Indonesische officier bij Merauke door Papoea gedood Boodschap van Soekarno Oe Thant aan Daagt het in Algerië Zes maai om de aarde 5 HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 28 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 56.35 EERSTE BLAD SCHILDERIJ VERSTEKELINGEN OVERBOORD GEZET Installatie op Soestdijk Geen verschroeide aarde meer in Oran ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG D!ï ZIJN DE WINNAARS VAN DE ELFDE WEEK STAAT U KIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? Na-examenvreugde op het Rode Plein Kennedy bezorgt over Formosa t, (I .1 Frankering hii abunnpment: fempn-iw Direeteur-Hoofdredacteui l. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 Gironummei 38150 Abonnementsprijs: b,— per kwartaal; pei maand 1 2,-—; pel week 4b et l.n.sse nis t> el Verschijnt dagelijks Uitgeelstet N.v w/n Firma P. J van de Sar.de te lerneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij "ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummeizaterdags 10 uur. Inzending advertentie- tot 's namiddags 2 uur. In een officieel communiqué dat woensdag in Hollandia is uit gegeven wordt gemeld, dat in de omgeving van Merauke een In donesische parachutist door de bevolking is gedood. Het betreft hier, naar nader wordt vernomen, een Indonesi sche officier die aan de bevol king de weg vroeg naar Merau ke, zoals vele parachutisten vol gens te Hollandia ontvangen be richten aan de plaatselijke bevol king vragen. Toen de Papoea tot wie de officier zich gericht had hem een verkeerde richting aan wees had de Indonesiër hem aan de hand van een kompas trach ten duidelijk te maken dat dit on mogelijk was. De in het nauw gedreven Pa poea, het hoofd van een kam pong, die vergezeld was van twee andere dorpsbewoners, viel daar op de Indonesische officier met een stuk hout aan en doodde hem. De stoffelijke resten wer den ter plaatse begraven en het uniform en de persoonlijke be zittingen van de parachutist wer den onmiddellijk aan het bestuur van Merauke overgedragen. Over het verloop van de mili taire actie tegen de parachutis ten in de omgeving v-an Merauke is nog weinig bekend. Tot woens dag zou er nog geen vuurgevecht tussen Nederlandse patrouilles en gelande parachutisten zijn ge weest. Behalve een bij de landing Een schilderij van Rembrandt, Sint Bartholomeus voorstellend, is woensdag in Londen voor 190.000 pond sterling (ongeveer 1.915.200 gulden) verhandeld. Het meet 863 x 749 mm, is ge dateerd 1661 en is meer dan 150 jaar in het bezit van een Britse familie geweest. Het doek is op een veiling gekocht door een Londense kunsthandelaar. .AANHOUDEND KOUD WEER Het weerbeeld in West-Europa wordt beheerst dooT een krach tig gebied van hoge luchtdruk waarvan het zwaartepunt zich ten westen van Ierland bevindt, en een gebied van lage barome terstanden boven Scandinavië en Finland. Deze luchtdrukverdeling heeft een noordelijke stroming in het leven geroepen waarmede koude, uit de Poolstreken afkomstige lucht via het nog koude Noord zeewater het vasteland wordt binnen gevoerd. De maximum temperaturen br ons waren voor de tijd van het jaar dan ook uit zonderlijk laag met omstreeks 14 graden. De koude lucht heeft inmid dels een groot deel van Europa overspoeld. Alleen in het Mid dellandse Zeegebied komen nog zomerse temperaturen voor. Inmiddels verandert er in de huidige weerstoestand nog maar weinig. In de noordwestelijke stroming trekt een gebied met veel bewolking mee, dat in de loop van de dag zal passeren, mogelijk met wat regen. Erach ter warden opklaringen afgewis seld door stapelwolken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Nog steeds koud. Aanvankelijk half- tot zwaar bewolkt met enige regen of mot regen, van het noorden uit ech ter opklaringen, maar ook enke le buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest, koud weer. DONDERDAG 28 JUNI in een rivier terechtgekomen en verdronken parachutist en de door de plaatselijke bevolking ge dode officier zijn geen verliezen onder de infiltranten gemeld hoe wel aangenomen wordt dat bij de landing een aantal van hen buiten gevecht is gesteld. De Indonesische bevolkings groep in en rondom Merauke ont houdt zich van enige actie na de toezegging van een van haar leiders aan het plaatselijke Ne derlandse bestuur dat zij zich aan de voorschriften zullen on derwerpen. In het woensdag in Hollandia uitgegeven communiqué wordt over het innemen van jachtwa pens in Merauke en omgeving nog gezegd dat „aan de bezitters van jachtgeweren, die zich voor al onder de Indonesische groep van de burgerij bevinden, het advies werd gegeven hun wa pens in te leveren teneinde even tuele misverstanden te voorko men bij de autochtone bevolking die zich bijzonder actief toont bij het opsporen van vijandelijke parachutisten". „Aan dit advies werd vrijwel zonder uitzondering gehoor gegeven", aldus het offi ciële communiqué. Inmiddels is te Hollandia nog vernomen, dat een tiental Indo nesische infiltranten die in de gevangenis van Tanahmerah, in het gebied van de Boven-Digoel, zaten opgesloten, per vliegtuig naar Merauke zijn overgebracht. De bewaking van de gevangenis in Tanahmerah is versterkt met het oog op de landingen van de Indonesische parachutisten in dat gebied. De eerste passagiers, die woensdag na de landingen van de Indonesische parachutisten per vliegtuig uit Merauke in Hollandia aankwamen hebben bevestigd, dat de toestand in Me rauke vrijwel normaal is. Er zijn geen verduisteringsmaatregelen genomen en is geen avondklok ingesteld, hoewel de inwoners in het algemeen is aangeraden zich na zonsondergang niet buitens huis te begeven, indien daarvoor geen speciale redenen aanwezig zijn. Maandagavond werd echter nog normaal een bioscoopvoor stelling gegeven. Van paniek is dan ook geen sprake. Van alle kanten hebben de Europese inwoners persoonlijke diensten aangeboden aan de Ne derlandse troepen. Ook zijn auto's en buitenboordmotoren ter be schikking van patrouilles ge steld. Om de taak van de politie te verlichten doer. Nederlandse inwoners des avonds de ronde door de plaats. De passagiers bevestigden, dat de landingen van de Indonesische parachutisten voor hen als een verrassing kwamen. Uit medede lingen van hen blijkt, dat een of meer vliegtuigen in de nacht van zaterdag op zondag boven Merauke cirkelden zonder dat men dacht, dat het hier Indone sische vliegtuigen betrof. Eerder dacht men met overvliegende Nederlandse toestellen te doen te hebben. Een pater van de Ka tholieke missie, die in een prauw op de Maro-rivier voer in de nacht van de luchtlandingen dacht zelfs, dat er een oefening van Nederlandse militairen aan de gang was. Met twee Papoea's heeft hij een loodzware door een Indone sisch vliegtuig afgeworpen kist op een droge plek gebracht, in de veronderstelling dat het Neder lands materieel was. Het werd hem eerst later duidelijk, dat er sprake was van landingen van Indonesische parachutisten. Een landbouwkundig ambte naar, die op toernee was in de streek, waar de parachutisten zijn neergekomen, tussen de ri vieren Maro en Koembe, dreigde te worden ingesloten. Dank zij de hulp van de plaatselijke bevol king slaagde hij er evenwel in naar Merauke terug te keren. Uit de verhalen van de passa giers uit Merauke blijkt, dat er vele geruchten in omloop zijn. Een daarvan, uiteraard onbeves tigd, luidt, dat bij de landing tus sen de rivieren Koembe en Maro vanuit een kampong lichtsigna len zouden zijn gegeven. Een an der gerucht wil, dat een tiental Keiezen uit Merauke van wie twee jaar geleden een aantal lei ders wegens subversieve activi teiten zijn gearresteerd, thans zouden worden ..vermist'' en dat zij zich aangesloten zouden heb ben om de parachutisten hulp te verlenen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.56 11.19 11.31 11.54 0.11 12.34 0.21 12.44 VRIJDAG 29 JUNI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.57 Terneuzen Hansweert Walsoorden 12.32 0.40 1.12 0.50 1.22 ZON MAAN op onder op onder Juni 28 4.22 21.04 2.18 17.04 29 4.22 21.04 2.49 18.18 30 4.23 21.04 3.25 19.27 In Djakarta is woensdag ver nomen dat president Soekarno in een brief aan de wnd.