Succes met de „Telstar" Persconferentie Oe Thant van Chinese schending Indisch gebied van Malik Washington Streng optreden in Oran Grote schilderijendiefstal in Londen naar vertrokken DONDERDAG 12 JULI 1962 18e Jaargang Nr 5647 HET OVERLEG IN RABAT HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN PERSCONFERENTIE KENNEDY VIA „TELSTAR" Het bezoek van de Prinsessen aan Suriname CHURCHILL GAAT VOORUIT INCIDENTEN IN MANAGUA WERVELSTORM TROF AUSTRALISCHE OOSTKUST TERECHTSTELLINGEN IN CUBA DE RASSENKWESTIE IN DE VER. STATEN SYRISCH-ISRAELISCH GRENSINCIDENT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén liandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. pe televisickunstmaan Telstar heeft in de nacht van dinsdag op uoensdag zijn bruikbaarheid voor de overdracht van televisie- uitzendingen bewezen. Niet al leen hebben miljoenen Ameri kaanse televisiekijkers de uitzen ding via de Telstar kunnen vol gen, maar ook in Groot-Brittan- nic cn Frankrijk heeft men haar ontvangen. Vooral op het ont vangstation te Pleumcur-Bodou in Bretagnc was dc ontvangst heel goed. Het was net alsof dc zender op slechts enkele tiental len kilometers afstand stond, al dus het oordeel van het perso neel van Uit Franse station. De ontvangst op het station van Goonhilly Downs in Corn- - all was minder goed. Het beeld was niet zo duidelijk en boven dien kreeg men later contact, pas enkele minuten voor het einde van de eerste proefuitzending. Tiet Franse station ontving negen tien minuten lang dc uitzending. Amerikaanse technici zijn van mening dat de minder goede ont vangst te Goonhilly Downs uit sluitend te wijten is aan onvol maakt functioneren van de appa ratuur op de aarde en niet aan tekortkomingen van de Telstar. Verder heeft men te Pleumeur- Bodou een radarinstallatie die men in Cornwall mist. TELSTAR FUNCTIONEERT Het eerste televisiebeeld dal via „Telstar" werd overgeseind, was de Amerikaanse vlag. Op deze foto zien we liet beeld, zoals liet Ie zien was bij dc C. B. S. in New Voik. (Telefoto) 59 Een zender te Andover in Mai ne heeft 39 minuten lang een on onderbroken stroom van uitzen dingen van allerlei aard naar de Telstar uitgezonden die ze heeft teruggezonden. Deze uitzendin gen bestonden niet alleen uit televisiebeelden, maar ook uit telefonische mededelingen en te- lefoto's. De uitzending begon met een beeld van de Amerikaanse vlag met wolken als achtergrond. De eerste proef werd genomen toen de kunstmaan met haar zes- do omwenteling om de aarde be zig was. Later zijn nogmaals proeven genomen met de kunstmaan. Ook in de vroege ochtenduren werd een uitzending via de Telstar in Croot-Brittannië opgevangen. De ontvangst te Pleumeur-Bodou was ook bij deze proef goed. Wel is het beeld even weg geweest, hetgeen een gevolg was van het feit dat de baan van de kunst maan iets anders loopt dan men had berekend. Dank zij de radar installatie kon men de antenne echter in zeer korte tijd goed richten, waarna het beeld weer heel goed was. Elf verslaggevers hebben via de Telstar telefoongesprekken tussen Andover en New York kunnen voeren. Zij zijn het er over eens dat dc stemmen even duidelijk te horen zijn als bij normale telefoongesprekken, maar wel hoorde men bijgelui den. De B.B.C. heeft meegedeeld dat de ontvangst van het beeld bij de tweede proef beter was dan bij de eerste, maar de twee de keer was er geen geluid. Deze proef werd genomen bij de zeven de omwenteling om dc aarde. Bij de ontvangst van 'de eerste pioefuitzending tijdens de zes de omwenteling heeft men in Engeland maar gedurende een halve minuut een beeld gehad dat men kon herkennen. Na die eerste proef zei een Erits ambtenaar: „Wij zijn tot nu toe wat teleurgesteld over de re sultaten. Wij missen nog een er varing in het volgen van het sig naal". Volgens het Marokkaanse persbureau Maghreb Arab Press zal het resultaat van het overleg in Rabat tussen de Algerijnse vice-premier Ben Bella en Cni- der enerzijds, en de ministers Yazid en Bitat als vertegenwoor digers van premier Ben Chedda anderzijds, ter goedkeuring wor den voorgelegd aan een bijeen komst van allo Algerijnse regio nale militaire bevelhebbers. In deze bijeenkomst zal wor den getracht een oplossing ie vinden binnen het raam van het door het voorlopig Algerijnse parlement in Tripoli kortgeleden genomen besluit