Hoe halen wij de vrije zaterdag in? Weer geslaagde proef met „Telstar' tijdelijk: GRATIS topkwaliteit tandenborstel bij royale tube RADIO EN TELEVISIE Voetstappen op óe trap Vrijdag 13 juli 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 xport moet omhoog Eu de voorraden? Gebruik van de zaterdag Feest- en vergaderdag DE MILITAIRE SITUATIE OP NIEUW-GUINEA Dit is de gelegenheid om kennis te maken met Macleans tandpaèt DE CHINESE SCHENDING VAN INDISCH GEBIED (Van onze economische medewerker) jn het kwartaaloverzicht van het Centraal Orgaan voor de -onomische Betrekkingen met het buitenland worden met betrek- ing tot de gang van zaken rond de Nederlandse in- en uitvoer énige behartenswaardige opmerkingen gemaakt, die zeker in een iider verband onze aandacht verdienen. Onze aandacht wordt er op gevestigd dat in januari 1962 onze Snvoer met liefst ƒ417 miljoen onze uitvoer heeft overtroffen, vaaruit een dekkingspercentage van 76 resulteert. Dit percentage werd een maand later verbeterd tot 82 terwijl in maart een verdere verbetering plaats vond tot 85,5. Vanzelfsprekend zal een voort durend laag dekkingspercentage n je buitenlandse handel er toe eiden dat de positie van onze -talingsbalans wordt verzwakt. Het gat tussen hoge invoer en naar verhouding lage uitvoer moet door de diensten- en kapi- aalbalansen worden opgevuld. Per saldo moet er dan voor dit jaar volgens de Nederlandse Bank een overschot op de beta lingsbalans komen van 800 mil joen. In feite houdt dit in dat voor e resterende maanden de ex- ort met ca. ƒ675 miljoen moet tijgen, daarbij rekening hou dend met een voortdurende in- voerstijging van ongeveer 2%. Blaft de uitvoer zich ontwikke- en als thans, dan wordt van die ƒ675 miljoen nog geen ƒ100 Biljoen verwezenlijkt. Uiteinde- ijk draait dit dan uit op een be- -rking van bestedingen, want {langs die weg kan de invoer om- ag worden gedrukt. U t genoemde orgaan wijt de (onvoldoende uitvoerstijging aan onze te hoge kostenstijging in het verstreken kalenderjaar. eze stijging bedroeg 12% en (heeft onze concurrentiepositie [ernstig aangetast. Deze opvat ing wordt door talloze deskun digen gedeeld en het is duidelijk at alle krachten moeten worden -gespannen om de voornamelijk oor de invoering van de vrije aterdag veroorzaakte daling an produktiviteit in te halen. Om tot dit doel te geraken, ijn handel en industrie met voortvarendheid aan het werk getogen. Zij winnen veld. Dat [blijkt reeds uit de bovenver- elde cijfers, waarbij in twee aanden reeds ongeveer 10 op de dekking werd ingelopen. Nu spelen bij de invoer ook toevalt, factoren mee, zoals de voorraadvoTning. Grote invloed [zal deze in het eerste kwartaal r pt hebben gehad want over [hst algemeen worden de vooruit- chten voor handel en industrie hans minder gunstig geacht en "an zal de voorraadvorming niet zo'n aandacht vergen. Wel heeft de steeds toenemende consump- tielust zijn invloed doen gelden en de verwachtingen zijn, dat deze ook zal voortduren. Moch ten de economische vooruitzich- 'en meer tekenend ongunstig orden, dan wordt dit ook zicht bar aan geringere verteringen n dan kan daar per saldo nog n gunstige uitwerking voor et dekkingspercentage van ko en. Op langer zicht vooral moeten het hebben van toenemende port. De uitbreiding der E.E. G.