r Amerikaanse kernproef op grote hoogte Geen overlevenden ramp met Italiaanse „DC-8" Laotiaanse neutraliteitsverklaring ingediend CKefarine 4 De strijd tegen de parachutisten op Nieuw-Guinea Vakcentralen gaan zich op 18 juli niet binden SOLEIA Eigen Haard HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN SNEL- STRIJKERS de BUCK 4-voudlge werking... vxlm geneeskracht! DINSDAG 10 JULI 1962 18e jaargang Nr 5645 badpakken f 11,50 FIERLINGER SPREEKT GERUCHT OVER NOVOTNY TEGEN DE OVERSTROMINGEN IN JAPAN De gevolgen van de Amerikaanse kernproef. BLIJDE GEBEURTENIS AAN MAROKKAANS HOF VERWACHT MALIK OFFICIEEL AANGEWEZEN VOOR BESPREKINGEN MET NEDERLAND AMBASSADEUR MALIK IN INDONESIË AANGEKOMEN BELGISCHE SOCIALIST RENARD DOOR BEROERTE GETROFFEN DE TOESTAND VAN CHURCHILL TERECHTSTELLINGEN IN ORAN RAMP IN PERZIE RELLETJES IN TURIJN Schietpartij aan de Syrisch-Israëlische grens Nasser krijgt zijn zin niet LUGUBERE VONDST Frankering bij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Verenigde Staten hebben maandagmorgen vroeg boven het eiland Johnston op grote hoogte een: krachtige kernbom tot ont ploffing gebracht. De gloed van de ontploffing kon in Honoioeloe worden waar genomen. De jongste proef was de vijf en twintigste in de huidige, in april begonnen serie. De bom. van megaton-sterkte, werd maandagmorgen tien uur Nederlandse tijd door een Thor- raket in de ruimte gebracht en kwam op een hoogte van tussen 320 en 800 kilometer tot ont ploffing. De explosie veroor zaakte een lichtflits, die in het op ongeveer 1200 km afgelegen Honoioeloe zichtbaar was en de zuidwestelijke, nachtelijke hemel gedurende minuten lang met een rosachtige gloed verlichtte. In juni zijn twee eerdere Ame rikaanse pogingen om op grote hoogte een kernontploffing tot stand te brengen, mislukt. De thans gelukte proef werd de af gelopen vier dagen vier maal uitgesteld, in verband met de weersomstandigheden. Volgens niet-officiële berich ten zou de sterkte van de bom tien megaton het equivalent van tien miljoen ton t.n.t. hebben bedragen. Deskundigen hopen door deze ontploffing waardevolle gege vens te verkrijgen over de mili taire mogelijkheden van kern explosies op grote hoogte, in het bijzonder wat betreft de invloed ervan op de verbindingen, de ionosfeej- en de Van Allen-stra- lingsgordel. Men verwacht dat de ontplof fing een groot gat in de iono- sfeer zal slaan, dat 32 uur lang van invloed zal zijn op de radio verbindingen boven de Stille Oceaan. In een officiële bekendmaking v,an de Amerikaanse commissie voor atoomenergie werd o.m. ge zegd, dat een kernbom van de megatonklasse op een hoogte van honderden kilometers boven Johnstoneiland tot ontploffing werd gebracht. De Verenigde Staten zijn voor- De directie van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Al Ita lia" heeft maandag te Rome medegedeeld dat er géén over levenden zijn onder de 94 inzit tenden 85 passagiers en 9 be manningsleden van het „DC- 8"-toestel, dat zaterdag j.l. ten noord-oosten van Bombay omlaag is gestort. Unieke pasvorm Leuke dessins vanaf SPORTHANDEL 5» Noordstraat 76 Telefoon 2532 HOGERE TEMPERATUREN Het K. N. M. I. deelt mede: Tussen een depressie voor de Golf van Biskaye en een hoge- drukgebied boven de Noordzee bleven bij ons noordoostelijke winden droge lucht aanvoeren, waarin flinke zonnige perioden voorkwamen. Voortgaande luchtdrukdalingen boven Frankrijk zullen ook van daag bij ons een matige tot vrij krachtige oostelijke wind instand houden. Er wordt dan over wegend zonnig weer verwacht met hogere middagtemperaturen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind. Overwegend zonnig en droog weer met hogere temperaturen. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachti ge oostelijke wind. DINSDAG 10 JULI v.m. n.m. Breskens 7.28 7.48 Terneuzen 8.03 8.23 Hansweert 8.43 9.03 Walsoordeij 8.53 9.13 WOENSDAG 11 JULI v.m. n.m. Breskens 8.28 8.52 Terneuzen 9.03 9.27 Hansweert 9.43 10.07 Walsoorden 9.53 10.17 ZON MAAN op onder Op onder Tuli 10 4.31 20.58 13.2S 0.29 11 4.43 20.58 14.34 0.49 12 4.33 20.57 15.41 1.12 13 4.34 20.56 16.49 1.37 14 4.35 20.55 17.57 2.08 15 4.37 20.54 19.03 2.46 99' De gevonden stoffelijke over schotten zullen naar Bombay worden overgebracht. Na identi ficatie en verrichting van de noodzakelijke formaliteiten zullen de doden naar hun land van her komst worden vervoerd. Indische functionarissen, die het toneel van de ramp hebben bezocht, verklaarden dat stukken van het wrak en de stoffelijke overschotten der slachtoffers over een gebied van naar schat ting 1.300 hectare verspreid la gen. Vele lijken waren zwaar ver minkt. Volgens de jongste officiële mededelingen zijn 46 van de 94 stoffelijke overschotten gebor gen. Een Amerikaanse zendeling heeft verklaard vernomen te heb ben dat het toestel tegen de top van de Nimgiri-heuvel is gevlo gen, waarna de passagiers eruit werden geslingerd. Hij voegde hieraan toe dat zich in het oerwoudgebied, waarin de „DC-8" is neergekomen, vele tij gers, panters, wilde beren en hyena's bevinden. Men heeft zondag in totaal 48 lijken van inzittenden van het toestel geborgen. De stoffelijke overschotten van de omgekomenen zullen, op last van de Indische inspecteur-gene raal van politie in de staat Ma- harasjtra, naar Poona worden overgebracht, waar zij ter aarde besteld of verbrand zullen wor den. Zdenek Fierlinger, voorzitter van het Tsjechoslowaakse parle ment, heeft maandag bij zijn aan komst in Londen de berichten, dat president Antonin Novotny weldra zou kunnen worden afge zet, een staaltje van „het verga ren van sensationeel nieuws'' ge noemd. Fierlinger is leider van een Tsjechoslowaakse parlementaire delegatie, die een bezoek van tien dagen aan Engeland brengt op uitnodiging van de Britse sectie van de interparlementaire unie. Naar Fierlinger zei, geniet No votny een goede gezondheid en is zijn positie in de communistische partij geenszins wankel. Fierlinger sprak ook de be richten tegen, dat Rudolf Barak, voormalig vice-premier van Tsjecho-Slowakije die nu gevan gen zit wegens activiteit tegen de communistische partij, spoe dig vrijgelaten zou kunnen wor den. „Niemand verwacht dat en niemand steunt Barak nog, be halve enkele journalisten die altijd naar iets sensationeels zoe ken", aldus Fierlinger. Volgens in Tokio ontvangen berichten bedraagt het aantal doden of vermisten, als gevolg van de overstromingen in Kioe- sjoe, in het zuiden van Japan, tot dusver ongeveer honderd. Twintigduizend mensen zijn dak loos. Tal van wegen en spoorwegen zijn door de overstromingen vernield, terwijl duizenden hec taren landbouwgrond onder wa ter staan. Ook maandag duurden de hevige regens, die oorzaak van de overstroming::" zijn, nog voort. nemens nog minstens één kern proef op grote hoogte te nemen, en wel met een zgn. „Regen- boogbom", die op een hoogte van ongeveer 800 kilometer tot ontploffing zal worden gebracht. Ook in geheel Nieuw-Zeeland werd de lichtflits van de ont ploffing waargenomen. Enkele seconden na de ont ploffing werden de radioverbin- gen tussen Wellington en Van couver, en die tussen Sydney en Vancouver gestoord, doch na zeven minuten waren de verbin dingen weer hersteld. Ook bui tenlandse persbureaus meldden dat de nieuwsuitzendingen over de Stille Oceaan slechts een zeer geringe storing hebben onder vonden. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde maandag het hoogst betreurens waardig te achten dat de Ver. Staten ondanks alle protesten zijn voortgegaan met hun kern proeven op grote hoogte. Volgens het Japanse ministerie van Verbindingen zijn de radio uitzendingen uit Honoioeloe, Californië en Johnston-eiland sinds maandagmorgen tien uur Nederlandse tijd volledig ge stoord. Het Russische persbureau Tass verklaarde naar aanleiding van de jongste proef, dat de „Ame rikaanse oorlogstokers in de Stil le Oceaan een misdaad hebben begaan, waartegen de gehele mensheid verbolgen had gepro testeerd." Het persbureau merk te op, dat de ontploffing heeft plaats gehad precies op de dag waarop in Moskou het wereld congres' voor algemene entwape ning en vrede is begonnen. De Russische ruimtevaarders Gagarin en Titov hebben ver klaard, dat ruimtevluchten en een verdere studie van de ruim te moeilijker worden als gevolg van proeven als de jongste Ame rikaanse kernproef. Functionarissen van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie hebben maandag in Washington gezegd dat eventuele gevolgen van de maandagochtend genomen kernproef op grote hoogte voor de Van Allen-gordel pas over minstens twee weken bekend zullen zijn. De commissie had voordien gezegd dat deze ge volgen, wanneer deze al zouden optreden, naar verwachting ge ring en slechts tijdelijk zouden zijn. De laagste gedeelten van de binnenste Van Allen-gordel be ginnen op een hoogte van on geveer 650 km boven het aardop pervlak. De bijzonderheden van de proef worden zorgvuldig geheim ge- houden, zodat het niet bekend is of het apparaat op de voorgeno men hoogte van 320 km of hoger is ontploft. In een korte, speciale uitzen ding van radio Marokko is maandagavond bekendgemaakt dat „aan het koninklijk paleis een blijde gebeurtenis wordt ver wacht". De geboorte zou in sep tember of oktober moeten ge schieden. Uit het communiqué blijkt ech ter niet om welke moeder het hier gaat. Dit zou een van de drie zusters van koning Hassan II kunnen zijn, die op 15 augus tus 1961 gehuwd is, of de vrouw van koning Hassan, wiens hu welijk volgens Marokkaanse ge woonte geheim gehouden moet worden tot aan de dag van de geboorte van het kind. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE WEST Bij de. aankomst te Onverwacht hing een oude Mohammedaanse priester bloemenkransen (ma- la's) om bij de hoge gasten. De Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik, is aan gewezen om in Washington met Nederlandse vertegenwoordigers overleg te plegen over de kwes- tie-Nieuw-Guinea, zo heeft pre sident Soekarno bekendgemaakt. Maandagmorgen is de Indo nesische ambassadeur in Mos kou, die de Indonesische delega tie bij de komende Nederlands- Indonesische voorbesprekingen zal leiden, in Djakarta aangeko men. Hij had een onderhoud van bijna twee uur met minister Soe- bandrio, met wie hij vervolgens naar het presidentiële zomerpa leis In Bogor vertrok voor een bespreking met president' Soe karno. Na zijn ontmoeting met Soe- bandrio weigerde Malik de pers te woord te staan. Bij de be spreking was ook aanwezig Soedjarwo Tjondronegoro, die tezamen met Malik heeft deel genomen aan de voorbesprekin gen met Nederland, die eerder dit jaar in Washington zijn ge houden en werden afgebroken. Welingelichte kringen in Dja karta zeiden, dat Malik en Soe djarwo waarschijnlijk binnen enkele dagen naar New York zullen vertrekken om daar de Nederlandse vertegenwoordigers te ontmoeten. De 51-jarige leider van de linksgerichte Waalse federalisti sche beweging, de socialist An- dré Renard, is zaterdag door een beroerte getroffen. Hij is sinds dien bewusteloos. Volgens het ziekenhuis is zijn toestand „zeer ernstig". André Renard, voormalig functionaris van de socialisti sche vakbeweging in Luik, was de leider van de revolutionaire stakingen die in december 1960 uitbraken en België op de rand van burgeroorlog brachten. Deze stakingen werden gehouden naar aanleiding van de belastingpoli- tiek van de Belgische regering. NOORDSTR. 