Provinciaal nieuws AA Voetstappen op óe trap AGENDA vnjaag zu juni isez D E V K IJ E ZEEUW Pag. 3 TERNEUZEN AXEL BRESKENS. SAS VAN GENT SLUIS SLUISKIL. VOGELWAARDE WIJZIGINGEN TARIEF VAN INVOERRECHTEN PER 1 JULI Gemeenteraad van Axel e in l 1 J"Slis OFFICIEEL BEZOEK COMMISSARIS DER KONIN- GIN AAN SAS VAN GENT. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland hoopt maandag 23 juli a.s. te 14.35 uur de gemeente Sas van Gent offi cieel te bezoeken. EXAMENS KONINKLIJK TECHNICUM P. B. X. A. Bij het Koninklijk Technicum P, B. N. A. te Arnhem slaagden: voor adspirant waterbouwkundig opzichter-tekenaar, delen I en II, de heer P. H. Vasseur te Terneu- zen; voor waterbouwkundig op zichter-tekenaar, deel I, de heer A. Dekker te Terneuzen; voor waterbouwkundig opzichter-te kenaar, deel II, de heer L. W. de Groote te Hoek; en voor assistent bedrijfstechnicus, deel II, de heer J. Hubregtse te Terneuzen. VOLOP AARDBEIEN IN ZEELAND In Zeeland is de aarbeienpluk thans volop aan de gang. Sedert het begin van deze week is voor al op de fruitveiling in Kapelle- Biezelinge de aanvoer van dit produkt van de volle grond sterk toegenomen. Deze veiling heeft thans dagaanvoeren van 20 tot 25 ton aardbeien. Ongeveer de helft hiervan wordt aange boden in doosjes met een inhoud van 250 gram netto. Deze zijn bestemd voor de verse consump tie. De andere helft wordt aan geboden zonder dop en is be stemd voor de industrie. De vraag is groot, zowel voor de industrie als voor verse con sumptie. Woensdag noteerden de aardbeien voor de industrie in Kapelle-Biezelinge tussen 1,30 en 1,40 per kg voor de goede kwaliteiten, terwijl de mooie partijen aardbeien met de dop voor de verse consumptie toen werden verkocht tegen prijzen van ƒ0,55 tot ƒ0,65 per doosje van 250 gram. Naar alle delen van het land worden de Zeeuwse aardbeien verladen. Tengevolge van de langdurige droogte is de op brengst niet hoog en verwacht wordt dat de cogst van de vroe ge rassen voor de telers een gro te teleurstelling zal worden. Ook wordt verwacht dat het aard beienseizoen dit jaar erg kort zal worden omdat het drie weken later dan het vorig jaar is begonnen. Geslaagd. Bij de gisteren te Goes gehou den Mulo-examens slaagden o.m. voor het B-diploma Gerda Voogt en Eddie Vis, beiden te Terneu zen. en Jacques Meeuwse en Ine ke Ramondt, beiden te Sluiskil. Voor het A-diploma met Mid denstandsdiploma slaagden Krin Dieleman te Hoek, Mientje van Drongelen te Sluiskil en Lia den Exter te Terneuzen, allen leer lingen van de Chr. Ulo-school al hier. Anjer-actie. Ten bate van liet Anjerfonds wordt a.s. zaterdag (30 juni) een straatcollecte gehouden. Het Anjerfonds is min of meer een onderdeel van het Prins Bern- hardfonds, dat financiële bijdra gen levert aan culturele en we tenschappelijke doeleinden. Op deze wijze hebben vele Zeeuwse harmoniegezelschappen en ande re muziekverenigingen het vori ge jaar tezamen niet minder dan 50.000 kunnen incasseren voor o.a. het aanschaffen van nieuwe instrumenten. Het Anjerfonds levert ook bij dragen voor het in beeld brengen van verdwijnende Zeeuwse as pecten (o.a. door de Deltawer ken) door Zeeuwse beeldende kunstenaars. Ook werd hulp ver leend (ƒ10.000) aan het jeugd werk. Jeugddrumbands werden gel delijk gesteund, de jeugdvereni ging „Globe" te Vlissingen kreeg een televisietoestel terwijl ook de Zeeuwse Balletschool bijdragen mocht ontvangen. vijfde internationale zeehen- geleoneours te Terneuzen. De Terneuzense