Pre Tien jaar industrialisatie in Nederland KERKDIENSTEN Voetstappen op óe trap V.N.-rapport over Papoea-Nieuw-Guinea William Faulkner overleden Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 7 juli 19621 Buitenlandse invloeden EUROPEES- AFRIKAANSE MINISTER CONFERENTIE ZONDER RESULTAAT Drie maanden geëist voor medeplichtigheid aan roof Schrijfbehoeften Voor de zondag O. A. S.'ERS NOG ACTIEF RONDOM PARIJS Zaterd TE MOHA IN KA VAN Er wordt in de wereld-waarin- wy-leven, en meer in het bijzon der op politiek terrein, vaak ge sproken en geschreven over de Invloeden van buitenaf. Speciaal de na de oorlog onafhankelijk ge worden landen gaan gebukt on der een heilige vrees voor poli tieke afhankelijkheid en her nieuwde economische onmondig heid in eigen huis. Wij Nederlanders kunnen daar van meepraten. De reeks van gebeurtenissen in Indonesië, die tenslotte culmineerde in de over name van Nederlandse onderne mingen en instellingen, ligt ons nog maar al te vers in het ge heugen. De Indonesische bankroetiers- politiek vond een kapstok in het geschil om Nieuw-Guinea, maar was in feite een laatste en slecht- geslaagde poging om de nade-, rende economische ondergang te bedekken en tijdelijk de schuld ervan op anderen te schuiven. Men sloot er de deur angstvallig af, maar vergat dat men tezelf dertijd de ervaring en de vak kennis-van-jaren-her buiten die deur sloot. Het is België in de Kongo niet anders vergaan. De verhoudin gen lagen hier weliswaar anders, maar de manieren waren dezelf de, NEDERLAND TOEVLUCHTSOORD Natuurlijk zijn er fgelukkig!) nu en in het verleden tal van landen aan te wijzen die beseft hebben, dat ze bij hun ontwikke ling de steun van anderen niet kunnen missen. Nederland, van oudsher een toevluchtsoord voor de onder drukten, heeft daar de vruchten van geplukt. Eeuwen geleden reeds, toen Europa zich al te bui ten ging aan geloofsvervolgin gen, zijn er talloze ambachtslui en geleerden naar de lage landen van de zee gevlucht, omdat zij daar in vrijheid konden leven en werken. Deze mensen, die eenmaal tot de beste zonen van hun volk be hoorden, hebben hun tweede vaderland onschatbare diensten bewezen. DELFTS BLAUW Iedereen kent het Delfts blauw, het prachtige aardewerk, waarop tegen een witte achter grond bloemen en andere motie ven zijn aangebracht van een aparte blauwe kleur. Weinigen echter weten dat dit fraaie blauw het water symboliseert, datzelf de water waartegen wij de eeuwen door zo'n hardnekkige strijd hebben moeten leveren. De witte achtergrond stelt het wit van de wolken voor, die onaf scheidelijk aan het Nederlandse landschap zijn verbonden. De vorm van dit Delfts blauw Is van Chinese origine. Hoe is dit mogelijk, zal men vragen. Wij slaan hiervoor het dikke boek der historie enige eeuwen terug, toen Nederlandse kooplui in hun notedoppen over de we reldzeeën zwierven en op hun verre tochten velerlei vreemde kusten aandeden. Zij hadden goe deren bij zich, die ze ruilden legen in Europa totaal onbeken de exotische artikelen. Na jaren keerden deze onder nemende kooplui in het vader land terug, waar zij afmeerden in Amsterdam, in Vlissingen of in Rotterdam. Onder de rijk ge schakeerde lading bevond zich meestentijds ook Chinees aarde werk als produkt ener oude be schaving. Blijkbaar imponeerden kleur en vorm van het Chinese cera miek de Nederlandse pottenbak kers zodanig, dat zij het aarde werk gingen imiteren. In de loop der tijden kreeg hun produkt een eigen karakter, voornamelijk door veranderingen in de motie ven. welke op het aardewerk werden geschilderd. Tot op de huidige dag bleef de Chinese vorni echter gehand haafd. Die pottenbakkers uit de 17e eeuw hebben in het oorspronke lijke Chinese aardewerk klaar blijkelijk iets gezien, dat tot een