Provinciaal nieuws RECHTSZAKEN BEURSO VERZICHT Voetstappen op de trap TERN F IJZEN AARDENBURG BIERVLIET. HULST OOSTBURG NEDERLANDS KOFFIEPLANTJE WERD STAMMOEDER VAN FRANSE CULTUREN DE CHINESE TROEPEN CONCENTRATIES OOST-NIEUW-GUINEA EN DE LANDINGEN KLM EENMAAL PER WEEK NAAR ZUID-AMERIKA DRIE DODEN DOORDAT OVERWEG- WACHTER NIET OP ZIJN POST WAS MOORD IN MEXICO DE AANWEZIGHEID VAN AMERIKAANSE TROEPEN IN THAILAND Hero hóórl er bij! 0^ MacMillan nam geen risico BOMAANSLAGEN IN GUATEMALA MiULO-EXAMENS Bij de maandag te Goes gehou den Mulo-examens slaagden voor ■het B-diploma, tevens voor het Middenstandsdiploma, de dames J. P. Gossije te Oostburg en C. A. Versluijs te Nieuwvliet. Bij het gisteren te Goes gehou den M. U. L. O-examen slaagden voor het diploma A (met wis kunde) Miep Dierikx te Bier vliet en Wies Elve, Wim Koster en Maarten Penne te Terneuzen, allen leerlingen van de Openbare U. L. O.-school alhier. Reis vereniging „Vlieg Uil" naar Duitsland, Een groep dames van de Ter- neuzense Reisvereniging „Vlieg Uit" maakte onder leiding van mevr. Verlinde Maandap- een tweedaagse reis naar Duitsland. Het gezelschap vertrok 's mor gens om half zes uit Terneuzen. De stad Namen in België was de eerste pleisterplaats, waar de koffie werd gebruikt. Te Blan- kenheim was een pauze gepland om de lunch te gebruiken. Om vijf uur kwam het gezelschap in Königswinter aan. Na om 6 uur te hebben gedi neerd, gingen de dames met het daarvoor bestemde treintje een bezoek brengen aan de Drachen- fels om te genieten van het ver gezicht op de Rijn en omgeving. De avond werd verder doorge bracht met het bezoeken van Kö nigswinter en het wandelen langs de Rijnoever. De tweede dag vertrok men 's morgens om 8 uur naar Bonn en vandaar naar Keulen, waar de lunchpakketten werden aange sproken en de dames gedurende een paar uren heel gezellig kon den winkelen. De reis ging ver der naar Aken waar eveneens een poosje werd vertoefd. In Maastricht wachtte om 5 uur het diner en daarna ging het op huis aan, na nog even in Mechelen te hebben gepauseerd. Terneuzen werd om 12 uur des nachts bereikt. Namens alle dames dankte mevr. De BockDoorns de reis- leidster voor dit uitstekend ge organiseerd uitstapje. Afscheid Burgemeester. 'Tijdens een buitengewone ver gadering van de gemeenteraad van Aardenburg werd afscheid genomen van burgemeester J. M. A. C. van Dongen en zijn gezin. De wnd. burgemeester A. I. Catsman deelde op deze verga dering mee, dat de raad besloten had burgemeester Van Dongen te benoemen tot ere-burger van de gemeente en hij overhandig de hem, de daarbij behorende oorkonde. Uitvoerig ging hij in ■op de grote verdienste die de heer Van Dongen voor de ge>- meente had. Aan mevrouw Van Dongen bood hij een mand bloemen aan. Hierna voerden nog het woord de raadsleden J. Paridaen, J. J. Rosseel en mevr. E. van den Broeckede Man. De laatste Vees o.m. op de grote verdraag zaamheid, die het beleid van de heer Van Dongen had geken merkt. De heer J. Paridaen, gemeente secretaris, sprak namens alle leden van het gemeenteperso- neel. Na afloop van de buitenge wone zitting werd de leiding overgedragen aan het comité dat zich met het afscheid had belast. Eerste spreker was bier de wnd. wethouder de heer E. Lansu. Hij bood een chèque en een bedrag in contanten aan met de