SPORTNIEUWS De Ronde van Frankrijk De Ronde van de Toekomst Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen RADIO EN TELEVISIE Gesprek over loonvorming AGENDA BURGERLIJKE STAND VOETBAL DUIVENSPORT Financieringsvoorstellen aan de gemeenteraad Anquetil winnaar van de Tour de France LOOP DER BEVOLKING ^omes Moral winnaar van de 2de Tour Talrijke successen voor Nederland PRIJSVERLAGING MARGARINE De Bond van Nederlandse Matv garinefabrikanten heeft bekend, gemaakt, dat in verband met een daling van de prijzen van bepaal, de grondstoffen de consumenten, prijs van de verpakte margarine in de prijsklasse van 36 cent per pakje van 250 gram met ingang van heden kan worden verlaagd met één cent per pakje. NA VAL VAN TRAP OVERLEDEN De 65-jarige J. W. de Groot is zondagavond na een val van de trap in zijn woning aan de Eerste Helmersstraat in Amsterdam overleden. Hij was juist met zijn vrouw thuisgekomen en was op weg naar zijn woning op de twee. de étage. VERDACHT VAN OPLICHTING AANGEHOUDEN In Zwolle is donderdag de 30. jarige Belgische chauffeur T. J. A. V. aangehouden, die er van wordt verdacht in 30 plaatsen in Nederland een poging tot oplich ting te hebben gedaan, in zestien gevallen met succes. V. bezocht restaurants, waar hij voorgaf een touringcarbedrijf te vertegen, woordigen, dat van plan was een reeks reizen naar Nederland te ondernemen. Hij vroeg dan of het restaurant bereid was te zor gen voor de lunch of iets derge lijks voor de buspassagiers. Voor zijn bemiddeling vroeg hij,een vergoeding en in enkele gevallen verzocht hij om een bijdrage voor een chauffeursfonds. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-TIïeater, 8 uur: „The Misfits". Zuidersportpark, terr. v.v. „Tern. Boys", 7 uur: Ad ven- do—Scheepswerf en P.Z.E.M.- Meterfabriek. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De held van Iwo Jima'. Na afloop van het (geheime) Jerleê over de loonvorming op £*daf JA heeft minister Veld- Zmo°de pers te woord gestaan Hij werd hij deze gelegenheid „srezeld door drs. J. de Pous, oinister van Economische Za- en door de heer B. Rooi- staatssecretaris van Soci- IlT'zaken en Volksgezondheid. Ook waren aanwezig ambte- I naren van dit ministerie, die bij tet overleg de bewindslieden zo K van advies hadden ge diend Voorts was daarbij o.a. 1 prof. P. de Wolff, van het „Centraal aanwezig I directeur VERDRONKEN Bij het spelevaren met een vlet op het Noordzeekanaal, ter hoog te van de oude Velzerspoorbrug te IJmuiden, zijn zondag de drie opvarenden van de vlet, allen be manningsleden van de Nederland- se kustvaarder „Vivelborg", die afgemeerd lag in de binnenhaven I van Hoogovens te IJmuiden, te water geraakt. Twee mannen wisten de oever te bereiken, maar de 19-jarige K. J. Pijper uit Spijk (Delfzijl) is verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Planbureau" en adviseur van de regering. Tijdens het overleg gaf deze een toelichting. Het overleg met het georgani seerd bedrijfsleven verliep in een uitstekende sfeer, aldus minister Veldkamp. Hij verheel de niet dat het dezer dagen aan staatssecretaris Roolvink uitge brachte S. E. R.-advies over de toekomstige loonvorming een factor was die het gesprek enigszins heeft gecompliceerd. De regering kent wel de grote lijn in het rapport, maar al dus minister Veldkamp zij heeft het S. E. R.-rapport nog niet diepgaand kunnen bestude ren. „We zijn nog maagdelijk ten opzichte van het rapport". De bewindsman deelde mee, dat de basis voor het gesprek een matiging in de lonen was geweest. Hoe groot deze mati ging zal zijn kon niet worden meegedeeld. „Dat zeggen we pas de derde dinsdag in sep tember", zo was het bescheid van minister De Pous op een terzake gestelde vraag. Tenslotte werd nog opge merkt, dat het bedrijfsleven zich nader zal beraden over de ze matiging en dat de regering t.z.t. een beslissing zal nemen over het recente S. E. R.