sporthenge- Iaarsvereniging „Ontspanning Na Inspanning" organiseert voor morgen zijn 5e internationale zeehengelconcours dat gehouden wordt in de Westerschelde nabij de Watertoren. Vanwege deze eerste lustrum viering zullen de voorzitters der deelnemende verenigingen door het gemeentebestuur van Ter neuzen ontvangen worden op 't gemeentehuis. Burgemeester mr. Rijpstra reikt na de wedstrijd de vele fraaie en waardevolle prij zen uit voor het clublokaal, café „La Belle Vue". HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Twee vrouwen". TERNEUZEN Terrein v.v. Terneuzen, 7 u.: H.S.V.H.K.C. 5.C. De Meijer—Atoomboys. MORGEN TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Twee vrouwen". Concertgebouw, 8 uur: „Zes zwarte ruiters". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Hercules verovert At lantis". Terrein Buitenweg, 7 uur A.Z.V.V.H.V.V. '24. SPUI: Sportterrein, 4 u.: Spui 2—Groede 2; 6 uur: Spui I— Groede I. Ter gelegenheid van dit lus trum werd door Z. K. H. Prins Bernhard een ere-prijs geschon ken. Evenals de vorige concoursen wordt deze gehouden in samen werking met de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer en de Middenstandsvereniging „Klim op". Een volledige zeehengeluitrus- ting, werphengels, zeemolens, waardevolle huishoudelijke arti kelen als een volledige keuken- uitzet, een stofzuiger, mixer, enz. zijn enkele van de vele prachti ge prijzen. Uitslag- aanbesteding. Door de Centrale Dienst voor Bouw- Woningtoezicht in Oost Zeeuws-Vlaanderen werd te Axel aanbesteed: „het aanleggen van een invalsweg bij de Kanaalkade met bijbehorende werken. 1. N. V. Aann. bedr. „Zeeland" te Middelburg ƒ241.000; 2. N. V. Aann. bedrijf „E. L. K." te Schoondijke ƒ239.700; 3. Fa. De Ruijsscher Zn te Biervliet ƒ237.200; 4. Gebr. Geldof te Breskens ƒ234.900 5. N.V. J. de Oude te Biervliet ƒ231.900 6. Fa. Gebr. De Bokx te Terneuzen ƒ231.700; 7. M. P. Lucasse te Kloosterzande ƒ229.900 8. Aann. bedrijf M. P. Hol N. V. te Hulst 224.700. De gunning werd aangehouden. Concert op de Markt Daar door onvoorziene omstan digheden door de harmonie „Con cordia" en de fanfare „Hosanna" heden ter gelegenheid van de jaardag van Z. K. H. Prins Bern hard het gebruikelijke concert op de kiosk op de Markt niet kun nen geven, werd dit concert uit gesteld tot morgenavond. Geslaagd. Aan het modevakinstituut Cup pensGeurs te Eindhoven slaagde met lof der jury voor coupeuse-lerares mevr. R. Ke gelsv. d. Bos. Voor costumière-coupeuse de dames Lien Verstraten, Lies de Munter en Greta Noens. Bouw Woningwetwoningen. In opdracht van de Algemene Woningbouwvereniging Breskens werd aanbesteed het bouwen van een 30-tal woningwetwoningen met schuurtjes in het uitbrei dingsplan West. Laagste inschrij ver was de fa. W. en B. Chris- tiaansen te Oostburg voor 426.810. De Sasse sportweek. De inzet van de Sasse sport week, welke deze week plaats vindt, dreigde in eerste instantie geen groot succes te worden. Een misrekening bij de organisatie, was de oorzaak, dat de belang stelling voor de wandeltocht, welke j.l. maandag over een af stand van 12 km werd georgani seerd niet bijster groot was. Verder bleek de geluidsinstal latie niet goed te functioneren, zodat de burgemeester die vanaf het balcon van het gemeentehuis een openingswoord sprak alle krachten bij moest zetten om zich verstaanbaar te maken. Wel werd door fakkelzwem mers van de Bruinvis het Olym pisch vuur ontstoken, doch ten gevolge van een regenbui doofde dit vuur op het