ijker Hoe moei de perfekte ouiokaurt er uilzien? ia r Boeken Tien jaar industrialisatie in Nederland Gemeenteraad van Terneuzen RADIO EN TELEVISIE -Lassers werkers 4AERT peratuur- iuftig om ijzondere fend snel r extra's: |e lampje. f 34.50 f 37.50 \RATEN f 47.50 WOENSDAG 27 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5634 Financiering en vakopleiding n Overheidsfinanciering Financiering van particuliere zijde Hoog- en laagconjunctuur Emo vroeg aan dulzendon automobilisten: Voor vakantie of zakenreis de perfekte autokaart De overheid en de industrie De Esso Dealer levert U de kaart voor slechts 90 cent. »ARKTBER!CBTER 8.000 VLUCHTELINGEN OP EEN DAG DE EERSTE FRANSE ATOOMDUIKBOOT PROCES TEGEN NEDERLANDS ECHTPAAR Si 'S KRACHTIGE MIXER oepen, sausen, coral stamppot -ee. Roestvrije I. 3 kleuren. g d E SCHROEF" - Telefoon 2297 •ggaran* Ml, t r grote keuze NOORDSTRAAT 55 TERNEUZEN Er ls en er wordt veel over in dustrialisatie gesproken en ge schreven, maar alleen' de insiders hebben er een idee van, wat al financiële vraagstukken achter dat op zichzelf simpele woord schuilgaan. Waar komt het gehl vandaan, dat benodigd is om de uitbrei dende industrialisatie te finan cieren? Vele miljoenen gaan al direct weg aan lonen en salarissen. Ruime middelen zijn verder no dig om machines en werktuigen en gereedschappen aan te schaf fen. Industrialisatie betekent even wel vóór alles de bouw van nieu we fabrieken en opslagplaatsen; uitbreiding van dit machinepark; grotere import van grondstoffen; de opbouw van afzetorganisaties aankoop van vervoermiddelen, enz. enz. Ten dienste van het weten schappelijk onderzoek moeten laboratoria worden gebouwd, waar het research-werk in al zijn geledingen kan plaatsvinden. Voorts vergete men vooral niet de scholing en herscholing; de verbetering van de vakkennis, waarvoor vakscholen nodig zijn van de eenvoudige ambachts school af tot H. T. S. en T. H. toe. De vraag waar het geld voor de industrialisatie vandaan komt, was dus wèl op haar plaats. In een rijk land als Zwitser land, waar enorme bedragen aan spaargelden beschikbaar zijn, levert die vraag niet veel moei lijkheden op. Men doet er een beroep op de particuliere kapi taalbezitters; op de banken of de effectenbeurs; men sluit lenin gen af of gaat over tot emissie van aandelen of obligaties. In ons land heerste er enige jaren na de bevrijding evenwel grote kapitaalarmoede. Hoe on der die omstandigheden nog bronnen aan te boren voor de versnelling dier industriële ont wikkeling? Er was maar één uitweg: de overheid. De overheid is immers in elk land de grootste ondernemer, die haar lopende uitgaven finan ciert uit de belastinggelden. Heeft die overheid geld nodig op lange termijn, dan schrijft zij leningen uit, hetzij onderhands of in de vorm van obligatielenin gen op de open kapitaalmarkt, waarbij zij vaak zelf de rente be paalt en de aflossing regelt. Daarnaast kan de overheid door schatkistpapier en door kort lopende schuldbewijzen op tame lijk goedkope wijze geld verkrij gen. Van deze methode ls in ons land hl de jaren, voorafgaand aan de Korea-crisis, druk gebruik gemaakt. Wat de overheidssteun ten be hoeve van de industrialisatie be treft, lag dit financieringspro bleem mede door de Amerikaan se hulp dus betrekkelijk eenvou dig. Veel gecompliceerder uiter aard liggen de verhoudingen in de particuliere sector. Daar wordt als regel niet met risico mijdend kapitaal gewerkt, maar met risicodragend kapitaal, zoals aandelen. In de jaren na de tweede we reldoorlog roomden hoge belas tingen de winsten echter af, zo dat interne financiering onmoge lijk was. Verder bestond er zoiets als een dividendstop en werd de bevolking geplaagd door een sterk progressieve inkomsten en vermogensbelasting, die par ticuliere besparingen belemmer den. Daarom is de overheid er na de oorlog toe overgegaan een lijn uit te stippelen, waarlangs de in dustriële ontwikkeling zich naar haar mening zou moeten bewe gen. Wilde men niet op het ge stelde schema achtergeraken, dan moesten de verschillende doelen steeds in vijfjaarlijkse perioden worden bereikt. In de sedert 1949 verschenen industrialisatienota's (zes in ge tal) werd telkenmale het pro bleem der investeringen als een centraal punt