-relaties zal ons ten deze goed «ran pas komen. Of de aanslui ting van Engeland hier het koek je bij de koffie moet brengen, 'ent te worden afgewacht. In eg. nstelling met andere opvat- ïgen zijn wij van mening dat ök een nauwere continentale 'uropese eenwording ons wel rote voordelen kan brengen its wij: daar geestdriftig aan meewerken. DRIE SCHEDELS GEVONDEN Bij grondwerkzaamheden voor nieuwbouw van de papier fabriek Vromen te Doetinchem hebben arbeiders menselijke resten aangetroffen. Zij waar- chuwden de politie, die bij ver- er graven die scrhedels vond Het vermoeden bestaat echter at zich hier vier geraamten "vinden. Een gedeelte der eenderen ligt nl. onder een eds geheel afgewerkte muur, daar is gebouwd. De arbeiders waren bezig met euven te graven van de fabriek ar de villa „Oldenhof" waar e administratie van de papier- abriek is ondergebracht. Onge veer een meter voor de villa Stond men de resten. De „Olden- :ofwas in de oorlogsjaren een Centrum van de N. S. B. Ook *as er de ortskommandantur civestigd. Verondersteld wordt, ,at men hier te doen heeft met fverblijfselen van slachtoffers an de bezetting, te meer om- at in een van de schedels een ond gaatje werd aangetroffen. n j P°'itie, die nog geen edrling kon doen omtrent identiteit van de gevonden sten, zal een onderzoek in- Ptellen. Veel belangrijker is echter het vraagstuk van inhalen van de verworven zaterdag. Die zal uit een oogpunt van produktiviteit te spoediger worden ingehaald naarmate de arbeidsmarkt rui mer wordt en het verantwoorde lijkheidsbesef toeneemt. Velen nemen momenteel hun taak te gemakkelijk op. Een groot stuk produktiviteit kunnen wij winnen door ons be wust te worden van de beteke nis der vrije zaterdag. Wij die nen allerlei niet direkt produk- tieve werkzaamheden naar deze dag te verschuiven. Voorzover mogelijk moeten wij het inkopen doen en soortgelijke consump tieve activiteiten naar de zater dag verplaatsen. In dit verband achten wij het van groot belang dat het winkelbedrijf op zaterdag zijn deuren open houdt. Het is zeer te betreuren dat een aantal dienstverlenende bedrijven ook zaterdag gesloten is. Vanzelf sprekend gunnen wij het perso neel van deze bedrijven ook het lange weekend, maar was dit door middel van een roulatie systeem en toestaan van andere vrije halve dagen niet te ver wezenlijken geweest? De ar- beidsschaarste heeft hier nadelig gewerkt. Misschien kunnen hier nog correcties plaatsvinden als het personeelsaanbod ruimer wordt. Wij moeten het houden van congressen en vergaderingen naar de zaterdag verschuiven. Het bezoeken van een tentoon stelling is erg nuttig voor be houd en uitbreiding van vakken nis maar waarom kan dit niet op zaterdag? Vele dorpen en steden kennen plaatselijke feest dagen, die het enige goede wil naar de zaterdag kunnen worden verschoven. Zonder van de zaterdag een werkdag te maken, kan deze dag benut worden voor tal van acti viteiten die niet tot de arbeid worden gerekend en toch tijd op eisen. Door samenwerking kun nen langs deze weg de vijf reste rende werkdagen volop voor produktie worden aangewend. Een aantal met beleid geno men beslissingen kan het inhaal programma voor de grote kos tenstijging van 1961 versnellen. Daarmee is te vermijden dat wij nog een stap terug moeten om dat wij te hard van stapel zijn gelopen. Tot slot zullen wij dit jaar bij de loonstijging de nodigs voorzichtigheid moeten betrach ten. drs. MIERLO. 