Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws Voetstappen op óe trap De Roi ALfteiarme M "n en w"op ,1,e *°°*- E BEURSO VERZICHT VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! AXEL Aanrijding op gevaarlijke kruising. Op de gevaarlijke kruising Zuidsingel, Kanaalkade, Zee straat, Kinderdijk heeft gister middag omstreeks 3 uur een ver. keersongeval plaats gehad. Een Belgische personenauto, bestuurd door de heer G. V. V. uit Antwerpen, reed over de Zuidsingel richting Kanaalkade en gaf daarbij geen voorrang aan de bromfietser B. V. uit Axel. Er ontstond een aanrijding waarbij de bromfiets zwaar werd bescha digd en de berijder vermoedelijk een beenbreuk opliep. Dokter Kats verleende de eer ste hulp en liet V. per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. AARDENBURG Vergadering gemeenteraad. In de laatstgehouden zitting var. de gemeenteraad van Aar denburg werden de geloofsbrie ven van de nieuw benoemde raadsleden onderzocht en in orde bevonden door een commissie, bestaande uit de heren A. Pari- daen, C. C. E. Verbeke en J. J. Rosseel. De wnd. voorzitter A. I. Cats- man deelde mee, dat goedkeu ring verleend was door het Pro vinciaal Bestuur om de recon structie van de Oude Haven uit te voeren in D. A. C. W.-verband. Afgewezen werden subsidie verzoeken van de stichtingen Katholiek Militair Vormings centrum en van het Humanistisch Thuisfront. De raad kon akkoord gaan met de nieuwe regeling voor de schoolartsendienst in Zeeuws- Vlaanderen. Omdat de woning die thans bewoond wordt door oud-burge meester J. M. A. C. van Dongen een ambtswoning is, moest hier voor een huurprijs vastgesteld worden voor de tijd dat hij deze woning nog bewoont. Deze werd gelijkgesteld met de voormalige salarisaftrek voor ambtswonin gen, n.l. 1122,60 per jaar. Een principebesluit werd ge nomen ten aanzien van aanschaf van materialen voor de R. K. Meisjesschool. Het bedrag aan kosten voor de Openbare Lagere School werd bepaald op 3914,53 voor '60. De raming was 3360,-. Besloten werd over te gaan tot aanschaffing van eigen servies goed voor het gemeentehuis. Dit serviesgoed wordt voorzien van het wapen van Aardenburg en kan over enige maanden worden Vijftig kilogram opium in beslag genomen aan boord van Nederlands schip 'De Rotterdamse recherche heeft gistermorgen in samen werking met ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen een partij van bijna 50 kg opium in beslag genomen aan boord van een Nederlands schip, dat enkele'dagen geleden uit het Verre Oosten in de Rotterdamse haven is aangekomen. De opium was verborgen in de machine kamer; de partij vertegenwoor digt een „zwarte" waarde van veertig duizend gulden. De in druk is dat de opium bestemd was voor doorvoer. De hoeveelheid is een van de grootste, die de Rotterdamse re cherche in de laatste jaren heeft aangetroffen. Het „record" is nog steeds een partij van 75 kg welke twee jaar geleden werd ontdekt. Er zijn in deze zaak nog geen arrestaties verricht. De minister antwoordt: DE BEKENDMAKING VAN DE SUIKERPRIJS In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Twee de Kamer de heer Mellema (CH- U) heeft de minister van Land bouw, mr V. G. M. Marijnen, medegedeeld, dat het hem be kend is, dat een niet tijdige be kendmaking van de suikerprijs voor oogst 1962 voor het betrok ken bedrijfsleven bezwaren mee breng.. Inmiddels is deze prijs vastge steld op 62.20 per 100 kg. Wit- suiker al fabriek, over maximaal 465.00C ton van de uit de bieten- oogst 1962 vervaardigde witsui- ker, dan wel indien de in het binnenland verbruikte hoeveel heid suiker in het tijdvak aanvan gende op 1 oktober 1962 en ein digende op 30 september 1963 meer zou bedragen dan 465.000 ton over ten hoogste de in het binnenland gebruikte hoeveel heid. Het bedrijfsleven is hier over inmiddels ingelicht. Het Kamerlid had de minister gevraagd, of het hem bekend was. dat het feit, dat nog steeds geen suikerprijs voor de oogst 1962 is bekendgemaakt, voor het daarbij betrokken bedrijfsleven