Welkom in de maatschappij Vacantie ASPRO Binnenlands nieuws Voetstappen op óe trap AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 10 JULI 1962 WILLEM BRAKMAN ONTVING VAN DER HOOGT PRIJS zonder hoofdpijn Aantal tuberculose gevallen opnieuw teruggelopen BEURSO VERZICHT (Van unze economische medewerker.) Dit jaar zal een vloedgolf van jeugdige personen zich op de arbeidsmarkt storten. Het aantal van degenen, die tot de na oorlogse geboortegolf behoren en nu gereed zijn voor het grote leven neemt jaarlijks toe. Zij komen op een moment dat de ar beidsmarkt i nog) krap is. ZIJ worden dus door het bedrijfsleven met open armen ontvangen. Veel ondernemingen paaien de nieuw- aangekomenen met de mooiste toekomstbeelden. Zij weten even min als wij of al die beloften in daden kunnen worden omgezet, maar dat vinden zij iets van later zorg. Wij vinden dat echter een zorg van heden. PRAKTISCHE OPLEIDING IS MEER WAARD DAN HOOG AANVANGSALARIS Het is een gelukkige omstan digheid dat juist voor de inzet van deze zomer veel bedrijven iets voorzichtiger zijn geworden met de personeelswervlng. Ge lukkig voor de bedrijven omdat zij nu iets nuchterder de candi- daten gaan beoordelen, hetgeen hun plaatsing ten goede zal komen. Gelukkig ook voor de Candida- ten, die nu misschien nog ergens voelen dat het bezetten van een goede post in de maatschappij geen zaak is waar men vanzelf sprekend aan toekomt, maar dat daarvoor iet^ gedaan moet wor den en meer dan wellicht ver wacht is. Dit kweekt enige be scheidenheid, die alleen maar gunstig kan uitwerken op een geslacht dat nooit crisis of ma laise gekend heeft. GELD OF VORMING? Het kiezen van een goede werkkring is voor de jongeren nu in wezen moeilijker dan ooit. Het materialisme viert hoogtij en richt veel schade aan. Het leidt er toe dat de jongeren die de ar beidsmarkt gaan betreden, al direct het oor lenen aan de meest biedende werkgever. Zij zullen moeten beseffen, dat dit in de aanvang juist helemaal niet belangrijk is. Wanneer zij door ondernemingen worden ge roepen om in de toekomst inder daad een verantwoordelijke post te bekleden, dan zal de vorming en opleiding daarvoor tijd en geld vragen. Dan zal het aan vangssalaris niet hoog zijn maar krijgt men zijn prestaties in levenslessen of „ervaring op doen" betaald. Dat is een uitste kende betaling, die niet aan waardedaling onderhevig is en na enkele jaren zijn rente dubbel en dwars opbrengt. De nieuwe ling op de arbeidsmarkt met oog voor hetgeen er in korte tijd ge leerd kan worden zal spoedig een voorsprong krijgen op anderen. SCHULDIG! Maar niet alleen aan de zijde der werknemers worden er fou ten gemaakt bij de keuze van een werkkring. Aan werkgevers zijde leidt de begeerte om de bes te krachten te krijgen eveneens tot excessen. Om te beginnen in het toeken nen van het aanvangssalaris. Daar heeft men dan al een voor sprong mee op degenen, die zo'n aanvangsbetaling niet aandur ven. De onvoldoende produktivi- teit van de beginnende krachten dwingt echter spoedig naar de realiteit en dan begint het ver loop van krachten, waaraan men zelf schuldig is. Vervolgen^ achten wij de ves tiging van de uitgebreide perso neelsafdelingen ook niet altijd een succes. Men wil het te goed doen. Men laat voortdurend een aantal candidaten storm lopen op de vesting met goede banen. Daar worden zij aan de lopende band te woord gestaan en uitge- zeefd. Alleen de besten naar de mening van de ervaren perso- neelsmensen krijgen een kans. Deze mensen kweken bij de can didaten het idee van een super mens te zijn wanneer zij inder daad er in slagen de selectie te passeren. Zij stellen dan direct hoge eisen en blijven lastig vooi het bedrijf en voor de maat schappij. BGOSENDAAL-NISPEN 10.000 INWONERS RoosendaalNispen heeft 40 duizend inwoners. De 40.000ste, Aloysius Cornelis Maria Johan nes van Ginderen, van