-rapport. Amerikaanse helikopter neergeschoten Een helikopter van het Ameri kaanse leger met vijf Amerika nen en twee Vietnamezen aan boord, is zondag in Vietnam neergeschoten door communis tische guerillatroepen. Dit ge schiedde van de grond af. Vol gens een Amerikaanse woord voerder is het toestel dicht bij de grens met Laos neergekomen, in bergachtig gebied. Het toestel was opgestegen om voorraden over te brengen. Het werd dertig kilometer ten noordwesten van Kentoem ge troffen. In Amerikaanse militaire krin gen is later vernomen dat de helikopter brandend tussen de bomen is terechtgekomen en dat het zeer onwaarschijnlijk is dat iemand van de inzittenden nog in leven is. Het neergeschoten toestel werd begeleid door een ander hefschroefvliegtuig. Later trof men een Ameri kaanse officier, die slechts zeer lichte verwondingen had opge lopen, in goede welstand aan op een afstand van 15 km van de plaats waar liet toestel was neergestort. De vier overige Amerikanen en twee Vietname zen worden echter nog vermist. DINSDAG 17 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Och- tendvaria; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Klas. muz.; 9.35 Waterst.; 9.40 Mor genwijding; 10.00 Arbeidsvitami- nen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Licht ork. en zangsol.12.20 Regeringsuitz. Uitz. voor de landbouw; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Dansork. en zangsol.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded., event, act. of gr.; 13.25 Beursber.; 13.3Ü' Mètfopóle ork. en sol.; 14.00 Blaa'strio. gi taar en contrabas; 14.40 Vlaamse boekenschouw; 15.00 Viool en piano; 15.30 De vrouw in het wit, hoorsp. (V); 16.05 Lichte gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.55 New York calling; 18.00 Nws.; 18.15 Event, act.; 18.20 Pianospel; 18.30 Licht ensemble met zangsol.; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Opera- muz.; 19.50 Pianorec.: klas. muz.; 20.00 Nws.; 20.05 Opkla ringen, gevar. progr.; 20.50 Het ABC van het heelal, lez.; 21.10 Moderne muz.; 22.00 Zing zonder zorgen; 22.30 Nws.; 22.40 Act.; 23.00 Pizzicato, nieuwsflitsen en act. uit de lichte muziekwereld; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.15 Amusementsmuz.; 7.45 Mor gengebed en overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 9.45 Voor de jeugd; 10.15 Lichtbaken, lez.; 10.25 Balletmuz.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram.; 11.50 Voiaan... vooruit, praatje; 12.00 Middagklok; 12.04 Franse chansons; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Amuse mentsmuz.; 13.00 Nws.; 13.15 Platennws.; 13.30 Dansork. en zangsol.; 13.55 Operette-klanken; 14.35 Voor de plattelandsvr.; 14.45 Lichte gram.; 15.35 Nederl. hoornkwartet; klas. en moderne muz.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursber.; 17.45 Regerings uitz. Toeristische ontwikkeling op St. Maarten en Bonaire, door dr. J. Winsemius; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Polit. lez.; 18.30 Licht ensemble en zangsol.; 19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.25 Lichte gram.; 20.20 Omroepork., radio koor en sol.: Operamuz.; 21.10 Klas. en moderne kamermuz.; 21.55 Klas. orgelmuz.; 22.15 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws.: 22.40 Holland Festival 1962: Re- sidentie-ork. en zangsol.; 23-30 Moderne kamermuz.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.)': 12.00 Nws.; 12.03 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Lichte gram.; 12.50 Beurs ber.; 13.00 Nws.; 13.15 Kamer muz.; 14.00 Werther, opera; 15.20 Kamermuz.; 15.30 Orkes tenparade; 16.00 Beursber.; 16.06 Kamermuz.; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz.; 17.40 Boekbespr.; 18.00 Koormuz.; 18.20 Voor de sold.; 18.50 Gram.; 19.00 Nws.; 19.40 Orkestconc.; 19.50 Syndi cale kroniek; 20.00 Dans- en amusementsmuz.; 21.00 Amuse mentsmuz.; 21.15 Jazzmuz.; 22.00 Nws.: 22.15 Dansmüz.; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma's NED TV: 20.00 Journ.; 20.20 C. H. U.. polit. lez.; 20.30 Teken film; 20.35 Document, film; 20.45 22.15 Speelfilm. VLAAMS BELG. TV: 19.30 Tekenfilm; 19.40 Wetenschappe lijke uitz.: 20.00 Nws.; 20.30 De Waaier 'The fan), speelfilm; 21,50 Jazzprogr '22.15 »Nws. 70ALS bekend hebben de gemeenteraden van Axel, Hoek, Sas van Gent, Terneuzen en Westdorpe in maart I960 een gemeenschap pelijke regeling vastgesteld inzake de afval waterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze regeling werd op 17 mei 1960 goedge keurd door Gedep. Staten van Zeeland. Voor uitvoering van de plannen is een rechtspersoon- I lijkheid bezittend lichaam gevormd. Krachtens de genoemde regeling heeft dit lichaam tot taak