Gemeenteraad van Terneuzen Kantongerecht Oostburg RADIO EN TELEVISIE Gemeente Terneuzen Vrijdag 29 juni 1962 DE VRIJE ZEEUW Pag: DANTAS NIET AANVAARD DUITSE NAZI-RECHTERS WILLEN NIET AFTREDEN 47 kleurslalen IQctin de RADIUM NAALD KWAM IN DE KACHEL TERECHT Sintels met radium op land van landbouwer Geen gevaar Zitting: van donderdag: 28 juni. Kantonrechter mr. H. van den Belt. Officier van Justitie mr. Doedens. De eerste zaak was van de leer J. P. J. van der B„'wolkam mer uit Eekloo, die vertegen woordigd werd door mr. G. Ti chelman uit Terneuzen. De heer Van der B. had, terwijl hij per bromfiets de rijksweg te Aar denburg naderde geen voorrang verleend aan een op de voor- l'angsweg naderende auto. De nieuwe situatie aldaar is aldus de officier van Justitie bij zonder overzichtelijk. Van der B. had dan ook zeer onvoorzichtig gereden en daardoor de aanko mende automobilist in grote moeilijkheden gebracht. De officier eiste een boete van 50. subs. 10 dagen, terwijl de civiele vordering van de firma Den Oude uit Biervliet, groot ƒ20, werd toegewezen. De uitspraak was ƒ35, subs. 7 dagen en toewijzing van de vordering. H. C. de P., 64 jaar, scheep vaartinspecteur te Assenede, was als bestuurder van een auto te Sluis de Meerminnestraat inge reden, hetgeen vanaf de Markt komende voor auto's verboden is. De heer De P. voerde op wel sprekende wijze aan, dat vanaf de zijde, waar hij vandaan kwam, het bewuste bord niet te zien was. Aan de politie zal een rapport gevraagd worden over de situa tie ter plaatse. Ondertussen werd deze zaak aangehouden tot de volgende zitting. De tijdens de vorige zitting aangehouden zaak tegen de chauffeur A. K. uit IJselmuiden werd hoewel de heer K. zelf niet aanwezig was, thans afgehan deld. De beide Belgische getuigen de heren O. A. B. en C. D. waren wèl verschenen. De heer A. K. werd ten laste gelegd, dat hij met een te breed geladen vrachtauto met vlas op de rijksweg van Aardenburg naar Oostburg gereden had, zonder voldoende rechts te houden. Hierdoor had hij een tegemoet komende vrachtauto, bestuurd door de heer O. A. B. uit St. Baefsvijve (B.) geraakt. Het bo venstuk van de vrachtauto was hierdoor erg ontzet. Tijdens de vorige zitting had de heer A. K. gezegd, dat de Bel gische chauffeur niet precies ge weten had, welke vrachtauto de schade had veroorzaakt. Ook bij deze zitting bleek het niet duidelijk, daar de tweede getuige de heer C. D. een andere verklaring aflegde dan de heer 33. De officier van Justitie zag dan ook geen aanleiding om de heer De K. een boete op te leg gen voor de veroorzaakte aanrij ding. Hij achtte niet voldoende bewijzen aanwezig dat de heer De K. inderdaad deze aanrijding veroorzaakt had. Voor het feit dat de lading te breed was opge tast vroeg de officjer een boete van ƒ45, subs. 9 dagen. De uitspraak was overeenkom stig de eis. H. de R. vertegenwoordiger te Cadzand had aldaar op de boule vard zijn auto verkeerd gepar keerd Hoewel de in het proces verbaal vermelde kleur van de auto niet klopte, in tegenstelling met het nummer der auto, werd bewezen geacht, dat het de auto van de heer De R. was, en legde hem een boete van ƒ6, subs. 1 dag op. J. L„ 64 jaar, landbouwer te Aardenburg was als bestuurder van een luxe auto op de Markt te Oostburg achteruit gereden tegen een geparkeerde auto aan, die door deze botsing zeer licht beschadigd werd. De landbouwer voerde aan, dat hij wel had uitgekeken, doch geen auto had gezien. Eis en uitspraak 10, subs, 2 dagen. P. de J., vishandelaar te Groe- de was ten laste gelegd, dat hij op een kruising te Breskens n.l. de kruising ScheldekadeHa venkade een auto was gepas seerd. Dit was volgens hem niet waar want hij was de parkeer- strook