verbeterd produkt zou kunnen leiden. Zij hebben het bij het rechte eind gehad. Het Delfts blauw is over de gehele wereld beroemd geworden. De Neder landse zakenman had gebruik gemaakt van de kennis van an deren en toch had hii iets vol maakt nieuws op de markt ge bracht. PIJPEN EN LAKENWEVERS De pijpenmakers uit Engeland die als slachtoffer van hun ge loofsovertuiging de wijk moes ten nemen, vestigden zich in Gouda. Zij gaven daar de stoot tot de pijpenindustrie. De beken de stenen pijp, die onafscheide lijk bij de Nederlandse huisvader uit voorgaande eeuwen behoor de, is thans vrijwel verdrongen door de houten pijp, maar in Gouda wordt ze nog altijd ge maakt. Evenals de Engelse pijpenma kers brachten de Vlaamse laken wevers hun vakkennis mee naar Nederland, toen zij zich door de nood der tijden gedwongen zagen een toevlucht te zoeken in het- land-boven-de-rivieren. Aan hen was het te danken, dat in Leiden en Haarlem de grondslag werd gelegd voor een hernieuwde bloei van de wolspinnerijen en de lakenweverijen. Deze Vlaamse specialisten hebben voorgoed hun stempel gedrukt op de late re industriële ontwikkeling van Nederland. Uit andere voorbeelden moge blijken, dat buitenlandse invloe den niet alleen niet te stuiten waren, maar bovendien een sti mulerende invloed hebben uitge oefend op de ontwikkeling van onze industrie. In 1868 vond Mège Mouriès, een Fransman, de kunstboter uit, de latere margarine. Dank zij de vooruitziende blik van Simon van den Bergh zou de fabricage van dit artikel in Nederland een geweldige vlucht nemen. Zijn initiatief toverde uit een smederij in Den Bosch een machinefa briek, die zich ging toeleggen op de bouw van margarine-installa ties. De snelle vooruitgang op elk terrein opende ongekende per spectieven en na de bemoeiingen met de margarine ging deze fa briek zich o.m. ook bezighouden met de koel- en later de lucht techniek. De buitenlandse stimulans had als een sneeuwbal gewerkt. De fabriek neemt momenteel een vooraanstaande plaats in de wereld in. Het was verder de zoon van de Britse textielfabrikant Thomas Ainsworth, die in het begin van de vorige eeuw met steun van de Nederlandse Handel Maat schappij zijn inventieve geest in dienst stelde van onze vaderland se textielnijverheid. Hij introdu ceerde de snelspoel. Het hand- weven maakte plaats voor snel- weven. Ainsworth legde de basis voor een grootindustrie, waarbij hij dankbare steun vond in de op komst van de stoommachine. NA DE TWEEDE WERELDOORLOG Het is opmerkelijk dat de be ïnvloeding van buitenaf zich min of meer schoksgewijs heeft ge manifesteerd. Na een lange pe riode van „rust" beleven we sinds de tweede wereldoorlog opnieuw een tijd van intense bui tenlandse belangstelling. Behalve verscheidene Europese hebben ook tal van Amerikaanse indus trieën de groei onzer Neder landse nijverheid geactiveerd. Meer dan 150 bedrijven uit Bel gië, Luxemburg, Engeland, Frankrijk, Denemarken, Zweden, Zwitserland, Italië, West-Duits- land en de Verenigde Staten heb ben na 1945 op de een of andere manier de produktie in Neder land ter hand genomen. Men mene nu niet dat dit ge schiedt, omdat de Nederlanders zulke vriendelijke mensen zijn... Een van de voornaamste rede nen is gelegen in het feit, dat in tal van Europese landen en voor al in de Verenigde Staten de produktiekosten te hoog kwamen te liggen. In ons land liggen die kosten een heel stuk lager (o.a. door de lagere lonen), zodat het voor buitenlandse bedrijven voordeliger werd bijv. ingewik kelde machines en apparaten in Nederland te gaan fabriceren. Een Amerikaanse schrijfma chine die in ons land een doch teronderneming had gesticht, heeft nadien de produktie van koffermachines in het moeder bedrijf. in de Verenigde Staten, stopgezet en in zjfn