gesteld. Dit is lo gisch, omdat men er bij de opzet van uitging, dat tempo en om vang van de investeringen auto matisch zouden toenemen. Meesterstukjes van balanstech niek heeft de regering in de jaren tot 1952 laten zien om het evenwicht te bewaren tussen be lasting- en spaargelden. Stimu lansen werden gegeven in de vorm van steuncredieten; ex portbonussen; credietfaciliteiten voor exporteurs; spaarcampag- nes, enz. Het is de vraag of dit alles op de duur voldoende zou hebben opgeleverd, ware het niet dat de loop der geschiedenis ons land bijzonder gunstig is geweest. De Korea-crisis toch dreigde aan vankelijk alle na de oorlog ont worpen plannen ineens weg te vagen, maar in de tweede helft van 1951 is de dalende lijn van de welvaart met een' ruk om- hooggegaan. Produktie en export namen snel toe. Belemmerende bepalin gen werden afgeschaft; de winst mogelijkheden stegen. Door op heffing van de dividendstop ont vingen de kapitaalverschaffers een hogere beloning, waardoor ook de particuliere besparingen konden stijgen. Niet weinig heeft hiertoe de gunstige conjunctuur in de rest van de wereld bijgedragen. West- Europa was financieel door en door gezond. Men bouwde, men vernieuwde en men breidde uit. De Nederlandse markt was een goede markt. Er werd veel ge kocht. De mensen voelden zich a.h.w. van een zekere druk be vrijd. De hoogconjunctuur vierde hoogtij. Tal van bedrijven die zich in den aanvang met elan op de ex port hadden geworpen, begonnen dit nieuwe terrein enigszins te verwaarlozen. De eigen markt vroeg immers alle aandacht; er was haast geen ruimte meer voor export. Uit de duizenden antwoorden bleek dat de ideale wegenkaart de volgende eigenschappen moet hebben: veel gegevens maar overzichtelijk gemakkelijk leesbaar maar kleurrijk groot maar handig Al spreken de wensen elkaar soms schijnbaar tegen - Esso heeft het onmogelijke mogelijk gemaakt. De perfekte autokaart van Nederland is klaar. Zoekt U een kaart met duidelijk overzicht van het hoofdverkeerswegennet? Met zo veel mogelijk secondaire wegen zonder verwarrend te worden? Een kaart die indicaties geeft van landschapschoon en die aantrekkelijke routes speciaal aan duidt? Esso heeft deze perfekte autokaart van Nederland voor. U - mooier dan ooit een kaart werd gedrukt - compleet met plaats namenregister, plattegronden van steden en aanbevolen dagtochten. Op de arbeidsmarkt was vrij- I gemeentelijke overheid er iets wel geen mankracht meer te voor op de stoel van de onder- krijgen. De lonen gingen omhoog, maar ook de prijzen stegen en de tijd leek dichtbij, dat Neder land niet langer het goedkoopte- eiland bij uitstek zou zijn. Zo naderde het ogenblik dat men uit een prettige roes wak ker schrok en men tot de ont dekking kwam, dat men druk bezig was de met moeite herwon nen welvaart door overbesteding teniet te doen. De schatkist was leeg; op de kapitaalmarkt lag het geld niet langer voor het oprapen In 195G ging het mes er rigou reus in. De bestedingen moesten worden beperkt. Regeringssub sidies die de prijzen' van enkele consumptiegoederen kunstmatig op peil hielden, werden afge schaft; de investeringsaftrek werd tijdelijk aan de kant gezet; de vennootschapsbelasting werd opnieuw ingevoerd evenals de omzetbelasting op sommige tot op dat moment vrije artikelen. En andermaal zag het bedrijfs leven zich voor grote problemen geplaatst. Er kwam weer meer interesse voor de export, maar ook buiten onze grenzen was de economische situatie niet erg rooskleurig, zodat het meer dan gewone inspanning kostte om het verloren gegane terrein te heroveren. De zesde industrialisatienota (1958) sprak de verwachting uit dat de industrie in de periode 19581962 ongeveer elf miljard zou investeren. Het is duidelijk dat deze krachttoer alleen maar kans van slagen zou hebben, in dien de overheid de industrie meer ruimte gaf om haar vleu gels uit te slaan. Dat bedrag was alleen bedoeld om 140.000 nieuwe arbeidskrachten en werk kring te verschaffen. Nog om vangrijker investeringen waren nodig om onze industrie krachtig te doen concurreren en om de snelle ontwikkeling van de tech niek op de voet te blijven vol gen. Het is interessant in dit ver band de taak van de overheid in het industrialisatieproces aan