de BUCK Voor 165,- RADIO EN TELEVISIE De situatie in het gebied van Merauke De uittocht uit Aigerië Nederland wil Veiligheidsraad inlichten over Indonesische landingen MacMiilan over kernwapens Wijziging in Belgische regering Verklaring van Soebandrio WOENSDAG 27 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5634 EERSTE BLAD. BIJZONDERE ZITTING VAN DE MINISTERRAAD HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER 7.0N- ca MAANSTANDEN NOODWEER BOVEN TURKIJE KONINGIN INSTALLEERDE BESTUUR „ZILVEREN JEUGDCENTRA" Dr. VAN ROIJEN BEZOCHT AVERELL HARRIMAN Radio de Koelt Wijziging omzetbelasting door Eerste Kamer aanvaard DE INDIËRS IN MOZAMBIQUE HET „SOFTENON'-DRAMA DE MOEILIJKHEDEN MET DE BRITSE MILITAIREN IN DE BONDSREPUBLIEK PREMIER MENZIES VEROORDEELT INDONESISCHE LANDINGEN SPAANSE STUDENTEN STAAN TERECHT t;, -i- -Hl 5j| Koopt U deze PHILISHAVE scheerlioofden met verende in de Speciaalzaak Voor SERVICE en KYVAIJTEIT Noordstraat 84-86 Terneuzen Telefoon 2573 ALBUMS VAN DE SANDE Noordstraat - Terneuzen WOENSDAG 27 JUNI IILVERSUM I: 7.00 Nws: i Gymn.; 7.20 Socialistisch jdlied; 7.23 Lichte ochtend-1 nken (gr.); 8.00 Nws en so-l istisch strijdlied; 8.18 Itali-I ise muziek (gr.); 8.30 Ver- ;rswenken; 8.35 Muzikale itendpost (gr.); 8.55 Kook-I atje; 9.00 Ochtendgymn. v. d. I uw; 9.10 Belgische orkest-1 ziek; 10.00 Schoolradio; 10.201 >r de vrouw; 11.00 Salonork.l zangsolist; 11.30 Mariniers-! 'el; 12.00 Pianoduo; 12.301 ded. t.b.v. land- en tuinbouw, 3 Voor het platteland; 12.331 nmondorgelspel13.00 Nws:| 5 Licht ensemble met zang- st13.45 Gesproken portret; I 0 Klassieke muziek (gr.);| 0 Lezing; 15.10 Voor del 'd; 17.00 Wegwijzer, tips voor! antie- en snipperdagen; 17.5ol ;eringsuitzending; 18.00 Nwsl comm.; 18.20 Actualiteiten;! O Toerisme; 19.00 Voor del deren; 19.10 Jazzmuz.; 19.301 3r de jeugd; 20.00 Nws; 20.051 srettemuz. (gr.); 20.35 Weke-I se notities; 20.45 Hoorspel 5 Spaanse operettemuziek;! 0 Sport halverwege; 22.30l s; 22.40 Pianorecital; 23.151 zmagazine; 23.55—24.00 Nwsl [ILVERSUM II: 7.00 Nws;| Gewijde muziek; 7.30 Lichte! m.; 7.50 Meditatie: 8.00 Nws;| Gram.; 9.00 Voor de zieken;! Gram.; 9.40 Voor de vrouw;! 0 Pianospel (gr.); 10.15 Mor-| dienst; 10.45 Meisjeskoor enl sten; 11.05 Moderne orkest-1 z.11.55 Gram.; 12.15 Lichte! estmuz. (gr.): 12.30 Meded I land- en tuinbouw; 12.331 vijde liederen; 12.37 Alle dagl kdienst; 13.00 Nws; 13.151 ht ensemble; 13.45 Moderne! estmuziek (gr.); 15.00 Gi-| spel (gr.); 15.15 Vrije tijd...| besteed; 15.30 Klass. kamer-1 z.16.00 Voor de jeugd; 17.201 zmuziek; 17.40 Beursberich-| 17.45 Operamuz. (gr.); 18.001 vijde liederen; 18.30 Lezing;! 5 Gram.' 19.00 Nws en weer-l icht; 19.10 Leger des Heils-I iek (gr.); 19.30 Radiokrant;! 0 Bachfeest in Leipzig; 20.001 ie Messe; 22.30 Nws; 22.40| ndoverdenking; 22.55 Lichte! iek; 23.15 Gevar. gram.;! 524.00 Nws. RUSSEL (VI.): 12.00 Nws;| 3 Lichte gram.; 12.30 Weer-| cht; 12.35 Vioolmuziek; 12.501 rskroniek; 13.00 Nieuws enl rbericht; 13.15 Kamerrauz.I 0 Lichte gevar. gram.; 15.00 nermuziek; 15.40 Pianoreci- voor de jeugd; 16.00 Beurs- chten; 16.06 Engelse les;| 1 Amus. muz.; 17.00 Nws; 5 Amus. muz.17.50 Boekbe- king; 18.00 Walsmuziek;! 