Congres I.V.V.V. over Nieuw-Guinea Prinsessen Irene en Margriet in Wageningen Tegenvoorstellen van Engeland aan E.E.G. op Landbouwgebied ieuwe zBerlynóe óckotel BET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN binnenveringbed Nieuw-Guinea-raad verwerpt motie zenden van delegatie naar Indonesië Radio de Koek [Trar.kering bij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres; Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; 6,- per kwartaal; per maand 2,-1 per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 14 JULI 1962 18e Jaargang Nr 4649 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2.40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Als een fantasierijke kok weet Chroesjtsjov steeds weer opnieuw garneringen Ie bedenken voor zijn Ber- bjse schotels, waarvan de voor het Westen onver draaglijke smaak overigens blijft: de Franse, Britse en Amerikaanse troepen moe ten weg uit het Westelijk deel van de stad. WAAROM ZOVEEL OPHEF? •luist dc aanwezigheid van de Westelijke (roepen is de garantie voor de vrijheid van West-Ber- li.jn. De intocht ook van Tsje chen en Polen zou de Russen vast met een voet binnen de 85 INDONESISCHE PARA'S GAVEN ZICH IN TWEE DAGEN TlfDS OVER Het totale aantal Indonesische parachutisten, dat zich dc afgo- 1 Japen twee dagen aan de Zuid en Zuidwestkust van Nieuw- Guinea groepsgewijs heeft over gegeven cn waarover donderdag 'reeds in het kort iets werd ge meld, bedraagt ongeveer 85 man. Do mcesten van hen gaven zich over in het actiegebied van Kaimana. Dit deelde gisteren het gouvernementsvooriichtings- bureau mee. Onderzocht wordt of zich on der deze groep nog restanten be vinden van de parachutisten, die destijds in do omgeving van het dorp Oerere werden gedropt cn waarmee reeds eerder nabij Kai mana vuurcontaci heeft plaats gevonden (Oerere ligt admini stratief in het district Wandam- men, dat deel uitmaakt van de onderafdeling Ransiki in de af deling West Nieuw-Guinea). In Teminaboean werd door een noodlottig ongeluk, toen 'n militair zijn pistool schoon maakte een Papoea-jongen gedood en een andere licht gewond. BerKjnse veste brengen-. Dat zou dan ook een einde maken aan het krachtig optreden vooral van de Amerikanen onder Lucius Clay tegen elke dreiging van het Oosten uit. Er behoeft niet lang over nagedacht te worden: Chroesjtsjov wist van tevoren dat dit voorstel nooit kon wor den geaccepteerd. Haar waarom spendeerde hij er dan een kwartier van zijn rede aan? Het Hamburgse blad Die Vleit iieeft daarover ook nage dacht. Het constateert dal Mos kou steeds de accenten een beetje verschuift in de kwestie- Berlijn, voornamelijk om druk uit te oefenen in andere kwes ties. NOG BEST BRUIKBAAR Het blad veronderstelt dat Chroesjtsjov er weinig aan ge legen is de zaak op te laten los ser., bijvoorbeeld als binnenkort Gromyko en Rusk elkaar in Genève ontmoeten: hij kan de Berlijnse crisis nog tè goed ge bruiken, als politiek drukmiddel. De idee van deze commentaar lijkt wel logisch. Min of meer wordt zij bevestigd door de ver rassende soepelheid van Moskou tegenover het Oostenrijkse stre ven tot associatie bij de door de Russen verafschuwde E. E. G. Hier hadden de Russen eigen lijk een prachtig pressiemiddel voor het oprapen. Tot veler ver bazing hebben ze het niet ge daan. Die Welt kan gelijk heb ben: ze hadden het niet nodig, want Berlijn kan nog jaren mee voor politiek onder druk zetten van het Westen. (Nadruk verboden.) <7 Een groep van 76 radicale, Gaul listische en Katholieke parlements leden heeft vrijdag voorgesteld de doodstraf in Frankrijk af te schaf fen. Dit ontwerp zal waarschijnlijk niet vóór volgend jaar in behande ling worden genomen. VERANDERLIJKE BEWOLKING Het K. N. M. I. deelt mede Boven de Britse eilanden be vindt zich een rug van hoge luchtdruk die zich langzaam naar het oosten beweegt. Als gevolg hiervan neemt de wind af terwijl een gebied met opkla ringen zich over ons land uit breidt. De rug van hoge lucht druk wordt gevolgd door een frontale storing die in Ierland en Zuid-En geland wat regen brengt. Het front beweegt zich slechts langzaam, zodat ver wacht kan worden dat het in ons land op de meeste plaatsen droog zal zijn. De temperaturen zullen wat hoger zijn dan giste ren, vooral in het noorden van het land. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Zwak ke veranderlijke wind. Vooral in het noorden van het land iets warmer. ZATERDAG 14 JULI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.36 Terneuzen 12.11 i Hansweert 0.40 12.51 Walsoorden 0.50 1.01 ZONDAG 15 JULI v.m. n.m. Breskens 11.56 12.25 Terneuzen 0.31 1.00 i Hansweert i u 1.40 j Walsoorden 1.21 1.50 MAANDAG 16 JULI v.m. n.m. Breskens o.43 1.06 Terneuzen 1.18 1.41 Hansweert 1.58 2.21 Walsoorden 2.08 2^31 ZON MAAN op onder op onder Jnn 14 4.35 20.55 17.57 2.08 15 4.37 20.54 19.03 2 46 10 4.38 20.53 20.02 3 34 17 4.39 20.52 20.53 4.33 In een resolutie over Neder lands Nieuw-Guinea die is aange nomen op het zevende wereld congres van het internationaal verbond van vrije vakverenigin gen in West-Berlijn dat vrijdag werd beëindigd, wordt o.m. be treurd, dat Westelijk Nieuw-Gui nea in de overeenkomst van 1947 was uitgesloten van de over dracht van de souvereiniteit door Nederland aan Indonesië. Het congres bevestigt opnieuw het recht van alle volkeren op volle- (iet beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte roiddenseeter 1fabrieken Zevenbergen VIJF JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR I-IUNSCHE Otto Hunsche, een voormalige medewerker van de in Israël te rechtgestelde Jodenvervolger Eichmann, is vrijdag door een rechtbank in Frankfort wegens medeplichtigheid aan moord tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld met aftrek van voorarrest en met aftrek van de straf die Hunsche door een zuiveringska mer in Recklinghausen was op gelegd. Deze laatste straf van 2 aar en 3 maanden is veranderd n oen jaar en zes maanden. De 52-jarige Hunsche is be schuldigd van medeplichtigheid aan moord op 1200 Hongaarse Joden, die 19 juli 1944 van het Hongaarse interneringskamp Kis- taresa naar het vernietingskamp Auschwitz gevoerd werden De openbare aanklager had levenslang tegen Hunsche geëist. Het arrestatiebevel tegen Hun sche blijft van kracht. Het huidige vonnis met aftrek komt hierop neer, dat Hunsche nog 18 maanden gevangenis voor de boeg heeft. De Frankfortse procureur-ge neraal is voornemens in cassatie te gaan. dige nationale vrijheid en ver klaart, ,,dat het voortduren van het Nederlandse koloniale gezag over Westelijk Nieuw-Guinea het gevaar van een militair conflict in Zuidoostazië inhoudt". In de resolutie wordt voorts ge zegd, dat het congres het streven van de heren Oe Thant en Bun ker waardeert om tot een vreed zame oplossing van het geschil tussen Indonesië en Nederland te komen door het opstellen van een plan dat voorziet in de over dracht van de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea aan In donesië en in de behartiging van de belangen van liet volk van Westelijk Nieuw-Guinea door het het recht te geven te zijner tijd over zijn eigen toekomst te beslis sen door middel van een volks stemming. Het congres stelt met voldoening vast, dat de regerin gen van Indonesië en Nederland het plan-Bunker in pricipe heb- be aanvaard en dringt er bij de twee regeringen op aan, duidelijk te verklaren dat de aanvaarding zonder enige reserve is, dat on derwijl onderhandelingen kunnen worden heropend met het doel te komen tot een vreedzame oplos sing en dat „het Nederlandse ko loniale bestuur in West-Irian" zo spoedig mogelijk beëindigd wordt. CHROES]TSJOV IN HET KOREN De Russische premier Chroesjt sjov inspecteert een veld win terkoren op een proefboerderij in de omgeving: van Moskou. Naast hem staat Suslov, lid van het presidium van dc Opperste Sowjet, die deel uitmaakte van het gezelschap, dat de proef boerderij bezocht. NEDERLANDSE MILITAIR IN BIAK VERONGELUKT In Biak op Nederlands Nieuw- Guniea is donderdag de dienst plichtig soldaatt J. Boelhouwer uit Enschede tengevolge van een dienstongeval zó ernstig gewond geraakt, dat hij enkele uren later aan zijn verwondingen is bezwe ken. Soldaat Boelhouwer was twintig jaar. GEVECHTEN IN ROEANDA Troepen van de regering van Roeanda hebben bij een tref fen met een groep Watoelsi- invallers zes Watoetsi's gedood en enkele gevangen genomen, aldus is gemeld in berichten, die gisteren in West-Oeganda zijn ontvangen. Het treffen vond donderdag te Nyakatare plaats, ongeveer 16 km van de grens van Oegan da. De Nederlands-Indonesische besprekingen in de V. S. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, de Indosische ambassa deur te Aioskou, Adam Malik, en de derde partij bij de Neder lands-Indonesische besprekingen, de Amerikaanse oud-ambassadeur Ellsworth Bunker, zijn donder dagavond naar het landhuis bij Washington gereden voor hun besprekingen over de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea. De besprekingen werden vrij dag voortgezet, aldus heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken meegedeeld. Communiqué van Oe Thant. Het bureau van secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenig de Naties heeft vrijdag het vol gende communiqué uitgegeven. „Delegaties van de regeringen van Nederland en Indonesië heb ben in tegenwoordigheid van de heer Bunker, die de waarnemen de secretaris-generaal van de V. N. vertegenwoordigt, het over-' leg hervat voor een vreedzame oplossing van het verschil over Westeljjk Nieuw-Guinea, op basis van het voorstel van de heer Bunker." De Prinsessen Irene cn Mar griet zijn donderdagmiddag met het jacht „Oranje" in het dorp Wageningen aan de Nickerie- rivier aangekomen. Ben Bella: GEEN OVEREENSTEMMING MET REN KHEDDA „Er bestaat geen overeenstem ming tussen mij en de regering van Ben Khedda. Alle geruchten hierover zijn volkomen uit de lucht gegrepen", aldus heeft vice-premier Ben Bella op een boerderij in de omgeving van Oran tegenover een medewerker van het Britse (onafhankelijk) socialistische dagblad „Daily He rald" verklaard. Hij vervolgde: „Ik ben in het geheel niet van plan naar Al giers te gaan. Vrijdagochtend keer ik terug naar Tlemcen, waar ik mijn hoofdkwartier heb ge vestigd. Daar zal ik met kolonel Boumedienne en met do bevel hebbers van het Algerijnse be vrijdingsleger beraadslagen over een plan van actie", aldus de Algerijnse vice-premier. Federatie van oud-strijdersorganisaties: Staat moet overbrenging van stoffelijke overschotten bekostigen De federatie van Nederlandse oud-strijdersorganisaties heeft aan de minister-president een brief gezonden terzake van het overbrengen van de stoffelijke overschotten van de gesneuvel den op Nieuw-Guinea naar Nederland. ..Met diep leedwezen", aldus de brief, „hebben wij uit de pers moeten vernemen, dat de minis terraad hcoft besloten de stof felijke overschotten van de op Nieuw-Guinea gesneuvelde Nederlandse militairen niet naar Nederland te doen overbrengen. „Wij betreuren deze beslissing om meer dan één reden, waar van de voornaamste is, dat het onaanvaardbaar moet worden geacht, dat wel de nabestaanden het stoffelijk overschot van hun dierbare gesneuvelde op eigen kosten kunnen laten overbren gen, doch de Nederlandse re gering blijkens deze beslis sing' het niet op zich wenst te nemen het transport uit 's rijksmiddelen te bekostigen. Daar het hier Gode zij dank slechts om een klein aantal gesneuvelden gaat en het onverdragelijk moet worden ge acht, dat wederom de graven van onze gevallenen voor de na bestaanden onbereikbaar wor den mede als gevolg van de te verwachten politieke ontwik keling dringen wij er met de meeste kracht hij u op aan deze beslissing te herroepen en maat regelen te treffen, dat de stof felijke overschotten van onze gesneuvelden alsnog op piëteits volle wijze naar Nederland wor den overgebracht", aldus de brief. De Nieuw-Guinearaad heeft vrijdagavond een motie verwor pen waarin voorgesteld wordt om nog deze niaand een delegatie