een beschouwing te onderwerpen. Natuurlijk voelt geen enkele overheid in ons land, noch de centrale, noch de provinciale of gehouden op dinsdag 12 juni 1962 te 19.00 uur. Aanwezig Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: M. van Langevelde, R. G. Vrieling, R. Hol, mevr. E. DoomsOrtelee, A. Jan sen, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, J. C. Bleijenberg, C. J. Compiet, W. J. Wete- rings, J. A. de Feijter, D. Wavertjn, D. M. Ollebek, F. Dieleman. Secretaris: A. J. Dees. Afwezig met kennisgeving: P. Fijn van Draat, wegens vakantie. De Voorzitter: Ik heet U allen hartelijk wel kom en open deze vergadering van Uw college. Bericht van verhindering is binnen gekomen van de heer Fijn van Draat, wegens vakantie. 1. Ingekomen stukken. a, brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake goedkeuring van het raadsbesluit dd. 11 januari 1962 tot vaststelling van een her ziening van het partieel uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein Oostelijke Ka naaloever"; b. idem dd. 26 oktober 1961 tot vaststelling van het partiële uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein Nieuw-Neuzenpolder". Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wor den de bovenvermelde stukken voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een Gemeente-Secretaris. De aanbeveling luidt: 1. de heer A. 3. van Pagee te Beetster- zwaag; 2. de heer Mr. R. Besse te Sliedrecht. De Voorzitter: Ik stel U voor een ogenblik in besloten zitting over te gaan, waartoe ik de open bare vergadering schors. V»5<V.- De Voorzitter heropent de openbare vergadering. De heer Weterings: Wij staan vanavond voor een belangrijke beslissing. Onze oude secretaris gaat weg en wij moeten een nieuwe kiezen. Wij zijn, in verband met de inlichtingen, die U inge wonnen hebt, waarbij ik alle lof heb voor de wijze waarop, tot de conclusie gekomen, dat voor deze functie het college ook deze maal wederom de juiste man voor de juiste plaats heeft aanbevolen. In dit verband wil ik kort zijn en mijn waar dering uitspreken voor de wijze waarop Burge meester en Wethouders de sollicitaties behandeld hebben, ook voor de kennismaking bij de mensen thuis, zodat U ze niet alleen in de ambtelijke maar ook in de huiselijke kring, wat ook zeer belangrijk is, hebt leren kennen. De Voorzitter verzoekt de heren Van Lange velde en Vrieling samen met hem het stembureau te vormen. waarvan 16 Uitgebracht werden 16 stemmen, op de heer A. J. van Pagee. De heer Van Pagee is benoemd. 3. Idem tot wijziging van de begroting 1962 van de Gemeente. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4. RONDVRAAG. Hiervan wordt geen gebruik gemaakt. De Voorzitter sluit de vergadering. nemer te gaan zitten. Het is de ondernemer zelf die de industrie maakt en zo mogelijk uitbreidt. Een der taken van de centrale overheid is te zorgen dat er een gunstig economisch klimaat heerst voor industriële vestigin gen. Dit klimaat is afhankelijk van schommelingen in de we reldconjunctuur. De overheid zal dus maatregelen treffen, die een daling van de conjunctuur geheel of gedeeltelijk kunnen opvangen. Bij haar loon- en prijspolitiek laat de regering zich adviseren door gespecialiseerde instellin gen. Een frappant voorbeeld van haar taak om het economisch evenwicht te handhaven vinden wy in de maatregelen die werden genomen in verband met de Korea-hausse, toen zoals gezegd onze welvaartsontwikkeling wreed verstoord werd door eer: plotselinge styging van de grond- stoffenprijzen op de wereld markt. Er moest dus worden be zuinigd op de uitgaven en de im port moest worden ingekrompen. De prijzen voor de eerste levensbehoeften waren in deze Korea-tijd met 1<> procent geste gen. Logischerwijs zouden de lo nen dus ook 10 procent hoger komen te liggen, maar de rege ring vroeg in plaats daarvan een loonderving van 5 Dit bete kende dat de lonen en salarissen slechts 5 zouden stijgen, ter wijl het resterende percentage een vrijwillige consumptiebeper king zou inhouden. De investeringsbeperking werd voor een belangrijk deel gezocht in een vertraging in de uitvoe ring van openbare werken. De gemeentelijke overheid kan directer medewerken. De ge meentebesturen kunnen, om het eens beeldsprakerig uit