iel marktterrein Slecht huwelijk in Bonn Maison Dcsnta v.v.v. enten uchtbedden amping-gaz der Sneppen der Sneppen E POST je Cappendijk De Algerijnse besprekingen Vrijdag 13 juli 1962 Vrijdag is juli 196£ Pagina ,7 ...de bromfiets waar muziek in zit h ir van c BUNGALOW TENTEN) te Dijkstraat 11 - Tel. 2413 NDEL oswijkstraat 13 - Tel. 3203 ndelVAN DESANDE BEURSO VERZICHT 82.000 NIEUWE AUTO'S OP DE WEG Na 24 jaar terug op Vaderlandse bodem LONDENS OPENLUCHTBAL EINDIGDE IN CHAOS TERECHTGESTELDEN WORDEN BERECHT Twee zwaar gewonden bij verkeersongeluk op de weg Amsterdam—Den Haag Vertrouwenskwestie in Franse Nationale vergadering 14 JULI PROFITEER HIERVAN ONZE RÉKLAME UW VOORDEEL! EN KOOP NOG IETS EXTRA! BOERBOOMS NOORDSTRAAT 51-S3 TELEFOON 2257 TERNEUZEN Rusk over Nieuw-Guinea HAMBURGSE POLITIECHEF GESCHORST UB VfilJB ZËJÏUVT lek van pijlsnel Fel accelereren en door de kracht eibare Puch-mo- j hetwegrijden... muziek in! Vraag 'rit bij: 174 TERNEUZEN TELEF. 2030 i v MM óób Skyridef f 665> een interessante ituddyseat Puch-folder met p3t.ersn.f 69S.- de leuke verras- •-aport 1720,- Bingvaorjaez-lief- w hebbers. h nio nornon nl ERIJ XSXSXSXSX5. [GEN ZOJUIST erinette ïwe bromfiets van Berini, uitge- t de automatische Berini wonder- tg, geheel compleet voor ƒ460, TERNEUZEN Axelsesiraai 16 en 19 Telefoon 2220 nsu prinz j automobielen ■XSXÏi in moderne doosjes en tinten lAT 57 TSRNEUZKN In een week tijds heeft Ade nauer een grote overwinning en een grote nederlaag meege maakt. Geen van beiden overi gens onverwachts. De praal van zijn bezoek aan Frankrijk was de kroon op een werk dat hij al in 1918 begon. Reeds toen streefde hij naar een politiek van samenwerking met Frank rijk. Hij en De Gaulle willen om het met de woorden van de Neue Zilrcher Zeitung te zeg gen in het bewustzijn van beide volkeren diep verankeren dat die samenwerking noodzake lijk is en dat een terugvallen in rivaliteit het bestaan van beide landen in gevaar brengt. Bij zijn terugkeer naar Duits land dook Adenauer in de riva- I liteit der Duitse partijen, De verkiezingsuitslagen in de deel staat Noordrijn-Westfalen zijn op allerlei wijzen te interprete ren, maar daarbij is het onmoge lijk te ontkennen dat de kiezers in dit grootste der Duitse Lan- der duidelijk te kennen hebben gegeven dat ze bepaald niet wor den bekoord door de coalitie die nu in Bonn '«geert. De C. D. U. verloor fors, de liberale F. D. P. naar verhou dingen absoluut nog veel ster- i ker en de socialisten van Willy Brandt kunnen terugzien op een onverwachte overwinning. TE DUUR GEKOCHT. Dat laatste is voorlopig van minder belang dan de motie van wantrouwen die in de verkie zingsuitslag ligt begrepen. Serieus verwacht men niet dat het in Noordrijn-Westfalen tot een zwart-rode coalitie zal ko- minste als de F. D. P. slikt dat i men. Daar zullen liberalen en het kabinet minder rechts gaat christen-democraten elkaar wel weer vinden. Net als in Bonn, al is de sfeer daar kennelijk niet zeer hartelijk. De liberale leider Mende kon digde aan dat woensdag een hartig woordje gesproken zou worden over wat hij onverholen een crisis in de coalitie noemde. Nu kan het zijn dat hij deze forse taal voornamelijk gebruik te om de kiezers duidelijk te maken dat er een groot verschil tussen F. D. P. en C.D. U. be staat, maar dat het tussen beide partijen niet best botert is wel zeker. De C. D. U. heeft na de stem busnederlaag in september duur betaald voor een coalitie met de F. D. P. Naar men nu begint te voelen: te duur. Het samengaan met de liberalen heeft het rege ringsbeleid zo