N\T TS voor niets i De politieke eenwording van Europa Vergadering van Nieuw-Guinea-raad Het bezoek van de Prinsessen aan Suriname II A Europees» Afrikaanse ministerconferentie DONDERDAG 5 JULI 1962 18e Jaargang Nr 5641 EERSTE BLAD Adenauer sprak met De Gaulle over: eikeüASEEN fiets ALGERIJNSE TROEPEN TERUG NAAR ALGER1E NEDERLAND ERKENT ROEANDA EN BOEROENDI ER MOET EEN VREDESREGELING VOOR DUITSLAND KOMEN met Esso bent u beter uit! Dreigende moeilijkheden in Roeanda? Tenten- en Caravan Show J. G. MEIJER Zn WEERBERiCH! /,0N- en MAANSTANDEN HOOGWATER o. 620704 ::;J Frankering bij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 [Abonnementsprijs; ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1.10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Frankrijk heeft ermede inge- emd te zullen onderzoeken on der welke voorwaarden de rege- :ngsleider der zes E. E. G.-lan- den hun onderhandelingen kun nen hervatten over het vormen van een Europese politieke unie, zonder te wachten op een besluit betreffende de Britse aanvrage voor het lidmaatschap van de Europese gemeenschappelijke markt. Dit was het antwoord van Franse regeringszijde, toen jour nalisten wilden weten of pre sident De Gauile het voorstel had aanvaard, dat hem dinsdag j.l. met grote aandrang door bondskanselier Adenauer is ge daan. Volgens deze bron heeft de president er in beginsel mee in gestemd dit overleg te hervatten, (laar het gehele denkbeeld voor de totstandkoming van een poli tieke unie der zes E. E. G.-lan- den in zijn oorsprong van Frank rijk zelf afkomstig is. Doch De Gaulle en zijn minis ters zijn thans sterk gekant te gen elke handeling, die zou kun nen worden opgevat als het op werpen van een nieuwe hinder paal op de weg, die leidt naar 'en Brits lidmaatschap van de Europese gemeenschappelijke markt en Britse deelneming aan een Europese politieke unie. De in Engeland geuite be schuldigingen, dat het een heime lijke wens van Frankrijk is om Groot Brittannië buiten de Europese Economische Gemeen schap te houden, zit de Franse regering nog steeds hoog. En zij is evenmin de Britse afwijzing vergeten die het soort politieke unie, dat Adenauer De Gaulle thans heeft gevraagd op nieuw na te streven, in april j.l. ten deel is gevallen van de Bel gische minister van Buitenland se Zaken Spaak, die hierbij steun ondervond van Neder landse zijde. Van Franse zijde wordt nog vernomen dat het voorstel, om de besprekingen over het vor men van een Europese politieke unie voort te zetten, afkomstig is van de Italiaanse eerste minis- ter Fanfani, die het in brieven 1 aan generaal De Gaulle en bondskanselier Adenauer deed. I Een Westduitse woordvoerder heeft op een woensdag in Pariis gehouden persconferentie met nadruk verklaard dat dr. Ade nauer zeer zorgvuldig heeft ver meden een vorm van politieke unie voor te stellen, die een toe treding van Groot-Brittannië tot de E. E. G. of Britse deel neming aan een latere politieke unie zouden kunnen bemoeilij ken. Franse woordvoerders hebben dezelfde nadruk oo dit punt ge legd. Hel verschil is echter dat de Duitsers er thans op gesteld zijn de besprekingen over een politieke unie te hervatten, ter wijl dit met de Fransen niet het geval is. President De Gaulle is van mening dat Engeland in feite al lid is van de Europese gemeen schappelijke markt en dat het daarom juist is eerst de officiële onderhandelingen met Groot- Brittannië ai te sluiten en het overleg over een Europese poli tieke unie te hervatten. Bondskanselier Adenauer daarentegen is van mening dat de zes E. E. G.