Het referendum in Algerië Weer Indonesische para's op Nieuw-Guinea geland Robert Soblen uitgewezen A MAANDAG 2 JULI 1962. 18e Jaargang Nr 5638 Algerijnse officieren gedegradeerd. Zelfmoordpoging in vliegtuig. Proef met Skybolt-raket voor tweede keer mislukt Uitbarstingen van de berg Takatsji op Hokkaido AMPULLEN MET ZWAAR VERGIFT VERMALEN IN POMPGEMAAL? Griek in Boeroendi terechtgesteld VOOR HET EERST LANDING OP KLAAR LICHTE DAG In Geel bouwt België een „vliegende schotel". ARRESTATIE VAN JOBERT GELAST Drie doden en vele gewonden door autobotsing Soekarno over Nieuw-Guinea PIEREMENTEN-'^. _«f PARADE. Medewerker van Eichmann staat terecht Mijnstaking in Duitsland afgewend. HET WEER Toenemende wind WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnementTerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs- ƒ6,— per kwartaal: per maand 2,— per week 4S ct. Losse nrs 9 ct VRIJE 2 /V Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneüzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Zondagmorgen zijn de inwoners van Algerië ter stembus gegaan om de vraag te beantwoorden of hun land wel of niet onafhanke lijk zal worden. In Algiers heerste volledige rust. Franse militairen mochten de kazernes niet veriaten. De stad werd bewaakt door Algerijn se leden van de plaatselijke poli- We. De stemlokalen aan de rand van de kashbah, de Monamme- De Algerijnse voorlopige rege ring heeft de stafchef van het Al gerijnse bevrijdingsleger, de on geveer 37-jarige kolonel Boe Ma- dian, en twee andere stafofficie ren gedegradeerd, zo is zaterdag avond in Tunis bekend gemaakt. In een communiqué van het bevrijdingsleger wordt gezegd dat zij het leger „voor hun eigen kwade en vergeefse ondernemin gen" wilden gebruiken, en wordt aan alle officieren en soldaten aan de Algerijnse grenzen verbo den bevelen van de drie ex-offi cieren afkomstig uit te voeren. De twee andere officieren zijn majoor Mendjili en majoor Sli- man, die leden waren van de Al gerijnse nationalistische afvaar diging bij de besprekingen in Evian in mei 1961. In gezaghebbende Algerijnse kringen in Tunis is later nog ge zegd, dat de zaterdag gedegra deerde officieren samenzwoeren om het gezag van de voorlopige Algerijnse regering te ondermij nen. Zij waren van plan, eerst enkele legereenheden buiten Al gerië het hoofd op hol te maken n vervolgens de macht in han- len ie nemen. In Tunis heerst in het algemeen de indruk, dat het gezag van de voorlopige Algerijnse regering stevig is gebleven. Folitieke waarnemers in Al giers zijn van oordeel, dat door de maatregel van de voorlopige Algerijnse regering een poging om een militaire dictatuur onder Ben Bella in Algerië te vestigen gesteund door troepen van het nationale bevrijdingsleger bui ten Algerië, in het bijzonder jn Tunesië, de kop is ingedrukt. Men bevestigde in genoemde kringen, dat Ben Bella op het ogenblik in Lybië is. daanse wijk van Algiers, hadden het zeer druk. Uren voordat de lokalen geopend werden, stonden de Algerijnen in lange rijen, man nen en gesluierde vrouwen afzonderlijk, te wachten tot zij hun stem konden uitbrengen. In de Europese wijken was het beeld anders. Daar geen mensen, die popelend van verlangen om te stemmen, voor de lokalen wacht ten. Enkele lokalen hadden de eerste uren nog geen gegadigde gehad. Later op de ochtend was er iets meer belangstelling. Gisternacht was de kashbah schitterend verlicht. De straten waren versierd met de nationale kleuren, rood, wit en groen. Over al heerste feestvreugde van Alge rijnen, die reeds een wissel trok ken op de toekomstige onafhan kelijkheid van hun land. Militai ren van 't nationale bevrijdings leger weiden als overwinnaars gehuldigd. Café's bleven de ge