Provinciaal nieuws "Voetstappen op óe trap A.O.W. moet werkelijk pensioen worden SLUISKIL. ZUIDDORPE. Pagina 2 DE VRITE ZEEUW MAANDAG 9 JULI 1962 TWEE VERKEEKS- ONGELUKKEN MET DODELIJKE AFLOOP Zaterdagavond liehben op tie grote verkeersweg nabij Terhole Lu de wijk Rustwat korte tijd na elkaar twee verkeersongelukken plaats gehatl, die eik liet leven van een inens tengevolge heeft gehad. Omstreeks half acht slipte door tot nog toe onbekende oor zaak een auto, waarin drie jonge lui zaten. De auto vloog tegen een betonnen paaltje en door de schok werden de drie nog jeugdi ge inzittenden naar buiten geslin gerd. De 17-jarige mej. P. Kaan, wonende te Zaamslag, in de buurtschap De Griete, overleed kort na het ongeluk. De auto werd bestuurd door de 19-jarige G. v. d. Berge, terwijl als medepassagier nog een vriend van de bestuurder in de auto zat. Beide jongelui zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis St Lidwina te Hulst vervoerd. Voor hun leven wordt gevreesd. De Groepscommandant der Rijkspolitie te Kloosterzande ver zoekt de bestuurder van een klein model auto (vermoedelijk een vierpersoons Opel), die op zater dag 7 juli j.l. des avonds om half acht op de Havendijk te Terhole getuige is geweest van een auto ongeluk, waarlijj de 17-jarige mej. P. K. uit Zaamslag 0111 het leven is gekomen, zich met hem in verbinding te stellen (telefoon 01148—375). De autobestuurder is na het ongeluk naar de plaats van het ongeval teruggekeerd, doch daar na weggereden in de richting Zaamslag, De bestuurder droeg een bril een was blootshoofd. Ongeveer een half uur is de 30- jarige A. Nuyens uit Klooster zande. die per bromfiets de plaats naderde, waar het bovenstaande auto-ongeluk was gebeurd, even eens geslipt. Hij sloeg tegen de grond en werd zwaar gewond. Hij is zondagochtend in het zieken huis te Hulst overleden. De heer Nuyens kwam met zijn brommer aangereden ter hoogte van de plaats waar zojuist het voorgaande ongeluk had plaats gehad. Van ongeveer 200 m af stand bemerkte hij de drukte op de weg en rijwielpad van mensen die het ongeluk bespraken. Vermoedelijk door te krachtig remmen, kwam hij zó ongeluk kig te vallen, dat hij zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Hulst werd overgebracht, waar hij in de loop van zondagmorgen is over leden. Het slachtoffer was gehuwd en had één kind. TËRNEÜZEN Zr. H. -I. Loef, adj.-directrice •ïuliana-ziekenhuis teraarde- hesteld. Vrijdagmiddag vond op de be graafplaats Hofwijk te Rotter dam de teraardebestelling plaats van de vorige week te Den Haag overleden adjunct-directrice van het Julianaziekenhuis alhier, zr H. J. Loef. Vanuit Terneuzen was een autobus vertrokken met een 50- tal leden van de personeelsstaf van het ziekenhuis, die de ontsla pene op haar laatste tocht uitge leide wilden doen. Zr Loef begon in 1928 haar op leiding tot verpleegster in het ziekenhuis ..Eudokia" te Rotter dam en vervolgens in het zieken huis Maasoord" (nu Deltazie kenhuis). Na dc oorlog vertrok zij naar Indië, waar zij werkte in een ziekenhuis op Java. In het Rode-Kruisziekenhuis te Den Haag had zij al eerder een oplei ding tot operatiezuster gevolgd. In 1953 volgde haar aanstelling tot adjunct-directrice van het ..Julianaziekenhuis". Vanuit de Mathenesserlaan 470, waar de overledene stond opge baard, vertrok men naar de aula van de begraafplaats waar een rouwdienst werd gehouden, die werd