te voorzien in de afvoer van het afvalwater van de in de deelnemende ge meenten bestaande of op te richten bedrijven en ondernemingen en van het rioolwater dezer gemeenten. Bovenvermeld lichaam legt aan en onderhoudt een vrijvervalleiding langs een tracé van Sas van Gent naar de uitmonding in de Wester- I schelde. De raad van bestuur, waarvan de burgemees- I ters van Westdorpe en Sas van Gent resp. op- I treden als voorzitter en secretaris, heeft nu aan I de verschillende gemeentebesturen een plan doen I toekomen van het Advies- en Ingenieursbureau Witteveen en Bos te Deventer, welk plan door de gemeenteraden moet worden goedgekeurd. VOORSTEL VAN B. EN W. B. en W. van Terneuzen hebben dit plan met bijlagen aan de gemeenteraad aangeboden met het oog op de a.s. donderdag te houden raads- I vergadering. Een uitvoerig voorstel van het col lege, waaraan wij de hier volgende gegevens ont lenen, maakt een punt uit van de agenda dezer vergadering. De kosten van genoemde afvalwaterleiding, zo schrijven B. en W„ zijn geraamd op 10.250.000. Aan bijdragen van rijk en provincie kan gere kend worden op een bedrag van 8.375.000,, zo dat ten laste van de deelnemende gemeenten blijft de somma van 1.875.000. In dit bedrag van 1.875.000 zijn niet begrepen de kosten van de aansluiting van het gemeen telijk rioleringsnet op de afvalwaterleiding. Ten einde een inzicht in deze kosten te geven, zij in de eerste plaats vermeld hoe de huidige situ- I atie is. Er zijn thans de volgende lozingsgebieden a. Kom-Iage gedeelte: intermitterende (met tus senpozen werkende) lozing op de westgeul van de middenhaven pomp Roeiersgang; b. Kom-hoge gedeelte: intermitterende lozing via de vissershaven op de oostgeul van de middenhaven; c. -lava e.o. (hierna te noemen „West") met een intermitterende vrij lozing op de oostgeul van de middenhaven, waarbij de hoofdader is het oude domeinriool; d. Nieuwe gedeelte (hierna te noemen „Oost") met een hoofdader van 0125, uitkomende op het onder c genoemde domeinriool. N.B.: West en Oost hebben overstorten op de oos telijke Rijkswaterleiding. Als gevolg van de door Rijkswaterstaat uit te voeren kanaal- en deltawerken zal de mid denhaven gedeeltelijk worden gedempt, waar door de bovengenoemde lozingspunten komen te vervallen. Tevens zal de oostelijke Rijkswater- leiding worden gedempt, in verband waarmede naar een andere oplossing voor de overstorten moet worden uitgezien. In concreto doen zich hierbij de volgende vraagstukken voor: 1. Wat te doen met Kom lage gedeelte, nu west geul gedeeltelijk wordt gedempt? 2. Wat te doen met uitmonding domeinriool, nu oostgeul gedeeltelijk wordt gedempt? 3. Hoe kan het rioleringsstelsel van Terneuzen op de afvalwaterleiding worden aangesloten? 3- Hoe wordt in de pverstortmogelijkheid voor zien, nu de oostelijke Rijkswaterleiding wordt gedempt? Ten aanzien van deze punten merken B. en w. op: ad. 1: Kom-lage gedeelte heeft 2 lozingsmogelijk- heden op de westgeul, n.l. een vrije lozing en een door middel van het gemaal aan de Roeiersgang. Er zjjn geen overstorten. Na demping van de westgeul zou de toe stand te precair worden als alleen het ge maal Roeiersgang voor ontwatering zou moeten zorgen. Een oplossing zou zijn om de bestaande monding door middel van een buis te ver lengen. Dit brengt met zich, dat de lozing in een gedeeltelijke gedempte haven zou plaats vinden. Enige vervuiling van de haven is dan te verwachten, terwijl een overstortvoorzie- ning nodig blijft. Tn besprekingen met Rijkswaterstaat is gebleken dat men met een dergelijke op lossing weinig ingenomen zou zijn en de voorkeur geeft aan een aansluiting op de afvalwaterleiding. Hetzelfde geldt ook voor Kom-hoge ge deelte. iad._2. Het domeinriool dient thans als lozing voor het water van de ten zuiden van West en Oost gelegen polders. In dit verband kan de vraag gesteld worden of dit polderwater met op de afvalwaterleiding geloosd zou kunnen worden. Dit is niet mogelijk. In de eerste plaats is deze leiding niet daarvoor bestemd en bovendien betekent deze afvoer een vrij groot gedeelte van de jaarcapaciteit van de gehele afvalwater leiding. De conclusie is dan ook, dat een nieuw domeinriool voor de afvoer van genoemd polderwater het meest economisch is, waartoe het Rijk dan ook onder zekere voorwaarden