Heden hervatting van de ontwapeningsconferentie Spaanse r eger ings ve rklaring Actie tegen para's in aflopend stadium Wolkbreuk boven Rotterdam O.A.S.ers in Frankrijk gearresteerd f 1010,- voor 10 maal 10 HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZOEKEN NAAR IN NIEUW-GUINEA VERMISTE DAKOTA GESTAAKT Commandant Reeser: Vliegtuigongeluk in Zwitserland HET WEER FlWikering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 53—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Ahrvnnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2.—lPer week 48 ct Losse llrs 9 ct" VRIJE ZEEUW MAANDAG 16 JULI 1962 18e Jaargang Nr 5650 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. 08 zeventien-landenconferentieTden zij een systeem kunnen uit te Geneve over ontwapening her vat hedenochend haar werkzaam heden onder voorzitterschap van de Indiër Lall.. Dc belangrijkste delegatielei ders zoals de Amerikaan Dean, de Kus Zorin en de Brit Godber, zullen hedenochtend op de 57ste voltallige bijeenkomst van de con ferentie beginnen met een ver klaring, waarin zij, naar men aanneemt, uitdrukking zullen ge ven aan de hoop dat het tweede deel van de conferentie vrucht baarder zal zijn dan het eerste. Er zijn echter geen tekenen die erop wijzen, dat de hinderpalen die dc conferentie tot dusver in dt weg stonden, thans verdwe nen zijn, daar zij in verband slaan met het evenwicht van het Westelijke en communistische blok. De resultaten van het Ameri kaans—Britse overleg over het ontdekken van proeven met kernwapens kunnen er misschien toe leiden dat de conferentie thans vorderingen maakt. God ber zei gisteren bij aankomst te Genève tot journalisten dat het nog te vroeg is om te kunnen zeggen hoe de weerslag ervan op de conferentie zal zijn. Arthur Dean, de Amerikaanse hoofcl-afgevaardigde naar de Ge- neef,ie conferentie, heeft zater dag te kennen gegeven, dat het Westen misschien zijn eis tot het [inrichten van controleposten in ['de Sowjet-Unie kan laten vallen. „Controle in de Sowjet-Unie zou wenselijk zijn, maar als zij er niet in willen toestemmen, zou- Dc commandant van de strijd krachten in Nw.-Guinea, schout bij-nacht Reeser, heeft zaterdag meegedeeld, dat de officiële op sporingsactie naar de sinds 28 juni in Nieuw-Guinea vermiste Dakota van de Koninklijke Luchtmacht is gestaakt. Dit houdt in dat het systematische afzoeken door militaire vliegtui gen van het terrein waar het toestel wordt vermist is beëin digd. Het onderzoek zal wel wor den voortgezet door landpatrouil- les van het bestuur en de politie. Het toestel was op weg van Merauke naar Biak. Aan boord bevonden zich behalve een vier koppige bemanning de echtge note van een marine-arts met haar baby alsmede een soldaat "an de Koninklijke Landmacht en een bij Merauke gevangen ge- "omen Indonesische infiltrant die voor ondervraging naar Biak ,ou worden overgebracht. denken, maar het zou niet zo goed zijn als controleposten. Maar als wij genoeg mensen krij gen die willen meewerken, zou den wij het misschien zonder con troleposten kunnen stellen. Maar dit is niet zeker", aldus Dean bij aankomst in Genève. Volgens Dean zou het mogelijk kunnen zijn, dat kernwapenproe ven op grote afstand met behulp van instrumenten worden ont dekt. De bevindingen van de Brit se en Amerikaanse geleerden over de vooruitgang in het regis treren van kernproeven zouden waarschijnlijk over een week of twee zijn afgerond. De Sowjet-Unie heeft zich tot dusver steeds tegen de inrichting van internationale waarnemings posten in de