hele nacht open. In de kashbah werd vuurwerk afgestoken. Ook in Oran kwamen duizen den Algerijnen op om te stem men. De Europese stemlokalen waren zo goed als verlaten. De straten in de Europese wijk la gen er leeg bij. De winkels waren gesloten. In het Algerijnse gedeel te van Oran hetzelfde beeld als in Algiers: met nationale kleuren versierde straten en feestende Mohammedanen. Het ziet er naar nit dat een zeer grote meerderheid van de Alge rijnse kiezers zich voor een onaf hankelijk Algerije zal uitspreken. In het nabij Algiers gelegen regeringscentrum Rocher Noir is semi-officieel medegedeeld dat zondag 1.307.079 van de 1.623.628 ingeschreven Algerijnse kiezers hebben gestemd. Er werden 1.293.779 „Ja" en 6.517 „Neen"- stemmen uitge bracht; de overige stemmen wa ren ongeldig. Dr. Robert Soblen, die wegens spionage voor de Sowjet-Unie tot levenslange gevangenisstraf was 'veroordeeld, doch die vorige week dinsdag uit de Verenigde Staten naar Israël vluchtte, mag |niet in dit land blijven. In Tel Aviv werd zondagmorgen offi cieel bevestigd, dat de 62-jarige psychiater, die 20 jaar lang de Sowjetrussische geheime dienst van inlichtingen uit de Verenigde Staten voorzag, zondagochtend per vliegtuig uit Tel Aviv. via Athene en Londen, naar New York is vertrokken. Soblens praktykc.. kwarpen aan het licht, toen zijn broër,' die op verdenking van spionage werd cearresmerd. doorsloeg. Volgens Robert Soblen was zijn broer niet toerekeningsvatbaar. Hij werd tot levenslang veroor deeld, doch in afwachting van 'n uitspraak in het hoger beroep dat hij bij het Amerikaanse Hoog gerechtshof had ingesteld, tegen betaling van een borgsom vrijge laten. Nadat dit beroep werd af gewezen en Soblen zich had moe ten melden om zijn straf te on dergaan, bleek hij, zelf een Jood, naar de Joodse staat Israël te zijn gevlucht, waar hij zich, op grond van het recht dat elke Jood heeft I om zich in Israël te vestigen, aan zijn straf wilde onttrekken. De Israëlische wet sluit echter mis- dadigers van dit voorrecht uit. Dr. Soblen was tegen borgtocht vrijgelaten omdat hij aan een ernstige ziekte lijdt en volgens artsen nog slechts één jaar in j leven kan blijven. Later werd gemeld dat dr Ro bert Soblen op het traject Athe- neLonden geprobeerd heeft zelfmoord te plegen. Hij stak zich 1 daartoe met een eetmes in de buik en sneed zijn beide polsen door. Soblen is in ernstige toestand in een Londens ziekenhuis opge nomen. Een tweede proef met een in de lucht gelanceerde Skybolt- raket, die zou moeten worden gebruikt door Britse en Ameri kaanse bommenwerpers, is vrij dag mislukt. De motor van het eerste gedeelte van de uit twee trappen bestaande raket wilde niet starten. De raket, die een kernlading kan vervoeren, werd met goed gevolg uit een B-52 bommen werper gelanceerd, doch nadat de motor van de Skybolt weiger de, stortte het apparaat in de Atlantische Oceaan. toonaangevend voor mouerne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. Volgens de politie van Tokio worden vijf mensen vermist na twee uitbarstingen van de berg Takastji op het Japanse eiland Hokkaido, die gisteren hebben plaatsgevonden. Bij de uitbar sting werden zeven personen zwaar en vier licht gewond. Dor pen in de omgeving van de berg worden ontruimd. Een 25 een zwaar vergif bevat tende ampullen die vrijdagmid dag uit een bodewagen in Den Haag zijn ontvreemd zijn waar- schijnlijK vermalen in het pomp station aan het verversings kanaal. Een Haags jongetje dat naar de t.v. zat te kijken, hoorde het politiebericht waarin tegen ae vermiste ampullen werd ge waarschuwd. De jongen ging naar het bureau kinderpolitie en vertelde daar dat hij in het water van de Zuidwaï doosjes had zien drijven