wiens ge boorte maandagmorgen aangifte werd gedaan, krijgt van de ge meente een spaarbankboekje met 40.000 cent erop ingeschreven, dat op 19 juli in een raadsverga dering aan de vader zal worden overhandigd. Het feit, dat Roosendaal—Nis pen nu behoort tot de gemeenten met een inwonertal van 40.000 of meer, zal officieel op 21 juli wor den gevierd. De hele Roosendaal- se schooljeugd wordt die dag op beschuit met muisjes onthaald, er zal een beeldhouwwerk van Sybille Krosch bij de Nieuwe Markt worden onthuld en er zal een tentoonstelling over „Roosen daal in verleden, heden en toe komst" worden geopend. Roosendaal had aan het einde van de oorlog nog geen 30.000 inwoners. In 1950 was het inwo nertal gestegen tot ruim 31.000. TERUGSLAG OP DE MAATSCHAPPIJ Velen van hen zijn na enige jaren of hautain omdat zij me nen tot de best geslaagden te be horen of zij zijn verbitterd om dat na de snelle klim zo'n diepe val volgde. Bovendien stichten veel perso neelsdiensten kwaad met dit aan houdend aftasten van de markt, waarbij van de velen slechts zeer weinigen geroepen zijn. Zij slaan de bodem van hoop en verwach ting in bij duizenden, die meen den behoorlijk beslagen ten ijs te komen en spoedig teleurgesteld worden door het ene bedankje na het andere. Hun enige fout Is misschien geen supermens of „schaap met vijf poten" te zijn. Zij zullen hun kans krijgen. JMeer dan een groot bedrijf in Nederland zou zich er meer re kenschap van moeten geven dat de personeelsdienst en zijn acti viteit niet alleen positieve waar de moet hebben voor het bedrijf maar ook voor de maatschappij. WAT ZOEKEN WIJ? De aankomende in de maat schappij moet zich er goed van bewust zijn, dat hij niet In de eerste plaats op jacht is naar geld of naar een hoge positie, maar dat hij bezig is iets te kie zen dat hem bevrediging voor het leven moet geven. Bij die keuze speelt niet alleen het salaris een rol of de omvang van de onderneming en zelfs niet alleen de mate van sociale voor ziening. Het gaat bi) dit alles ook om een goede sfeer om te wer ken. Een goede sfeer wordt ge schapen door mensen en niet door robots, die een supercreatie verwachten. In dit beeld van de aankomen de kracht tegenover de ervaren en harde wereld hopen wfl dat vele overmoedigen hun neus eens gevoelig stoten, omdat dit gezond is. Daarbij zal met alle ijver en volharding gezocht moe ten worden naar de juiste man maar vooral naar de juiste plaats. Dit is lang zoeken waard, veel opofferingen en teleurstellingen. Wanneer met alle energie wordt getracht de zichzelf en anderen bevrediging gevende post in de maatschappij te bezetten dan zal het geluk der mensen er door toenemen en meer nog de pro- duktiviteit. Drs. MIERLO. DINSDAG 10 JULI TERNEUZENLuxor theater, 8 uur: Moord boven de af grond. Lokaal „Bethel', 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Zuidersportpark, terrein v.v. Tem. Boys, 6.45 uur: HKC—Mistrappers en S.C. De MeijerSpadella. .MISHANDELING VAN BABY Na een onderzoek van de Rot terdamse kinderpolitie zijn de 26-jarige bouwvakarbeider B. A. H. en diens 24-jarige echtgenote I. A. V. voor de officier van Ju stitie geleid, op beschuldiging van zware mishandeling van hun 7 weken oude baby. Uit het onderzoek is gebleken, dat het kindje zeer ernstig letsel aan het hoofdje had opgelopen, ter wijl het linkeroogje dusdanig was beschadigd, dat het voor goed verloren Is. Het echtpaar zegt van niets te weten. Enige jaren geleden werd de naam van de vader, die toen met een andere vrouw was ge trouwd. ook al genoemd in een dergelijke zaak. Een kindje uit dit huwelijk liep destijds tenge volge van mishandeling acht gebroken ribben en een ge kneusd dijbeentje op. In hoe verre hier sprake kan zijn van geestelijke afwijkingen wordt nader bezien. TWEE MANNEN WEGENS BEDRIJFSDIEFSTAL GEARRESTEERD De Amsterdamse politie heeft twee mannen wegens