT De negenjarige Martinus van Lakenvelt uit Erp is dinsdagmid dag in de nabijheid van de ouder lijke woning bij een aanrijding door een vrachtauto dodelijk ge wond. Hii overleed in het zieken-1 huis te Veghel. Het ongeluk gebeurde toen de I jongen, die op de fiets achter een landbouwtractor met aan-' hanger reed, de weg overstak, juist toen een vrachtauto de tractor wilde passeren. AUTO-ONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP In de nacht van maandag op dinsdag omstreeks twee uur is op een buitenweg, die van Vught naar Deuteren voert, een per sonenauto van de weg geraakt en over de kop in een langs deze weg lopende sloot terecht geko men. De bestuurder van de auto, de 25-jarige W.' Jagtmans uit 's-Hertogenbosch, is onder de auto terecht gekomen en moet vrijwel terstond zijn overleden. Van de beide andere inzitten den is de heer Clement uit. Den Bosch met lichte verwondingen naar het groot ziekengasthuis aldaar overgebracht. BIJ KERSEN PLUKKEN GEVALLEN EN GEDOGI) Bij het kersenplukken in een boomgaard in Eist (Gld.) is gis teren de 74-jarige J. G. Hommer- son van een ladder gevallen. De man is aan de opgelopen ver wondingen bezweken. ETALAGEPLUNDERAARS AANGEHOUDEN De recherche van het bureau I Mosplein in Amsterdam heeft twee Noord-Amsterdammers aan- gehouden, die zich in de afgelo pen maanden hebben schuldig I gemaakt aan het plunderen van étalages van enkele radiozaken. Ettelijke transistorradiotoestellen werden daarbij gestolen. Een deel van de buit werd gevonden in een opslagplaats in de Jor-1 daan. De overige toestellen wer den in café's verkocht. In de nacht van vrijdag op za terdag liepen de dieven, de ge- broeders F. G. B. en G. Th. B. (28 en 21 jaar oud, resp. schoor steenveger en los werkman) te gen de lamp. Ze roofden toen zes I transistorradio's uit de étalage van een radiozaak aan het Gen tiaanplein, die 14 dagen tevoren I ook reeds bezoek van insluipers had gehad. Evenals bij de andere étalagediefstallen werd ook hier dezelfde werkwijze toegepast. Met een trottoirtegel werd de j ruit ingegooid. Omwonenden hoorden de ruit sneuvelen en I waarschuwden de politie. De dieven waren met hun buit op bromfietsen gevlucht. Een 5x8 auto achterhaalde het tweetal. De oudste werd gegrepen, nadat hij de buit vanaf een zolderschuit in hef IJ had gegooid. Zijn broer vluchtte, maar kon de volgende dag worden aangehouden. De politie verdenkt het twee- I tal van nog vier andere étalage diefstallen, waarbij ongeveer 30 transistorradio's werden gesto- len. In de opslagplaats werden ook nog goederen van een dief- stal bij een houthandel gevon den. De broers, die twee diefstal len hebben bekend, zullen aan de officier van justitie worden voor geleid. SCHELDE I—LUCTOR I 6—1 Schelde heeft gisteravond kans gezien om Luctor met een neder- laag naar Middelburg terug te sturen, waardoor het de derde I plaats op de ranglijst weer van Ganze overnam. Vrij spoedig na het begin kon I de vrij opzwemmende Baert de score openen (10). Toen daar na De Pooter het water uitmoest, kon Luctor pas gelijk maken na dat Schelde zich lange tijd hard nekkig had verdedigd (11). Hierna wist De Pooter te doel punten (21), waarna een Luc- I torspeler het water uit moest. De Pooter wist nogmaals te scoren, maar het tijdsignaal had juist I geklonken, zodat de ruststand 2—1 bleef. Na rust wist Schelde zijn meer derheid te benutten, toen er een tweede Luctor-speler uit moest en De Pooter er 31 van maak te. Dezelfde speler verhoogde de score even later tot 41. Caste- leijn voerde de stand op tot 6—1, nadat invaller-doelman Weyland van Schelde nog enkele goeda schoten onschadelijk had ge maakt. De verdere uitslagen in deze klasse luiden: ScheldeZeehond 33; Bruin visSZV 30; LuctorGanze 23; SZVLuctor 70; Schelde SZV 14; ZeehondGanze 24; BruinvisLuctor 60 en ScheldeLuctor 61. De stand luidt thans: Bruinvis 5 5 0 0 10 275 SZV 6 5 0 1 10 24— 6 Schelde 7 3 1 3 7 22—24 Ganze 5 3 0 2 6 13—14 Zeehond 6 1 1 4 3 13—21 Luctor 7 0 0 7 0 534 Bruinvis gaat na haar overwin ning op SZV nog ongeslagen aan de kop van