van de raad naar Indonesië te zenden „om het standpunt van de Pa poea-bevolking aan de Indonesi sche regering kenbaar te ma ken". Vijftien leden van de raad stemden tegen, twaalf leden voor de motie. Noordstraat 102 - Telefoon SIM Xerneuzea Dezer dagen heeft de Engelse delegatie bii de onderhandelingen in Brussel de Britse tegenvoor stellen ingediend op de sugges ties van de E.E.G. inzake de slui ting van internationale overeen komsten voor de voornaamste landbouwprodukten. De onderhandelingen over de toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. vinden op 't ogen blik op niveau van hogere func tionarissen plaats in afwachting van de twee ministersconferen ties, die aan het eind van de maand zullen worden gehouden. Voor Groot-Brittannië zou een regeling op het gebied van inter nationale overeenkomsten onder drie belangrijke voorwaarden be vredigend zijn: het garanderen van toegang tot de markt aan producenten, wat wil zeggen het geven van afzetgebieden aan de producenten die met hun huidige ning houden met het produktie- peil en voorzien in regelingen voor eerlijke concurrentie, vooral op het gebied van de prijzen. De tegenvoorstellen van Enge land omvatten het voornaamste probleem, dat het moeilijkste is op te lossen, n.l. de uitvoer van granen van de landen in de ge matigde zóne van het gemene best (Canada, Australië en Nieuw-Zeeland). De Britten ver langen voor deze produkten de instandhouding van een afzet ver gelijkbaar met de afzet die zij op het ogenblik op de Britse markt hebben. Van de zijde van de E.E.G. heeft men tot dit ogenblik elke conces sie in die richting geweigerd. De onderhandelaars van de gemeen schappelijke markt hebben als definitieve oplossing, behalve een overgangsperiode, een organisa tie von de wereldmarkten aanbe- hoging en de stabilisatie van de graanprijzen garandeert. In deze geest heeft men het „plan-Pisa- ni" en de algemene voorstellen van de Italiaanse minister van Handel en Industrie, E. Colom bo, ingediend. gebieden vergelijkbaar zijn; reke-volen, die de producenten de ver- De rassendiscriminatie in Maryland Vijfenzeventig leden van het Amerikaanse vredeskorps zijn deze week een restaurant in Maryland uitgelopen toen aan drie negers, leden van deze groep. bediening geweigerd werd, zo is donderdag bekend gemaakt. Een nieuwe wet in het district Montgomery verbiedt discriminatie in restaurants, be halve voor café's. herbergen en restaurants waarin voornamelijk alcohol verkocht wordt. De uitslag was tegen de alge mene verwachting in, vooral ook omdat de algemene gemachtigde de heer Veldkamp vóór de stem ming namens het gouvernement had verklaard dat er „geen prin cipiële bezwaren" tegen het zen den van een delegatie naar Dja karta bestaan. Hij voegde er zelfs aan toe, dat de Nederlandse re gering daar ongetwijfeld ook ongetwijfeld ook steun aan zou verlenen. Dat ook van de zijde van het gouvernement ernstig re kening werd gehouden met aan vaarding van de motie blijkt uit het feit dat de raad in overwe ging werd gegeven, een delegatie „op brede basis" samen te stel len om bij voorbaat beweringen te ontzenuwen dat de delegatie niet representatief zou zijn. KENNEDY STELT REIS NAAR RRAZILIE UIT Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat president Kennedy zijn voorgenomen reis naar Bra zilië heeft uitgesteld tot half no vember. De president en zijn echtgenote zouden aanvankelijk op 30 juli naar Brazilië zijn gegaan. Het Witte Huis deelde mee, dat het uitstel het gevolg is van overwegingen van binnenlandse aard en het vele werk, dat Ken nedy nog wacht. In de verklaring van het Witte Huis werd geen melding gemaakt van de huidige regeringscrisis in Brazilië. Aanslag op Ethiopische minister van Rinnenlandse Zaken De Etiopische minister van Binnenlandse Zaken, generaal Abije Abeba, is donderdag licht gewond toen een granaat in een menigte werd geworpen die hij toesprak. De aanslag werd gepleegd in de huurt van Asmara, de hoofdstad van de provincie Eritrea. Vier