Sowjet-Unie en een verplichte controle ter plaatse verzet. DE STRIJD IN ZUIT-VIETNAM Zaterdag is in de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon verno men dat goed bewapende com munistische guerillastrijders Zuidvietnamese valschermtroe pen hebben aangevallen. Een Amerikaanse kapitein, die zich als militair raadgever bij de parachutisten bevond, sneuvel de .terwijl zestien valschermers werden gewond. De aanval werd op ongeveer 65 kilometer ten noorden van Saigon uitgevoerd. De guerille- ros lieten eerst landmijnen ont ploffen, om vervolgens de Zuid- vietnamezen onder vuur te ne men. De aanvallers werden ten slotte verdreven. Vrijdag is te Parijs beleend ge maakt dat de Franse politie een twee weken geleden de 28-jarige Henri Darmagnac, die onderbe velhebber was van een O.A.S.- groep ter sterkte van zestig man, heeft gearresteerd. De in zestien eenheden onderverdeelde groep specialiseerde zich in het plegen van aanslagen in Frankrijk. Vier leiders dezer eenheden zijn even eens gearresteerd. Dagmagnac was o.m. van plan geweest een poging in het werk te stellen om de ter dood ver oordeelde gewezen generaal van de Franse luchtmacht Edmond Jouhaud te bevrijden. Hij had hiertoe generaal Louis ie Pu- loch, inspecteur-generaal van het Franse leger, willen ontvoeren. Het was de bedoeling geweest de generaal vast te houden, totdat het tegen Jouhaud gevelde dood vonnis in levenslange gevange nisstraf zou zijn veranderd. Daarna had men Jouhaud op vrije voeten willen krijgen, ver moedelijk door zijn vrijlating te eisen in ruil voor het vrije voe ten stellen van Le Puloch. A.cht medeplichtigen van Dar magnac, onder wie twee vrouwen en een legerkapitein in actieve dienst, zijn eveneens gearres teerd. Darmagnac c.s. moesten onder meer aanslagen met kneedbom- men op Parijse gebouwen plegen. Voorts werden beschietingen van door Algerijnen bezochte café's en het in brand steken van eigen dommen van aanhangers van De nieuwe Spaanse regering" heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag, toen zij voor het eerst onder voorzitterschap van presi dent Franco bijeen was geweest, haar regeringsprogram bekend gemaakt waarin wordt gezegd dat Spanje te allen tijde bereid is actiever deel te nemen aan de ontwikkeling van de economi sche samenwerking en de poli tieke samenhang in Europa. De regering is van plan de binnenlandse economische ont wikkeling te bevorderen en in et bijzonder aandacht te beste en aan de uitvoer, de industria- isering, de verbetering en de samenbundeling van het vervoer en de waterpolitie. Zij zal voorts veel aandacht esteden aan het sociale welzijn waarbij zij „de richtlijnen van de sociale leer van de kerk" volgt zoals die zijn neergelegd in de encycliek „Mater et Magistra". De invoering van structurele eranderingen in de landbouw al worden versneld. De stijdkrachten zullen verder worden gemoderniseerd in ver band met „de samenwerking van Spanje bij de verdediging van de i tle wereld en de handhaving jVan de vrede". De regering zal de organisatie Van de justitie verbeteren. Aan het einde van de rege- imgsverkiaaring legt de Spaanse egering de nadruk op „het kli- maat van vrede en optimisme" dat in het land heerst. In het communiqué wordt ook nog gezegd dat de regering aan dacht zal besteden aan de open bare mening en een rechtmatige uitingen van de openbare me ning. Politeike waarnemers te Ma drid menen dat dit misschien een aanwijzing is dat de regering opheffing van de censuur op de pers op het oog heeft. liet vredescongres in Moskou