eilandje nabij de dam, de volgende morgen reeds. Ook de volleybalwedstrijden welke tussen S.A.S. en Instuif gespeeld zou worden op het ter rein van de voormalige speeltuin dreigden in het water te vallen, door het slechte weer. Deze wed strijden vonden uiteindelijk toch doorgang in de grote zaal van het R. K. verenigingsgebouw, waar de Instuif verdiend won. Een groot succes was het op treden van gymnastiekvereniging THOR, welke nabij de kiosk j.l. woensdagavond prachtige turn- demonstraties gaf. Vooral het trampoline-springen viel in de smaak. Voor en na deze turn- demonstraties verzorgde de har monie „De Verenigde Vrienden" een zeer geslaagd concert vanaf de kiosk. Aanrijding. De bromfietsberijder L. E. S. M. wonende alhier, wilde in de Zandstraat linksaf slaan, en reed daarom door een opening in de haag, om schuin de rijbaan te kunnen oversteken. Op hetzelfde moment naderde evenwel een personenauto bestuurd door R. J. de V. uit Zelzate, met gevolg dat c-n aanrijding ontstond. M. werd in de linker-wegberm geslingerd, doch bekwam nage noeg geen letsel. Ook de mate riële schade aan beide voertuigen viel nog mee, zodat dit ongeval zeer goed is afgelopen. Verloren voorwerpen. Deze week werd op het groeps- bureau der rijkspolitie aangifte van verlies gedaan van de vol gende voorwerpen: lederen zwarte kaphandschoen, bruine aktetas met brood, sleutelring met drie sleutels. Eventuele vinders worden ver zocht zich met de rijkspolitie in verbinding te stellen. Aanbesteding riolerings- en bestratingswerken. Door het gemeentebestuur werd op het stadhuis aanbesteed het aanleggen van riolerings- en bestratingswerken van een ge deelte van het uitbreidingsplan. Er werd voor deze aanbeste ding als volgt ingeschreven: 1. P. van de Sande te Breskens ƒ220.000 2. Gebr. De Bokx te Terneuzen ƒ204.000 3. N.V. „E.L.K." te Schoondijke ƒ204.000; 4. Zeeland H. V. te Middelburg ƒ202.000 5. Geldof te Seroosker- ke ƒ201.00 6. Lucasse te Kloos terzande ƒ200.000; 7. A. de Ruis- scher te Biervliet ƒ199.200; 8. G. Sponselee te Kloosterzande ƒ199.000 9. Leenhouts Aanne mersbedrijf te Sluis 197.000; 10. J. den Ouden te Biervliet ƒ196.600; 11. Wallenberg te Mid delburg f194.900; 12. P. Mollet te Hoofdplaat ƒ193.000; 13. Fa. Hol te Hulst 192.990; 14. Jansen De Vos te Waterlandkerkje ƒ192.000; 15. Fa. Wed. P. Tous- saint Zn te Cadzand ƒ191.310. De gunning werd aangehou den. Concert R. K. Fanfare Ter gelegenheid van de jaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal de R. K. Fanfare hedenavond om 8 uur een concert op de kiosk geven. Op het uit te voeren program ma komen voor de twee concours nummers: „Een dorp in de Zo mer" van Koos Monster, en „In Summerset" van Jack Harvey", met welke nummers de fanfare op het R. K. Bondsconcours te Westdorpe in de afdeling „Uit muntendheid" een eerste prijs verwierf. Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de AVO bracht in de dorpen Bosch- kapelle, Stoppeldijk en Hengst dijk in totaal een bedrag op van 107,02. Het tarief van invoerrechten ondergaat per 1 juli verscheide ne wijzigingen, grotendeels als gevolg van de verplichtingen die voor Nederland voortvloeien uit de verdragen voor de economi sche gemeenschappen. In de eerste plaats betreffen de wijzigingen de tweede extra verlaging van invoerrechten in het onderling verkeer tussen de E. E. G.-landen op grond van de beschikking van 15 mei van de raad der E. E. G.-landen. Deze extra verlaging heeft tot gevolg dat met ingang van 1 juli de in voerrechten op E.E.G.