opmerking er bij. dat de be dragen bestemd waren voor de inrichting van de woning die de heer Van Dongen in Aardenburg gaat bouwen. Gesproken werd nog door pas toor J. Dierkx, door ds. J. de Vries. Gereformeerd predikant en C. van Bellegem, namens de vlassers. Laatstgenoemde bood hierbij een enveloppe met inhoud aan. Verder voerden het woord ad judant A. Punt van de Rijkspoli tie. burgemeester A. P. Kostense uit Biervliet namens B„ S. en O., R. Martinet uit St. Jansteen na mens de Verenigde Vlassers in Zeeuws-Vlaanderen, W. Pols uit Rotterdam als vertegenwoordi ger van de Reders- en Schippers vereniging „Sint Nicolaas", waar van de heer Van Dongen voor zitter is sedert 1959, mr. Elshout voor de Ned. Particuliere Rijn vaartcentrale, dr. Kroes voor de Ned. Particuliere Binnenvaart. Van beide laatstgenoemde instel lingen is de heer Van Dongen commissaris. Bij zijn beantwoording zeide de heer Van Dongen enigszins ver wonderd te zijn over dit harte lijke afscheid. Hij meende in de jaren dat hij in Aardenburg had gewerkt niets anders te hebben gedaan dan zijn plicht als eerste burger en hij was verheugd dat dit bij de bevolking had aange slagen. Tweede Zebra-Sportdag. Onder gunstige weersomstan digheden en een gezellige drukte werd op het fraai gelegen ge meentelijk sportterrein de 2e Zebra-sportdag gehouden. 19 af delingen van de RKJB en RKBJB met ruim 200 leden uit West-Bra- Brabant, Oost- en West Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland na men hieraan deel. Om drie uur 's middags opende begonnen met jureren, wat geen gemakkelijke taak bleek te zijn. Om drie uur 's middags opende burgemeester Kostense deze sportdag, waarna een aanvang werd gemaakt met de massa de monstraties van de knotsoefe ning, ritmische oefening, volks dans, pyramidebouw, touwtrek ken enz. Ook de finales van de diverse atletieknummers werden in het middagprogramma opge nomen. De meisjes van de afde ling Lamswaarde showden bij deze gelegenheid het sportuni- form (korte rokjes met sp-ort- broekje in dezelfde kleur en wit te blouse), zoals het de komende jaren door iedere afdeling van de RKBJB gedragen zal worden. Na de prijsuitreiking door burge meester Kostense sprak de kringvoorzitter van de RKJB, de heer R. Calon, nog enkele woor den van dank en wenste ieder een nog een gezellige avond toe. De uitslagen waren: Algemeen klassement R. K.- Bcerinnen,jeugdbond marche- knotsoefening, ritmische oefe ning, volksdans): 1. Biervliet 203 pnt; 2. Graauw 201 pnt; 3. Koe wacht. Volksdansen: 1. Lamswaarde 80 pnt; 2. Koewacht 79 pnt. Hoogspringen: 1. Rita de Dob- bel-aere, Biervliet, 1.35 m; 2. Tiny de Nijs, Nieuw-Namen, 1.35 m; 3. Lima Patijn, Biervliet, 1.35 m; 4. Els de Winne, Biervliet, 1.30 m. Verspringen: 1. Els de Winne, Biervliet, 4.10 m; 2. Rita de Dob- belaere, Biervliet, 4 m; 3. José van Rattingen, Biervliet, 3.90 m; 4. Lima Patijn, Biervliet, 3.90 m. 80 meter: 1. M. Cockuyt, Koe wacht, 12 sec.; 2. H. Staelens, Eede, 12.2 sec.; 3. J. van Rattin gen. Biervliet, 12.2 sec. Estafette: 1. 's-Heerenhoek, 38,4 sec.; 2. Nieuw-Namen, 39.3 sec.; 3. Biervliet, 39.4 sec. Algm. klassement R.K.J.B.: 1. Nieuw-Namen, 876% pnt; 2. Ze- venb. Hoek 868 pnt en 3. Halste ren, 831% pnt. Muziekoefening: 1. Halsteren; 2. Zevenb. Hoek en 3. Lepelstraat. Touwtrekken; 1. Lepelstraat; 2. Lamswaarde. Estafette: 1. Nieuw-Namen; 2. Zevenb. Hoek en 3. Lamswaarde. Pyramidebouw: 1. Nieuw-Na men; 2. Halsteren en 3. Lepel straat. 