Provinciaal nieuws niét v&tg SUNIl HALEN! H'NGEMANSE Economische wapenschouw Bijstandsregeling AGENDA BRUINISSE SLUISKIL. STOPPELDIJK. VLISSINGEN REISWEKKERTJES Legden V. S. koekoeksei in Europa Vrijdag 6 juli 1962 OF, VRIJE ZEEUW Pag. 3 t> i TERNEUZEN Dmmbandshow In samenwerking met de plaat selijke V.V.V. en de midden standsvereniging „Klimop'' or ganiseert de „Harmonie Terneu- zen" a.s. zaterdag een grote drumband en pijperkorpsenwed- strijd op de Markt. De samenkomst heeft plaats op de Markt waar, na een wan deling door enige straten, om 4 uur de wedstrijd begint tussen de tamboer- en pijperkorpsen uit Hulst. Goes, IJzendijke en Ter- neuzen (drumband van de „Har monie Terneuzen" en tamboer en pijperkorps „Irene"). Om 8 uur geeft het Middelburgse pij perkorps „Achilles" met de beide bands uit Terneuzen en „Excel sior" uit Goes een grote show. Volgende week zaterdag, 14 juli, geven „Scheldegalm" uit Hansweert, „Euphonia" uit Goes en de „Harmonie Terneuzen" een taptoe op de Markt, alhier. Geslaagd Op de 4 en 5 juli gehouden examens voor het diploma leer lingstelsel afdeling schilderen slaagden te Goes: D. de Braai, Jac. Vergouwe en R. A. Wieland, allen te Terneuzen, J. Wilhelm en H. van Geffen te Zaamslag, R. Scheele te Axel, E. van Eek te St Jansteen, en B. v. d. Velde te Vogelwaarde. Bevordering. Met ingang van 1 juli j.l. is de agent van politie J. J- Maat bevorderd tot hoofdagent. Prijsuitreiking winkeliers actie Axelsestraat, Enige tijd geleden begonnen een aantal winkeliers in de Axel sestraat een étalagewedstrijd, waarbij werd gevraagd op een formulier in te vullen welke étalage het mooiste was. Voor het publiek was dus de attractie dat het zelf als jury fungeerde. De winkelier, die de meeste punten verwierf, was dus do eerste. De hoofdprijs bedroeg ƒ500, terwijl daarnaast nog ver schillende kleinere, maar even, eens aantrekkelijke geldprijzen werden beschikbaar gesteld. In het cafétaria van de heer P. H. Dieleman in de Axelsestr. werden gisteravond namens de winkeliers in de Axelsestraat, de prijzen uitgereikt door de heer J. H. van Haperen. De uitslag luidde als volgt: Hoofdprijs: A. Doorns, Konin- ginnelaan 30. Verder wonnen een prijs.- Hannie de Jonge, Axelsestr. 132; J. Prinse, Guido Gezellestr. 44; J. de Putter—van Es, Jul. van Stolbergstr. 23; H. Reijers, Lindenlaan 7 en R. Reijers, Lindenlaan 7 en W. Re- meeus, Julianastr. te Hoek. Er werden in totaal 3000 deel- naméformulieren uitgereikt, waarvan er 700 weer werden in geleverd. Reis Hervormde Vrouwen vereniging „Lydia." Vorige week werd door de Her vormde Vrouwenvereniging „Ly dia" een tweedaagse reis naar Luxemburg gemaakt. Des mor gens om 6 uur vertrokken, werd het eerste kopje koffie te Leuven gebruikt en werd over Luik en Remouchamps gereden naar Nan- ceveux, een van de mooiste delen van de Ardennen. Hier werd de lunch gbruikt en werd een wan deling gemaakt door de prachtige bossen. De reis werd voortgezet door het dal van de Salm tot Beho en over Clervaux naar Diekirch ge reden. waar om 7 uur werd ge dineerd in hotel „Au bon Accueil," waar tevens werd gelogeerd. Na een goed ontbijt werd de volgende morgen een rondrit ge maakt door de mooiste streken van Luxemburg en even te Esch sur Sure verpoosd. Verder ging de tocht over Hei derscheid en Martelange naar Neufchateau, waar om 1 uur een warme maaltijd werd gebruikt. Van hier ging de tocht over St. Hubert en Rochefort naar Ciergnon en verder naar Dinant, waar een uurtje werd vertoefd. De laatste pleisterplaats was Namen, waar op de Citadel een kopje koffie werd gebruikt, om via Brussel en St. Nicolaas weer de Nederlandse grens te bereiken en om 10 uur des avonds op de Markt alhier deze prachtige reis, waarop zoveel genoten is, te be ëindigen. Schoolreis Onder leiding van het hoofd en een onderwijzeres maakten leerlingen van de openbare lage re Schooi A te Terneuzen een driedaagse schoolreis, waarbij werd gelogeerd in de jeugdher berg te Chaam (N.