ver naar rechts getrokken, dat in de linker vleugel geleid door Hans Kat- zer herhaaldelijk gepleit is voor een samengaan met de socialisten liever dan met de liberalen om een vooruitstrevend beleid moge'ük te maken. GEDWONGEN KOERS. De uitslag van maandag brengt Katzer makkelijk tot de concmsie dat de C. D. U. welis waar 4,9 tb stemmenverlies van de F. D. P. als winst kan boeken, maar dan toch nog vergeleken met vorig jaar 1,3 achteruit ging, wat opgeteld betekent dat 6,2 °/0 van de linkervleugel der C. D. U. overzwaaide naar de S. P. C. Een redenering die geen bewijskracht heeft, omdat nu eenmaal de kiezer slechts stemt en niet vertelt waarom. Maar onlogisch is de redenering niet. In die sfeer moesten de coali tiepartners woensdag gaan pra ten. Adenauer - d j r£..n van de grote Frans-Duitse verzoening heeft ook hier een verzoe ning tct stand weten te bren gen, verwacht men in Bonn. Ten HOOGOVENS LAGER IN OVERIGENS VASTE MARKT Het Damrak heeft gistermid dag het koersverlies van woens dag voor de internationale waar den geheel ingelopen. Een grote tegenvaller echter was de stem ming voor Hoogovens. Dit staal concern moest bij de opening op 599 met een koersverlies, ten opzichte van het voorgaande slot, van circa 12 punten genoe- gsn nemen. Nadat 596 was ge daan kwam er wat steun in de markt waardoor de koers kon oplopen tot 602. Speciale rede nen voor de gedrukte stemming in dit fonds waren ter beurze niet te vernemen. Hier en daar ging het gerucht dat het Hoog- overconcern binnenkort winst cijfers zou publiceren. Deze cij fers zullen echter nog wel enige tijd op zich laten wachten. Veel ging er in de hoek van Hoog ovens niet om. Dit was anders voor de overige internationale waarden. Philips bijvoorbeeld Ontmoette goede belangstelling waardoor de prijs kon aantrek ken van 167,60 tot 168,40, tegen .f 163,30 als slotkoers van woensdag. Unilevers liepen op van 150,80 tot ƒ151,20 en ver beterden op deze prijs circa ƒ3,70. Voor Kon. Olies bestond grote vraag op 133 van locale zijde De olieaandelen liepen op van 132,80 tot 133,30 131,30). De opwaartse tenden- tie voor AKU stond gisteren weer onder druk door verkopen van speciale zijde. Dit verhin derde niet dat de rayonaandelen 6 punten hoger openden op 368 om daarna terug te vallen tot' 366. Wall Street zette woensdag de koersstijging verder voort. Voor al de Nederlandse hoofdfondsen lagen er gevraagd in de matki met als gevolg, dat in Amster dam woensdagavond een fors koersherstel plaatsvond. Na beurs werd in Wall Street be kend, dat volgens een genomen belastingmaatregel, het Ameri kaanse bedrijfsleven sneller mag gaan afschrijven, waardoor een bedrag van 1,5 miljard dollar door dit bedrijfsleven wordt be spaard. Amsterdam vond giste ren tevens steun van de betere stemming op de Westduitse beurzen. In de scheepvaarthoek be stond enige vraag voor aandelen Holland-Amerikalijn en die van Scheepvaart Unie. De leidende cultures lagen goed gedispo neerd in de markt. Dit kon niet gezegd worden van de staats fondsen in welke hoek de stem ming zwak was. Op vrijdag 20 juu kan worden ingeschreven ^Ln°,nninaal 120 min 514 pro- ^-jarige obligaties tegen p"derd. Procent in Albert E. "dCornPany Ltd (papier concern) m Londen. Deze lening I' v0,lgens de beurs, in als .nn'ï° k°ek. Men verwacht dan ook dat het moeilijk zal ziin de stukken te bemachtigen. In de locale afdelingen was /USti?" Aandelen Rijnstaal werden iets lager ge adviseerd op de sterkewinst daling over het afgelopen boek- tL Aandelen „Kempen en Begeer kregen een iets hogere adv.eskoers. De 