-secretaris- generaal van de Ver. Naties, Thant, heeft laten weten dat In donesië slechts zou instemmen met hervatting van de besprekin gen met Nederland als de Neder landse regering duidelijk, door een openlijke verklaring, haar voornemen bekend maakt om een vreedzame regeling van de kwes- tie-Nieuw-Guinea op bases van de voorstellen van de heer Bun ker te aanvaarden. In deze boodschap zegt de In donesische president dat deze voorwaarde in zijn ogen de laat ste hindernis is voor een hervat ting van de besprekingen en voor een oplossing door onderhande lingen van het vraagstuk-Nieuw- Guinea. De wnd. secretaris-generaal van de Ver. Naties, Thant, heeft woensdag getracht verdere ver duidelijking van het Nederlandse standpunt inzake Westelijk Nieuw-Guinea te verkrijgen. Een woordvoerder van de Ver. Naties bevestigde dat Oe Thant na ontvangst van de boodschap van president Soekarno de Nederlandse permanente afge vaardigde, mr. C. W. A. Schür- mann, bij zich geroepen had Deze zou Oe Thant hebben meegedeeld dat hij zou proberen de mededeling te verkrijgen waarnaar president Soekarno streeft. Twee Grieken, die als ver stekeling met het Amerikaanse schip „Elemir Wilmington" naar Amerika wilden, hebben tegen de kapitein van deze boot een klacht ingediend omdat deze hen in zee geworpen zou hebben. In maart waren zij in Pirraeus zonder te betalen aan boord ge gaan. Ter hoogte van Italië wer den zij ontdekt, waarna de kapi tein terugkeerde naar Grieken land en in de Griekse territoriale wateren de jongelui voorzag van reddingsboeien en een fles water, waarop hij hen in zee liet werpen. Enige tijd later werden zij door vissers op 28 km van de zuidkust van Grieken land ontdekt en gered, aldus het verhaal van de jongelui, de 20- jarige Anastasios Pistoli en de 28-jarige Emmanuel Anthi. Dinsdagmiddag heeft H. AI. de Koningin op het paleis te Soest dijk het bestuur en de Commis sie van Advies van de stichting Koninklijke Jeugdcentra geïnstal leerd. Op deze foto. welke tijdens de plechtigheid werd gemaakt, zien we achter de tafel v.l.n.r. pater W. A. BI. Alting von Geusau G.F.M., voorzitter van 't bestuur van de stichting, H. Al. de Konin gin, Z. K. H. de Prins en mr. M. B. van de Werk, voorzitter van de Commissie van Advies van de stichting. Rechts de Prinsessen Beatrix en Irene. (t/m 30 juni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans 'die fiets (plus toebehoren) cadeau te krijgen ZATERDAG 9 JUNI de heer L. J. den Drijver Diedenweg 53', Wageningen DINSDAG 12 JUNI de heer J. A. Bokhorst Burgem. laan 15, Driebergen WOENSDAG 13 JUNI mej. F. Gorter Wouwseweg 104, Roosendaal DONDERDAG 14 JUNI de heer C. J. Hof v. Everdingenstraat 2, Alkmaar VRIJDAG 15 JUNI mevr. H. L. Haks-Kraussen El. Wolffstraat 8hs, Amsterdam (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) Als tie examens afgelopen zijn al zijn dan ock de uitslagen nog niet bekend geeft dat grote vreugde bij de jonge men sen die erdoor geteisterd zijn, on verschillig of dat nu is in Am sterdam, Parijs of Londen, of in Moskou, zoals hier op het Rode Plein. Woensdag, vier dagen vóór de volksstemming van één juli a.s., schijnt het in Algerië te zullen gaan dagen. Het geheime leger heeft dinsdagavond in een voor Oran en omgeving bestemde on wettige radiouitzending aan zijn vernielingsploegen opdracht ge geven de nog voorgenomen ver nielingen niet meer uit te voeren. De O.A.S. in Oran was, naar nier; aanneemt, aanvankelijk van plan geweest Oran, na een algehele uittocht der Europeanen, volledig te verwoesten. 