met ampullen. De politie ging op onderzoek uit en vond één kapot geslagen ampul op de wal. Aangenomen wordt, dat de ampullen zijn af gedreven naar het verversings kanaal dat uitkomt op.het pomp- gemaal waarin het vuil uit de Haagse grachten wordt ver malen. De Griek Jean Kageoris, die in mei in het Belgische mandaatge- oied Roeanda-Oeroendi ter dood veroordeeld werd wegens de noord op prins Rwagasore, de premier van Boeroendi, is 24 uur /óór het onafhankelijk worden /an de twee landen terechtge steld. De executie in de gevange nis van Oesoemboera, die werd bijgewoond door de gerechtelijke autoriteiten en de Griekse consul, werd uitgevoerd nadat het Hof van beroep van Roeanda-Oeroen di een gratieverzoek had verwor pen. .n de Belgische kranten was vorige week een discussie ont staan over de vraag, of men de Griek en andere verdachten die tot lange straffen waren veroor deeld, op 1 juli aan de onafhan kelijke Boeroendi's zou kunnen overdragen. Bq de discussie werd zelfs de suggestie gedaan om hen over te brengen naar de gealli eerde gevangenis te Spandau bij Berlijn, waai de laatste nazi-oor logsmisdadigers vertoeven. Bij Kaimana in Zuid-Nieuw- Guinea zijn donderdag opnieuw Indonesische parachutisten ge land. Uit het te Hollandia uitge geven communiqué kan worden afgeleid, dat het nu de eerste keer is dat er parachutisten op klaarlichte dag zijn neergelaten. Over het aantal vliegtuigen eii' manschappen, dat aan de nieuwe landing heeft deelgenomen, zijn nog geen bijzonderheden bekend. In het officiële communiqué wordt gezegd, dat „meldingen van de garnizoenscommandant van Kaimana en de bevolking het vermoeden deden rijzen, dat er in de namiddag van donderdag een aantal grote vliegtuigen, waarschijnlijk van het type Her cules, ten noorden van Kaimana Indonesische parachutisten had uitgeworpen". „Vrijdagavond meldde een pa trouille van de strijdkrachten, dat zij een groot aantal sporen had aangetroffen ten noorden van Kaimana, zodat kan worden In het technische in stituut voor de Kempen te Geel' in België wordt op het ogenblik druk ge werkt aan de verwezen lijking van de uitvinding van de 41-jarige voor malige garagehouder A. de Joncker, een vliegen de schotel, welke, als al les goed gaat, helikop ters tot antiek pruts werk zou moeten ma ken. Dekplaten worden hier op het schotelvor- mige frame gemonteerd. aangenomen dat er wederom In donesische parachutisten zijn ge land. Er zijn maatregelen getrof fen om deze para's te neutrali seren". Pas vijf dagen geleden werden er ruim 100 para's bij Merauke neergelaten. Bij Kaimana, dat ruim 300 km ten zuidwesten van Fak-Fak aan de kust ligt, vonden in april ook de eerste luchtlan dingen plaats. De groep, die toen werd neergelaten en die op 60 man geschat werd, stond onder bevel van luitenant Hiru Sisnoto, die bekendheid kreeg om zijn fanatieke houding. Hij schoot enkele van zijn manschappen neer omdat zij de strijd wilden opgeven. Enige weken geleden heeft men zijn dagboek gevon den, waarin hij uiting gaf aan zijn ontgoocheling over het uit blijven van steun aan Indone sië. Enkele dagen geleden hadden de Nederlandse strijdkrachten van het garnizoen van Kaimana, dat uit mariniers en mannen van de landmacht bestaat, 't contact met de groep van Sisnoto ver loren. Het is niet bekend of de pas gelande para's opdracht heb ben zich bij hem te voegen. Het heeft overigens de aan dacht getrokken dat de nieuwe actie van de Indonesiërs bij Kai mana voorafgegaan is door de publikatie van gedeelten uit Sis- noto's dagboek. Uit de tot dusver gepubliceerde gegevens over de actie bij Kaimana kan men de conclusie trekken dat ongeveer de helft van Sisnoto's groep uit geschakeld is. Het terrein rond Kaimana