geheel naar de nieuwe fabriek in Nederland overgeheveld. De Noordame-rikaanse markt wordt nu uit Nederland van dit type schrijfmachine voorzien. In weerwil van de meerdere kosten, die o.a. het transport over zee meebrengt, bleek het voordeliger de fabricage tot ons land te be palen dan er in Amerika mee door te gaan. Niet minder belangrijk, beke ken door de bril der buitenlandse bedrijven, was de rustige politie ke en sociale toestand hier te lan de, een der aller voornaamste redenen, waarom ons land zo vaak werd uitverkoren boven andere Europese landen. Na de tweede wereldoorlog hebben wij hier praktisch een ononderbro ken arbeidsvrede gekend. Buitendien was het voor bui tenlandse ondernemers een aan gename ervaring, dat zij bij ves tiging dezelfde rechten en plich ten kregen als de Nederlandse fabrikanten. Sedert de totstand koming van de Europese Econo mische Gemeenschap de E. E. G.), valt van buitenlandse zijde een stijgende belangstelling te constateren voor de vestiging van een produktie-apparaat bin nen deze grote markteenheid. BEDENKINGEN EN VOORDELEN Tegen deze buitenlandse „in vasie" zijn ook wel bedenkingen aan te voeren, zo bijv. de con currentiepositie van gelijk ge richte nationale bedrijven. Het gevaar is immers niet denkbeel dig dat de gezonde ontwikkeling van bepaalde Nederlandse indus trieën wordt getorpedeerd. Daartegenover staat dat de meeste van die „vreemde" on dernemingen werken met in hoofdzaak en soms uitsluitend Nederlands personeel. Zij bren gen een niet te onderschatten dosis technische en organisato rische kennis mee. Die kennis- uit-den-vreemde komt onze land genoten ten goede. Aangevuld met eigen ervaring zal zij in vele gevallen verrijking van het vak manschap betekenen, waarmee uiteindelijk onze gehele industrie gebaat zal zijn. Dit betekent allerminst dat de buitenlanders de wijsheid in pacht zouden hebben. Op hun beurt vinden zij hier dingen, die hun kennis kunnen aanvullen. Daardoor ontstaat er een vrucht bare uitwisseling van vakkennis, van technisché kennis en vaak ook van speurwerk. (Wordt vervolgd.) FOLKLORE IN WEST FRIESLAND Donderdag zijn in T N'rd.-Hollandse dorp Schagen een West- Friese Marktdag en 'n West-Friese maal tijd gehouden van de stichting bevordering West-Friese Folk lore. Foto: Een stijl vol beeld uit de op tocht met oud-Hol landse en' W.-Friese wagens, welke ter ere van de Marktdag door Schagen trok. Beroemd schrijver Dc beroemde Amerikaanse schrijver William Faulkner is vrijdagochtend te Oxford in de Amerikaanse staat Mississippi overleden. Faulkner, die in 1949 de Nobelprijs voor letterkunde heeft gekregen, was 64 jaar. Hij werd op 25 september 1897 te Ripley in Mississippi geboren. Zijn eerste roman, „Soldiers Pay" verscheen in 1926. Hierin ver werkte hij zijn ervaringen in de eerste wereldoorlog. Later schreef hij voornamelijk over het leven in het zuiden van de Ver. Staten, voornamelijk over dat van in verval geraakte blanke families. De schrijver overleed in een ziekenhuis aan de gevolgen van een hartaanval. Eehalve de No belprijs kreeg Faulkner in 1954 de Pulitzerprijs voor „A Fable". 'Zijn verzamelde verhalen wer den in 1950 bekroond met de gou den medaille voor het nationale boek. Hij schreef o.a. „The sound and the fury", „As I lay dying", „Sanctuary" en „Requim for a nun". Behalve romans schreef hij korte verhalen en een aantal ge- De schrijver had een zeer on afhankelijke natuur. Toen presi dent Kennedy in april j.l. hem uitnodigde voor een diner in het Witte Huis met andere Nobel prijswinnaars, liet Faulkner ver stek gaan. In een brief aan het Witte Huis legde hij later uit, dat hij 160 km een hele afstand vond. als het alleen maar om eten ging. Toen hij in Stockholm zijn No- belvrij s in ontvangst nam uit