4% pet conver- toerbare obligaties „Van Gel- dor Papier" waren wederom ge vraagd Nabeuïsköersen AKU: 363—368 slot 368 (363%) Kon. Olie132.00—133.50 gl slot 132.50 (132.90) Philips: 165.00—168.20 slot 165.00 (168.00) Unilever: 149.50—151.30 slot 149.50 (150.70) Hoogovens603—604 10/7 11/7 Int. conc. 477.5 468.6 Industrie 329.8 325.5 Scheepvaart 139.9 140.5 Banken 238.3 236.7 Handel, etc. 142.7 141.4 Algemeen 352.4 346.9 slot 604 (604) Beursindices 12/7 474.5 327.7 140.3 235.2 141.9 350.1 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0710.17, Ca nadese dollar 3.28'/a—-3.33Vs, Amerikaanse dollar 3.573.61, Franse frank (100) 73.15-73.65, Belgische frank (100) 7.197.24, Duitse mark (100) 89.9090.40, Zweedse kroon (100) 69.50 koersen, wat de C, D. U. wel moet eisen ab -J haar aanhang niet verder wil zien verlopen. De F. L P. zal niet van harte instemmen, maar ze zal niet aan durven de coalitie te laten springen. Al was het alleen maar omdat het enige alternatief een kabinet van C. D. U. en S. P. D. de liberalen, net als de meeste christen-democraten te gortig is. Ze zijn gedwongen bij gebrek aan beter bij elkaar te blijven al walgen ze van elkaar. Vele Duitsers zien echter met spijt dat 't huwelijk Adenauer- Mende ongelukkig is en dat zij als de kinderen (zoals het door gaans gaat) daarvan de dupe dreigen te worden. (Nadruk verboden.) Eerste helft dit jaar: Uit de registratie van afgege ven kentekenbewijzen die de Ned. Ver. Rijwiel- en Automobiel industrie (R.A.I.) bijhoudt blijkt dat er in ons land In de eerste helft van dit jaar 82.217 nieuwe personen- en combinatie-auto's op de weg zijn gekomen. Dat is bijna 20 pet meer dan in de eer ste zes maanden van 1961; toen was dit aantal 68.639. De registra tie beliep in de maand mei 15.258 en in juni 14.200 eenheden. Zoals bekend bedroeg de per sonenautoverkoop in 1961 120.000 stuks, het jaar daarvoor 100.000. Gezien het constante stijgings- pércentage van 20 pet. aldus de R.A.I. - zal dit jaar rekening worden gehouden met een record omzet van circa 140.000 personen auto's in ons land. RECHTSZAKEN VERDACHTE AUTO SMOKKELAAR OP VRIJE VOETEN De Haarlemse rechtbank heeft gistermorgen de zaak tegen de 40-jarige autohandelaar N. J. B. uit Haarlem, die verdacht werd auto's uit Duitsland te hebben gesmokkeld en in ons land te hebben meegewerkt, dat de chas sisnummers werden veranderd, verwezen naar de rechtercom missaris voor het instellen van een nader onderzoek. Hetzelfde gebeurde met de zaak tegen de 46-jarige C. P. N. ter H. uit Haar lem. die contact zou hebben on derhouden met de in Osnabrück woonachtige G. G., die de auto's in Duitsland stal en doorver kocht. Zijn broer, de 59-jarige T. ter H. uit Purmerend werd vrij gesproken. De 33-jarige garage houder J. J. B. uit Amsterdam, die verdacht werd een der auto's te hebben doorverkocht, werd wegens heling veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden 26 dagen, waarvan drie maanden voorwaardelijk. 70.50. Zwitserse frank 100) 83.25—83.75, Deense kroon (100) 51.85—52.85, Noorse kroon (100) 50.20—51.20, Oostenrijkse schil ling (100) 13.95—14.05, Italiaan se lire (10.000) 57.25—59.25, Por tugese escudo (100) 12.60—12.75, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 6.00—6.15. Pieter Hartveld, de vitale, 78- jarige, Zuidhollandse landbou wer van Nieuwe Tonge op Goe- ree-Overflakkee, die in 1903 naar Amerika emigreerde en in 1910 voor de laatste maal terugkwam om zijn Nederlandse bruid op te halen, heeft donderdagochtend met zijn vrouw en met zijn 75- jarige, jongste broer Johannes