Provin Nederlands nieuwste gemeente is de grootste Voetstappen op óe trap Binnenlands nieuws Vergadering Nw-Guinearaad DE VRIJE ZEEUW Lege tramwagen reed door druk stadsdeel van Amsterdam AGENÜ Pagina 2 Radiumnaaldeu verdwenen Vrijdag 6 juli 1962 De Mammoetwet Geen weeldebelasting op diverse artikelen meer Verhoging salaris, A. O. W- en A. W. W. Nederland heeft er een ge meente bij gekregen, die de grootste van alle is geworden: de Noordoostpolder. De gemeen te kreeg haar eerste gemeente raad, die 21 leden telt en van vrijwel dezelfde samenstelling is als de adviserende poldercom missie, die tot nu toe de land drost bijstond. Ook de landdrost zelf werd vervangen door een burgemees ter en wel de heer Van Pantha- Ion baron Van Eek. tot dusver burgemeester van Steenwijker- wold. Emmeloord was met vlaggen en vlaggetjes getooid. Voor elk huis wapperde het rood-wit- blauw. Er bestond alle reden voor de feestelijkheden van deze week, want niet alleen deed deze bloeiende gemeenschap haar in trede in de rij van Nederlandse gemeenten en kreeg zij een ech te burgemeester en een gemeen teraad met alle bevoegdheden van dien, maar bovendien be staat de polder thans 20 jaar. RADIUMN AALDEN Niet minder dan vijf radium naalden bleken uit het St. Lidui- naziekenhuis te Purmerend ver dwenen te zijn. Tezamen verte genwoordigde dit kostbare radio actieve materiaal een stralings capaciteit van 10 milliCurie. Het blijkt dat de naalden in het zie- kenhuisafval terecht zijn geko men en in de verbrandingsovens van het ziekenhuis werden ver werkt. Nadien is dat afval door boe ren uit de omtrek van het zie kenhuis betrokken om hier en daar land op te hogen. Doordat de naalden in het afval terecht kwamen, werd het ovenafval ook radio-actief en werden bui ten de ovens ook de landerijen besmet, waar dit materiaal werd gestort. De arbeidsinspectie en de inspectie van hygiëne in Noord- Holland zijn actief. Er was aan vankelijk sprake van, dat de ovens van het ziekenhuis zullen moeten worden gesloopt, doch zover behoeft het niet te komen. MAMMOETWET MAAKT BESTE KANS Na ruim twee weken artikels- gewijze behandeling van de Mammoetwet liggen de kansen voor minister Cals nog steeds goed. Dit stuk ministerieel le venswerk kan door de Tweede Kamer komen en wel doordat dag na dag te constateren valt, dat de samenwerking tussen de twee grootste fracties, namelijk die van de P. v. d. A. en de. K. V. P. beter wordt. Men treedt elkaar met een grote soeplesse tegemoet en er worden veel ver zoenende gebaren gemaakt. Het wederzijds ontzien van ge voeligheden trad wel duidellijk aan het licht, toen weer werd gesproken over de ogelijkheid om op de openbare scholen vor- mingsonderricht van het Huma nistisch Verbond toe te laten. De K. V. P. trad het socialistisch voorstel daarover met opzien barende soepelheid tegemoet. Deze gang van zaken betekent voor minister Cals een bijzonder gunstige ontwikkeling. MINDER WEELDE BELASTING De staatssecretaris van finan ciën heeft in de Eerste Kamer medegedeeld dat de afschaffing van het weeldetarief op diverse artikelen per 1 juli zal ingaan, Het betreft hier o.m. koelkasten, foto- en filmtoestellen, meubelen van teakhout, horloges, klokken van on-edele metalen, elektrische speelgoedtreinen en banden voor personenauto's. Voor deze en andere artikelen zal van 1 juli af niet meer het weeldetarief van 18 van toe passing zijn, doch het normale tarief van 5 Een poging van een der Ka merleden om ook de personen auto's als „gewone gebruiksarti kelen" onder het normale tarief te laten vallen, mislukte, aange zien de staatssecretaris van me ning was dat hij hierdoor zou meewerken aan een nog groter aantal auto's