handen van koning Gustaaf, was het de enige maal dat hij in jac quet verscheen. De 30.000 dollar welke hij bij die gelegenheid ontving, zei hij te zullen gebrui ken van ,.de kleine luiden bij mij op het platteland". Twee autoriteiten hebben vrij dag het voorstel van de commis sie van de Ver. Naties om in 1964 een volksvertegenwoordiging van Papoea's in Australisch Nieuw- Guinea te vormen „onrealistisch en onmogelijk" genoemd. De heer C. P. Kirke, voorzitter van de adviserende staatsraad, zei: „Australië moet geen acht slaan op de rest van de wereld en zijn taak voortzetten Aus tralië betaalt de muzikanten en mag zeggen wat er gespeeld moet worden." Hij voegde hieraan toe: „Ik denk niet, dat zij (de Pa poea's) de eerste twintig jaar zo ver zullen komen." De heer H. Stubbs, voorzitter van de Kamer van Koophandel van Port Moresby, zei: „Het is onrealistisch om te proberen deze mensen nog sneller te ontwikke len. Het is buitengewoon moei lijk om te weten onder welke druk de commissie ertoe kwam een dergelijk voorstel te doen." Het verslag van de Ver. Naties werd donderdag in New York openbaar gemaakt. Kirke en Stubbs verwelkom den het voorstel om te komen tot een economisch onderzoek en Kirke noemde de aanbeveling van de commissie voor nauwere betrekkingen tussen het Austra lisch gebied (Papoea) en het trustschapsgebied „prachtig". In Sydney meldde de corres pondent van de „Sydnye Sun" in Canberra, dat de Australische re gering het rapport van de Ver. Naties zou verwerpen omdat zij de belangrijkste aanbevelingen onrealistisch vindt. De derde Europees-Afrikaan se ministerconferentie over een nieuwe overeenkomst tussen de zes E. E. G. landen en de onaf hankelijke geassocieerde landen in Afrika heeft donderdag in Brussel niet tot concrete resul taten geleid. De Afrikaanse delegaties ziln wat teleurgesteld naar huis teruggegaan om met hun regeringen overleg te plegen over de voorstellen van de E. E. G.-landen. Zij verklaa den dat zij die voorstellen konden aan vaarden noch verwerpen. Een volgende ministerconfe rentie over het associatievraag- stuk zal pas na de zomervakan tie .houd- k> en worden. D.- betel: d"t men in t"d- nood dr.igt te komen, aange zien de out'e associatieovereen komst aan het eind van dit jaar a'loopt. Po nieuwe zal, ah- ns van kracht, te wo- - orst nog door alle natie le parlementen moeten worden bekrachtigd. 48) Het is even zó stil in de kamer, dat het ritselen van de regen op de ruiten vreemd klinkt. Pucks ogen sperren zich wijd open. Ze heeft de pull-over laten vallen. Lund vraagt langzaam: „En waarom in 's hemelsnaam hebt u dat gedaan?" Hij is op zijn hoede. Dit is een nieuwe truc, om Devlin vrij te pleiten. Gedachten scheren door zijn hoofd. Er is een oud gezeg de: waar men mee om gaat, wordt men mee besmet. Ten slotte was deze man van zijn jeugd af Judge's beste vriend. Wie weet wat over hèm aan het licht kan komen, als de zaak tegen Devlin doorgaat. Om een of andere reden heeft hij deze dwaze geschiedenis verzonnen om Devlin vrij te pleiten. Kiliaan antwoordt niet dade lijk. Als hij spreekt klinkt zijn stem vlak en toonloos. „Omdat ik een verdachte wilde scheppen, waar de politie naar zou zoeken, zonder hem ooit te kunnen vin den, ingeval John vermoord werd." „Waarom?" Maar terwijl hij het uitspreekt, weet Lund het antwoord. Als werd het hem in Door WILLY CORSARI de oren geschreeuwd. Het treft hem als een slag. „Omdat," zegt Kiliaan, op de zelfde matte toon, „omdat ik van plan was hem te vermoorden." Lund springt op. Hij is zich bewust, de enige van hen drieën te zijn die opwinding toont. Puck zit roerloos, de handen in elkaar geklemd, de ogen wijdopen op Kiliaan gericht. Kiliaan leunt achterover. Hij ziet er uit als op de dag, toen Lund hem zag staan