bereid is en waarover thans besprekingen gaande zijn met het Hulster- en Axeler-Ambacht. Ook hier zou nog een oplossing zijn de bestaande monding op de oostgeul van de middenhaven te verlengen, doch ad 1 kwa men wij reeds tot de conclusie, dat dit minder gewenst is. Wanneer een nieuw domeinriool, als- voren genoemd, wordt gelegd, kan West en Oost op de afvalwaterleiding' worden aangesloten. ad. 3: Een belangrijk vraagstuk is dat der over storten. Deze zijn nodig bij een bepaalde regenval. Het rioleringsstelsel kan dit water dan niet direct verwerken en heeft daar om een mogelijkheid nodig om over te storten. Kom-lage gedeelte pompt het overtollige water weg via een pompgemaal aan de Roeiersgang. Kom-hoge gedeelte heeft geen overstort. West en Oost hebben overstor ten op de oostelijke Rijkswaterleiding. Nieuwe overstorten kunnen worden ge maakt in de eerste plaats op de na dem ping van deze leiding overblijvende vijver in het uitbreidingsplan „Oesterputten". Deze heeft echter niet voldoende capa citeit om al het overstortwater op te nemen, zodat het uit veiligheidsoverwegin gen gewenst wordt geacht, dat de vijver wordt verbonden met een leiding naar de nieuwe uitwateringsleiding van de Otheen- se kreek. Deze leiding heeft nog het voordeel, dat de nieuwe bebouwing Serlippenspolder er direkt op kan overstorten en dat verver sing van de vijver mogelijk wordt. DE KOSTEN VAN AANSLUITING OP HET RIOLERINGSSTELSEL. De totale kosten van de aansluiting van het rioleringsstelsel van de stad op de afvalwater leiding en de als gevolg daarvan nodige omwer king van dit stelsel worden globaal geraamd op ƒ505.000; de kosten van de overstortleiding naar het nieuwe uitwateringskanaal van de Otheense kreek op 450.000. De bovengenoemde kosten zullen in principe door de gemeente moeten worden gedragen. Er bestaan echter redelijke verwachtingen, dat in het eerstgenoemde bedrag van 505.000 een aanzienlijke Rijksbijdrage in het kader van de Deltawet zal worden verstrekt. De kosten ad ƒ450.000 zullen voor het groot ste gedeelte komen te drukken op de gemeen telijke exploitatieplannen. Vereenvoudiging van de riolering ter plaatse kan hierbij nog een be sparing geven. Bovendien kan ook de riolering in de De FeijterstraatStationsweg, waarvoor opnieuw subsidie kan worden aangevraagd, worden vereenvoudigd. Tenslotte is nog in studie de mogelijkheid om in deze overstort een bijdrage van de afvalwater, leiding te verkrijgen, terwijl ook Rijkswater staat nog zal overwegen een gedeelte te bren gen ten laste van de Deltawerken. Resumerende komen B. en W. tot de conclusie dat voor een radicale oplossing de gehele stads- riolering zal moeten aangesloten worden op de afvalwaterleiding. DE AANSLUITINGSKOSTEN DER PERCELEN. Door de deelnemende gemeenten blijft te financieren een bedrag van ƒ1.875.000.—. Door het Rijksinstituut voor zuivering van Afvalwater is berekend, dat per persoon op 50 m3 per jaar moet worden gerekend. Gelet op de voornaamste doelstelling van de leiding, n.l. het aantrekken van industrie, is een bedrag van 3% cent per m3 als maximum te be schouwen. Gerekend is op een afvoer door de industrie en rijkswaterstaat van 8.350.000 m3, zodat te ramen is 292.250. De aanlegkosten voor de woonkernen te stel len op ƒ1.000.000. Dit betekent een kapitaals- last van 1,85 per inwoner per jaar. Tezamen met een bedrag van 1,75 per inwoner per jaar voor afvoer van rioolwater, kan de bijdrage per inwoner per jaar gesteld worden op 3,60. Hier mede is in het algemeen wel het maximum voor de gemeenten bereikt. In dit verband zij erop gewezen, dat de richt lijnen van de Minister van Binnenlandse Zaken met betrekking tot de heffing van de rioolbelas ting uitgaan van een gemiddeld bedrag van 25 per aansluiting. Wanneer gerekend wordt op 4 personen per aansluiting, dan zou de gestelde bijdrage ad ƒ3,60 per inwoner een heffing betekenen van 14,40 per aansluiting. Gedeputeerde Staten van Zeeland 1 raehten een extra bijdrage uit het gemeentefonds te verkrij gen voor de deelnemende gemeenten. Deze uit kering zal worden verleend met de dwingende bepaling, dat deze gelden uitsluitend mogen wor gen gebruikt voor dit doel. De jaarlijkse uitke ring zal ongeveer bedragen 103.000,—, TERNEUZEN Geboorten: 8 juli. Eleonora, d. van Jacobus Andries Pieter de Jonge en Ella Margarete Gort; Cornelis Johannes David, z. van Cornelis Bareman en Pieternella Catharina Lensen. 