is zeer moeilijk begaanbaar. Het is J een bergachtige en moerassige landstreek. Bij de eerste landin- 1 gen van de Indonesiërs zijn on- geveer een zestig van de honderd I inwoners van dit gebied geëva- I cueerd. Het waren allen vrouwen en kinderen. Onder de ruim dui- zend niet-Europese inwoners zijn er velen van Chinese en Indone sische afkomst. Men heeft zekerheid gekregen omtrent de nieuwe landingen omdat de sporen zo talrijk zijn dat zij niet veroorzaakt kunnen zijn door de overgebleven para's i van de eerste groep. In Hollandia j kon men geen gegevens krijgen over het optreden van de lucht verdediging tegen de Indonesi- sche vliegtuigen, waarmee de nieuwe actie werd uitgevoerd. De Parijse rechtbank heeft de arrestatie gelast van kolonel Chateau-Jobert, die de O. A. S. in het gebied van Bone heeft geleid. Hem wordt samenzwe ring tegen de autoriteit van de staat ten laste gelegd. Als gevolg van een autobotsing bestuurd door de 36-jarige ver- !op de rijksweg 63 (Tilburg- tegenwoordig» M. M uit Eind- p hoven, die juist op het moment, Eindhoven) onder de gemeente Moergestel zijn zondagmorgen 3 personen, namelijk de beide be stuurders en een zoontje van één hunner, om het leven gekomen en werd een groot aantal perso nen gewond. De botsing vond plaats om half elf. Op dat tijdstip reed vanuit de richting Eindhoven een auto, Het Amsterdamse Thorbecke- plein was vorige week nog „Am- sterdamser" dan anders door een welhaast onafzienbare rij piere menten, welke daar stond opge steld voor deelnen.'ng aan het draaiorgeleoneours. ieder orgel bracht op zijn beurt een melodie tje ten gehore voor een jury van strenge, kritische deskundigen en een vele malen groter pierement- minnende groep Amsterdam mers. Bij de behandeling van de rechtbank tegen de 51-jarige vroegere medewerker van Eich mann, Otto Hunsche. heelt vrij dag een getuige, die eveneens voor Eichmann had gewerkt, verklaard dat hij niet wist dat Joden in concentratiekampen door de nazi's werden vergast. De getuige, Leopold Richter, die zelf nog moet voorkomen in verband het het vermoorden van Joden, zei dat hij, en andere I leden van Eichmanns personeel, de verhalen over het vergassen van Joden als vijandelijke pro paganda beschouwde. Richter was inspecteur van Hongaarse interneringskampen. Hunsche, die in Adolf Eich manns afdeling Joodse zaken 'n hoge functie bekleedde, wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan moord op 1200 Hon gaarse Joden in 1944. Het proces wordt voortgezet. Ter gelegenheid van de jaar lijkse „dag van de politie heelt president Soekarno van Indone sië zondag in een toespraak tot een massaDijeenkomst in Djakar ta gezegd, dat Indonesië „in de korist mogelijke tijd" zal beslui ten, of voortzetting van de onder handelingen met Nederland over Westelijk NieuwGuinea „wel of niet wenselijk" is. Hij zei dat voortgegaan dient te worden met uitvoering van het bevel tot „bevrijding" van dit ge bied en dat „West-Irian onder In donesië zal terugkeren, alvorens de eerste haan kraait in 1963". De Indonesische president zei: „Als het vraagstuk-West-Irian niet spoedig zal worden opgelost, zal Indonesië zich geplaatst zien voor vele voortdurende moeilijk heden; daarom moet het gebied dit jaar tot de republiek terug keren". Hij zei dat zijn regering- zich ervan bewust is dat het land voor vele moeilijkheden staat; „de lcwestie-West-Irian behoort ech ter het eerst te worden opgelost omdat zij op het ogenblik het grootste gevaar betekent in de strijd voor de voltooiing van de Indonesische revolutie". Hij waarschuwde de strijd krachten in het algemeen en de politie in het bijzonder, „dat con tra-revolutionaire machten, die een gevaar betekenen, niet slechts in