op het bordes: als iemand die op het punt is te bezwijken van uit putting. „Waarom?" vraagt Lund. Zijn stem klinkt hees. Hij komt zich zelf dwaas voor, met zijn eeuwi ge „waarom?" Anja's mooie ge zichtje zweeft hem voor ogen. Is het mogelijk, dat Kiliaan daar om „Waarom?" herhaalt Kiliaan en sluit de ogen. „Dat is een lang verhaal. Een vreselijk ver haal. Ik ben er niet zeker van, dat jullie het zult geloven, dat iemand het zal geloven." Hij steunt de ellebogen op de knieën en zit voorovergebogen, het ge zicht tussen de handen en de ogen neergeslagen. „Maar ik zal het je vertellen." Puck staat op. Ze draait een Als beheerder van Nieuw-Gui nea is Australië niet gebonden door welke aanbeveling van de trustschapsraad ook. Het gouver nement van het gebied zou blij ven vasthouden aan zijn huidige voornemen om de wetgevende raad van het trustschapsgebied tot april 1964 te doen aanblijven. Rechtszaken Wegens medeplichtigheid aan een roof in een juwelierswinkel te Dordrecht, waarbij twee Rot terdamse broers A. en H. van D. enkele plateau's met gouden rin gen ter waarde van 10.000 buit maakten, moest vrijdagmiddag voor de rechtbank in Dordrecht terecht staan de 40-jarige colpor teur W. S„ uit Dordrecht. Hij zou de broers behulpzaam zijn geweest bij de roof door hun een schuilplaats te verschaffen en de kraak mede te organiseren. Zo had hij een tijdstip genoemd, dat in verband met de surveillance van de Dordtse politie het gun stigst voor de operatie zou zijn. Verdachte ontkende daadwerke lijk te hebben meegeholpen. Een schuilplaats zeide hij de inbre kers na hun roof slechts geboden te hebben omdat het zo koud was en ze toch ergens moesten blijven De officier van justitie eiste drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak vrijdag 20 juli. schemerlampje aan achter Ki liaan en doet het grote licht uit. Hij kijkt pp en glimlacht vaag. „Je hebt een schat van een vrouwtje, Lund," zegt hij. „Dat merkte ik dadelijk." Dan neemt hij zijn vorige houding weer aan. Lund is gaan zitten, een eindje verder. Dan klinkt lange tijd geen an- d r geluid door de beangstigende stilte in het vertrek dan de stem van de man, die zijn bekentenis aflegt, een stem die bijna voort durend gelijkmatig doorspreekt, haast monotoon. De regen is als een stille begeleiding van dit duistere, angstwekkende ver haal. Hoofdstuk XVI BIOGRAPHIE VAN EEN MOORDENAAR Kiliaan vertelt: „Ik ontmoette John voor het eerst op kostschool toen ik twaalf was en hij veertien. Ik aanbad hem, zoals men op zo'n leeftijd een vriend aanbidden kan. Er is geen heftiger en gro ter gevoel denkbaar dan vriend schap in de puberteitsjaren kan zijn. Geen gevoel zo nabij liefde en toch zoveel reiner en onbaat- zuchtiger. Die vriendschap duur de jaren, waarin mijn gevoelens eigenlijk vrijwel hetzelfde bleven. Mijn ouders waren rijk, de zij ne niet. Maar wat ik bezat, be hoorde hem evengoed toe voor mijn gevoel. Ik zou hem alles hebben afgestaan wat hij maar wilde, als mijn ouders het had den toegestaan. Ik maakte scè nes, als hij niet werd meegeno- digd op vacantiereizen. Naar mate ik ouder word. groeide die wat geëxalteerde jongens-aan- BOEKHANDEL VAN DE SANDE AF EN TOE. Van tijd tot Hjd daalde een engel des Heren neder in het bad. (Johannes 5 4) Er is te Jeruzalem: „een bad". Dat „bad" heet Bethesda. Van dat „Bethesda" kunt u zich moeilijk een te trieste voorstelling maken. Het was een soort primitieve bad gelegenheid voorzieken Alles wat het Oosten aan afschuwelijke ziekten opleverde ging naar Be thesda. Alle vieze ellende van de grote stad hoopte zich op in deze riool. Als op een mestvaalt lagen ze daar te verkommeren en te ver rotten: „een grote menigte van kranken, blinden, kreupelen, en verdorden". Dat was dan het laat ste voor