op de wegen en nog meer parkeerproblemen. Het college van rijksbemidde- laars heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de nieuwe c. a. o. voor het autobusbedrijf. De werkne mers van deze bedrijfstak heb ben met terugwerkende kracht tot 1 april j.l. recht op 5 loons verhoging. De c. a. o. heeft een looptijd van een jaar. VERHOGING A. O.W. EN A.W.W. De Sociaal Economische Raad heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gead viseerd de A. O. W. en de A. W, W. in het kader van de compen satie voor de aanstaande huur verhoging, te vermeerderen met respectievelijk 84,en 78, per jaar. Wanneer de minister dit advies volgt, zullen resp. 7,en 6,50 per maand worden uitbetaald na het ingaan van de huurverhoging op 1 september a.s. De Eerste Kamer zal dit ont werp tot wijziging van de huur wet op 24 juli in behandeling ne men. liep Nalatigheid van monteur wonder boven wonder nog goed af Justitieel onderzoek gelast Pas nu is bekend geworden dat maandagmiddag in Amster dam-Zuid een lege tramwagen, zonder bestuurder of monteur er op, in de remise Havenstraat „op hol" is geslagen, naar buiten is gereden en een rit heeft gemaakt waarbij, wonder boven wonder, geen brokken zijn gemaakt. De tramwagen reed eerst over een der drukste verkeersroton- des van de stad, die bij het Haar lemmermeerplein, en zette, na diverse wissels, enkele kruis punten en twee zebrapaden te zijn gepasseerd, koers in de richting van de Amstelveense- weg. Eerst bü 't eveneens druk ke kruispunt bij de Zijlstraat eindigde deze dolle rit. doordat de tramwagen in botsing kwam met twee andere tramtreinen. OORZAAK De waarnemend directeur van het gemeente vervoerbedrijf, ir. W. Wijt, heeft op een perscon ferentie gistermiddag mededelin gen gedaan over de oorzaak van het „op hol slaan" van de tram wagen uit de remise Havenstraat op maandagmiddag omstreeks kwart voor vier. De oorzaak is geweest dat een monteur, die de wielbanden van deze drie-assige motorwagen had geslepen op de zgn. slijpkuil, na het gereed komen daarmede een fase in de voorgeschreven handelingen ver geten heeft uit te voeren. Voor het slijpen der wielbanden moet de gangkruk op de schakelkast in de wagen op „rijden" staan. Als het slijpen klaar is en de stroom weer wordt ingescha keld dient eerst deze gangkruk op „0" gezet te worden. Dit is echter niet geschied. Daardoor ging de wagen rijden. Een ::eküringsautomaat van de boven leiding boven de slijpkuil, die had moeten uitslaan, weigerde waardoor de tram de remise uit reed en zijn dolle rit begon. Ir. Wijt deelde mede dat om dergelijk foutieve handelingen te voorkomen het is nog nooit r-rder bij het G. V. B. gebeurd ter meerder zekerheid intus sen reeds extra veiligheidsmaat regelen zijn genomen. Alvorens de stroom ingeschakeld kan worden moet een monteur nu eerst naar de schakelkast op de wagen lopen en daar een kruk verwijderen. Hetgeen eerst mo gelijk is als de gangkruk op „0" staat. De schakelaar waarmede de monteur de stroom op het aparte stukje bovenleiding in de remise inschakelt bevindt zich op een afstand van 25 m van de voorkant van de motorwagen. Toen hij do stroom weer inscha kelde hoorde de monteur tot zijn grote schrik dat de wagen ging rijden. Een collega, die dit zag gebeuren heeft nog gepoogd op de wagen te springen, doch om dat de deuren dicht warep. lukte dat niet meer. Volgens een schat ting van ir. Wijt heeft de tram wagen met een snelheid van cir ca twintig km gereden. Deze snelheid werd door het rijden rond het circuit wat afgeremd. De wagen passeerde de vlak bij de remise geleden halte van het beginpunt van lijn 16 waar doorgaans een tramstel staat doch juist ditmaal niet. Dankzij