-goederen uit de industriesektor 50 pet zul len bedragen van 't basis-invoer recht op 1 januari 1957 en de in voerrechten op een groot deel van de E. E. G.-landbouwgoede- ren 65 pet van het basis-invoer recht op 1 januari 1957. Verder hebben de wijzigingen ook betrekking op de afschaf fing van de invoerrechten op goederen die behoren tot de sec toren granen, varkensvlees, eie ren en slachtpluimvee. In samen hang met deze afschaffing wordt per 1 juli 1962 een begin ge maakt met de invoering van een gemeenschappelijke ordening der markten van bedoelde goe deren. Vergadering van dinsdag 26juni 1962. Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Aanwezig de leden M. L. M. IJsebaert en C. de Putter (wet houders), C. van Bendegem, P. J. van Bendegem, J. den Doelder, W. de Feijter, K. Hamelink, L. Hamelink, A. H. v. d. Lee, J. C. van Luijk, E Maas, D. J. Oggel, J. Vink. Secretaris: P. G. van den Bosse. Opening De Voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. Punt 2. Notulen-. De notulen van 29 mei '62 wor den zonder opmerkingen vastge steld zoals zij de leden In ont werp waren toegezonden. Punt 3. Ingekomen stukken en mededelingen. De heer Oggel informeert, naar aanleiding van een ingeko men schrijven van de vereni ging van Nederlandse Gemeenten inzake contributieverhoging, of het voorstel van B. en W. om deze mededeling voor kennisge ving aan te nemen, inhoudt dat het verzoek afgewezen is. De Voorzitter: B. en W. zijn wel overtuigd van de noodzaak van deze contributieverhoging maar zullen pas bij de behande ling van de begroting 1963 met een voorstel daartoe komen. De heer Oggel: In dit verband zou ik gaarne zien, dat het col lege de vereniging van Neder- landsche Gemeenten wijst op de mogelijkheid van goedkoper ver- AM ERIK A AN SCHIRRA IN NAZOMER ZESMAAL OM DE AARDE Dit is Walther M. Schirra, een 39-jarige .commander" van de Amerikaanse marine, die in de nazomer tijdens een Amerikaanse ruimtevlucht zes omwentelingen om de aarde zal maken. De duur van de tocht zou dan rond negen uur worden. Schirra moest zich op 24 mei van dit jaar gereed houden om in te vallen als Scott Carpenter op het laatste moment niet in staat zou zijn gebleken zijn ruimtereis te maken. ken. door rationalisatie en me chanisatie, daar dit apparaat ons veel geld gaat kosten. De Voorzitter: Een verzoek in die richting zal het college niet doen. De contributieverhoging is een gevolg van verhoging dei- ambtenarensalarissen en andere prijsstijgingen. De heer P. J. van Bendegem vindt het antwoord op zijn vraag omtrent het rijwielpad naar Zaamslag erg vaag, en vroeg of B. en W. wel op de hoogte wa ren van de gevaarlijke toestand aldaar. De Voorzitter: Dat zijn wij zeker. Wij hebben, tesamen met de gemeente Zaamslag ons tot Ged. Staten gewend over deze weg. Wij hopen op medewerking in deze. De heer Vink vindt het ant woord op zijn vraag omtrent de betegeling der brandgangen in plan Zuid-Oost, niet erg geluk kig. Als deze betegeling moet wachten tot dat er ergens weer eens materiaal vrij komt, komt het er misschien nooit van. De Voorzitter antwoordt opti mistischer te zijn. Met de recon structie van de traverse komt er genoeg materiaal vrij. Zelfs nog dit najaar. De ingekomen stukken en mededelingen worden alle voor kennisgeving aangenomen. 