55 De kunstmaan Telstar heeft Amerikaanse televisiekiikers woensdagavond in staat gesteld een programma te zien dat in Frankrijk werd uitgezonden. De televisieverbinding tussen Parijs, Londen en New York was heel goed. Het Britse sta tion te Goonhilly in Cornwall ontving het programma op het zelfde ogenblik als een Ameri kaans station te New York. In New York vonden het beeld niet zo scherp als dat van een Amerikaanse uitzending die onmiddellijk aan d° proef met de Telstar voorafging. Ook het geluid was iets minder. Dit was de eerste maal dat men in de Verenigde Staten een Europese televisieuitzending heeft kunnen opvangen. Het beeld dat in New York was ontvangen was zo goed, dat het van een zender had kunnen zijn die niet verder dan op tach tig' kilometer afstand was. Deze proef werd genomen tij dens de vijftiende omwenteling' van de kunstmaan om de aarde. De Franse uitzending, waarin onder anderen Yves Montand werd getoond en diens stem ten gehore werd gebracht, duurde acht minuten. Toen was de Tel star zo ver van het station van Andover in de Amerikaanse staat Maine verwijderd dat er geen contact meer mogelijk was. Het Britse station van Goon hilly in Cornwall heeft bijna het gehele Franse programma goed ontvangen. Het beeld was zo duidelijk dat het was alsof het uit Londen kwam. Sinds president Soekarno op 19 december j.l. de rede hield waarin hij het Indonesische volk o.m. opdracht gaf „de plan nen tot instelling van een Papoea staat te verijdelen" en de alge mene mobilisatie tot „bevrijding van West Irian" in het vooruit zicht stelde, hebben ongeveer duizend Indonesische infiltran ten getracht het grondgebied van Nieuw-Guinea door de lucht of overzee binnen te drin gen en zich daar te handhaven. Hit is heden door het gouver- nements voorlichtingsbureau meegedeeld. het oorsPronkelijk aantal infiltranten zijn er thans nog tussen de 250 en de 300 over, verspreid over de gehele zuid en zuidwest kust. Gedesorganiseerd, in vele gevallen zonder voedsel, bewapening en medicamenten zweryen ze rond, voortdurend opgejaagd door Nederlandse militaire en Papoea patrouilles. Overigens hebben in de af gelopen twee dagen op diverse plaatsen aan de zuid- en zuid westkust vele parachutisten zich in groepen overgegeven Uit het feit dat zich in het actiegebied van Merauke, bij de grens met Australisch Nieuw-Guinea, eni ge para's hebben overgegeven, terwijl anderen hier, na een vuurcontact, zijn gesneuveld, blijkt dat de infiltranten zich ook in oostelijke richting aan de achtervolging trachten te onttrekken. 55 Het station te Andover heeft tijdens de vijftiende omwente ling ook een beeld via de Telstar uitgezonden met het bijbehoren de geluid. Het beeld was bijna volmaakt duidelijk maar het ge luid was gestoord. De Franse uitzending begon met een beeld van de Franse minister van verbindingen, Ma- rette, die woorden van lof sprak over de samenwerking die de proef mogelijk heeft gemaakt. Britse technici hebben zich in de nacht van woensdag zeer te vreden getoond over de ont vangst van de Amerikaanse en de Franse uitzending. De Amerikaanse uitzending van 24 uur eerder was in Groot-Brit- tannië niet goed ontvangen. Een woordvoerder van de B. B. C. heeft kritiek geoefend op de aard van het Franse pro gramma. De leden van de Euro pese radio-unie, waarbij zestien landen zijn aangesloten, hadden afgesproken dat de leden in het huidige stadium een van te voren afgesproken proef zouden uit zenden. De B. B. C. had bij de Franse radio- en televisie ge protesteerd en verzocht van de Franse plannen af te zien, aldus de Britse woordvoerder. Het te Genève gevestigde hoofd kwartier van Eurovisie heeft donderdag in een verklaring ge zegd dat de Franse uitzending via de „Telstar"-satelliet naar de Verenigde Staten „in strijd is ge weest met de overeenkomst, die werd gesloten om voor de eerste transatlantische televisie-uitzcn- Beecham (Nederland) N.V. Voorengros: Motam, onderafd. Jacq.Mot N.V. Amsterdam ding een gezamenlijk Eurovisie programma uit te zenden". Een woordvoerder van de Fran se radio- en televisiestichting heeft donderdag te Parijs ver klaard dat