Het antwoord van Soekarno aan Oe Thant O. A. S. van Oran verwerpt overeenkomst van Algiers De acties in Nieuw-Guinea Amerikaanse bezorgdheid over Chinese militaire concentratie tegenover eilanden Quemoy en Matsoe VRIJDAG 22 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5630 AMERIKAANSE KERNPROEF OVEREENSTEMMING TUSSEN DE DRIE PRINSEN IN LAOS 10 Indonesische infiltranten gedood 1 Nederlands militair gewond HET TELEGRAM VAN OE THANT Mr. SCHURMANN BIJ OE THANT Soebandrio ontving commandant Sowjet- luchtmacht AUSTRALISCHE PAPOEA'S NOG NIET RIJP VOOR ZELFBESTUUR SOLEIA badpakken f 11,50 Eigen „Haard Kijkers en luisteraars Weeroverzicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Frankeving bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij "ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Br regering-Kennedy slaat „met bezorgdheid'' het samen trekken gade van Chinese lucht en landstrijdkrachten op het vasteland tegenover de eilanden Quemoy err Matsoe. aldus is don derdag door het Witte Huls mee gedeeld. De woordvoerder van het Witte Huis, Pierre Salinger, die de be kendmaking deed op een pers conferentie, naar aanleiding van een desbetreffende vraag, wilde niet uitweiden. Hij weigerde te antwoorden op vragen of de Ver enigde Staten de militaire con centratie alleen maar gadeslaan of ook van plan zijn militaire voorzorgsmaatregelen te treffen. Amerikaanse functionarissen hebben gezegd, dat de samenge trokken strijdkrachten groter zijn dan de concentratie tijdens de crisis van 1958 in verband met de eilanden Quemoy en Matsoe. Volgens de functionarissen be studeert de Amerikaanse rege ring berichten over dc troepen concentratie met grote zorgvul digheid en tracht zij uit te maken of de samentrekking met offen sieve of defensieve bedoelingen is geschied. Te oordelen naar do aard, de omvang en het punt van concentratie zou het laatste het geval kunnen zijn, aldus de func tionarissen. Het Chinese nationalistische ministerie van defensie heeft ATOOMWOLK IMITATIE Vijfhonderd officieren van de NAVO hebben in het artillerie kamp Fliegerhorst bij Hanau de- monstra (les bijgewoond met ge leide projectielen. Toen een offi cie]- het instrnmentenbord van een afvuurinriehting voor de Corporal raket bediende, dacht iedereen dat het projectiel het luchtruim zou kiezen. Niets bleek echter minder waar. Er werd al leen maar nagebootst hop een atoomwolk eruit zag. donderdag bekendgemaakt, dat de regering in Peking 30.000 tot 35.000 man troepen had samen getrokken langs de kust van Foekien en 250 tot 300 vliegtui gen. Een woordvoerder van het mi nisterie zei later evenwel, dat de nationalistische inlichtingen dienst geen „verandering van betekenis" in de situatie had ge meld. De Amerikanen hebben don derdag een ondergrondse kern proef genomen in het hiervoor bestemde gebied in Nevada. De kracht v:.n de ontploffing was maar gering. Het was de 38ste proef van de huidige serie. De tekst van het woensdag jl. handelingen te hervatten op de Donderdagavond is tussen de vertegenwoordigers van de drie partijen in Laos overeenstem ming bereikt over de laatste hinderpaal die het optreden van een coalitieregering in de weg stond. Het in de Vlakte der Kruiken tussen de drie prinsen bereikte akkoord liep enkele dagen gele den gevaar door een eis van de rechterzijde dat de rechtsgezinde nationale vergadering de procla matie door de koning eerst zou moeten goedkeuren. De officiële afkondiging zal nu geschieden bij koninklijk besluit. Men is het er over eens geworden, dat goed keuring door de nationale verga dering niet nodig ,s Het z.g. congres, dat bestaat uit de twee parlementen, de na tionale vergadering en de ko ninklijke raad, zal heden bijeen komen om de koning volledige volmacht te verstrekken. De O.A.S. van Oran heeft don- daanse en Algerijnen van