WAT U IVILT WASSEN OUWEN" GESLAAGD Algerië onafhankelijk PONTIAC Geen nieuwe landingen op donderdag j.l. REE omtrent plan-Bunker Soekarno wil definitieve bevestiging van Nederland mmtmm 284 Terneuzen WOENSDAG 4 JULI 1962 18e Jaargang Nr 5640 EERSTE BLAD Fa P. f. van de Sand Prinsessen Irene en Margriet in Suriname aangekomen VERKLARING VAN PRESIDENT DE GAULLE Overdracht Vreugde Franse ambassadeur in Algerië benoemd NEDERLAND ERKENT ALGERIJE ALGERIJNS- MAROKKAANSE GRENS WEER OPEN I BRIEF VAN DE GAULLE AAN FARES Algerijnse deserteurs NIXON IN TIVO LI Ben Bella wil nog niet naar Algerië Ben Chedda en de zijnen in Algerië Castro stuurt 25.000 soldaten naar provincie Matanzas NEDERLAND: „ALS INDONESIË BEREID IS KAN OE THANT DEELNEMERS AAN HET GESPREK OVER NIEUW-GUINEA BIJEENROEPEN" DROOGTE, ONKRUID EN OVERSTROMINGEN IN CHINA HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Radio de Koek tsjes. Ze worden steeds belang- ?ezin. Denkt U maar aan al die >n overhemden. En ook aan al s en hemdjes. Allemaal kost- ijwetsbare weefsels. Die vragen g om Uw persoonlijke was voor die fijne wasjes een nieuw rne CORAL! Om U te helpen lies wat U met zorg wilt wassen. t - een wonder van zachtheid. LAL de samenstelling, die U helpt iste was te maken. witte weelde van schuim. U voelt erbaasd zijn hoe lang het donzige weldaad voor het goed. De vezel kracht. De kleuren worden weer an een wasmiddel dat werkelijk iddel voor alles wat U met zorg ïeven wij nog twee EXTRA voor- telijke hocfdrol speelt en zij de het jaar mee verkreeg Dan juichen ze I Omdat dan hun vurigste wens zal worden ver vuld, een echt Zwitsers horloge, anaf ƒ55,voor heren en 58,voor dames rzoek tonen wij de collectie aan huis. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. 9E VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advrrtentieprüs per mm 16 ct: minimum per advertentie 2,40. P.nbriek: Kleine Advert'ties (géén handels- advertenties): 5 regels f 1.10 Iedere roeel meer 22 ct. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brie'en onrt»r nummer, of: Adres p. irppn van rMt 20 nor»* prer Inzend'ng advertenties to' 's r?middags 2 uur. Voor het maandagnuminer: zaterdags 10 uur. o.yi 2o, Algerië is gistermorgen om half elf (Ned. tijd) onafhankelijk ge. worden door de publikatie van een door president De Gauiie onder tekende regeringsverklaring, waarbij deze onafhankelijkheid wordt erkend. Uit de uitslag van het referendum van zondag blijkt dat meer dan 99 procent van de kiezers voor onafhankelijkheid met Algerië in samenwerking met Frankrijk hebben gestemd. De verklaring van presi dent De Gaulle luidt als volgt „Met het referendum van 8 januari 1961 heeft het Franse volk aan de Alge rijnse volkeren het recht verleend hun eigen poli tieke lot te bepalen ten op zichte van de Franse repu bliek. Met het referendum van 8 april 1962 heeft het Fran se voik de regeringsverkla ringen van 19 maart 1962 goedgekeurd, waarin voor zien wordt in het geval dat de Algerijnse volkeren, ge raadpleegd volgens de wet van 14 januari 1961, zou den kiezen voor het vor men van een onafhanke- Om kwart over tien sprongen de Mohammedaanse verkenners en gidsen te Rocher Noir onder de groen-witte vlag in de hou ding en riepen in het Arabisch: „Verkenner altijd bereid". De voorzitter van de controle commissie van het referendum, Kaddoer Sator, stond hierna op en las ontroerd de uitslag van het referendum voor. De cere monie duurde precies tien mi nuten. Algerië is onafhankelijk ge. worden 132 jaar nadat de Fran sen voor het eerst naar dit land gingen, om een eind te maken aan de zeeroverij in de Middel landse zee. De Algerijnse leiders, die zeven jaar lang tijdens de opstand tegen de Fransen eens gezind geweest zijn, schijnen nu onder politieke