de botsing op twee lege motor wagens van lijn twee, die achter elkaar stonden te wachten voor het verkeerslicht bij de Zeilstraat hoek Amstelveenseweg (aan de halte van lijn 1) kwam aan de dolle rit een einde. De wagen had toen een afstand van totaal cir ca 450 m afgelegd. Wonder bo ven wonder zijn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. De schade aan de drie motorwagens is volgens ir. Wijt niet belang rijk. In de kwart eeuw dat deze slijpmethode wordt toegepast heeft zich een voorval van deze aard, dat bij de naleving der voorschriften onmogelijk is, niet voorgedaan. Op een vraag waarom direct na het wegrijden van de tram wagen uit de remise niet de stroom op het bovenleidingnet is uitgeschakeld (waardoor dus het tramverkeer op straat tot stilstand zou zijn gekomen), ant woordde ir. Wijt, dat maar een beperkt aantal mensen schakel bevoegdheid heeft voor dit net. Voordat de monteur iemand, die deze bevoegdheid heeft, te pak ken zou hebben gekregen had dat wel even geduurd. Overigens heeft de monteur daartoe geen poging gedaan. HERHALING Men heeft met een andere wagen het gebeurde herhaald en toen sloeg de zekeringsautomaat in het stuk bovenleiding boven de slijpkuil door. Zeer nadrukke lijk stelde ir. Wijt dat het G. V. B. het gebeurde voor de politie niet heeft willen geheim hou den. „Er is voor ons geen enkele reden geweest om de politie er in te kennen. Er was voor het G. V. B. geen meldingsplicht" het is volgens ir. Wijt een zelfde soort geval als dat van een tram die bij de halte „op de staart" van een ander rijdt en waarbij geen ongelukken voorkomen of schade aan derden wordt veroor zaakt. Het voorval werd gerap porteerd aan de afdeling aanrij dingen op het stadhuis. (De bewuste maandagmiddag is bij het bureau inspecteur van dienst op het hoofdbureau van politie geen melding van deze vreemde tramrit binnengekomen, zo werd ons desgevraagd van de zijde der politie medegedeeld.) TOCH SCHADE Er blijkt toch schade aan der den te zijn veroorzaakt door de op hol geslagen tram. Gistermid dag is bij het gemeente vervoer bedrijf gemeld dat een personen auto van een particulier licht ge schampt is. ONDERZOEK De substituut officier van justitie te Amsterdam, mr. W. K. baron Van Dedem, heeft gis terochtend ambtshalve een on derzoek gelast naar de rit, die de onbemande tramwagen, op maandagmiddag in Amsterdam- Zuid heeft gemaakt. Het onder zoek zal worden verricht door de recherche van het politie bureau Overtoom. (Nadruk verboden.) - DE ATOOMKOPPEN IN NAVO-LANDEN Kennedy wil maatregelen om misbruik te voorkomen Volgens Amerikaanse persbe richten zal president Kennedy het congres verzoeken maatre gelen goed te keuren waardoor de atoomkoppen van de raketten in de NAVO-landen van een electronisch „slot" worden voor zien om misbruik te voorkomen. Dit „slot" zou bestaan uit. een electro-mechanisch systeem dat het nodige electrische circuit voor het afvuren zolang onderbroken houdt totdat een radiosignaal in code van een bevoegde comman dant dit net sluit. Volgens func tionarissen wordt door het aan brengen van dit slot de waar borg tegen het onbevoegd of per ongeluk afvuren van kernwa pens verhoogd. DE DOODSTRAF IN ENGELAND Lord Harewood, neef van koningin Elizabeth en leider van de campagne voor afschaf fing van de doodstraf in Enge land, heeft donderdag een peti tie ingediend bij premier Mac- Millan, waarin aangedrongen wordt op afschaffing van de doodstraf. Het verzoekschrift was getekend door rond 7.000 vooraanstaande Britten, onder wie een dertigtal bisschoppen, de voormalige directeur-gene raal van de Unesco Julian Hux ley en de filisoof Bertrand Russell. De heer Nicolaas Jouwe