De Algerijnse voorlopige regering en het leger De land Nieuw- mgen op Guinea SOLEÏA WEERBERICHT HOOGWATER DINSDAG 3 JULI 1962 18e Jaargang Nr 5639 badpakken t 11,50 Eigen Haard TOESPRAAK VAN BEN KHEDDA Adenauer voor bezoek van een week in Parijs Dr. Paardekoper bij Belgische minister van justitie Toespraak van Chroesjtsjov CONFERENTIE OVER LAOS HERVAT O. A. S.-LEIDER GEARRESTEERD Toestand van Russische spion Soblen iets verbeterd Prinsessen Irene en Margriet naar de West vertrokken NEDERLANDERS IIEBBEN NOG GEEN CONTACT MET PAS GELANDE PARA'S Climax in stroom van geruchten Nieuw vuurgevecht lit juni bijna 2500 zeeschepen naar Nieuwe Waterweg Heden bijeenkomst van operatiestaf onder voorzitterschap van Soekarno HET WEER Frankering bij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand f2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties)5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Een Algerijn van het hoofd kwartier van het Algerijnse be vrijdingsleger in Tunis heeft in een telefoongesprek met een cor respondent van Reuter gezegd: „Hier is niet,3 veranderd. YVij staan allen achter onze chef". (Zoals gemeld is deze stafchef, kolonel Doe Madian, zaterdag avond door de Algerijnse voor lopige regering gedegradeerd). Uit Rocher Noir, het regerings centrum in Algerië, wordt gemeld dat de Franse troepen zich nog steeds aan de grenzen met Tunis en Marokko bevinden. Hij zei dit naar aanleiding van berich ten, dat de versperringen aan deze gienzen waren gesloten om te voorkomen dat de troepen van het Algerijnse bevrijdingsleger in Tunesië en Marokko ingrijpen uit sympathie voor de ontslagen staf chef kolonel Boe Madian. Vol gens niet officiële berichten is het Wilaya twee (districtscom mando), dat het bevel voert over het noordoostelijke deel van Al gerië tot aan de Tunesische grens, ten sterkste gekant tegen het binnenkomen van eenheden van het A.L.Iv uit Tunesië, voor dat deze eenheden aan de Alge rijnse voorlopige regering hun trouw hebben betoond. ..Het commando van het wes telijke front", eenheden van het Algerijnse bevrijdingsleger be staande uit ongeveer tienduizend man, gelegerd bij Oejda in Noord- Oost Marokko hebben maandag in een communiqué gezegd dat zij de bevelen van kolonel Bou Madian zullen blijven uitvoeren. Zij verwierpen de „gedeeltelijke dictatuur van de voorlopige rege ring, geleid door Een Chedda". en loepen de Algerijnse nationa listen op zich te verenigen om de politiek van de voorlopige rege ring te verwerpen, die „de moor denaars van de O.A.S. heeft om helsd en de beste vechters van de revolutie wil arresteren, als mede enige leden van de natio nale raad van de Algerijnse re volutie" (het Algerijnse parle ment). Alleen het parlement heeft de macht de organisatie te ont binden die in 1959 in Tripolis (Libiéj werd geschapen. Uit Tu nis wordt vernomen dat Ben Credda en zijn regering heden naar Algiers zullen vliegen in speciale vliegtuigen. Zij zullen onmiddellijk na het bekend wor den van de officiële einduitslag van het referendum in Algiers Unieke pasvorm Leuke dessins vanaf SPORTHANDEL S» Noordstraat aankomen, zo heeft een woord voerder van de Algerijnse voor lopige regering in Tunis meege deeld. Uit welingelichte kringen in Tunis wordt vernomen dat de degradatie van de officieren op verzoek van het Wilaya twee is gebeurd, omdat leden van de raad van dit commando een com plot tot machtsovername hadden ontdekt. Een Algerijnse rege ringswoordvoerder zei dat de ge nerale staf onder de commando groepen en hun aanvoerders ver warring wilde