-landen niet zon der meer kunnen wachten op afsluiting van de onderhande lingen over een Brits E. E. G.- iidmaatschap, omdat het nog wel een jaar of langer kan duren voordat de betrokken volksver tegenwoordigingen de geslloten overeenkomsten zullen hebben bekrachtigd. Doch de werkelijke reden voor het hernieuwde Duitse aandrin gen om voortgang te maken met de Europese politieke een wording schijnt een andere oor- sprongg te hebben dan een lou ter ideologisch verlangen naar eenheid in West-Europa. De West-Duitse regering heeft zich nameliik de laatste tijd steeds bezorgder betoond over het standpunt der Britse rege ring met betrekking tot Berlijn en het Duitse vraagstuk in het algemeen. Men vreest in Bonn dat Engeland ten volle bereid is de vooruitzichten voor een Duit se hereniging op te offeren, in dien dit overeenstemming tussen Oost en West zou bevorderen. TWAALFDE PRIJSVRAAGWEEK DIT ZIJN DE WINNAARS ZATERDAG 16 JUNI de heer A. P. Bongers Loo-plantsoen 42, Utrecht MAANDAG 18 JUNI mej. Tineke Asma Vliegtuigweg 16, Ens (NOP) DINSDAG 19 JUNI de heer W. II. Vleer Rijksweg 40, Hardegarijp WOENSDAG 20 JUNI mej. H. Stapelveld Rijnstraat 11, Den Helder DONDERDAG 21 JUNI de heer D. Rechterschot Th. a Kempisstraat 59, Zwolle VRIJDAG 22 JUNI de heer J. Branderhorst Beugenseweg 11, Oeffeit Zij zijn dus verzekerd van een prettige va kantie op een nieuwe fiets! Een goed advies aan iedere fietser: Zorg, dat u óók prettig en onge stoord met uw fiets van uw vakan tie kunt genieten. Laat hem vooraf goed nazien door uw fietsenhandelaar. TRIOMFALE INTOCHT VAN F. L.N.-REGERING IN ALGIERS Toegejuicht door honderdduizen den' enthousiaste mensen heeft de voorlopige F. L. N.-regering van de Algerijnse republiek dins dagmiddag haar triomfale in tocht gemaakt in Algiers. Op deze foto zien we de aankomst van president Ben Khedda bij het gouvernementsgebouw van de stad, waar hij door de uitbundige landgenoten op de schouders werd gehesen. De eerste afdelingen var. het Algerijnse bevrijdingsleger in Tunesië zijn dinsdagmiddag om streeks half zes Algerië binnen gereden. Zij maakten daarbij ge bruik van niet-militaire vtac-ht- auto's en een autobus. De Algerijnse soldaten trokken over de grens en door de Challe- linie zonder dat er zich inciden ten hebben voorgedaan. Zij ver zamelden zich op drie punien op 20 tot 25 km van de Tunesische grens, n.l. te Soek Achras, Zar- wira en Gambetta. Deze plaatsen liggen tussen de Challe-iinie en de verder naar binnen gelegen Morice-linie. Achter laatstge noemde linie ligt een bataljon van het tweede districtscomman do van het Algerijnse bevrijdings leger. De meeste Franse troepen zijn uit dit gebied teruggetrokken. De bevelhebbers van de strijd krachten uit Tunesië hebben af gezanten naar het tweede dis trictscommando gezonden om zo spoedig mogelijk tot overeen stemming te komen, aldus wordt uit Soek-Aclnas vernomen. Deze officieren hebben gezegd te wil len voorkomen dat de menings verschillen die^zich op hoger ni veau hebben geopenbaard, zich uitbreiden tot de lagere rangen. Verder wordt gemeld clat na aankomst van de troepen uit Tunesië te Soek Achras, de plaat selijke strijdkrachten daar zijn blijven patrouilleren. Het programma van de tweede dag van het bezoek van de Prin sessen Irene en Margriet aan Suriname werd gisteren aj vroeg begonnen. Reeds om half acht be gaven de beide Prinsessen zich in gezelscnap van de