het plegen van bedrijfsdiefstallen aange houden. Het zijn de 31-jarige C. J. M. en de 41-jarige L. J. E. v. d. P., beiden uit Amsterdam, van wie de eerste reeds vele jaren en de andere ook al ge ruime tijd in dienst was van een bedrijf in Amsterdam-Noord, ten nadele waarvan zij gereedschap pen en afval van metaal weg namen. Zij werden op heterdaad betrapt. M. bekende voor een waarde van naar schatting 2000 gulden te hebben weggenomen en v. d. P. had voor ongeveer 100 gulden aan goederen gesto len. De mannen, die ieder op eigen gelegenheid opereerden, zijn voor de officier van Justitie geleid. JOYRIDING (.MET 3 AUTO'S) EINDIGDE IN ONGEVAL De heer G. Weltevreden uit Maassluis kwam zondagmorgen tot de ontdekking, dat zijn auto, die hij de avond tevoren voor zijn winkel had geparkeerd, ver dwenen was. De gewaarschuwde politie alarmeerde de politie in andere gemeenten. Enige uren later bleek, dat de in Maassluis vermiste auto te Kethel in een sloot lag en dat daar in de buurt een andere auto was verdwenen. Deze werd later in Schiedam aangetroffen, maar toen was daar een derde auto verdwenen. Deze werd nog de zelfde dag door de politie aange troffen in Utrecht, waar de be stuurder ermee bij een verkeers ongeval bertokken was geraakt. Hij liep een zware hersenschud ding op en is in een ziekenhuis opgenomen. Het was de 20-jarige P. W. S. uit Wolphaartsdtjk, Na een bezoek aan een familie lid in Maassluis had hij de auto van de heer Weltevreden wegge nomen en ook de beide andere auto's, resp. in Kethel en Schie dam. De Koninklijke Marechaussee heeft het onderzoek verder ter hand genomen. JONGEMAN DOOR DRONKEN AUTOMOBILIST AANGEREDEN Op de Noodweg in Hoogkerk is zaterdagavond een 14-jarige jon gen, een zoon van de veehouder Schiringa uit Leegkerk, aangere den door een automobilist B. L. uit Hoogkerk), die onder de in vloed van alcohol verkeerde. De chauffeur vloog uit de bocht en reed de jongen die daar fietste aan. De jongen liep ernstige won- den op en moest naar het Acade misch ziekenhuis in Groningen worden overgebracht. De automobilist kwam met zijn auto in 'li sloot terecht. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. BRAND IN GRASDROGERIJ Een brand in een leegstaande opslagplaats van een grasdroge rij aan de Delftweg in Rotter dam heeft vrijdagnacht om streeks half één een houten zol der vernield. Aanvankelijk liet de toestand zich nogal ernstig aanzien omdat in de nabijheid van de loods grote hoeveelheden licht ontvlambaar materiaal wa ren opgeslagen. De Rotterdamse brandweer was het vuur spoedig meester, waarna men de houten zolder kon slopen. Omtrent de oorzaak van de brand is niet veel bekend maar men houdt reke ning met de mogelijkheid dat door vonken uit een lasapparaat een hoeveelheid brandbaar ma teriaal is gaan smeulen. FABRIEKSBRAND IN SILVOLDE Maandagmorgen is een brand uitgebroken in de spulterij van de firma S. J. van der Kemp te Silvolde, die aldaar een meubel fabriek heeft. Door het snelle ingrijpen van de plaatselijke brandweer, die later geassisteerd werd door die van Terborg en Varsseveld, kon het vuur beperkt worden tot de spuiterij. De bij gelegen gebouwen en kantoren bleven behouden. De oorzaak van de brand is onbekend. Er is een vrij aanzienlijke schade aan gericht. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. WEER BRAND BIJ WESSELS' OUD-PAPIERHANDEL De Amsterdamse brandweer heeft, maandagochtend, spuitend met tien stralen, enige uren nodig gehad om het vuur te be dwingen dat in die tijd een zeer groot deel van de 700 ton oud papier had vernietigd, die op de Tijdens de maandag in de Leid- se universiteit gehouden jaarver gadering van de „Maatschappij der Nederlandse Letterkunde" is de „Lucy B. en C. W. van dei- Hoogt prijs" voor de periode 1961 -1962 uitgereikt aan de heer W. Brakman, medicus te Enschede en geboren te Hulst, voor zijn