1 De opdracht tot het staken van de campagne der „verschroeide aarde" werd gegeven door ex- kolonel Henri Dufour, voormalig bevelhebber van het thans ont bonden eerste regimc-it val- schermtroepen van het Vreemde lingenlegioen, die verscheidene naanden geleden, zijn in West- Duitsland gelegerde eenheid ver liet, om zich naar Algerië te be geven, waar hij de strijd van de O.A.S. streed. Ik gelast u geen verdere ver nielingen meer te verrichten, daar deze slechts het martelaar schap van de Europeanen, die thans in angst en vrees het ogen blik verbeiden, waarop zij zich voor Frankrijk kunnen insche- >en, kunnen vergroten. Ik reken ten volle op uw geest van disci pline", aldus ex-kolonel Dufour. Dufours oproep tot het be trachten van strikte discipline heeft te Algiers de indruk ge wekt dat hij er niet helemaal zeker van is te zullen worden ge hoorzaamd. Doch in Franse offi ciële kringen in Algiers meent men dat dit het einde betekent van de O.A.S. in Algerië. Uit Oran wordt gemeld dat de O.A.S.-leider aldaar, ex-generaal Gardy, die inspecteur-generaal van net Vreemdelingenlegioen is geweest, tezamen met een aantal medewerkers met onbekende be stemming uit Oran is vertrokken. Gardy c.s. werden onder de meest fanatieke O.A.S.-leiders gere kend. Het heeft tien dagen ge- duurd voordat de leiding van het geheime leger voor Oran en om geving haar verzet tegen de overeenkomst, die te Algiers tus sen Jean-Jacques Susini, leider van de burgerlijke afdeling der O.A.S. aldaar en dr. Tsjawki Mostefai, die optrad namens het Mohammedaanse „nationale be vrijdingsfront" werd gesloten, heeft opgegeven. Alle telefoonverbindingen met Oran werden dinsdagavond ver broken nadat een bom in het centrale telefoonkantoor was ontploft, waardoor schade werd aangericht en brand uitbrak. Men meent te Algiers dat het verbreken van de telefonische verbindingen met Oran ten doel had het uitwijken van ex-gene raal Gardy en zijn medewerkers te vergemakkelijken. De burgerlijke en militaire autoriteiten van Algiers hebben een beroep op de nog gebleven Europese inwoners gedaan om zich met hun Mohammedaanse medeburgers te verzoenen en dit I door saamhorigheidsbetuigingen te laten blijken. Zij voegden hier aan toe dat het wegvoeren van hen, die naar Frankrijk willen vertrekken, op korte termijn weer mogelijk zal worden ge maakt, wanneer rust en orde zijn hersteld. De Franse hoge commissaris in Algerië, Christian Fouchet, en de opperbevelhebber der Franse strijdkrachten generaal Michel Fourquet, zijn woensdag per I vliegtuig uit het regeringscen trum Rocher Noir naar Oran vertrokken. j Pierre Laffont, directeur van j het te Oran verschijnende dagblad .,1'Echo d'Oran", heeft woensdag in dit blad warme hul de gebracht aan een zekere René Soyer, die werkt bij het rege ringsvoorlichtingsbureau in Al gerië. „Dank zij de moedige krachtsinspanning van Soyer in de afgelopen maand is het mo gelijk geweest de strijd te be ëindigen. Indien men meer ver trouwen had gehad in zijn ver mogen om te onderhandelen met de leiders van O.A.S. en F.L.N. in Oran en Algiers, zou de hui- dgie oplossing eerder zijn be reikt", aldus Laffont. Een Franse regeringswoord voerder heeft na een woensdag te Parijs gehouden kabinetsver gadering medegedeeld dat presi dent De Gaulle, na de op één juli a.s. in Algerië te houden volksstemming, in een officiële verklaring de onafhankelijkheid van Algerië bekend zal maken, „aangenomen dat dit het resul taat der stemming zal zijn". Deze verklaring zou ,,de offi ciële handeling