Hartveld voor het eerst na 52 lange jaren weer voet op Neder landse bodem gezet. Hij deed dat op het vliegveld Schiphol, dat nog niet eens bestond toen hij in *1910 op de boot naar zijn tweede vaderland trok. Een der de broer Hartveld, de oudste, die al 83 jaar is, kon niét meer mee en is in Amerika achter gebleven. Het echtpaar Hartveld en Jo hannes Hartveld, allen woon achtig in Oxnard, Californië, maakten de reis met de S.A.S. over de Pool via Kopenhagen naar Amsterdam. Op het winde rige platform nam de grijze, ook 78 jaar oude, mevr. Hartveld (52 jaar geleden Anna van der Groef in Nieuwe Tonge) dankbaar een grote boeket rode rozen in ont vangst en nadat ze de douane weren gepasseerd schudden oom Piet, tante Anna en oom Johan de handen van, een tiental never) en nichten, die ze voor ij^t'.eerst in hun leven ontmoetten. De oud ste loopt nu ook al tegen de 60. Die hadden ze in 1910 trouwens nog gezien als kleuter van 3 jaar. Alle drie Hartvelds spraken ondanks een afwezigheid van een halve eeuw nog accentloos Nederlands, al verviel Pieter vrij geregeld midden in zijn verhalen in het Engels. In Amerika hebben de Gebrs. Hartveld een landbouwbedrijf gehad. Tegenwoordig leven ze stil. Pieter Hartveld en zijn vrouw hebben in Amerika 5 kin deren, allen getrouwd. Johannes Hartveld is zijn leven' lang vrij gezel gebleven. Donderdag hebben ze op Over- flakkee een triomfale rentree ge- het plaatsje Dirksland bij hun oudste zuster, de 84-jarige wed. Elisabeth van Broekhoven-Hart veld. Ze zullen circa 2 maanden in Nederland blijven en hopen in die tijd ook hun andere zuster, de 77-jarige wed. Margaretha Holster in Nieuwe Tonge op te zoeken, alsmede een zuster en een broer van mevr. Hartveld, resp. de in een rusthuis te Som- melsdijk verblijvende, 79-jarige uit M'.ddelharnis. Bijna 15.000 mensen waren woensdagavond op de been in Lime street voor een openlucht bal, dat zou worden opgeluisterd door een jazz-orkest. Maar door dronkenschap en enthousiasme werd de sfeer spoedig zodanig verhit, dat het een chaos werd, waarin vrouwen omvergeworpen werden. Dank zij het snelle in grijpen van politie en brandweer evenwel werd het feestterrein niet in een slagveld herschapen. Een rechtbank te Ankara heeft woensdag bepaald dat er geen reden is om een proces tegen drie ter dood veroordeel de en terechtgestelde Turkse politici niet te laten doorgaan. Deze drie zijn Menderes die premie)-, Zorli en -Poloatkan die minister zijn geweest. De drie zijn aangeklaagd wegens ver duistering van staatsgelden. De verdedigers hadden aange voerd dat berechting niet moge lijk was omdat hun cliënten ter dood veroordeeld en terechtge steld. zijn. Op de rijksweg AmsterdamDen Haag is woensdagochtend eeti bestelwagen, welke uit de rich ting Amsterdam kwam, aan het slippen geraakt en de zeer steile berm afgedoken. De wagen kwam tegen een schuur tot stil stand. waarhij twee van de drie inzittenden ernstig gewond wer den; één van hen kwam in de cabine klem te zitten. Op de foto, welke kort na het on geluk werd gemaakt, zien we hoe de chauffeur eerste hulp wordt verleend ((voorgrond) terwijl redders proberen het tweede slachtoffer uit de cabine te be vrijden. De geheime besprekingen in verband met de meningsverschil len tussen de Algerijnse leiders hebben volgens het Marokkaan se blad „At Tahrir" „geen posi tieve resultaten" opgeleverd. Ben Chedda, de premier van de voorlopige Algerijnse rege- Premier Georges Pompidou heeft donderdag in de Franse nationale vergadering de ver trouwenskwestie verbonden aan de aanvaarding van een wets