4. Voorstel tot wijziging van de „Verordening tot regeling van de vergoeding van verplaat singskosten in de gemeente Axel". Krachtens genoemde verorde ning wordt de verplaatsingskos tenvergoeding toegekend over eenkomstig het Rijksverplaat- singskostenbesluit S 1946, no. G 371. Dit besluit is met ingang van 1 maart 1962 vervangen door een nieuw K. B. van 16 april 1962, S 150. In verband daarmede is het nodig dat de aanhaling van dat besluit in de gemeentelijke verordening wordt gewijzigd. B. en W. stellen voor de veror dening te wijzigen zoals in het bij de stukken ter inzage liggen de ontwerp-besluit is vermeld. De heer Van Luijk vindt deze verhoging nog al ingrijpend en zou toch willen waarschuwen tegen het geven van vergoeding bij het verhuizen binnen de kom. De Voorzitter: Dit wordt ook alleen betaald bij een gedwongen verkiezing. Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden hierna aange nomen: 5. Voorstel tot vaststelling van de „Verordening houdende regelen betreffende liet ver lenen van een tegemoetko ming aan de leidsters en on derwijzers der openbare en bijzondere kleuter-, resp. la gere scholen in de door hen noodzakelijk te maken kos ten, voortvloeiende uit een verandering van standplaats". De thans nog van kracht zijnde gemeentelijke verordening, rege lende de aan onderwijzers toe te kennen verplaatsingskostenver goeding steunde op het Verplaat- Nu oók indunthren-blu singskostenbesluit (Stbl. 1946, G 371). Dit besluit is echter in getrokken en vervangen door het Verplaatsingskostenbesluit 1962. Het is noodzakelijk de gemeen telijke verordening daaraan aan te passen. Tegelijkertijd kan dan ook deze verordening op grond van artikel 24 der Kleuteronderwijswet op de kleuterleidsters van toepassing worden verklaard. Onder verwijzing naar de ter inzage gelegde stukken stellen B. en W. voor de in ontwerp overgelegde verordening vast te stellen. 6. Voorstel tot verhoging van het bedrag per leerling voor het bijzondere uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Axel voor het jaar 1962. 7. Voorstel' tot verhoging van het gemeentelijk subsidie over 1962 aan „Het Groene Kruis" te Axel. De heer Oggel is niet tegen dit bedrag maar vindt het ge vaarlijk om steeds maar de sub sidie te verhogen. Het zou z.i. beter zijn, dat de normen werden verhoogd. De Voorzitter: Dit laatste ligt ook wel in de bedoeling van B en W„ maar dit is een aanvullend bedrag om het tekort over 1961 te dekken. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen z.h.s. 8. Voorstel tot het vaststellen van een voorbereidingsbesluit ex art. 36, 4e lid, van de Wo ningwet. Zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. 9. Voorstel tot het treffen van een gemeenschappelijke rege ling Schoolartsendienst tussen de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen. De heer Oggel vindt het nu voorgestelde gevaarlijk in deze zin, dat de gemeenten al hun zeggenschap kwijt raken aan liet algemeen bestuur van deze dienst. Zelfs de mogelijkheid van uittreden wordt zo goed als on mogelijk omdat dit algemeen be stuur de redelijkheid hiervan moet beoordelen. De Voorzitter: Het college meent, dat deze nieuwe regeling veel beter is dan de oude. Men moet het zó zien, dat dit een dienst is van de gemeenten. Ook het algemeen bestuur vertegen woordigt de gemeenten. Hierin moet toch samenwerking zijn, daar niet elke gemeente een eigen schoolartsendienst kan hebben. Willen wij een goede dienst hebben met genoeg artsen, dan moeten niet de gemeenten om een futiliteit uit de dienst kun nen treden. Het voorstel wordt aangeno men met aantekening dat de heer Oggel geacht wordt te heb ben tegengestemd. 