te druk ken, de stoel van de ondernemer zo gunstig mogelijk plaatsen en ervoor zorgen dat die stoel ge makkelijk zit. De na-oorlogse ontwikkeling in het zoeken naar meer werk gelegenheid dwong de gemeente lijke overheid zich in het belang van zijn bevolking in positieve zin met de problemen der indus trialisatie bezig te houden. Terreinen werden bouwrijp ge maakt; industriehallen werden neergezet en vaak tegen billijke prijzen aan de ondernemers ver huurd. Wij hebben dat in Zeeland op meerdere plaatsen gezien. Een en ander geschiedt meestentijds in samenwerking met de centrale overheid en op aanbeveling van de provinciale E. T. I.'s. Wij zullen het hier nu niet hebben over infrastructuur of kernaanwijzing en andere „ge leerde" termen, die voor de grote massa veelal Spaans zijn. Voor de grote massa zelfs niet alleen. Het ls nog niet zo lang geleden dat wij eens met een gemeente raadslid van een flink dorp over industriële vestigingen spraken. De man bleek tot onze verbazing verband te zoeken tussen kern aanwijzing en kernexplosies.... Het is heus gebeurd De gemeentebesturen hebben bij het opstellen van sanerings plannen, bijv. in oude binnen steden, voorts nog rekening te houden met bestaande bedrijven. In zulke plannen zal de gemeen telijke overhéid enerzijds ruimte laten voor uitbreiding, anderzijds aan van oudsher gevestigde be drijven nieuwe industrieterreinen verstrekken met alle daaraan verbonden faciliteiten. PARIJS ECHTPAAR PER BROMFIETS DE WERELD ROND De achttienjarige Emile Chauvelschip hen naar New York moet uit Parys, een motormonteur, en zyn negentienjarige vrouw Chris- tiane, staan hier met hun Giulet- ta-bromfiets bepakt en beladen in de haven van Southampton alvorens zich aan boord te bege ven van de Mauretania, welk brengen. De Chauvels gaan een reis om de wereld maken om de prestaties van het Italiaanse brommertje te pellen. Later wil Emile wijs geworden door de opgedane ervaringen' zelf motoren gaan bouwen. VEEMARKT ROTTERDAM Rotterdam, 26 juni. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3006 stuks vee, zijnde 280 vette koeien en ossen; 497 gebruiksvee; 640 vette kalveren; 137 graskalveren: 774 nuchtere kalveren; 61 paar den; 7 veulens; 107 schapen of lammeren; 456 weidelammeren 47 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ2.45—ƒ3,45; Vette kalveren 2,202,85; Slachtpaarden ƒ2,202,60, alles per kg. Graskalveren ƒ240ƒ460; Nuchtere kalveren 135165: Schapen 85ƒ110; Lammeren 6080; Kalf- en melkkoeien 950f 1250; Vare koeien ƒ675 870; Vaarzen ƒ625—ƒ925; Fin ken 425600, alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer gewoon, tamelijke handel en prijzen als maandag; Vette kei- veren korter aanvoer, handel goed en prijshoudend, prima's boven notering; Graskalveren: aanvoer iets groter, handel lui, prijzen iets gedrukt; Nuchtere kalveren: aanvoer even kleiner, handel flauwer en prijzen iets gedrukt; Slachtpaarden: aanvoer als vorige week, kalme handel en staande prijzen; Schapen en lam meren: gewone aanvoer, trage handel, prijzen onveranderd; Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel stil en prijshoudend; Vare koeien: ma tige aanvoer, slepende handel en staande prijzen; Vaarzen en pin ken: aanvoer kort, handel stroef en niet geheel prijshoudend; Weidelammeren: iets meer aan voer, kalme handel en prijzen als vorige week. (Wordt vervolgd.) Meer dan 8.000 vluchtelingen uit Algerië zijn maandag in Marseille aangekomen, het grootste aantal op een dag sinds het begin van de Algerijnse uit tocht. De vluchtelingen kwamen met zes schepen binnen, die kort na elkaar meerden. De chef van de Franse marine staf, admiraal Cabanier, heeft de academie van de marine meege deeld dat Frankrijk erop rekent in 1969 zijn eerste atoomduikboot operationeel te kunnen maken. Deze eerste duikboot zal nog worden gevolgd door twee an dere. De Franse atoomduikboot zal worden uitgerust met lanceerin- richtingen voor raketten met kernladingen. Deze raketten, die thans in studie zijn, zullen van Frans ontwerp zijn. Het oorlogsschip zal zijn raket ten, in beginsel zestien, onder water kunnen lanceren. Admiraal Cabanier deelde voorts mee, dat het kernmate riaal zowel voor de voortdrijving van de duikboot als voor de ladin gen