9 juli. Jans, d. van Pieter Levinus de Feijter en Magdalena Suzanna Dhondt, won. te Biervliet. 10 juli. Karin, d. van Adriaan den Ouden en Jenneke Maria Smaling. Huwelijks-aangiften: 6 juli. Adriaan Jacob van Minnen, jm., 21 j„ en Aaltje Elizabeth van Dix- hoorn, jd., 20 jr. 9 juli. Edmondus Adriaan Vanhjjfte, 24 j., jm., en Sara Cornelia van Driel, 19 j., jd.; Jasper Knape, 24 jr., jm., won. te Brielle en Janneke Maria Rouw, 22 jr., jd.; Ette Sjoerdsma, 21 jr., jm., en Jannetje Hoogstraate, 17 jr., jd. 11 juli. Willy Frangois van Landeghem, 23 jr., jm., won. te De Klinge (B.) en Paulina Arthur Gelderland, 26 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen: 9 juli. Jean-Pierre Maurice Rémy Cham- peau, 21 jr., jm., won te Bourth (F.) en Eugenie Gerritje de Jonge, 23 j., jd. 10 juli. Marinus Potters, 35 j., jm., en Johanna Marie Sehel- linkhout, 41 j., jd. 11 juli. Willem Christoffel Bruel, 18 jr., jm., won. te Goes, en Neeltje Elisabeth Fygje Riemens, 19 jr., jd. Overleden: 4 juli. Arthur Eduard de Moor, 78 jr., echtg. van Alphon- sina Maria Margaretha Thielman. 6 juli. Prudent Hendricus van den Abeele, 79 jr., geh. gew. met Louisa Maria Janssens, won. te Westdorpe. 7 juli. Susanna Maria Rijnberg, 74 j., ongeh.; Pieter Kor- stiaan Gazan. 58 j., echtg. van Adriana de Reus. 8 juli. René Francies Broeckaert, 32 j„ echtg. van Mathilda Louisa Adriana van Ecke, won. te Axel. 9 juli. Martha Antonia Uyttendaele, 72 j., echtg. van Eduard Vanhamme, won. te Overslag. VOGELWAARDE Geboren; 4 juli. Constant Jo- sephus, z. van Johannes Huber- tus de Roos en Rosalia Apolonia Danckaert. Huwelijksvoltrekking: 7 juli. Benignus Camillus Leonia Bleij- enbergh. 27 j., won. te Hulst, en Magdalena Prudentia Elisabeth Verschueren, 21 j Maliepaard strijdlustigste renner in de laatste étappe De 28-jarige Fransman An quetil heeft voor de derde maal eerder in 1957 en 1961 de Ronde van Frankrijk gewonnen, zoals na de tijdrit van vrijdag reeds vast stond. Van de 149 uit Nancy vertrokken renners haal den er 94 de finish in het Parij- se Pare des Princes, waar de Italiaan Benedetti als winnaar van de laatste étappe werd ge huldigd. Een huldiging, die ech ter in het niet viel bij die der „kampioenen", Anquetil, Altig, No 1 in het puntenklassement, en Bahamontes, de winnaar van de grote bergprijs. Ook twee Ne derlanders deelden in de hulde, n.l. Geldermans, die in het eind klassement de zeer eervolle vijf de plaats inneemt, en Stolker, die beiden deel uitmaakten van de winnende ploeg, de formatie van Rafaël Geminiani. Op de laatste regenachtige etappe heeft onze landgenoot Bas Malipaard zijn stempel ge drukt. Aan de voet van de San- cerre, de laatste berg, die telde voor het bergklassement, nadat er 39 km was afgelegd, trok Ma liepaard er tussenuit. Hij kreeg gezelschap van Joseph Grous- sard en later, in de afdaling ook Ignolin. Al spoedig viel Grous- sard terug, maar Maliepaard en Ignolin gingen dapper door. Zij zouden hun doel echter niet be reiken. Hun voorsprong bedroeg te Lorris (120 km) 6 min. 45 sec. Daarna echter werd de afstand tussen het leidende tweetal en het peloton steeds kleiner en te Limours (233 km) werden zij ingelopen door een groepje, dat uit het peloton was ontsnapt. Malipaard sloot zich hierbij aan. maar 12 km vóór de finish in het Pars der Princes moest hij zich gewonnen geven, toen Pusehe demarreerde. De krach ten ontbraken hem voor "n ant woord. Zelfs na het grote pelo ton zou Malipaard binnenkomen, in gezelschap vanIgnolin, die al dadelijk na de geslaagde greep naar de macht var» de zes vluchtelingen, bij v/ie étappe winnaar Benedetti, het moede hoofd in de schoot had gelegd. Malipaard zag zijn inspanningen beloond met een troostprijs: de premie voor de strijdlustigste renner. Het eindklassement luidt: 1. Anquetil (F.) 114.31.54 2. Planckaert (Belg) op 4.59 3. Poulidor (Fr.) op 10.24 4. G. Desmet (Belg) op 13.01 5. Geldermans (Ned.) op 14.04 6. Simpson (Eng.) op 17.09 7. Massignan (It.) op 17.50 8. Baldini (It.) op 19.00 9. Gaul (Lux.) op 19.11 10. Pauwels (Belg) op 23.04 11. Lebaube (Fr.) 23.33 12. Anglade (Fr.) op 26.33 13. Deams (Belg) op 27.17 14. Bahamontes (Sp.) op 34.16 