en militaire krin gen, onderling verdeeld te zijn. Geschat wordt dat van de mil joen Europeanen, die in Algerië woonden, 300.000 het land in de laatste drie maanden hebben veriater. De Franse hoge commissaris Christian Fouchet, heeft gister morgen aan de Mohamme daanse voorzitter van de Alge rijnse voorlopige raad te Ro cher Noir, Abderrahman Fares, formeel de souvereiniteit over. gedragen. Een 800 man sterke afdeling van het Algerijnse bevrijdings leger is gisteren Oran binnenge trokken onder gejuich van een menigte van meer dan honderd duizend Mohammedanen. In de morgenuren trokken honderden Mohammedanen met vlaggen door de kasba en de Europese wijk van Algiers onder geroep, gezang en het trommelen van het ritme „Algerië Alge rijns", „Leve Algerië" en „Mo hammedaans Algerië". In Oran ontploften gistermor gen twee kneedbommen, een voor het monument der gevalle nen en een op een nog onbekende plaats. Uit de eindcijfers van het re ferendum blijkt dat het onver wacht hoge percentage van 30,71 procent van de Europeanen heeft gestemd, waarvan 90,94 procent „ja" heeft gestemd. Van het totale aantal stemmen zijn 99,73 procent „ja" stemmen. Ben Bella zal, naar verwacht wordt, donderdag naar zijn ge. boorteplaats Marnia, ongeveer twaalf kilometer van de Marok kaanse grens gaan, zo is uit wel ingelichte kringen vernomen. Zijn vertrek naar Algerië heeft hij voor het ogenblik uitgesteld. lijke, met Frankrijk sa menwerkende Algerijnse staat. Met het referendum voor zelfbeschikking van 1 juli 1962 heeft het Algerijnse volk zich uitgesproken voor onafhankelijkheid van Algerië in samenwer king met Frankrijk. Dientengevolge zullen de betrekkingen tussen Frank rijk en Algerië voortaan zijn. gegrondvest op de voorwaarden, die in de regeringsverklaringen van 19 maart 1962 zijn vervat en erkent de president van de Franse republiek dat Frankrijk de onafhanke lijkheid van Algerië plech tig erkent". kunnen werken en leven voor 't welzijn van Algerië en wees er voorts op dat de onafhankelijk heid, die Algerië gisteren heeft verworven, geen doel in zich is, maar een rmudel om economische en sociale doelstellingen te ver wezenlijken. Ben Chedda zei, dat de wil van het volk dé sterkste dam is tegen de militaire dictatuur, waarvan sommigen dromen. Hij had daar mee kennelijk de tweespalt op het oog tussen zijn regering en Ben Bella en diens aanhangers. Tot slot verklaarde hij, dat zijn regering de overeenkomsten van Evian loyaal zou uitvoeren. De Franse regering heeft dins dag Jean-Marcel Jeanneney be noemd tot ambassadeur en hoge vertegenwoordiger in Algerië. Jeanneney is minister van In dustrie geweest. Het ministerie van Buitenland se Zaken maakt het volgende bekendDe Nederlandse rege ring heeft met voldoening van het resultaat van het op 1 juli j.l. in Algerije gehouden referen dum met de daarop gevolgde er- Kenning van de onafhankelijk heid van Algerije dqyr Frankrijk kennis genomen. Nederland neeft br-sioten de nieuwe staat te erkennen en zal gaarne diplo matieke betrekkingen op ambas sade-niveau met de regering van Algerije aanknopen en in af wachting van de benoeming van ambassadeurs tot uitwisseling van tijdelijk zaakgelastigden overgaan indien de regering van Algerije hiermede instemt. Het Franse leger heeft dins dag de grens tussen Algerië en Marokko opengesteld. Ook de grens tussen Algerië en Tunesië is geopend. In Algiers liepen geruchten dat de Algerijnse nationalisten de Fransen gevraagd zouden heb ben de grenzen gesloten te hou den om te voorkomen dat de een heden van het Algerijnse bevrij dingsleger in Tunesië en Ma rokko, die de afgezette stafchef Hoeria Boe Madian steunen, Al gerië binnenkomen. In welingelichte kringen te Al giers zei men echter dat het Franse leger de grenzen niet