Euro- vertegenwoordiger van de Mo- derdagavond in een geheime uit zending verklaard, dat zij „in geen gevai de overeenkomst van Algiers zal goedkeuren en dat „de O.A.S. op de een of andere manier zal overwinnen". In een andere uitzending dreigde zjj dat haar leden het vuur zullen ope nen op de veiligheidsslrijdkraeh- ten, die blijven optreden tegen Mohammedanen of Europeanen. Zij zei, dat deze operaties van de veiligheidsstrijdkrachten „pro vocaties zijn, waardoor het ge vaar is ontstaan dat de Moham medaanse bevolking het werk niet zal hervatten". Ondanks de bevelen die Zij hadden gekregen bleven bepaalde elementen van de mobiele gendarmerie optreden tegen Algerijnen van Mohamme- pese afkomst. Het geheime leger liet voorts weten dat de „specia- de bekendmaking", die zij voor donderdagavond in het vooruit zicht ha gesteld, niet gisteren maar vandaag zal worden gepu bliceerd. Van welingelichte zijde in Rocher Noir is meegedeeld, dat er in Oran nog steeds onderhan deld wordt tussen vertegenwoor digers van het geheime leger en Mohammedaanse nationalisten-. Dit overleg zou gevoerd worden „binnen het kader van de over eenkomsten van Evian". De O. A. S. in Oran zou haar eisen wat gematigd hebben, Zij wil; 1. Amnestie. Deze eis zal zeker ingewilligd worden, daar West- Algerië niet uitgesloten is van de amnestie, die de voornaamste door president Soekarno aan de secretaris-generaal der Verenig de Naties Oe Thant gezonden telegram luidt als volgt: ,,Ik dank u voor uw bood schap van 17 juni 1961. Ik be schouw de aanvaarding in be ginsel van de voorstellen in het plan-Bunker, zoals die door de permanente vertegenwoordiger van de Nederlandse regering aan u is meegedeeld, zeer zeker als een stap voorwaarts in de richting van een hervatting van de onderhandelingen tussen In donesië en Nederland. Teneinde elk misverstand tus-. sen uwe excellentie en mijn re gering te vermijden zou ik er de nadruk op willen leggen dat „de aanvaarding van de beginselen van het plan-Bunker", zoals wij het geformuleerd hebben, en de bewoordingen die door de per manente vertegenwoordiger van Nederland aan u zijn overge bracht, „de aanvaardig van het plan-Bunker in beginsel", dwin gend behoren voor te schrijven wat de volgorde moet zijn van de handelingen die tot oplossing van het West-Irian-probleem moeten leiden. Dit betekent dat een vrije keuze van de bevolking van West-Irian zal worden ver wezenlijkt na de overdracht van het bestuur van West-Irian aan Indonesië. Ik hoop, dat u mij zult willen verontschuldigen als ik er op aandring deze basis-interpreta tie van het plan-Bunker te ver krijgen. Dit vindt zijn oorzaak in de ervaringen die wij met zo vele overeenkomsten met Neder land in het verleden hebben op gedaan waarbij, na een debat in het Nederlandse parlement, de oorspronkelijke interpretatie werd gewijzigd". Het telegram van Soekarno luidt verd.r: „Mag ik, naast de boodschap die ik van u ontving, uw aandacht vestigen op pers berichten welke mededelingen inhielden over officiële verkla ringen welke in Nederland zijn gepubliceerd ais reactie op uw boodschap. De woordvoerder van de regeringsvoorlichtings dienst in Nederland verklaarde dat „dc Nederlandse regering nog altijd bereid is de onder basis van de voorstellen". Sinds het debat in het parlement over het probleem van Weste lijk Nieuw-Guinea „is er geen verandering gekomen in de hou ding van de Nederlandse re gering". Deze verklaring van zondag 17 juni is gevolgd door een verklaring van de woord voerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken, luidende„Minister Luns heeft de permanente vertegen woordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, mr. Schur- mann, opdracht gegeven aan de wnd. secretaris-generaal mee te delen dat de Nederlandse re gering geen enkel verschil ziet in de bewoordingen