15. Wolfshoh] (Did) op 35.23 16. A. Desmet (Belg) op 39.10 17. Van Schil (Belg) op 42.05 18. Hoevenaers (Belg) op 42.28 19. Carlesi (It.) op 43.29 20. Mahé (Fr.) op 45.36 ?1. Darrigade (Fr.) op 47.50 26. P. van Est (Ned.) op 1.07.14 31. Altig (Did) op 1.18.14 33. Stolker (Ned.) op 1.22.04 47. Malipaard (Ned.) op 1.55.51 94. en laatste: Marcaletti (It.) op 4.29.28 9 8 1 0 31—3 1.7 8 6 0 2 27—6 12 7 3 1 3 13—15 7 7 2 2 3 18—19 6 7 1 2 4 8—18 4' 5 2 0 3 11—15 4; 6 0 0 6 2—29 0 9 7 1 1 28—11 15 6 6 0 0 37—3 12 8 4 2 2 15—16 10' 7 3 1 3 24—16 7 7 2 0 5 13—22 4 7 1 0 6 9—20 2 8 1 0 7 4—41 2 A heeft Rijkswater- TERNEUZEN In de week van 6 t/ml2 juli hebben zich alhier gevestigd: P. Bruggeman, Axelsestr. 10, van Oud-Bevjerland; T. W. Brand- sma, Wilhelminaplantsoen 9, van Aalsmeer; J. D. Visser, Grenulaan 48, van Zeist; J. Geene, Geranium- str. 12, van 's-GravenhageWed. A. LeenknegtVonk, J. v. Rompu- str. 21, van Hontenisse; C. Corne- lisse, Azaleastr. 3, van Port-Said (Egypte). J. R. G. Leblanc, Bos- jesweg 23, van Bourg la Reine (F.); J. Hobo, Wulpenbek,'salon- wagen kanaalwerken, van Nieu- weschans; G. A. Klaassen, Burg. Geillstr. 19, van Dordrecht en L. de Blaejj, Mauvestr. 7, van Hoek. Vertrokken: A. Guiljam, P41a, naar Hoek; L. M. Geers, Plataan- str. 17, naar Zaamslag; A. Blan- ekaert, Oostkant 5, naar Honte nisse en H. M. Vrieling, Juliana- str. 41, naar Baarn. VOGELWAARDE. In deze gemeente hebben zich gevestigd: Sophia W. M. Kehl, van Naar- den en Leo P. Mahu, van Nieu wer Amstel. Vertrokken: Mathilda J. E. Verschueren, naar Goes; Frits A. Hendrikse, naar Doorn; Mag dalena P. E. Bleijenbergh—Ver schueren, naar Hulst en Adriana J. M. de Valck. naar Tilburg. Burgemeester van Deventer ontwerpt leidraad voor grote rampen Burgemeester Bolkestein van Deventer heeft een leidraad op gesteld voor de hulpverlening bij grote rampen in vredestijd. Hij heeft zich hierbij laten voorlichten door een commissie van advies van hoofden van dienst, zoals de politie, de brandweer, bescherming bevol king, de G. G. D„ de vervoers dienst, de ziekenhuizen en het Rode Kruis. „Vast staat", zegt mr. Bolke stein in een toelichting op deze leidraad, dat er in de steden voldoende mankracht en materi aal aanwezig zijn. Wat ontbreekt is de organisatie, in opzet zowel als leiding. Doordat een groot deel van het aanwezige personeel en materiaal meestal niet paraat is, kan men niet, zoals in tijd van oorlog of oorlogsdreiging, terugvallen op de B. B. De leidraad gaat ervan uit, dat de overlevenden van een ramp of personen, die getuigen zijn van het gebeuren, de politie alarmeren. Deze waarschuwt op haar beurt de overige instanties. Voor wat Deventer aangaat het eerst de brandweer, omdat deze dag en nacht in staat van paraatheid verkeert. De topleiding van het leidings- werk is in handen gelegd van de commissaris van politie. De medische leiding berust bij de directeur van de G. G. D. Het Rode Kruis zorgt, na de iden tificatie door de politie, voor de registratie van de doden en ge wonden. Een praktisch detail uit de leidraad is voorts, dat er bij de alarmering geen gebruik zal worden gemaakt van sirenes. Dit zou teveel ongewenste be langstelling te weeg brengen. In het geval van zeer ernstige rampen voorziet de leidraad in de mogelijkheid tot medewer king van het garnizoen en de hulpverleningsdiensten vuit de nabijgelegen gemeenten. DE VOORLAATSTE ETAPPE De voorlaatste étappe werd gekenmerkt door de activiteiten van twee Nederlanders: Van Kreuningen en Hugens. Nadat de Zwitser Heeb zich op de Cote des Echarmeaux defini tief in het bezit van de berg prijs had gesteld door als eerste de top te passeren, slaagde Lex van Kreuningen er bij Chapel- le-sur-Dun (80 km) in weg te komen. Skerl en Momene gingen met hem mee, maar al het zwa re werk kwam op de Nederlan der neer. Momene was alleen maar ter controle meégegaan en Skerl bleek niet in staat lange tijd kop te doen. Het drietal be haalde een maximale voorsprong van 3 min. 20 sec., maar het pe loton, onder aanvoering van Ferfretti, verhoogde na 200 km het tempo en bovendien begon Van Kreuningen tekenen van vermoeidheid te tonen. 