DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI RADIO EN TELEVISIE Algerijns duel Rechtszaken Een pijp is een in- spirerende vriend! Pijproken geeft rust en voldoening! Voetstappen op óe trap Woensdag 11 juli 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagin* S 7115 NIEUWE WONINGEN IN MEI UE BEVOLKING VAN ROTTERDAM 's WERELDS GROOTSTE TANKER TE WATER GELATEN VUREN IN LAOS GESTAAKT ln de Marokkaanse hoofdstad Rabat proberen de veteranen van het Algerijnse verzet de splijting in hun gelederen te herstellen. Maar hoe dit gesprek ook uitvalt: het beste dat er bereikt kan wor den is dat de machtsstrijd tussen Ben Khedda en Ben Bella wordt gecamoufleerd. Maar in ieder ge val gaat die strijd door tot één van beiden wint. En als men de reacties van Parijs ziet waar men de beide partijen kent dan lijkt men daar de kansen van Ben Bella niet te laag aan te slaan. Het zal wel nooit met zeker heid komen vast te staan of Ben Bella en kolonel Boumedienne in derdaad op het punt stonden een staatsgreep te ondernemen, toen eerste minister Ben Khedda de staf van het bevrijdingsleger ont bond en Ben Bella vervolgens naar Cairo trok. Maar onwaar schijnlijk is het niet. Dit tweetal heeft veel gemeen. Boumedienne studeerde aan de Al Azhar-universiteit van Cairo en stak daar vele ideeën van Nas ser op, inclusief diens pan-Arabi- sche idealen. Ben Bella was in Cairo toen Nasser aan de macht kwam in Egypte, een schouwspel dat hij met sympathie en aan dacht volgde. Van beide bewon- raars van Nasser is heel goed aan te nemen, dat ze het voor beeld van hun held in Algerije willen volgen. In één stap Van Ben Khedda is dat minder ;emakkelijk aan te nemen. Deze overtuigde nationalist, die van ziji linkse ideeën nooit een ge heim heeft gemaakt, is ook een pragmatist, d.w.z. iemand die ge leerd heeft uit de lessen der ge schiedenis. Hij wil bereiken voor ii n land wat te bereiken is met de middelen die voorhanden zijn. En de beste kansen lagen toen in Evian onderhandeld werd daarin dat Frankrijk een goed functionerende staat zou over- dragen. Dat door een gebrek aan vertrouwen in de toekomst en de terreur van de O.A.S. de feitelij ke toestand nu zo is dat het staatsapparaat is leeggebloed, was toen niet te voorzien. Ben Khedda wilde uit de revo lutie in één stap overgaan naar di? geordende staat, die zich dan uit zijn Franse verleden verder kon ontwikkelen naar een Alge rijnse toekomst. Ben Bella heeft dit vrijwel steeds betiteld als een politiek, die te zacht was. Voor hem was het zaak de geest van de revolu tie te bewaren en door te vechten tot een heel nieuw Algerije, dat niets meer met het oude Franse te maken heeft, was gesticht. Een idee, die bijzonder bij het leger in Marokko en Tunis aansloeg. Vooral omdat Ben Bella uitsprak wat deze militairen dachtenin hun gelederen was de geest van de revolutie onvervalst aanwezig. De meerderheid van straks Het zijn deze troepen van Bou medienne die sinds het Franse leger hen afsneed van het eigen Algerijnse land, politiek zijn geïn doctrineerd in de felle, soms wel ietwat Castroïstisch genoemde geest. Zij trekken nu het land binnen. In de dorpen en steden waar ze hun triomfale intocht maken, zullen ze ook een politie ke factor zijn. waarvan de bete kenis blijkt als de verkiezingen komen voor het eerste Algerijnse parlement. Ben Bella heeft nu waarschijn lijk geen kans meer een op de militairen steunend gezag te gaan uitoefenen. Ben Khedda heeft rustig maar effectief het bewind in handen genomen, in feite niet helemaal volgens de letter van de akkoorden van Evian. Maar Ben Bella heeft wel een goede kans dat in het eerste parlement zijn aanhangers een meerderheid zullen krijgen. En dan is het voorlopig gedaan met de invloed van Ben Khedda en Belkacem Krim, de handige on derhandelaar uit het huidige voorlopige bewind die in Evian de leiding had van de Algerijnse delegatie. Midden in de narigheid Wat er dan volgt, is moeilijk te zeggen. Ben Bella kan wel er naar streven een soort