de B.B.C. „een tussen de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk gesloten overeen komst met betrekking tot de eer ste transatlantische televisie-uit zending heeft gebroken door het geven van rechtstreekse beel den". De woordvoerder verwierp de Britse beschuldiging dat Frankrijk de overeenkomst had geschonden, door een tevoren opgenomen programma uit te zenden. De Franse woordvoerder toon de zich verbaasd over de be schuldigingen van de B.B.C. Hij wees erop, dat er op 23 dezer een transatlantisch pro gramma door de Eurovisie wordt uitgezonden, waaraan Frankrijk deelneemt, doch dat deze „niets heeft te maken met de uitzending van ons, die louter een aange legenheid was van de P.T.T. „Men heeft ons verzocht voor deze uitzending, die ten doel had verbindingen te beproeven, films te leveren en dat hebben wij ge daan", aldus de woordvoerder van de Franse radio- en televi siestichting. Hij wees er in dit verband nog op dat 't programma van woens dagavond was ingeleid dooi de minister van Posterijen Jacques Marette en niet door een functio naris ran de stichting. ZATERDAG 14 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Soc. strijdl.; 7.23 Lichte ochtendkl.; 8.00 Nws,, postduivenber. en soc- strijdl.; 8.19 Muzik. ochtendpost; 8.50 Wegwijzer; tips voor trips en vakantie; 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw; 9.10 Klas. muz.; 9.35 VVaterst.; 9.40 Holland Fes tival 1962: Harmonie-ork.; 10.00 Samen thuis, praatje; 10.05 Ver der dan de wereld, Bijbellez.; 10.20 Dansork. en zangsol.; 10.45 Man in de stad, cabaret-fantasie; 11.10 Draaiorgelmuz.; 11.20 Sportnws.; 11.45 Jacht op geluid, uitz. in samenwerking met de Nederl. Vereniging van Geluids jagers; 12.00 Lichte gram.; 12.15 Van de wieg tot het graf, vra- genbeantw.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. Aansluitend: Postduivenber.; 12.34 Licht en semble; 13.00 Nws.; 13.15 VARA- Varia; 13.20 Voor de jeugd; 14.10 Voor de jeugd; 14.45 75 jaar slo pen en bouwen, lez.; 15.00 Ope- ramuz.; 16.40 Boekenwijsheid; 17.00 Radio Jazzclub; 17.30 Act.; 18.00 Nws. en comment.; 18.20 Lichte muz.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Op de helling, gesprek; 19.45 Oude muz.; 19.55 Deze week, praatje; 20.00 Nws.; 20.05 Metropole ork. en sol.; 20.55 Nederl. cabaret-artisten; 21.10 Soc. comment.; 21.25 Zo meravond contrasten, een scha- kelprogr. met report.; 21.55 Mu- ziek-memoires; 22.20 Sportnws.; 22.30 Nws.; 22.40 Licht ork.; 23.10 Lachte gram.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Pluk het weekend; 8.50 Ver- zoekprogr. voor de bejaarden; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Klas. orkestmuz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kerkorgelrec.12.00 Middagklok; 12.04 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Lichte gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Platennws.; 13.25 Lichte muz.; 13.50 Dansork. en zangsol.; Tussen 14.0015.00 Re port. Tour van de Toekomst '62; 14.15 Gram.; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 Lichte gram.; 15.45 Lichte gram.; 16.10 Als de dag van gisteren, klankb.; 16.40 Lich te muz. en zangsol.; 17.00 Sport periscoop; 17.10 Instrument, oc tet; 17.30 Boekbespr.; 17.40 Nieu we klas. gram., met comment.; 18.00 Kunstkroniek; 18.30 Strijk- ork.; 18.50 Praatje voor politieke voetgangers; 19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.32 Tour van de Toe komst '62; 19.30 Gram.; 19.45 Lichtbaken, lez.; 19.55 Stenen spreken, noodaktie kerkbouw Tanganyika; 20.00 Populaire klas. muz.; 20.55 De platenkof- fers; 21.55 Lichte gram.; 