zaaien. De aan voerders van de Wilayas twee, drie en vier en van de Franse afdeling van het F.L.N. zijn op 24 en 25 juni in Algerië samen gekomen en hebben resoluties aanvaard waarin de leden van de generale staf worden ontsla gen en geëist wordt dat zij hun activiteiten beëindigen, aldus de woordvoerder. Ben Joesef Ben Khedda, pre mier van de Algerijnse voorlopi ge regering, heeft dinsdag in een toespraak te Tunis een beroep op het Algerijnse bevrijdingsle ger gedaan om de leiding van zijn regering te blijven aanvaarden ter wille van de zaak van een verenigd Algerië. Ben Khedda, die het woord voerde op een schilderachtige bijeenkomst, die in het stadion van Tunis werd gehouden ter ge legenheid van de geboorte van de nieuwe Algerijnse staat, ver klaarde dat zijn regering het enige gezagsinstrument in Alge rië was. „Wij hebben de overwinning behaald, omdat de aanwijzingen van de leiding zijn opgevolgd en omdat wij één zijn gebleven, ver klaarde hij. Ben Khedda sprak in het kort over „de avonturiers, die probe ren de overwinning te bederven." „Het is vandaag een dag van grote zege. Het volk heeft geze gevierd onder leiding van de Al gerijnse voorlopige regering," verklaarde hij. Ben Khedda zei verder dat de Europeanen in Algerië de bur gerlijke rechten zouden genieten, die hun bij de vredesovereen komsten van Evian zijn toege kend. Hij werd toegejuicht bij de woorden: „De overwinning is niet slechts het werk van Alge rië geweest. Ook Tunesië, alle Arabische volken en Afrika heb ben gewonnen." Aansluiten Toespraak Ben Khed President Bourguiba hield later een toespraak, waarin hij zich on voorwaardelijk achter de Alge rijnse voorlopige regering schaar de. Hij werd luide door zijn Tu nesische toehoorders toegejuicht bij de woorden: „Wij hebben al tijd achter de Algerijnse voorlo pige regering gestaan en dat zal ons standpunt blijven, wat er ook moge gebeuren". Bourguiba sprak over de me ningsverschillen tussen de Alge rijnen en het besluit dat de Alge rijnse voorlopige regering met betrekking tot het Algerijnse be; vrijdingsleger heeft genomen. „Ik geloof dat dit optreden der voorlopige Algerijnse regering met succes zal worden be kroond", aldus de Tunesische pre sident. Telefoon 2532 Dr. Konrnd Adenauer, de Vv'est- duitse bondskanselier, is maan dag in Parijs aangekomen voor een officieel bezoek van een week. Hij werd op het vliegveld door president De Gaulle be groet. 1-Iet is het eerste officiële bezoek van de bondskanselier aan Frankrijk. In Farijs hingen, naast de Franse driekleur, veel Westduit- se vlaggen uit. De wachtkamer van het vliegveld Orly was ver sierd met rode rozen, de lieve lingsbloem van de kanselier. Adenauer en De Gaulle zullen, heden te beginnen, gedurende drie dagen in Parijs besprekin gen voeren. Volgens waarnemers zullen deze gaan over de Frans- Duitse samenwerking en de toe komst van Europa. De bondskanselier reisde met een verkeersvliegtuig van de Lufthansa. Hij was vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken dr. Gerhard Schióder, van de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, prof. Karl Carstens, van het hoofd van de voorlichting Günther von Hase, en van zijn dochter, mevrouw Ria Reiners. Tot degenen die ter begroeting naar het vliegveld waren geko men behoorden generaal Hans Speidel, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de sector centraal Europa, en Her- De Belgische minister van Justitie, P. Vermeylen, heeft maandag op zijn ministerie in Brussel dr. Paardekoper ontvan gen, de Nederlandse leraar tegen wie hij in mei