geleid door de predikanten W. C. van Hattem uit Terneuzen en W. J. van Meeuwen uit Hoek. Onder hen die de rouwdienst bijwoonden, bevonden zich de ge neesheer-directeur van het Julia naziekenhuis dokter H. A. Boland en echtgenote, dokter A. C. Nieu- wenhuyzen Kruseman. collega's en vrienden van zr. Loef. Tussen beide predikaties speel de het orgel: „Laat mij slapend op U wachten". Op de begraafplaats bad ds Van Hattem het Onze Vader. Een broer van de overledene dankte hierna voor de laatste eer de overledene bewezen. Het was een plechtigheid, die door haar soberheid diepe indruk op de aanwezigen maakte. Aanrijding. Zaterdagmorgen te ongeveer kwart over acht had in de Axel- sestraat op het kruispunt Zuid- landstraatAxelsestraat—Dok- weg een aanrijding plaats tus sen twee auto's. De heer J. L. D. uit Terneu zen verleende, toen hij met de door hem bestuurde auto de Axelsestraat wilde oversteken, om de Dokweg in te rijden, geen voorrang aan de. voor hem van rechtskomende Belgische auto, bestuurd door de heer F. F. L. G. uit Ledeberg. Bij de daarop volgende aanrij ding werden beide auto's zwaar beschadigd. Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde cum laude voor het kandidaatsexamen geschiedenis onze stadgenoot de heer J. W. Marsilje. Politie Sportvereniging organi seerde oriëntatierit De Ternenzense „P.S.V." orga niseerde zaterdagnamiddag haar jaarlijkse oriëntatierit per fiets over een afstand van ongeveer 13 km. Het parcours liep door Ter neuzen en de naaste omgeving. Het was verdeeld in drie étap pes, waarbij de deelnemers dus tot drie maal toe een opdracht kregen. Een minder eenvoudige opgave was het bemachtigen van een ei, dat was verborgen op een eilandje in de sportparkvijver. Hiervoor was echter een rubber boot ingelegd. Geen der deelne mers heeft daarbij een nat pak opgelopen. Ook verscheidene andere over heidsdiensten namen aan deze oriëntatierit deel. De „P.S.V." moest ditmaal de in haar bezit zijnde wisselbeker aan de P.T.T. afstaan. Het eindpunt lag bij de water toren en daar werden ook de nrijzen uitgereikt door adjudant Russchen, bij afwezigheid van de korpschef, de heer Van Ooyen. De uitslag: 1. hh. BosSchot (douane) 0 strafpnt; 2. hh. Van DrielJan sen (PTTi 4 s.p.; 3. hh. De Jon geDe Feijter (PZEM) 4 s.p.; 4. hh. Van Doeselaar Sr en Jr Gemeentesecretarie) 15 s.n.; 5. dames De Beste—v. d. Linde (PSV) 19 s.p.; 6. hh. De Vos— Riemens (PTT) 28 s.o.7. hh. VermeireScheele (Kon. Mar.) 29 s.p.; 8. hh. BakkerVan Ben- degem tPTT» 37 S.D.; 9. hh. De BruijneBuiize (Belastingen) 38 s.p.; 10. hh. Van DixhoornMaas PTTi 40 s.p.; 11. hh Van Over- meerenDieleman (PSV) 45 s.p.; 12. hh. Den HamerMeertens (Kon. Mar.) 46 s.n.; 13. hh. v. d. GoesBaert (PSV) 61 s.p.: 14. SmitPenne (PSV) 67 s.p. en 15. hr en mevr. Russchen (PSV) 94 s.p. Daar de PTT met de drie best geklasseerde koppels uit de wed strijd kwam, werd aan haar de wisselbeker uitgereikt. Drumhandwedstrijd en -show Na de drumbandwedstrijd en -show, die zaterdagnamiddag op de Markt te Terneuzen werd ge houden, heeft burgemeester mr. H. Ri.ipstra, de prijzen (zilveren medailles) uitgereikt, waarbij de jeugddrumband uit IJzendijke als eerste uit de strijd kwam. De tweede prijs werd gewon nen door „Excelsior" uit Goes, die tevens eerste eindigde in de showwedstrijd. De derde prijs werd behaald door het Tamboer en Pijperskorps „Irene" uit Ter- Geslaagd. Voor de