1500 meter: 1. A. Cavelaars, Zevenb. Hoek; 2. J. Schrauwen, Zevenb. Hoek en 3. R. Boonman, 's-Heerenhoek. 800 meter: 1. J. Schrauwen, Ze venb. Hoek; 2. A. van 't Westein- de, 's-Heerenhoek en 3. C. van der Heijden. Standdaarbuiten. 100 meter: 1. A. van 't West einde, 's-Heerenhoek en 2. G- Vael, St. Jansteen. Kogelstoten: 1. P. Uytdew'illi- gen. Lepelstraat, 10.55 m; 2. Th. Uytdewilligen, Lepelstraat, 10.33 m en 3. G. Vael, St. Jansteen, 9.76 m. Hoogspringen: 1. C. Santber gen, Zevenbergen, 1,70 m; 2. J. d'Haens, Nieuw-Namen, 1,70 m en 3. E. van Darame, Graauw, 1,55 m. Verspringen; 1. G. Vael, St. Jansteen, 5,62 m; 2. P. de Decke- re, Nieuw-Namen, 5,55 m en 3. A. Kavelaars, Zevenb. Hoek, 5.50 m. Hink-stap-sprong: 1. C. van Santbergen, Zevenbergen, 12.45 m en 2. P. de Deckere, Nieuw- Namen, 11,90 m. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. vrij dag des avonds te half acht te houden vergadering voor de ge meenteraad komen o.m. de Vol gende punten voor: Voorstel met betrekking tot het laten beklimmen van de kerktoren. Voorstel tot van toepassing- verklaren der winkelsluitings- verordening 1954. Voorstel tot wijziging der win kelsluitingsverordening 1954 (kappers Steensedijk). Voorstel tot wijziging der va kantieregeling voor slagerswin kels. Voorstel tot wijziging der Alge mene Politieverordening (speel automaten) Voorstel inzake de verkoop van groenten en fruit. Voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst in Zeeuws-Vlaanderen. Voorstel tot wijziging van een besluit tot verkoop van grond aan de N. V. P. Z. E. M. Voorstel tot aankoop van gron den in de Dullaertpolder en aan de Hoge Weg. Voorstel i.v.m. pachtvrij maken en verpachting van grond. Voorstel tot beschikbaarstel ling van gelden ex art. 72 der L. O.-wet 1920 t.b.v. de R. K. Jongensschool St. Clemens voor bijz. u.l.o. Voorstel ex art. 101-bis, 4e lid, der L. O.-wet 1920 t.a.v. de R. K. Jongensschool St. Clemens voor bijz. u.l.o. over 1961. Voorstel ex art. 101-bis, 4e lid, der L. O.-wet 1920 t.a.v. de R. K. Meisjesschool voor bijz. u.l.o. over 1961. Voorstel tot verdeling van de subsidies aan de jeugdverenigin-, gen over 1961. Voorstel tot goedkeuring van de 3e wijziging van de begroting van de gem. Instelling voor Maatschappelijk Werk voor 1961. Voorstel tot vaststelling van: a. de 3e wijziging der begroting 1961 v.h. gem. gasbedrijf; b. de le wijziging der begroting 1961 v.h. gem. woningbedrijf; c. de 32e en 33e wijziging der gemeentebegroting 1961. Voorstel tot vaststelling der 11e en 12e wijziging der gemeente begroting 1962. Daarna besloten zitting. Uitslag zaai wedstrijd. In hotel Mabesoone te Oost burg had de prijsuitreiking plaats van de zaaiwedstrijd uitge schreven door de vereniging van oud-leerlingen der R. M. L. S. Er werd gezaaid in twee cate- goriën n.l. met trekkers en paar- dentractie. Met paarden: 1. P. Temmer man te Hoofdplaat; 2. A. van Vooren te IJzendijke; 3. L. Haers te Hoofdplaat; 4. Fr. Thomaes te Hoofdplaat. Met trekkers: 1. A. v. d. Kerk- h-ove te Groede; 2. J. de Hulster te Oostburg; 3. Adr. Luteijn te Groede; 4. P. Leenhouts te Zuid- zande; 5. Walter de Meijer te IJzendijke; 6. J. Kools