welke door Nederland en Indonesië gebezigd zijn ter voorbereiding van de besprekingen over de voorstel len van het plan-Bunker". Ik heb ambassadeur Soekar- djo Wirjopranoto opdracht ge geven verdere opheldering te verkrijgen nopens de basis-in terpretatie van de beginselen van de Bunker-voorstellen, waartoe wij (samen) zouden moeten ko men alvorens een definitief be sluit tot een spoedige hervatting van de besprekingen wordt ge nomen. Uwe excellentie kan ver zekerd zijn van mijn algehele medewerking en steun bij uw po gingen voor een spoedige op lossing van het West-Irian-pro bleem". Aldus het telegram van Soe karno aan Oe Thant. Naar aanleiding van vragen van de zijde van de pers over het telegram van de heer Thant van 20 dezer aan president Soe karno, verklaarde een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Nederlandse regering geen be hoefte heeft iets toe te voegen aan de pogingen van de heer Thant om de hervatting der be sprekingen te bewerkstelligen. Het wachten is uitsluitend op de bereidheid van Indonesië naar de conferentietafel terug to keren. De permanente gedelegeerde van Nederland bij de Ver. Na ties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft donderdag een onderhoud gehad met de wnd. secretaris generaal Oe Thant. In kringen van de Nederlandse delegatie is vernomen, dat Oe Tthant om het onderhoud had verzocht, om overleg te plegen over „een aan tal technische details inzake een hervatting van de besprekingen met Indonesië. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dl'. Soeban drio. heeft donderdag gezegd dat hij de commandant van de Sow- jet-luchtmacht, Werjinin, had meegedeeld dat, Indonesië in staat van oorlog is in verband met de strijd om West-Irian, zo meldt „Antara". De minister uitte de hoop „dat de Russische militaire leider in staat zou zijn Indonesië in de toekomst, wanneer West-Irian tot Indonesië is teruggebracht, nog eens te bezoeken. Wersjinin, die een bezoek van tien dagen aan Indonesiëë brengt, werd donderdagochtend door mi nister Soebandrio ontvangen. Te voren had de Russische gast pre sident Soekarno en andere auto riteiten bezocht. Dr. Himson Mulas en Somu Sigob, leden van de Australische delegatie bij de Trustschapsraad van de Verenigde Naties en ver tegenwoordigers van de Papoea- bevolking, hebben volgens het Australische nieuws en informa tiebureau onlangs in Port Mores by verklaard, dat hun land pas rijp zal zijn voor zelfbestuur, wanneer de economie zodanig zal zijn ontwikkeld, dat het zich zelf zal kunnen onderhouden. Er zou nog veel gedaan moeten worden op het gebied van onder wijs en politieke bewustwording. Dr. Mulas zei voorts, dat Australisch Nieuw-Guinea pas in de verre toekomst over zelf bestuur zal gaan praten. Hij zal de andere delegaties bij de Trust schapsraad vertellen, dat de be volking van Australische Nieuw- Guinea zeer tevreden is met het tempo van ontwikkeling in haar land. 'AK doen De speciale A.N.P.-verslagge- ver meldt over de acties in Nw- Guinea: Bij verdere tegenacties tegen Indonesische infiltranten in Nieuw-Guinea zijn er weder om verliezen. Nederlandse troepen hebben woensdag Indonesische infiltran ten in een oerwoudbivak verrast en tien van hen gedood, zo is in een officieel communiqué in Hol- landia bekend gemaakt. De Nederlanders leden geen verliezen. Een grote hoeveelheid Indonesische uitrustingsstukken werd in beslag genomen. Volgens het communiqué gaf de plaatselijke Papoea-bevolking de Indonesiërs een gevoel van veiligheid door zich vriendelijk voor te doen. Daarna rapporteer de zij de ligging van het bivak aan de Nederlanders en bracht hen daar heen. NEDERLANDS MARINIER GEWOND. Donderdag werd voorts bekend gemaakt dat bij een vuurgevecht met infiltranten op 19 juni bij Wersar een Nederlandse gewon de viel, marinier der tweede klasse