Algerijnse Nasser te worden, maar vergelij king gaat niet op. Egypte was in dustrieel verder ontwikkeld toen Nasser begon de buitenlandse in vloed uit te schakelen en het had een rijke bron van inkomsten uit het Suez-kanaal, waardoor het bovendien een strategisch belang had (en nog heeft) dat tot een soort RussischAmerikaanse wedloop in hulpverlening aanlei ding gaf. De situatie waarin Algerije nu verkeert, zit vol problemen die eigenlijk nog moeilijker zijn dan 2yt JAAR GEËIST TEGEN ONEERLIJKE ACCOUNTANT Tegen de 51-jarige accountant J. W. C. K., die werkzaam is ge- weest bij een Scheveningse gros sier in zeevis, is dinsdagmorgen twee en half jaar gevangenis- Straf met aftrek van voorarrest geëist, omdat hij van oordeel was, dat zijn vergoeding te laag was, begon hij, toen hij nog slechts drie maanden in dienst was, met het plegen van on regelmatigheden. Dat was in 1358. Hij betaalde zijn rekenin- Volgens gegevens van het cen traal bureau voo rde statistiek w "den in mei 7115 nieuwe wo ningen voltooid. In mei 1961 wer- n 6881 nieuwe woningen opge- 1 verd. In de eerste vijf maanden van 1962 kwamen 28.235 nieuwe wo ningen gereed, tegen 30.635 in de overeenkomstige periode van '61. Sedert de bevrijding zijn tot en met mei van dit jaar in totaal 963.964 nieuwe woningen ge bouwd. Van de in mei gereedgekomen woningen werden er 668 in sys teembouw uitgevoerd. In totaal zijn tot en met mei van dit jaar 100.577 systeemwoningen opge leverd, hetgeen ongeveer 10 °/o is van de totale na-oorlogse wo ningbouw. Het aantal woningen, met de bouw waarvan in mei 1962 een aanvang werd gemaakt, bedroeg 8058, tegen 8974 in mei 1961. In de eerste vijf maanden van dit jaar werd met de bouw van 33.610 woningen een aanvang gemaakt, tegen 43.882 in de overeenkom stige periode van 1961. Daar het aantal begonnen wo ningen in mei groter was dan dat van dc gereedgekomen woningen, [Steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 114.167 op het eind van die maand. De bevolking van Rotterdam groeit langzaam, ondanks de t.og voortdurende sterke migra- naar de randgemeenten. In maand mei was het bevol kingsoverschot 244 personen, at bracht het totaal aantal in- oners-op 731.381. De Maasstad eeft iets meer vrouwen dan jannen. Het geboorteoverschot in mei edroeg 565 personen. Er vestig en zich 2001 personen en er ertrokken 2322. Sinds 1 januari j.l. is de be- oiking toegenomen met 1166 ersonen. gen per giro van do giro-reke ning van zijn werkgever, doch spoedig daarna breidde hij zijn verduisteringen uit door ook geld op eigen rekening over te maken. Daartoe plaatste hij val se handtekeningen van de direc teur en gebruikte het stempel der firma. Dit ging door tot 1962, toen de accountant ontslag nam, omdat hij in Duitsland een uit stekende betrekking kon krijgen. Na zijn vertrek stelde de nieuwe accountant een onder zoek in en al spoedig werden de malversaties ontdekt en bleek dat er in totaal 29.000 was ver duisterd. Na deze ontdekking had de grossier verdachte een schikking aangeboden, waarbij ieder 15.000 zou dragen. Dit werd geweigerd. Dinsdagmorgen had de accountant zich voor de Haagse rechtbank te verant woorden. Verdachte g.af de mal versaties toe doch beriep zich op onderbetaling. De president merkte op, dat verdachte dan verhoging der vergoeding had moeten vragen en bij weigering ontslag had moeten nemen. De officier van Justitie, jhr. mr. Van der Poll, noemde ver dachte een amateuristische knoeier. Hij had al dadelijk kun nen begrijpen, dat dit zou wor den ontdekt, maar ging er toch ruim vier jaar mee door. De verdediger, mr. dr. K. W. Klaassen, meende dat een psy chiatrisch onderzoek van ver dachte gewenst zou zijn, waar mee de officier van Justitie zich kon verenigen. De rechtbank zal 17 juli uitspraak doen. zeven maanden, resp. 2 jaar met aftrek voor vergiftigingspoging van menige onderontwikkelde, net onafhankelijk geworden na tie. Ook Ben Bella zal hulp van buitenaf nodig hebben. Van de andere Arabische staten is