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 (Nadruk verboden.) En nu kom ik aan het slot van mijn verhaal. Ik bën overtuigd dat John de arme Charles Devlin niet alleen bestal, maar ook liet verongelukken. Het was typisch zijn methode. Maar evenzeer ben ik er van overtuigd, dat Devlin niets van dat alles vermoedde. Hij heeft John niet gedood, daarvoor steek ik mijn hand in het vuur en dat zal misschien worden geloofd. Maar ik vrees dat niemand dit zal geloven: Ik heb John ook niet gedood." XVII DE VIERDE IN DE DROOM „De zaak komt hierop neer," zegt Dirkhof, „dat alles nog een beetje gecompliceerder is gewor den. Het is nu langzamerhand een volmaakt gekkenhuis." Hij is prikkelbaar. Dat is trou wens iedereen min of meer die met de zaak Judge te maken heeft. De verklaringen van Kiliaan hebben een storm van opwinding doen opsteken, zowel in politie kringen als daarbuiten. Vooral Door WILLY CORSAR1 in Engeland buiten zekere bladen de onthullingen omtrent sir John Judge gretig uit. Roger Devlin zit nog altijd in voorarrest en Tjako Kiliaan is eveneens gear resteerd. De beschuldiging luidt, dat zij de moord op Judge en mevrouw Canna in samenwer king hebben gepleegd. Zij zouden op een of andere wijze met el kaar contact hebben gekregen en hebben samengewerkt, daar ze beiden redenen hadden Judge dood te wensen. Men veronder stelt nu, dat Devlin de eerste moord pleegde en Kiliaan hem hielp door te doen alsof hij na twaalf uur nog met Judge sprak en de schijn te wekken of de deur op slot was. Daarna zou Kiliaan gemerkt hebben dat me vrouw Canna hem verdacht en vergif in haar kamer hebben ge smokkeld. Het verhaal omtrent zijn uitbeelden van de scheve man zou hij verzonnen hebben om goed te maken, dat Devlin enige malen al te spraakzaam was geworden als hü dronk. Het is een aanklacht, die, volgens velen, vol zwakke plekken zit. Lund noemt het grimmig „de wanhoopstheorie". De zaak begint aardig op zijn zenuwen te werken. Naar echte landsaard zijn de meningen in Nederland verdeeld naar het aantal personen dat zich voor de geschiedenis interesseert. Hij kan op geen tram staan, zonder dis puten aan te horen, waarin de namen Kiliaan en Devlin en Judge flitsen als degens; zijn kapper onderhoudt hem niet meer over het weer en haar groeimiddelen, maar verkondigt zijn theorie omtrent de zaak en tot overmaat van ramp betrapt hij zich elk ogenblik er op, het deuntje over Danny Deevers te fluiten, alsof de obsessie van Ki liaan nu op hem is overgegaan. Een feit is het, dat hij zich ellen dig voelt bij de gedachte, zo vlij tig te hebben meegewerkt aan de arrestatie van Devlin, in wiens onschuld hij nu gelooft en dat hij zich opwindt over degenen die Kiliaan niet geloven. Deze mor gen heeft hij twee veters gebro ken en in verband daarmee ver kondigd dat een inspecteur ook niet moet trouwen. Het enigszins onlogische in de verbintenis van de feiten en de woorden belette Puck niet, in tranen uit te bar sten. Dat kwelt hem nu, terwijl hij kibbelt met Dirkhof. „Naar mijn mening verdoen we onze tijd, terwijl de ware schuldige ergens anders moet worden gezocht," herhaalt hij koppig. Dirkhof neemt zijn dikke si gaar uit de mond en snauwt: „Het verbaast me, daf je mij niet verdenkt. Je bent er best toe in staat, als je daarmee je vriendje kunt vrijpleiten. Laat me je zeg gen, dat een politieman geen sympathieën behoort te hebben." Lund wordt rood van woede. „Dat neem ik niet! Ik ben nota bene degeen geweest die aan toonde dat Kiliaan het kon heb ben gedaan, zelfs alleen. Maar nu ben ik eenmaal overtuigd dat hij onschuldig is en dat mag niet." „Wat gebleken is over me vrouw