heeft donderdag in de Nieuw-Guinea Raad de gedachte aan een on middellijke proclamatie van een onafhankelijke Papoea republiek verworpen, „omdat dit geen winst maar nadeel zou opleveren". Sprekende in het debat over de politieke ontwikkelingen rond om Nieuw-Guinea zeide hij dat een dergelijke stap het afwijzen zou betekenen van verdere Ne derlandse hulp en de deur open zou stellen voor Indonesische aanvallen. Ook de tweede en laatste dag van het overleg in eerste termijn in de Nieuw-Guinearaad behoor de het recht op zelfbeschikking tot de hoofdthema's van de rede voeringen. Donderdag kwam ook de enige Papoea-afgevaardigde aan het woord die zich openlijk hoeft uitgesproken voor het plan- Banklr, de vice-voorzitter van de Parnai de heer E. J. Bonay. „Wij aanvaarden het plan-Bun ker niet omdat wij het zo prak tisch vinden maar omdat het de zaak weer op gang brengt en mogelijkheden biedt op 'n vreed zame oplossing", betoogde hij. Bonay, die overigens iedere con ferentie tussen Nederland en In donesië zonder deelneming van Papoea's „zinloos en zonder be tekenis" noemde, verklaarde voorts dat het plan-Bunker en het recht op zelfbeschikking niet van elkaar te scheiden zijn. „In dien men het plan-Eunker af wijst, dan wijst men ook het recht op zelfbeschikking voor de Papoea's af", zo zei hij. Recht daartegenover stond de mening van de heer M. W. Kai- siepo die er nadruk op legde dat het plan-Bunker aan Indonesië gelegenheid zou geven op Nieuw- Guinea het bestuur uit te oefe nen, waardoor niets terecht zou komen van alle garanties voor het recht op zelfbeschikking. „Het plan-Eunker, zeide hij, is aangepast aan het gezegde dat als men iets wil bewaren men soms niet weet hoe dat te doen, maar dat men het zou betreuren als men het zou weggooien". Kaisiepo noemde het plan-Bun ker echter wei een „goede basis" voor verder óverleg tussen Ne derland en Indonesië na de mis lukking van het plan-Luns het vorig jaar. Kaisiepo oefende voorts felle Door WILLY CORSARI 47) Nadruk verheden. „Het noodlot heeft een ver duiveld rare grap uitgehaald," zegt hij zachtjes, „en ik ben er in gevlogen, Henri. Het spelle tje is uit." „Hoezo?" De ander kijkt hem onrustig aan. „Praat niet in raadsels. Wat heb jij er mee to maken?" „Alles," zegt Kiliaan. „Het spijt me, dat ik je waarschijn lijk in allerlei soesah haal, juist nu je dacht van dat goede af te zijn." „Maak je over mij niet druk, Tjako," zegt de ander. „Zeg maar, wat er gebeuren moet en wat je van plan bent?" Kiliaan staat op. Zijn gezicht is dodelijk vermoeid en bleek. „Dat zal ik je zeggen. Daar voor ben ik hier gekomen. Het zou anders zo'n schok voor jul lie zijn als je het opeens leest of hoort. Ik ben van plan te gaan bekennen." Hij steekt zijn hand uit. „Tot ziens, oude jon gen." Henri staart hem aan en houdt zijn hand vast. „Wat zei je? Bekennen?" Kiliaan knikt. „Ja, ik kan Devlin niet laten ophangen, vind je wel? En hem evenmin al de ellende van de angst daar voor laten doormaken." Hij trekt zijn hand los en loopt de kamer uit en do trap af. „Wacht even!" roept Henri hem na, „wat wil je bekennen? Ben je gek geworden?" „Neen," zegt Kiliaan, omzien- bij de voordeur, „maar het zou anders geen wonder zijn!" De voordeur slaat achter hem dicht, even later hoort Henri de auto wegrijden. De jonge vrouw komt snel aanlopen. „Wat was er? Wat heeft Tjako?" „Ik weet het niet," zegt Hen ri. zeer bleek: „Hij vertelde me, dat hij ging bekennen." Ze kijken elkaar aan. Zij drukt een hand tegen het hart. „O.,,," zegt ze zachtjes, „dat heb ik al die tijd gevreesd..." 