wnd-gouver- neui van Suriname en mevrouw Currie te voet naar het monu ment voor de gevallenen. Na aankomst van het hoge ge zelschap werd het Wilhelmus ge speeld. Vervolgens werd de krans .dooi de adjudant, kapitein-hute- de Prinsessen overhandigd. Na de kranslegging werd een mi- nuut stilte 111 acht genomen, waarne de militaire kapel het Su rinaamse volkslied speelde. De dag begon met mooi weer, de palmen rond het monument en de pittoreske waterkant werden dan ook door de zon overgoten. Vele kinderen spijbelden nu de scholen geen vrijat hadden ge kregen. Langs de 300 meter lan ge weg, die de Prinsessen van het gouvernementshuis naar het mo nument voerde, stonden duizen den toeschouwers, die. aanvanke lijk wat verlegen, spoedig dank zij het spontane optreden van de Prinsessen Irene en Margriet in gejuich uitbarstte, waarbij voor al de jeugd zich niet onbetuigd liet. Ook tijdens de rondrit door Pa ramaribo en de diverse bezoeken die zij aflegden, ontmoetten de Prinsessen veel hartelijkheid en enthousiasme van de zijde dei bevolking. In de namiddag werd het pro gramma voortgezet met een lan ge rijtoer door de stad en een be- iï Maandag gaan in geheel Oos tenrijk de artsen in staking, om dat de sociale verzekeringsmaat schappij een Staatsinstelling hun honoraria niet wil verhogen. Dringende ziektegevallen in de ziekenhuizen zal merf blijven be handelen. zoek aan het Surinaams museum, 's Avonds was er een galarecep tie op het gouvernementshuis waar ongeveer 600 gasten aanwe zig waren. He ministerie van Buiten landse Zaken deelt medeDe Nederlandse regering heeft gis teren aan de minister-president van Boeroendi en aan de presi dent van Roeanda meegedeeld dat Nederland hun staat heeft erkend. Onder aanbieding van gelukwensen met de verkregen onafhankelijkheid werd de wens uitgesproken dat op korte ter mijn diplomatieke betrekkingen tussen deze twee staten en Ne derland zullen worden aange knoopt. Rede van Croesjtsjov Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie vindt, dat er „in de zeer nabije toekomst" een vre desregeling voor Duitsland moet komen. Als de „provocaties" te gen Oost-Duitsland voortduren, zei hij, zal de wereld dicht bij „een militaire ramp" komen. Chroesjtsjov sprak woensdag op een receptie in het Kremlin ter gelegenheid van het bezoek van Oostenrijks kanselier dr. Altons Gorbach. De Russische premier had eerder op de dag bij een ont vangst op de Amerikaanse am bassade gezegd te menen, dat er over Berlijn enige voortgang gemaakt is. De mededeling van dr. Gor- dach dat zijn land strikt neu traal zal blijven, is met voldoe- j ning ontvangen, aldus Chroesjts jov, die de E. E. G. beschouwt als „de economische basis van het agressieve N. A. V. O.-blok". Vrijwel alle Papoealeden van de Nieuw-Guinea-raad die giste ren, woensdag, op de eerste dag van de bespreking van de poli tieke ontwikkeling in de kwes- tie-Nieuw-Guinea aan het woord zijn geweest, hebben het plan- Bunker minder of meer beslist van de hand gewezen. Ook ba seerden vrijwel alle sprekers hun afwijzing op grond van het feit dat deze voorstellen onvoldoende garanties bieden voor de uit oefening van het recht van zelf beschikking dat het hoofdthema was van bijna alle afgelegde ver klaringen. Twaalf sprekers kwamen woensdag aan het woord in deze met enige spanning verbeide be spreking die echter is begonnen in een uiterst kalme sfeer, zon der veel belangstelling van de zijde van het publiek. Ónder hen was geen enkel Nederlands lid van de