in dit opzicht niet veel te wachten: die zijn nooit bijzonder solidair ge weest en buurman Marokko is al begonnen een stuk gebied op te eisen en te bezetten. De weinige keren dat hij met journalisten sprak, uitte Ben Bel la zich anti-Frans, anti-Ameri kaans, in het algemeen anti- Westers. Toen hij in Frankrijk gevangen zat, ontsloeg hij zijn Marokkaanse en liberale Franse advocaten om hen te vervangen door een communistische groep. Dat stempelt hem nog niet direct tot een toekomstige vazal van Moskou, een soort Noordafri- kaanse Castro. Maar het wettigt wel de verwachting, dat als hij inderdaad politiek de toon aan gaat geven in Algerije, voor de Fransen misschien toch het pro bleem ten einde is, maar voor de wereld nog lang niet. (Nadruk verboden.) Op een scheepswerf in Japan is dinsdag 's werelds grootste tankschip te water gelaten. De „Nissho Maru" meet 131.000 ton en heeft een lengte van 291 me ter, een breedte van 43,5 meter en een hoogte van 22 meter. Het schip wordt voorgestuwd door een stoomturbinemotor van 28.000 p.k. De kruissnelheid zal 16.25 knopen bedragen. De „Nissho Maru" is gebouwd in opdracht van een Japanse olieraffinaderij, die hoopt op deze wijze de kosten van het vervoer van ruwe olie van de Perzische Golf naar Japan met dertig procent te verlagen. Het schip zal negen miljoen barrels ruwe olie kunnen vervoeren. Verwacht wordt dat het schip eind september zal worden opge leverd. De drie verschillende leger groepen in Laois hebben dinsdag morgen opdracht gekregen het vuren te staken. De betreffende order werd door de radio omge roepen. De bevelhebbers der strijd krachten werd opgedragen erop toe te zien. dat hun eenheden in de door hen bezette stellingen blijven en zich van elk provoce rend optreden zullen onthouden. De order tot het staken van het vuren werd uitgegeven na de eerste bijeenkomst van de be standscommissie, waarin alle drie Laotiaanse groeperingen ver tegenwoordigd zijn en die op 4 juli door het kabinet werd inge steld. Zij was getekend door de minister van Defensie ad interim, generaal Phoemi Nosavan, bij afwezigheid van prins Soevana Phoema, die momenteel aan de internationale Laos-conferentie in Genève deelneemt. H.B.S.-DIPLOMA VOOR DOOFSTOMME LEERLING De 20-jarige Peter Koot uit Schalkhaar, die op 2-jarige leef tijd na een hersenvliesont steking doofstom is geworden, heeft aan het R. K. lyceum „Het Geert Groote College" te Deven ter het einddiploma H. B. S.-A behaald. De jongen, die normaal klasse-onderwijs volgde, heeft geen bijlessen gehad. Wel heeft de con-rector, drs. A. M. Fre- quin, extra aandacht aan hem besteed. I Een ingewikkelde brief? Een lang rapport? Wat het ook is, een pijp helpt U daarbij, want pijproken schept een sfeer van concentratie en inspireert. Tussen 2 haakjes: weet U dat Uw vrouw het zo ge zellig vindt als U een pijp rookt? v:;. De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruine tabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. <>«54 DONDERDAG 12 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gymn.; 7.20 Ochtendvaria; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Ochtend- gymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Moderne mu ziek (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookkunst; 11.15 Klassieke muziek (gr.); 11.45 Praatje; 12.00 Licht en semble met solisten; 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Militair orkest; 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Mannen koor; 14.00 Kleurrijke klanken, muziek-revue; 15.10 V. d. vrouw, 15.30 Zing zonder zorgen; 16.00 Hammondorgel en zang; 16.25 Voordracht; 16.45 Gram. voor de jeugd; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Lichte gram.; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Dansork. en zangsolisten; 19.00 Carrousel, een programma dat alle kanten opgaat; 20.00 Nws; 20.05 Omroeporkest en solist 21.20 Hoorspel; 22.05 Lichte muziek; 22.30 Nws; 22.40 Ac tualiteiten; 23.00 Tour van de toekomst 