ASPRO het Les achter beeldscherm Binnenlands nieuws Belg Emiel Daems wint vijfde étappe BEURSO VERZICHT DE RONDE VAN FRANKRIJK Vrijdag 29 juni 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Rillerig? Onprettig? Vlug'; OM EEN VREDESVERDRAG MET OOST-DUITSLAND ORAN Beursindices ZEER VAST ONDER LEIDING VAN PHILIPS De internationale waarden hebben gistermiddag een zeer vaste tende-tie te zien gegeven onder leiding van de Philipsaan- delen. Alle hoofdfondsen her stelden zich van de woensdag geleden koersverliezen. Zij kwa men daar zelfs ver bovenuit. Philips bijvoorbeeld gaf-woens dag een technische koersreactie te zien van circa 5 punten. Gis termiddag bedroeg de koers winst bij de opening op 614 circa 24 punten ten opzichte van het voorgaande slot. Aanhoudende vraag deed de koers in deze hoek verder oplopen tot 623. Unilevers lagen bij de opening op ƒ130,50 drie gulden, ofwel 15 punten op de oude omrekenings basis, beven het slot van woens dag. Kon. Olies liepen op van f 125,80 tot ƒ126,80. De voor gaande slotkoers was 123,60. AKU's lieten zich niet onbetuigd met een koerswinst van ruim 7 punten op 338. Hoogovens ver beterden van 559 tot 563 waar door de koerswinst, ten opzichte van de vorige dag, 15 punten be droeg. Het wc: en wederom de Philipsaandelen die de stoot tot een forse op ./ar.--* se tendentie te zien gaven. Vele kopers ver drongen zich in deze hoek om de stuj^cmte kunnen bemach tigen. 82)*.. de arbitrage toonde goede "SmSffgstelling voor het electro-aandeel. De doorslag tot de zeer vaste stemming was on getwijfeld de vraag van het pu bliek. Men gaf er zich op het Damrak goed rekenschap van dat de koers voor de Philips aandelen gedurende drie achter eenvolgende dagen in Wall Street steeds hoger is geweest. Dit sterkte op het Damrak het vertrouwen dat Philips op het huidige niveau rog veel te laag in de markt ligt. Het koersher- stel tot op heden van circa 70 punten achtte de beurs veel te gering vergeleken met de koers daling van bijna 500 punten voor dit fonds in de voorgaande paar maanden. Bij kalme handel sloot Wall Street woensdag vriendelijker als gevolg van dekkingsaankopen en orders van „koopjesjagers" tegen het slot. De Westduitse beurzen gaven maandag wat hogere koersen te zien. Philips was in Wall Street wederom ge vraagd waardoor de koers voor dit. aandeel woensdagavond in Amsterdam opliep van 588 tot 603. Gistermorgen werd gedaan 608/616. Op dit niveau borduur de de officiële beurs verder voort. Het was wederom zeer drük in de Philipshoek. terwijl ook in de overige internationale waarden meer omging dan de laatste tijd het geval is geweest. De scheepvaartwaarden gaven een min of meer vaste stemming te zien met koerswinsten van 1 tot 3 punten. Cultures rond het vorige slotniveau. Staatsfondsen gedrukt met weinig zaken. In de lokale afdelingen waren de orders nog wel dun gezaaid doch de advieskoersen kwamen merendeels boven die van de vo rig dag uit. Aandelen 't Hart werden circa 10 punten hoger op 210 geadviseerd. Ook de aan delen van de grootbanken lagen beter in de markt. 