raad, noch een vertegen woordiger van de enige politieke groepering die zich tot dusver voor aanvaarding van het plan- Bunker heeft uitgesproken, de Paitai Nasional, waarvan de heer E. J. Bonay voorzitter is. In de redevoeringen waren tal rijke eisen en suggesties vervat. Een aantal hiervan kwam reeds eerder tot uiting, zoals inschake ling van een Papoea delegatie bij het overleg tussen Nederland en Indonesië, het uitnodigen van een commissie der Ver. Naties om de situatie in Nieuw-Guinoa ter plaatse te bestuderen en het houden van een volksstemming onder toezicht van de Ver. Naties. Ook de uitroeping van een onaf hankelijke republiek Papoea werd als mogelijkheid genoemd. Er waren tijdens het debat uiteraard ook fellere uitlatingen. Enkele Papoea vertegenwoordi gers drongen aan op onmiddel lijke uitbreiding van het Papoea vrijwilligerskorps en een militai re opleiding voor de jongeren. „Wij willen niet aan handen en voeten gebonden als vee naar de slachtbank worden geleid voor het' forum van de wereld," zo werd opgemerkt. Een ander raadslid, de heer P- Torey uil Ransiki, sprak de vrees uit, dat indien de V. N. niet ingrijpen Nieuw-Guinea voor het einde van dit jaar bij Indonesië zal zijn ingelijfd. Ook de hilariteit ontbrak ten slotte niet bij de bespreking van deze ernstige zaken. De heer A. Arfan, die „namens dertigdui zend zielen van Radja Ampat" i het Bunker-voorstel afwees, leg- de er de nadruk op, dat de Pa- j poeas een eigen volk vormen. „Ons haai', ons gezicht, onze tanden zijn van dit land en van niemand anders," riep hij uit. De vreugde over deze opmerking bij de raadsleden was vergelijk- baar met de reactie op de verkla ring van Mofu, die betoogde, dat met de aanvaarding van het j voorstel-Bunkei „miljoenen kip- I pen uit Java zullen komen om de strijd aan te binden met onze kroonduiven". Het debat in de Nieuw-Guinea- raad zal vandaag en eventueel vrijdag worden voortgezet. De derde ministerconferentie van de E. E. G.-landen met de onafhankelijke geassocieerde Afrikaanse landen over een nieuw associatie-akkoord voor vijf jaar is woensdagmiddag in Erussel begonnen. De conferentie, die voor Ne derland wordt bijgewoond door de ministers Luns en Zijlstra, ving aan met cle verwelkoming van twee nieuwe onafhankelij- ken, de voormalige Belgische madaatgebieden Roeanda en Boeroendi, door de voorzitter van de conferentie, de Italiaan, se minister Colombo. Het aantal onafhankelijke geassocieerde ge sprekspartners van de E. E. G. is hiermee gestegen tot achttien. Daarna bracht namens de Afri kanen de Senegalese minister Guyene verslag uit over de voorbereidende werkzaamheden van de- Afrikanen onderling. ESSO EXTRA, twee woor den, die u een nieuwe weg naar groter rijgenoegen bereiden. U ontdekt het onmiddellijk; méér kracht, géén gepingel. Ga ook plezieriger autorijden: tank ESSO EXTRA! De Belgische ambassade inl Igali (Roeanda) heeft volgens het Belgische persbureau Inbel berichten ontvangen over ge wapende groepen Toetsi die de grens van het onlangs onafhan kelijk geworden Roeanda zouden hebben overschreden. Er werd melding gemaakt van een groep van 100 man in Moetara en een groep van 75 man die langs het Kivoemeer naar Zuid-Roeanda trok. iDe Toetsi zijn eeuwenlang in Roeanda de heersende klasse ge weest. In 1959 heeft een revolu tie van de Hoetoe-bevolking, die verreweg in de meerderheid is, De laatste kwestie die geregeld moest worden, ging over de ver deling van de 780 miljoen dollar aan financiële hulp die de E. E. G.