ontwerp, dat de regering extra geldmiddelen verschaft ten be hoeve van een inrichting voor het afscheiden van isotopen te Pierrelatte aan de Rhone. De regering wijst alle amende menten op het ontwerp af. De niet-Gaullistisehe oppositie heeft een motie vanafkeuring inge diend. De oppositie is van oordeel dat maakt en hun "intrek genomen in het land wel een atoomindustrie moet hebben maar dat een uit sluitend nationale kernstrijd- macht een illusie is. Het natio nale belang van de isotopeufa- briek, die 3,5 miljard gulden heeft gekost, wordt zelfs door tegenstanders van de regering er kend. Een grote rol speelt in deze kwestie de controverse over De Gaulle's streven naar een afzon derlijke Franse kernstrijdmacht en een federale Europese Unie in plaats van een supranationale. Er zal maandag over de motie van afkeuring worden gestemd. Waarnemers geven de' opposi tie helemaal geen kans. kortingen konfektie artikelen LOOP VRIBINNEN KIJK VRIJ BINNEN ring zou geen voorstellen ge daan hebben waardoor de crisis kan worden opgelost. Volgens het blad, dat de spreekbuis is van de linkse Na tionale Unie van Volkskrachten, zijn de besprekingen op een „mis lukking" uitgelopen. In Algerijnse regeringskringen in Rabat is gezegd, dat Ben Bei- la. de Algerijnse vice-premier, en de afgevaardigden van premier Ben Chedda na twee dagen van onderhandelingen besloten heb ben hun geschil aan een verga dering van Algerijnse militaire leiders voor te leggen. Het Marokkaanse blad schrijft, dat Ben Bella en zijn medestan ders van mening zijn, dat Ben Chedda de situatie, die door zijn besluit om het opperbevel van het Algerijnse leger te ontbinden is geschapen, niet in aanmerking heeft genomen. Algerijnse leiders hadden ei1 op aangedrongen, het geschil voor te leggen aan een vergadering van de nationale raad van de Algerijnse revolutie (het parlement), aldus „At Tahrir". In regeringskringen in Algiers heerst de indruk, dat het hoogte punt van de crisis voorbij is en dat men gaat naar een definitie ve regeling van wat sommigen reeds een misverstand noemen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft donderdag op een perscon ferentie gezegd dat het vraag stuk Nieuw-Guinea nu in han den is van de Nederlandse en In donesische regeringen, in hel huidige stadium bijgestaan door de heer Bunker. Het is mogelijk dat deze onderhandelingen op een of ander punt naar de Verenig de Naties zullen overgaan en misschien tot formele onderhan delingen zullen leiden. Maar beide regeringen zijn het eens gewor den over een grondslag waarop de huidige besprekingen kunnen worden voortgezet. ..Wij hopen werkelijk dat zij zullen slagen, maar dit is nu in hoofdzaak een zaak voor de twee regeringen", aldus Rusk. Volgens diplomatieke kringen zijn Bunker. Malik en mr. Van Roijen Washington afzonderlijk vertrokken -naar het landgoed op 45 km buiten Washington, waai de geheime besprekingen zullen worden gehouden. De 54-jarige directeur van het Hamburgse politiedistrict oost, Wilhelm Vestring, is met ver lof gezonden. Hij wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij het vermoorden van Joden in Polen, tijdens de oorlog. Er is, naar offiiceel wordt meege deeld. ook een onderzoek gaan de naar het oorlogsverleden van ande're politiefunctionarissen in Hamburg en dë rest van de Bondsrepubliek. Arrestaties zijn nog niet verricht. In Flensburg is een 52-jarige hoofdcommissaris van politie met verlof gestuurd. Hij wordt verdacht van strafbare hande lingen aan het toenmalige-oost - lront

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7