et ANDE Blue Band... smullen om er tegen te kunnen Radio-amateurs zorgden voor zeldzame medicijn 4 miljard voor wegen en bruggen tot 1975 nodig Voetstappen op èe trap Chefarine-4 TL i\ G-oed Philips ,an uw cherpe e 800! ofden dinsdag 26 juni 1962 „radio veronica" in straatsburg westen wil aan schietpartijen in berijn een einde maken Blue Band O.iedere dag wéér! isi nieuw bewind in turkije 4-voudige combinatie inderdaad ued beter! de laotiaanse regering anti-joodse acties in argentinië Gemeente Terneuzen PHILIPS CASSETTE 6220 34 room slagroom DE VRIJE ZEEUW 18e Jaargang Nr S633 ■7 •i- J, i) t S -ja(| iü tl tc De slapeloosheid van Rotter damse radio-amateurs, het snelle optreden van inspecteur J- Blaauw van de Rotterdamse ge meentepolitie bekend uit de moordzaak Marcel Nivard en de rijk gesorteerde apotheek van het Amsterdamse Wilhelmi- nagasthuis hebben het weekeinde waarschijnlijk het leven gered van een jonge Amerikaanse mi litair. Deze lag levensgevaarlijk door radio-actieve stof besmet in een ziekenhuis in Grenoble. Men beschikte daar niet over het enige middel, dat hem kon red den: de zeldzame medicijn „De- gralon". Tientallen radio-amateurs, poli tiemannen en artsen zijn zater dagnacht in de weer geweest om ampullen met deze kostbare stof, gericht tegen leukemie, op te sporen in een der Westeuropese ziekenhuizen. Duitsland had ze niet, evenmin als Frankrijk. Ook België, Engeland en het Ameri kaanse militaire hospitaal in West-Berlijn hadden de ampullen niet in voorraad. Zo werd uitein delijk de Rotterdammer H. Slink (57) het middelpunt van het in ternationale radioverkeer op de voor amateurs gereserveerde 80- meterband. Deze veteraan onder de zendliefhebbers hij begon al in 1919 kwam tenslotte in de vroege ochtenduren met het verlossende bericht, dat Amster dam nog enkele ampullen be schikbaar had. Inspecteur Blaauw, die al uren lang telefonisch contact had ge had met Amerikaanse bases in Frankrijk en Duitsland, zorgde er toen voor, dat de medicijn in recordtijd naar Grenoble werd overgebracht. Een radiowagen van de Amsterdamse politie haalde de ampullen op en bracht ze naar Schiphol. Daar stond een K.L.M.-toestel met bestem ming Parijs gereed. Zondagmor gen om tien over negen werd op Le Bourget geland. Door in schakeling van een helicopter van het Amerikaanse leger was de medicijn tien minuten later al in Grenoble. De internationale oproep ging zaterdagnacht kort na twaalven uit, van de arts dr. Louis Colon ne in Grenoble. Hij had ver twijfeld de hulp ingeroepen van een zijner vrienden, een zendamateur. De S.O.S.-kreet werd opgevangen in België en doorgeseind naar Engeland. Maar ook daar zag men geen enkele mogelijkheid de medicijn te pak ken te krijgen. Duitsland werd ingeschakeld, en vooral een zen der in Wilhelmshaven is in de In Straatsburg is maandag een commissie van de Raad van Europa bijeengekomen om te spreken over de vanuit exterri toriale wateren opererende „pira ten-zenders". De juridische com missie van de raadgevende ver gadering heeft een speciale on dercommissie benoemd om het vraagstuk van het optreden van deze zenders te bespreken. De commissie behandelt het vraag stuk op basis van een rapport, uitgebracht door de internatio nale unie van telecommunieaties en van rapporten, die zijn uitge bracht door de betrokken auto riteiten van de landen, waar deze zenders optreden. In het rapport der internatio nale unie van telecommunieaties wordt o.m. opgemerkt, dat van uit Zweden klachten zijn ontvan gen over storingen in het Zweed se omroepsysteem als gevolg van het optreden van „Veronica". Voorts heeft het station volgens het rapport in zijn uitzendingen neven-effecten, die storend inwer ken op de verbindingen ten be hoeve van de luchtvaart. Het rapport merkt op, dat „Veronica"' thans