zeemilicien H. G. C. Wien- tjes, die een schotverwonding heeft opgelopen aan beide benen. Hij is overgebracht naar het gouvernementsziekenhuis te So- rong. Marinier Wientjes is 20 jaar. Hij is gehuwd en is woon achtig in Haaksbergen. In het communiqué werd ver der melding gemaakt van het zelfstandig optreden van een pa trouille Papoea-politie, die ge woonlijk onder Nederlandse lei ding opereert. In een niet nader aangegeven gebied heeft deze pa trouille een groep infiltranten hardnekkig achtervolgd en daar bij „enige infiltranten gedood". GEEN NIEUWE INFIL TRATIES. Inmiddels heeft het de aan dacht getrokken dat bij de acties tegen infiltraties wederom grote hoeveelheden uitrustingsstukken werden buitgemaakt. Dit geeft aanleiding tot in Hollandia cir culerende geruchten over nieu we landingen. De achter uiter lijke rust schuilgaande onzeker heid blijkt ook uit plotseling op duikende en ongecontroleerde be richten dat nieuwe luchtlandin gen zouden zijn voorgekomen in de Vogelkop. Bij navraag is dit echter formeel ontkend. Na de recente uitbreiding van de kustverdediging in Zuidelijk Nw-Guinea zijn er trouwens geen aanwijzingen van extra hoge paraatheid die zou kunnen wij zen op een nieuwe Indonesische actie op korte termijn, hoewel de mogelijkheid daarvan uiter aard elk uur aanwezig wordt ge acht. Maar ondanks de medede lingen in Djakarta over verster king van de „vrijheidsstrijders" in Nieuw-Guinea bestaat er het gevoel dat een eventuele nieuwe militaire operatie uit Indonesië op grotere schaal eerst te ver wachten is indien overleg op het politieke vlak geen oplossing zoq brengen. MAANDAG KOMT DE NIEUW-GUÏN E AR A AD BIJEEN. Naast deze onzekerheid over de verdere militaire ontwikke iing komt de vergadering van de Nieuw-Guinearaad die maandag a.s. begint, meer en meer in de belangstelling. Ook hier is er on zekerheid en wel over de vraag wat er zal gebeuren. In het bijzonder wordt daarbij de vraag gesteld wat die Papoea afgevaardigden gaan doen die zich herhaaldelijk en openlijk hebben uitgesproken tegen het plan-Bunker. Het wordt niet uit gesloten geacht dat deze stel- lingname tot dusverre heeft alleen de Partei Nationaal zich in beginsel vóór het plan-Bunker uitgesproken zal resulteren in een vorm van een motie waar in de uitspraak zal worden ge daan dat zal worden overgegaan tot uitroeping van onafhankelijk heid indien Nederland het be stuur zou overdragen. Het was gouverneur Platteel zelf die kortgeleden een derge lijke stap „irreëel" noemde, maar anderzijds zouden de gevolgen van een dergelijke uitspraak, in dien deze door de Nieuw-Guinea- raad zou worden aanvaard, moet lijk te overzien zijn. UITROEPING ONAFHAN KELIJKHEID AANSTAAN DE? De voorbereidingen voor de vergadering van do Nieuw-Gui nearaad zijn inmiddels in volle gang en uit alle delen van het gebied zijn reeds afgevaardigden in Hollandia aangekomen. Van groot belang wordt ove rigens voor de gang van zaken in de raad geacht de uitwisse ling van gedachten en ervarin gen tussen Nicolaas Jouwe, die nog niet in Hollandia is terugge keerd, en Kaisiepo, die vorige week met twee raadsleden een reis door een achttal Afrikaanse landen heeft beëindigd. De heer Jouwe heeft immers kennis kunnen nemen van .do standpunten in Nederland en in Amerika. Kaisiepo heeft uit de eerste hand meningen vernomen van tal van Afrikaanse leiders. Hij was het ook die bij zijn terug keer in Hollandia de verklaring aflegde dat de Papoea's zelf een tijdstip voor onafhankelijkheid willen bepalen „tenzij de interna tionale omstandigheden ons zou den dwingen". De vraag echter in hoeverre deze uitspraak zal leiden tot het uitlokken van een formele uit spraak van de raad blijft voorals nog onbeantwoord. hammedaanse nationalisten in het voorlopige uitvoerend orgaan voor Algerië, Mostefai, zondag heeft beloofd. 