basisopleiding van het Nederlands Genootschap voor Leerkrachten bij het Nijverheids onderwijs, slaagden onze stad genoten de heren C. M. Michiel- sen, P. van Meenen en J. Ruts. HULST Huldiging ten gemeentehuize. Zaterdagmiddag werden het Reizend Zeeuws-Vlaams Volks toneel en de Camere van Rheto- rica „De Transfiguratie" uit Hulst op het gemeentehuis door het college van B. en W. gehul digd voor de onderscheiding be haald op 't Zeeuwse Landjuweel door resp. als eerste en tweede te eindigen. In zijn welkomstwoord bracht burgemeester Leckefeer zijn grote vreugde tot uitdrukking dat het twee amateurtoneelver enigingen uit Hulst gelukt is om beslag te leggen op de twee hoogste plaatsen in het Zeeuwse Landjuweel. Spreker bracht naar voren, dat ondanks de opmerking van de gedeputeerde, de heer Van Poelje, dat Zeeland cultureel vrij arm is en dat het amateurtoneel afneemt in Zeeland, de gemeente Hulst tenvolle achter de beide Hulster amateurverenigingen staat. In verband hiermede merkte de burgermeester op dat de ge meente-subsidies goed besteed zijn. Hij brak een lans voor ster kere subsidiering aan het cul tuurtoneel. met name door Ge deputeerde Staten. Tot slot wenste de burgemees ter het R. Z. V. T. veel succes toe als zij in mei 1963 de pro vincie Zeeland met het nu be kroonde stuk „De gecroonde Leerse" van Michael de Swan in Haarlem zal vertegenwoordigen in de strijd voor het Landjuweel. Vermeld mag nog worden het feit dat de heer Cor Verdonschot alhier aanwezig was. die bij de prijsuitreiking van het Zeeuws Landjuweel een extra-prijs kreeg voor de sfeervolle opbouw en be schildering der décors van ,,De gecroonde Leerse". Openluchtspel „De getemde Feeks". Zaterdagavond viel Hulst de eer te beurt het bekende Reizend Volkstheater uit Antwerpen (af deling van het Nationaal Toneel van België)te zien optreden in het openluchtspel „De getem de Feeks" van William Shakes peare. Rik Jacobs, één der beste Shakespeare-regisseurs van Bel gië en tevens spelleider van het R. V. T. vond namelijk de Grote Markt te Hulst met het histo rische raadhuis een uitstekende entourage om het spel succes vol te kunnen vertonen. Het was te betreuren dat het geluid zeer zwak was, doch de kans bestaat dat dit toneelge- beuren tot een jaarlijkse traditie wordt, waarbij dan dit euvel niet meer zal voorkomen. Accordeon- en niuziek- examen. Op zaterdag 7 juli werd door d< Werkgemeenschap van Ne derlandse Accordeonorganisaties een examen gehouden voor ac cordeon en muziektheorie in de Muziekschool te Hulst. Het was voor de êerste maal dat dit examen in Zeeuws-Vlaan- deren werd gehouden. De deel name was zeer groot n.l. 38 ka didaten. Examinatoren Waren de he ren Wim de Ruiter, directeur van de Ned. Werkgemeenschap uit Rotterdam, en Frans van Capelle, hoofdleraar accordeon van het Amsterdams Conserva torium. Na afloop van het examen werden de diploma's uitgereikt door de burgemeester van Hulst. In een kort slotwoord dankte de heer Mannaert burgemeester Lockefeer en de examinatoren en spoorde de kandidaten aan om de strijd voor het accordeon, door het spelen van goede mu ziek, voort te zetten. De uitslag luidde Elementair diploma. Mariëtte Anné, Hulst, 73% pnt;Bert van de Bergen, Axel. 66 pnt; Arn. van de Branden, Clinge, 66 pnt; Annelies de Bruijn 69 pnt; Marie Th. de Brurjn 68% pnt; Ad. d'Hondt, 75 pnt; Roze- micke Kas, 81 pnt; Hanny Kaij- zer, 66% pnt; Lisette Kourjzer, 68 pnt en Anton Lockefeer, 69% prt; Mariëtte Lockefeer. 