een uitwijzings bevel had uitgevaardigd voor het geval hij in Leuven een le zing over het onderwerp „Er zijn geen Belgen" zou komen houden. Deze lezing was nl. aangekon digd en de minister verwachtte kennelijk moeilijkheden aange zien dr. Paardekopers lezingen over dit onderwerp voor de Nederlandse radio de gemoede ren in België reeds in beroering hadden gebracht. De lezing ging daarop niet door. In de Kamer van Volksvertegenwoordigers verklaarde de minister bij een interpellatie over de kwestie, dat zijn maatregelen niet tegen de persoon van dr. Paardekoper ge richt waren en dat hij bereid zou zijn hem te ontvangen als dr. Paardekoper naar Brussel zou willen komen om de zaak te be spreken. Dit is maandagochtend ge beurd. Dr. Paardekoper heeft na het onderhoud geen verklaring tegenover de pers willen afleg gen, omdat hij met minister Vermeylen had afgesproken dit niet te doen. Wel zal er, zo zei hij, een communiqué worden verstrekt. Op het ministerie van Justitie verklaarde men maandagmiddag bert Biankehorn de Westduitse ambassadeur te Farijs. President De Gaulle zei in een welkomstrede, dat Frankrijk dankbaar is voor de nieuwe im puls die Adenauer zijrT land heeft gegeven. Deze impuls was tevens in het belang van Frankrijk. Op die basis zou de eenheid van Europa mogelijk zijn. Dr. Adenauer antwoordde, dat een goede Frans-Duitse verstand houding de hoeksteen van de Duitse buitenlandse politiek blijft. Na de toespiaken vertrokken de beide staatslieden in een open auto, met een escorte van 48 mo terrijders. Premier Chroesjtsjov van de Sowjct-Unie heeft maandag in 'n toespraak voor radio en televisie gezegd, dat „het gehele socialis tische kamp" aan de kant van China zal staan als Formosa het zou wagen een aanval op het vasteland te ondernemen. Hij is van mening dat de „reactionaire machten" trachten de volken in een toestand van spanning te houden. „De agressieve Westelij ke machten oereiden een nieuwe oorlog voor. Zij slaan koortsach tig kernwapens op". In Laos is gebleken, aldus Chroesjtsjov, dat oorlog niet on vermijdelijk is. Hoe groot de meningsverschillen ook zijn, er is altijd een oplossing voor. Hij verweet de Amerikanen, dat zij een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie zou den tegenhouden. „De volkomen ongerechtvaardigde aanwezig heid van Amerikaanse soldaten in Korea is een ernstig beletsel voor de totstandkoming van een verenigd, vredelievend en demo cratisch Korea", aldus de Russi sche premier. Volgens Chroesjtsjov worden er op Formosa onder aanmoedi ging van de Amerikanen groot scheepse voorbereidingen getrof- In Genève is maandag, na een onderbreking van vijf maanden, de 14-mogendhedenconferentie over Laos hervat. Voor het eerst is Laos door een enkele delegatie vertegenwoordigd. Deze is door de nieuwe Laotiaanse voorlopige coalitieregering benoemd en ver vangt de drie vertegenwoordigin gen van procommunistische, neutralistische en rechtse stro mingen in Laos. Antoine Andros, lid van hc-t „front van het Franse Algerië" >n van de O. A. S„ en oud-gemeen- teraadslid van Algiers, die sinds december 1960 werd gezocht, is in de nacht van vrijdag op zater dag gearresteerd toen hij bij Vintimiile de Italiaanse grens wilde overschrijden. Andros had tot taak, een O. A. S.