84-86 TEL. 01150-2573 TERNEUZEN De Laotiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Quinim Pholsena, heeft maandag op de conferentie over Laos in Genève de neutraliteitsverklaring van de Laotiaanse regering ingediend. Hierin wordt onder meer ge zegd dat Laos „geen enkele overeenkomst of militaire allian tie zal aangaan, die onverenig baar is met de neutraliteit van het koninkrijk Laos". Laos zal „geen enkel land toestaan Lao- tiaans grondgebied voor militai re doeleinden of voor inmenging in binnenlandse aangelegenheden van andere landen te gebruiken, en bescherming van geen enkel bondgenootschap, of militaire coalitie erkennen". Hierachter staat tussen haakjes: (De Zoavo inbegrepen). In een voetnoot staat vermeld dat dit zinsdeel zal worden ingevoegd wanneer de leden van de Zuidoostaziati- sche verdragsorganisatie de be scherming over Laos „niet offi cieel zo spoedig mogelijk terug trekken". Laos zal „directe en onvoor waardelijke hulp" van alle lan den aanvaarden die Laos willen bijstaan bij de opbouw van een onafhankelijke economie. De vijf grondslagen van vreedzame co- existentie zullen volgens de ver klaring „resoluut worden toege past". De Geneefse conferentie over Laos is zondagavond uit het slob gekomen waarin zij enkele da gen tevoren was geraakt, aldus is van welingelichte zijde te Ge nève vernomen. Het Westen gaat thans ak koord met ontwerp van de neu traliteitsverklaring die de nieu we Laotiaanse regering zal in dienen ter onderschriiving van de internationale akkoorden die men te Genève heeft bereikt. Westelijke diplomaten waren in het begin teleurgesteld over het ontwerp omdat er niet in wordt gezegd dat de strijdkrach ten van de drie politieke rich tingen in Laos zullen worden ontbonden. Tijdens het weekeinde hebben de afgevaardigden ter conferen tie achter de schermen hun on derhandelingen voortgezet. Verwacht wordt dat thans, nu men de conferentie weer op gang heeft gebracht, spoedig een vol tallige bijeenkomst van de veer- tien-landenconferentie zal wor den gehouden. Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van CHefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. jé •BEROEMDE' GENEES/H/DOftEN 4 IN ÉÉN TABLET Glazen buiaje 20 tabletten 0,80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Volgens een officieel medisch bulletin is het been van sir Win ston Churchill, dat hij door een val gebroken heeft, nogal opge zwollen. Maar er is geen alge mene verontrusting en de patiënt voelt zich goed. Van welingelichte zijde te Oran is vernomen dat Algerijn se autoriteiten na de schietpar tijen van donderdag te Oran 49 Mohammedanen zouden hebben doen terechtstellen. Eenheden van 't bevrijdings leger hadden de mannen aange houden en ontdekt dat zij wa pens bij zich hadden. Volgens mededelingen van betrouwbare zijde zouden in de nacht van zaterdag op zondag 19 agenten van politie 's nachts zijn weggevoerd. Het is niet be kend of het hier om Europeanen of Mohammedanen gaat. De Nederlandse strijdkrach ten zijn in het afgelopen week einde met succes opgetreden tegen de Indonesische parachu tisten die ruim veertien dagen geleden bij Merauke zijn geland. In de overigens schaarse com- muniqué's van de afgelopen twee dagen wordt over deze ac tie gemeld dat niet alleen een niet nader genoemd aantal pa ra's buiten gevecht is gesteld doch dat tevens een grote hoe veelheid materiaal is buitge maakt. In het communiqué van maandag wordt gesproken van een „grote hoeveelheid uitrus ting" van parachutisten die in Nederlandse handen is gevallen, terwijl zondag reeds officieel was bekendgemaakt dat een grote buit, waaronder wapens en een grote hoeveelheid muni tie, op de para's was veroverd. De oorspronkelijke sterkte van de groep parachutisten, die rondom Merauke is geland en waartegen de actie onder moei lijke terreinomstandigheden moet worden gevoerd, wordt geraamd op ruim honderd man. Zij lieten een deel van hun ma teriaal, dat met afzonderlijke parachutes was afgeworpen, achter op de plek waar het te recht was gekomen. Uit de communiqué's kan worden afgeleid dat de inten sivering van de actie tegen de parachutisten in dit gebied volgt op het de vorige week genomen besluit om voor Merauke de burgerlijke uitzonderingstoe stand af te