-Br.). heden TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Prooi in de nacht". MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Prooi in de nacht". Concertgebouw, 8 uur: „X 25 meldt AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Jerry als piccolo". SPUI: Terr. v.v. „Spui". 2.30 uur: Spui 2r-Tern. Boys 2.; 4.15 u.: Spui ITern. Boys I ZAAMSLAG: Terr. v.v. Zaam slag, 4 uur: Zaamslag I AZW II- g De overstromingen tengevol ge van hevige regenval in zuid- Japan hebben deze week vol gens óe politie 26 slachtoffers geëst. Zes mensen worden ver mist» De reis werd gemaakt in per sonenauto's van leden van de oudercommissie teiwijl een vrachtauto ter beschikking stond voor het vervoer van de fietsen. In de prachtige omgeving van Chaam werden uitstapjes ge maakt, o.a. naar het natuurbad „De Warande" en naar Baarle- Nassau. Bovendien bracht men een bezoek aan een kleiwaren- fabriek en aan de fabriek, waar de meubels voor de binnenkort te openen nieuwe school aan de Van Steenbergenlaan gemaakt worden. De bossen rondom de jeugd herberg werden verder te voet verkend, tiet hoogtepunt van de reis vormde wel een speurtocht bij avond in de bossen onder lei ding van de jeugdherbergmoeder, met als einddoel het „Heksen- bos", waar die avond een „echte" heks bleek te huizen, die door de jongens overmeesterd werd. Het verblijf in de jeugdherberg was een belevenis op zichzelf, waar iedereen enthousiast over vyas. Vol van alle ervaringen en met het vaste voornemen om later ais individueel trekker een druk gebruik van jeugdherber gen te maken, keerde men na deze heerlijke dagen in de ge zonde boslucht terug naar Ter neuzen. AXEL Uitvoering- Zeeuwse Muziekschool. De grote zaal van „Het Cen trum" was woensdag goed ge vuld om een leeriingenavond bij te wonen. De heer P. C. Brakman wees er in zijn welkomstwoord op, dat er dit jaar geen ouderavond is geweest van de Zeeuwse Mu ziekschool, en verzocht de aan wezigen deze avond maar als zodanig te willen beschouwen, Hij zei verheugd te zijn, dat de burgemeester, de heer M. K. van Dijke, en zijn echtgenote, be nevens de wethouder van onder wijs, de heer C. de Putter, met echtgenote, alsmede de ge meente-secretaris de heer P. G. v. d. Bosse door hun aanwezig heid blijk gaven van de belang stelling van het gemeentebe stuur. Wij zijn blij, dat er hier zulk een goede samenwerking is, aldus de heer Brakman. Hierna werd een lang pro gramma afgewerkt, met veel variaties door io.a. de klassen: van de heer Brakman: A.V.M. O., blokfluit- en Orffklasse, be nevens piano en harmonium, de violl- en celloklasse van de heer J. Wisse en van de heer Man- naert de accordeon- en guitaar- klasse. Uit het programma was te be merken, dat vooral de meer ge vorderden in staat waren een uit stekende demonstratie te geven van hun muzikale kennis. Muzikaal bezoek aan de buitenwijken. De Chr. Fanfare „Hosanna" te Axel zal bij gunstig weer a.s. dinsdagavond een bezoek bren gen aan Schapenbout en Sas sing. Geslaagd. Bij de woensdag te Goes gehou den Mulo-examens slaagden voor het A-diploma Frans Meesen, Kees Fraanje, Nel de Kubber, Henk de Ridder en Corrie Wie- land, allen te Axel, en Ineke de Jonge te Zaamslag., allen leerlin gen van de Chr. Ulo-school alhier. Laatstgenoemde vijf leerlingen slaagden tevens voor het Midden standsdiploma. Schoolreisje Prinses Marijke school. Gisteren was 'tot de beurt van de 3 laagste