al gepasseerd, toen de aldaar geparkeerde auto er plot seling uitschoot, en zijn bestel auto in de flank ramde. Een door de heer De J. meege brachte getuige verklaarde dat de zaak zich enigszins anders had toegedragen als in het politie rapport vermeld staat. Een en ander was aanleiding om de verbalisant, alsmede de veroorzaker van de aanrijding, de heer Van der S. uit Dordrecht, tj horen, waarop deze zaak werd aangehouden. R. A. L. H„ oud 18 jaar, stu dent te Westcapelle (B.) had als bestuurder van een luxe auto op de Kaai te Sluis een stevige slipper gemaakt. Hoewel de heer H. nog maar een maand in een auto reed, had hij zich al aan de rit naar Sluis gewaagd. Waar schijnlijk heeft de student op de natte kinderhoofdjes te Sluis wat hard gereden en is daardoor de macht over zijn stuur kwijt ge raakt. Tijdens de slipper ramde hij twee geparkeerde auto's. Aanvankelijk meende H„ dat hem geen strafbaar feit ten laste kon worden gelegd. Aan slippen kun je niets doen, was zijn ver weer. Jawel, zeide de officier van Justitie, de snelheid waarmede men rijdt zodanig regelen, dat slippen uitgesloten is. De eis luidde 40, subs. 8 dgn. De uitspraak was 30, subs. 6 dagen. M. M. J. M. K„ chauffeur te Willeskop (Utrecht), had de uit IJzendijke afkomstige heer J. A. A. de W., vertegenwoordiger van beroep, op de weg van Hoek naar Biervliet, door een flauwe bocht in de weg binnen de witte streep te nemen, tijdens een inhaalma noeuvre in de berm gedrumd. Het is uiterst gevaarlijk de bochten in een weg naar links te nemen. Hiermede brengt men het overige wegverkeer in ern stig gevaar. De eis luidde 75. subs. 15 dgn. De uitspraak was ƒ60, subs. 12 dagen. Het Braziliaanse parlement heeft in de vroege ochtenduren van donderdag geweigerd oud minister van Buitenlandse Za ken Santiago Dantas te aanvaar den als minister-president. Dan tas was aangewezen door de president, Joao Goulart. De uit slag van de stemming was 174 tegen en 110 vóór Dantas. Het buitenlandse beleid van Dantas werd fel bestreden door de conservatieve parlements leden. terwijl ook de twee groot ste centrumpartijen, n.l. de na tionale democratische ijnie en de sociaal-democratischë partij, zich tegen Dantas hebben ge keerd. Volgens Dantas' tegenstanders vergemakkelijkt het buitenlands beleid dat Dantas heeft gevoerd, infiltratie van de communisten. Negen voormalige nazi-rech ters, die nu in de rechtbank van Hamburg hun ambt uitoefenen, hebben geweigerd vrijwillig ont slag te nemen, wat in een alge mene instructie van de Duitse Bondsregering ten aanzien van de voormalige rechters aan de bijzondere rechtbanken in het derde rijk word geëist. Zij be horen tot een groep van 25 rechters en procureurs te Ham burg, tegen wie in 1960 een onderzoek naar hun gedrag in het, verleden is geopend. Aangezien de regeringsinstruc tie in strijd is met het in de Duitse grondwet vervatte prin cipe van scheiding tussen rech terlijke, wetgevende en uitvoe rende macht, zal de grondwet moeten worden aangevuld wan neer zij geen ontslag nemen. ZATERDAG 30 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gymn. 7.20 Socialistisch strijdlied: 7.23 Lichte ochtend klanken (gr.); 8.00 Nws, post- duivenber. en socialistisch strijd lied; 8.19 Muzikale ochtendpost (gr.); 8.50 Wegwijzer, tips voor vakantie en snipperdagen; 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw; 8.10 Pianoconcert (gr.); 9.35 Waterst.; 9.40 Amateur Harmo nie-orkest; 10.00 Praatje; 10.05 Lezing; 10.20 Lichte muziek; 10.45 Cabaret-fantasie; 11.10 Draaiorgelmuziek gr.11.20 Sportnieuws; 11.45 Hammond orgelspel met zang; 12.15 Vra- genbeantwoording; 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinb.; 12.34 Jazzband; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia; 13.20 Voor de jeugd; 14.10 Idem; 14.15 Buiten lands weekoverz.; 15.00 Opera concert (gr.); 16.40 Boekenwijs heid; 17.00 Radio Jazzclub; 17.30 Actualiteiten; 18.00 Nws; 18.20 Lichte gram.