ge. sloten zal houden, omdat de 'Franse leiders van mening zijn 1 dat de huidige crisis in de Alge- rijnse regering een binnenlandse aangelegenheid is. Bovendien zou het gesloten houden van de gren zen kunnen leiden tot gevechten Tussen Algerijnse en Franse troe pen. De Gaulle heeft dinsdag via de Franse hoge commissaris in Algerië een brief doen toekomen aan de voorzitter van het voor lopig uitvoerend orgaan in Alge rië, Fares. In deze brief zegt De Gaulle, dat Frankrijk nota heeft geno men van het resultaat van het referendum van 1 juli en het van kracht worden van de verklarin gen van 19 maart 1962. Frankrijk, aldus De Gaulle, heeft de onaf hankelijkheid van Algerië er kend. Met heel Frankrijk, zo besiuit de Franse president, doe ik u de beste wensen toekomen voor de toekomst van Algerië. Rona 300 soldaten en officie ren van de Mohammedaanse „Force Locale" (plaatselijke strijdmacht), die de orde in Al gerië moet handhaven tijdens de overgangsperiode, zijn uit hun kamp te Vialar bij Tiaret gede serteerd. Zij hebben hun wapens meegenomen. Zoals gemeld zijn zondag rond 1.000 Mohamme daanse leden van de veiligheids strijdkrachten in het gebied van Algiers gedeserteerd. De vroegere Amerikaanse vice- president Richard Nixon ver. toeft op het ogenblik met zijn echtgenote in Kopenhagen. Na tuurlijk bezocht het paar ook het beroemde amusementspark „Ti- I voli", waar men Nixon met vuur en grote ernst bezig kon zien bij het ballen' gooien aan een werpteni. Ben Bella heeft dinsdag in Bengasi verklaard, dat hij niet naar Algerië gaat met de rest van de nieuwe Algerijnse rege ring. „Ik ga nu niet, maar wel spoedig doch dan alleen", zei hij. Premier Ben Chedda en de mi nisters van de voorlopige Alge rijnse regering zijn dinsdagmid dag in Algiers aangekomen Na zijn aankomst hield Ben Chedda een toespraak. Hij ver klaarde nogmaals dat de Euro peanen en Algerijnen samen President Soekarno richtte zich tot verslaggevers na een vier uur durende bijeenkomst van de nationale defensie-raad en de staf voor de „bevrijding van West-Irian" die ook werd bijgewoond door de belang, rijkste ministers. Naar verluidt zal Soekarno heden verdere besprekingen over de kwestie Nieuw-Guinea voeren met sir Garfield Bar- wick, de Australische minister van Buitenlandse Zaken. De Australische minister be zocht Soekarno maandag, de eerste dag van zijn bezoek. De rest van de dag bracht hij door met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio. President Soekarno zei dat Indonesië de voorstellen van Bunker aanvaardt omdat zij de overdracht van het bestuur over „West-Irian" aan Indo nesië en daarna zelfbeschik king inhouden. De naam van de Indonesische afgezant werd niet meegedeeld maar men speculeerde dat dit misschien Adam Malik, de In donesische ambassadeur in Moskou, zou zijn die deelnam aan het overleg dat eerder dit jaar werd gehouden. Adam Malik zou nu op weg naar huis zijn. Van welingelichte zijde in Den Haag is vernomen dat het aan de waarnemende secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is om een officiële bekendmaking uit te geven over her vatting van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië over Nederlands Nieuw-Guinea. De Nederlandse regering is al geruime tijd bereid deze besprekingen te allen tijde te hervatten. Als de heer Thant van Indonesische zijde een mededeling ontvangt dat ook de regering te Djakarta bereid és tot hervatting, kan hij, wat Nederland betreft, de deelnemers aan het gesprek bijeenroepen, zo werd in Den Haag vernomen. Dinsdagmiddag om drie uur plaatselijke tijd, een kwart, oi later dan was voorzien, zijn dc Prinsessen Irene en Margriet en hun gevolg met een toestel van de K. L. M. op het vliegveld Zanderij geland. Aan de vliegtuigtrap werden zij