0 Die avond stopt Killiaans auto voor het huis van inspecteur Lund. Puck ontvangt de gast met een hartelijke glimlach. Hij heeft uit Amsterdam opgebeld, of het goed was, dat hij zijn tweede kopje thee kwam halen. „Mijn man is terug," zegt ze stralend, als ze hem in de woon kamer laat. Lund zit daar bij de kachel als een beeld van voldane huise lijkheid. Hij grijnst tegen Ki liaan. „Hier ben ik," zegt hij. „naai kritiek op de houding van het Tweede-Kamerlid J. de Kadt die, naar hij zeide, hem Kaisiepo, en enkele andere leden van de Nieuw-Guinearaad tijdens hun bezoek aan Nederland had ver weten „leerlingen van het gou vernement" te zijn. „Wij willen ook leerling van hem worden, aldus Kaisiepo, maar hij wilde ons zelfs niet de hand drukken". Ook de heer Jouwe verdedigde in zijn rede het recht op zelfbe schikking „waartoe het Papoea volk alles moet inzetten". Presi dent Soekarno noemde hij „een van die Hitler-figuren die dro men van een onbeperkte macht". Hij zei echter, niet tegen een ge sprek met Indonesië te zijn door een delegatie uit de raad, mits Indonesië de vijandelijkheden zou staken. „Daarna kan aan Soekarno de vriendschapshand worden toegestoken", aldus Jou we, die evenwel zei in twijfel te trekken of de Indonesische pre sident tot een dergelijk gesprek bereid zou zijn. Eerder was een direct gesprek door een Papoea delegatie met Indonesië reeds bepleit door de heren Bonay, Tanggahma en Torey. Bonay was trouwens het enige lid van de raad dat de reis van Papoea-stu denten naar Indonesië niet af keurde. Vele leden, van wie en kele met sancties dreigden, heb ben op deze reis critiek geoefend. De heer Jouwe stelde daarbij de vraag of het zendingscentrum te Oegstgeest, „waaraan verscheide ne Papoea-jongeren zijn toever trouwd" „niet meer aandachj; be steedt aan het nationalisme in Azië dan aan dat in Papoea". Hij kondigde aan bij de be spreking van de begroting voor Nieuw-Guinea, wat betreft de subsidie aan onderwijs, nader op deze kwestie te zullen terugko men. Het enige vrouwelijke raads lid, mevrouw TokoroHanas- bey, sprak de vrees uit. dat de zeer kritieke politieke situatie op een oorlog zal uitlopen. Zij be pleitte het gebruiken van het voorstel-Bunker om te trachten een tussen-oplcjssing te vinden. Een speciale waarschuwing aan het adres van Indonesië werd donderdag gericht door een af gevaardigde uit Zuid-Nieuw-Gui- nea de heer A. Kendau Gebze. Hij voerde aan, dat „aangezien Indonesië de toepassing van in- huis gevlogen met de kous op de kop." Kiliaan gaat zitten, na een schertsend antwoord. Puck schenkt thee. Water suist zach tjes op de kachel. Buiten ruist de regen, binnen is het zo be haaglijk en vredig, dat Kiliaan denktmen zou hier kunnen in slapen, eindelijk eens rustig en diep slapen zonder dromen, zon der angst, zonder zelfverwijt... Lund kijkt hem scherp aan. Hij denktnatuurlijk weet hij het en waarschijnlijk trekt hij zich die onthullingen het meest aan terwille van Anja. Hij is echter niet van plan over de zaak te spreken, als hij het ver mijden kan. Het is beter. Er zijn dingen die hij liever niet weet als inspetceur van politie en die Kiliaan misschien argeloos zou zeggen nu ze hier gemoedelijk bijeen zitten. Ze spreken over Londen, over de regen, over politiek, over een kleurige pull-over die Pucks vaardige vingertjes onderwijl breien. Dan zegt Kiliaan plotse ling: „Het spijt me. maar het was zoals ik u zei in Londen. Ik waarschuwde u en toch hebt u die flater begaan. Maar terwille van de wederzijdse sympathie zal ik u weer op de goede weg helpen. U hebt een onschuldige laten arresteren. Ik zal u hel pen, dat weer goed te maken." Hij spreekt luchtig en Lund weet niet recht, of hij meent wat hij zegt. Puck kijkt op van haar werk. Haar grote ogen rusten op Killiaans gezicht. „Zal