roman „Een winterreis". Volgens het rapport van de ju ry heeft Brakman zich in dit werk, dat zijn debuut is, getoond als een schrijver met sterk eigen factuur. Compositorisch kan men het boek. aldus de jury, nau welijks een roman noemen. „Het heeft veeleer het karakter van een relaas: het relaas van een winterreis door een winterwoud en de daarbij zich opdringende mijmeringen, overpeinzingen en observaties. Het gevaar der eentonigheid dat hierin besloten lag. wordt over wonnen in het derde, in Hulst spelende deel, waar een hechter structuur, een boeiende compo sitie en indrukwekkende sugges tieve kracht een aan de alledaag se werkelijkheid onstegen beeld van het in de historie en om de enkele jonge mensen in het heden levend stadje geven. Brak man hanteert de taal als een kostbaar instrument ter expres sie van zijn overpeinzingen als een middel om een grote ver scheidenheid van vaak scherp ge kenschetste figuren op te roe pen". Motorkade in Amsterdam-Noord bij de N.V. Wessels Oud-papier handel lagen opgestapeld. Dit is de tweede maal in drie maanden dat de genoemde papierhandel door brand is getroffen. In de avond van 20 april ging een loods met 250 ton papier ver loren. De oorzaak van de maandag ochtend ontstane brand is nog onbekend. En ook de schade kon nog niet worden getaxeerd. SPELEND KIND OVERREDEN Maandagmorgen is aan de La ge Markt in Nijmegen een kind, dat met een stuk karton speelde, om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Het kind, de driejarige Jan van Klompenburg, vermaakte zich met het karton, waarin hij zich zelf verpakte. Dat gebeurde toen een met 514 ton aardappelen ge laden vrachtauto met aanhang wagen langzaam deze stille straat in draaide. De chauffeur zag in de goot wel het stuk karton liggen, waar hij overheen reed, doch hij had niet het vermoeden, dat daar iets in verborgen was. Pas toen hij uitstapte, bemerkte hij tot zijn ontzetting het kind. dat alle lin- kerwielen van vrachtauto en aan hangwagen over zich heen had gekregen en op slag moet zijn ge dood. neem 'ASPRO' mee. De belangen van rekeninghouders worden toevertrouwd aan groepj«s van 3 collega 5, die tezamen een eigen reeks postrekeningen verzorgen. Die geschiedt; op de afdeling Rekening-Courant van het Girokantoor 's-Gravenhage. Uit degenen die met bekwaamheid en toewijding deze taak verrichten wordt een keuze gedaan voor de vervulling van andere interessante en verantwoordelijke functies, ook voor de pro grammering en bediening van electronische machines. Er is nog gelegenheid tot plaatsing van jongelui met Mulo-dipl. of een gelijkwaardige opleiding. t Vergoeding van reiskosten indien woonplaats niet te ver van 's-Gravenhage ligt, anders toe kenning van pensiontoelage en vergoeding van reiskosten wegens gezinsbezoek. Schriftelijke sollicitaties te richten aan deafdel i ng personeel van het Girokantoor 's-Gravenhage, Spaarneplein 2 's-Gravenhage. Het aantal tuberculosegevallen in ons land is in 1961 opnieuw teruggelopen en wel met zes pro cent. Het aantal nieuw inge schreven patiënten bedroeg 5351 tegen 5688 in 1960. Dit betekent per 100.000 inwoners een daling van 49,5 tot 46 patiënten. Het aantal t.b.c. sterfgevallen be droeg 318 tegen 329 in 1960 en 966 in 1953. Dit is gistermiddag in Utrecht medegedeeld door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose, de heer I. Wessel, bij de opening van de algemene vergadering van de K. N. C. V. Hij voegde hieraan toe. dat het aantal t.b.c.-lijders in de hele wereld nog op 15 miljoen wordt geschat, met een jaarlijkse sterf te van 3 miljoen. De heer Wessel vroeg zich af, of men zich er in Nederland nog wel voldoende van bewust is, dat bestrijding tot het uiterste noodzakelijk is als men radicaal van een infectueuze ziekte af wil komen. Dank zij de verheugende daling van de sterf tecijfers vindt het Nederlandse publiek tuberculose niet meer zo'n ernstige ziekte. De heer Wessel verklaarde echter nadruk kelijk, dat het na een ruim zes tigjarige strijd tegen de t.b.c. wel zeer onjuist zou zijn, geen ernstige poging te doen om de eindstreep te halen. De overheid heeft zich door het dalende tu- berculosecijfer niet laten verlei den tot een besnoeiing van haar uitgaven voor de t.b.c.