10. Voorstel om machtiging te verleiren tot het aanstellen van een onderhoudsvaknian, met name voor het woning bedrijf. De heer Maas heeft geen be zwaar tegen dit voorstel maar wél tegen de beloning In deze loongroep krijgt men nooit een goed vakman. De heer Vink had liever een vakman zonder meer. De Voorzitter: B. én W. vragen juist een onderhoudsvakman. Wat de plaatsing in de loongroep betreft, dit is overeenkomstig hetgeen met de schilders is ge beurd. Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. Achtereenvolgens worden nu de agendapunten 11 tot en met 18, zijnde: 41); De klok heeft juist negen uur geslagen, als er gebeld wordt. Lund opent zelf de voordeur, koude regen waait hem in het gezicht. Tjako Kiliaan staat in de deur opening. „Neem me niet kwalijk dat ik u thuis lastig val," zegt hij, „maar ik ben op het bureau geweest om inlichtingen, die ze me niet konden of wilden geven." Hij spreekt op de luchtige toon, die hem tot tweede natuur is gewor den, maar in het licht van de ganglamp ziet Lund, dat zijn ge zicht bleek en nerveus is. -oadsuj 0(2 ,/uouuiq n puoyj" teur heeft min of meer het ge voel van een jager, die kostbaar wild in zijn val vindt. Nu kom je zo gemakkelijk niet meer van me af, mannetje denkt hij verge noegd en neemt Kiliaan mee naar binnen, nadat deze zijn jas heeft uitgetrokken. „Ik was in Amsterdam, het zelfde hondenweer daar," zegt Kiliaan.„Ben geslipt op weg hierheen, dat het niet aardig meer was. Scheelde een haar of ik had in een ziekenhuis gelegen'.' Lund lacht en stelt de onver wachte gast aan Puck voor. Ze schenkt hem een kopje thee in en verdwijnt dan met een vaag excuus. Zodra ze is weggegaan vraagt Kiliaan: „Waar is Dev lin?" Door WILLY CORSARI De woorden komen snel en scherp uit zijn mond. Lund voelt dat hij ze slechts moeizaam be dwongen heeft zolang Puck er was. „Devlin?" herhaalt de inspec teur gerekt. „Hij is vertrokken uit zijn ho tel in Amsterdam". „Hebt u daar dus geïnfor meerd?" vraagt Lund argeloos. „Ja". Kiliaan steekt een siga ret op en vergeet volkomen er een aan te bieden. Lund leunt te gen de schoorsteen en kijkt naar hem. de ogen een beetje dicht knijpende. Kiliaan is in een toe stand van opwinding en nervosi teit, waarin er alle kans bestaat dat hij zich zal verspréken. Er is iets, dat hij vreest. Lund voelt 't, leest dat uit de houding van de ander, zijn afgetrokkenheid, zijn ongewoon scherpe toon. „Devlin is vanmorgen naar Londen vertrokken", zegt de in specteur kalm. Het effect van zijn woorden verrast hem. Kiliaan laat zijn sigaret vallen en staart hem aan. Het duurt even, eer hij zich her stelt van de schok, die Lunds woorden hem blijkbaar hebben berokkend. Dan raapt hij de siga ret op en mompelt een excuus. „Naar Engeland?" Hij doet zijn best gewoon te spreken, maar slaagt er niet in. „Ja. hij vroeg of er bezwaar tegen was dat hij terugging, z'n zaken wachtten op hem. Er was geen bezwaar, integendeel. Er be staat geen gevaar voor vlucht en hij wordt in het oog gehouden. Bovendien is het nodig hem te confronteren met getuigen, die zich bij Scotland Yard hebben aangemeld en dat kan ook beter daar gebeuren". „Wat voor getuigen?" Kiliaan voelt blijkbaar zelf dat zijn toon ernaast is. Hij voegt er aan toe: „Neem me niet kwalijk, ik ben wat nerveus en misschien vraag ik te veel. U begrijpt hoe dit alles me interesseert". „Ik merk het", zegt Lund droogjes. „Ik kan het u best ver tellen: morgen staat het in alle kranten. Er