1) Lekenmoraal en filosofie; Voor de soldaten; 18.451 nment. bij Tour de France; 9 Nws; 19.40 Lichte orkest- iek19.50 Herinneringen aan I 20.00 Chansons; 20.301 lie schoolzangwedstrijd in I pauze: De zeven kunsten); Nws; 22.15 Italiaanse mu- 22.55 Nieuws; 23.00—23.151 de zeelieden. Televisieprogramma's. ED. T V.17.00 Voor de kin-| n; 17.35 Jeugdjourn.; 17.45— Logboek, Bijbelprogr. voor jeugd; 20.00 Journaal en roverzicht20.20 Sportpano- a; 21.00 Klankenoogst uit uren; 21.40 Vrije teugel: 22.30 Vrolijke muzikale iken; ELGIÉ (VI.): 17.00 Voor del d; 19.00 T.V.-feuilleton voor jeugd; 19.25 Filmreportag1' een natuurreservaat in de aanse Alpen; 19.45 Kunst- ïiek; 20.00 Nws; 20.25 He'. neke; 20.30 Eurovisie: ReP- de France; 20.40 Weten-1 ppelijke reportages; 21.401 western; 22.30 Nws. Frankerine nii abonnement: rernou-x-e Directeur-Hoofdredacteur t ran de Sande Redactie-adres: Noordstraal 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: b,— per kwartaal; per maand t 2.- oei week 4b Ct lAis.se nis n *i DE VRIJE ZEEUW Verseliijnt dagelijks Uitgeefster N.v v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per adver tentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij "ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertentie- tot 's namiddags 2 uur. Indien de Indonesische para chutisten die het afgelopen weekeinde aan de zuidkust van Nieuw-Guineia nabij Merauke waren geland, de opdracht had den een verrassende aanval op deze plaats uit te voeren, wordt deze opzet als mislukt be schouwd. De in drie groepen af geworpen parachutisten bevin den zich thans verspreid in een grote boog ten noorden van Me rauke. In een te Hollandia uitgegeven communiqué wordt gezegd dat de Nederlandse strijdkrachten de nodige maatregelen ter beveili ging van Merauke hebben geno men en dat het plaatselijke gar nizoen in de afgelopen dagen aanzienlijk is versterkt. Te Hollandia zijn dinsdag voorts van officiële zijde berich ten tegengesproken als zouden de parachutisten in het gebied van Merauke beschikken over jeeps en artillerie. Deze berichten waren in de wereld gekomen door meldingen over grote para chutes. Deze werden echter ook gebruikt bij de landingen bij Fak-Fak, Teminaboean, Kaima- na en Sorong en dienden tot het afwerpen van voorraden en mu nitie. Het is dinsdag nog niet tot een vuurcontact met de parachutisten in de omgeving van Merauke ge komen. Nederlandse militaire vliegtuigen voeren verkenningen boven het gebied uit, in samen werking met patrouilles te land, om de parachutisten op te spo ren. De terreingesteldheid laat daarbij in beperkte mate het ge bruik van voertuigen toe over enkele uit Merauke leidende „we gen" en daarbuiten, voorzover het terrein na de kortgeleden ge- eindigde regentijd althans niet meer onder water staat. Ook vanuit de lucht zijn de parachu tisten nog niet bestookt; daar voor zijn hun concentraties te klein. Berichten over Nederland se aanvallen met bommen zijn dan ook in Hollandia formeel tegengesproken. Hoewel de laagvlakte waarin de Indonesiërs zijn geland grote re mogelijkheden biedt voor een open strijd dan de oerwouden van Westelijk Nieuw-Guinea kan ook de actie rondom Merauke tot een langdurige campagne leiden. Het uitgestrekte gebied met naai de kust lopende rivieren die door bossen worden omzoomd, stelt de parachutisten in staat dezelfde taktiek te volgen als bij vorige landingen: contact met Neder landse strijdkrachten trachten ie vermijden en proberen de bevol king op hun hand te krijgen. Deze taak wordt echter zonder gidsen vrijwel onmogelijk geacht omdat zonder een gedegen ken nis van het terrein de oriëntatie uiterst moeilijk