ik weggaan?" vraagt ze zachtjes. „Integendeel, ik wil graag dat u er bij blijft," zegt Kiilaan en glimlacht haar toe. Dan ver volgt hij tegen Lund„Je denkt waarschijnlijk, Lund, dat ik iets wist van die geschiedenis met de uitvinding. Dat is niet zo. Ik GELIJKHEID MET RECHTEN. Het is een oude traditie bü de drukkers-leerlingen in Miinchen, dat zij op een gegeven ogenblik door hun oudere vakgenoten in een grote tobbe worden gestopt „om de stomheid weg te was sen". Dit jaar leverde de vro lijke waspartij even een probleem op: er waren namelijk drie druk- kersleermeisjes in het gezel schap. Na rijp beraad besloot men echter de emancipatie te eerbie digen onder het motto „gelijke rechten - gelijke plichten". Het gevolg was, dat ook de meisjes onder grote hilariteit in de grote tobbe gestopt werden. ternationale .wetten in Nieuw- Guinea niet toelaat, de wetten van de Papoea's zelf weer aan de orde zijn". De slagzin daarbij is OMO (Ornag Makan Orang) mens eet mens) en deze wet van onze voorouders zal worden voor gelegd aan de niet uitgenodigde Indonesiërs die wij in het oer woud tegenkomen". Nadat donderdag de laatste Papoea-spreker aan het woord was geweest, werd een aantal vragen gesteld door de Neder landse afgevaardigde A. van Zee land, bestuursambtenaar, geko zen in het district Sorong. Hij vroeg met name of de regering een delegatie uit de Nieuw-Gui nearaad in staat wil stellen zich ook in Djakarta ter plaatse te oriënteren over het conflict over Nieuw-Guinea. Hij merkte voorts op, dat hij zich „als Papoea-ver tegenwoordiger niet gebonden zou achten aan het resultaat van de besprekingen tussen Neder land en Indonesië, indien daar aan niet door Papoea's is deel genomen". Van Zeeland stelde voorts nog de vraag, of de rege ring bereid is inzicht te geven in het militaire potentieel van Indonesië en de afweerkracht van Nederland, hoe de landingen van parachutisten mogelijk zijn geweest, of deze een volgende keer kunnen worden verhinderd, en of het juist is, dat regelmatig Indonesische vliegtuigen boven Sorong zijn waargenomen, waar tegen niet is opgetreden. De besprekingen over de poli tieke ontwikkelingen zullen a.s. disdag worden voortgezet. Het woord is dan aan het gouverne ment van Nieuw-Guinea voor een antwoord in eerste termijn. had er geen idee van. Anders zou ik er nog erger aan toe zijn geweest deze laatste weken. Het was toch al niet leuk! Maar ik had hoop. Ik was er zo zeker van dat er geen motief bestond, kón bestaan!" Hij lachte kort en bitter. „Het is een satani sche grap van het toeval, die hele zaak. Ik was er zek^r van dat het zou blijven bij deze aan wijzingen..." Hij stokt. Lund vraagt: „Ge looft u soms nog, dat Roger Devlin niet Carter was?" „Ik weet het," antwoordt Ki liaan. ,.U wéét het? Hoezo?" ,Ik weet," zegt Kiliaan, „dat hij niet de man is, die me des tijds heeft gewond. Dat was een blonde kerel met een heel ander gezicht en, voorzover ik in de gauwigheid zien kon, welge schapen. „En de man die in Sussex wilde binnenklimmen, is die nu opeens ook blond?" vraagt Lund sceptisch. „Neen," zegt Kihaan, „die heeft nooit bestaan." Hij glim lacht flauwtjes om Lunds ver blufte gezicht. „Zie je de waar heid nog niet, Lund? Roger Deviin was niet de man die in de nachtclub van Soho kwam, niet de man die in Soho een kamer had, niet de man die zich enige malen dreigend uitliet over Judge. Ik weet het. Om de eenvoudige reden dat ikzelf die man was. Omdat ik hem ge speeld heb. gecreëerd, uit het niets geschapen, waarin ik hoopte dat hij weer zou ver dwijnen. Toen hij opeens zo ontstellend wezenlijk werd, vie len mijn maatregelen in duigen. Dat was de streek, die het nood lot me