Op liet „Wereldcongres voor algemene ontwapening en vre de", dat in Moskou is gehouden en zaterdag werd beëindigd, is een verklaring aangenomen, waarin de kernproeven worden veroordeeld. In deze verklaring, die met 2.186 r'emmen vóór, 2 tegen en 7 onthoudingen werd goedge keurd, wordt geen aanval gedaan op een of ander land. De beide tegenstemmers wa ren een Westduitser en een Amerikaanse, die verklaarden wereldfederalisten te zijn. Vol gens hen had de verklaring con crete ontwapeningsvoorstellen moeten bevatten. Bataljons Algerijnen en Fransen Marokko binnengetrokken Het Marokkaanse persbureau Maghreb Arab Press heeft vrij dagavond gemeld dat donder dag aanzienlijke strijdkrachten, naar schatting twee bataljons Algerijnen en Fransen, vanuit Colob Bechar Marokko zijn binnengetrokken en de stelling van Hassi Dwis hebben bezet. Het Marokkaanse garnizoen dat bevel had zich niet met de wapens te verzetten, heeft zich teruggetrokken op Ain Sjwater, 35 kilometer verder. president De Gaulle van ben verwacht. Hun leider was een voormalige luitenant die bekend staat onder do naam van „kapitein André". Deze „kapitein André" heeft de hand gehad in alle aanslagen, die in de afgelopen drie maanden in het gebied van Parijs zijn ge pleegd. De Sowjet-Unie en Oostenrijk Uit gewoonlijk betrouwbare Russische bron in Moskou is za terdag vernomen, dat premier Chroesjtsjov van de Sowjet- Unie de Oostenrijkse kanselier, dr. Gorbach, gezegd heeft, dat Russische troepen Oostenrijk zouden binnenrukken als het zich bij de E. E. G. zou aansluiten De Russische leider zou dit twee keer gezegd hebben tijdens Gorbachs jongste bezoek aan de Sowjet-Unie, dat 5 juli eindigde. Oostenrijk heeft herhaaldelijk verklaard, niet van plan te zijn tot de E. E. G. toe te treden. Kanselier noemde deze berich ten volslagen onzin. Hij zei, dat er „geen woord van het verslag waar was". Chroesjtsjov had volgens hem „een opmerkelijk begrip getoond voor de positie van Oostenrijk". De Russische premier had het streven van Oostenrijk om tot een schikking met de E. E. G. te komen, geen duimbreed in de weg gelegd. Ontploffing in de Sint Pieter In de .Tint Pieter te Rome heeft zich zaterdagavond een ontploffing voorgedaan, zo meldt het persbureau Ansa. Later is van Vaticaanse zijde megedeeld dat er een kleine tijdbom in de Sint Pieter is ont ploft. Er is niet veel schade aan gericht. Slechts de lijst van een basreliëf op het monument van Paus Clemens de Tiende, dat bij de apsis staat, is licht bescha digd. Het monument werd zelf niet beschadigd. De ontploffing, die zelfs bui ten Vaticaanstad werd gehoord, deed zich voor om rond 20.15 uur, een half uur nadat de basi liek voor het publiek gesloten was. Men neemt aan, dat de bom bij het monument is neergelegd door een maniak, die met de stroom bezoekers de Sint Pieter is binnengekomen. toonaangevend voor moüeriie coiffures. .de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. Het bezoek der Prinsessen aan Suriname. Zondagmiddag heeft de bevol king in Paramaribo de Prinses sen Irene en Margriet gehuldigd. Gedurende een half uur trokken de Surinaamse afstammelingen van de diverse immigrantengroe pen zingend, juichend, wuivend en dansend langs de beide Prin sessen. Voorop gingen de India nen, vervolgens de verschillende Bosneger- en Creoolse groepen, de Chinezen, Libanezen en de In donesische bevolkingsgroepen. De stoet werd besloten door een eenzame dansende oude Cre oolse vrouw die de Prinsessen een schaal met Surinaams fruit aanbood. De deelnemers aan deze