geen vlag meer voert. Oor spronkelijk voerde het schip de Panamese vlag, maar de registra tie in Panama werd reeds twee jaren geleden ingetrokken. Het rapport maakt melding van nog vier andere schepen, die moei lijkheden veroorzaken in Scandi navië. In de Sont, tussen Dene marken en Zweden, ligt het radioschip „Cheeta" met de vlag van. Honduras in top. -In het noordelijke deel van de Grote Belt ligt de „Cheeta M", van waar af een station werkt, dat zich „Radio Mercur"' noemt. Dit schip voert geen vlag, doch het station beweert in Honduras te zijn ingeschreven. Vóór Stock holm ligt buiten de territoriale wateren de „Magda Maria of Panama'1 onder Panamese vlag. Vanaf dit schip opereert „Radio N'ord". Onder Libanese vlag ligt voorts in de Sont nog de „Nej- mah al Hazz", die gastvrijheid hiedt aan het station „Danmarks commerciële radio". Het Liba nese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft evenwel medege deeld, dat het reeds in oktober 1961 opdracht heeft gegeven aan de consul-generaal in Rotterdam om maatregelen te nemen om een einde te maken aan de ille gale uitzendingen vannf dit schip. volgende uren bijzonder verdien stelijk geweest door onophoude lijk contact te zoeken met indus trieën, ziekenhuizen in West-Ber lijn en het Roergebied. De op roep werd tenslotte zelfs op Oost-Duitsland gericht, maar daarvandaan kwam geen enkele reactie. De heer Slink kwam louter bij toeval om twee uur in de nacht temidden van de cacafonie van gesprekken. Hij kon niet insla pen en ging toen maar weer eens, als zo vaak, aan zijn toe stel draaien. Het was hem vrij snel duidelijk, dat het heen- en weer gepraat van zijn collega's, geen effect zou hebben, want overal vandaan kwamen nega tieve antwoorden, Daarom lichtte hij dan ook de meldkamer van de Rotterdamse politie in, waar het speurwerk gedeeltelijk werd overgenomen. Telefoonge sprekken gingen uit naar politie- instanties en ziekenhuizen in de omliggende landen, ook naar verschillende Amerikaanse bases, waarmee inspecteur Blaauw vrij nauwe relaties heeft. Maar wat men ver zocht, bleek dichtbij be schikbaar te zijn. Na enkele uren kwam de tip, dat het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam enkele ampullen wilde afstaan. En toen ook kwam als extra verrassing de melding, dat een onbekend ge bleven zendamateur in Halfweg, die op zijn eigen houtje had ge werkt. nauwelijks enkele minu ten tevoren de medicijn al bij het Amsterdamse ziekenhuis had aangevraagd. De heer Slink, roepteken „PA-O GJQ", is al eerder mid delpunt van hulpacties via de ether geweest, o.a. bij de waters noodramp van 1953. Enkele jaren geleden zorgde hij er voor dat medicijnen naar Egypte werden gezonden. Men verwacht dat de V. S., Engeland en Frankrijk de Sow- jet-Unie zullen voorstellen over leg te plegen over de schietpar tijen aan de muur tussen Oost en West-Berlijn. Amerikaanse functionarissen zeiden, dat de Westelijke grote drie, die een einde willen maken aan deze schietpartijen, nota's willen stu ren naar het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken. In deze nota's, die dezelfde in houd zullen hebben, zal de be schuldiging van de Russen, dat het Westen incidenten aan de grens tussen Oost- en West- Berlijn uitlokt, van de hand worden gewezen. Maar het Wes ten zou ook een meer positief geluid willen laten horen. Zo zou het Westen op het ogenblik een voorstel bestuderen om meer ruimte te scheppen aan beide zijden van de muur. Zowel de Oostduitse als Westberlijnse po litie zou zich zó ver van de muur moeten terugtrekken dat ko gels, afgevuurd op vluchtelingen, niet meer over de grens kunnen inslaan. IS w sl/V* En of! Laat die maar naar buiten gaan. Laat die maar spelen. Ze kan er tegen. Moeder heeft er zelf voor gezorgd MET GOED ETEN! Met