klassen van de Marijke school voor het school reisje. Er werd een bezoek gebracht aan „de Kloof" te Bergen op Zoom. De kinderen hebben een mooie dag gehad in deze Brabantse omgeving. AARDENBURG Universitair examen. De heer A. Ferket te Aarden burg slaagde aan de R. K. uni versiteit te Nijmegen voor het doctoraal-examen geneeskunde. Motorschip zonk in vluchthaven. Het motorschip „Rea", schipper J- Rensen, geladen met grint is omstreeks zes uur donderdag avond in de vluchthaven te Zijpe gezonken. Het schip had machi- neschade cn werd door de sleep boot ..Nicole" de vluchthaven binnengesleept. Toen het schip aan de palen gemeerd was ging het plotseling zinken. De oorzaak schijnt te zijn dat een gedeelte van de schroefas was losgeraakt waardoor via de schroefkoker het water het schip binnenkwam. Fancy-Fair. A.s. zaterdag en zondag zal in het parochiehuis een fancy-fair worden gehouden ten bate van de vergroting van de plaatselijke parochiekerk en de missies der paters Capucijnen. Aan de openingsceremonie, welke door burgemeester mr. H. Rijpstra omstreeks 4 uur wordt verricht, gaat een muzikale wan deling door het dorp van de fanfare St. Franciscus vooraf. Na de opening zullen ballon nen, waarvan de deelnemers kaartjes thans huis-aan-huis in voorverkoop zijn, het luchtruim kiezen. Een wedstrijd waaraan jong en oud ook gedurende de gehele fancy-fair-tijd kan deel nemen. Naar men hoopt met evenveel succes als twee jaar geleden, toen voor eenzelfde doel fancy- fair werd gehouden, zullen tal van attracties gezelligheid en vermaak brengen. Zonder het rad van avontuur, de grabbelton en ballentent blij ken dergelijke evenementen nu eenmaal ondenkbaar. Maar daar naast zal men ook het geluk kunnen beproeven bij de slok-op, de geluksworp, de draaischijf, de goudmijn, het bierhengelen, de schiettent en het bommen- werpen. Voor een plaatje en een praatje staat een piratenvrije studio ter beschikking. In 't eet- en drink huis zullen koks en kokkinnen met een keur van gerechten en dranken de inwendige mens ten dienste zijn. De in 'het voorjaar gehouden bazar ter ondersteuning van een nieuw te bouwen Hervormde kerk werd, dank zij de animo en inzet van de gehele bevolking, een overweldigend succes. Men heeft ook thans gegronde hoop, dat de bijdrage voor de plaatse lijke Capucijnen-kerk, wier vol tooiing praktisch genaderd is, in een bezoek van velen aan de twee daagse fancy-fair zal resulteren. SLUIS De jaarlijkse keuring van rundvee De jaarlijkse keuring van rundvee te Heille had het vol gende resultaat: Afdeling stieren: Alma's Wil lem van J. de Rijcke; Durus van J- de Rijcke; Rudolf van St. de Smet en Leo van J. Cauwels. Tweejarige melkkoeien: Berta van A. Calus; Alma van J. de Rijcke; Roza van J. Cauwels; Anna van A. Tresonier en Bea van R. Focke. Driejarige melkkoeienBeer van S. Rammelaere; Betsie van A. Fresonier; Selma van J. de Rijcke; Neeltje van J. de Rijcke en Karin van S. Rammelaere. Vierjarige melkkoeien: Huub van R. Focke; Makkummer Klaaske van André Calus; Sara van R. Focke; Habeltje van R. Focke en Brunette van S. de Smet. Vijfjarige melkkoeien: Lena van J. Cauwels; Alma van J. de Rijcke; Roza van S. Rammelaere; Flora van Aug. Calus en Cora van J. de Rijcke, Zesjarige melkkoeien: Nora van J. Cauwels; Sara van J. de Rijcke; Pari van Alf. Calus; Jantje van R. Focke en Sanne van André Calus. Zevenjarige melkkoeien: Gon- da van J. Cauwels; Zelma van J. de Rijcke; Harkezijls Gerlofke van A. Heijens en Berta van J. Robinson. Kampioen stieren: Sara van J. de Rijcke. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Reserve kampioen: Lena van J. Cauwels. Groepen koeien: la. J. de Rijcke; lb. J. Cauwels; lc. J. de Rijcke; ld. S. Rammelaere en le. J. de Rijcke. Groepen '.aarzenla. J. de Rijcke; lb. R. Focke; 2a. Wed. van Deursen en 2b. Fr. Maen- hout. Vaarzen ouder dan twee jaar: Mia van Ach. Tresonier; Monab van J. de Rijcke; Carla van An dré Calus en Mina van A. Heijens. Vaarzen 1 Vi tot 2 jaar: Nannie van J. de Rijcke; Corrie van A. Heijens en Mona van J. de Rijcke. Eenjarige vaarzen: Lea van J. Cauwels; Corry van Fr. Maen- hout; Laura van R. Focke en Sterre van J. Robinson. Brand In een langs de Margaretsedijk staande hangar van de heer R. brak brand uit, waarbij een voorraad stro een prooi van de vlammen werd. De brandweer was de brand spoedig meester. Omdat gevaar voor de omge ving werd gevreesd, werden de deels verbrande maar nog staan de resten van de hangar neerge haald. De oorzaak van de brand is onbekend. Bedrijfsongeval op Schelde". ,De De 30-jarige ongehuwde C. Verplank uit Vlissingen is gis termiddag door een bedrijfs ongeval om het leven gekomen. Het ongeval vond plaats op de werf van N.V. Kon. Maatschap pij „De Schelde". De man was bezig op het dak van de ijzergieterij met het aan brengen van nieuwe ramen. Door tot nu toe onbekende oor zaak is hij terecht gekomen op een asbestpiaat die het begaf waardoor hij een val maakte van ruim 15 meter. De man moet op slag zijn gedood. vanaf f15,- TERNEUZEN AXELSESTRAAT 46 .rpKMcrtiwh! TEL. 01150-3373 Aan huis te ontbieden INDONESISCHE CAMPAGNE TEGEN NIEUW-GUINEA EEN ZWARE FINANCIËLE LAST De Indonesische premier, dr. Djoeanda, heeft donderdag in het parlement medegedeeld, dat de kosten van de Nieuw-Guinea- campagne en het nationale ont wikkelingsplan een zware finan ciële last voor Indonesië blijken te zijn. De grote toeneming van de invoer heeft op de betalingsba lans van 1961 een groot tekort doen ontstaan, ondanks het feit dat een gedeelte van de invoer met buitenlandse leningen werd gefinancierd, aldus Djoeanda. Daarom en doordat de wereld marktprijs voor produkten als peper en palmolie daalt „is de regering gedwongen een versobe- ringspolitiek op het gebied van- de invoer te voeren." Hij verklaarde voorts, dat de Indonesische regering tot dusver de inflatie niet tot staan heeft kunnen brengen. „Het indexcijfer voor de kosten van levensonder houd in Djakarta was eind 1961 en eind maart 1962 in vergelij king met eind 1960 met resp. on geveer 70 procent en 225 procent gestegen. De regering heeft plannen de belastingen te verhogen en voorts worden pogingen gedaan om nieuwe buitenlandse markten en nieuwe produkten om te ver kopen te vinden", aldus Djoean- Djoeanda: „SOEKARNO GEEFT NEDERLAND EEN LAATSTE KANS" De Indonesische premier, Ir Djoeanda, heeft gezegd dat president Soekarno -door het zenden van een afgezant naar Washington de Nederlanders een laatste kans geeft om hun hou ding jegens het plan-Bunker bekend te maken. „Indonesië heeft van het begin af de voor stellen van Bunker aanvaard daar zij de overdracht van het bestuur over West-Irian aan ons inhouden. Door welke middelen ook, West-Irian moet dit jaar nog aan ons worden teruggegeven". Hij zei dat er, als het gebied eenmaal verworven was, een „overgangs-situatie" zou bestaan. ESPERANTO 75 JAAR Op 14 juli is het 75 jaar ge leden, dat de Poolse oogarts, dr. Ludowiko Lazaro Zamenhof on der het pseudoniem „Dr. Espe ranto" zijn ontwerp van een in ternationale taal publiceerde. In Nederland wordt het 75-jarige bestaan van het Esperanto o.a. gevierd door een demonstratief congres van de gezamenlijke Nederlandse Esperanto-organi- saties op 22 en 23 september in Haarlem. Tijdens dit congres zal o.a. een overzicht worden gegeven van de huidige status van het Esperanto. De volgende facetten