Canna bewijst, dat zij hem allang verdacht," grauwt Dirk hof. „Alsjeblieft, de brief van het detective-bureau. Ze liet na gaan wie in de nabijheid van Judge leefde op bepaalde data. Dat zijn speciaal de data van de dood van zijn vrouw en stiefkind. En hier... we zijn er nu immers achter waar ze was? Bij een oude dienstbode die had gediend bij juffrouw Erbach, in de tijd toen die arme vrouw aan gasver- stikking omkwam. En ze slaagde er blijkbaar zelfs in, de praatjes te weten te komen die er op de kostschool rondliepen toen die leraar doodviel. Ik heb altijd ge zegd dat vrouwen geboren re chercheurs zijn. Geen wonder dat ze haar gevolgtrekkingen maakte! Anja was angstig, had voorgevoelens. Haar tante denkt na. De eerste vrouw sterft door een ongeluk, het kind eveneens. Ze begint angstige vermoedens te krijgen en alles, wat ze ont dekt, bevestigt die: overal waar Kiliaan in de buurt van Judge is, gebeuren er ongelukken. Laat me alsjeblieft uitspreken! Die ongelukken komen hem allemaal te pas. Hij steelt examenopgaven en de leraar valt dood. Hij wil erven van een oude dame en ze krijgt gasverstikking..." (Wordt vervolgd.) Nws.; 22.40 Wij luiden de zon dag in; 23.00 Promenade-ork. en zangsol.: operamuz.; 23.40 Gi- taarmuz.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Operettemuz.12.30 Weer- ber.; 12.35 Populaire muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte gram.; 14.00 Filmvaria; 14.30 Koorzang, sol. en instrument, ensemble; Tussen 16.0017.00 Report. Runde van Frankr.; 16.30 Gram, met com ment.; 16.30 Oude topiiedjes; 17.00 Nws.; 17.15 Dagklapper en liturg, ber.; 17.20 Amusements- muz.; 18.00 Kerkorgelconc.; 18.30 Voor de sold.; 18.45 Comment. Ronde van Frankr.; 19.00 Nws.; 19.40 Lichte orkestmuz.; 20.00 Lichte muz,; 21.00 Gevar. muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Gevar. muz.; 23.00 Nws.; 23.05 Amusements- ork.; 23.35 Dansmuz.; 23.55 24.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV15.00 Dan maar lie ver misdadiger, film; 15.25 Frans meisjeskoor; 15.45 Document, film; 16.10 Film; 16.35 Dier in 't vizier, progr. over dieren; 17.00 Voor de kind.; 19.30 Vader weet het beter, filmfeuilleton; 19.55 Morgen is het zondag; 20.00 Journ. en weeroverz.20.15 Re port. bezoek H. K. H. Prinses Irene en H. K. H. Prinses Mar griet aan de West; 20.30 Memo; 20.40 De dertiende kwam een dag te laat, TV-spel; 22.35 Sa menzang. VLAAMS BELG. TV: 17.00— 18.00 Voor de jeugd; 19.00 Katho lieke uitz.; 19.30 Nws. uit eigen land; 20.00 Nws.; 20.30 Eurovi sie; Filmverslag Ronde van Frankrijk; 20.40 Liedjesprogr.; 21.00 De dertiende kwam een dag te laat, Fedder mysterie; 22.35 Nws. De Indische premier Nehroe heeft donderdag te New-Delhi verklaard dat de communistisch- Chinese troepen, die een buiten post van het Indische leger in de afgelegen Galwanvallei, in Kasjmier, hebben omsingeld, „vroeg of laat" zullen moeten terugtrekken, wil er een gewa pend conflict worden voor komen. Nehroe verklaarde dit na te rugkeer van een vakantie van acht dagen in Kasjmier en in antwoord op vragen van ver slaggevers. „Voor zover mij be kend hebben zich geen gevech ten tussen de Indische en de Chinese militairen in de vallei voorgedaan", aldus Nehroe. Vierhonderd man Chinese mi litairen hebben de Indische post, als gemeld, dinsdag j.l. omsingeld. In antwoord op de vraag, of hij de jongste Chinese hande lingen in het grensgebied ern stig opvatte, verklaarde Nehroe „De protestnota's, die India en de Chinese volksrepubliek heb ben gewisseld, waren in krach tige bewoordingen gesteld".

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9