van de raketten van Franse herkomst zal zijn. De voor de voortdrijving benodigde verrijkte uranium zal worden geleverd door de isotopenfabriek, die te Pierrelatte in aanbouw is. Het materiaal voor de ladingen van de raketten zal afkomstig van deze fabriek of van de pluto- niumfabriek te Marcoule. Tegen het Nederlandse echt paar H., dat in de Duitse plaats Bochum terechtstaat op beschul diging van handel in meisjes, zijn maandag gevangenisstraffen ge- eist. De man, M. H. hoorde zeven jaar tegen zich eisen wegens overtreding van de wet op de emigratie en koppelarij. Tegen zijn vrouw, E. H., eiste de open bare aanklager vier jaar gevan genisstraf en tegen de tevens terechtstaande Marita Schubert een maand gevangenisstraf we gens poging tot abortus. Het vonnis wordt in de loop van deze week verwacht. DONDERDAG 28 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gymn.7.20 Ochtendvaria (gr.); 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Clave- cimbelrecltal (gr.); 9.35 Water standen; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.30 Reportage van de opening van de 23ste Algemene Vergadering van het N.V.V.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw 12.33 Licht ensemble 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Dansork. met zangsolisten; 14.00 Klassie ke muziek; 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Moderne muziek; 15.30 De zingende bougie (gr.); 16.25 Voordracht; 16.45 Lichte gram. voor de jeugd; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Lichte gram.; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Licht orkest met zang soliste; 19.00 Carrousel, een pro gramma dat alle kanten opgaat; 19.55 Sportpraatje; 20.00 Nws; 20.05 Radiophilharmonisch or kest; 21.20 Moord op de agenda, detective-hoorspel22.20 Lichte gram.; 22.30 Nws en meded.; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Sport- actualiteiten; 23.10 Discotaria: nieuwe gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Kamermuziek (gr.); 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgenge bed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Pluk de dag (gr.); 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Geestelijke liederen; 11.00 Voor de zieken; 11.45 De zingende Kerk; 12.00 Middagklok; 12.04 Populaire orkestwerken; 12.25 Voor de boeren; 12.25 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.38 Militair orkest (gr.); 12.50 Ac tualiteiten; 13.00 Nws; 13.15 Pla- tennieuws; 13.35 Zangrecital; 14.00 Reportage Bondsdag Ge reformeerde Vrouwenvereniging, 14.45 Klass. gram.; 15.00 Russi sche orkestwerken (gr.); 15.30 Kamermuziek; 16.00 Verkennin gen in de Bijbel; 16.20 Piano duo; 16.45 Hoorspel voor de jeugd; 17.10 Gram. voor vrolijke vakantiegangers; 17.40 Beursbe richten; 17.45 Gram.; 17.55Jazz- muziek; 18.15 Sport; 18.20 En semble Parade nr. 3; 18.50 So ciaal perspektief; 19.00 Nws en weerbericht; 19.10 Geestelijke liederen; 19.30 Radiokrant; 19.50 Politieke lezing; 20.00 Dank stond; 21.15 Gram.; 21.30 Klas sieke muziek (gr.): 22.00 Kerk orgelconcert' 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boek bespreking; 23.00 Amus. muz.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte gram.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Amus. muz.; 12.50 Beurskroniek; 13.00 Nws; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Operacon cert; 15.15 Klass. muz.; 15.35 Pianorecital; 16.00 Beursberich ten* 16.06 Franse les; 16.21 Lich te orkestmuziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Lichte orkestmuziek; 18.20 Voor de soldaten; 18.45 Commentaar bij de Tour de France; 19.00 Nws; 19.40 Lichte gevar. gram.; 20.00 Progr. voor de vrouw; 21.00 Strijkconcert: 21.30 Gram.; 22.C0 Nws; 22.15 Lichte gram.; 22.55 23.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.20.00 Journaal; 20.20 Memo; 20.30 Filmbespr.; 20.55 Hard tegen hart, blijspel; 22.30 Dagsluiting. BELGIË (VI.); 19.00 Voor de jongeren; 19.30 Sportkroniek; 20.00 Nws; 20.30 Eurovisie: Rep. Tour de Prance; 20.40 Speelfilm, 22.10 Bloemlezing uit liefdesge dichten; 22.35 Nws. t, 1 I •s a rs ie :t, ■t; 7 'a VI 59. CtJI nrï Tl pj lisi eti| I c.tf ct tec l- 34 fe* et ct; I

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5