zullen worden belicht„Espe ranto in handel en industrie" (door de heer E. L. M. Wensing', directeur van de afdeling medi sche apparatuur van de N. V. Philips. „Esperanto in de wetenschap" (door de heer drs. G. F. Mak kink, bioloog in Wageningen). „Esperanto toen en nu" (door mr. S. Pragano, docent in Espe ranto aan de universiteit van Amsterdam). „Esperanto bij het onderwijs" (spreker nog niet bekend). Als cultureel onderdeel van dit congres vindt een uitvoering plaats van „die Haerlemsche musykcamer". De soliste, me vrouw Jetty Koopmans, zal daarbij een aantal liederen in het Esperanto zingen. Tijdens dit concert zal een rede worden uitgesproken door de voorzitter van de Belgische Esperanto Federatie, do heer M. Jaumotte. (Van onze economische medewerker). De heer Chroesjtsjov heeft eens gezegd dat hij de strijd tegen het kapitalisme aan het economisch front zou winnen. Dan moet hij de laatste weken wel eztra zijn teleurgesteld. Na een langdurige nek-aan-nek-race tussen de V. S. en Rusland met betrekking tot hulpverlening aan onderontwik kelde landen lijken beide par tijen adem tekort te komen. Het is beslist geen geheim dat dc V. S. hun economische kracht enorm hebben zien afnemen door hun buitenlandse hulp. Deze hulp is niet geheel verloren gegaan. Het geïnvesteerde kapitaal in Europa komt met rente terug in de vorm van een sterke E.E.G. Men kan zelfs economisch zeg gen dat de V. S. een koekoeksei in Europa hebben gelegd met hun Marshall-hulp. Nu heeft de heer Kennedy de grootste moeite om zich de Westeuropese conrurren- tie van het lijf te houden. Dit is echter meer schijn dan wezen. Er is een machtige economische barrière gebouwd ten westen van Oost-Europa, waarin de Sowjet- Unie zich verenigd heeft met haar satellieten. OFFERS IN AFRIKA De Amerikanen en de Russen hebben geweldige bedragen ge offerd aan Azië en Afrika. Het is inderdaad een offer geweest waar weinig winst tegenover staat voor de Westelijke of Oos telijke zaak. Per saldo is Moskou hier het meest bekaaid afgeko men omdat het Kremlin geen aanwijsbare successen kan aan tonen terwijl West-Europa thans op grote schaal produceert voor het Westerse kamp. In E.E.G.- verband kunnen de Russen nieu we teleurstellingen verwachten want de tariefmuur rond de ver enigde Europese landen zal ho ger worden en er zijn nogal wat grondstoffen die van Oost naar West gaan. Op hetzelfde moment treden in de V. S. en in Rusland de nade lige gevolgen van hun economi sche overspanning naar voren. De V. S. worstelen met dollar zwakte en recessie en de Rus sen met produktie-tekorten. Hier is al een verschil op te merken tussen de positie der beide grote mogendheden. In de V. S. han gen de moeilijkheden samen met ovorproduktie, in de Sowjet-Unie met tekorten. Dat is een groot verschil in economische machts manifestatie. LRITSE POSITIE ZWAK Betrekken wij nu de beide be vriende sferen bij deze mogend heden. Aan Amerikaanse zijde vinden wij dan het Verenigd Ko ninkrijk en de E.E.G. met enkele mindere belangrijke naties. On der deze groep kunnen alleen de Britten als economisch kwets baar worden beschouwd. Opmer kelijk is daarbij dat ook dit land buiten adem is geraakt door hulp aan onderontwikkelde landen. De Europese Economische Ge meenschap heeft een produktie- potentieel opgebouwd dat de Noordamerikanen naar de kroon gaat steken. Alle landen in dit verbond zagen hun economische kracht toenemen. 