mensen werden gedood en verscheidene gewond. Er zijn enkele arresta ties verricht. Een officieel Etiopisch blad heeft „door hel buitenland op gestookte verraders" beschuldigd. De directieleden van de Stichting Machinelandbouw in Suriname (S. M. L.) en hun echtgenoten begroetten de vor stelijke bezoekers op de steiger. Bij de steiger was een erehaag opgesteld van personeelsleden van de stichting. Vijftienhonderd volwassenen en 350 kinderen hebben op het feestelijk versierde sportterrein de Prinsessen een ovatie ge bracht. De bevolkingsgroepen van dit plaatsje van 2.800 inwo ners boden de bezoekers daar bloemen en andere geschenken aan. Het volgende punt van het programma was een rit door de polders waarvan thans 5.200 hec tare met padi is ingezaaid. Na dat directeur L. G. Witte van de S. M. L. een kort overzicht van de geschiedenis van de stichting had gegeven, maakten de Prinsessen 'in 'n snel motor bootje een vaart door een vijf kilometer lang afwateringska naal tot aan het pompgemaal waar wel een einde moest ko men aan deze ongetwijfeld pret tige tocht over het water. Het pompstation dat ongeveer 2.500 kubieke meter water per minuut kan verwerken, werd bezichtigd voordat de Prinsessen per auto teruggingen naar Wageningen. Prinses Irene is daar toen in het zwembad bij het figuur- zwemmen het voorbeeld geweest van de meisjes van de zwem- club „Flamingo". De Prinsessen hebben op een receptie in hun hotel de hand gedrukt van 125 maandloners en hun echtgenote:}. Het was nog vroeg in de avond toen de Prinsessen zich terugtrokken om in een airoon- ditioned kamer van hotel De Wereld de nacht door te bren gen. PRINSESSEN IRENE EN MARGRIET NAAR CORONIE Vrijdagmorgen vroeg zijn de Prinsessen Irene en Margriet en hun gevolg in het plaatsje Wage ningen in het Surinaamse dis trict Nickerie aan boord gegaan van het motorjacht „Oranje" voor een reis van ongeveer 24 uur naar het district Coronie. Pas na tien uur varen in een: serene rust die weldadig aandeed' na de drukte en vermoeienissen van de afgelopen dagen werd het dorpje Kornelis Kondre aan de Coppename-rivier bereikt. Hier stonden meester Kassels met zijn 65 Indiaanse schoolkinderen op gesteld om de Prinsessen toe t.e zingen. Na de zanghulde werden Indiaanse geschenken aangebo den door het 15-jarige meisje Cornelia Filip, die een brief aan Koningin Juliana had geschreven, waarin zij had gevraagd om dc Prinsessen ook een bezoek aan haar dorp te laten brengen. Nu, Kornelis Kondre werd niet ver geten. Het hoge gezelschap wan delde langzaam door het dorpje en sloeg geruime tijd de berei ding van cassiri, een Indiaanse drank met een hoog alcohol-per centage, gade. Hartelijk toege juicht ging men daarna weer aan boord om de reis naar Coronie, het district van de kokosnoten, voort te zetten. Hedenmorgen wordt het gezelschap, dat de nacht aan boord van de „Oranje" heeft doorgebracht, daar ver wacht. Burgemeester van Nijmegen gaat via Telstar telefoneren Dc burgemeester van Nijme gen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, zal zich niet beledigd voelen als men tegen hem zegt dat hij „in de ruimte" praat. Hij gaat dit namelijk in wer kelijkheid doen, dankzij een uitnodiging die aan hem is ge richt door de vervaardigers van de kunstmaan Telstar. Het is het plan om over een week of twee de burgemeesters van 22 steden in verschillende werelddelen gelegenheid te ge ven per telefoon en via de kunst maan een gesprekje met elkaar te voeren. Als representant van Neder land zal de heer Hustinx uit zijn werkkamer in Nijmegen vier minuten mogen spreken met burgemeester Corning van de Amerikaanse stad Albany. Deze Amerikaanse gemeente hoeft direct na de oorlog Nij megen geadopteerd en sindsdien zijn dc banden tussen beide ge meenten hecht gebleven. Het is nog niet bekend op welke dag of'de nacht dat zal zijn. Aan genomen wordt in ieder geval dat het zal gebeuren in de week waarin de vierdaagse gehouden zal worden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1