groot se bevolkingshuldiging stelden zich vervolgens op voor het gou vernementspaleis, waarna de bei de Prinsessen nu langs hen heen liepen en de fraaie traditionele vaak historische klederdrachten van nabij konden bewonderen. Bij de groep van Kottomissies kre gen de vorstelijke personen ieder een prachtige hoofddoek aange boden, welke zij omsloegen. Na de rondgang liepen zij terug langs de verschillende groeperin gen, ditmaal om Prinses Irene de gelegenheid te geven filmopna men te maken. Later verschenen de Prinses sen op het balkon van het paleis en konden een grote ovatie in ontvangst nemen va de verzamel de menigte, die bijzonder uitbun dig hulde bracht aan de vertegen woordigsters van het Oranjehuis. In de avonduren woonden de Prinsessen een kerkdienst bij in de „Grote Stadskeik" der Evan, gelisehe broedergemeente". Het programma van zondag werd besloten met een taptoe, uitgevoerd door de troepenmacht in Suriname en het korps der gewapende politie. De commandant van de strijd krachten in Nw-Guinea, schout bij nacht Reeser, heeft zaterdag verklaard dat de actie tegen de Indonesische parachutisten „on tegenzeglijk in een aflopend sta dium is gekomen". Op zijn wekelijkse persconfe rentie in Hollandia gaf hij uiting aan zijn voldoening dat „grote aantallen parachutisten zijn be gonnen zich over te geven''. Hij noemde dit het resultaat „van zelfbeheersing van onze kant". Deze hield in, nodeloze verliezen aan Nederlandse zijde te voorko men en de infiltranten in bewe ging te houden en geen rust te gunnen. „Het opjagen en uithon geren van de parachutisten die bovendien geen steun van de be volking hebben gekregen, begint nu vruchten af te werpen", aldus de heer Reeser. Hij sprak zijn grote tevreden heid uit over de tegen de para's gevoerde acties en zei, dat van de ongeveer duizend sinds december van het vorig jaar in Nieuw-Gui nea over zee of door de lucht ge lande infiltranten „nog een bij zonder klein aantal is overgeble ven". Hij voegde hieraan toe „uiteraard niet te kunnen voor spellen wat er nog gaat gebeu ren". Tenslotte ligt het initiatief niet aan onze kant, zo zei hij. Op de persconferentie werd voorts meegedeeld, dat de actie bij Kaimana na de overgave van 52 parachutisten deze week, wier voorraden tevoren voor 't groot ste deel in Nederlandse handen waren gevallen, vrijwel afgelo pen is. Onder de gevallenen be vindt zich echter niet de luite nant Hiro Sisnoto, die zich de bij naam van „fanatieke luitenant" verwierf door het neerschieten van eigen mensen die zich wilden overgeven. Zijn naam kwam ook in het nieuws door zijn dagboek, dat bii een overval van een Ne derlandse patrouille op een van zijn bivaks werd buitgemaakt en waarin hij zijn ontgoocheling uit sprak over het uitblijven van ver sterkingen uit Indonesië en de vijandige houding van de Pa poea's. Kaimana is na Temina- boean het tweede infiltratiege- bied waar volgens de officiële ge gevens de parachutisten zo goed als uitgeschakeld zijn. PAPOEA-DELEGATIE IN INDONESIË AANGEKOMEN Zaterdag is een uit 6 Papoea's bestaande delegatie uit Neder land in Djakarta aangekomen voor een oriëntatie-bezoek aan Indonesië, Het zijn, zoals bekend, vier Papoea's die in Nederland een opleiding tot belastingambte naar hebben gevolgd, een leer ling-analist en een Papoea die een opleiding tot assistent-apo theker volgt. Hun reis naar Indo nesië is gefinancierd door de Ne derlandse staatkundige studen ten federatie. Op het vliegveld Kemajoran waren o.m. enkele legerfunctio- narissen, onder wie de plaatsver