zijn, waarbij Al gerië zijn onafhankelijkheid zal verwerven". De Franse hoge commissaris in Algerië, Christian Fouchet, heeft in een woensdagavond te Oran uitgegeven bekendmaking verklaard: „In het gehele gebied van Oran keren de normale toe standen weer. Ik ben ervan over tuigd dat in de komende uren in Oran zelf het gezonde verstand zal zegevieren over de dwaasheid der afgelopen dagen. Dit zal dan liet resultaat zijn van de krachts inspanning van enkele mannen van goede wil, die in hun streven door de autoriteiten werden ge sterkt. Een ieder, die zich thans op een verantwoordelijke post be vindt, blijft het noodzakelijke werk verrichten om rust en orde in Oran en omgeving te doen terugkeren", aldus Fochets be kendmaking. De Amerikaanse dienst voor officier bij de Amerikaanse ma- lucht- en ruimtevaart (NASA) [rine. Hij werd in april 1959 in de groep van aanstaande astronau ten opgenomen. heeft woensdag bekendgemaakt dat kapitein-luitenant-ter-zee Walter C. Schirra in het laatst van de zomer een ruimteschip zal besturen dat zes omwente lingen om de aarde moet maken. Schirra is een 39-jarige in- vlieger. Hij werd verleden maand in reserve gehouden, toen kapitein-luitenant-ter-zee Scott Carpenter zijn ruimte- vlucht van drie maal om de aar de volbracht. Van bepaalde gezaghebbende zijde wordt vernomen dat ge hoopt wordt dat Schirra zijn' ruimtevlucht in september a.s. kan maken. De N. A. S. A. heeft nog mee gedeeld dat bij een ruimte- vlucht, waarbij vier, vijf of zes omwentelingen om de aarde worden gemaakt, de ruimte cabine in de omgeving van het eiland Midway, in het midden van de Grote Oceaan, zal neer komen. kunnen maken. Een N. A. S. A.-functionaris verklaarde nog dat het aantal omwentelingen door vele tech nische factoren zal worden be paald. Een ruimtevaart, waar bij zes omwentelingen om d© aarde worden gemaakt, zou in omstreeks negen uur worden volbracht. Schirra, wiens vader in de eerste wereldoorlog orlogsvlie- ger was, heeft tijdens de strijd in Korea een groot aantal vluchten gemaakt. Hij werd verscheidene malen onderschei den. De astronaut, die in Hackensaek, in New Jersey is geboren, is getrouwd en heeft twee kinderen. Evenals ruimte vaarder Carpenter is Schirra President Kennedy heeft giste ren op zijn persconferentie ge zegd dat de toestand in de Straat van Formosa ernstige bezorgd heid baart en dat de regering van de Verenigde Staten, wanneer het nodig is, maatregelen ter ver dediging van Formosa en de Pes- cadoren zullen nemen. De politiek van president Eisenhower van zeven jaar gele den is nog steeds van kracht. Deze politiek is erop gericht het gebruik van geweld te voor komen. Kennedy zei tegenstander te zijn van iedere poging van de nationalistische strijdkrachten van Tsjang Kai-Sjek, naar het Chinese vasteland terug te keren. De kapitein van de luchtmacht Het verdrag tussen de Ver. Sta- L. Gordon zal invallen, inaien i ten en nationalistisch China heeft Schirra om de een of andere .slechts een verdedigend karak- reden de ruimtevaart niet zou ier Ten aanzien van de opbouw van een atoomstrijdmacht in Frankrijk zei de Amerikaanse president van mening te zijn dat een dergelijke macht in strijd is met de belangen van het Atlan tische bondgenootschap. Kennedy zei dat „zeer grote troepenbewegingen" op het Chi nese vasteland hebben plaats ge had. Het doel daarvan is niet duidelijk, maar het schijnt nodig te zijn dat het standpunt van de Ver. Staten in deze omstandig heden duidelijk wordt kenbaar gemaakt. In antwoord op een vraag zei Kennedy dat de Ver. Staten in West-Europa, voor zover moge lijk, zes divisies willen hand haven. a CS ie rt.; :t; 7 pi- A *1, V/ ■631 rt;l 23) ctl1 -59 etJf' mnjj I IR I ■P-J list. ct; I c.ij; I ctll I tec Igc ct ct;1

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1