te Zuid- zande; 7. Benny Thomaes te Hoofdplaat; 8. Tonny Thomaes te Hoofdplaat; 9. B. de Zwart te Oostburg; 10. Reg. Thomaes te IJzendijke. De jury bestond uit de heren J. van Hoeve, Cor Salomé en W. de Bruijne. Dit jaar is het 250 jaar ge leden, dat de zonnekoning Lode- wijk XIV een koffieplant ten geschenke kreeg van de Amster damse Hortus Botanicus. Een plant, die een nakomeling was van een k.offieboom, die tegen het einde van de 17de eeuw naar Amsterdam werd overgebracht waar deze zich prachtig begon te ontwikkelen en te vermenig vuldigen. De koffieplant, eenmaal in Parijs beland, maakte het tot grote vreugde van de Fransen opperbest. Frankrijk had zich namelijk inmiddels ontwikkeld tot de belangrijkste koffiever- bruiker van het Europese vaste land, zodat het begrijpelijk was, dat men zich onder dergelijke omstandigheden met energie op de eigen koffieproduktie begon te werpen. Reeds in 1720 begon men de nakomelingen van de Nederlandse schenking in Mar tinique en later ook elders in Midden-Amerika in cultuur te brengen. En dit met zö-veel succes, dat Frankrijk reeds in 1740 met ziin koloniën in Midden-Amerika de grootste koffieproducent ter wereld was geworden. Zo is ten slotte een kleine koffieplant uit Amsterdam de stammoeder van miljarden andere koffiebomen over de gehele wereld geworden. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, heeft dinsdag op een persconfe rentie gezegd, dat dé Chinese troepenconcentraties in de kust provincie Foekien van verdedi gende aard schijnen te zijn. Het is niet duidelijk hoe groot de mi litaire maatregelen zijn en of deze al of niet een gevolg zijn van de economische moeilijk heden in China. Lincoln White zei dat tegelijkertijd een hevige campagne tegen de Verenigde Staten gevoerd wordt. Er zijn geen aanwijzingen dat de Chinese nationalisten een in vasie overwegen. De bestuurder van Papoea en Australisch Nieuw-Guinea, sir Donald Leiand, heeft er dinsdag bij de bevolking op aangedron gen niet in paniek te komen door de gebeurtenissen in het Nederlandse deel van Nieuw- Guinea. „Er bestaat in het ge heel geen reden voor een gevoel van onveiligheid onder de men sen in dit gebied", zei hij in een verklaring voor de bevolking van het oostelijk deel van het eiland. Lelands verklaring is bedoeld als antwoord op een resolutie van de stedelijke raad van Port Moresby, waarin er bij het be stuur op wordt aangedrongen de verdediging te versterken. De resolutie, die maandagavond werd aangenomen, houdt het verzoek in het aantal plaatse lijke militairen die door de Australiërs worden opgeleid, te vergroten en Australische lucht en vlooteenheden te zenden. In de resolutie wordt op deze maat regelen aangedrongen „met het oog op nieuwe daden van agres sie van Indonesië tegen West Nieuw-Guinea en wel in het bij zonder met het oog op het feit dat er niet ver van de grens met Papoea Indonesische parachu tisten zijn neergelaten". Leiand zei in zijn verklaring ernstig bezwaar te maken tegen de gevoelens van onveiligheid die uit de resolutie spreken. In plaats van twee retourvluch ten per week met DC-7C toestel len gaat de K.L.M. met ingang van 4 juli a.s. één wekelijkse retourvlucht op haar route naar Zuid-Amerika uitvoeren; maar nu met de snellere DC-8 machine. De reisduur zal daarmee circa 24 uur in beslag