1962, nabeschouwing; 23.10 Discotaria; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II; 7.00 Nws; 7.15 Moderne en klassieke ka mermuziek (gr.); 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nws, 8.15 Pluk de dag (gr.); 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Moderne orkest muziek (gr.); 10.00 Klassieke gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gewijde muz. (gr.); 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde liede- j25£sM5CSfi£&S Door - WILLY CORSARI - Wat moest ik doen? V/ie zou t mij geloven, als Afmijn vermoe- De rechtbank te Almelo heeft dens uitsprak? Ik zou kans lopen dinsdagmorgen vonnis gewezen in een vergiftigingszaak, waar in als verdachten terecht ston den de 39-jarige huisvrouw J. G. B. A. en haar 49-jarige kost ganger, de °Tondwerker G. E. J., beiden uit Hengelo, die samen hadden getracht de echtgenoot van de vrouw van het leven te beroven door rattekruid op zijn brood te smeren. De toeleg mis lukte, doordat de man het brood uitspuwde. Beiden werden door de rechtbank schuldig geoor deeld aan het medeplegen van een poging tot moord. De vrouw werd veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering, de grondwer ker tot twee jaar gevangenis straf met aftrek. De officier van Justitie had veertien dagen geleden tegen de vrouw één jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en tegen de kostganger drie en een halfjaar gevangenisstraf met aftrek. gek te worden verklaard! Ik zweeg. Ik vluchtte weg van het spooksel. Misschien zou ik altijd gezwegen hebben, hem voortdurend zijn blijven ont vluchten, als het noodlot me niet weer op zijn weg had geplaatst. Geheel door toeval ontmoette lk hem en Anja op een reis die ze maakten door Italië. Van dat ogenblik af werd ik weer meege zogen in de stroom van zijn leven. De angst, dat Anja het zelfde lot zou kunnen wachten als anderen, vervolgde me. Wel was hij lief en teder voor haar, maar dat was hij ook voor zijn eerste vrouw geweest en voor zijn stiefkind. Er scheen geen re den te zijn, waarom hij Anja zou willen kwijtraken. Ik suste mij zelf daarmee. Ik slaagde bijna daarin tot hij zijn politieke aspi raties kreeg en in contact kwam met lady Cochat. Niet dat hij ver liefd was op haar. Ik geloof, dat hij helemaal niet in staat was, gewoon verliefd te worden. On der zijn hoffelijkheid en zacht heid verborg hij een koude ver achting voor de vrouwen. Hij ge bruikte ze eenvoudig als midde len om bepaalde doeleinden te bereiken. De eerste bezorgde hem fortuin, hij had het grotendeels verbruikt na haar dood. Om zijn grootse plannen te verwezenlij ken, om zijn wijze van zaken doen en leven te kunnen volhou den, had hij toen Anj a's geld no dig. Nu ontmoette hij een vrouw, die een rol speelde in het politie ke leven, relaties had die hem voorbestemd scheen hem nu déze weg weer te effenen. Want in de grond was die hele „kracht-mens" nooit in staat uit zichzelf iets van betekenis te bereiken. Hij verstond alleen de kunst, ande ren te laten zorgen dat het pad geëffend werd. Ik doorzag zijn bedoelingen heel goed en van die dag af wist ik, dat Anja in doods gevaar verkeerde. Haar dood zou hem niet alleen haar vermogen in handen geven, maar ook ieder schandaal voorkomen. Een echt scheiding in de gegoede kringen wordt in Engeland nu eenmaal altijd een schandaal, gretig uit gebuit door de sensatiepers. Dat was het laatste wat hij kon ge bruiken aan het begin van een politieke loopbaan en dat lady Cochat niets zozeer verafschuwt als schandaal is wel gebleken. Ik wist. dat hij niet zou aarzelen tussen die nadelen en de voor delen van Anja,s dood. Van toen af heb ik in een hel geleefd. Ik ging niet meer weg van hen. Dat was eenvoudig ge noeg, hij was er buitengewoon op gesteld dat ik bij hem was. Of hij werkelijk zoveel genegen heid voor me voeldg heb ik nooit geweten. Voorzover hij tot der gelijke gevoelens in staat was, misschien wel. Waarschijnlijk her innerde hij zich mijn vererende jongensvriendschap met genoe gen