hebben zich verschil lende lieden aangemeld bij Scot land Yard met verklaringen, die verre van gunstig zijn voor Ro ger Devlin. Het schijnt, dat hij wel degelijk een of andere wrok koesterde tegen sir John. Ook is er een wapenhandelaar versche nen, bij wie hij een automatisch pistool heeft gekocht, terwijl hij beweerd heeft, in zijn hele leven geen pistool te hebben bezeten". Kiliaan zit roerloos. Hij staart voor zich. „Naar Engeland..." zegt hij zacht. „Tenslotte zal zijn geheim eer der worden ontsluierd in Enge land dan hier, denk ik", merkt Lund op. „Als ik dat maar wist", zegt Lund zoetsappig. Kiliaan springt op, steekt een nieuwe sigaret aan en begint heen en weer te lopen. „Hij heeft geen geheim", zegt hij, zijn woorden afbijtend. „Dat is allemaal fantasie! Devlin is even onschuldig als u en ik, daar van ben ik overtuigd. Er komen altijd mensen opdagen met ver halen in het nadeel van iemand, die verdacht wordt. Maar hij zal zeker kunnen bewijzen, dat ze zich in de persoon vergissen. Hij zal natuurlijk een alibi hebben. Bovendien is toch ook mevrouw Canna gedood. Wat kan hij met haar te maken hebben gehad? Welke wrok kan hij tegen haar hebben gekoesterd? En hoe zou hij haar hebben kunnen vergifti gen?" Lund volgt de ander met zijn blik, waakzaam als een hond. „U houdt bijna een pleidooi", zegt hij zachtjes. „Wat mevrouw Canna betreft, ze wist wie uw vriend heeft vermoord, vergeet dat niet. Misschien wist ze nog meer dan dat. Iets, waarover ze erg ontdaan was. Wie weet, of ze die wetenschap niet had van Devlin zelf. Stel dat hij iets wist ten nadele van uw vriend en het haar vertelde of erop zinspeelde, dat zou verklaren waarom ze zo diep geschokt was, nog eer ze iets wist van zijn dood. Ze was de pleegmoeder van zijn vrouw en het kan iets zijn geweest, dat mevrouw Judge nog kon tref fen." Hjj wacht even. Kiliaan loopt zwijgend heen en weer. Tenslotte blijft hij staan met zijn rug naar Lund toegekeerd en kijkt star naar een portret van Lund als mollig, naakt kindje op een vel, dat Puck hardnekkig laat hangen omdat ze het „zo doddig" vindt. Lund zweert bij zichzelf dat hij het zal wegne men. Het brengt je van de wijs, als je bezig bent geheimen uit iemand te wurmen en die staat naar zo'n portret van je te sta ren. Maar Kiliaan ziet waarschijn lijk het portret niet eens. Hij zegt langzaam: „Dus zo zal het ongeveer worden geformuleerd. Iets in John's verleden. Een late wraak. Mevrouw Canna wist te veel. Devlin smokkelt vergif in haar tasje of zoiets. Misschien halen ze er ook nog chantage bij. En Devlin is naar Engeland ge gaan..." Hij drukt plotseling zijn sigaret uit in een asbakje en zegt: „Dank u. ik zal u niet lan ger lastig vallen. Wilt u uw vrouwtje van me groeten?" (Wordt vervolgd.) 11. Voorstel tot het aankopen van bouwland aan de Polen - straat van mej. R. C. M. 31. G. Lippens te Brussel. 12. Voorstel tot liet bouwen van een nieuwe centrale nood- slaohtplaats aan de Oudeweg te Axel ten behoeve van de vieeskeuringskring Axel'. 13. Voorstel tot aankoop grond hoek Zeestraat/ Zuidsingel van de lieer P. J. Visser te Axel. 14. Voorstel tot aankoop grond langs de Zuidsingel van mevr. C. N. Bakkervan Dixhoorn te Axel. 15. Voorstel tot aankoop van gronden in het uitbreidings plan „Noord II" t.b.v. hef industrieterrein „Kleine Noordpolder" van de heer J. de Feijter. 16. Voorstel tot wijziging van dc statuten van de „Sportstich ting Axel". 17. Voorstel tot verhoging van de vergoeding wegens vak onderwijs aan de Christelijko U. L. O.