26/6 27/6 28/6 Int. conc. 427.4 422.5 436.2 Industrie 303.3 393.4 305.8 Scheepvaart 135.2 135.5 139.2 Banken 223.7 225.5 227.7 Handel, etc. 133.1 133.2 132.2 Algemeen 319.7 317.6 324.9 AKU: 343—346 Kon. Olie: 127.00 Nabeurskoersen (341%) -128.00 Philips: 622—633 gl Unilever: 130.50132.50 Hoogovens570573 (126.40) (619) (130.60) (565Va) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.07—10.17, Ca nadese dollar 3.28V23.33'/:, Bel gische frank 100) 7.197.24, Amerikaanse dollar 3.5G1. _>-3.60' '2, Franse frank (100) 73.1073.60, Duitse mark (100) 89.70—90.20, Zweedse kroon (100) 69.50 70.50, Zwitserse frank (100) 83.2583.75, Deense kroon (100) 51.8052.80, Noorse kroon (100) 50.1051.10, Oostenrijkse schil ling (100) 13.9514.05, Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25, Portu gese escudo (100) 12.5512.70. Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.97V2—6.121'2. VUUR LAAIDE HOOG OP Het valt niet mee een grote brand in de bergen te blussen, dat heb ben de brandweerkorpsen van Interlaken:, Meiringen, Guttannen en andere Zwitserse plaatsen on dervonden. toen zij met in totaal BAS MALIEPAARD BESTE NEDERLANDER De eerste aanval in deze étap pe kwam op naam van de Neder lander Dick Enthoven, die on middellijk na de start in Pont- l'Eveque wegsprong. Schroeders, Ignolin, Cazala en Stablinski voegden zich bij hem, later n.og gevolgd door Rik van Looy en Wolfshohl. Rik van Looy bij de vluchters werd natuurlijk te ge vaarlijk en na 10 km had het peloton de vluchtelingen dan ook weer ingelopen. Deze ontsnapping vormde een eerste van een lange reeks, waar door de rit naar St. Malo een zeer aantrekkelijke striid werd, die pas beslist werd in de spurt van een uit maar liefst 130 man bestaand peloton op de sintel- baan van dit schilderachtige havenplaatsje. Ook de tourwinnaar van 1960, de Italiaan Nencini, zette een maal een vluchtpoging op touw. Samen met zijn landgenoten Benedetti, Minieri en Cogliatti en enkele anderen wist hij een voorsprong van 45 seconden op te bouwen, maar de „groten". Van Looy, Anquetil en Altig, lieten dit niet begaan en haal den de vluchters na 61 km weer in. Met medewerking' van Bene detti, Tonucci, Minieri. Roslol- lan en Claes begon Piet van Est een nieuwe ontsnappingspoging. Het zestal kwam op 1 min. en 45 sec. en opnieuw greep Rik van Looy in. Samen met Altig en meer dan honderd man de strijdBaldini aan de kop van het pelo- ton verhoogde de wereldkam- pioen het tempo en na het pas seren van de Cote du Bois de la Haye lag de gehele strijdmacht weer broederlijk bijeen. Er vielen nog veel meer vlucht pogingen te noteren. O.a: die van Geldermans, Stolker, Mas- signan rn Ongenae en later nog een van de Beverwijker met Bailetti en Busto. Maar nog vóór de finish in St. Malo had een algehele hergroepering plaats gevonden en in het klein stadion wist de kleine Emile Daems zijn aanbonden met een felle vuur haard in het op 2200 meter hoogte liggende hotel Grimsel-Hospiz. Toch slaagden zjj erin het be roemde hotel van totale vernieti ging te redden-. Het vuur was veroorzaakt doordat een bediende in bed had gerookt. Het duurde elf uur voordat het sein „brand meester" kon worden gegeven. kleine voorsprong, aan de in gang van het stadion verwor ven, tot op de eindmeet te be houden. De uitslag van de 5de étappe, van Pont-l'Eveque naar St. Malo over een afstand van 215 km, luidt als volgt 1. Daems (B.5.21.48 met bon. 5.20.48 2. Graczyk (Fr.) 5.21.20 met bon. 5.21.20 3. Benedetti (It.) 5.21.50 4. De Cabooter (B,) z.t. 5. Van Aerde (B.) z.t. 6. Rik van Looy (B.) z.t. 7. Gainche (Fr.) z.t. 8. Maliepaard (N.) z.t. 9. Velly (Fr.) z.t. 10. Altig (Did) z.t. 11. Manzoni (It.) z.t. 12. Rubagotti (Fr.) z.t. 13. Zorzi (It.) -z.t. 14. Claes (B.) z.t. 15. Darrigade (Fr.) z.t. 16. Nencini (Fr.) z.t. 17. Groussard (Fr.) z.t. 18. Viot (Fr.) z.t. 19. Zilverberg (N.) z.t. 20. Adorni (It.) z.t. 25. Geldermans (N.) z.t. 27. Enthoven (N.) z.t. 46. Piet van Est N. 1 z.t. 47. Baldini (It.) z.t. 8S. Stolker (N.V z.t. 93. Anquetil (Fr.) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Altig (Did) 26.32.35 2. Darrigade (Fr.) op 35" 3. Daems (B.) 1'21" 4. Rik van Looy (B.) T'29" Planckaert (B.) 1'29" 6. Simpson (Gr. Br.) T54" 7. Anquetil (Fr.) '2' Geldermans (N.) 2' Stolker (N.) 10. Junkermann (Did) 2'03" 11. Ronchini (It.) 211" Suarez (Sp.) 2*11" 13. Piet van Est (N.) 2'21" 14. Hoevenaers iB.) 2'23" 15. Baldini (It.) 2'30" 16. Carlesi (It.) 2'34" 17. Otano (Sp.) 2'48" 18. Gilb. Desmet (B.) 3'02" 19. Anglade (Fr.) 3'15" 20. Stablinski (Fr.) 3*48" 29. Gaul (Lux.) 6'30" 38. Maliepaard (N.) 10T6' 54. Zilverberg (N.) 13*02" 103. Enthoven (N.) 31'35" PUNTENKLASSEMENT 1. Altig (Did) 66 pnl 2. Darrigade (Fr.) 60 pnt 3. Van Looy (B.) 49 pnt, 4. Daems (B.) 42 pnt. 5. Graczyk (Fr.) 40 pnt, BERGKLASSEMENT In deze 5de étappe was een col van de vierde categorie, de Cote du Bois de la Haye, opgenomen, die meetelde voor het bergklas- sement. Bahamontes (Sp.) be reikte als eerste de top, gevolgd door Wolfshohl (Did) en Mas- signan (It.). Hel bergklassement luidt nu: 1. Wolfshohl (Did) (Fpnt. 2. Soler (Sp.) 7 pnt. 3. Selic (Fr.) 3 pnt. Carlesi (It.) 3 pnt. Cerami (B.3 pnt. Bahamontes (Sp.) 3 pnt. 7. Van Schil (B.) 2 pnt. Simpson (Gr. Br.) 2 pnt. Planckaert (B.) 2 pnt. Groussard (Fr.) 2 pnt. Van den Berghen (B.) 2 pnt. OPGAVEN De sterke klimmer de Span jaard Soler en de Fransman Duez staakten de strijd. Soler, die ondanks een knieblessure ruim 100 km had gteracht nog mee te komen, kreeg de premie van de grootste pechvogel toe gewezen de prijs voor de strijd- lustigste renner ging naai- de Fransman Beuffeuil. NEDERLANDSE PLOEG VOOR RONDE VAN DE TOEKOMST De Nederlandse ploeg voor de ronde van Frankrijk van de toe komst, die maandag 2 juli in Bordeaux begint, zal bestaan uit de volgende acht onafhankelij- i ken: Raf Gijssel. Jan Hugens, Jan Janssen, Kees de Jongh, Leo Knops, Lex van Kreuningen. Henk Nijdam en Miel Verstraete. Reserve is Jos de Waard. Van offiiceuze zijde in Oost- Berlijn is donderdag vernomen dat zeer binnenkort te Praag een voorbereidende conferentie voor een vredesverdrag tussen Oost- Duitsland en de andere landen van het communistische blok zal beginnen. Men kon niet gen op welk niveau deze confe rentie wordt gehouden. (Van onze verslaggever) Volgens in Algiers ontvangen berichten zijn woensdagavond in Oran nog vier springstofaan slagen gepleegd. Het gemeente lijk slachthuis en een school werden vernield. Vier leden van een O. A. S.-ploeg zijn gearres teerd. Alle telefoon- en telexverbin dingen tussen Oran en Algiers waren donderdag nog steeds ver- broken. Men kon niet zeggen wanneer de schade hersteld zou zijn. De verbindingen werden dins dagavond verbroken, nadat een bom in het centrale telefoon kantoor was ontploft. Naar men vermoedde om de vlucht van ex-generaal Gardy. de leider van de O. A. S. in Oran. zolang mogelijk geheim te houden. JONGEN ONDER PAPIERAFVAL GEKROPEN OVERLEDEN In de Van Riebeeckstraal in Vlaai-dingen is woensdagmiddag voor ziin woning de 5-jarige Ja cob Klos door een vrachtauto overreden. Het