met betrekking tot de omzetting van het F.L.N. in een politieke partij. Volgens het persbureau waren alle deelnemers aan het overleg in Rabat overeengekomen ge nerlei verklaringen af te leggen, welke de huidige situatie zouden kunnen doen verslechteren. Later werd bovenstaande door een gezaghebbende zegsman van de voorlopige Algerijnse rege ring bevestigd. De waarnemende secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft woensdag te Os lo op een persconferentie ver klaard, alle kernwapenproeven ongewenst te achten, „doch de jongste Amerikaanse proefne ming op grote hoogte acht ik nog minder gewenst dan de andere". Oe Thant, die dit verklaarde in ntwoord op een vraag van een vertegenwoordiger van een com munistisch dagblad, verwees naar resoluties, die dc Ver. Naties met betrekking tot kernwapen proeven hadden aanvaard. Hij noemde in dit verband speciaal de resolutie, waarin wordt ver klaard dat de ruimte uitsluitend voor vreedzame doeleinden dient te worden gebruikt. „Ik ben ervan overtuigd", al dus Oe Thant, „dat de Sowjet- Unie thans ook kernwapenproe ven zal gaan nemen, waardoor de DEZELFDE TEMPERATUREN. Hel K.N.M.I. deelt mede: Woensdag bewoog een depres sie in langzaam tempo van Ier land naar Zuid-Schotland. Om de depressie heen voerden zuid westelijke winden enigszins on stabiele lucht naar ons land aan. Vandaag verwachten we weer een wisselende bewolking met hier en daar enige buien. De zuidwestelijko wind blijft over wegend matig van kracht. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde waarden als woensdag bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen: Wisselende bewolking met hier en daar enige buien. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als woensdag. DONDERDAG 12 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.28 9.58 10.12 10.33 10.52 11.13 11.02 11.23 13 JULI v.m. n.m. 10.39 10.59 11.14 11.34 11.54 12.14 0.04 12.24 Communistisch-Chinese troe pen hebben dinsdag een voor post van het Indische leger in de Galvvan-vallei, in Kasjmier, omsingeld. De Indische regering heeft hiertegen te Peking bijzonder krachtig geprotesteerd en' zij heeft terugtrekking der Chinese militairen geëist. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de Chinezen woensdag bezig waren de stel lingen, die zij rondom de Indi sche post hebben betrokken, te versterken. De post is thans ge heel omsingeld, zodat het wel licht moeilijk zal zijn haar over land te bevoorraden. De bezetting van de post staat nog steeds via de radio in ver binding met het hoofdkwartier van het Indische leger. Er wordt van Indische zijde op gewezen dat de Chinezen, dooi de Galvvan-vallei binnen te ruk ken. vele kilometers verder zijn getrokken dan het gebied, dat tot nu toe in deze streken door Pe king werd opgeëist. Er zijn geen wegen in de buurt van de post. De Chinezen schijnen dieren te gebruiken ZON MAAN Juli 12 13 14 15 op onder op onder 4.33 20.57 15.41 1.12 4.34 20.56 16.49 1.37 4.35 20.55 17.57 2.08 4.37 20.54 19.03 2.46 voor het vervoer van hun mili taire voorraden. Er is niets medegedeeld over de uitrusting der communis- tisch-Chinese troepen. Men wil de van Indische zijde ook niets zeggen over de sterkte der be zetting van de omsingelde Indi sche post. Het Chinese optreden werd als een „bijzonder ernstige uitdaging" beschreven. Van Indische zijde werd nog opgemerkt: „Zonder de ernst van de toestand te willen baga telliseren kan toch worden ge wezen op de mogelijkheid, dat de Chinezen, na dit militair vertoon, zich weer uit de vallei zullen terugtrekken. Dit is bij vroegere gelegenheden ook reeds ge schied". Leraren adviseren: VERWERP MAMMOET Vier lerarenorganisaties ver zoeken in een adres aan de leden van de Tweede Kamer de Mam moetwet te verwerpen. Het zijn: Het genootschap van leraren aan Nederlandse gymna sia en lycea, de Alg. ver. van leraren bij het V.H.M.O. en de verenigingen van leraren bij het christelijk V.H.M.O. en aan rijks hogere burgerscholen. Deze leraren menen dat in het bijzonder de positie van het openbaar onderwijs tot hun ont steltenis tijdens de laatste dagen van de behandeling van het wetsontwerp wordt aangetast. Het pacificatiebestand wordt huns inziens in gevaar gebracht door de in artikel 5S-3 neerge legde ongelijkheid in positie van het openbaar ten opzichte van het bijzonder