opgewacht door de waarne mend gouverneur van Suriname, de heer A. Currie. Prinses Irene was gekleed in een lichtgroene jurk en droeg een witte hoed met groene banden. Prinses Margriet was gekleed in een blauwe jurk en had een witte hoed met blauwe banden op. Nadat de militaire kapel, die compleet mot tamboers, hoorn blazers en vaandelwacht op het platform stond opgesteld achter eenvolgens het Surinaame en het Nederlandse volkslied ge speeld had, stelde de waarne mend gouverneur de overige Dit is de stuwdam te Afobakka. welke op 5 juli a.s. door de Prin sessen Irene en Margriet zal worden bezichtigd. Op de voor grond de grote doorlaatbuizen, waaronder de turbines voor de opwekking van electrieiteit zul len worden geïnstalleerd. De Indonesische vliegtuigen, die donderdag j.l. op klaarlichte dag in de buurt van Kaimana boven het gebied van Westelijk Nieuw Guinea vlogen, hebben geen parachutisten afgeworpen. Dit is dinsdag' meegedeeld in een te Hollandia uitgegeven communiqué. „De op 29 juni gemelde acti viteit in de lucht in de omgeving van Kaimana blijkt niet te heb ben bestaan uit een landing van Indonesische parachutisten. Wel vlogen op donderdag Indonesi sche Mitchell bommenwerpers verkenningsvliegtuigen boven dit gebied die waarschijnlijk ge tracht hebben contact te ver krijgen met reeds eerder gelande parachutisten", aldus deze mede deling. Zaterdag j.l. werd officieel be kend gemaakt dat een aantal grote vliegtuigen nabij Kaimana was gezien die, naar kon worden aangenomen, parachutisten had den afgeworpen, en dat maatre- eien waren getroffen om deze groep te liquideren. „De waargenomen verse spo ren bleken afkomstig van een reeds in mei gelande groep para's die bij nadering van een Nederlandse patrouille was ver dwenen en waarvan sindsdien elk poor was verloren", zo luidt het communiqué verder waarin het bericht over een nieuwe lan ding bij Kaimana werd tegenge sproken. Reeds maandag be stond te Hollandia onzekerheid over de juistheid van dit bericht. In de dagelijkse officiële mede deling werd met geen woord ge rept over acties van Nederlandse strijdkrachten in dit gebied, en het werd bekend dat de Neder landse patrouilles rondom Kai mana er niet in geslaagd waren nieuw gelande parachutisten te ontdekken. De Indonesische para's in de streek van Kaimana staan onder bevel van Hiru Sisnoto die zich de bijnaam heeft verworven van „de fanatieke luitenant". Geschat wordt dat hij nog beschikt over een zestigtal manschappen die zich, in twee groepen verdeeld, ophouden in een bergachtig ter rein, ongeveer 25 kilometer ach ter Kaimana waarvan zij zich overigens steeds verder terug trekken. Sisnoto heeft de laatste tijd elk vuurcontact met Neder landse patrouilles vermeden. Reeds eerder bestond het ver moeden dat hij versterkingen had ontvangen. Kort geleden werd in een officieel communiqué meegedeeld dat nabij Kaimana een tiental parachutisten in een treffen met een Nederlandse patrouille was gesneuveld, en voorts dat door de Nederlandse strijdkrachten een grote hoeveel heid materiaal was buitgemaakt. Thans wordt aangenomen dat dit dezelfde groep para's betreft waarvan in het begin van het communiqué van heden gespro ken wordt. Vernomen wordt voorts dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat de. Mitchells er de vorige week donderdag in geslaagd zijn contact te krijgen met de para chutisten die zich in de omge ving van Kaimana bevinden. De Nederlandse patrouilles, die dit gebied nauwkeurig afzoeken, hebben noch valschermen ge vonden noch containers waar mee voorraden zouden kunnen zijn afgeworpen. In het communiqué van dins dag wordt verder over de acties tegen de infiltranten slechts medegedeeld dat in de omgeving van Merauke een para is gevan- Ieden van de commissie van