is. De aangewe zen gidsen zouden de jagers on der de Indonesische bevolkings groep in en rondom Merauke zijn, die veelal te paard, op het in dit gebied veelvuldig voorko mend wild jagen en het gebied op hun duimpje kennen. Uit de eerste berichten uit Merauke na de landingen blijkt echter dat er onder de plaatselijke bevolking al daar ook een grote neiging bestaat om met de Nederlandse strijdkrachten samen te werken. Behalve Indonesiërs die pro- Indonesische opvattingen heb ben, bevinden zuidkust ook, De ministerraad is gistermid dag om vier uur in bijzondere zitting bijeengekomen. De zitting, die ruim een uur heeft geduurd, was gewijd aan de kwestie Nieuw-Guinea. Er is volgens de R.V.D. geen officiële bekendma king aangaande het resultaat zich er aan de van de besprekingen te verwaeh- die persoonlijke ten. Twaalfduizend vluchtelingen uit Aigerië zijn maandag te Marseille aangekomen, waarvan 8.000 per schip en 4.000 per vlieg tuig. Beide aantallen zijn een record. Van 1 tot 25 juni zijn via de haven van Marseille 80.000 vluchtelingen binnengekomen en via het vliegveld 85.000. WAT AFNEMENDE BUIEN. Op de Oceaan handhaaft zich ten westen van de Britse eilan den een krachtig gebied van hoge luchtdruk waaromheen depres sies via IJsland en Zuid-Scandi- navië naar Noord- en Midden- Europa trekken. Achter een depressie boven Denemarken en Zuid-Zweden om stroomde dinsdag koude en on stabiele lucht met winden uit west tot noordwest ons land bin nen. Randstoringen van het lage drukgebied deden de buiïgheid tijdelijk toenemen, waarbij op sommige plaatsen ook onweer en hagel voorkwam. Voor woensdag lijkt het weer beeld iets gunstiger. Op het naderbij komen van een rug van hoge luchtdruk zal de buiïgheid in de loop van de dag wat wor den onderdrukt en mogen wat meer opklaringen worden ver wacht. Op wat langere termijn bezien komt er weinig verande ring in het huidige weertype en blijft het nog enkele dagen koel en onvast weer. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Koel weer. WOENSDAG 27 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.42 10.17 10.57 11.07 n.m. 10.18 10.43 11.23 11.33 DONDERDAG 28 JUNI v.m. n.m. Breskens 10.56 Terneuzen 11.31 11-54 Hansweert 0.11 12.34 Walsoorden 0.21 12.44 ZON MAAN op onder op onder Juni 27 4.21 21.04 1.51 15.48 28 4.22 21.04 2.18 17.04 29 4.22 21.04 2.49 18.18 30 4.23 21.04 3.25 19.27 Uit Oran wordt gemeld dat elke Europeaan thans voorbe reidingen schijnt te treffen voor zijn vertrek r ar Frankrijk. In bijna alie straten zag men men sen hun bezittingen in bestei er. vrachtauto's dragen. De brandweer in Oran heeft dinsdagochtend de brana in de olietanKs onder contróle ge kregen. De autoriteiten van Oran heb ben vliegveld en haven van de stad tijdelijk gesloten, daar er thans reeds ongeveer 8.000 men sen op een gelegenheid wach ten om het land te kunnen ver laten. Burgerlijke en militaire ge zagsdragers in Oran hebben in een bekendmaking gezegd dat er ook na de volksstemming in Aigerië, op 1 juli a.s. gelegen heid zal bestaan om het land te verlaten en dat ook na die da tum Franse militaire eenheden in Oran zullen blijven. Van officiële znde is medege deeld dat reeds ongeveer 145.000 personen via Oran naar Frank- njk zijn vertrokken. Bijna de heift hiervan vertrok in de afge lopen twintig dagen. Velen wa ren afkomstig uit andere plaat sen. In het zestien verdiepingen hoge regeringsgebouw in Oran heeft zich