onderwijs. Dit vin den de leraren even onduldbaar als de aantasting van de vrijheid van inrichting van het bijzonder onderwijs in andere artikelen. Het pacificatiebeginse), zo wordt betoogd, is behalve basis van het onderwijs, tegelijkertijd grondslag voor de samenwerking der onderscheiden organisaties. Opnieuw klinkt het verwijt, dat geen overleg met de lerarenor ganisaties werd gepleegd. lucht nog meer vergiftigd zal worden". Omtrent Kongo verklaarde Oe Thant dat de toestand aldaar, vergeleken met 1961 of 1960, de finitief verbeterd was. Hij voegde hieraan toe dat hij zich wellicht genoodzaakt zou zien eind juli of begin augustus een bijeenkomst van de Veilig' heidsraad te' doen houden, om de toestand in Kongo te bespre- ken. De raad zou dan hetzij reeds eerder met betrekking tot Kongo aanvaarde resoluties op nieuw moeten bevestigen, of hij zou de (waarnemende) secretaris generaal nieuwe volmachten moeten geven. In antwoord op vragen over Berlijn verklaarde Oe Thant dat, indien de „grote vier" terzake de een of andere overeenkomst zou den bereiken, de Ver. Naties zou den reageren door hetzij op de een of andere wijze van haar aanwezigheid in Berlijn blijk te gaan geven, hetzij door bepaalde kantoren der volkerenorganisatie naar deze stad te verplaatsen. Oe Thant vertrok later naar Genève. Hij heeft een officieel bezoek van twee dagen aan Noor wegen gebracht. Functionarissen van het Witte Huis hebben donderdag gezegd dat gedeelten van de wekelijkse persconferentie van president Kennedy over ongeveer twee we ken rechtstreeks via de Telstar uit Washington naar Europa zul len worden uitgezonden, als on derdeel van de proefnemingen met deze kunstmaan. Prinses Irene cn Prinses Mar griet genieten van klappermclk tij dens een kort verblijf in Domburg. Adam Malik, de. speciale afge zant van Soekarno, is woensdag ochtend naar Washington ver trokken om de Nederlandse ver tegenwoordigers aldaar te vra gen of de Nederlandse regering het voorstel-Bunker voor de op lossing van de kwestie Nieuw- Guinea aanvaardt. Malik, die op het vliegveld van Djakarta uitgeleide werd gedaan door dr. Soebandrio, weigerde vragen van verslaggevers te be antwoorden. Hij knikte echter be vestigend, toen hem werd ge vraagd of hij dacht, dat de hui dige missie „hoopvoller" was. De plaatselijke commandant van het Algerijnse bevrijdings leger in Oran, kapitein Si Bakh- ti, heeft bekendgemaakt, dat Algerijnen, die wegens plunde ring of moord zijn veroordeeld, in het openbaar zullen worden doodgeschoten, als voorbeeld voor de bevolking. Men verwacht, dat in de ko mende paar dagen ongeveer honderd executies zullen plaats vinden; daarna zullen er nog meer volgen. Nadat dinsdag was gemeld dat sir Winston Churchill als gevolg van zijn dijbeenbreuk trombose heeft, is woensdag in een me disch bulletin meegedeeld dat de Britse oud-premier „bevredi gend" vooruit gaat. ..Er is ver der niets te melden", aldus het bulletin. Kapitein Si Bakhti liet dinsdag ongeveer honderd Algerijnen voor Franse en buitenlandse journalisten aantreden. Dezen worden verdacht van het ver moorden of ontvoeren van Euro peanen na de afkondiging van de onafhankelijkheid. In totaal zijn driehonderd ver dachten aangehouden. Zij zullen door een bijzondere militaire rechtbank worden berecht. Be roep van de uitspraak is niet mogelijk. Er zijn slechts twee uitspraken mogelijk: de dood straf of vrijspraak. De terdood- veroordeelden zullen in het openbaar worden geëxecuteerd. In Managua, de hoofdstad van Nicaragua, hebben zich woens dag hevige incidenten voorge daan voor het gebouw van de Kamer van Afgevaardigden waar een menigte van driedui zend mensen hekken forceerde. Verscheidene tientallen personen werden gewond. De incidenten ontstonden na dat de Kamer een wet had goed gekeurd waarbij de vrijheid van voorlichting vvoiiit beperkt. Gisternacht zijn uit het O'Ha- namuseum in het I.ondense dis trict Mayfair, vijfendertig schil derijen ter waarde van ongeveer twee-en-half miljoen gulden ge stolen. De daders waren aan de ach terzijde van het museum op het dak geklommen, waarna zij een deur forceerden en het gebouw binnendrongen. Zes weken geleden werden uit het Lefcvre-museum, eveneens in Mayfair, twaalf schilderijen gestolen, waaronder twee doeken van Ficasso, acht van Degas, één van Matisse en één van