alles wat groeiende kinderen nodig hebben. Met alles wat Blue Band geeft. Blue Band, bereid van energierijke grondstoffen. Maar ook met vitamine A en D èn provitamine A! ...EN LEKKER ETEN! Blue Band geeft alles wat moeder klaar maakt een nog fijnere smaak. Om lekker te eten. Om goed te eten. Om er tegen te kunnen. VERTOEFDF. M>RGftHHtj De drie grootste politieke par tijen van Turkije de Republi keinse volkspartij, de Partij voor het nieuwe Turkije en de Natio nale boerenpartij en vertegen woordigers van de onafhankelijke parlementsleden zijn het er zon dag over eens geworden dat amnestie voor politieke gevange nen voorwaarde is voor de vor ming van een nieuwe coalitie regering. Men tekende voorts een protocol, waarin richtlijnen voor een democratische economische ontwikkeling van het land en voor belastinghervormingen zijn vastgelegd. Men verwacht dat de samenstelling van de nieuwe regering maandag bekend zal worden gemaakt, vast staat in elk geval, dat Ismet Inonu pre mier zal worden en dat de Repu blikeinse volkspartij 12, de Par tij voor het nieuwe Turkije 6 en de Nationale boerenpartij 4 zetels in de nieuwe regering zulten krijgen. Nadruk verboden. „Ik moest me nu en dan uit leven om aan die obsessie te ont komen," zegt Canna. „Toen ont moette ik haar weer." Hij wijst naar het papier met het adres. „We waren vroeger samen aan de opera geweest. Zij voelde met me mee. Ze moest nu erg schar relen met lessen geven. Voor haar was het een uitkomst. Ik huurde dat kamertje. Bij haar kon ik zingen zoveel ik wou. Als ze geen les gaf, zongen we samen duetten... ach, al die heerlijke duo's weer! Al mijn vrije tijd bracht ik daarmee door als Martha weg was. Tenslotte nam ik de gewoonte aan, er te blijven slapen en er regelrecht van kantoor heen te gaan als mijn vrouw niet thuis was. Het meisje had ik ingeprent te zwij gen. Ik gaf haar grote fooien. O, ik weet dat het gemeen was, de goede vrouw zo te bedriegen. Maar ze kon nu eenmaal niet be grijpen dat ik het nódig had. Ze wilde geen piano in huis hebben, geen oude partities van me meer zien... och, het was om bestwil, ze was altijd bang dat ik weer in mijn hoofd zou halen te gaan optreden en ik weet wel, dat er niets van terecht is ge komen vroeger en dat dit leven veel beter voor me was, maar een mens wil nu eenmaal niet altijd wat beter voor hem is..." Hij kijkt Lund hulpeloos aan. Door WILLY CORSARI - Die knippert even met zijn ogen. Idioot, zegt hij tegen zichzelf. Moorden en chantage! Zijn hele dubbelleven bestond in het gal men van aria's en duo's met die oude zanglerares. Eigenlijk is het bijna ontroerend. Hij opent juist de mond om iets vertroostends te zeggen, als de deur brusk wordt geopend. Joseph verschijnt. Joseph, die zich voorhoudt dat De Volmaak te Butler stijf en plechtig zou blijven op dit moment en die het dus ook tracht te schijnen, maar wiens knieën trillen. Hij mum melt: „Inspecteur, hij is er." „Wie?" vraagt Lund. „De scheve man," fluistert Joseph. Silengo laat er geen gras over groeien, denkt Lund. „Waar?" vraagt hij. „Ik zag hem toevallig toen ik uit een raam keek. Hij komt de oprijlaan af." „Hemel," zegt Canna en springt op. Hij ziet eruit alsof hij zijn degen wil grijpen, met zwier een wijde mantel omslaan en een hoge noot uitgalmen. „Als hij aanbelt, breng hem dan in de kamer van sir Judge," zegt Lund en gaat de halj in. Joseph volgt hem. „In... die k...kamer?" vraagt hij. zeer bleek om de neus. De bel gaat. Joseph slikt en stapt naar de voordeur. Maar het is Kiliaan. Aangezien het realiseren van de thans meest dringende ver- keersvoorzieningen circa vijftien jaar zal vergen en deze voorzie ningen zeker tot 1990 in de be hoeften zullen moeten kunnen voorzien, is het tijdig reserveren van verkeersruimte voor uitbouw en