dinsdag een ontplof fing voorgedaan, waardoor alle telefoonverbindingen werden verbroken. Een functionaris van het Franse ministerie voor uit Ai gerië terugkerenden heeft dins dag medegedeeld dat tussen 1 en 25 juni meer dan 183.000 Alge rijnse uitgewekenen, voor het grootste gedeelte bestaande uit Europese vrouwen, kinderen en oude mannen, per boot en vlieg tuig in Frankrijk zijn aangeko men. Dagelijks vertrekken 70 lijn- vliegtuigen met passagiers uit Algiers en Oran naar Marseille, Toulouse, Bordeaux, Parijs en Montpellier. Vele vissers ver voeren hun gezinsle.den in hun eigen vaartuigen naar Marseille. De massale uittocht uit Ai gerië is in april van dit jaar be gonnen. Sindsdien zijn naar schatting meer dan 250.000 Europese uitgewekenen in Frank rijk aangekomen. Oorspronke lijk woonde er een miljoen Europeanen in Aigerië. Het Turkse gebied rond de Egeïrche Zee is zaterdag geteis terd door zware regenval. Vijf tien mensen zouden om het leven zijn gekomen. De schade is groot. Tientallen huizen wer den door het water meegesleurd. Rond duizend stuks vee en een groot deel van de oogst te velde katoen en tabak gingen verloren. redenen hadden om destijds In donesië te verlaten en met vrees de komst van Indonesiërs tege moet zien. In Merauke zelf was de situatie dinsdag niet veranderd. Er heer ste een „rustige stemming" zoals in een officiëel communiqué werd gezegd. De omstandigheden zijn van dien aard dat er „geen aanleiding is gevonden om maat regelen ter verplaatsing van vrouwen en kinderen ten uitvoer te brengen". Inmiddels zullen de voorzorgs maatregelen wel van kracht blij ven om het evacuatie-plan direct te kunnen uitvoeren, indien dit noodzakelijk mocht worden. Dinsdag is te Hollandia ver nomen, dat de mensen die wer ken aan het Koembe-rijstproject zijn teruggeroepen naar Merau ke waar zij voorlopig zijn onder gebracht. Het betreft hier zeven gezinnen. Het project wordt on geveer dertig km ten noordwes ten van Merauke uitgevoerd. Koningin Juliana heeft gister middag op paleis Soestdijk de leden van de commissie van ad vies en het bestuur van de stich ting „Zilveren Jeugdcentra" ge- insialleerd. De naam van de stichting is een vondst van prin ses Irene. Zij bedacht hem vijf minuten vóór de installatieplech tigheid. Koningin Juliana 'dankte de voorlopige commissie van ad vies. waarvan ook haar twee oud ste dochters deel uitmaken, voor de moeite en de toewijding, waar mee zii de piannen voor „Het zilveren schor" en de „Hunne- schans'' heeft voorbereid. Zij dankte ook de Nederlandse jeugd, die het koninklijk geschenk heeft aanvaard in de vorm van zinvolle boeiende manifestaties tijdens de bezoeken van het zilveren bruids paar aan de elf provincies. Ten slotte dankte de Koningin het „jongerenbestuur" (de leden zijn allen onder de veertig jaar), dat de plannen van de „ouderen-com missie" zal uitwerken en de jeugdcentra zal besturen. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft dinsdag de Ameri kaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken voor het Verre Oosten, Everell Harriman, op de hoogte gesteld van de „veront waardiging" van de Nederlandse regering over de jongste landing van Indonesische parachutisten in Westelijk Nieuw-Guinea. Na zijn onderhoud dat 25 minu- ten duurde, zei de ambassadeur tegen journalisten: „Ik heb de heer Harriman ingelicht over de verontwaardiging van de Neder landse regering en onze teleur stelling