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Gesprek; 19.45 Gr.; 19.55 Praatje; 20.00 Nws; 20.05 Metropole-orkest en accor deontrio 20.55 Nederlandse ca baretliedjes (gr.); 21.10 Socialis tisch commentaar; 21.25 Melo- diecn-Expres; 21.55 Muziek- mémoires; 22.20 Laatste sport nieuws van de week; 22.30 Nws; 22.40 Ballroomork.23.10 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz.7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Tips voor het weekeinde8.20 Gitaar spel (gr.); 8.25 Inleiding Hoog mis; 8.30 Plechtige Hoogmis; 9.45 Liederen (gr.); 9.55 Voor de kleuters; 10.10 TT-races te As sen; 10.25 Klass. gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Klass. ka mermuziek (gr.); 12.00 Middag klok; 12.04 Gram.; 12.20 TT- races te Assen; 12.40 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.43 Gram.; 12.50 Actualiteiten; 13.00 Nws; 13.15 TT-races te Assen; 13.30 Amateursprogramma; 13.50 Muziek uit nieuwe films; 14.10 Franse les; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 TT-races te Assen; 15.45 Een Amerikaanse fabriek van electronische apparaten heeft woensdag een vizierhelm in ge bruik genomen, waarmee de be stuurder van een helicopter zijn boordwan ns automatisch kan richten door naar het te beschie ten voorwerp te kijken. Klass. gram.; 16.25 TT-races te Assen; 16.40 Lichte muziek en zangsolisten; 17.00 Gram.; 17.10 Instrumentaal octet; 17.30 Boek bespreking; 17.40 Lichte orkest muziek (gr.); 17.50 Nabeschou wing TT-races te Assen; 18.00 Kunstkroniek; 18.30 Strijkork.; 18.50 Praatje voor politieke voet gangers; 19.00 Nws; 19.10 Ac tualiteiten; 19.25 Viool en piano (gr.); 19.45 Lezing; 19.55 Hol land Festival 1962; 21.00 Vragen- beantwoording; 21.10 De Platen- koffer; 22.00 Lichte gram.; 22.20 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Metropole-ork. en zangsolist; 23.35 The Adam Singers (gr.); 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Populaire muziek12.30 Weerbericht; 12.35 Lichte muz.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de jeugd; 14.00 Filmkroniek; 14.30 De aca demie der discofielen; 15.40 Ver zoekprogramma 16.00 Amus. muz.; 16.20 Lichte muziek; 17.00 Nws; 17.15 Dagklapper en litur gisch bericht; 17.20 Vrolijke muziek; 17.45 Engelse les; 18.00 Kerkorgelrecital; 18.30 Voor de soldaten; 18.45 Commentaar bij de Tour de France; 19.00 Nws; 20.00 BBC Light Music Festival 1962; 20.40 Franse muziek; 21.00 BBC Light Music Festival (2); 22.00 Nws; 22.15 Chansons; 23.00 Nws; 23.05 Amus. ork.; 23.35 Dansmuziek; 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's. NED, T.V.: 15.00 Anno; 15.25 Film over een Zuidfranse haven plaats; 16.00 Verkeerver keerd; 16.15 Mensen van de ri vier, een Joegoslavische filmim pressie; 16.35 De laatste der Mo hikanen, T.V.ifilm; 17.00 Voor de jeugd; 17.35 Concours Hip- pique te Aken; 19.30 De avon turen van Ivanhoe, T.V.-film; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Woord en beeld; 20.30 Ma gazine de Paris; 21.00 Zaterdag- avond-akkoorden; 21.50 Sport; 22.15 Detective-film: 22.35 Epi loog; 22.4523,05 TT-races te Assen. BELGIË (VI.): 16.00 Voor de jeugd; 17.00—18.45 Eurovisie: Reportage van de jumping Prijs der Naties te Aken-Laurens- berg; 19.00 Religieus program ma; 19.30 Echo; 20.00 Nws; 20.30 Eurovisie: Rep. Tour de France, 20.40 Variété-programma; 21.00 Amus. progr.; 21.50 T.V.-politie- feuilleton; 22.40 Nws. 