en meende, dat lk ongeveer dezelfde verering nog altijd voor hem voelde en als alle grote mis dadigers was hij ij del tot in het onzinnige. Hoe het zij, ik bleef, ik bewaakte haar. Ik redde haar twee malen juist op tijd voor een „ongeluk". Eens sloeg haar paard op hol. Geen wonder, er was een bijtende zalf aan het zadel ge smeerd, waardoor het dier gru welijke pijnen leed zodra zij op steeg. Een andermaal bleek een zeilbootje lek, waarmee ze soms alleen ging zeilen. Toen we hier heen gingen, omringde ik haar als het ware met beschermers. Ik had een oude studiemakker ont moet, die door nood gedwongen was een betrekking als chauf feur aan te nemen. Ik beloofde hem een som, die hem in staat zou stellen een praktijk te begin nen en te trouwen, als hij een tijdlang in dienst wilde gaan bij Judge. Het kostte me geen moei te hem door John te doen aan nemen. Natuurlijk kon ik hem niet in vertrouwen nemen, maar ik droeg hem op, mij dadelijk te waarschuwen als Anja mocht wegrijden met iemand anders en voor elk vertrek altijd uiterst nauwkeurig de wagen na te kij ken. Wat Henri ervan gedacht heeft weet ik niet, maar hij deed wat ik van hem verwachtte. Hij is nu net getrouwd. Het spijt me, dat ik hun wittebroodsweken zal vertroebelen met deze geschiede nis. Verder zorgde ik, via een wederzijdse kennis van Anja en mij, dat zij Minny als kamenier aannam, een meisje dat ik eens in moeilijke tijden geholpen had. Minny is me erg dankbaar daar voor gebleven. Het gaf me altijd een gevoel van rust als zij bij Anja was, want ze is intelligent en flink. Een andere beschermer had ik zelf meegebracht: Carl. Hij is een brave kolos zonder hersens, die me gehoorzaamt als een automaat. Hem kon ik land weg bekennen, dat hij Anja be schermen moest tegen gevaar dat haar dreigde van haar man. Hij was veel te dom om eventueel later verband te leggen tussen die woorden en de moord op John en bovendien te trouw aan mij om iets los te laten. Ik was er zeker van dat John haar niets kon doen zolang hij in de nabij heid was. Hij zou hem eenvoudig hebben vermorzeld. (Wordt vervolgd.) ren; 12.00 Middagklok; 12.04 Populaire gram.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.38 Draaiorgel- muziek (gr.); 12.50 Actualitei ten; 13.00 Nws; 13.15 Platen- nieuws; 13.30 Lichte orkestmu ziek en zangsolisten; 14.00 Me- tropole-ork.14.30 Symfonische muziek (gr.); 15.30 Amus. muz.; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Oude kamermuziek; 16.45 Voor de jeugd; 17.10 Lichte gram.; 17.40 Beursber.17.45 Gevar. muziek: 18.15 Sport; 18.20 Amsterdamse Politiekapel 18.50 Gram.; 19.00 Nws en weer bericht; 19.10 Geestelijke liede ren; 19.30 Radiokrant; 19.50 Po litieke lezing; 20.00 Militair or kest; 20.45 Licht programma; 21.00 Musical; 22.00 Kerkorgel- concert; 22.30 Nws; 22.40 Avond overdenking 22.55 Boekbespr. 23.00 Pianoduo23.35 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte gram.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Amus. ork.; 12.50 Beursbericht; 13.00 Nws; 13.15 Moderne en klassieke kamer- muz.; 14.00 Opera; 15.30 School- koor; 16.00 Beursber.; (Tussen 16.00 en 17.00Rep. Ronde van Frankrijk); 17.00 Nws; 17.15 18.20 Balletmuziek; 18.20 Voor de soldaten; 18.45 Commentaar Ronde v. Frankrijk; 19.00 Nws; 19.40 Pianomuziek; 20.00 Opera- en Belcanto Festival; 21.20 Va riété-orkest en vocaal kwartet; 22.00 Nws; 22.15 Negro-spiri- tuals; 22.25 Etnische muziek; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.20.00 Journaal; 20.20 Woord en beeld; 20.30 Kijk op kunst; 21.00 Op zoek naar Garrow (Looking for Garrow), T.V.-spel. BELGIË (VI.): 19.00 Progr. voor de jongeren; 19.30 T.V.- rally20.00 Nws; 20.30 Eurovi sie: Fnlmverslag 19de étappe van de Ronde van Frankrijk; 20.40 De ideale vrouw, speel film; 22.20 Nws, In Algiers zijn zaterdag voor het eerst postzegels verschenen met de opdruk „E. A." (Etat Al- gerien). Binnenkort zal de repu bliek zelf postzegels uitgeven.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5