over het feit, dat toen wij alles gedaan hadden wat in onze macht lag om te bewijzen dat wij de besprekingen wilden hervatten, dit de reactie van de Indonesische regering moest zijn." Dr. Van Roijen zei: „Wij zijn volkomen bereid te onderhande len. Ik hoop dat dit (de parachu tistenlanding) niet bètekent, dat de Indonesische regering minder bereid is." In antwoord op een vraag over een bericht uit Den Haag dat de Nederlandse regering overwoog de kwestie-Nieuw-Guinea aan de Veiligheidsraad voor te leggen, zei ile ambassadeur dat hij dit bericht gezien had, maar dat hij daar geen commentaar op had. Nederland heeft de waar nemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, ver zocht de Veiligheidsraad op de hoogte te stellen van de jongste Indonesische luchtlandingen in Westelijk Nieuw-Guinea. In een desbetreffende brief van de Nederlandse vertegen woordiger bij de V. N„ mr. C. W. A. Schürmann, aan Oe Thant, wordt voorts gezegd, dat de landing van parachutisten in het afgelopen weekeinde bij Merauke „een uiting is van een bewuste politiek van de zijde van Indonesië om aan een ge wapend conflict de voorkeur te geven boven de duidelijke mo gelijkheden voor een vreedzame regeling". Mr. Schürmann vroeg Thant, de brief als een document van de Veiligheidsraad te versprei den. In de brief, die dinsdag is ge publiceerd, wordt meegedeeld, dat naar schatting 100 gewapen de Indonesische parachutisten vanuit drie vliegtuigen op vier verschillende plaatsen bij Me rauke zijn neergelaten. Er zijn aanwijzingen, dat „eveneens aanzienlijke hoeveelheden voor raden en militaire uitrustings stukken zijn afgeworpen", aldus de brief. Voorts wordt gezegd: „De Nederlandse regering heeft met verontwaardiigng kennis geno men van deze nieuwe daad van agressie die door Indonesië ge pleegd is, juist op een tijdstip, dat de vooruitzichten op een hervatting van de besprekingen met Indonesië over de voorstel len van ambassadeur Bunker gunstiger schenen". Noordstraat 102 - Telefoon 811* Terneuze» Staatssecretaris Van den Ber ge verdedigde dinsdagmiddag in de Eerste Kamer het wetsont werp tot wijziging van de omzet belasting. In dit ontwerp wordt het 18-percents-tarief voor een reeks artikelen (o.a. koelkasten) tot het gewone tarief terugge bracht. In de Tweede Kamer werd bij amendement ook het hoge tarief voor autobanden ver laagd. De staatssecretaris vond de heer Pollema (C.H.U.) vrijwel geheel aan zijn zijde. De heer Hooy (K.V.P.i hield een betoog tegen differentiatie in het tarief van de omzetbelasting. De heer Van Hall (Arb.) vond het gedif ferentieerde stelsel juist. De meningen waren verdeeld over een al of niet gedifferen tieerd systeem van omzetbelas tingen bij harmonisering van de belastingstelsels in de E.E.G. Bijval vond de vrijstelling van omzetbelasting voor kooplieden met een kleinere omzet dan 18.000 en verdiensten van nog geen ƒ3000,—. De staatssecretaris wenste geen absolute gelijkheid van be handeling van goederen bij het opleggen van omzetbelasting. Het uitgangspunt „luxe" dient b.v. slecnts voorzichtig gehan teerd te worden. Daarom zijn o.a. particuliere vliegtuigen uit het hoogste tarief gelicht. Dit ter aanmoediging van het vliegen en terwille van het spuit-vliegen voor de landbouw. Sigarettenpapier bleef als „ac cijns-correctie" onder het 18-per- cents-tariei. Daardoor komt dit papier qua belasting op hetzelf de niveau als fabrieksmatig ge maakte