de ranglijst. SZV zorgde er echter wel voor niet verder achter te raken. Geen der andere ploegen vormt nog een bedreiging, zodat de returnmatch SZV—Bruinvis zeer belangrijk wordt voor de bezetting van de eerste plaats. Zitting van 17 juli 19( De eerste, die voor I moest verschijnen in I'", van het Terneuzense I raneerecht in „Pro Rege". bromfietser P. J. Th. uit SI Is een Deze bramfietser wJ Kntróle de maximum linnen de bebouwde kom de de een jen overschreden. Zijn vas 42 km. Daar het hier nogal (overschrijding van de toeg ■snelheid was, eiste de "I of 1 dagen. Uitspraak f20 of 4 dage T te Terneuzen had laar op de Koedijk (beken lens zUn slecht wegdek) i ■fen aanrijding met een motorvoertuig. Bij deze -lijding is en'Se materiële 5 I ontstaan, die aanvankelijl Isen partijen geregeld zou Iden Nu de partij in me merkte dat de schade nie I rekend was, maakte dez I zaak aanhangig bij de gerr politie te Terneuzen. Het getuigenverhoor nan al wat tijd in beslag omda I vvege de tijd, die tussen h beurde en deze behandelin de aanrijding moeiik te st mieren was. De officier was van m dat het wel vast staat I schuldig is aan de aanrijdi hij eiste een boete van dag^n. II Uitspraak ƒ25 of 5 dage Th. de R. te Westdorp- met zijn brommer door c bouwde kom te Sluiskil d ximum snelheid oversch Zijn snelheid was n.l. 39 luur. Eis en uitspraak ƒ20 o: J. C. W. te Goes had eve de maximum snelheid over: don- ditmaal gebeurde zulk een auto in het buurtscha) grette te Axel. De snelhei- 65 km. Eis 30 of 6 dagen. Uitspraak 20 of 4 dagen M. P. F. te Zaamslag zich verantwoorden omdat de nacht van 9 maart twei sonen in zijn inrichting hoeft gehad na sluitin; zulks zijnde in strijd met litieverordening te Zaams F. voerde aan, dat de be personen 's avonds bij hei gekomen en frites met een tje hebben gegeten. Zij h eon kamer besteld om de ibij hem door te brengen. I zoekers waren echter niet [slapen, maar zijn om 3 put morgen vertrokken. Daar met dit verhoor I klaarheid werd verkregen de zaak aangehouden tot L. W. te St. Jansteen we laste gelegd, dat hij op 2 j te Terneuzen toen hij uit l iianastraat, waar voor I rijden van de Axelsestrat I stopbord is geplaatst, vei f heeft doorgang te verlene het op die voorrangsweg I mend verkeer. Er is een aanrijding on met een scooter. Dit zou n; beurd zijn als W. de doe volledig had vrijgelaten. Eis 50 of 10 dagen. Uitspraak 40 of 8 dage C. M. G. te Koewacht I verschenen) heeft op 10 1 des nachts te Terhole mi I auto gereden zonder noe I naar links is uitgeweken ei lldoor in een sloot terecht |men. Hierbij werd een bo< Isehadigd. G. had tegen de verb, gezegd, dat oververmoeidh oorzaak was van het ong Deze verklaring werd i korreltje zout genomen enkele café's waren 1 va v voo t ee IN SCHOONEBE1 GEEN MOBIL1TEITSTOEI Op voordracht van de van Binnenlandse Zaken Koninklijk Besluit van geschorst een besluit dat meenteraad van Schoonebi 10 juni heeft genomen, besluit bepaalde de raad het personeel, in dienst gemeente, een zogenaamde liteitstoelage zou wordei leend. De schorsing raadsbesluit is geschie grond van het feit dat die liteitstoelage wordt aangt als een bijzondere voorz die valt buiten het kader j algemene loonbeleid overheidspersoneel. De wordt beschouwd als j kapte salarisverhoging. Zoals bekend, gaf de I Schoonebeek vorige week dag zijn fiat aan een v I van B. en W. dat behelsi gemeentepersoneel een te verstrekken voor te I vervoerskosten. Onder v. kosten werden verstaan, hoofde van dienstbetrekk maakte kosten van vervo middel van een publiek I middel dan wel een eiger huurd vervoermiddel. De ordening werd vastgeste i terugwerkende kracht I eerste van deze maand, goedingen kwamen neer c Per jaar voor gehuwde mers en 200 per jaar huwden, j In een pré-advies hadde W- van Schoonebeek gewi liet verschijnsel dat mer meer vrije tijd heeft dan i ger jaren; reden waar mens ook meer behoefte °m zich te verplaatsen. De jaarlijkse kosten v I gemeente tengevolge van merking treden van een v ning werden geschat op J

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2