nemen, hetgeen een tijdwinst inhoudt van ruim 11 uur. De route is vrijwel dezelf de gebleven, met een kleine uit zondering: In Brazilië zal de K.L.M. alleen nog landen in Rio de Janeiro en niet meer zoals vroeger ook in Recife en Sao Paulo. Op een spoorwegovergang te Wichelen, in de lijn GentDen- dermonde, zijn zondagnacht drie mensen om het leven gekomen doordat de overwegwachter zijn post had verlaten om naar de W. C. te gaan. De 23-jarige overwegwachter, die onmiddellijk na het ongeluk is aangehouden, heeft verklaard dat hij onwel was geworden op het ogenblik dat hij de spoor bomen had moeten sluiten voor een trein uit Dendermonde. Hij was op de W. C. toen de trein de overweg passeerde tegelijk met een auto met drie inzittenden. De auto werd 300 meter meege sleurd. Twee inzittenden werden uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De derde, de chauf feur, werd later dood in de brok stukken van de auto aangetrof fen. Een boer in het noorden van Mexico heeft zijn vrouw en haar zes kinderen uit een eerder huwelijk met een mes vermoord. Twee houthakkers die op weg waren naar een dorp bij de Rio Bravo, vonden de lijken van een vrouw en een jongeman. Later bleken er in die omgeving nog vijf lijken van kinderen te lig gen, waaronder dat van een meisje van drie jaar. Men neemt aan dat de dader naar de Verenigde Staten: is uit geweken. ZWARE STRAFFEN GEKIST VOOR POGING TOT VERGIFTIGING Dé officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank! te Almelo, mi. C. H. Nuis, heeft dinsdag tegen de 49-jarige grondwerker G. E. J. uit Hen gelo drie en een half jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist en legen de 39-jarige mevrouw B., eveneens uit Hengelo, een jaar gevangenisstraf met aftrek en opneming in een psychiatri sche inrichting, conform het ad vies van een deskundige. Zij stonden terecht op be schuldiging te hebben gepoogd de echtgenoot van mevrouw B., bij wie de grondwerker in de kost was, met vergif van het leven te beroven. De poging mis lukte doordat de heer B. direct bemerkte dat zijn brood een vreemde smaak had. Beide gedachten werden door de rechtbank verminderd toe rekeningsvatbaar geacht, hoe wel J. in veel geringere mate dan de vrouw. Ter zitting kwam aan het licht, dat de vrouw had gehan deld onder druk van de kost ganger, die telkens dreigde zich van het leven te zullen beroven als de man niet van het toneel verdween. Hij kocht rattekruid om zijn woorden eventueel waar te maken, doch de vrouw stem de er toen ln toe het vergif op het brood van haar man te smeren. Tevoren had ze reeds tegen een buurvrouw gezegd „Ik beroof mijn man van het leven, want zo kan het niet lan ger". De vrouw was radeloos door de spanning, zat hele nach ten op en kon niet meer nor maal denken, zo verklaarde ze. -itMne De rechtse vice-premier van Laos, general F'hoemi Nosavan, heeft dinsdag gezegd, dat de ver oordeling van de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Thailand, die zondag werd be kendgemaakt, niet namens de nieuwe coalitieregering is uitge sproken. Volgens generaal Nosavan heeft de linkse minister van Voorlichting in de coalitierege ring, 1-moemi Vong Citsjit, die de veroordeling uitsprak, op eigen initiatief gehandeld. Genieten van vrijheid, in vakantie en weekends. Daar hoort Hero bij! Die verrukkelijke zonnige zo merse dranken met het unieke fruitaromaen de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat Hero vèruit favoriet is. Hero verhoogt de zomerse genoegens ver frissend, verkwikkend! Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit. °Wïoe»lU«|£ helemaal üw smaak VAST VOOR INTERNATIONALS Het Damrak heeft gistermid dag bij de opening een vaste tot zeer vaste stemming te zien ge geven voor de internationale waarden onder leiding van de Philipsaandelen. In deze hoek werd opnieuw druk gehandeld, terwijl het zakenvolume in de overige hoofdfondsen binnen nauwe grenzen bleef. Na 'n ope ning op 595, tegen maandag als slotkoers 584, steeg de koers voor de Philipsaandelen tot 598. De vraag in deze hoek kwam hoofd zakelijk van lokale, zijde. Ook voor Amerikaanse rekening wer den de stukken uit de markt ge nomen, terwijl dekkingsaanko pen tot de zeer vaste stemming hebben bijgedragen. Enig aan bod. in verband met de storting voor de Philipsaandelen, welke heden plaats vindt, werd grif op genomen. AKU verbeterde vijf punten tot 333. Unilever liep op van 130 tot ƒ130,40, tegen een voorgaande slotprijs van 128.50. Kon. Olie verbeterde circa 2,60 tot 125,20. Hoogovens zakten in Op een feest van de Britse con servatieve partij te Luton Hoo, in het graafschap Bedfordshire, lag in een riviertje een hover craft ter bezichtiging. Premier Harold MacMillan, «Be het feest bezocht, maakte van de gelegen heid gebruik, alleen, toen hij van boord kwam nam hij geen risico en liet zich door technici in witte overalls over een smajle balk naar de oever leiden. 39) HOOFDSTUK XIII DE MYSTERIEUZE MAN Een Londens dagblad plaatst boven een bericht de kop „Roger Devlin, the mystery-man" en on middellijk nemen verschillende bladen in Nederland dat over. Voortaan noemt men Roger Dev lin „de Mysterieuze". Zo troosten zich de reporters over een vage teleurstelling die algemeen ge voeld werd, toen de „scheve man", die in de fantasie der mas sa min of meer de verwachtin gen van iets lugubers had opge wekt, zo weinig beantwoordde aan die voorstelling. Roger Dev- lins sympathieke verschijning, zijn openhartigheid, zijn nuchte re verklaring, verrassen en stel len teleur. Maar iemand verge lijkt ze ergens insinuerend met de wonderlijke innemendheid, die sommige beruchte misdadigers is eigen geweest. En na de eerste ontgoocheling worden de felle schijnwerpers der belangstelling van publiek en pers gericht op de nieuwe acteur in het drama en dat licht kleurt zijn beeld naar eigen fantasie. Roger Dev lin, de Mysterieuze, krijgt voor ieder de gestalte die men wenst te zien en voor velen is dat die Door - WILLY CORSAR1 van een geraffineerde misdadi ger, wiens bedrieglijk sympa thieke uiterlijk en manieren wreedheid en moordzucht verber gen. Het blijft echter een feit, dat Roger Devlin ook op de politie een betrouwbare en sympathieke indruk maakt. Zijn verklaring, die hij ettelijke malen herhalen moet, blijft altijd gelijkluidend. Hij vertelt, dat hij als jongen van vijftien jaar wegliep van huis. Zijn vader bekleedde een eenvoudige betrekking. Roger snakte naar avonturen, naar een leven van kleur en emoties. Het medelijden dat zijn gebrek soms opwekte, kwetste hem en dreef hem aan, al zijn gaven zowel mo gelijk te ontwikkelen en te be nutten. Hij was