zo'n stakker. Als er niets meer aan te doen was, zeiden,ze: „HU moet maar naar Bethesda", de zinkput der ongeneeslüken. In dat donkere gat Bethesda ging zo af en toe een klein licht je aan. Daar leefden die stakkers op. Daar lagen ze op te wachten... of het lichtje soms aanging. Ja, dat was een vreemde geschiedenis. Dan bewoog zich het water. Ze zei den, dat er dan een engel kwam om het water te beroeren. Of ze die engel ooit gezien hadden? Maar de beweging in het water za gen ze, heel duidelijk. Geweldig, wat ging dat water ineens tekeer! Het borrelde en kookte en spoot metershoog de lucht in. „En die er dan het eerst in kwam, na de be roering van het water, die werd gezond, van welke ziekte hij ook bevangen was." De beweging van het water bracht dan ook de zieken in bewe ging. Dan ontstond er in Bethesda iets van een paniek. Met geen pen te beschreven, hoe het daar dan toeging. Naar de wet van: „Die het eerst komt, het eerst maalt," „Het hemd is nader dan de rok". Dan zeiden ze beslist niet: „Gaat u voor, mevrouw." Dan gold daar onder deze mensen zonder kracht het recht van de sterkste. Dan scholden en beten en vochten ze Dan holderde-bolderde tenslotte het hele zieke stelletje naar de poel, over de rand, hals over kop het water in Het is niet best, als God maar zo af en toe komt. (Uit „De Stem achter U".) oost zeeüws-vlaanderen zondag 8 juli NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur vie. S. den Blaauwen (voorbereiding H. Avondmaal); 2.30 uur ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur ds. R. G. Timmers. Philippine: 11 uur ds. E- E. Stern. Sas v. Gent: 9.30 u. ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9 uur ds. J. G. N.Cupédo; 10.30 uur viering H. Avondmaal Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur ds. P. A. v. d. Vlugf; 3 uur ds. J. A. Poelman; (Kcrkhoflaan) 9.30 uur ds. P. J. Pennings, van Axel (jeugddienst). Zaamslag: 10 uur ds. J. A. Poel man (voorbereiding H. Avond maal); 2.30 uur ds. E. Grams- bergen. gereformeerde kerk. Axel: 10 uur en 3 uur ds. P. Boes, van Nieuw-Loosdrecht. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. J. Coumou, van Haarlem. Sas van Gent (zaaltje van de Ned. Herv. kerk)7 uur Ds. W. C. van Hattem, ven Terneuzen. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 10 uur en 3 uur ds. M. den Boer. (Bed. H. Avondmaal.) GEItEF. KERK Vrijgemaakt.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur ds. H. Smit. (Bed. H. Avondmaal.) HOEK: 10 uur en 2.30 Uur Ds. J. Rijneveld van Kapelle a. d. IJs- sel. bidding uit tot een diepe gene genheid en bewondering. Hij was destijds al wonderlijk fasci nerend en aantrekkelijk. Zijn na bijheid was een weldaad. Ieder een vond het prettig, als hij er was. Leraren hielden van hem evenveel als de leerlingen. Hij was zo beminnelijk, zo zacht. En ik hield hem voor een genie. Hij vertrouwde mij zijn eerzuchtige plannen toe. Hij droomde ervan, grote daden te doen, geweldige dingen te bereiken. Roem, rijk dom, macht wilde hij veroveren en ik was er zeker van dat het hem zou gelukken. In die tijd liet hij mij en andere jongens, soms ook onze ouders, gedichten lezen die voor mij het hoogte punt van poëzie betekenden. Ik weet, dat ook volwassenen ze merkwaardig begaafd vonden. Toen ik één-en-twintig was, kreeg ik een kleine erfenis in handen, die me was nagelaten door een oude vriendin van mijn moeder, een ongetrouwde vrouw die veel van me hield. Ik gat dat geld aan hem, om het hem mogelijk te maken naar Enge land te gaan. Daarna verloren we elkander een tijdje uit het oog, hoewel ik hem nooit ver gat. Ik zag hem terug in Londen. Hij biologeerde me even sterk als vroeger. Ik was niet ver baasd, dat hij carrière had ge maakt. Ik was er altijd zeker van geweest dat