vangend stafchef van het Indone sische leger, kolonel Suparman, ter begroeting aanwezig. De leider van de Papoea-dele gatie, A. F. Indey, een der be lastingambtenaren, verklaarde op het vliegveld„Broeders en land genoten. wij zijn verheugd naar Indonesië, ons moederland, te kunnen terugkeren. Wij behoren tot een en dezelfde natie en wij zullen gezamenlijk meewerken aan de opbouw van ons land". Indey zei voorts, dat de delega tie naar Indonesië was gekomen omdat alle voorlichting over dit land die zij in Nederland kregen eenzijdig was. Op het vliegveld werd Indey ook begroet door zijn broer, een tweede luitenant van het Indone sische leger. NIEUW-GUINEA-RAAD VRAAGT UITBREIDING PAPOEA VRIJWILLIGERSKORPS De Nieuw-Guinea-raad heeft vrijdagavond met algemene stem men een motie goedgekeurd waarin wordt aangedrongen op een aanzienlijke uitbreiding van het Papoea-vrijwilligerskorps. In de motie wordt een aantal ge noemd van 1200 man tegen een huidige sterkte van 600 man schappen. De regeringsgemach tigde de heer Veldkamp ver klaarde namens het gouverne ment dat er tegen uitbreiding geen principiële bezwaren be staan doch dat er wel praktische moeilijkheden zijn zoals de be schikbare accommodatie en op leidingskrachten. De 20-jarige onderwijzerszoon A. Stolp uit het Friese dorpje Earkema-Opeinde, heeft drie maanden lang in zijn vrije tijd steden en dorpen in Friesland en Groningen afgezworven met een „Gulden Boek". Onder het pseu doniem Jaap Andrea bood de jongeman dit boek aan vooraan staande personen aan met het verzoek er een opdracht en hun handtekennig in te plaatsen en een gulden te betalen ter onder- steunrög" van de *nti-hongeractie van dc Nederlandse jeugd 10 x 10. Einddoel van Jaap Andrae was om op deze wijze een bedrag van 1010 gulden bijeen te bren gen voor de actie 10 x 10. De burgemeester van Kollu- merland bracht hem op het idee Een felle onweersbui, die za terdag urenlang hoven Rotter dam hing, heeft in de Maasstad veel ongemak gebracht omdat in verschillende wijken de riole ringsbuizen de grote hoeveelhe den extra water niet konden verwerken. Vooral het zuidelijke staddeel werd getroffen: van Charlois tot IJselmonde liepen, in de laaggelegen gedeelten, kel ders vol water soms zelfs met water uit de riolering kwa men straten blank te staan en verzakten trottoirs. Bovendien ontstonden in vele huizen lek kages doordat afvoerpijpen ver stopt geraakten. De politie kreeg in de loop van de avond een kleine hon derd meldingen van gedupeer den. Bij de meldkamer van de brandweer had men omstreeks middernacht zelfs al 600 a 700 telefoontjes geregistreerd. De mannen daar hebben geen mo ment rust gehad, maar afdoende hulp konden zij niet toezeggen: het gehele brandweerapparaat was al overbelast. Pompen in de ondergelopen kelders zou trou wens toch weinig zin hebben ge had, omdat het ook na het on weer nog uren bleef regenen. Hoewej de overlast in het al- Een licht tweemotorig- vliegtuig van een kleine Westduitse lucht vaartmaatschappij is zaterdag in het Zwitserse kanton Uri veron gelukt, waarbij de zes inzitten den vier passagiers en twee vliegers zijn omgekomen. Het toestel was onder weg van Keu len naar Nice. Het toestel sloeg op 3000 meter hoogte tegen de Oberalpstock te pletter. Vanuit de lucht vond men zondagochtend de wrakstukken. Een groep bergbeklimmers, die door een hefschroefvliegtuig in de omgeving van de plaats van het ongeluk werden afgezet, be reikten het verongelukte vlieg tuig zondagmiddag. Een Zwitser, piloot van een reddingsvliegtuig dat hulp