zowel voor telers als voor ver werkers moeilijkheden ople vert voor wat het industriële ge deelte betreft, o.a. ten aanzien van de noodzakelijke planning voor grondstoffenbevoorrading, voorziening met campagneperso- neel, bevrachting, afzet- en prijs- schema van nevenprodukten enz. Hij wilde weten, of de minister, mede gezien het feit, dat zijner zijds meerdere malen een tijdige bekendmaking van agrarische prijzen is toegezegd, bereid was, zo snel mogelijk tot vaststelling en publikatie van bedoelde sui kerprijs te geraken. geleverd. Voor 400 kunnen ge kocht worden 125 koppen en schotels, 10 kannetjes, 20 asbak ken cn 30 bordjes. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Rosseel naar de stand van zaken voor het aanleggen van enige zitbanken voor ouden van dagen. De voorzitter antwoordde dat verschillende materialen reeds gereed liggen maar dat drukke werkzaamheden verhinderd had den over te gaan tot aanleg. Hij deelde nog mede, dat bij een nieuwe werkverdeling in het col lege de heer E. Lansu belast was met de afdeling openbare wer ken. HULST Sigaretten-automaat vernield. Poging tot diefstal. In de nacht van zaterdag op zondag werd er aan hotel Van Oosterom, nabij het station aan de deur gebeld. Het duurde wat lang vooraleer de hotelhouder be neden was. Plotseling hoorde hij een glasgerinkel. De hotelhou der. die samen met zijn dochter naar beneden was gekomen, snelde naar buiten en zag nog juist dat een drietal jongeman nen het glas van de sigaretten automaat die aan de woning van de winkelier Hemelaar hing, had ingeslagen. Toen de vandalen zagen dat er mensen kwamen vluchtten zij. De dochter van de heer Van Oosterom zette de achtervolging in, terwijl de heer Van Oosterom zelf met de kelner in de auto sprong om de daders achterna te zetten. Nabij de Gentsepoort lie pen de vandalen de wal op. De dochter van Van Oosterom had bij haar achtervolging voort durend roepen; „Pak de no zems". Dit had een viertal douane ambtenaren gehoord die op de stadswallen verscholen lagen. Zij snelden naar de Gentsepoort al waar zij boven op de vluchtelin gen liepen. Twee van hen konden ontsnappen en zetten hun vlucht voort. Twee der douane-ambte naren snelden naar hun auto en reden door Hulst om de daders de pad af te snijden. Nabij de Graauwsepoort kregen ze er een te pakken, terwijl de heer Van Oosterom een van de daders bij de Rijkspolitie had gebracht. Even later, toen Van Oosterom weer door Hulst reed. ontmoet ten zij de derde persoon en spoe dig zat ook deze bij de Rijkspoli tie. Twee hunner bleken afkomstig te zijn van een te Antwerpen lig gende Nederlandse boot, resp. wonende te Leeuwarden en te Terneuzen. De derde dader was afkomstig uit Axel. Zij werden in de cel van de Rijkspolitie opge sloten voor een nader onderzoek in deze zaak. "Uit de automaat, bevattende met het geld voor een waarde van 500, was niets ontvreemd. SLUIS V erkeersongeval Een vrij ernstig ongeval vond plaats op de rijksweg van Sluis naar Sint Anna ter Muiden. De 20-jarige mej. G. uit Sluis, werk-, zaam op het kindertehuis „Pro vidence stak met haar rijwiel de weg over en werd daarbij ge grepen door een juist passeren- ue auto van Belgische nationali teit. Zij brak op twee plaatsen een onderbeen, enige ribben en een heupbeen en moest in ern stige toestand naar een zieken huis in Knokke worden vervoerd. Even tevoren stak de heer J. M. uit Sluis met zijn bromfiets deze verkeersweg over en werd daarbij eveneens door een auto gegrepen. Met enige lichte kwet suren en de schrik kwam hij vrij maar de materiële schade was vrij aanzienlijk. Schoolreis Onder leiding van het onderwij zend personeel maakten de leer lingen van de Christelijke school een reis met een extra bus naar Brussel. Behalve verschillende bezienswaardigheden in deze stad werd ook een bezoek ge bracht aan het naburige Water loo. Op de terugreis werd ter af wisseling nog enige ogenblikken verstrooiing gezocht in een speeltuin. Alles bijeen een zeer geslaagde reis. Slechts als particulier