75 pnt. Allen te Hulst; Marianne Matte- lé. Axel, 70 pnt; Ri? de Silva. Heikant en Paula de Wilde, Hulst, 68% pnt. Diploma A.: Erna Biesebrock, St. Jansteen, 78pnt; Paul van de Bilt, Axel, 65 pnt; Peter de Boer. Hulst, 79%- pnt; Mary van de Bogaert, Hulst, 76 pnt; Riet Bolsens, Clinge, 81 pnt; Ria Boone, Hulst, 80 pnt; Marie-José de Bruijn, Hulst, 69 pnt; Anny de Dijcker, De drumband „Excelsior" ui neuzen. De vierde prijs was voor de drumband van de „Harmonie Terneuzen" en de vijfde prijs werd behaald door de drumband van de ..Koninklijke Harmonie" uit Hulst. uit Middelburg, de drumband van de „Harmonie „Terneuzen", de jeugddrumband uit IJzendijke en het tamboer en pijperkorps „Irene" uit Terneuzen een grote show op de Markt, die eveneens veel belangstelling trok. De gehele show en wedstrijd werd georganiseerd door het be stuur van de „Harmonie Terneu zen" in samenwerking met de plaatselijke V. V. V. en de Mid denstandvereniging „Klimop". AXEL Dodelijk verkeersongeluk. Zaterdagavond om ongeveer elf uur heeft op de weg Kijkuit Axel, ter hoogte van het Poolse Kruis, een ernstig verkeersonge luk met dodelijke afloop plaats gehad. De heer E. F. Broeckaert. wo nende in de Julianastraat alhier, keerde op zijn bromfiets huis waarts na een bezoek aan zijn ouders te Heikant te hebben ge bracht. Door een tot nu toe on bekende oorzaak is de ongeluk kige ter hoogte van het Poolse Kruis tegen een boom gereden. Dokter K. Boor. die spoedig ter plaatse was, constateerde bij het slachtoffer een schedelbasis- fractuur en liet hem naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren, waar hij om drie uur 's nachts is overleden, zonder bij kennis te zijn geweest. De ongelukkige laat een vrouw met zes kinderen achter, waar van de oudste 12 jaar is en het jongste kind 2 jaar. Goes (Iemonsteerde een keurig uitgevoerde wandelmars in ile .....en van nu neuzen. Door WILLY CORSARI 49) Nadruk verboden. Destijds was hij gehuwd met rijn eerste vrouw. Ik ging samen met hen naar Wight, tijdens een vakantie van John. Zij verdronk daar op een morgen toen ze waren gaan zwemmen. Ik voel de me niet erg goed en wilde niet mee. Naderhand knapte ik op en ging naar de plaats, waar we gewoonlijk zwommen. Ik kwam te laat. Ze had, vertelde John me, kramp gekregen en was vrij ver in zee geweest. Hij had haar niet meer tijdig aan land kunnen brengén, want hij was niet erg sterk. Ik maakte mezelf bittere ver wijten dat ik juist deze morgen niet was meegegaan, want ik zwem uitstekend. John scheen gebroken van verdriet. Ik stelde een voorge nomen reis uit en bleef bij hem. Na een tijdje gingen we samen op reis. Kort na zijn terugkeer viel zijn stiefkind uit een ven- s;er te pletter. Hij was altijd buitengewoon lief voor het kind geweest en zei treurig: „Het was alles, wat ik nog had van mijn vrouw." Korte tijd daarna ontmoette ik iemand, die leraar was ge- wees op de kostschool in mijn tijd. De man had er geen flauw vermoeden van wat er gewor den was van Jan Rechter en dat hij nog altijd mijn beste vriend was. We lunchten samen en toen volgde er een gesprek, dat me ontzettend schokte. John en ik waren op kost school gemengd geweest in iets, zonder dat iemand dit verder vermoed had. Het liep tegen de examens, ik stal examen-opga ven uit de hamer van de direc teur, die een paar dagen af wezig