kondigen. Inmiddels wordt in het maan dag te Hoilandia uitgegeven communiqué nogmaals tegenge sproken, zij het indirect, dat nieuwe landingen van Indonesi sche para's zouden zijn geschied. „Buiten de actiegebieden, die door de commandant van de strijdkrachten zijn aangegeven, dus nabij Klamono, Temina- boean, Kaimana, Merauke en op het schiereiland Onin zijn er geen activiteiten hekend", aldus het communiqué. Wel is meegedeeld dat behalve enige para's, die in de buurt van Me rauke zijn gesneuveld of gevan gen werden genomen, zich bij Kaimana wederom enkele para's aan de bevolking hebben over gegeven. „In andere gebieden werden geen activiteiten van enig belang gemeld", zegt het communiqué. „Het is stellig niet de bedoe ling dat wij ons tijdens het ge sprek met de regering op 13 juli aanstaande aan afspraken bin den. De bijeenkomst over de mogelijkheden en wenselijkheden van de loonpolitiek draagt een zuiver informatief karakter". Dit verklaarde gistermiddag de voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, toen hij op vragen van afgevaardigden van de ver bondsraad van de K.A.B. mede- Voor zover tot nu toe bekend zijn er bfj de botsing- tussen een trein en een autobus, die zich maandagmorgen op 140 km ten zuiden van Teheran heeft voor gedaan, 45 mensen om het leven gekomen. Er zijn een dertigtal gewonden. De autobus zat propvol. Vlak vóór het ongeluk had de chauf feur de passagiers opgenomen van een andere bus, die met pech te kampen had. De chauffeur, die op slag werd gedood, heeft geprobeerd de bus over de overweg te loodsen vóór de komst van de sneltrein die van Teheran op weg was naar Mes hed. De schok was zó hevig, dat de bus een tiental meters naar voren werd geworpen. Drie wa gen van de trein sloegen om. De overwegwachter zou gear resteerd zijn. Bij relletjes voor een vak bondskantoor in Turijn zijn 35 mensen gearresteerd. Zeventig politiemannen liepen verwon dingen op. Zoals bekend hebben de vakbonden een staking van drie dagen uitgeroepen voor de arbeiders in de metaalindustrie. Zij willen een nieuw arbeids contract. Zaterdagavond verza melde zich een menigte voor het vakbondskantoor, omdat men vernomen had dat de vakbond erin had toegestemd om met de Fiatfabrieken afzonderlijke on derhandelingen te voeren. Nadat er een paar ruiten waren inge gooid greep de politie in. delingen deed over het binnen kort te houden gesprek met de regering. De heer Middelhuis zei, dat de regering mededelingen zal doen en dat daarna zowel intern dooi de vakcentralen als onderling overleg zal worden gepleegd. „We hebben het zelf in de hand tot welke afspraken wij ons kunnen laten verleiden", aldus dc K.A.B.-voorzitter. Volgens Israëlische legerkrin- gen hebben Syrische militairen maandag het vuur geopend op een groep Israëlische landme ters, die te Kfar Szold in 't uiter ste noorden van Israël aan het werk waren. Israëlische grensbewakers scho ten terug. Het vuurgevecht, waarbij één Israëlische grenswachter werd gewond, duurde anderhalf uur. Op de internationale economi sche conferentie van Afrikaanse, Aziatische en Latijn-Amerikaan se landen te Cairo, is maandag 't voorstel van president Nasser van de Verenigde Arabische Re publiek verworpen om de naam van de conferentie te veranderen in „conferentie voor vooruitgang en vrede". De afgevaardigde van Tangan- jika verklaarde naar aanleiding van dit voorstel, dat de conferen tie geen politiek karakter heeft. De conferentie houdt zich bezig met de economische problemen van de minder ontwikkelde lan den. Een inwoner van Wachtebeke, bij Zelzate, heeft bij het spitten in zijn tuin een lugubere vondst gedaan. Hij stootte n.l. op het geraamte van een betrekkelijk jonge man. Uit een eerste on derzoek maakt men op dat het waarschijnlijk de stoffelijke res ten zijn van een man die onge veer een eeuw geleden als ver mist werd opgegeven.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1