wilde bieden aan de slachtoffers van het ongeluk, is eveneens om het leven gekomen. Nabii Klagenfurt in Oostenrijk icing is zondag eveneens een licht vliegtuig en sporttoestel neergestort. T wee Oostenrijkers de piloot en z'n mede-inzitten de kwamen om het leven. Massa-arrestaties in Syrië Radio-Cairo heeft gemeld, dat volgens berichten uit Syrië on geveer honderd arrestanties zijn verricht in de Noordsyrische stad Allepo na botsingen op vrijdag tussen de politie en betogers. De politie maakte van de vuurwa pens gebruik, maar het aantal doden en gewonden was nog niet bekend. Volgens radio-Cairo was het een „reusachtige" beto ging. In latere uitzendingen van radio-Cairo is gezegd, dat uit Damascus is gemeld, dat de Sy rische autoriteiten besloten heb ben 300 arbeiders te doen be rechten, die beschuldigd worden van staking en ophitsing tot sta gemeen groot was, blijkt al thans op dit momentde scha de gering. Het ergst gedupeerd waren een groentezaak in de Van Eversdijckstraat en een woning aan de Boergoensevliet, waar ruim een halve meter water stond. Ook het Sint Clara-zieken- huis aan de Varkenoordseweg en een kraaminrichting aan het Putseplein meldden waterover last. De moeilijkheden bleven in de eerste uren beperkt tot de sector tussen de Waalhaven en de Nieuwe Maas. Op het noorder eiland viel de situatie ditmaal mee. Later op de avond dreef de bui iets meer naar het noorden en toen kwamen er ook telefoon tjes van enkele winkeliers uit de binnenstad. Ook in de omgeving van de Binnenweg liepen name lijk kelders vol. Maar al met al is „noord" er bij deze bui aan merkelijk beter vanaf gekomen dan „zuid". Het verkeer kon overal nor maal doorgang vinden, hoewel op sommige plaatsen o.a. m gedeelten van de tunneltraverse de wagens tot hun assen door het water reden. Ook zondagochtend nog kreeg de brandweer een aantal tele foontjes van mensen, bij wie de kelders waren volgelopen. Gedu peerden werden verwezen naar de radiodienst van de gemeente werken, die er speciale ploegen op uitstuurde om het ergste leed te verhelpen. De brandweer be perkte zich ertoe assistentie te verlenen aan winkeliers in de levensmiddelensector, o.a. werd uit de kelder van een bakkerij aan de Bree 25 m3 water wegge pompt. Naar schatting is zaterdag avond op de linkermaasoever 53 mm water gevallen. De rio len konden deze hoeveelheid aanvankelijk niet verwerken en dat heeft het vele ongerief tot gevolg gehad. Maar de afdeling bemaling had de situatie vrij snel onder controle. Al het personeel werd des nachts opgeroepen, o.a. om de roosters schoon te houden, en de 42 gemalen in en rond Rotterdam werkten vele uren op volle ca paciteit. Per minuut werd ruim 2000 m3 water naar de Maas afgevoerd. Tijdens het onweer sloeg de bliksem in in een kalk put aan de Momerusstraat, waar een klein brand ontstond. Deze jverd vrij snel geblust GALVAO GAAT NIET NAAR NEW YORK De Portugese opstandeling Galvao, die vorig jaar 1ien dagen lang het passagiersschip „Santa Maria" in handen heeft gehad, heeft meegedeeld niet naar New York te zullen gaan om getuigenis af te leggen voor de speciale commissie van de V. N. voor de Portugese bezittingen in Afrika. De commissie had hem opgeroepen maar eraan toe gevoegd dat hij op eigen risico naar New YoYrk zou moeten reizen. Aanvankelijk had.Galvao ver zocht voor de commissie te mogen verschijnen. Aangenomen wordt dat Gal vao die als banneling in Brazi lië woont de gevolgen vreest van een Portugees verzoek om uit levering. De commissie heeft Galvao later meegedeeld dat