speelde." (Wordt vervolgd.) MEISJE VERONGELUKT Donderdagmiddag is het acht jarig dochtertje van de familie Eoetselaers uit Bergen (L.) door een personenauto overreden. Zij was op slag dood. Zij kwam met de bus uit Gennep van school en wilde voor de bus om de weg oversteken, waarbij zij werd ge grepen door een uit de richting Nijmegen komende auto. BROMFIETSER OMGEKOMEN. Donderdagmdidag is te Well (gem. Bergen) de 57-jarige heer P. Trauman uit Well op een zij weg van de rijksweg met zijn bromfiets uit de bocht gevlogen tegen een vrachtwagen aan. De man was op slag dood. Hij laat een gezin met vijf kinderen ach ter. TWEE DODEN, TWEE GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL In de nacht van woensdag op donderdag is omstreeks halt één in de gemeente Huizen (N. H.) op rijksweg één een verkeersongeval gebeurd, waar bij een echtpaar om het leven kwam en twee andere personen zwaar gewond werden. Om ongeveer twaalf uur was er een kettingbotsing geweest nabij de Noordcrailoseweg te genover de „Kolonel Palm Ka zerne". waarbij vier auto's be trokken waren geweest. Dit on geval was echter van weinig be tekenis en drie auto's waren weer weggereden. De vierde automo bilist wilde echter wachten tot de politie kwam. Terwijl hij nog wacht"naderde uit de richting Naarden een verhuis wagen, bestuurd door de heer R. uit Blaricum. Deze wilde om de stilstaande auto heen rijden, doch kwam daarbij frontaal in botsing met een uit de richting Laren komende personenauto. Het in laatstbedoelde auto zittende echtpaar Lankreijer- Jongman uit Naarden werd bij deze botsing op slag gedood. De twee andere inzittenden van de personenauto, de heer Jongman uit Vollenhove en diens verloof de, mejuffrouw De Haan uit Kraggenburg werden ernstig gewond. De heer Jongman is naar het „St. Jans ziekenhuis" in Laren overgebracht en me juffrouw De Haan naar een zie kenhuis in Naarden. De heer Lankreijer was 49 jaar oud, zijn vrouw 52. KAMERBEWONER STICHT BRAND Woensdagmiddag heeft de 65-jarige C. P. J. L. in de kamer die hij in een pension aan het Sarphatipark in Amsterdam be woont, brand gesticht. De kamer brandde geheel uit. Voorbij gangers zagen rook uit het pand komen. Zij waarschuwden de brandweer, die het vuur tot de kamer wist te beperken. Om streeks half zes woensdagmid dag meldde de man zich op het hoofdbureau. Hij vertelde zo juist zijn kamer in brand te hebben gestoken. Daartoe had hij een brandende elektrische kookplaat in een kast gezet, er lucifers op gelegd en er een bus petroleum bii geplaatst. Van te voren had hij er zich van over tuigd dat er niemand in huis was. Als reden voor zijn daad gaf hij op dat hij aanzegging had gekregen te verhuizen. Het pension was in andere handen overgegaan en men wilde de kamer, die door L. al jaren werd bewoond, nu per nacht verhuren. De man was er tot nu toe niet in geslaagd een andere geschikte kamer te vinden. JONGEN VERONGELUKT De dertienjarige C. V. M. F. Hakkenberg van Gaasbeek uit Arnhem is gisterenmorgen ver ongelukt. In de Steenstraat te Arnhem kwam hij onder de achterwielen van een trailer. Hij werd zwaargewond naar hot Diakonessenhuis in Arnhem overgebracht. Daar is hij latei- overleden. - TWEE MANNEN- VERDRONKEN BIJ AANVARING Bij een aanvaring op de Nieuwe Me as ter hoogte van het IJsselmondse hoofd zijn woens dagmiddag omstreeks drie uur twee opvarenden van de vlet „Jan" van BoeleBolnes ver dronken. Het zijn de 46-jarige kapitein H. van der Veer en de 31-jarige voorman H. Veuger beiden uit Bolnes. Uit het voorlopige onderzoek van de rivierpolitie mag worden aangenomen dat het ongeluk te wijten is geweest aan een ver keerde manoeuvre van de vlet. die samen met de „Alvracht 