-bestrij- ding en het zou. volgens hem, een ernstig nadeel zijn als het particulier initiatief zijn belang stelling wel liet varen. Wij moe ten voorkomen, dat de tubercu losebestrijding als een afgedane zaak wordt beschouwd, aldus de heer Wessel. Hij constateerde met een ze kere voldoening, dat Nederland in de internationale tuberculose bestrijding meer en meer de aan dacht trekt, terwijl het vlak na de oorlog vooral de Scandinavi sche landen waren die als voor beeld werden gesteld. De direc teur van de K. N. C. V., dr. J. Meijer, zal dit najaar een zes- weekse reis maken naar Ghana, Nigeria en Liberia om er de or ganisatie van tuberculosevereni- gingen op vrijwillige basis op gang te brengen. Ten aanzien van de hulp aan zich ontwikkelende gebieden merkte de heer Wessel op, dat men zich wel moet bedenken, dat de tuberculosebestrijding gepaard moet gaan met een algehele ver heffing van het volk, een verho ging van de levensstandaard en met andere inzichten betreffen de de gezinsvorming. De vijf jarenplannen voor hulp aan de zich ontwikkelende landen zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de regeringen geboortebe perking kunnen bereiken. Wij zijn er in die landen niet mee klaar, aldus de heer Wessel, da tuberculose terug te dringen, de gemiddelde leeftijd te verhogen en het bestaan van de bevolking op een minimaier peil te bren gen. Speciale hulp inzake de tu- berculosebestrijding zal dan ook. volgens hem, gecoördineerd: moeten worden met voorlichting op sociologisch en educatief ter rein, indachtig het gezegde „The future welfare is more depen dent on the prevention of births than on the prevention of deaths". In het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht is maan dagochtend na een vrij langduri ge ziekte overleden de acteur Louis van Gasteren. Hij was 74 jaar. Het Damrak heeft gisteren de nieuwe beursweek niet bepaald opgewekt ingezet. De stemming voor de internationale waarden was bij de opening beslist flauw te noemen voor de Philips- en Unileverwaarden met koersver liezen van resp. ruim 7 gulden en ƒ3,60. Kon. Olie op ƒ129,90 min 1,50. Ook Hoogovens la gen flauw in de markt. Dit fonds bleef met een opening op 595 liefst 23 punten beneden de slot- koers van vrijdag. AKU hield zich in dit flauwe milieu heel goed en verloor op 356 slechts 3 punten. De flauwe stemming ging gepaard met zeer weinig zaken voor alle internationale waarden. Het waren hoofdzake lijk de angstige houders die nog op winst zaten en deze winst- in casseerden door hun stukken te verkopen. Overigens hield men op het Damrak het. hoofd koel. Wall Street deed vrijdag een flinke stap terug. De gestegen werkloosheid in Amerika, als mede de grote mogelijkheid dat de belastingen nog dit jaar niet zullen worden verlaagd, vorm den factoren die een koersda ling bij kalme handel teweeg brachten. De Nederlandse hoofd fondsen lagen op de Newyorkse beurs aangeboden in de markt, hetgeen Philips op een koers verlies van twee en Unilever van 1 dollar kwam te staan. Hoofd zakelijk hierdoor daalde Philips 50) Nadruk verboden.) Ik herinnerde me nu hoe zeer ik ook trachtte te ontkomen aan die herinnering dat John het geld bitter nodig had gehad. Hij had de Middelbaar Techni sche school afgelopen, bezat geen cent, vond geen betrekking, droomde ervan naar Engeland te gaan en daar zijn geluk te beproeven. En ik herinnerde me ook, dat hij dikwijls de gashaard aanstak voor de oude juffrouw, eer we weggingen bij haar. Die haard stond in haar