een uitmuntende leerling op school. Ht| werd een hardnekkig vechter in de levens strijd. En hij wint de strijd. Ge brekkig en zonder geld trekt hij de wereld in, komt na veel avon turen in Engels-Indië en werkt zich daar op. Twintig jaar nadat hij wegging van huis keert hij te rug naar Engeland, gedreven door heimwee. Zijn ouders zijn sinds lang overleden, zijn broer Charles, met wie hij een tijdlang nog correspondeerde, kwam om door een ongeluk. Maar het va derland trekt hem, hij zoekt er herinneringen. Hij brengt een klein fortuin mee en begint eigen zaken,. Dat is een jaar eer de tra gedie van Berkenhof begint. Za ken brengen Devlin naar Am sterdam. Door toeval hoort hij daar, dat sir John Judge in wer- gelijkheid Jan Rechter heet. Dat wekt herinneringen in hem op. Zijn broer was zeer bevriend met een jongeman uit Nederland van die naam. Devlin informeert en hoort dat John Judge op dat ogenblik zijn landgoed in Neder land bewoont. Hij telefoneert, krijgt hem met enige moeite aan de telefoon en vraagt, of sir John Judge zich Charles Devlin nog herinnert. Dat is inderdaad het geval en het gesprek eindigt er mee, dat Judge hem uitnodigt naar Berkenhof te komen om met hem over zijn broer te pra ten. Het is de tiende augustus, tegen twaalf uur, dat Judge hem verwacht. Devlin neemt een trein, die omstreeks half twaalf aankomt. Kwart voor twaalf bereikt hij Berkenhof. Maar tot zijn verba zing wordt hij er kortweg afge wezen door een huisknecht. Om zich begrijpelijker te maken sprak hij Duits met de man, maar zon der resultaat. Roger Devlin heeft teveel doorgemaakt, zich door te veel dingen geworsteld en soms geslagen, dan dat hij zich zo'n behandeling kalmweg zou laten welgevallen. Hij loopt om het huis heen. ziet een achter-ingang en staat op het punt binnen te gaan, vastbesloten Judge te ver tellen wat hij denkt van zijn on heuse behandeling, als hij een hond heftig hoort blaffen. Dan valt zijn blik op een balkon van de eerste verdieping, op de ge opende balkondeuren. Hij is naar boven geklommen eer hij het zelf weet. Zijn regenjas trok hij uit ervoor. Eerlijk erken.t hij, wel eens meer al te impulsief te heb ben gehandeld. Hij komt in een slaapvertrek, opent aarzelend dé deur, staat in een gang. En juist als hij besluit terug te keren komt uit een ander vertrek een jongmeisje. Hij wil een trap op gaan, maar als hij op een der on derste treden staat hoort hij, dat zij iets tegen hem zegt. wat hij niet verstaat daar hij geen Ne derlands kent. Tot zijn geluk is het donker en ze wacht niet op antwoord, maar buigt zich over de trapleuning, blijkbaar luiste rend naar rumoer beneden en gaat dan de trap af zonder meer naar hem te kijken. Dit kleine incident doet hem inzien, hoe dwaas en gevaarlijk hij heeft gehandeld in zijn ge krenktheid. Hij verlaat het huis, zoals hij er in is binnengedron gen. In Amsterdam wikkelt hij zijn zaken af. Hij vermoedt niets van wat gebeurd is op Berken hof. tot hij een Engelse krant in handen krijgt met een necrologie van sir John Judge. Nog houdt hij het dan voor een ongeluk of zelfmoord. Tot zijn hotelier, wat verlegen, hem aanspreekt, hem artikelen vertaalt waarin ver teld wordt van de geheimzinnige „scheve man" in Engeland. Dan beseft hij, onwillens een rol te hebben gespeeld, die wellicht de politie op een