was, om John te helpen. Een leraar betrapte me. Na tuurlijk vertelde ik het aan John. Ik verwachtte niet anders dan van school te zullen worden gestuurd. Maar de volgende nacht gebeurde er iets dat mij redde. De leraar in kwestie was een ziekelijke man, die veel leed aan slapeloosheid. Als we alle maal in bed lagen, placht hij naar de bibliotheek te gaan en daar halve nachten te zitten lezen. Die nacht viel hij van de trap en brak zijn nek op de stenen van de gang. Als kind ben je gruwelijk egoïstisch. Ik had nooit van de man gehc-den en vond zijn dood een ware uitkomst. Tijdens die lunch bracht mijn vroegere leraar dio zaak ter Sas van Gent, 68 pnt; Marijke de Jaeger. Sas van (Jent, 69% pnt; Elly Engels, Koewacht, 73 pnt; Els Langerack, Axel, 68 pnt; Ria Maes, Axel, 66 pnt; Ferry Mannaert, Hulst, 82 pnt; Ninon Mannaert, Hulst, 89 pnt; Ingrid Notschaele, Sas van Gent, 78 pnt; Ingrid Pieters, Sas van Gent, 80% pnt; Marleen Piers- sens, Heikant, 77 pnt; Paul de Rijcke, Axel, 71% pnt; Bertie Smulders, Hulst, 71% pnt; Deany na Voerman, Sas van Gent, 70 pnt; Lottie Vonek, Axel, 69 pnt en Marie-José Willaert, Clinge, 76 pnt. Diploma B.: Joke van Vlierberghe, Heikant, 84 pnt. Diploma C.'. Ine Mannaert, Hulst, 85 pnt. Reis naar Brussel. Een groot aantal leden van de „Vereniging van Jubilarissen" der Nederlandse Stikstof Maat schappij te Sluiskil heeft zater dagmiddag een uitstapje naar Brussel gemaakt. Dank zij de medewerking van de hoofddirec tie te Brussel en de directie van het Sluiskilse bedrijf is deze reis een der maoiste geweest, die de „Vereniging van Jubilarissen" tot nu toe heeft gemaakt. Met drie bussen vertrokken de leden, waarvan de meesten door hun echtgenote waren vergezeld, uit Terneuzen, Sas van Gent en Sluiskil. In de omgeving van het Atomium werden zri verwelkomd door de Brusselse directie, waar na direct met de tocht, die als voornaamste doel de omgeving van Brussel had, werd begonnen. Op deze uitzonderlijk mooie tocht werden de reizigers door de leden van het Brusselse hoofdkantoor uitvoerig ingelicht omtrent de zeer vele bezienswaardigheden. Een aantrekkelijk rustpunt was het 18 ha grote meer van Genval, op enkele kilometers afstand van de métropole gelegen. Ook de merkwaardigheden van de stad zelf werden niet verge ten. Vol bewondering hebben de leden van de vereniging vertoeft op de Grote Markt, één van de mooiste plaatsen van West Euro pa. w aar men zich te midden der orachtigo historische gebouwen, in de Middeleeuwen waant. Na het welverzorgd» diner werd de sprookjesachtige ver lichting der stad bezichtigd. ZAAMSLAG Muzikaal bezoek Zaterdagmiddag te 3 uur iracht het muziekkorps „De Vol harding", onder leiding van haar directeur de heer J. Meijers, haar gewaardeerd jaarlijks bezoek aan de buurtschap Spui. voor welk uitstapje particuliere auto's be schikbaar waren gesteld. Nadat de auto's nabij het sport terrein waren geparkeerd, werd het gezelschap verwelkomd door de heren De Witte en Wolfert, waarna een muzikale rondgang door Spui werd gemaakt, om ver volgens de voetbalwedstrijd Spui Tern. Boys op te luisteren. Vóór de aanvang hiervan werd een verversing aangeboden en werden enige marsen gespeeld. Ook tijdens de rust liet „De Vol harding" populaire muziek horen. Na afloop van de wedstrijd werd nog een muzikale wande ling over het terrein gemaakt, om daarna weer in de gereed st» ande auto's te stappen om