initiatief ontbreekt heeft de overheid de taak bepaald werk tot zich te trekken. In Amerika, aldus spre ker, is het eenvoudig niet .moge lijk zich te onttrekken aan ge meenschapszin; bij ons gebeurt dit nog maar al te veel. Sociaal maatschappelijk werk ligt in het particuliere vlak en is geen over heidstaak. Bij de vele beroepen, die op de overheid gedaan wor den, dient men goed te onder scheiden de subsidies bestemd voor goede doeleinden en die in het gemeentelijke vlak. Medege deeld werd nog dat de Katholie ke Stichting Geestelijke Volksge zondheid door middel van een circulaire aan de gemeenteraden wil pleiten voor gemeentelijke subsidie. Drs. Dusarduijn verstrekte nog enige gedetailleerde gegevens over de noodkerk in Cadzand. Het betoog van mr. Van Haren gaf aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwisseling. IJZENDIJKE Raadsvergadering In de vrijdagavond gehouden openbare raadvergadering werd de nieuwe verordening op de hef fing van staan- en plaatsgeld ingaande 1 januari 1963 op de zelfde voorwaarden opnieuw vastgesteld. Op een vraag van de heer Van Hijfte naar de oorzaak dat de autoscooter niet op de kermis aanwezig was, deelde de voor zitter mede dat deze wel had in geschreven, doch niet was ge komen. Op een vraag van de heer Van Cadsand of de autoscooter weg bleef voor de hoge kosten, zegt de voorzitter dat iedere kermis exploitant zoveel of weinig kan inschrijven als hij zelf wil. Na afloop van een kermis bracht een exploitant zelfs 20,voor de reis ouden van dagen, aldus de voorzitter. De voorzitter deelde mede dat met ingang van 1 september een derde schoolarts is benoemd en wel dokter mevr. W. E. v. d. Enden, die als zodanig ook in Indonesië heeft gewerkt. Op voorstel van B. en W. wordt overgegaan tot aanschaf fing van een ladderwagen met een hoogtebereik van 12 m. voor de prijs van 3.640,bestemd voor het onderhoud der open bare verlichting. De heer C. J. Cornelis merkte op dat de lad derwagen vrij duur is en vraagt of het onderhoud door de PZEM niet goedkoper is. De voorzitter deelt mede dat het onderzoek heeft uitgewezen dat men het beter zelf kan doen. Verder werd overgegaan tot aanschaf van een generator ad 1.220,—, een heggenknipmaehi- ne ad 317,en een verfspuit ad 295,alles ten dienste van de openbare werken. Met een voorstel van B. en W. om afwijzend te beslissen op een subsidieaanvrage van de Ver. tot Bevordering van Elec- trotechnich Vakonderwijs in Nederland was de meerderheid van de raad het niet eens en zo wel Geernaert als Tazelaar wil den dit onderwijs met subsidie steunen. Na stemming krijgt deze vereniging een subsidie van ƒ50,Voor stemden de heren Tazelaar, Geernaert, Van Cad sand en Cornelis. Van de Heemkundige kring voor West-Zeeuwsch-Vlaande ren om toekenning van een sub sidie van 4 cent per inwoner waren de stemmen verdeeld. Na dat door de heer J. Cornelis het doel en werkwijze waren uiteen gezet, waren het vooral de heren Tazelaar en Pr. van Hijfte die deze hoge subsidie, gezien de ge ringe belangstelling bij de be volking, niet verantwoord acht ten. Na veel heen en weer ge praat kreeg deze Kring een sub sidie van 2 cent per inwoner. Ter behandeling van punt 8, voorstel van B. en W. om hen te machtigen een bestemming te geven aan het voor 1962 toe gewezen contingent woningwet woningen ging de raad in be sloten zitting over. Nadat de ver gadering weer openbaar was ge- ONGEVAL BM DE KABELF ABRIEKEN Maandagmorgen omstreeks Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elksar cn doen wonderen I Een belangrijke entdekking op ge neeskundig gebied is„svnergismus". Hiermede wordt bedoeld de weder- vers.errcmg van verschsLenda j^en jn i^elft een ernstig ongeluk geneesmiddelen. De vier middelen voorgedaan, dat aan de 52-jarige verenigd in Chefarine „4" - elk af- schilder H. P. Lomeijer uit Moer- zonderlijk al beroemd - werken te het leven heeft gekost. Sa- men met zijn collega, A. L., had jJI no2 "r~ Ze helpen vaak hij een auto geia(jen met 16 ton 0f..