-school te Axel. 18. Voorstel tot aankoop pand Oudewijk 57 van mevr. A. ItotvisRiemens te Axel. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming aangenomen. 19. Voorstel tot verhoging van het subsidie aan de Stichting Axelse Bad- en Zweminrich ting over het jaar 1962. De heer Van Luijk zegt dat hij zijn bezwaren tegen het zwem bad niet opnieuw zal uiten. Deze zijn genoegzaam bekend. Wel heeft hij bezwaar tegen deze vorm van subsidiëring. De gemeente heeft zich destijds garant verklaard voor een geld lening van ƒ70.000. Als het zwembad nu tekort heeft, waar om wordt dan geen beroep ge daan op de gemeentelijke garan tie, inplaats van subsidieverho ging in deze vorm? De Voorzitter antwoordt: De gemeente is inderdaad ga rant maar als wij de rente en aflos betalen omdat het zwem bad het niet kan, moet de stich ting, ook weer ingevolge een overeenkomst met de gemeente, dit later weer terugbetalen aan de gemeente. Maar bij een sub sidieverhoging ten behoeve van de exploitatierekening (tekort) niet. De heer Van Luijk zegt nog maals geen bezwaar te hebben tegen 'n financiële bijdrage van de gemeente maar vindt de vorm hiervan niet juist. De Voorzitter: Het gaat hier om een financiële technische zaak. Maar het blijft toch om het éne feit gaan n.l. de financiering van het exploitatie-tekort. De heer Oggel: De voorzitter heeft gelijk. Niettemin zal het G. P. V. tegen deze verhoging van de subsidie zijn. Vroeger is ons door een zekere groep kwa lijk genomen, dat wij geen be zwaar tegen de subsidie hadden. Daarom zullen wij nu tegen zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stem men van de heren Oggel en L. Hamelink tegen. 20. Voorstel t-ot het vaststellen van de 12e, 13e en' 14e wijzi ging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1961. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming wordt het voor stel aangenomen. 21. Voorstel tot vaststelling van de 5e wijziging der gemeen tebegroting voor het dienst jaar 1962. De heer Vink informeert naar het gevraagde bedrag voor te maken reiskosten door het ge meentebestuur. Nadat de Voorzitter dit nader had toegelicht, wordt het voor stel z.h.s. aangenomen. 22. Voorstel tot het benoemen van de leden van de commis sies van de gemeente- en be- drijfsrekeningen over het dienstjaar 1960. In de commissie tot nazien van de gemeenterekening dienstjaar 1960 worden benoemd: de heren P. J. van Bendegem, L. Hamelink en J. de Doelder. Voor de bedrijfsrekening: K. Hamelink, J. C. van Luijk en J. Vink. 23. Rondvraag. De heer Van Luijk informeert l.oe ver het staat met het bou wen van de 17 woningwetwonin gen. Hij zou gaarne zien, dat hier vóór de winter mee begonnen kan worden, daar de winterperio - de niet gunstig is voor een goede kwaliteit der woningen. De heer Maas vraagt de aan dacht van B. en W. voor de twee leegstaande woningen in de Bui tenweg. Hij zou gaarne zien dat deze gesloopt worden. De heer L. Hamelink vestigt: de aandacht van B. en W. er op, dat de verlichting van sommige buitenwijken toch wel erg af steekt bij die van de kom. De heer Oggel vindt de toe stand met betrekking tot de za- terdagmarkt toch wel wat rom melig. Hij zegt wel voor een markt te zijn, maar dat het Mo lenstraatje en de trottoirs in de Noordstraat afgesloten zijn kan toch niet de bedoeling zijn. Verder niets meer aan de orde sluit de Voorzitter de vergadering met dankgebed.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5