te half zes in Zaamslag te arrive ren. Bisamratten gevangen. Toen de heer G. van Dijk, wo nende te Zuiddorpe, donderdag aan hel vissen was in het vis water „Het Boeregat" alhier, had hij het geluk twee kanjers van bisamratten te vangen. De ratten zijn ter ontleding op gezonden naar Wageningen, ter wijl de betreffende instanties al hier van de aanwezigheid van dit buitengewoon schadelijk gedier te op de hoogte zijn gesteld. sprake. Hij zei: „Er kunnen gekke dingen gebeuren op een kostschool. Herinner je je dat ongeluk? Ik was er destijds zeker van. dat het veroorzaakt was door een misplaatste grap. De trap was met zeep inge smeerd! Maar toen ik de direc teur erover sprak, merkte ik dadelijk dat hij er niets voor voelde, die zaak uit te zoeken. Het zou natuurlijk een heel schandaal hebben gegeven voor zijn school en eindeloze last. Hoe het zij, de zeep was ver dwenen toen ik Weer nakeek. Maar iets is er toch van uitge lekt, dat heb ik wel eens ge merkt." Het gaf me een schok, hoewel ik op dat moment de zaak niet wilde doordenken. Maar daarna zei hij nóg iets. „Herinner je je die ooezemVriend van je, die zulke mooie verzen maakte? Later heb ik gemerkt, dat hij die kocht van een jongen, je weet wel, die lange slungel Da vid Lang. Die snoepte zo graag en verkoel* zijn verzen. Op een dag liet hij me er een lezen, want het stak hem blijkbaar toch wel dat een ander er om bewonderd werd. Ik vond het een onprettig geval en sprak er met Rechter over. Hij ontkende het heel heftig. Het was net in de examentijd en ik vond het beter, de zaak te laten rusten tot later. Ik had het druk en het leek me ook niet billijk, een jongen juist nu nerveus te ma ken. Op dat moment geloofde ik eigenlijk absoluut dat David loog. Maar toen de examens voorbij waren, werd hij .ziek en hij stierf, eer ik de zaak onder zoeken kon. Ik heb pas jaren later gemerkt, dat hij inderdaad (Van onze sociaal-economische medewerker» Het ziet er naar uit, dat de bestaande uitkering krachtens de Algemene Ouderdomswet zich langzaam van een bodem-uitkering zal ontwikkelen tot een minimum-pensioen. Tussen deze beide begrippen is 'n aanmerkelijk verschil. Een bodemuitkering, zoals onze bejaarden thans ontvangen, is een beperkte tegemoetkoming in de kosten van de levensavond. De hoogte van de uitkering is zodanig gesteld dat gerekend wordt op een aanvullend pensioen waarvoor de bejaarde zelf moet zorgen.Zodra wij spreken over 'n minimum-pensioen dan denken wij aan een ouderdomsuitkerin,;. die voldoende is om van te leven. Daarbij wordt dan gemikt op het sociaal-minimum. Er zijn verschillende tekenen aan de wand van onze sociale voorzieningen die op de gemelde ontwikkeling wijzen. In de eer ste plaats wordt er van de zijde der bejaarden-organisaties zelf op aangedrongen. Verder wijst ook het advies van de Stichting van de Arbeid in verband met de komende huurverhoging er op dat men bereid is de oude garde zo soepel mogelijk tegemoet te treden. Ook in de S. E. R. vinden wij menig voorstander van deze ontwikkeling. De gedachten in die richting zijn al zover voortgeschreden dat men in de kringen van de levens verzekeringsmaatschappijen zich reeds gaat beraden over dit pro bleem. In een nummer van „de Verzekeringsbode" maakt de heer Lod. S. Beuth enige opmer kingen over het vraagstuk. Naar een Volkspensioen? Het is niet te verwachten dat er in kringen van de institutio nele