« dan, wanneer andere middelen 2and. Toen de chauffeur, dc 27- falen en doen werkelijk wonderen! jarige J. S., achteruit reed, raak- éD S tP a te de heer Lomeijer onder de wie- BEROEMDEGÉNEESMIDDEEÉÜT IN ÉÉN TABLET Tegen pijn en griep. Geschikt voor een gevoelige maag, want die wordt beschermd' door het bestanddeel Chefarox. 20 tabletten 1 0.80, 40 tabletten f 1.50, 100 tabletten f 3.50 AGRESSIEVE LEEUW BIJ BOLTINI Negentienjarige tem mer wist collega uit de greep van ivoedend dier te bevrijden Een leetfw van het circus Bol- tini heeft zaterdagavond tijdens een voorstelling in Zutphen de Franse dompteur Michel Steven son, nauwelijks enige tijd nadat hij zijn leeuwengroep aan het publiek had voorgesteld, aange vallen. De dompteur stond met de rug naar het dier toe toen dit hem plotseling besprong en tegen de grond drukte. De leeuw bracht de temmer bloedende wonden aan het hoofd toe. On middellijk gingen de negentien jarige leeuwentemmer Peter Dimpelberg en zijn oudere col lega Alberto Althoff de kooi in. Met enkele gebaren wist de jeug dige Dimpelberg zijn collega uit de greep van het woedende dier te bevrijden. Peter Dimpelberg werkte ook het verdere deel van het leeuwennummer af, daar de Franse temmer hiertoe niet meer in staat was. Deze moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Zondag verklaarde de heer Bol- tini, dat Michel Stevenson reeds uit het ziekenhuis was ontslagen, maar de dompteur bleek niet te spreken te krijgen. Michel Ste venson was inderdaad uit het ziekenhuis ontslagen, doch na enkele uren bleek, dat het beter was, dat hij toch weer werd op genomen. Men is bang, dat hij bloedvergiftiging heeft opge lopen. Hij kon gezien zijn toe stand nog niet door de politie worden gehoord. Peter Dimpel- veld heeft enige tijd geleden het circusnummer met de leeuwen overgenomen, tpen de dompteuse wegens angst van haar echtge noot met het vak ophield. Hij werkte nu de Fransman, die na dien aan het circus werd ver bonden, in. Michel had reeds een tiental jaren met een groep leeu wen in het buitenland gewerkt en was vóór zaterdagavond reeds vele malen mejt de groep van circus Boltini opgetreden. de dat 6 bejaardenwoningen en 3 woningwetwoningen zuilen worden gebouwd aan de Veste tegenover de boomgaard van de heer G. Dellaert. Aan de woningbouwvereniging „Zeeuws-Vlaanderen" zal ge vraagd worden deze woningen te bouwen. Bij gelegenheid van het even tueel optreden van 7 buitenland se gastgroepen op 1 augustus op de markt te LJzendijke verleent de raad een garantie aan de V. V. V. tot 250,terwijl de kosten van de extra verlichting voor rekening van de gemeente zul len zijn. Tijdens de rondvraag brengt de heer Corrielis dank aan het gemeentebestuur voor de atten tie tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis. Na afloop dei- vergadering ging de raad de in uitvoering worden deelde de voorzitter me-1 zijnde werken bezichtigen. JONGEN UIT TREIN GEVALLEN De vijftienjarige scholier P. van Dijk uit Ommen is gister middag om twintig minuten voor twee te Westenholte (ge meente Zwollerkerspel) uit de trein KampenZwolle gevallen en op slag gedood. De jongen, die een school in Kampen bezocht en dagelijks op en neer reisde, heeft een naar buiten open gaand portier ge opend. Toen de wind vat op het portier kreeg, sloeg het met ge weld open en daarbij zou de jon gen naar buiten zijn gesleurd. Een broertje van het slachtoffer zat in dezelfde trein en zag het ongeluk gebeuren. De trein, die op weg was naar Zwolle, had 25 minuten vertraging. DODELIJK ONGEVAL In de nacht van zondag op maandag is de twintigjarige heer G. Pahl uit Wehr met zijn motor tegen een boom gebotst in de Landstraat in Susterzeel. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Sittard is over leden. JONGEN ONDER VRACHTAUTO In de Zeehavenlaan te Dor drecht is maandagmiddag de 12- jarige scholier P. Bakker door een vrachtauto gegrepen en do delijk verwond. De jongen was van achter een geparkeerde auto de rijweg op gelopen zonder op het verkeer te letten. Hij was vrijwel op slag dood. DRIEMAAL OVERREDEN In de nacht van zondag op maandag omstreeks half twee is de Soester gemeentewerkman R. Jansen die fietste op de rijks weg Amersfoort-Amsterdam, die door de gemeente Soest loopt, aangereden door een auto komende uit de richting Amers foort. De heer Jansen werd hierbij deerlijk verminkt en is vermoedelijk direct overleden. Daarna is het slachtoffer door nog twee auto's, rijdende in de richting Amsterdam, overreden. De bestuurders van alle drie de voertuigen zijn zonder te stoppen doorgereden in de richting Amsterdam. De politie stelt een onderzoek in. KLEUTER OMGEKOMEN BIJ AUTO-ONGELUK Gistermiddag tegen twee uur is de tweejarige Maria Weust- huis uit Deventer bij, een auto- ongeluk om het leven gekomen. Zij zat in de auto bij haar vader, de heer E„ Weusthuis. Op de Huijerseweg onder Geesteren gemeente Tubbergen, sloeg de auto over de kop. Door glas scherven gewond, overleed het meisje een half uur later in het R. K. ziekenhuis, te Almelo. De vader en een broertje dat ook in die auto zat, kwamen er met lichte verwondingen af. NA AANRIJDING OVERLEDEN Zaterdagavond om ongeveer kwart voor negen wilde de op een bromfiets rijdende M. van Hagen, een 59-jarige tuinders knecht uit Nootdorp, van de Brasserskade af de middenweg in Pijnacker op rijden. Daarbij kwam hij in botsing met een per sonenauto, die bestuurd werd door de 24-jarige H. D. uit Delft. De heer Van Ilagen werd in de naast de weg gelegen sloot ge worpen en liep ernstige hootd- wenden op. Hij is naar het St. Hippolytus ziekenhuis in Delit overgebracht. Daar bleek bij bij aankomst reeds te zijn overleden. JONGEN OMGEKOMEN Een dertienjarige jongen, H. Beynen, uit Maastricht is om 5 uur gistermiddag dodelijk veron gelukt op het Slachtbroekplein te Roermond. De jongeman kwam met zijn fiets onder een afslaan de vrachtauto met aanhanger en was op slag dood. BEDRIJFSONGELUK IN BOTEEKGEBIEÜ Gistermiddag omstreeks 4 uur is op het terrein van de Esso raf finaderij aan de Botlek bij een in aanbouw zijnde loods ten be hoeve van het smeerolie-mengbe- drijf een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een dodelijk slachtoffer valt te betreuren. Drie mensen zijn in zorgwek kende toestand naar het zieken huis vervoerd. De slachtoffers zijn alle leden van een aanne mingsbedrijf. Het ongeluk geschiedde bij het opbrengen van betonnen dakpla ten. die op nog onverklaarbare wijze kantelden, waardoor de daarop aanwezige personen naar beneden storten van een hoogte van ongeveer 8 meter. AGENDA heden. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur; „Twee vrouwen". morgen. TERNEUZEN: Luxor-Theater, G uur: „Twee vrouwen". Twee marihuanahaiidelaren in Amsterdam aangehouden Op het Damrak in de hoofd stad hebben rechercheurs der centrale recherche zaterdag avond een auto aangehouden waarin de 39-jarige Amerikaan C. W. uit New York en de 20 jarige Surinamer R. R. uit Amsterdam circa 800 gram mari huana, verpakt in plastic zakjès vervoerden. De waarde bedraagt enkele duizenden guldens. De rechercheurs vonden in de voering van de jas van de Ame rikaan enkele monsters marihu ana alsmede enige gedraaide sigaretten. In de koffers, die de Amori kaan in het bagagedepót op het centraal station hadden laten staan, werd nog een lucifersdoos je met marihuana aangetroffen De Surinamer werd reeds eer der onder verdenking van han del in verdovende middelen doo de politie aangehouden. Het on derzoek van de centrale recher che naar de herkomst van de marihuana en de handel en wan del van de Amerikaan, die op geeft arbeider te zijn, is nog ir volle gang. De beide verdachter zijn op het hoofdbureau vat politie opgesloten. INTERNATIONALS MERENDEELS VAST Het Damrak heeft gisteren middag de tweede helft van het beursjaar 1962 ingezet met een vaste stemming voor de interna tionale waarden. Zoals bekend zouden gisteren voor het eerst de Philipsaandelen in guldens in stukken van nominaal 25 wor den verhandeld in plaats van, zo als dit tot heden altijd