slaapkamer en ze placht hem een uurtje voor het naar bed gaan aan te doen. En ik dacht aan zijn vrouw. Ik had dikwijls de indruk gehad, dat hij haar getrouwd had om haar geld en dat ze moeilijk was, dat ze niet harmonieerden. Ze wilde niet, dat hij zo vorstelijk royaal geld uitgaf als hij het wenste. Maar toen ze dood was kon hij doen en laten met het geld wat hij wilde, hij was haar erfgenaam mèt het kind. In haar testament had ze beschikt, dat hij vOogd over haar kind zou zijn en het ver mogen van de kleine zou be heren. Mocht het kind eerder sterven dan hij, dan kwam dat fortuin ook aan hem. Toen hij die geweldige sommen had, kon hij zijn fantastische plannen verwezenlijken. Van dat moment af werd hij de grote zakenman, die nu en dan de wereld ver baasd deed staan over zijn Door WILLY CORSARI durf, zijn philantropie, zijn royale houding als werkgever. Maanden en maanden lang heb lk geworsteld met die ge dachten en met dat afschuwelijke vermoeden. Als ik John zag, lachte ik mijzelf uit. Maar nu me de ogen geopend waren, kon ik niet zo blind meer zijn als ik wenste. Tenslotte was ik jurist. Ik had criminologie gestu deerd en veel psychiatrische werken gelezen. Ik wist te veel, om me nog langer iets te kun nen wijs maken. Ik zag wat hij was: een geboren moordenaar. Niet iemand die tot het plegen van een moord of meerdere moorden komt, maar iemand die geen morele remmen bezit, die doodt zoals een tijger en zich niet bewust, is, daarmee iets ver keerds te doen. Ik begon ook te begrijpen, dat hij eenvoudig een grootheids- waanzinnige was. Gardner had volkomen gelijk, die doorzag hem het beste van allen! Zulke gekken lopen er veel rond. Soms worden ze alleen belachelijk ge vonden. Soms worden ze opge sloten. Soms slagen hun fantas tische plannen en dan heeft de wereld een nieuwe dictator, een nieuwe leider op een of ander gebied. En de gewone mensen gapen bewonderend en ongelovig alles aan. wat hij durft dromen en ondernemen en zien hem sla gen met zijn fantastische plan nen en vermoeden niet, als ze op hun knieën liggen voor hem, dat ze staren naar het spel van een waanzinnige. Toen ik eenmaal begon te zien. kon ik mijn ogen niet meer dichtknijpen. Toen zag ik bli hem al de typische trekken van de grote misdadigers. De buitenge wone ijdelheid, de zelfoverschat ting, de alle proporties te bul ten gaande eerzucht die wil be vredigd worden, tot elke prijs. Hij had bewondering nodig als een ander lucht om te ademen. Hij verschafte zich die ten koste van alles. Door gedichten te kopen. Door examenopgaven te laten stelen. En de jongen, die dreigde hem te verraden, werd vergiftigd. De leraar, die hem in de weg trad. viel van een trap. De vrouw, die hem hinderde, verdronk. Het kind viel te plet ter uit een raam. Ik zag in hem ook de merkwaardige, biologe rende charme die eigen is ge weest aan sommige beruchte misdadigers en in het bijzonder aan de grote gifmengsters, die soms nog allerlei mensen, tot de rechters toe, bekoorden, als haar schuld al zonneklaar was gebleken. Ze hebben bestaan de charmante vrouw die glim lachend een baby vergiftigde melk voerde; het bekoorlijke meisje dat haar verloofde ver giftigde en dan teder verpleegde de liefdadige grote dame die vergiftigd voedsel aan de armen uitdeelde en hen dan ging op zoeken om hun lijden te zién. Ze hebben bestaan, menselijke monsters die door iedereen werden geprezen om hun be minnelijkheid, hun aantrekke lijke manieren en zachtheid en die doodden, zoals een kat een muis doodt, zoals een gewoon mens een sigaret opsteekt of een kop thee drinkt. Uit vermaak, tijdverdrijf of baatzucht. Maar altijd onbewogen, zonder schijn van berouw achteraf, alsof het hun natuurlijk recht was te doden. Ik vond in hem ook terug de merkwaardige tederheid voor dieren, die grote misdadigers dikwijls hebben getoond. Neem je in acht voor mensen, die