-nelwerk in het zuid-oosten van Frankrijk en op Corsica te vestigen en te pogen in Itailië bases in te richten waarop leden van de O. A. S. zich zouden kun nen terugtrekken. De toestand van dr. Robert Soblen, een 61-jarige, uit Lithau- en afkomstige psycholoog, die in de Verenigde Staten wegens langjarige spionage voor de Sowjet-Unie tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld, waarna hij naar Israël was uit geweken, heeft, als gemeld, ge poogd zeifmocr'd te plegen, na dat hij per vliegtuig de terugreis naar de Verenigde Staten had aanvaard. Hij deed dit ongeveer een half uur voor de landing in Londen en hij werd in een Lon- dens ziekenhuis opgenomen. Een woordvoerder van de Israëlische luchtvaartmaat schappij „EJ Al", waarmede Soblen terugreisde, heeft ver klaard dat deze nog in staat is om te reizen. Soblen, die aan een ongenees lijke bloedziekte lijdt en volgens dokters nauwelijks een jaar meer te leven heeft, was in de Verenigde Staten, hangende de definitieve uitspraak in het tegen hem gevoerde proces, tegen borgstelling op vrije voeten ge steld. Toen die uitspraak kwam is hij prompt naar Israël uitge weken. Ü.oiil OP WEG NAAR SURINAME H. K. H. Prinses Margriet en H. K. H. Prinses Irene zijn gister ochtend van Schiphol per vlieg tuig naar Suriname vertrokken. De Prinsessen werden door H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Beatrix naar het vliegtuig gebracht (foto). RUTTERFAHRTEN WORDEN TEGENGEGAAN De zogenaamde „Buttcrfahr- ten" naar Nederland van vele bewoners van het grensgebied in Neder-Saksen zullen volgens D. P. A. spoedig tot het verleden behoren. Van 1 augustus af mo gen de bewoners van het grens gebied niet meer, zoals liians het geval is, met oen speciale vergunning een kilo Nederlandse boter tolvrij invoeren. Voor hen geldt van die datum af, evenals voor alle andere reizigers, een maximum van 375 gram. Aan het begin van dit jaar verviel voor de grensbewoners in Neder-Saksen reeds de tolvrije .klein-invcer" van koffie en thee. echter, dat er geen aanleiding was voor het verstrekken van '.fen voor een inval in continen- een officieel commentaar, aan gezien het gesprek van de minis ter met de heer Paardekoper een zuiver persoonlijke aangelegen heid van de bewindsman was geweest. Men meent te weten dat in het standpunt van de Belgische minister ten aanzien van het spreekverbod van dr. Paarde koper geen wijziging is gekomen. Dr. Paardekoper was bij zijn bezoek aan het ministerie, dat een half uur duurde, vergezeld door zijn juridisch adviseur de heer V. de Wachter, advocaat te Mechelen. taal China. Militaire eenheden worden dichter bij de Straat van Formosa gebracht en er zijn veel lar.dingsboten bijeen, zei hij. De toespraak van de Russische premier was in hoofdzaak aan zijn bezoek aan Roemenië gewijd. De ontwikkeling van dat land zou sterk worden versneld door grotere samenwerking en de ver dere arbeidsverdeling tussen de communi.-tische landen, waartoe op de bijeenkomst van de Come con is besloten. De economische ontwikkeling van Roemenië was sneller dan b.v. van de buurlan den Turkije en Griekenland. De Nederlandse patrouilles hebben tot dusver nog geen con tact kunnen maken met de Indo nesische parachutisten die, zoals wij gisteren meldden, naar kan worden aangenomen de vorige week donderdagmiddag ten noor den van Kaimana zijn geland. Wel is een aantal uitrustings stukken in de omgeving aange troffen. In het communiqué van gisteren wordt over de actie in het gebied van Kaimana niets meegedeeld. In Hollandia heeft het ge durende het weekeinde gegonsd van de geruchten over nieuwe landingen van parachutisten. Hierbij werd een aantal plaatsen met name genoemd, en wel het op een vijftigtal kilometers van Hollandia gelegen Genjem, het meer naar het westen aan de kust gelegen Sarmi, en het onder in de Vogelkop aan de Geelvink