het geval is geweest in procenten. Het ging er in de Philipshoek met deze veranderde noteringswijze wat onwennig toe. Men stond er wat vreemd tegenover. Er werd geboden en gelaten in een aantal van 40 met een nominale waarde van ƒ25 en tegelijkertijd hield men zich aan de oude gewoonte met een aanduiding van één met een nominale waarde van 1000 voor het Philipsaandeel. Beide aanduidingen komen op hetzelf de neer. Het ziet er naar uit dat de beurs de aanduiding één zal aanhouden. De stemming in de Philipshoek was aan de vaste kant. Geopend werd in dit fonds op 160, neerkomende op 640 op de oude omrekeningsbasis. De slotkoers van. vrijdag was 635 of 158,75. De handel was kalm, hetgeen ook van de overi ge hoofdfondsen moet worden gezegd. Unilevers waren bij de opening eveneens vast op 136,60, tegenover een vorige slotprijs van ƒ134,10. Hoogovens ruim zeven punten hoger o.p 595. Kon. Olies fractioaeel heter bij een notering op; 128,30. terwijl AKU tegenviel op 348, min drie pun ten. De bruto winst van de doch teronderneming van het AKU concern de „Vereinigde Glanz- stof" nam in 1961 toe met DM 54 min. De omzet in het eerste (Adv.) Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drag. Togal 0.95; 2.40; 8.88. Vergadering R. K. raadsleden In het seminarie „Sint Augus- tinus" vond een bijeenkomst plaats van raadsleden uit West reeuws-Vlaanderen. Deze bijeen komst werd geleid door de heer E. Lansu uit Aardenburg, die o.m. drs. Dusarduijn uit Goes en pater Mak uit Sluis welkom heette. Aan deze laatste bracht hij dank voor zijn werkzaamhe den verricht bij het tot stand komen van de strandkerk te Cadzand. Mr. dr. Van Haren uit Valkens- waard hield een inleiding over het verlenen van subsidies uit gemeentelijke kassen. Hij kon niet ingaan op alle facetten van het subsidievraagstuk, dat nog volop in een ontwikkelingsstadi um verkeert. Subsidie betekent het verstrekken van aanvulling en steun en impliceert samen werking tussen overheid en par ticulieren. Overheidsgelden zijn niet bestemd om Katholieke of Protestantse liefhebberijen te steunen, ze moeten worden ver strekt voor het algemeen belang. Zuiver religieus werk d'ent niet te worden gesubsidieerd. Bijdrage aan sociale diensten is geen be lasting van de begroting, maar werkt goedkoper omdat het werk van een particuliere organisatie goedkoper is dan een gemeente lijke. Door - WILLY CORSAR! - 44) (Nadruk verbóden, „Bezwarende getuigenissen!" Kiliaan lacht kort. „Wat hebben die op de keper beschouwd te betekenen? Enkele mensen bewe ren, dat hij een meneer Carter is, die ze gesproken hebben in een nachtlokaal. Tegen dat men in zo'n gelegenheid komt, is men gewoonlijk niet zo heel helder van geest meer. Geen van hen heeft die Carter ooit nader leren kennen. Een kippige oude heer komt met een verhaal over een gesprek op een bankje. De hos pita erkent zelf, dat ze Carter nooit anders dan 's avonds zag. De winkel van die wapenhande laar is overdag altijd schemerig, de dienstbode kan hem nooit an ders dan van ver weg hebben ge zien - als het niet absoluut ver beelding van haar is geweest!" „U hebt dat alles buitengewoon nauwkeurig nagegaan," zegt Lund langzaam. „Ja, dat heb ik. Ik ben als ju ridisch raadsman voor Devlin opgetreden sinds mijn komst hier, naast Garrick. Had ik ver moed, dat hij zo vlug naar Enge land zou teruggaan, dan had ik me in Holland onmiddellijk met hem in verbinding gesteld en hem daarvan al gehouden." „Waarom?" Kiliaan antwoordt niet dade lijk. Een schaduw valt over zijn gezicht. „Omdat," zegt hij dan lang zaam, „dit een zaak is, waarin het uiterst gevaarlijk kan zijn, door een jury-rechtbank te wor den geoordeeld. Een jury houdt nu eenmaal niet uitsluitend reke ning met het wettig en overtui gend bewijs, maar met allerhand vertroebelende elementen. En een vonnis hier, kan onherroepe lijk zijn..." Hij stokt Lund knikt. „Ja," zegt hij. „als in het liedje dat u placht te zin gen, over Danny Deevers, die ze ophangen als het morgen wordt." Kiliaan drukt zijn