-landen bereid zijn in de komende vijf jaar ter beschik king te stellen van de onafhan kelijke en de afhankelijke geas socieerde landen. De conferentie had veertien dagen geleden gehouden moeten worden, doch de zes hadden toen nog niet voldoende, onderlinge overeenstemming bereikt en zij moesten hun collega's om uitstel vragen. De Afrikanen zullen mogelijk nog een vierde ministerconferen tie, eind juli of begin augustus, vragen. De Afrikaanse landen streven ernaar dat voor de zomervakan tie een akkoord is bereikt over de inhoud van cle nieuwe conven tie. Eind van dit jaar loopt n.l. j de oude conventie af. en de nieu we zal voordien nog een lar.go ratificatieprocedure in aiie na tionale parlementen moeten door maken. in sommige Afrikaanse krin gen is het verwijt g uit, clat cte zes do onderhandelingen rekken met hel oog op de Blitse roetrt ding tot de gemeenschap, die ook gevolgen zal hebben vooj- de as sociatie van Afrika. Van de zijde van de zes wordt dit ont kend, ai stelt men wel dat het gesprek met de Britten uiteraard van invloed is op de associatie onderhandelingen. De Afrikanen zouden het liefst nu meteen beginnen met het re digeren van de conventie op de punten waarover overeenstem ming is bereikt; in de zes meent men echter dat men nog niet ver genoeg is gevorderd om reeds juridisch en formeel artikelen te kunnen formuleren. IN MERAUKE Ec ti Papoea komt hij de politie i'.i Merauke molden, dat hij een In donesische para heeft gesigna leerd in de Indonesische kam pong Koeprik aan de overkant van de Maro-rivier nabij Me- rauke. De para werd later door Nederlandse mariniers gevangen' genomen. (Adv.) PERMANENTE KIP KAMPEERWAGENS GOVERNOR en JAMET TENTEN uit voorraad leverbaar. SrORTHUIS NOORDSTRAAT 25—27, AXEL Ook speciale Verhuurafdeling. ??T ii'PCD U t Ut medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Hier en daai opklaringen en plaatselijk enkele buien. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Matige, af en toe vrij krachtige noordwestelijke wind. een einde gemaakt aan hun feo ZON MAAN dale bewind. Duizenden Toetsi op onder op onder zijn toen naar aangrenzende lan Juli den uitgeweken en van velen van 5 4.26 21.02 8.03 23.04 hen werd gezegd dat zij zouden 6 4.27 2101 9.09 23 28 proberen terug te keren om hun 7 4.28 21.00 10.14 23.50 macht te herstellen zodra Roe 9 4.30 20.59 12.23 0.10 anda onafhankelijk zou zijn ge 10 4.31 20.58 13.28 0.29 worden. 11 4.32 20.58 14.34 0.49 AANHOUDEND KOUD Boven het zuiden van Scandi navië en Polen komt een lage drukgebied voor, waarin zich ver schillende afzonderlijke kernen bewegen, maai dat als geheel vrijwel niet van plaats verandert. Anderzijds blijft op het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan de luchtdruk hoog zodat de noordelijke tot noordoostelijke luchtstroming boven de Noordzee zich kan handhaven. De aanvoer van koude lucht duurt daarom voort. Het lijkt echter zeer waar schijnlijk dat er vandaag iets meer opklaringen zullen voor komen dan gisteren toen de zon vrijwel verstek liet gaan. In ver band hiermee zullen de tempe raturen plaatselijk iets hoger worden, maar desondanks blij ven ze ver beneden de voor de tijd van het jaar normale waar de. DONDERDAG 5 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.00 4.13 4.v5 4.48 5.15 5.28 5.25 5.38 VRIJDAG 6 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.39 4.52 g.14 5.27 5.54 6.07 6.04 6.17

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1