té veel van dieren houden. Ik heb ontelbare vrouwen ge kend, die schoothondjes ver troetelen, maar geen schijn van meegevoel kenden voor het lij den van hun medemensen. Neem je in acht voor hen. die zich sterker aangetrokken voelen tot de dieren dan tot de mensen. Zij verraden dat ze innerlijk dichter bij het dier staan en het dier voelt dat en hangt even sterk aan hen. Zoals de dieren, kennen ze geen zedelijke rem men, geen begrip van goed of kwaad en kunnen alleen door vrees voor straf van stelen of doden worden afgehouden. Zo als de dieren verscheuren en vernielen ze wat hun niet past en liggen daarna rustig en vol daan te slapen. John was liever tussen de dieren dan bij de mensen. Hij wés een dier. Waar schijnlijk begreep hijzelf nooit, dat hij abnormaal was. Dat gaat gewoonlijk zo bij abnormale mensen. De gezond voelenden zijn in hun ogen de gekken en onnatuurlijken. Met zijn scherp verstand en eigenaardige char me kostte het hem geen moeite, zijn misdaden geraffineerd uit te voeren en te verbergen. Nie mand kwam op de gedachte hem van zulke gruwelen te ver denken. Hij gebruikte de veilig ste methode van moorden. Wat hem in de weg stond, wat hem kwaad kon doen of tegenhou den in zijn onverzadigde honger naar macht en glorie, liet hij „verongelukken". Hij doodde mensen, zoals een ander lastige vliegen. (Wordt vervolgd.) INTERNATIONALS FLAUW vrijdagavond in Amsterdam tot 162, Unilever tot 144 en Kon. Olie tot 130. Gistermorgen zakten de koer sen nog verder weg. Voor Phi lips werd het laagst 159,20, Unilever 143.60 en voor Kon. Olie 129,20 genoteerd. De ope ning van de officiële beurs stelde zich boven genoemde koersen doch dit verhinderde niet, dat do koersdalingen, ten opzichte van het vorige slotni- veau. aan de ruime kant waren- Het Damrak ondervond gisteren geen enkele steun. De overige Europese beurzen waren in mi neur. De politieke situatie in enkele Europese landen hield de kopers uit de markt. Men gaf er de voorkeur aan een afwach tende houding aan te nemen. In het laatste beurshalfuur brokkelden de koersen nog iets af waardoor de internationale waarden op vrijwel het laagste punt van de dag de markt ver lieten. De handel bleef tot het einde toe zeer kalm. De leidende cultures en de scheepvaartwaarden waren ge makkelijker met weinig zaken. De stemming in de staatsfond- senmarkt was goed prijshou dend zonder meer. De handel in de lokale afdelin gen was van weinig betekenis met merendeels lagere koersen. De eerste koers van de 4% pro cent converteerbare obligaties „Van Gelder Papier" werd ge adviseerd op 106'.2, tegen 105 op basis van de laatste claimprijs van 25. Voor de introduktie van participatiebewijzen „Adi- ropa" bestond ter beurze, ge zien de algehele marktconstcl- latie, een redelijke belangstel ling. De uitgifteprijs werd vast gesteld op 552,20 per één par- ticipatiebewijs, vertegenwoordi gende tien participaties. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen Beursindices 5/7 6/7 9/7 472.0 329.1 140.1 238.1 144.1 475.2 332.8 141.9 236.5 144.3 352.2 458.4 324.5 138.5 237.6 141.3 349.8 341.8 Nabeurskoersen AKU: 354—359 slot 359 (354%) Kon. Olie: 129.00—131.00 gl (129.70)' Philips: 157.80—163.00 slot 163.00 (158.80) Unilever: 143.50—146.50 slot 146.50 (143.601 Hoogovens: 608612 slot 612 597%) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.0710.17, Ca nadese dollar 3.283.33, Ameri kaanse dollar 3.573.61, Franse frank (100 73.20—73.70, Belgi sche frank (1001 7.10—7.24, Ita liaanse lire (10.000 57.2559.25, Duitse mark (100 89.90—90140. Zweedse kroon (100) 69.50 70.50, Zwitserse frank (100) 83.20—83.70, Deense kroon (100) 51.8552.85, Noorse kroon (100) 50.2051.20, Oostenrijkse schil ling 100) 13.95—14.05, Portugese escudo (100) 12.55—12.70, Spaan se peseta (100, gr. coup.) 6.00— 6.15,

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2