ventje was op slag dood. Het was spelenderwijs onder een hoop papierafval gekropen, die na de weekmarkt was ach tergebleven. Een auto van de gemeentelijke vuilophaaldienst was bezig de papierresten te ruimen. De chauffeur van de vrachtauto, die niet had ge merkt, dat het kind onder de papierafval was gekropen, reed erover heen, met het tragische gevolg. BEROOFDE BRIT VOND PAPIEREN TERUG De Britse ingenieur die woens dag bij de Amsterdamse politie aangifte heeft gedaan in de daaraan voorafgaande nacht door twee negers te zijn beroofd van grid, zijn paspoort en een retourbiljet SchipholLonden, heeft later de politie meegedeeld dat hij zijn paspoort in de auto van zijn vriend en zijn vliegbil jet in zijn hotelkamer had te ruggevonden. Zijn portefeuille met geld zei hij nog kwijt te zijn. VROUW STAK WONING IN BRAND Een 54-jarige vrouw heeft woensdag in haar woning' te Amsterdam een brandje gesticht door een plastic emmertje met petroleum aan te steken. Ver volgens ging zij naar het politie bureau, waar zii in overspannen toestand vertelde dat zij haar woning in brand gestoken had. Do brandweer heeft het vuur geblust; een achterkamer was vrijwel uitgebrand. De vrouw, S. M. genaamd, is in bewaring gesteld. JONGENS GOOIDEN MET GLAS NAAR POLITIE Toen twee agenten van de Amsterdamse politie woensdag avond in het Florapark op zoek gingen naar een vijftal opge schoten jongens die met stenen naar zwanen gegooid zouden hebben, kreeg één van hen een stuk glas naar zich geslingerd. De agent loste twee waarschu wingsschoten, waarop dc jon gens via het struikgewas de vlucht namen. Hun fietsen lie- MINISTERS VROUWEN Baam (P F) - In hei draaiboek lezen wij Bij de boe kenkast bleef hij staan en snuffelde er wat in. „Peter, nu moet je ten ze bij de vijver achter. Later ook bij die boekenkast blijven staan en net doen of je er iets h» op de avond kwamen de jongens zoekt", klinkt door de microfoon de stem van de instructeur B. G. Toen bleek, daAij ^okmeT'^en A van zelf reeds jaren cameraman va» de N.T.S. en snoer een eend gevangen had- aangezocht als leraar voor de opleiding van jonge cameralieden den. De eend had zich echter in het nieuwe opleidingscentrum van de N.T.S. te Baarn. weten los te werken. Wij maken een les mee waarin enige jonge mannen de kneep jes van het spel met de camera leren. Eén van hen, Peter, speelt voor acteur, terwijl een ander de camera hanteert. Boven in de SLAAN EERSTE PAAL controlekamer leest de doorknede vakman voor de microfoon het Voor het slaan van de eerste verhaal voor van de belevenissen van een jonge vrouw, die onge- taal voor het nieuwe hoofdbu- nood bezoek krijgt van een man die blijkbaar iets in haar huis zoekt, reau van politie te Dordrecht, dat op een terrein aan de Mau- Interessant wordt het wanneer in het ritsweg gebouwd zal worden, verhaal de acteur zich opstelt voor heeft het gemeentebestuur nu een schilderij in de kamer, waarop eens geen autoriteit uitgenodigd, een dame staat afgebeeld. De jonge- maar twee vooraanstaande da- man achter de camera moet er voor mes, n.l. mevr. A. Toxopeuszorgen dat zijn hoofd het geschilder- Ufkes, echtgenote van de minis- de hoofd volkomen dekt, waardoor ter van Binnenlandse Zaken, en het lijkt of de mede-cursist zelf in mevr. K. van Aartsen—Staf, het schilderij staat. Dit blijkt een echtgenote van de minister van heel karwei te zijn dat zeker niet Volkshuisvesting en Bouwnij- zo eenvoudig is, als het ons op ons verheid. De dames zullen op scherm misschien voorkomt. 