20 km vóór de finish ontsnap ten Hugens, Matignon, Crinnion en Bongioni uit het peloton. Eerst haalden zij Skerl en Van Kreuningen in en gingen vervol gens Momene voorbij. Op de wie lerbaan in Nevers behaalde Hu gens, die als eerste binnen kwam, een gemakkelijke zege en bezorgde de Nederlandse ploeg opnieuw een rit-overwin- ning. DE LAATSTE ETAPPE De 23-jarige Spanjaard Anto nio Gombez del Moral uit 't lief lijke Andalusië is winnaar ge worden van de tweede Ronde van de Toekomst voor amateurs en onafhankelijken. De laaste étappe gewonnen door de Fransman Bachelot werd gereden in stromende re gen en gekarakteriseerd door een groot aantal valpartijen. Een brutale ontsnapping van een drietal Oostenrijkers heeft lange tijd kans op succes gehad. Het begon met een demarrage van Damm en Csenar na onge veer 54 km, waarna Varga zich snel bij dit tweetal voegde. In het door valpartijen gedesorga niseerde peloton was de reactie niet groot en zo konden de drie renners aan kop hun voorsprong uitbouwen tot 5 min. 25 sec. na 117 km. Maar bij Dourdan kwam het eindelijk tot een tegen-aan- val, waarbij De Jong, Cauvet, El Farouki en Bachelot achter de vluchters aangingen en hen op ongeveer 20 km van de finish inhaalden. Achter hen zette het peloton er een flinke vaart in en bij de binnenkomst in het Pare des Princes bedroeg het verschil nog slechts 15 sec. Kees de Jong. die zich bij de jacht op de drie Oostenrijkers zeer had ingespannen, kon zich in de sprint niet meer doen gel den en moest genoegen nemen met de zeste plaats. Jan Janssen won de sprint van het grote pelo ton en werd daardoor achtse. In het eindklassement legde hij ach ter Gomez del Moral en de Ita liaan Maino beslag op de derde plaats. 11. Heeb (Zwits.) op 15.22 12. Momene (Sp.) op 15.43 13. Jaisli (Zwits.) op 16.23 14. Bnacke (Belg) op 17.02 15. Knops (N.) op 17.16 16. Silva (Port.) op 19.31 17. Monty (Belg) op 19.53 18. Vastian (Belg) op 22.12 19. Pogioali (It.) op 22.18 27. De Jong (Ned.) op 30.47 39. Verstraete (Ned.) op 42.02 Het eindklassement luidt I. Del Moral (Sp.) 54.47.35 2. Maino (It.) op 1.44 3. Janssen (Ned.) op 2.03 4. Vyncke (Belg.) op 2.44 5. Ferratti (It.) op 7.36 6. Partesotti (It.) op 9.12 7. Crinnion (Eng.) op 12.21 8. Hujgens (Ned.) op 13.07 9. Nijdair» (Ned.) op 13.35 10. Velez (Sp.) op 14.37 43. v. Kreuningen (Ned.)op 53.33 Het algemene ploegenklasse- ment luidt als volgt: 1. Nederland 6 overwinningen. 2. Zwitserland 3 overwinningen. 3. België 2 overwinningen, een tweede en vier derde plaat sen. 4. Frankrijk 2 overwinningen, een tweede en een derde plaats. 5. Spanje 1 overwinning. ZOMERAVONDVOETBAL 1962 Alleen „Advendo" nog zonder verliespunten De zomeravondvoetbalcompeti tie is zover gevorderd, dat we al een heel eind in de tweede helft zijn beland. De weersomstandig heden blijven tegenwerken en al beweegt het aantal toeschouwers zich in stijgende lijn. zo moeten we toch vaststellen dat er meer moeilijkheden zijn dan vorige ja ren. De bestuurscommissie doet al les om te trachten dit zomer avond-evenement in stand te hou den. Of het zal lukken? De kosten worden te groot, vooral de huur der terreinen wordt een onoverkomelijke hin derpaal. Als hierin geen verande ring komt, is Terneuzen volgend jaar weer een waardevolle ont spanning armer. In groep A heeft HKC zich weer aan de kop genesteld met slechts één verliespunt tegen de Mistrappers. Een echte „derby' was dit. HKC was technisch stel lig veel beter, maar de Mistrap pers werkten als paarden en trokken op het laatst van de strijd met man en macht in de verdediging. Zodoende kwam HKC niet verder dan een gelijk spel. De revanche-wedstrijd leverde HKC een 60 zege op- Misschien was deze nederlaag niet zo groot geweest voor de Mistrappers, in dien niet een der spelers naar de kleedkamer was verwezen... HSV volgt op de tweede plaats met relatief drie punten achter stand. De Hoekenaars verloren van de koploper, maar tegen Spa- della haclden ze bepaald pech, toen ze hun 10 voorsprong in de laatste minuten nog in een 21- nederlaag zagen veranderen. Spadella bereikte daarmee de derde plaats, één punt voor de Mistrappers. De Atoomboys en Sportclub De Meijer zijn in de achterhoede te rechtgekomen. In groep B gaat de PTT mo menteel aan de kop met 15 pun ten uit 9 wedstrijden. Advendo is tweede met 12 uit 6! Deze ploeg de enige die nog zonder verlies punt is. staat er dus het beste voor. Met Sam Jansen op de spil- plaats komt PTT veel