half-opge- rookte sigaret uit met een brusk gebaar. Hij is zeer bleek gewor den. Dan zegt hij; „Ik waar schuw u, dat u een vergissing be gaat en óf uzelf zult blameren, óf een onschuldige in doodsge vaar brengen. Ik zeg u, dat mij gewond heeft, niet de man die bmnen wou sluipen in Sus sex, niet degeen die John dood de." „Hoe kunt u dat zo zeker we ten? Hij heeft geen enkel alibi. Het is hem tot heden toe onmo gelijk geweest te bewijzen, dat hij ergens andere was toen Judge werd doodgeschoten. Evenmin kan hij bewijzen, dat hij niét in aanraking kwam met mevrouw Canna. En zells was het hem niet mogelijk te bewijzen, dat hij ergens anders was op de tijd dat het wapen werd gekocht, of dat Carter in de nachtclub werd ge zien en elders." „Maar mijn hemel, wie van ons zou kunnen bewijzen, dat hij zes of acht of negen maanden gele den op een bepaalde avond niét ergens was, op een bepaald uur niet op een bank in Hyde-park zat? Als hij schuldig was, zou hij op zijn minst voor één alibi heb ben gezorgd." „Dat is niet zo eenvoudig," zegt Lund droog. „Maar ziet u dan niet in, dat al die uitlatingen tegenover der den wel heel zonderling zouden zijn geweest? Het zou er bijna op lijken, of hij zoveel mogelijk be zwarende getuigenissen wilde verzamelen eer hij de daad pleegde!" „Of wel, dat hij niet tegen alcohol kon en dan te welbe spraakt werd," zegt Lund. „Hij Kiliaan antwoordt niet dade lijk. Hij staart naar het wijnglas,(29.2 pet), o.n.veranderd 68 kwartaal 1962 was 25 procen hoger vergeleken met 1961. Aan delen „Glanzstoff" waren giste ren in Duitsland acht punter hoge/ Wall Street zette vrijdag he verrassende herstel van donder dag voort. Van de Nederlandsi hoofdfondsen was Unilever e gevraagd waardoor dit fond 5/8 dollar hoger sloot. De West Duitse beurzen waren gistere! goed prijshoudend. Het Damrak had dus gisterer middag een steuntje in de ruj Daar werd dan ook bij opening gebruik van gemaak Nadat Philips was opgelope tot 160,50 daalde de koers in laatste beurshalfuur, als gevol van winstnemingen in een dunn markt, tot 159. Unilever lie terug tot 135,90, daarentege verbeterde Kon. Olie zich 128,50 en AKU tot 350. In de scheepvaarthoek wei de nieuwe beursweek ingezi met koereen die een weinig bf neden die van het vorige slo niveau lagen. De stemming voc de leidende cultures was tam: lijk opgewekt met als uitschii ter HVA, welk. fonds ruim tw( punten hoger op 116 werd ve handeld. Staatsfondsen doore kaar vast met weinig zaken. In de lokale afdelingen werd: aandelen „Erdal" iets lager g: adviseerd. „Kromhout" kre1 een advieskoers op 135, ex procent dividend, tegen 142 cu dividend vrijdag. Claims „Vi Gelder Papier" werden pra tisch onveranderd op ƒ25 adviseerd. De aandelen van grootbanken lagen wat beter dc markt. Beursindic 28/6 29/6 Int. concerns 436.2 447.5 45 Industrie 305.8 315.2 31 Scheepvaart 139.2 141.4 13 Banken 227.7 229.3 23 Handel enz. 132.2 134.7 13 Algemeen 324.9 333.1 33 Nabettrskoers Aan de Amsterdamse effects beurs waren gisteren in tot 411 Nederlandse aandelen oi cieel genoteerd. Hiervan wai hoger 223 (54,2 pet), lager dat hij ronddraait tussen zijn vingers. Tenslotte zegt hij, op wat vreemde toon: „Ik geloof ai- leen dat Devlin onschuldig is. Nu, ik heb u gewaarschuwd." „Dank voor de goede bedoe ling," zegt Lund bedaard. „Maal ais ik u nu ook een raad mag geven: bemoei u niet verder met die zaak. Uw redenen ervoor ken ik niet. Maar ik kan me voorstel len dat zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin een man zich opwerpt als verdediger van iemand, die ervan beschul digd wordt zijn beste vriend te hebben vermoord." Hij wacht even. Kiliaan zit hem zwijgend aan te staren. „Ik kan me daarvoor twéé redenen denken. Of die man is werkelijk overtuigd dat een on schuldige wordt verdacht, óf hij stelt het wreken van de dode achter bij andere dingen." „Bijvoorbeeld?" vraagt Kiliaan scherp. „Bijvoorbeeld, de moordenaar kan iets weten dat de nagedach tenis van de dode bezoedelt, dat de weduwe..." Hij