dwaalspoor zal brengen. Hij aarzelt nog even. Het is niet aangenaam, zich te mengen in iets dergelijks, boven al in een vreemd land en hij vreest, dat men hem niet goed verstaan zal. (Wordt vervolgd) tot 544, na een opening op 551, doch herstelden zich daarna tot 548. De slotkoers van maandag was 541%. Wall Street gaf maandag in het laatste beursuur een Hink koersherstel te zien op het forse verlies eerder op de uag. Van de Nederlandse hoofdfonclsen lag Philips op de Newyorkse beurs zeer vast in de markt met een koerswinst van een dollar. Dit was het waarop Amsterdam lange tijd heeft gewacht. Immers het is de laatste weken steeds Amerika geweest, dat met verko pen van claims en aandelen Phi lips in Amsterdam forse koers dalingen voor dit fonds teweeg heeft gebracht. Nu men aldaar maandag vast gestemd was voor de Philipsaandelen, putte het Damrak hieruit gisteren de moed om de zeer vaste stemming van maandag, voor dit fonds verder voort te zetten. Maandag nabeurs (daalde de koers voor de Philips aandelen, als gevolg van de flau we stemming in Wall Street, van ,584 tot 557. Toen op de Newyork se beurs tegen het slot een krach tig koersherstel plaatsvond, steeg Philips in Amsterdam weer tot 580. Een grillig koersverloop dus. Gistermorgen zat de stem ming er voor de elektro-aandelen zeer goed in, waardoor een hoog ste koers werd bereikt van 598. Op dit hoge niveau zette de offi ciële beurs in. Gedurende de ver dere beursduur kwam er in de openingskoersen niet veel veran dering meer. De internationale waarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. Van de leidende cultures wer den certificaten Delj twee gul den hoger op 126,,geadvi seerd. De scheepvaartwaarden konden geringe koerswinsten boeken in een zeer stille markt. De Staatsfondsenmarkt was door- elkaar zeer vast als gevolg van vraag in een dunne markt. De nieuwste 4% procent lening Ne derlandse Antillen werd een procent hoger op 99% gead- seerd. Het verlies van de K.L.M. in het eerste kwartaal 1962 ad 40,4 min 18,0 min in het eer ste kwartaal 1961 werd ter beurze voor kennisgeving aange nomen en was niet van invloed op de koers van de aandelen van deze maatschappij. Beursindices 22/6 25/6 26/6 421.8 420.4 427.4 340.8 302.1 303.3 136.8 134.1 135.2 222.5 220.6 223.7 134.0 132.5 133.1 317.6 315.7 319.T Int. eonc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen Nabeurskoers&n AKU: C33av2) Kon Olie: 124.50—125.50 slot 124.90 (125.30) Philips588595 gl slot 593 (595) Unilever: 128.00—129,50 slot 128.00 (130.40) Hoogovens54712 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.06—10.16, Ca nadese dollar 3.283.33, Ameri kaanse dollar 3.56' 23.60'A, Bel gische frank (100) 7.19' 27.241 Franse frank (100) 73.1073.60, Duitse mark (100 89.7090.20, Zweedse kroon (100 69.50 - 70.50, Zwitserse frank (100) 83.25—83.75, Deense kroon (100) 51.8052.80. Noorse kroon (100) 50.1051.10, Oostenrijkse schil ling (100) 13.95—14.05, Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25. Portu gese escudo (100) 12.55—12.70, Spaanse peseta (100, gr, coup.) 5.95—6.10. Op diverse plaatsen in de stad Guatemala zijn maandagavond tien bommen ontploft. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Verscheidene verdachten zijn aangehouden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2