4" in oostelijke richting stroomop waarts voer, waardoor de „Jan" plotseling voor de steven van de „Alvracht 4" kwam te liggen en overvaren werd. Van de vi'f op varenden aan boord van de vlet. die geen van allen konden zwemmen werden de overige drie door een in de buurt lig gend vaartuig van de rijkspoli tie te water uit Vlaardingen ge red. De geredden zijn de 18-jari- ge W. Kooy en de 26-jarige G. T. Harreman. beiden ijzerwer kers uit Bolnes en de 18-jarige ijzerwerker J. van Es uit Ridder kerk. Tengevolge van de aanvaring is de vlet gezonken. De rivier politie is nog steeds bezig met het dreggen' naar de lichamen van de twee slachtoffers. Vrijdag 6 juli 19( TERNEUZE Druir In samenwerking me selijke V. V. V. en d standsvereniging „KI ganiseert de „Harmon zen" a.s. zaterdag drumband en pijperkc strijd op de Markt. De samenkomst he op de Markt waar, na deling door enige stra uur de wedstrijd begi de tamboer- en pijperk Hulst. Goes, IJzendijk neuzen (drumband vai monie Terneuzen" en en pijperkorps „Irene1 uur geeft het Middelb perkorps „Achilles" m( bands uit Terneuzen i sior" uit Goes een gro Volgende week zal juli, geven „Schelde) Hansweert, „Euphonia en de „Harmonie Terne taptoe op de Markt, a Op de 4 en 5 juli examens voor het dip lingstelsel afdeling slaagden te Goes: D. Jac. Vergouwe en R. A allen te Terneuzen, J. V H. van Geffen te Zaa Scheele te Axel. E. va St Jansteen, en B. v. d Vogelwaarde. Be Met ingang van 1 de agent van politie bevorderd tot hoofdag Prijsuitreiking actie Axelsestra: Enige tijd geleden een aantal winkeliers sestraat een étalagi waarbij werd gevraagi formulier in te vuil étalage het mooiste w Voor het publiek w attractie dat het zelf fungeerde. De winkeli meeste punten verwier de eerste. De hoofdpri 500, terwijl daarnaas schillende kleinere, m eens aantrekkelijke werden beschikbaar S' In het cafétaria vai P. H. Dieleman in de werden gisteravond n winkeliers in de Axelse prijzen uitgereikt door J. H. van Haperen. E luidde als volgt: Hoofdprijs: A. Doon ginnelaan 30. Verdei een prijsHannie Axelsestr. 132; J. Pril Gezellestr. 44; J. de P' Es, Jul. van Stolberg Reijers, Lindenlaan Reijers, Lindenlaan 7 meeus, Julianastr. te Er werden in totaal harrieformulieren waarvan er 700 weer geleverd. Reis Hervormde vereniging „Lydi Vorige week werd do vormde Vrouwenvereni dia" een tweedaagse Luxemburg gemaakt gens om 6 uur vertrok het eerste kopje koffie gebruikt en werd ove Remouchamps gereden ceveux, een van de mo< van de Ardennen. Hie lunch gbruikt en were deling gemaakt door de bossen. De reis werd voor het dal van de Salm over Clervaux naar 1 reden, waar om 7 ui dineerd in hotel „Au b waar tevens werd ge Na een goed ontbijl volgende morgen een maakt door de moois van Luxemburg en evc sur Sure verpoosd. Verder ging de tocht derscheid en Martela Neufchateau, waar om warme maaltijd werd Van hier ging de St. Hubert en Roch Ciergnon en verder nt waar een uurtje werd De laatste pleisterp Namen, waar op de kopje koffie werd gc via Brussel en St. Nii de Nederlandse grens en om 10 uur des avo Markt alhier deze prac waarop zoveel genoten eindigen. Onder leiding van en een onderwijzeres leerlingen van de open re Schooi A te Term driedaagse schoolreis werd gelogeerd in de berg te Chaam (N.- HEDEN TERNEUZEN: Luxo 8 uur: „Prooi in de MORGEN TERNEUZEN: Luxoi 8 uur: „Prooi in de Concertgebouw, 25 meldt AXEL: Hot Centru 9 uur: „Jerry als SPUI: Terr. v.v. uur: Spui aTern 4.15 u.: Spui I—Tern ZAAMSLAG: Terr slag, 4 uur: Za„„ AZW II. h pe overstrominge ae van hevige regenv japan hebben deze CTens de politie 26 geëst. Zes mensen mist

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2