het wel een schriftelijk memorandum van hem wil aanvaarden. De enige communist van de zeven leden van de commissie, de Bulgaar Grinberg, was hier tegen. Hij meende uit Galvao's telegram te moeten lezen dat de Portugees moeilijkheden on dervindt bij het verkrijgen van een visum voor de Verenigde Staten. Maatregelen tegen zwervers te Djakarta Duizenden zwervers en andere lieden zonder middelen van be staan, zijn in het gehele gebied van Groot-Djakarta opgepakt terwijl ze als gewoonlijk, sliepen onder bruggen en in voorgalerij en. Volgens „Antara" is dit het begin van de „Operatie Lotus" die ten doel heeft deze lieden uit Djakarta te verwijderen. Het grootste deel zal worden overge bracht naar een plaats in West- Java, Bekasi en de jongeren zul len voorzover zij daartoe in staat zijn, een opleiding krijgen voor nuttige arbeid. In Bekasi krijgen de ouderen en invaliden een cur sus in handenarbeid. Een woord voerder van de politie deelde mede, dat alleen in Djakarta 20.000 zwervers en ongeveer 12.000 prostitué's verblijven. Volgens de politie wordt tegen hen niet alleen opgetreden in verband met de aanstaande Azia tische spelen, maar is het een actie, die ook in de toekomst zal worden voortgezet. De te Dja karta ongewenste elementen waarvan de desa van herkomst bekend is, zullen naar hun fami lie daar worden teruggezonden, aldus meldde ..Antara". om niet een gulden maar een tientje per handtekening te vra gen, dat bleek nog gemakkelijker te gaan dan een gulden. Jaap Andrae heeft in het totaal 143 handtekeningen voorzien van talrijke treffende uitingen van sympathie met de anti-honger actie in zijn „Gulden Boek" ver zameld. Predikanten, hooglera ren, artsen, burgemeesters, ad vocaten, architecten, kunstenaars, politici en vele andere vooraan staande figuren zetten hun hand tekening. André Stolp deed er zelf de laatste twee dubbeltjes bij en kwam daarmee op een to taal bedrag van 1010,20, het gironummer van de actie 10 x 10. Tot degenen die het boek teken den behoorden ook een bakker en een huismoeder de twee figuren in de samenleving, aldus Andrae die in de meest letterlijke zin dagelijks een anti-honger-actie voeren. Het ligt in de bedoeling het „Gulden Boek" dat.door Jaap A.ndrae is versierd met „verschil lende kunstzinnige tekeningen als uiting van sympathie in woord en daad met de actie 10 x 10 aan te bieden aan Prinses Eeatrix. NOORDELIJKE WIND. Een lage drukgebied dat ge vuld is met onstabiele lucht ver wijdert zich in oostelijke richting van ons land. Het wordt ge volgd door luchtdrukstijgingen boven de Britse eilanden. Als gevolg van deze ontwikkeling is bij ons de wind naar het noor den gedraaid. Hiermee wordt koudere lucht aangevoerd, waar in veel bewolking voorkomt. De luchtdrukstijgingen hangen sa- mén met een rug van hoge luchl - druk op de Oceaan die zich naar het oosten uitbreidt. Onder in vloed hiervan komt er qpn einde aan de buienactiviteit terwijl la ter de kans op opklaringen toe neemt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige noordelij ke wind. Iets lagere temperatu ren dan gisteren. MAANDAG 16 JULI v.m. n.m. Breskens 0.43 1.06 Terneuzen 1.18 1.41 Hans weert 1.58 2.21 Walsoorden 2.0S 2.31 DINSDAG 17 JUJLI v.m. n.m. Breskens 1.26 1.46 Terneuzen 2.01 2.21 Hansweert 2.41 3.01 Walsoorden 2.51 3.11 ZON MAAN op onder op onder Juli 3.34 16 4.38 20.53 20.02 17 4.39 20.52 20.53 4.33 18 4.40 20.51 21.36 5.42 19 4.42 20.50 22.11 6.58 20 4.43 20.49 22.41 8.1S 21 4.44 20.47 23.07 8.39

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1