West-Irian, maar ook hier onder ons worden gevon den". BEROEP OP SOEKARNO Het lid van de Nieuw-Guinea- raad Abdullah Arfan (van de Radja Ampat) heeft gisteren be kendgemaakt dat een deel van de Papoeabevolking een beroep op president Soekarno heeft gedaan zijn militaire actie tegen Neder lands Nieuw-Guinea te beëindi gen. Arfan zei dat dit beroep ver zonden was vóór de jongste para chutisten-landingen. AMERIKAANSE AMBASSA DEUR BIJ SOEBANDRIO De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr Soeban- drio, heeft zaterdag een onder houd van 45 minuten gehad met de Amerikaanse ambassadeur, Howard Jones. Jones heeft een groot aandeel gehad in de pogingen Indonesië en Nederland tot elkaar te bren gen over Westelijk Nieuw-Guinea. Hij wilde geen commentaar ge ven toen hem werd gevraagd, of er aanwijzingen zijn dat de be sprekingen zullen worden hervat. Hij zei: „Ik heb moed gevat door het gesprek dat ik met de minis ter gehad heb, en ik ben erg te vreden met de laatste ontwikke lingen". dat een tegenligger naderde, van achter een vrachtauto vandaan I kwam met de bedoeling deze te i passeren. Een botsing was on- vermijdelijk. De heer M. werd hierdoor op I slag gedood evenals zijn lVz jaar oude naast hem gezeten zoontje, dat uit de auto werd geslingerd. In de wagen bevonden zich nog vier kinderen, die alien gewond i werden en overgebracht naar 't St. Elisabeth-ziekenhuis te Til burg. Enige hiervan konden in de loop van de dag haar huis wor- den vervoerd. De bestuurder van de andere j auto, de 56-jarige J. V. uit Bre da, werd bij de botsing eveneens 1 op slag gedood en moest uit het wrakstuk van zijn auto worden gezaagd. Zijn echtgenote en hun beid-- dochters werden reet ver wondingen naar het zelfde zie kenhuis te Tilburg overgebracht. In deze auto zat ook nog een broer van de bestuurder met zijn dochtertje. De man kwam met de schrik vrij, doch zijn dochtertje werd in zorgwekkende toestand opgenomen in het Tilburgse zie kenhuis. De auto's werden totaal ver nield. Mijnwerkers en kantoorperso neel van de kolenmijnen in West- Duitsland hebben bij stemming besloten de acht procent loons verhoging die vakbonden en werkgevers eerder waren over eengekomen, te accepteren. De voorgenomen staking van 400.000 man in het Ruhrgcbied en bij Aken is hierdoor afgewend. De eis was aanvankelijk 10 procent. De loonsverhoging zal de werk gevers naar schatting 300 mil joen mark per jaar gaan kosten. De kolenprijzen werden met in gang van zondag met 2,5 proeent verhoogd. 'Langs de noordflank van een krachtig hogedrukgebied ten westen van Ierland trekt een de pressie van IJsland naar Noor wegen. Het frontensysteem van deze depressie zal de komende 24 uur dicht bij ons land komen te liggen. Het wordt echter vooraf gegaan door wat drogere lucht, waarin plaatselijk enkele opkla ringen mogelijk zijn. In het front is de neerslagactiviteit niet groot. De wind krimpt naar noordwest tot west en neemt geleidelijk V\vat in kracht toe. De aangevoerde lucht is iets minder koud, zodat de temperaturen iets hoger zul len zijn dan zondag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Enkele opklaringen, maar ook hier en daar enige regen. Over wegend matige wind tussen west en noordwest. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan gis teren. MAANDAG 2 JULI v.m. n.m. Breskens 1.57 2.20 Terneuzen 2.32 2.55 Hansweert 312 3.35 Walsoorden 3.22 3.45 DINSDAG 3 JULI v.m. n.m. Breskens 2.44 3.00 Terneuzen 3.29 3.35 Hansweert 3.59 4.15 Walsoorden 4.09 4.25 ZON MAAN op onder op onder Juli 2 4.24 21.03 4.59 21.19 3 4.25 21.02 5.56 22.01 4 4.26 21.02 6.59 22.36 5 4.26 21.02 8.03 23.04 6 4.27 21.01 9.09 23.2S

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1