Renoir. Elf hiervan, ter waarde van om streeks 300.000 gulden, werden de vorige maand door de politie teruggevonden na een telefoni sche tip. De inbraak werd woensdag morgen om ongeveer acht uur ontdekt. Tot de gestolen schilderijen behoren tien werken van Renoir, alsmede stukken van Monet, Tou louse Lautrec, Picasso en Bon- nard. Vier jaar geleden werd uit het zelfde museum, dat zich specia liseert in moderne schilderkunst en werken van impressionisten, een miniatuur van Renoir ter waarde van 11.000 gulden ont vreemd. Het doek werd uit de lijst gelicht en vervangen door een gekleurde plaat van „Madon na en Kind". Later verklaarde de eigenaar van het museum O'Hana, te me nen, dat de waarde van de ge- ■slolen schilderijen dicht bij de vier miljoen gulden ligt. In het afgelopen jaar zijn in Europa en de Ver. Staten schil derijen gestolen tot een waarde van tenminste twintig miljoen gulden. Hiertoe behoort o.m. het portret .van de hertog van Wel lington, van Goya, dat uit de Na tional Gallery in Londen werd gestolen. De waarde hiervan werdt geschat op 1.400.000 gul den. Ook in Frankrijk en Italië heb ben diefstallen plaats gehad, waarbij doeken ter waarde van miljoenen guldens waren betrok ken. Zaterdagmorgen zijn de Pa kistaanse districten Rawalpindi en Pesjawar door een aardbe ving getroffen. De schop was zo hevig dat veel mensen uit bed geschud werden. Verscheidene steden aan de oostkust van Australië die de laatste dagen door een- wervel storm werden getroffen, zijn woensdag gedeeltelijk ontruimd, nadat de gezwollen rivieren de straten hadden overstroomd. In Lismore, aan de rivier de Richmond, evacueerden reeds 250 mensen, terwijl andere ge zinnen zich gereed maken om dit voorbeeld te volgen. In sommi ge stadsdelen staat het water meer dan twee meter hoog. Hot leger heeft amfibievaartuigen naar de stad gezonden om bij de evacuatie behulpzaam te zijn. Ook in andere, kleinere steden aan de Richmond zoeken de in woners een toevlucht op hoger gelogen gronden. Tot dusver zijn geen verliezen aan mensenlevens gemeld, doch vermoedelijk is wel veel vee om gekomen. De regens in het getroffen ge bied houden nog aan, doch de wervelwind verplaatst zich thans in de richting der zee. Indonesische woordvoerders hebben gezegd, dat het hernieuw de overleg onmiddellijk kan be ginnen, wanneer de Nederlanders bevestigen, dat zij het voorstel- Bunker hebben aanvaard. In Havanna is dinsdag meege deeld dat vier contra-revolutio naire leiders door de kogel zijn terechtgesteld. Drie van hen wa ren door een revolutionair tribu naal ter dood veroordeeld wegens moord op een politieman en ver wonding van een lid van de bur gerwacht. De beklaagden hadden volgens de aanklacht verscheide ne weken geleden op 30 km van de hoofdstad een hinderlaag ge legd. De vierde terdoodveroordeelde had een lid van de burgerwacht doodgeschoten. 'Zes personen die tezamen met hem waren gearresteerd, kregen gevangenisstraffen van dertig jaar en drie van negen jaar. De neger-predikant dr. Martin Luther King, de voorvechter van de opheffing van de rassenschei ding in net zuiden van de V. S„ is dinsdag in Albany (Georgia) tot 45 dagen gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij vorig jaar december zonder vergunning een demonstratie had gehouden. Een andere negerpredikant, ds. Ralph Abernathy, werd wegens hetzelf de feit tot dezelfde straf veroor deeld. De mogelijkheid om de ;evangenisstraf door betaling van elk 175 dollar te ontgaan, wezen de predikanten van de hand. Dr. King zei, dat hij even fout als de rechtbank zou zijn, als hij on der deze omstandigheden de boe te zou betalen. Te Tel Aviv wordt vernomen dat Syrische eenheden Israëli sche installaties in het grensge bied van Tel Kazir zeven uur lang hebben beschoten. De be schieting begon dinsdagavond 11 uur en duurde tot woensdagoch tend zes uur. Het vuur werd door Israëlische grenstroepen beantwoord. Er zijn aan Israëlische zijde geen slacht offers gevallen. Er werden wel graanvelden in brand geschoten. De Israëlische regering heeft een protest ingediend bij de ge mengde, onder toezicht der Ver. Naties staande Syrisch-Israëli- scche bestandscommissie. Er heb ben zich de afgelopen weken ver scheidene malen incidenten langs de Syrisch-Israëlische grens voor gedaan.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1