'Zelfs Frankrijk is daarbij niet achter gebleven. Voor de toekomstige machtsver houdingen en de gevoelens onder de volken is cit van groot belang. De landen achter het ijzeren gordijn kunnen een dergelijke economische show niet presen teren. Onlangs bezocht de Russi sche premier Bulgarije, waar hij bittere woorden sprak over de ontwikkeling van de Bulgaarse produktie. Over Hongarije zal hij misschien iets meer tevreden zijn al heeft dit land zich nauwelijks hersteld van de opstand in 1956. Uit die opstand en de sterk ver zwakte economieën van andere SOUVENIR SOUVENIR De altjjd nijvere Duitse industrie heeft een nieuw handelsgebied geopend: kléine kopjes, vervaar digd van plastisch materiaal, welke een verbluffende gelijke nis vertonen met mevrouw Ken nedy, gaan met grote partijen, keurig beschilderd de oceaan over om in de Verenigde Staten als souvenir verkocht te worden. NEDERLANDSE VRACHTAUTO IN BELGIE VERONGELUKT Een Nederlandse vrachtauto met aanhangwagen is woensdag bij Deinze, ten zuiden van Gent, tegen een boom gereden en vol ledig vernield. De 26-jarige chauffeur, J. Groenenberg uit Goes, is zwaar gewond in het ziekenhuis van Deinze opgeno men. De vrachtwagen was met een zware lading zink op weg van Nederland naar Frankrijk. Op de Kortrijkse Steenweg te As- tene raakte de bestuurder zijn macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom, die ont worteld werd, waarna het wrak van de wagen tegen een tweede boom tot stilstand kwam De bestuurder van de ver- ongelukte vrachtauto kon slechts met veel moeite uit het wrak van de wagen worden bevrijd. Vóórdat hij het bewustzijn ver loor stamelde hij„We waren met ons tweeën". Men heeft echter nergens in het wrak een spoor van een tweede inzittende kunnen vinden. De firma van wie de vrachtwagen is, de Inter nationale Transportfirma Min- naards uit Krabbendijke, heeft verklaard, dat de bestuurder alleen uit Nederland was ver trokken. Naar verluidt, is de be stuurder niet levensgevaarlijk gewond. De lading van de ver nielde auto is door een andere wagen overgenomen. satellietlanden is intussen geble- kes dat de Kussen sinds jaar en dag hun economische kracht mede ontlenen aan de hulp van de tot slavernij gebrachte buur landen. KOSTBARE VRIENDSCHAP Tsjecho-Slowakije en Roeme nië maken daarop geen uitzon dering. In enkele jaren zelfstan digheid is het eerste land beter herbouwd dan in het dozijn jaren van Russische „vriendschap". Ook Polen kan zijn herstel nog niet terug vinden, hoewel het on der invloed van de sterke Go- moelka minder de knie voor de Moskouse Baal zal hebben gebo gen dan andere geknechte „vrien den". Wij weten uit woorden van Tito dat deze er met zijn gema tigde communisme niet in is ge slaagd zijn land economisch on afhankelijk te maken. Nu ionkt hij zowel naar het Westen als naar het Oosten. Albanië staat momenteel prak tisch geïsoleerd en is arm zoals het ook al was. Zelfs in samen werking met de industrieel ge groeide Sowjet-Unie kon het communistische China niet ver hinderen dat miljoenen van zijn onderdanen van honger tegen de grenzen opsthwden, getuige het voor de Britten onaangename schandaal van Hongkong. HET RODE FAILLIET Oost-Duitsland is door de Rus sen leeggehaald en daarna wan kel op de been gehouden. Het is geen wonder dat het economisch failliet van het agrarisch com munisme daar het eerst openbaar werd. Spoedig daarna hoorden wij van de prijsverhogingen in de Sowjet-Unie, die getuigen van een ernstig agrarisch schaarste probleem op hetzelfde moment dat het zg-. kapitalistisch produk- tiesyeteem zorgen krijgt over in dustriële o. i produktie, die reeós BRITSE NAZI-LEIDER GESCHORST De leider van de Engelse na- tionaal-socialistische partij, Co lin Jordan, is woensdag ge schorst van zijn functie als on derwijzer in Conventry. Tijdens een bijeenkomst van zijn partij op Trafalgar Square in Londen zondag j.l., waren ongeregeld heden voorgevallen. De 39-jarige Jordan zei als