sigaretten. Voor andere luxe-artikelen, zoals oesters, loont het hoge tarief eenvoudig niet. De staatssecretaris bestreed de opvatting van de heer Van Hall, dat personenauto's als ge woon gebruiksartikel onder het normale lage tarief zouden moe ten vallen: hij wilde niet mee werken aan een nog groter aan tal auto's op de wegen en nog meer parkeerproblemen. De staatssecretaris van Finan ciën deelde mede, dat het nieuwe tarief op 1 juli zal ingaan. „Ik erken, dat Frankrijk thans tot de kernwapens bezittende mogendheden moet worden ge rekend en dat het waarschijnlijk hiertoe zal blijven behoren", aldus heeft de Britse premier, Harold MacMiilan, dinsdag in het Lagerhuis verklaard. Hij zei dit in antwoord op vragen over het Britse .kernzwaard" en de jongste verklaringen van de Amerikaanse minister van Landsverdediging McNamara over kernbewapening. MacMiilan zei ook: „Voor het ogenblik hebben wij nog een on afhankelijke kernmacht en er bestaan klemmende redenen om haar in deze vorm te handhaven (Hij voegde hieraan toe: „Het staat de Britse regering natuur lijk vrij om zelf te bepalen hoe zij in geval van nood haar kern wapens zal gebruiken. Uit prak tisch oogpunt zijn er evenwel door de regeringen van Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten gezamenlijk plannen opge steld". De voormalige socialistische minister van Landsverdediging Shinwell wilde weten of de Brit se regering, naar aanleiding van Amerikaanse vertogen, van plan is de sterkte van haar met de gebruikelijke bewapening uitge ruste troepen in West-Europa te vergroten. Hij vroeg ook of er plannen hun door de aan het bewind zijn de regering zouden worden gege ven. De leider der socialistische op positie Gaitskell verklaarde dat de Amerikaanse minister van Landsverdediging McNamara een zeer krachtige aanval had gedaan op een onafhankelijk, dus los van het Westerse bondge nootschap, gebruiken van kern wapens. „Wanneer nu de Britse rege ring vrij is om, zoals de premier klaarblijkelijk wil zeggen, haar kernwapens te gebruiken wan neer zij dit zelf noodzakelijk acht, hoe valt dit dan te rijmen met het door McNamara ingenomen standpunt?" aldus Gaitskell. MacMiilan antwoordde: „Ik draag geen verantwoordelijkheid voor hetgeen McNamara moge lijk heeft gezegd." De volledige tekst van de brief van mr. Schürmann aan Oe Thant luidt: „Ik heb de eer u mede te delen dat Indonesië opnieuw is voortgegaan met hetneerlaten van parachutisten op Neder lands Nieuw-Guinea, ditmaal bij Merauke. In de nacht van 23 op 24 juni 1962 werd een aantal gewapende Indonesische para chutisten, naar schatting in to taal hondérd man, vanuit drie vliegtuigen waarschijnlijk van het type Hercules) neergelaten in de omgeving van genoemde, aan de zuidkust van Nieuw- Guinea gelegen, stad. Op vier verschillende plaatsen, die elk op een afstand van ongeveer 25 km van elkaar lagen. Verder zijn er aanwijzingen dat aanziennjke hoeveelheden uitrustingsstukken zijn neerge laten. De Nederlandse strijdkrach ten hebben onverwijld stappen ondernomen ten aanzien van de nauwkeurige localisering en de bestrijding van de Indonesische infiltranten. De Nederlandse regering heeft met verontwaardiging kennis genomen van deze nieuwe daad van agressie die door Indonesië is gepleegd, juist op het tijdstip waarop de vooruitzichten op een hervatting van de bespre kingen met Indonesië over de voorstellen van ambassadeur Bunker gunstiger schenen. Men