'EEK PRODUKT VAK SIKKEKS 6R0EP Blijkens een officiële bekend making is er in het Rooms-Ka- tholieke St. Luidina-ziekenhuis in Purmerend een radiumnaald in de kachel van de centrale verwarming gekomen. Een on derzoek met geigertellers heeft, naar nader valt te vernemen, aangetoond, dat zich radium bevond op een hoop sintels uit de kachel van het ziekenhuis die was gedeponeerd op het land van een landbouwer in Purme rend. De landbouwer had de sintels zaterdag j.l. bij het zie kenhuis weggehaald. Mensen en goederen welke mogelijk in aan raking met radium zijn geweest, zijn allen onderzocht, maar daarbij is komen vast te staan, dat zij geen enkel gevaar heb ben gelopen. Volgens de officiële bekend making. die woensdagavond werd uitgegeven, werd de ver missing van de radiumnaald tij dig ontdekt en werden daarna onmiddellijk maatregelen ge nomen om te voorkomen, dat het radium gevaar zou opleve ren. Het onderzoek werd geleid, aldus de bekendmaking, door de inspectie van de milieu-hygiëne, een onderdeel van de inspectie van de Volksgezondheid, endoor de Arbeidsinspectie. Het ver loren gegane radium is inmid dels achterhaald. Alle nood zakelijke maatregelen zullen worden genomen om ieder ge-' vaar verder uit te sluiten, zo be sluit de officiële bekendmaking: Het verdere onderzoek van de zaak ligt in handen van de of ficier van Justitie. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van J. C. DE BREE, Verlengde van Steenber genlaan 5, Terneuzen, om ver gunning tot oprichting van een inrichting voor machinale hout bewerking, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie C, nr. 4588. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendma king bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op woensdag 18 juli a.s., des namiddags 14.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Terneuzen, 29 juni 1962. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. RIJPSTRA, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders' van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente-) secretarie ter inzage ligt een ver-; zoek met bijlagen van ESSO NEDERLAND N.V., Benoorden-' houtseweg 7, 's-Gravenhage, om vergunning tot oprichting, in' werking houden van een ouder- grondse petroleumbewaarplaats met aftapinrichting, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sec-' tie G, nr. 2906. Gedurende tien dagen na de; dagtekening van deze bekendma-' king bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op woensdag 18 juli a.s., des namiddags 14.30 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren1 tegen de inwilliging van dit ver:' zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op ge\L>stigd. dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Terneuzen, 29 juni 1962. Burgemeester en Wethouders' voornoemd, H. RIJPSTRA, Voorzitter:, A. J. DEES, Secretaris. AFSCHEID GEMEENTE-SECRETARIS DE HEER A. J. DEES. In de gisteravond gehouden vergadering was wegens vacantie afwezig wethouder M. de Vos. Na opening door de Voorzitter werden de notu len van de vergaderingen van 7 en 12 juni onge wijzigd vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wer den de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Hierna kwam in behandeling punt 3 der agenda, zijnde het voorstel van B. en W. tot het op haar verzoek verlenen van eervol ontslag per 1 septem ber 1962 aan mevr. I. E. SchoutenReckman al hier ais onderwijzeres aan de Zuidlandschool. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming con form het voorstel aangenomen. In aansluiting hierop kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot benoeming van mej. H P. Hamelink tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Zuidlandschool, zulks ingaande 1 september a.s. De heer Hamelink verliet gedurende de behan deling van dit punt de vergadering. Met 15 stemmen werd mej. H. P. Hamelink be noemd. De heer J. van de Graaf werd, ingaande 12 juni j.l., in vaste dienst aangesteld, zulks met 10 stem men, terwijl 6 stemmen in blanco zijn uitgebracht. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten tot aankoop van het perceel Koedijk 7. Het volgende agendapunt betrof het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond, respectieve lijk gelegen op het industrieterrein, ten oosten van het Zuidersportpark en in de Serlippenspolder aan: a. Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. te 's-Gravenhage; b. J. van Hasselt te Enschedé; c. G. van Remoortele te Hulst. Z. h. s. we.rd overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten. De volgende agendapunten waren het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond gelegen in het uitbreidingsplan Sluiskil aan: a. A. C. Bleljenberg te Sluiskil, en b. Th. van Mattelé te Sluiskil; het voorstel tot het onderhands aanbesteden van de aanleg van de verbindingsweg Dokweg Industrieweg het voorstel tot vaststelling van een nieuwe ver ordening regelende het Georganiseerd Overleg; het voorstel tot wijziging van de bezoldigings verordening; het voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 der L. O. Wet 1920 aan het bestuur der R. K. Jongensschool alhier. Deze voorstellen werden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verstrekken van een geldlening aan de Stichting Schooltand- vcrzorging in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Nadat de Voorzitter een vraag van de heer Van Langevelde over de meerdere lasten voor de ge meente beantwoord had, werd het voorstel van B. W. z.h.s. aangenomen. Het volgende punt der agenda was het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting, dienstjaar 1961. De heer Fijn van Draat informeerde naar de post Volksfeesten 1961, welke post met ƒ1000 is ver laagd. De Voorzitter antwoordde dat in 1961 terzake geen initiatief is geweest. De heer Van Langevelde vroeg inlichtingen over de post: Straten en Pleinen. Wethouder De Meijer antwoordde dat deze post een aansluiting is aan de werkelijke uitgaven Doordat er minder personeel aanwezig was, waren hiervoor minder uitgaven geraamd. De heer Fijn van Draat vroeg de nieuwe eige naren van gemeentegrond aan te schrijven dat de verkregen grond gezuiverd moet worden van onkruid. De Voorzitter antwoordde dat zulks de vorige week reeds is gebeurd. Nadat de heer Jansen namens de commissie van onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw be noemde leden van de gemeenteraad, bestaande uit de heren Jansen, Dieleman en De Feijter, rapport had uitgebracht en tot toelating van de benoem den had geadviseerd, werd aldus besloten. Daar van de rondvraag geen gebruik werd ge maakt, kwam als laatste punt der agenda aan de orde: Afscheid van de gemeente-secretaris, de heer A. J. Dees. Alvorens hiertoe over te gaan werd p verzoek van de Voorzitter mevr. Dees de raadzaal binnen geleid. Nadat mevr. Dees door de Voorzitter was ver welkomd en had plaats genomen richtte de Voor zitter zich aldus tot de scheidende gemeente-secre taris. Hoewel U duidelijk hebt laten blijken zeer op te zien tegen een officieel afscheid en zekerheids halve nog voorzichtig hebt gesuggereerd de in uw vakantie geprojecteerde raadsvergadering uit te stellen tot een tijdstip na uw vertrek, is het naar mijn gevoelen begrijpelijk en zelfs vanzelfspre kend, dat er onzerzijds behoefte aan gevoeld wordt in een openbare raadsvergadering afscheid van U te nemen. Ten volle beseft een ieder onzer, dat dit afscheid voor U moeilijk is en dat U bij