commentaar op deze maatregel: „Ik zal vechten zolang ik kan. Ik heb de politiek altijd thuis gelaten, en wanneer ik even tueel word ontslagen zal dit eer der worden veroorzaakt door vooroordeel dan door kritiek op mijn lesgeven". De beweging van Jordan streeft naar het uitwijzen van alle Joden en gekleurde immi granten uit Engeland. Boeddhistische moordenaar tot het christendom overgegaan Taldoewe Somarama, de Boed dhistische monnik die ter dood veroordeeld is wegens de drie jaar geleden begane moord op de Ceylonese premier Bandaranaike. is donderdag tot het christendom overgegaan, een etmaal voordat hij door ophanging terecht zal worden gesteld. Hij werd ge doopt door een Anglicaanse gees telijke. Woensdag was hem mee gedeeld dat weer een verzoek om gratie was afgewezen. lang vooraf werd gegaan door geweldige agrarische overschot ten. Economisch gezien maakt de U.S.S.R. op dit ogenblik de in druk een natie te zijn, die teveel heeft besteed aan reclame-acties. Met talrijke dumpings-acties en hulpprogramma's heeft het de indruk gevestigd alsof het tot elke krachtsinspanning is staat zou zijn. Vcor zulke scheefge trokken calculaties wordt echter altijd de rekening gepresenteerd. Binnenlandse onrust verzwakt een natie meer dan welke inter nationale spanning. Chroesjtsjov weet dit en hij zal met alle grootspraak aan het Westen in de eerstkomende jaren 'n vriend- delijk gezicht tonen. Hij heeft zich in zijn economische kaart laten kijken en dat was bepaald geen troefkaart. Een zeer krach tig Westen kan zich voorberei den op de volgende krachtmeting. Drs. MIERLO. (Nadruk verboden.) TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gis termiddag het wetsontwerp tot tijdelijke bijstandregeling voor mindervaliden in behandeling ge nomen. Mevrouw D. HeromaMeilink (P.v. d. A.) zeide dat het drin gend nódig is dat er een regeling wordt getroffen voor lichamelijk gehandicapten. Zij vond de voor gestelde uitkeringen te laag. Maar zij wilde zich erbij neerleg gen. Spreekster drong op spoe dige verhoging aan. De heer Joh. Zwanikken (K. V. P.) zeide dat er te weinig be kend is over de groep van de minder-validen. Hij noemde het ontwerp een stuk sociaal recht. Hij vroeg de minister een initiatief tot kwan tificering van de groep gehandi capten te stmuleren. Ook spre ker vond de voorgestelde uitke ringen te laag. De heer H. Kikkert (C. H. U.)| zou kritiek kunnen uiten op het ontwerp, bijvoorbeeld ten aan zien van de groepen, die er wel en die er niet onder vallen. Maai' hij wilde zich hiervan gistermid dag onthouden. Het ontwerp be oogt een stukje nood te lenigen. De uitkeringen achtte hij te laag. De heer J. Smallenbroek (A. R) maakte enkele korte op merkingen. Hij betreurde het be perkte karakter van de regeling. Hij zag haar als een begin van een uitgebreidere bijstand. Ook hij vond verhogingen van de uit keringen nodig. De heer M. Visser (V. V. D.) was er verheugd over dat er nu een regeling is gekomen. De be dragen vond hij eveneens te laag. De minister van Maatschappe lijk Werk, mej. dr M. Klompé, zeide de opmerkingen en wensen van de afgevaardigden zeer goed te kunnen begrijpen. Zij had, in afwachting van de definitieve bijstandswet, die categorie ge kozen, die steun het meeste no dig had. De middelen voor deze regeling waren beperkt. De mi nister kon a l'improviste niet on middellijk antwoorden op de vraag betreffende de kwantifice ring. De hoogte van de uitkering was na overleg met en op ver zoek van de staatssecretaris van sociale zaken vastgesteld. Daar bij is overwogen arbeid voor ge handicapten te stimuleren. Men is voorzichtig te werk gegaan Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3