hij zou slagen in iedere richting die hij insloeg. Dat hij een groot zakenman kon worden zogoed als een groot dichter. (Wordt vervolgd.) CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur', 2^tiur en 6 Tlur Ds. A. de Reuver: Evangelisatie-samenkomst. Terneuzen (Bethel) 7 uur Ds. Niepwhoner, van Wemeldinge. LEGER DES HEELS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. NED. PROTESTANTEN BOND Terneuzen: 10.30 uur Ds. A. Mul der van Dordrecht, in lokaal Schoolweg 21. BOOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7.00 uur en 8.30 uur Gele zen H. Mis; 10.00 uur Gezongen H. Mis: 14.00 Lof en 19.00 uur Gelezen H. Mis. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H.H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H.H. Missen; 17.0C uur Avondmis. WEST ZEEEWS-VLA AND EREN- ZATERDAG 7 JULI Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 8 JULI NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur eerw. heer G. M. C. de Vries, van Retran chement. Biervliet: 9.30 uur ds. W. S. Even huis. Breskens: 9.30 uur ds. L. Spaans. Cadzand: 9.30 uur ds. W. C. Luu- ring (bediening H. Doop); 11 uur ris. H. D. Zimmermann, van Berlün-West. Groede: 9.30 uur ds. H. W. Door- nink. Hoofdplaat: 10 uur ds J. Scholten, van Terneuzen (bed. H. Doop). Nieuwvliet9.30 uur -ds. J. Brezel Oostburg: 10 uur ds. W. S. H. var, Dalen viering H. Avondmaal). Retranchement10.30 uur ds. W. C. Luurink, van Cadzand. SchoondUke: 9.30 uur ds. P. A. L Brinkman. Sluis: 9.30 uur ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk. St Kruis: 9 uur Eerw. heer G. M. C. de Vries, van Retranchement. Waterlandkerkje: 10 uur ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur ds. C. van Evert (viering H. Avondmaal). Zuidzande: 9.30 uur ds. J. EUgen- daal (bediening H. Doop). DINSDAG 10 JULI Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. In het gebied rondom Parijs zijn de afgelopen dagen gewa pende O.A. S.'ers'opgetreden die auto's aanhielden om identi teitspapieren te „controleren" of af te nemen. De gemaskerde mannen zetten een O. A. S.- stempel op de papieren van sommige automobilisten. Orde- politie in burger is nu in dit gebied gaan patrouilleren. Vil BANKET] Voor de c de Technisi examen af diploma der vereniging t opleiding v bedrijf. Hiervoor lingen van te Goes J. terzande e Nieuwvliet. SCHEEP KANAAL gedur* Geschut opv Geschut atv Gelos Terneuzen Terneuzen •Sluiskil: Sas van Ge BI Motorschepe Sleepschepen Sleepboten Motorschepe Sleepschepen Sleepboten e Gelost Terneuzen: Terneuzen r Sluiskil: Axel-Sassing Sas van Gen Tot beheer pondentscha Nederland schappij N.V 1 juli j.l. Bruggeman, van haar ka land. - Sports i Gisteravon zaal ten ge~ ste vergader de Sportstic Naast de zig enkele landse Heid van het sted Schut. De burgc K. van Dijke legenheid ee hij we.Qs„ van het tot5 stichting. De eerste vaststellen opvangen v, voldoende s. is een mooie is om met z ders er onde Men zal voor ogen te realisering complex mi rekening za houden. Na een schillende de meende dat de tanden hij de voorzi de voorzitter heer A. H. Deze aanva een toespraa' meentebestu het stimulere daan om de meenheid in te leiden. Hierna wc van een voo: sportveldenco De vergad in huishoud het bestuur samengesteld der Lee, voo Schiltman, heer P. G. taris; de hc ningmeester Jacoby, alge- Het aanleg weg bij de structie vs straatKar aan de firn voor de son Een grote danen is vr: thedraal var ce Lavigerie nengedronge van vrouwen gen getooid vlag, de rond Gewijde nieuwsgierig en voorzicht kwartier late door Moha troepen uit wijderd. Ongeveer medanen ble draal staan en hulppolit gesloten, priesters is De Mohai den tegen gevers ter draal een is, die volg' dient te wc

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2