kan deze daad moeilijk anders noemen dan als een uiting van een bewuste polities van de zijde van Indonesië, waarbij aan een gewapend con flict de voorkeur wordt gegeven boven de duidelijke mogelijk heden die thans aanwezig zijn voor een vreedzame regeling van het geschil onder de leiding van de waarnemend secretaris- eneraal der Verenigde Nmias. Ik zou het op prijs stellen ais u zo vriendelijk zou willen zijn, deze brief als een documem van de Veiligheidsraad te laten cir culeren", aldus de brief van mr. Schürmann. bestonden om te komen tot een te laten" De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban drio, heeft dinsdag tegenover ae pers verklaard, dat „wij, zolang geen vreedzame regeling van net geschil om Nieuw-Guinea is bereikt, zullen voortgaan gueril- lastrijders boven dit gebied neer Navo-kernmacht, waarin het Britse kernzwaard zou opgaan. De Indonesische minister ant woordde hiermee indirect op het MacMiilan antwoordde dat de jongste Nederlandse protest naar uiteindelijke vorm waarin een eventueel Europees verdedigings stelsel zou moeten worden gego ten, door de veranderde omstan digheden zou worden bepaald. Hij voegde hieraan toe: „Ons standpunt wordt door onze bond genoten goed begrepen en aan vaard." In antwoord op andere vragen verklaarde MacMiilan dat de Amerikaanse strijdkrachten in Groot-Brittannië zich aldaar in gevolge een speciale overeen komst bevonden. De soevereini teit over hen berustte evenwel bij de Britse regering. De betrok ken Amerikaanse officieren zou den de aanwijzingen volgen, die De Portugese autoriteiten in Mozambique in Zuid Oost-Afri- ka hebben 12.000 Indiërs in dat Portugese gebied aangezegd dal zij het land moeten verlaten, aldus is dinsdag te Lourenco Marques vernomen. In de Belgische regerings coalitie van Katholieken en so cialisten zijn opnieuw moeilijk heden gerezen. De voornaamste ervan is de benoeming van een de C. V. P.-premier Lefèvre, dat de kwestie hevige opschudding in zijn partij heeft veroorzaakt. „V/ij wensen absoluut alle pun ten te vermijden die een breuk aantal plaatsvervangende be- kunnen veroorzaken, zo zei hij, ctuursleden van het „Nationale Instituut voor Lichamelijke Op voeding en Sport" (NILOS). die het misnoegen van de socialis ten heeft gewekt. Eén der mi nisters van Onderwijs, de C. V. P'er Van Elslande, heeft n.l. 1 maar men mag ons niet plaat sen voor feiten die wij niet kun nen begrijpen noch aanvaar den". Van socialistische zijde is voorts weer de eis van meer radio-zendtijd voor het huma- negen plaatsvervangende be- nistisch verbond gesteld. De so- stuursleden benoemd naar cialisten zeggen dat de C.V.P.'ers het heet allen C. V. P.'ers in de beheersraad van de Bel- zonder zijn socialistische col lega Larock erin te kennen. Collard, de voorzitter van de gische Radio- en Televisieom roep reeds twee jaar weigeren een vroegere toezegging van de socialistische partij, verklaarde J raad gestand te doen om de dinsdag na een onderhoud met [-zendtijd van het verbond van 18 op 26 uur te brengen zodra de financiële mogeiiikheden van het verbond dat mogelijk zou- 1 den maken. De socialisten drin gen hier met te meer klem op aan, aangezien door een her groepering van het tweede pro gram van de gewestelijke zen ders Kortrijk, Gent, Antwer pen en Hasselt) volgens hen de godsdienstige uitzendingen bui ten de Missen op 74 uur zijn ge bracht. In samenhang hiermee is van socialistische