4 juli a.s. om 4 uur des namid- Beheerste beweging dags hun proeve van bekwaam heid als „heibazinnen" afleggen. Terwijl we deze les bijwonen, krij gen we een prachtige indruk van de moeilijkheden waarmee een camera man wordt geconfronteerd en die wij, kijkend naar onze televisie-ont vanger niet kennen. Zo moet de leerling ook leren hoe hij zijn plot seling wegvluchtende collega met VLUCHT NAAR DE VRIJHEID de camera soepel, vot en gelijk matig moet volgen en in weerwil van de steeds groter wordende af stand het beeld scherp kan houden. Het snel manoeuvreren met de zwa re rijdende camera is op zich al een probleem, zeker wanneer men daar bij rekening moet houden met de dikke stugge kabels die aan dit ap paraat hangen en die overal moeten worden meegesleept en die het niet toestaan dat men maar willekeurig rijdt en wendt. De cameraman houdt een stang, die uit het toestel steekt Hei manoeuvreren met de came ra en het vinden van de juiste in stelling is niet zo eenvoudig als men zon denken. De Oostduitse politie heeft woensdagavond in Berlijn ge schoten op twee vluchtende Oostduitsers. Eén van hen kwam veilig in West-Berlijn aan. Wat er met de ander ge beurd is weet men niet. Bij Eschweg in West-Duits- land reed een Oostduitser met een tractor op de grensversper- ring in. De tractor sloeg om. De man wist over dp grens te ko men. Hij werd niet geraakt door de kogels van de Oostduitse po litie. NIEUWE VORM VAN ROOF IN ITALIË Buitenlandse toeristen, in of bij Rome rijdend, zijn 't slacht offer geworden van een nieuwe vorm van beroving, de z.g. „lek- ke-bandtechniek". De rondrij dende automobilist merkt plot seling dat hij een lekke band heeft. Hij remt. stapt uit en gaat kijken. Intussen verschijnen er een paar jongens op scooters ten tonele. Zii grijpen bliksem snel het jasje van de automobi list, het handtasje van diens vrruw of andere dingen en zijn verdwenen vóórdat de automo bilist beseft wat er eigenlijk ge beurt. onder de arm, om op cBe manier in staat te zijn de camera te be wegen. Heeft de man een enigszins „hobbelende" gang, dan bestaat de kans, dat door de stang onder zijn arm ook de camera hobbelende be wegingen gaat maken, iets dat uiter aard helemaal fout is. De mannen moeten dus ook leren op een spe ciale manier te lopen, een soort sluipgang, waarbij het bovenlichaam geheel stil moet worden gehouden en de benen vanuit de heupen bewegen. In het begin lukt dat natuurlijk al lemaal niet zo best en de leerlingen moeten een en ander tenslotte door routine onder dc knië krijgen; maar er komt bovendien een grote hoe veelheid praktische kennis bij kijken, die maar niet zo aanwaait. Ook technici Met wie kunnen we over deze op leiding beter praten dan met de man die hier de scepter zwaait; de heer Sj. Strijkstra? Hij is het, die in op dracht van de N.T.S., deze nood zakelijke bedrijfsopleiding heeft ge creëerd. Nu moet u niet denken dat hier slechts cameralieden worden opge leid, want er zijn bij de televisie veel meer specialisten nodig, Naast deze cameralieden leidt de'„school" ook technici op. Mannen die zorgen voor het onderhoud van de appara tuur. Wat hier aan vast zit kan een leek nauwelijks bevatten, juist omdat bij dit nieuwe medium het electroni- sche deel zo buitengewoon