baai liggende Wasior. De militaire woordvoerder te Hollandia verklaarde maandag in antwoord op vragen dat „al deze berichten elke grond van waar heid missen". Hij voegde hieraan toe: „Er is geen enkele aanlei ding tot 'enige bezorgdheid of paniek, de militaire situatie is volledig in handen". De nieuwe climax in de stroom van geruchten, die ook gevoed wordt door de op Nieuw-Guinea gerichte propaganda van de In donesische radio, kwam aan het einde van een bewogen week met berichten over nieuwe landingen bij Merauke en de aankondiging van een nieuwe Indonesische ac tie bij Kaimana. De communiqué's over het ver loop van de tegenacties worden de laatste tijd steeds beknopter en in het communiqué van gis teren wordt het woord Kaimana zelfs niet genoemd. Aan militaire I zijde wordt de schaarsheid van de berichten over de verschillen de geïnfiltreerde gebieden ver klaard door het feit dat daarover weinig gegevens van de plaatse lijke commandanten worden ont vangen aangezien de Indonesi sche parachutisten zich terug trekken en trachten het contact met Nederlandse strijdkrachten te vermijden. Aan de andere kant heeft het weinige nieuws, dat voor publi- katie werd vrijgegeven, in het afgelopen weekeinde bijvoorbeeld te Hollandia mede geleid tot al lerlei zeer druk besproken ver onderstellingen die dus gisteren zoals gemeld formeel door de militaire woordvoerder zijn Uit het communiqué van gis teren blijkt dat er een nieuw vuurgevecht met parachutisten is geweest in de omgeving van Me rauke. Voorts wordt gewag ge maakt van intensivering van de acties tegen de parachutisten in de Vogelkop. Nabij Merauke opende een Nederlandse pa trouille zondag het vuur op een groep para's van wie er een ge sneuveld is. Later werd zijn stoffelijk overschot gevonden. De Indonesiërs trokken zich terug met achterlating van enkele uit rustingsstukken. De hier gelande para's verwijderen zich steeds verder van Merauke. Zij worden hierbij ernstig gehinderd door het feit dat als gevolg van de late inzet van de droge tijd nog grote gebieden onder water staan, het geen hun bewegingen aanzienlijk bemoeilijkt. In de Vogelkop zijn de afgelopen weken versterkin gen aangekomen van amphibi- sehe eenheden van de mariniers. Hierdoor zijn „krachtige Neder landse patrouilles'1 vrijgemaakt voor de voortzetting van de ac ties tegen de hier overgebleven para's. Officiële cijfers over het aan tal thans op Nieuw-Guinea aan- v. ezige parachutisten zijn niet beschikbaar maar aangenomen wordt dat dit getal tussen de driehonderd en de driehonderd vijftig ligt. Om half elf zijn gisterochtend de Prinsessen Irene en Margriet van Schiphol naar de West ver trokken. Uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin en Prinses Beatrix begaven zij zich aan boord van de DC-8 PH-DCB „Da niël Beroulli" met bestemming New York. Daar zullen zij over stappen naar Paramaribo. Heden worden zij op het vliegveld Zan derij in Suriname verwacht. Het is het eerste bezoek dat deze beide Prinsessen aan Suriname en daarna aan de Antillen zullen brengen. Weliswaar leidt het bezoek van de Prinsessen eerst naar Suri name, waar zij twee weken zul len doorbrengen, en dan naar de Nederlandse Antillen, waar ze op Het scheepvaartverkeer naar het gebied van de Nieuwe Water weg wordt steeds intensiever. Dc Koninklijke Scheepsagen 1 u reu Dirkzwager registreerde name lijk vorige maand 2457 binnen lopende schepen, gezamenlijk metcnae 1.1,27.162 brutoregister ton een toename van 112 schepen ten opzichte van juni 1961. Ruim 83 procent van de bin nengekomen