de dankbaarheid over uw mooie ambtelijke carrière bedroefd bent, dat de labiele gezondheidstoestand der laatste jaren U noodzaakt uw geliefde werk op te geven In het buiten uw weten van de administratie op gevraagde persoonsdossier heb ik gelezen, dat U op 1 januari 1925 uw intrede deed bij de admini stratie der gemeente Terneuzen. Het was in de rang van tijdelijk klerk tweede klasse. Een jaar later werd U in vaste dienst benoemd om daarna met vaste regelmaat de verschillende ambtelijke rangen vliegensvlug door te lopen, zodat U per 1 januari 1935 op nog jeugdige leeftijd werd be noemd tot hoofdcommies. De kroon op uw werk werd gezet toen de tijde lijke raad der gemeente U met ingang van 1 augustus 1946, overeenkomstig de aanbeveling van burgemeester en wethouders, met algemene stem men tot gemeente-secretaris benoemde, waarmede ongetwijfeld een door U gekoesterde wens in ver vuiling ging. Nu ik, ongeveer zestien jaar later, geroepen ben afscheid van U te nemen, wil ik beginnen met U hartelijk dank te zeggen voor het vele werk, dat U voor de gemeente Terneuzen hebt verricht, Ofschoon ik slechts twee jaren met U mocht samenwerken heb ik in die tijd duidelijk gezien en begrepen, dat U de U geschonken gaven vol ledig hebt ingezet voor het belang onzer ge meente. Nimmer was U iets te veel. Iedere minuut ten gemeentehuize doorgebracht werd benut en de bezoekers van de secretariskamer hoevelen zjjn er dat niet geweest in de voorbije jaren wer den gefrappeerd door de hoeveelheid dossiers en stukken, welke door U, veeal in sneltreinvaart, bewerkt werden. Wanneer U 's avonds huiswaarts keerde torste uw fiets menigmaal gemeentelijke documenten, welke in de stilte van de huiselijke sfeer bestudeerd werden. Voor de bevolking was U een vraagbaak en menige persoon of instelling kwam tot U om ad vies in moeilijke zaken om een luisterend oor aan te treffen en menige goede wenk te ontvangen. In het bijzonder zij hier op dit moment gedacht aan de bijstand, welke de individuele raadsleden van U mochten ontvangen, waardoor de veelal moeilijke administratieve zaken toch doorzicht kregen. In de afgelopen jaren is de gemeente Terneu zen in menig opzicht veranderd. Personen kwamen en gingen. Na het afscheid van burgemeester Huizinga moest U in 1960 afscheid nemen van burgemeester Teilegen, met wien U lange tijd als secretaris mocht samenwerken. Het ambtelijk ap paraat onderging wijziging en uitbreiding, zelfs tot in de laatste tijd. Het karakter der gemeente verandert ingrij pend, niet het minst tengevolge van de na de jongste oorlog ingetreden economische blooei, waarmede een sterke uitbreiding van de bevolking, welke veel gemeentelijke voorzieningen vroeg, ge paard ging. Al deze veranderingen hebt gij van nabij, niet als toeschouwer, maar als medespeler, meegemaakt en U hebt uw beste krachten daar aan willen geven. Ik besef, mevrouw Dees, dat wij te vaak een beroep op uw man hebben gedaan, waardoor U dikwijls ook des avonds van zijn presentie werd beroofd. Nooit hebt U zich daarover bekaagd, al hebt U mij wel eens laten weten, dat het werk eigenlijk voor uw man te zwaar werd. Uw hou ding heeft ons op dit punt met veel respect ver vuld, vooral ook waar wij wisten, dat menigmaal eigen ziekte veel moeite en last veroorzaakte. Naast het werk, secretaris, voor de gemeente in engere zin hebt U uw krachten willen geven aan andere belangrijke gemeentelijke zaken. Ik denk hierbij in het bijzonder aan uw arbeid voor de Nederlands Hervormde Kerk, welk werk U lief is en voorts aan hetgeen U deed voor het rusthuis „Scheldeoord". Ik meende in uw geest te handelen, ja zelfs uit voering te geven aan een uitdrukkelijk door U ge formuleerd verlangen