ont vangst aan de Prinsessen voor. Vervolgens wandelden de bei de Prinsessen naar het stations gebouw, waar zij door duizenden zeer enthousiaste Surinamors, die zich op de terrassen van dit gebouw hadden verzameld wer den toegejuicht. Tijdens de rondgang door het moderne stationsgebouw werden de Prinsessen hartelijk toege juicht door de samengestroomde menigte. I Zowel Prinses Irene als Prin ses Margriet waren zichtbaar 1 Yy I ver,,ast door deze overweldigen- Pïll i J4 I m 24 Ï1 t-l 1 fll> begroeting. Duizenden waren *-'■*-1 IIUIIUUIIU rnet oranje getooid en zwaaiden met vlaggetjes. gen genomen d.e door do plaa.- IsJa een koele dronk in de vip- selijke bevolking was aangc- j kamer" (de wachtkamer 'voor zeer belangrijke personen', ver trok het gezelschap per auto in de richting Paramaribo. Margriet is eigenlijk „onze" Prinses De duizenden Surinamers die naar het vliegveld Zanderij wa ren gekomen om de beide Prin- loengkiang hot koren overwoc- sessen te verwelkomen hadden kerd is door het onkruid. dat vooral ook gedaan om „hun" Verder heerst er volgens de Prinses Margriet te verwelko- radio droogte in hei noortien men. De liefde voor haar dateert van China en hebben zich in hot nog uit de oorlogsjaren toen zuiden overstromingen voorge- slechts Suriname en de Ned. An- daan. tillen in staat waren dc geboor- In dolen van de provincie Hopei en Hoenan had de regen eon einde gemaakt aan de droog te. Maar op sommige plaatsen was de regen te laat gekomen. geven. Radio-Peking meldt, dat in de Noordchinese provincie Hei- PLAATSELIJK BUIEN De depressie boven zuid Zwe den en Denemarken beweegt heel langzaam naar het zuiden, maar wordt daarbij geleidelijk minder diep. Hierdoor zal de noordwestelijke wind in de ko mende 24 uur gaan afnemen, maar blijft langs de kust nog af en toe hard. De aanvoer van koude lucht, die tevens onsta biel is, duurt dan ook voort. Naast enkele verspreide op klaringen komen er plaatselijk opnieuw buien voor. De temperaturen zullen onge veer dezelfde zijn als dinsdag. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud. Zwaar bewolkt met enkele ver spreid voorkomende opklaringen en plaatselijk enkele buien. Aan houdend koud. Matige tot krach tige langs de kust af en toe har de noordwestelijke wind. te van dit Oranjekind vrij en uitbundig te vieren. Vandaar dan ook dat de Surinamers Prinses Margriet beschouwen als „onze" Prinses, zonder overigens-de an dere Prinsessen ook maar iets te kort fe willen doen. In duizenden woningen hangt nog steeds het porceleinen herin neringsbordje van de geboorte van „Prinses Margriet Fransis- ea", dat destijds werd uitgegeven door de „Netherlands Aid Socie ty". WOENSDAG 4 JULI v.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.23 3.58 4.38 4.48 5 JULI v.m. 4.00 4.v5 5.15 5.25 n.m. 3.48 4.13 4.53 5.03 n.m. 4.13 4.48 5.28 5.38 ZON MAAN op onder on onder Juli 4 4.26 21.02 6.59 22.36 5 4.26 21.02 8.03 23.04 6 4.27 21.01 9.09 23 28 President Soekarno heeft dinsdag gezegd, dat hij een afgezant naar Washington wilde sturen om Ccn definitieve bevestiging van de Nederlnadse ambassadeur aldaar te verkrijgen omtrent de aan vaarding van het voorstel-Bunker door Nederland. Be president vertelde, aan verslaggevers, dat hij Oe Thant hier schriftelijk van op de hoogte had gesteld. Noord*traat 102 - Telefoon Uil Terne ozea De in Miami (Florida) ver schijnende krant „Miami Herald" schrijft dat premier Castro van Cuba 25.000 soldaten naar de oostelijke provincie Matanzas heeft gestuurd om guerillasüij- ders te bestrijden. Het blad haalt berichten van een onder grondse radio aan, volgens welke de guerillastrijderssabotage ple gen. branden stichten en Castro- gezinde soldaten ombrengen. Si.'

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1