zijde ook weer de eis gesteld van een verbetering van de socialistische vertegen- woording in het beheer van de radio- en televisieuitzendingen in het Vlaams. aanleiding van de nieuwe lucht landingen in Nieuw-Guinea. In donesië zal binnenkort officieel het Nederlandse protest beant woorden bij monde van zijn per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. „De Nederlanders houden niet op versterkingen naar Nieuw- Guinea te zenden en doen hun aanvalsoperaties in aantal toe nemen", aldus Soebandrio. „Wij De voorzitter van de raadka mer van de rechtbank te Luik heeft dinsdag twee van de zes verdachten in het „Softenon"- drama, n.l. de vader van de over leden baby en zijn schoonzuster, voorlopig vrijgelaten. Het voor arrest van de moeder, die de misvormde baby de fatale slaap drank zou hebben toegediend, de arts die het middel verstrekt zou hebben, en twee familieleden van de moeder is verlengd. Ongehuwde Britse militairen, die in kazernes in West-Duitsland zijn gelegerd, zullen zich voort aan niet meer zonder pas na middernacht buiten de kazerne mogen bevinden. Zo heeft de staatssecretaris van Oorlog, Pro- fumo. dinsdag in het Lagerhuis verklaard. Deze maatregel is ge nomen naar aanleiding van inci denten tussen Britse militairen en Westduitse burgers. De staatssecretaris zei dat de bevelhebber van het Britse Rijn- leger, generaal sir James Cas- sels, hem had verzekerd, dat de incidenten waren veroorzaakt door „een kleine en onverant woordelijke minderheid van her rieschoppers". Hij wees verzoe ken voor een nader onderzoek naar de incidenten van de hand. kunnen niet werkeloos blijven toezien tegenover een zo oorlogs zuchtige nouding". De mdonesiscne minister van Buitenlandse Zaken verklaarde overigens met nadruk dat Indo nesië altijd bereid is het overleg inzake een vreedzame regeling van het geschil op grondslag van het voorstei-Bunker te hervatten. Minister Soebandrio. die deze verklaring aflegde voor zijn ver- tiek naar Bali voor overleo met president Soekarno, zei voorts dat Indonesië niet schuldig is aan agressie in Nieuw-Guinea. „Het is eens temeer niet Indo nesië dat agressie pleegt maar Nederland, dat ons gebied on rechtmatig en met geweld bezet houdt," zei hij. De Australische premier Ro bert Menzies heeft dinsdag ver klaard, dat de Australische re gering „onmogelijk" kan begrij pen waarom vreedzame onaer- nandelingen over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea moeten worden onderbroken door „militaire agressie". De verklaring van premier Menzies werd uitgegeven na een bijeenkomst van het Australi sche kabinet. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de Indonesische „oorlogsdaad" door het neer laten van parachutisten in het gebied van Merauke „in strijd is met in het openbaar en her haaldelijk tegenover ons afge legde verklaringen, dat Indo nesië zijn terrnoriale aanspra ken op Westelijk Nieuw-Guinea niet met wapengeweld zou doen gelder. Drie Spaanse studenten, die in februari zijn gearresteerd, zijn dinsdag voor een rechtbank in Madrid verschenen. Zij worden beschuldigd van het maken van „socialistische propaganda". De openbare aanklager heeft tegen elk der beschuldigden drie maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000 peseta's geëist. Het vonnis zal aan het einde van de week worden geveld. ■i i -7 ~r s t. s stl ct" eE -ftfl nt

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1