door het afscheid sober te houden, waartoe te meer aanleiding is nu U toch nog met het gemeentelijk werk verbonden blijft. In deze arbeid zullen wij nog contact met U heb ben, waardoor het afscheid op dit moment geluk kig geen definitief karakter draagt. Werkzaam heden, verband houdende met de uitbreiding der gemeente zullen U in de komende jaren worden nis heb ik op menig terrein veel profijt gehad. Ik zeg U daarvoor gaarne dank. Het is bekend, dat U bij al de zorgen der laatste jaren, welke nog verzwaard werden, daar ook me vrouw Dees met haar gezondheid tobde, veel kracht hebt gevonden in uw oprecht en hecht ge loof en ik moge U toewensen, dat God, Die het leven van iedere mens leidt en regeert, ook verder uw Leidsman zal mogen zijn en de door U zozeer verdiende rust met Zijn zegen zal willen omringen. U namens de gemeente Terneuzen nogmaals har telijk dank zeggend voor al hetgeen U voor haar deed, moge ik U als blijvende herinnering deze vul penhouder aanbieden. Het is de bedoeling, dat U de fraaie dop laat voorzien van een inscriptie. Ik hoop, dat U deze vulpen nog lange jaren bij uw verdere gemeentelijk werk moogt gebruiken en waar U ook ingeschakeld zult worden bij taxaties, verbind ik daaraan de wens dat zij altijd dun zal schrijven. Ik heb gezegd. Namens de leden van de gemeenteraad werd hierna het woord gevoerd door het oudste raads lid, de heer Fijn van Draat: De heer Fijn van Draat: Meneer de Secretaris, Toen in de raadsvergadering van 29 maart j.l. agendapunt 3 aan de orde kwam, n.l. het op zijn verzoek per 1 juli eervol ontslag te verlenen aan de heer Dees als secretaris van de gemeente Ter neuzen, heb ik namens de raadsleden U bedankt voor alles wat U in uw functie voor ons hebt ge daan. Deze woorden sprak ik, als U dit lokaal als een stukje van uw domein wilt beschouwen, bjj U, over U en zonder U. De reden van uw afwezigheid werd door ons ge ëerbiedigd en gebillijkt Nu, meneer de secretaris, de datum van 1 juli zeer nabij is en U ditmaal ook zeer nabij bent, wil ik na de zeer waarderende woorden van onze voor zitter nogmaals, zii het zeer kort, bedanken voor de hulp en de voorlichting jn vaak lastige gemeen- ltjke zaken, aan ons gegeven. De manier, waarop U uit het labyrinth van ver ordeningen, bepalingen en besluiten, dat wist te halen, wat voor de bepalingen van ons standpunt in de vergadering nuttig zou kunnen zijn, heeft steeds onze bewondering gewekt. Dat de opgewektheid en de vriendelijkheid geen maatstaf waren van uw lichamelijke gezondheid, bleek op die 29 maart, toen U om gezondheidsrede nen tot die stap waart gekomen. Van harte hopen wij, meneer de secretaris, dat de soort en de omvang van het werk, dat U nu gaat verrichten, van dien aard zal zijn, dat uw ge zondheidstoestand zich weer in opgaande lijn zal bewegen en U tijd neemt om ook eens meer aan de mens Dees en minder aan de gemeente Terneu zen te denken. Wij menen dat wij bij dit afscheid niet met lege handen moeten komen. Wellicht zult U nu tijd vinden om na uw werk met een dun schrijvende gemeente-vulpen te ge nieten van dingen die een welbestede dag, 's avonds zo kunnen veraangenamen. Het moet voor U en voor uw vrouw, die wij ook In de tijd dat de markt reeds verzadigd was kwam ik hier op de secretarie. Door het vertrek van meerderen mocht ik opklimmen. Met een dankbare blik zie jk op die tijd terug. Op dokters advies heb ik keuring aangevraagd. Het is wel gebleken dat dit advies het enig juiste) was. In de jaren waarop ik mijn volle werkkracht kon ontplooien tussen de twee wereldoorlogenl was deze streek economisch volkomen afgeremd.' Hoewel na de bevrijding de opbloei niet meer tej stuiten was, kwam de stoot toch eerst door de