ingewik keld is envrij kwetsbaar. En bijna nergens anders te leren, zeker niet de zaken van de praktijk. Het samenstellen van een dergelijke opleiding en het geven van de les sen is een opgave, die een zware wissel trekt op de technici, die er mee belast zijn, en daarmee op het bedrijf. Het gewone werk moet ten slotte voortgaan. Een noodzakelijke bedrijfsopleiding De heer Strijkstra vertelt ons over de noodzakelijkheid van deze be- rijfsopleiding. De ontwikkeling brengt met zich mee, dat alles rondom de televisie zich snel uitbreidt. Er is steeds meer behoefte aan vakmensen, cameralieden, technici, regisseurs, en wat al niet meer. Maar waar haalt de N.T.S. deze mensen die een zo sterk gespecialiseerde bekwaam heid moeten bezitten, vandaan 7 Zeker, er zijn fotografen en cineas ten, maar u. moet niet denken dat dergelijke mensen zo maar geschikt zijn om als cameraman te fungeren. Daar komt nog wel iets meer voor kijken. En daarom is een dergelijke bedrijfsopleiding 'n dringende nood zaak. Hetzelfde geldt voor de nood zakelijke technici. Op deze bedrijfs- opleiding maakt men een dankbaar fn de controlekamer volgt de ctoJ cent en zijn assistent op het sehern» de uernnphtrmgen aan óe Irriikw.'»".».' gebruik van de eroam^en in verleden. En toch bracht het opstellen van del eerste leerplannen, toen de opleiding op 4 januari van dit jaar startte, vele problemen met zich mee. Wat moet een leerling nu precies worden bijgebracht In onderling overleg werd het leerplan opgesteld, en toen bijvoorbeeld na vier maan den de eerste cursisten, cameralie den de opleiding verlieten, bleek weer, dat men soms stof in het leer plan had opgenomen, die tenslotte beter weggelaten had kunnen wor den, terwijl aan de andere kant be paalde stof op de cursus had ont broken. Overigens omstandigheden, waarmee elke bedrijfsopleiding te maken heeft, op welk gebied ook. Maar al doende leert men en zo werd en wordt er nog steeds aan het leerplan geschaafd en zal er al tijd aan geschaafd blijven worden» Docenten en ruimte Een ander probleem is het aantrek ken van geschikte leerkrachten. De ze mensen, die uiteraard een veel jarige ervaring bij de N.T.S. of eeH der T.V.-diensten van de radiovere nigingen moeten hebben, kunnea maar niet zo uit hun werk worden getrokken, temeer, daar alle krach ten dringend nodig zijn. En toeb moet er les worden gegeven. Natuurlijk komt dit neer op plooien en schipperen en een grote mate van bereidwilligheid van de kant der do centen. Die overigens in ruime mate aanwezig is. Dan blijft tenslotte nog het probleem van de ruimte, een probleem waar mee onze nationale televisie op alle terreinen wordt geconfronteerd. Ook hier in het opleidingscentrum in Baarn heeft de leiding nog wensen op dit gebied. Zo zien we als gewone beeldbuis kijker dat er in de televisiekeuken heel wat te doen is en misschien werd het ons een klein beetje duide lijk met welke problemen men daar tobt en welke moeilijkheden er moe ten worden overwonnen. Televisie is een prachtig medium met vele schitterende mogelijkheden, maar dit medium kan slechts aan zijn doel bantwoorden en tot volle ontplooiing komen, wanneer beschikt wordt over een uitgebreide staf van zeer specialistisch geschoold perso neel. En hiertoe tracht dit opleidings centrum zijn steentje bij ie óropgtn .(Nadruk verbod-.J - m

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3