reconstructie van groot be lang. De A.N.W.B. is van mening dat de verkeersdichtheid op de rijkswegen in '70 het tweevoudige zal zijn van die in 1960. De om standigheden dwingen tot wijzi ging van het beleid en de orga nisatie van de wegenbouw. Ter- wille van onder meer de 1200 km autosnelweg die de minister van Verkeer en Waterstaat voorne mens is binnen vijftien jaar te laten aanleggen, worden van jaar tot jaar meer rijksmiddelen uit- „Goede middag, Joseph," zegt hij, „ik ben géén spook, voel maar, ik leef. Man, wat heb je?" „De.de scheve man", stottert Joseph. Kiliaan trekt een gezicht. „Heb je weer hallucinaties?" „Komj'zegt Lund en neemt hem bij de arm. „Hij zal dadelijk wel aanbellen." Hij trekt de ander mee, de werkkamer van Judge in en sluit de deur, die gerepareerd is. Can na, die op de drempel was ver schenen, vlucht naar boven. De arme Joseph staat verlaten in de hall en staart naar de deur. Hij houdt zich voor, dat De Vol maakte Butler zou open doen zonder een spier te vertrekken en de bezoeker ongeveer als volgt aandienen: „Meneer, hier is de moordenaar om u te die nen". Maar zijn tanden klappe ren. „Wat betekent dat allemaal?" vraagt Kiliaan als Lund de deur achter hem gesloten heeft. Lund glimlacht. „Een kleine proef." „Wat voor proef?" „Zo dadelijk zal meneer Silen go aanbellen, uitgedost als de spookachtige scheve man en als Joseph erin loopt..." Kiliaan staart hem aan. „Wilt u zeggen, dat u Silengo laat spe len voor de scheve man?" „Ja. Hij heeft 'n welwillende medewerking verleend, zoals dat heet." „Waarom?" „Om te zien of Joseph erin vliegt. Ik heb zo'n idee van wel. Hij is geen licht." „En wat dan nog?" „Nu, als hij er vandaag in vliegt, is dat een bewijs dat hij er ook toen kan zijn ingevlogen. En dat mijn nieuwe theorie juist kan zijn." „Welke theorie?" „Dat de scheve man niet be- getrokken. De rijksbegroting voor 1962 geeft voor dit doel der tig miljoen gulden (22 procent meer) aan dan het jaar daarvoor. De A.N.W.B., hoe verheugd ook door de opvallend ruimere begro ting schat echter de investerin gen voor primaire wegen en bruggen in de periode 1960 1975 op vier miljard gulden, zijn de gemiddeld 240 miljoen gulden per jaar, een bedrag dat dus wel ver uitgaat boven de thans uit getrokken 137 miljoen. De bond wil hiermee zeker de inspannin gen van het rijk niet onderschat ten, maar is van oordeel dat het wegennet zo snel overbelast raakt, dat het 1200 km-plan van de minister nog onvoldoende soe laas zal bieden. De totale jaar lijkse kosten voor wegaanleg enz. becijferde de A.N.W.B. in zijn staat." Het is even stil. Dan licht er een straal van bewondering in Kiliaans blauwe ogen. „Inspec teur, geef me een hand," zegt hij, „u bent een scherpzinnige kerel. Ik heb dadelijk..." De bel gaat. Ze luisteren beiden naar het gemurmel van stemmen. Dan wordt er geklopt. Joseph ver schijnt. Hij opent zijn mond, sluit hem, opent hem en sluit hem, zonder geluid te geven. „Laat binnen," zegt Lund laco niek. Joseph strompelt weg. „Je hoeft niet te vragen of hij erin gevlogen is," fluistert Ki liaan. Joseph klopt weer, opent de deur en laat correct de bezoeker binnen, maar dan sluit hij over haast de deur. Er staat een man voor Kiliaan en Lund, gekleed in een grijs pak, met een grijze regenjas over de arm. Hij houdt een breedge rande hoed in de hand. Zijn ge zicht is sterk gebruind en hij heeft zwart haar. Zijn ene schou der is te hoog, wat aan zijn hele, overigens goedgebouwde lichaam iets scheefs geeft. (Hij zegt in het Engels, op be leefde, bescheiden toon: „Ik zou graag mevrouw Judge even spre ken. Mijn naam is Roger Devlin". Lund slikt en zegt: „Gaat u zitten." Hij kijkt van terzijde naar Ki liaan. De uitdrukking op diens gezicht treft hem. Het is meer dan verbluftheid. Tjako Kiliaan, de