2. Opneming van Europeanen in de veiligheidsstrijdmacht van Oran. In principe is deze eis al ingewilligd door Mostefai. De O. A. S. wil echter bijzonder heden. 3. Waarborgen, dat de Europese wijken van Oran en de stad in haar geheel bestuurd zullen wor den door raden met Europese burgemeesters of Europese meer derheden. In de overeenkomsten van Evian is bepaald dat Algiers en Oran in districten verdeeld zullen worden. Elk district krijgt een eigen raad, waarin Moham medanen en Europeanen even redig dus in verhouding tot hun getalsterkte vertegen woordigd zullen zijn. In beide steden kan een Europeaan of Mohammedaan burgemeester zijn. Is een Europeaan burge meester dan moet een Moham medaan plaatsvervangend bur gemeester worden en omgekeerd. Volgens functionarissen in Rocher Noir heeft de O. A. S. het plan om de vijf grote steden in West-Algerië te verdedigen, laten varen. De „gewone man" zou er maar weinig enthousiasme voor opgebracht hebben. In plaats hiervan dreigt de O. A. S. nu bij de onderhandelingen met een mogelijke uittocht uit Algerië van alle Europeanen in Oran en met de verwoesting van de stad. De Franse politie heeft be kendgemaakt, dat zij in het ge bied van Nancy weer arrestaties heeft verricht. Zoals bekend is daar de vorige week een kom- plot ontdekt om De Gaulle te vermoorden. Van welingelichte zijde is ver nomen dat het vreemdelingen legioen op 1 juli volledig uit zijn bakermat Sidi bel Abbes verdwe nen zal zijn. Het legioen is op het ogenblik rond 17.000 man sterk. Over drie jaar zal het nog maar half zo sterk zijn. ASPIRINE GEVAARLIJK VOOR KINDEREN? Dokters van het koninklijke kinderziekenhuis te Melbourne hebben woensdag aanbevolen, aan kinderen onder de negen maanden geen aspirine te geven, nadat zii een onderzoek hadden ingesteld naar de dood van een baby waaraan aspirine was toe gediend. BIJ OPA EN OMA Prinses Birgitta ver toeft met haar baby, prins Carl Christiaan, enige dagen in Zweden. Trots laat prinses Bir- gitta haar kindje zien aan overgrootvader ko ning Gustaaf Adolf en koningin Louise. Unieke pasvorm Leuke dessins vanaf SPORTHANDEL Noordstraat 76 Telefoon 2532 55 Op 1 juni 1962 bedroeg het aantal aangegeven televisietoe stellen 1.157.995 tegen 1.141.400 op 1 mei (t/m 20 Juni 1.166.316). Er waren op 1 juni 1962 2.595.300 geregistreerde radiotoestellen tegen 2.592.440 op 1 mei j.l. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 juni 472.598 tegen 474.053 op 1 me! j.l. ZUIDWESTELIJKE WIND Het K.Nf.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich aan de noordflank van een hogedrukge- bied dat zich uitstrekt van de Azoren naar Zuid-Duitsland. Dit luchtdruksysteem veroorzaakt samen met een depressie ten zui den van IJsland boven de Britse eilanden en de Noordzee een zuidwestelijke stroming, waar mee vrij warme en vochtige lucht wordt aangevoerd. Boven de Ierse Zee bevindt zich een VRIJDAG 22 JUNI v.m. Breskens 4.3S Terneuzen 5.13 Hansweert 5.53 Walsoorden 6.03 ZATERDAG 23 JUNI v.m. Breskens 5.28 Terneuzen 6.03 Hansweert 6.43 Walsoorden 6.53 n.m. 4.56 5.31 6.11 6.21 frontale storing die zich naar het noordoosten beweegt.' Onder invloed hiervan zal de wind weer wat toenemen uit zuidwestelijke richtingen, terwijl later op de dag plaatselijk wat lichte regen of motregen kan vallen. In de tem peratuur komt weinig verande ring. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Half tot zwaar bewolkt en later voornamelijk in het noordwesten hier en daar wat lichte regen of motregen. Matige, later krachti ge zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperaturen. ZON MAAN op onder op onder Juni n.m. 22 4.19 21.04 9.16 5.51 23 4.20 21.04 0.09 10.34 6.26 24 4.20 21.04 0.37 11.53 7.06 25 4.20 21.04 1.02 13.12 7.16 26 4.21 21.04 1.26 14.30

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1