beleggers veel geestdrift zal worden getoond voor een voikspensioen. Vanzelfsprekend zal men de invloed nagaan, die zo'n staatsverzekering heeft op de particuliere verzekeringen. In het bedoelde artikel wordt gesteld dat in de totale pen- sioersector thans ongeveer 3 Vr van het nationale inkomen ad 35 miljard wordt gespaard. Dat is een slordige 1200 miljoen gulden. Hiervan zal ook na de invoering van het volkspensioen nog wet 200 miljoen als pen sioenbesparing gehandhaafd blij ven voor de hogere pensioenen. Ongeveer een miljard bespa ring voor pensioendoeleinden zou dus vervallen. Onder meer zouden het Algemeen Burgerlijk pensioenfonds en het Algemeen Mijnwerkersfonds gedeeltelijk en de bedrijfspensioenfondsen ge heel kunnen verdwijnen. Al deze fondsen werken immers volgens het systeem van een kapitaal dekking terwijl een volkspen sioen via een omslagstelsel zou werken. Bij dit laatste systeem wordt er niet gespaard. Het voor de bejaarden benodigde pensioen wordt immers direct betaald door inhouding op het inkomen van de produktieve groepen. Twijfel rijst Nu wordt erkend dat het weg vallen van de noodzaak om een miljard te besparen nog niet in houdt dat dit in werkelijkheid ook zal gebeuren. Onder meer zou de overheid de besparingen kunnen stimuleren door de be- lastingpolitiek en andere maat regelen. Voorts zou de staat overschotten op de lopende reke ning kunnen kweken. Aan de mogelijkheden om deze bespa ringen in stand te houden, wordt echter getwijfeld. Bij de gemaakte bezwaren wordt er op gewezen, dat de enkel heel goede gedichten had geschreven, z'n moeder had die bewaard." Ik zei niets. Maar Niet was, ol er plotseling spoken rondwaar den in de lichte zaal waarin wij zaten. Ja, David was gestorven. Hij snoepte altijd van alles waar hij maar aan kon komen en op een dag at hij een koek op, die was vergiftigd met arsenicum, om er de muizen mee te doden waar we erg last van hadden. Een seconde lang had ik een vreselijk visioen. Ik zag het ge zicht van mijn vriend als een beminnelijk, fascinerend mas ker. En achter dat masker gluurde een ander gelaat: koud, wreed, demonisch. Toen lachte ik mezelf uit. Maar na dat gesprek begon nen allerlei herinneringen zich aan mij op te dringen. Ik leefde in een wakende angstdroom, waarin gestalten rondwaarden en beschuldigend wezen naar de man, in wie ik van jeugd af aan een ideaal had gezien. Daar was de oude juffrouw Erbach. die me dat geld naliet. Ze had het me beloofd en ik had tegen John gezegd, dat hij het zou krijgen zodra ik het had en er de beschikking over kreeg, zodat hij weg zou kunnen gaan. Ik was toen twintig. We kwa men dikwijls bij de oude juf frouw. Kort voor mijn verjaar dag stierf ze, tengevolge van een defect aan haar gaskraan, die niet geheel en al meer sloot. Ze werd dood in bed gevonden. Zodra ik kon beschikken over het geld gaf ik het aan John. in weerwil van mijn vaders pro testen. overheid zelfs niet door belas- tingpolitiek en andere maatrege len de besparingen op peil kan houden. Bovendien zal een ver hoging van de uitkering volgens de A. O. W. een hogere premie heffing nodig maken. Dit last eveneens de besparingen aan. Tot heden kan men met het ge noemde miljard besparing van tevoren rekening houden en deze zekerheid komt ook in de lucht te hangen. Tenslotte komen nu erg veel besparingen beschik baar via de weg der zelffinan ciering en deze vallen weg of