beter voor den dag dan verleden jaar. Ad vendo met Wim 't Gilde en Den Hamer is een gevaarlijke tegen stander, hetgeen blijkt uit de doelcijfers (37—3). De PZEM-ploeg heeft tegen, spoed, doordat enige spelers ge blesseerd zijn. De Scheepswerf doet net slecht maar dp,doe!s cijfers vallen tégen (15 Ziehier tenslotte de standen, die zijn bijgewerkt tot 10 juli. Groep A HKC HSV Spadella Mistrapp. Atoomboys De Meijer Rijksw. II Groep B PTT Advendo Scheepsw. PZEM De Hoop Rijksw. I Meterfabr. In groep staat II zich uit de competitie te ruggetrokken. Bond van zaterdagvliegers WEDVLUCHT UIT DUFFEL E. M. M. Terneuzen Snelheid eerste duif 1064 m; laatste prijsw. duif §47 meter. 1. 2, 3, 6, 8. 9 en 10. D. Deur waarder; 4 en 5. F. Verhelst; 7, G. Hamelink. WEDVLUCHT UIT DOORNIK De Eendracht Terneuzen Oude duiven Snelheid eerste duif 1382,9 m; laatste prijsw. duif 1311,6 meter. 1. 6 en 9. Meijer-v. d. Berge; 2 en 3. L. J. Koch en Zn; 4 en 10. Chr. van Driel; 5. H. F. Koch en Zn; 7. M. A. de Roo; 8. J. Willem- sen. Jonge duiven Snelheid eerste duif 1388,8 m; laatste prijsw. duif '1279,7 meter. 1. M. A .de Roo; 2. F. van Hecke; 3. Jac. Oppenneer; 4. P. Oppeneer; 5. Moerman-van Dries- sen; 6 en 8.. R. van Troost; 7 en 9. M. J. v. d. Akker; 10. J. Pee man. „De Verwachting'' Axel Oude duiven Snelheid eerste duif 1442.9 m; laatste prijsw. duif 1330 meter. 1, 4 en 6. Ch. Tieleman; 2, 7 en 10. P. Deij; 3. J. Giele; 5. M. Die- lemgn; 8. H. van 't Hoff; 9. A. Verschueren. Jonge duiven Snelheid eerste duif 1438 m; laatste prijsw. duif 1326 meter. 1 en 6. A. Peersman; 2. D. Die- leman; 3 en 5. M. Dieleman; 4. P. Gommers; 7 en 8. J. Bakker, Zaamslag; 9. Ch. Tieleman; 10. J. Giele. Kuikenbroeders wilden niet op vrijdag de 13e vliegen naar de V. S. Ruim. 80 kuikenbroeders uit de E.E.G.-landen. die vrijdagavond om kwart voor el^f met een char tertoestel van de K.L.M. naar de Verenigde Staten zouden vliegen, hebben hun vertrek anderhalf uur uitgesteld, omdat zij het geen aangenaam idee vonden op vrij dag de dertiende de vlucht over de oceaan te beginnen. Nu ver trokken zij kort na middernacht, toen het inmiddels zaterdag de veertiende geworden was De groep bestond uit 25 kui kenbroeders en pluimveedeskun digen uit Nederland en 55 uit België, Frankrijk, Italië en West- Duitsland. Onder hen waren ook enkele directeuren van mengvoe derfabrieken. Zij allen gaan in de V. S. hun licht opsteken over de enorme vlucht, die het pluim- veebedrijf daar heeft gemaakt en zij hopen tevens lering te trek ken uit het al even grote pro bleem, dat de overproduktie daar heeft opgeworpen, aldus deelde de Jeider van de groep, de Belg dr. D. Bruynooghe uit Antwerpen mede. Hij is hoofd van de ser vice afdeling voor West-Europa van het pluimveefokbedrijf_Euri- brid N.V. te Boxmeer, dat de reis heeft georganiseerd. Koe groot de massaproduktie in de V. S. is moge blijken uit enkele vergelijkende cijfers met die van Nederlapd die dr. Bruyn ooghe verstrekte. De Nederlander eet gemiddeld per hoofd van de bevolking 2.5 tot 3 kg kip per jaar, de Amerikaan gemiddeld 17 kg. Nederland heeft ongeveer 28 miljoen leghennen. de"V. S. bijna 400 miljoen. Wij eten 200 eieren per jaar per persoon, de Ameri kanen 325. In Nederlapd worden jaarlijks 34 miljoen slachtkuikens gefokt en geslacht, in de V. S. 1800 miljoen. Al zijn deze Nederlandse cijfers dan betrekkelijk bescheiden, toch' wordt de export van pluimvee- produkten van Nederland en Denemarken nog als de grootste ter wereld beschouwd. Nederland heeft weliswaar veel minder kip pen dan 'Amerika en zelfs Duits land, Frankrijk, Engeland en Italië hebben een pluimveestapèl die 2 a 3 maal zo groot is als Öe onze, maar aangezien onze bevol king ook veel geringer is'in aan tal en we bovendien minder eieren en kip eten is het ons mo gelijk ongeveer 70 procent van de totale produktie te exporteren. De 28 miljoen Nederlandse leg hennen, die ieder per jaar 210 eieren produceren, leggen er 'dus samen 5.8 miljard. Daarvan eten ruim 11 miljoen Nederlanders er circa 2.3 miljard op, resteert voor de export 3.5 miljard eieren. In 1960 was dat ongeveer een derde van de totale wereldhandel. Van onze export gaat verrew,eg,he1 grootste deel (ruim 80 procent) naar West-Duitsland.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3