blijft steken. Kiliaans vin gers hebben zich zo wild in het tafellaken gekramd, dat het glas omvalt. Een restant wijn vloeit over zijn vingers. Hij veegt ze af met zijn servet, zonder zijn blik van Lund af te wenden, een blik verdween telkens als hij zich waarvan de inspecteur de uit- versproken hid. Gelooft u wer kelijk, dat er een man bestaat, Carter genaamd, de man die al Roger Devlin niet de man is die die getuigen bedoelen?" drukking niet kan doorgronden. (Wordt vervolgd.) pet). Vorige beursdag totaal hoger 304 68,2 pet), lager (18,4 pet), onveranderd 60 pet). In het telefonisch effectenv keer kwamen gisterenavond volgende koersen tot stand. T sen haakjes staat de offie slotkoers van gisterenmiddag AKU: (348 Kon. Olie: 128.70—130.50 gl (128 Philips: 158.00—162.50 gl (159 Unilever: 136.00—138.00 gl 13( Hoogovens; 590600 594 Advieskoersen buitenlands bankpapit De advieskoersen voor bu lands bankpapier heden gele in Amsterdam luiden Engelse pond 10.07 Amer. dollar 3.56 1 a3. Canadese dollar 3.28 3. Franse frank (100 73.15 Belg. frank (100) 7.19- Duitse Mark (100) 89.70 Zweedse kroon (100 69.50— Zwits. frank (100) 83.20— Ital. lire. (10.000) 57.25— Deense kroon (100) 51.80— Noorse kroon (100) 50.10 Oostenr. schil. (100) 13.95— Port. escudo (100) 12.55— Spaanse peseta (100 gr. 5.97 12—6 De Italiaan Baile maandag in de nc van de Ronde van La Roehelle naar I 214 km vóór de Fr zyk en de Belg Sc! leider in het alg ment. Reeds na 20 km kopstukken Van Lc tj] die onrust tewi Baldini, Anglade, cn Rostollan voegdf zodat er een kleine stond. Het bleek al! schijn want een tef Darrigade bracht d weei tot rust. Na 115 km ware en Schroeders die v\ voJgd door Huub wel wat in de on ging zag. Ook de I nani en Bailetti vo de anderen, zodat vijftal een voorsprc minuten. En mocht de eindfase tot 4 i teruggebracht, was het winst. Te; eindsprint van Bal ter niemand opgew m V0( De uitslag van étappe, La Roch (214 km), luidt: 1. Bailetti (It.) (me 2. Graczyk (Fr.) (mei 3. Magnani (It.) 4. Zilverberg (Ni 5. Schroeders (B.) 6. Melkenbeeek (I 7. Claes (B.) s. Delberghe (Fr, 9. Ramsbottom (G 10. Milesi (Fr.) 11.Bruni (It.) 12. Benedetti (It.) 13. Darrigade (Fr.) 14. De Cabooter (B 15. Martinato (Lux 16. Doom (B.) 17. Gentina (It.) 18.Ciolli (It.) 19. Viot (Fr.) 23. Bas Maliepaard 34.Mastrotto (Fr.) 45. Van Looy (B.) 48. Poulidor (Fr.) 50. Piet van Est 51. Junkermann (D 58. Hoevenaers (B. 63. Baldini (It.) 73. Anquetil (Fr.) 85. Geldermans (N 95. Gaul (Lux.) 106. Enthoven (N.) 109. Altig (Did.) 110. Stolker 118. Anglade (Fr.) ALGEMEEN K 1. Schroeders (B.) 2. Darrigade (Fr, 3. Simpson Gr.-! 4. Geldernians (N 5. G. Desmet (B. 6. Anglade (Fr.) 7. Otano (Sp.) 8. Altig (Did.) 9. Stablinski (Fr. STUDEN RELLE'. IN NIJM. In de nacht maandag is het in botsingen gekomen lieden, die haddei aan wedstrijden va de studentenvereni (roeivereniging), po weer. De ongeregeldhi zich af rond het c geëxploiteerde wi n.snderie van Sin zondag, vroeg in d< drenken jongeliede van naburige hui: om vernielingen en asfaltpapier in ken. Tot vijf maa! assistentie van worden ingeroeper maal was dat het leden van de roe supporters zware Korenmarkt opsta hout, na er benzii van een geparkee ovcf te hebben ge; staken. Het blussingswi nog belemmerd do< werd stukgesneder weer op andere v hinderd. In dit st strijd, 's nachts on sloot de politie tot treden. De „Comn tot vier geopend I werd ontruimd, -traat tot relletje werd met stenen naar de politie gei na charges met uitvoerde. De bran te vier waterstr leestgangers van te verdrijven. O ners, gewapend vochten enthousia li tie mee. Pas ter gelukte het de stu c p andere plaatse vernielingen hadc tc verspreiden. tan de roeiw ..Phocas" hadden teams uit het ge! genomen. Door het dit wee overlijden van de ien, honorair sen Nijmeegs studente lid van „Phocas" de wedstrijden de linish halfstok. Oc alle lustrumfeeste gelasten. Dit heeft en supporters er houden, zich na ernstig te misdra

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2