gedeeltelijk weg bij een moge lijke depressie. Voegen wij aan al deze bezwa ren nog toe dat een volkspen sioen inflatoir zal werken omdat de consumptie zal toenemen, dan is het sombere beeld compleet en dan lijkt het erop alsof de invoe ring daarvan op basis sociaal minimum tot de onmogelijkheden behoort. Nieuwe spaarkansen Wij geloven dat het ervoor de genieters van een sociaal ver antwoord minimum-pensioen niet zo somber uitziet als hier wordt geschetst. Er zal een ver schuiving van besparingen plaatsvinden in die zin, dat vooral voor degenen die nu aan met minimaal noodzakelijk ge achte pensioen niet toekomen, door anderen bepaalde besparin gen of consumptie achterwege zullen moeten blijven. Maar dat gebeurt nu in feite ook reeds, want tal van liefdadige instel lingen, diaconieën enz. zorgen dat de onvoldoende pensioenen worden aangevuld. Voor het overige zorgt de staat via een ondersteuning, Want dat sociaal minimum móét er nu ook komen, anders zou ér gebrek worden geleden. En wij moeten ervan uitgaan dat gebrek moet worden uitgebannen. Er zijn dus maero-economisch ge sproken thans een reeks kosten voor allerlei pensioen- en steun fondsen nodig, die na de invoe ring van een volkspensioen weg vallen. Dit opent nieuwe spaar kansen. Het belangrijkste bezwaar in de geschetste redenering zweeft eigenlijk rond de gedachte dat als de pensioenbesparingen weg vallen, de vrij gekomen midde len zullen worden geconsumeerd, dat zal beslist niet gebeuren. Ds ervaringen ih een land als Zwitserland wijzen op het tegpn- deel. Hoe meer men zeker is van een bestaansminimum, hoe ster ker de spaarlust voor andere doeleinden toeneemt. Vanuit een oogpunt van nationale volkshuis houding moet zelfs de vraag worden gesteld of het verkregen nut van de via institutionele be- legers verzamelde besparingen even groot is als het nut van dezelfde besparingen verdeeld over een groot aantal individuen. Naar eigen bezitsvorming Laten wij aannemen, dat er na het invoeren van een werkelijk algemeen ouderdomspensioen minder gespaard wordt via pen sioenfondsen en vooral via le vensverzekeringsmaatschappijen, dan is de kans op aanmoediging van meer besparing zeer groot omdat het individu dan de gele genheid krijgt met succes op korter termijn aan de vorming van privé-eigendom te werken. Dit zal het zelfvertrouwen van het individu en zijn produktivi- teit zeer ten goede komen. In dit licht bezien, menen wij zelfs dat de invoering van een goed volkspensioen ons een stap nader kan brengen tot de verwe zenlijking van een krachtig volkskapitalisme. Om een con creet voorbeeld te noemen: mis schien zal de huurder van een huis dat nu eigendom is van een levensverzekeringsmaatschappij, waaraan nu cioor dezelfde man een hoge premie voor levensver zekering wordt betaald, in de toekomst nog eens de kans krij gen zelf te sparen voor een huis. Langs deze weg wordt de indivi duele eigendom bevorderd en dit lijkt ons zeer aantrekkelijk. Wij geloven dat er nog wel enige studies over de spaarmoge- lijkheden na invoering van een volkspensioenverzekering zullen worden gemaakt. Alle bezwaren daarin opgesomd, zullen niet kunnen verhinderen dat de wen selijke ouderdomsverzekering op basisminimum-bestaan er komt. Zij hangt in de lucht als een nog latente maar spoedig openlijk beleden volkswens. drs. HERMES. iWnirit vervolgd.tNadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2