aanwijzing als kerngemeente, tegelijk met het verdrag van het kanaal. De gemeente heeft thans windkracht 8 in de rug, In deze tijd moet ik thans ons schip verlaten. Het afscheid nemen was voor mij steeds een teken aan de wand, dat we slechts een schakel zijn in de oneindige keten, een golf in de grenze loze zee. Was het afscheid van mijn voorganger, tevens) mijn leermeester, een met gemèngde gevoelens,' wegens mijn bevordering, het afscheid van burge meester Teilegen, waaronder ik jaren als secreta ris mocht werken, viel me zwaar. Mijn gewond heid kreeg toen reeds een knak. Het spijt me, dat ik, zo afgeremd, U niet meer terzijde kon staan als U mocht verwachten. Ik dank U wel voor de open wijze en het be grip waarop U mij steeds tegemoet getreden zijt: Meneer de Voorzitter, dat de gemeentebureaus de inwoners met. raad en daad moeten bijstaan, maar in de eerste plaats dat dit geldt voor de leden van de officiële colleges der gemeente is steeds het a-b-c van ons denken geweest:. Ik dank U, de leden van het college van bur gemeester en wethouders en de gemeenteraad hartelijk voor de ongedwongen sfeer en vriend schap die ik mocht ondervinden. Ik wil hier niet de ambtenaren vermelden, daari ik deze morgen nog een handdruk hoop te geven.) Meneer de Voorzitter, U tipte daareven mede; aan, dat ook mijn vrouw met haar gezondheid) tobde. Het heeft me wel bezwaard dat hier van' een wisselwerking met mijn gezondheid sprake moest zijn. Hartelijk hoop ik, dat nu ook de ge zondheid van mijn vrouw beter mag worden. Ik kreeg zondag opdracht deze week mijn werk te doen met een iied in mijn hart. Met het oog hierop wil ik wel verklaren dat ik de nieuwe sta< tus in mijn hart heb aanvaard. Voor de attentie bij mijn vertrek dank ik har telijk. Bij het geregelde gebruik zal dit een teken zijn van de vriendelijkheid dit ik van U mocht ont vangen. Helaas moet ik U voor de goede orde er nog even op attenderen dat ik zoals U wel weet een potig handschrift heb. Om bij mijn verdere gemeente werk dun te schrijven zal mij alleen hierdoor al niet makkelijk vallen. Meneer de Voorzitter ik dank de heer Fijn van Draat, en in hem al de raadsleden, hartelijk voor het gesprokene. Gaarne wil ik nog herbalen dat het voor ons ambtenaren een vanzelfsprekendheid is, om de leden van de colleges bij te staan. Ik moge wei verklaren, dat het me steeds een genoegen was, gezien de ongedwongen sfeer, dit te mogen doen. Nogmaals hartelijk bedankt voor de vulpen die toevertrouwd, waarbij het voor U gemakkelijk zal.gaarne een steeds betere gezondheid wensen, een zijn, dat U deze met zelfstandige tijdsbepaling l„enoegen zyni net ratelend tikken van een schrijf- kunt afhandelen. Voor de beschikbaar komende machine dan te vervangen door edeler klanken, die vrije tijd zult U een bestemming kunnen vinden, van u alleen maar luisteren vragen, hetgeen zekerde. U mij overigens ook onlangs nog ver- Voor de persoonlijke vriendschap, in de afgelo pen periode rijkelijk van U ondervonden, dank ik U hartelijk. Wij konden het gelukkig goed met el kander vinden en van uw enorme plaatselijke ken De heer A. J. Dees: Meneer de Voorzitter, Me vrouw, Mijne Heren, Inderdaad heb ik erg opgezien tegen dit afscheid. Ik heb echter het vanzelfsprekende hiervan wei in gezien. ik van de gemeente mocht ontvangen en waarvan) ik op voorschrift van de heer Fijn van Draat met) mate voor het werk van de gemeente gebruik hoöp( te maken. Bovenal dank ik voor de goede wensen' ook voor onze gezondheid door U meneer de Voor) zitter en de heer Fijn van Draat, namens de raads leden uitgesproken. Ik dank U, De vergadering werd hierna door de Voorzitter gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7