schepen ging naar de Rotterdamse haven t2044i; de andere hadden Dordrecht (142), Vlaardingen (82), Hoek van Holland (65), Maassluis (62), Schiedam (22), Capelle aan de IJssel (7), Zwijndrecht (3), ol een van de andere kleine havens tot bestemming (30). Een-derde dei schepen voer onder Nederlandse vlag. Voorts hadden Groot Brittannië (346), West-Duitsland (490), Noor wegen (171) en Zweden (121) een groot aandeel. In totaal kwamen in het eer ste halfjaar van 1962 14.617 schepen, metende 59,6 min b.r.t. de Waterweg binnen. Voor 1961 waren deze cijfers respectievelijk 14.123 schepen en 55,9 min b.r.t., een toename derhalve qua sche pen van 3,5 procent en qua ton nage van 6,5 procent. President Soekarno heeft gis teren bekendgemaakt dat hij vandaag een gecombineerde bij eenkomst van de „operatie-staf van het West-Irian bevrijdings commando", de nationale verde- digingsraad en de instantie voor het slaatsleiderschap in het pa leis in Djakarta zal leiden. Op de vraag of gesproken zou woiden over net regeringsbesluit of al of niet met de Nederlanders over de kwestie-Nieuw-Guinea zal worden onderhandeld, zei de president: „Wacht maar ai- Houdt uw oren open." President Soekarno zei zondag dat hij binnenkort zou bekend maken ot Indonesië de onderhan delingen met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea al zal hervatten. 17 juli worden verwacht, maar toch zal het Curacao zijn. dat onze Prinsessen het eerst zal kunnen begroeten. Op doorreis naar Suriname arriveerden zij daar n.l. gisteravond en brachten in Willemstad de nacht door. Hedenochtend om 8 uur stap pen zij voor de derde en laatste étappe in een DC-6 machine van het Westindische bedrijf der K. L. M., die hen naar het vliegveld Zanderij in Suriname zal bren gen: aankomst volgens schema- tijd 14.45 uur. Reeds eerder hebben leden van onze koninklijke familie officiële bezoeken aan de rijksdelen in de West gebracht. Koningin en Prins waren er in oktober en novem ber 1955, Kroonprinses Beatrix in februari 1958. Over het vertrek viel een scha duw, omdat de particulier secre taris van Prins Bernhard, dr. F. A. de Graaf, nog steeds ernstig ziek is. Ondanks het gure weer bleven de Koningin en Prinses Beatrix, beiden gekleed in mantelpakjes, vele minuten lang op het win derige platform de Prinsessen Irene en Margriet toewuiven ter wijl de motoren van de DC-8 brullend draaiden om warm lopen. te KOUD WEER Een lagedrukgebied boven Scandinavië, waarvan het ten trum boven midden-Zweden ge legen is, breidt zich naar het zui den uit. Ten westen van Ierland handhaaft zich een krachtig ho gedrukgebied. Tussen beide druk- systemen houdt met krachtige noordwestelijke winden de aan voer van koude lucht onvermin derd aan. De koude luchtlaag wordt geleidelijk aan dikker, zo dat plaatselijk enkele buien zul len vallen. Langs de kust wak kert de wind mogelijk tot hard aan, elders tot krachtig of ma tig. De temperaturen blijven laag voor de tijd van het jaar. name lijk van omstreeks 13 graden aan de kust tot omstreeks 15 graden in het binnenland. medegedeeld door het K. N M. I, geldig tot hedenavond. N oordwesterwind. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust harde noordwestelijke wind. Koud weer. DINSDAG 3 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.44 3.00 3.29 3.35 3.59 4.15 4.09 4.25 JULI v.m. n.m. 3.23 3.48 3.58 4.13 4.38 4.53 4.48 5.03 ZUN MAAN op ondei op onder Juli 3 4.25 21.02 5.56 22.01 4 4.26 21.02 6.59 22.36 5 4.26 21.02 8.03 23.04 6 4.27 21.01 9.09 23.28

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1