eeuwige spotter, de onver schillige, staart naar de man die zo verrassend zijn intrede heeft gedaan, Ms naar een spookver schijning. En in zijn blik ligt on miskenbaar een uitdrukking van vrees. (Wordt vervolgd.) jaarverslag op 400 miljoen gul den. De steeds nijpender wordende verkeersnood in onze steden, zal de rijksoverheid ertoe moeten brengen bij te dragen in de kos ten van de structuurbepalende stedelij ke verkeersvoorzieningen in de eerste plaats in onze groot ste steden. Een goed functioneren van de stedelijke samenleving is mede een nationaal belang; dit zal de rijksoverheid moeten in zien. Bijzondere aandacht zal die nen te worden besteed aan ver betering van de parkeermogelijk- heden in en nabij de binnenstad. De typische winkelstraten die nen aantrekkelijk te worden ge maakt voor de voetganger. Het economisch potentieel van het stadscentrum dient zo mogelijk onaangetast te blijven. Vier betrouwbare middelen in 1 tablei doen wonderen tegen pijn en griep I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET I Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 De neutralistische leider van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft vrijdagavond in Vientiane gezegd dat de voorlopigge coali tieregering vandaag zal worden geïnstalleerd. Er was „overeen stemming op alle punten" van het omstreden proelamatiebe- sluit bereikt, zo zei hij. De voor lopige regering zal elf neutralis ten, vier leden van de rechter- en vier van de linkervleugel bevat ten. Vandaag zal prins Souphanoe- vong, de communistische leider, met een vliegtuig van de Vlakte der Kruiken naar de hoofdstad worden overgebracht om de ceremonie bij te wonen. Een anti-Joodse bende in Bue nos Aires heeft een 19-jarige studente ontvoerd en mishan deld uit wraak over de terecht stelling van Eiehmann, zo heeft de federatie van Argentijns- Israëlische verenigingen in een telegram aan president Guido verklaard. Volgens de studente, Graciela Narcisa Sirota, die her stellende is van een zenuwschok, hadden haar ontvoerders haar toegevoegd: „Dit is een wraak oefening. Jullie Joden zijn ver antwoordelijk voor Eichmanns dood". De bendeleden sneden haar een hakenkruis in de borst en veroorzaakten verscheidene wonden door brandende sigaret ten. Sinds Eiehmann op 1 juni werd opgehangen, is melding gemaakt van verscheidene anti-Joodse aanvallen, die o.a. bij een schiet partij bij een juridisch instituut aan een meisje het leven kostte. Onlangs werd een restaurant met kogels doorzeefd, waarbij de eigenaar werd gewond. Op vele synagogen, Joodse winkels en scholen zijn hakenkruisen aan gebracht. Joodse ouders hebben om politiebescherming voor hun kinderen gevraagd, nadat deze op school herhaaldelijk waren lastig gevallen. LEEUWARDEN HEEFT NU 85.000 INWONERS De gemetene Leeuwarden telt thans 85.000 inwoners. Vorige week werd het gezin van de heer H. v. d. Linde (man, vrouw en drie kinderen) ingeschreven en daarmee was dit ronde aantal bereikt. Waar alle leden van dit gezin gelijktijdig het bevolkings aantal kwamen versterken, moest de 85.000ste uit deze groep van vijf worden gekozen. Bepaald werd, dat het de vrouw des hui zes zou zijn en zo kon mevrouw J. van der LindeBakker vrij dagmiddag j.l. een grote taart in ontvangst nemen, haar thuis aangeboden door loco-burge meester wethouder J. Tiekstra. De heer Van der Linde is, met zijn gezin, uit Den Haag geko men en werkt thans als elektro technicus bij een nieuwe indu strie in Leeuwarden. fiffv - v De Burgemeester van Terneu zen brengt ter openbare kennis dat een vergadering van de Ge meenteraad zal worden gehouden op donderdag, 28 juni 1962, des avonds om 7.00 uur. Terneuzen, 25 juni 1962. De Burgemeester van Terneuzen, H. RIJPSTRA.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5