Eerst overdracht van Nieuw-Guinea dan vrije keuze van de bevolking Mohammedanen massaal weer aan het werk in Algiers Amerikaanse kernproef op grote hoogte mislukt Akkoord van E. E. G.-ministers van Landbouw Weerover zicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN en DONDERDAG 21 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5629 TELEGRAM VAN OE THANT AAN SOEKARNO PREMIER MENZIES OVER NW.-GUINEA Gemeenschappelijke verklaring van Kennedy en Menzies VOLGENDE WEEK HERVATTING NEDERLANDS- INDONESISCH VOOROVERLEG DE OPERATIES OP NIEUW-GUINEA ALGIERS BEZIG AAN LENTESC HOON MAAK TOESTAND IN ORAN NOG GESPANNEN DE BERL1JNSE MUUR INVOERING VAN DE GEMEEN SCHAPPELIJKE MARKTORGANISATIE UITGESTELD TOT 30 JULI Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/li Firma P. J. van de Sande te Terrieuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bil "ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Het antwoord van Soekamo aan Oe Thant President Soekarno heeft de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, meegedeeld dat de „vrije keuze van de bevolking van Wes telijk Nieuw-Guinea behoort te worden uitgevoerd nadat het be stuur van het gebied van Neder land aan Indonesië was overge dragen". In antwoord op het beroep van C Thant tot hervatting van de besprekingen met Nederland noemde hij de Nederlandse aan vaarding in beginsel van het plan-Bunker een stap voorwaarts. President Soekarno zei er de na druk op te willen leggen dat deze Nederlandse aanvaarding in be ginsel, een opeenvolging van stappen behoort te stimuleren die een oplossing van de kwestie West-Irian inhoudt. „DP betekent dat een vrije keuze van de bevolking van W.- Irian zal worden uitgevoerd na de overdracht van het bestuur van West-Irian aan Indonesië". De president zei dat hij erop aandringt dezelfde basis-inter pretatie van het plan te verkrij gen vanwege „de ervaringen die v-ij bij zo vele overeenkomsten in het verleden met Nederland hebben opgedaan waarbij na een debat in het Nederlandse parle ment de oorspronkelijke inter pretatie werd gewijzigd". Oe Thant, de waarnemende algemene secretaris van de V. N„ heeft president Soekarno van In donesië woensdag telegrafisch laten weten, dat Nederland naar zijn oordeel het beginsel van een étappegewijze overdracht van het bestuur van Westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië heeft aan vaard. Indonesië had om verduide lijking van het Nederlandse standpunt verzocht. „Zoals il: het plan-Bunker be grijp", aldus Oe Thant in het telegram, „houdt het een werk wijze in fasen in. Tegen het ein de van het tweede jaar zal het bestuur volledig aan Indonesië worden overgedragen. Op een nog te bepalen datum zal Indo nesië, bijgestaan door de waar nemende secretaris-generaal van de Verenigde Naties en ander V. N.-personeel, een regeling treffen om de bevolking van het gebied in de gelegenheid te stel len een vrije keuze te doen". „De Nederlandse regering, die te kennen heeft gegeven dat zij het plan-Bunker zonder voorbe houd aanneemt, heeft naar zijn mening hc beginsel van een étappegewijze afwikkeling, zoals in het plan-Bunker is uiteen gezet, aanvaard", aldus Thants telegram aan Soekarno. De Australische premier, Robert Menzies, heeft woensdag gezegd, dat de belangrijkste voorwaarde voor een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuw- Guinea was, dat „Indonesië onhoudt oorlogshandelingen te plegen". Premier Menzies ver klaarde dit in antwoord op een vraag van een Indonesische ver slaggever tijdens een persconfe rentie die hij na zijn besprekin gen met president Kennedy in Washington gaf. Hij zei dat Indonesië en Neder land over het plan-Bunker niet lijnrecht tegenover elkaar staan, doch dat de atmosfeer niet zuiver was „door handhaving van gewapende vijandelijkhe den door een van beide partijen, terwijl de besprekingen op het punt staan hervat te worden". President Kennedy en de Aus tralische premier Menzies heb ben woensdag in een gemeen schappelijke verklaring gezegd, het er over eens te zijn, dat een vreedzame oplossing van het ge schil tussen Nederland en Indo nesië over Nieuw-Guinea in het belang van alle betrokkenen zou zijn. De beide staatslieden spreken als hun overtuiging uit, dat „be vredigende oplossingen" gevon den zullen worden voor de vraag stukken waarvoor hun beide lan den staan als gevolg van de uit breiding van de Europese Ge meenschappelijke Markt. Menzies heeft president Ken nedy gezegd, dat het een ernstig misverstand zou zijn als Enge land tot de E. E. G. zou toetre den onder omstandigheden die schadelijk zijn voor de handel van het gemenebest. Volgens de verklaring staan Australië en de Verenigde Sta ten in hoofdzaak voor dezelfde handelsmoeiliikheden. Zn hopen, dat de E. E. G. een liberale han delspolitiek zal voeren. President Kennedy had zijn krachtige ge loof in de betekenis van het ge menebest „als bron van stabili teit en kracht voor de vrije we reld" uitgesproken. Beide staats lieden zijn het erover eens, „dat Europese eenheid in grote mate kan bijdragen tot de kracht van de vrije wereld". Uit niet-officiële, Amerikaan se bron is woensdag vernomen, dat het geheime vooroverleg tus sen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea „zeer waarschijnlijk" in het begin van de volgende week „ergens" bij Washington zal worden hervat. Woensdag heeft het gouverne ment in een communiqué mee gedeeld, dat in alle actiegebieden nog steeds patrouillegang plaats vindt terwijl de bevolking inten sief medewerkt aan de opsporing van de resterende parachutisten. In Kaimana kreeg korporaal machinist A. G. Niekamp bij werkzaamheden een munitie- kist van vijftien kg van twee meter hoogte op het hoofd. Hij werd onmiddellijk naar Biak vervoerd en is in een hospitaal opgenomen. Betrokkene is 21 jaar oud. ongehuwd en afkom stig uit Heerlen. De Verenigde Staten hebben woensdag voor de tweede maal zonder succes getracht, op grote hoogte boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan een kern wapen tot ontploffing te bren gen. De Thor-raket, waarmee de kernlading tot op 320 km hoogte zou worden gebracht voor de explosie, werd in de lucht met opzet tot ontploffing gebracht, toen bleek dat het apparaat niet goed werkte. Het vernietigen van do raket bracht geen kern explosie met zich mee en de stukken vielen binnen het tevo ren voor schepen en vliegtuigen verboden gebied in de oceaan. Volgens een woordvoerder, die dit meedeelde, bestond er geen gevaar voor het personeel dat bij de proef betrokken was. Ook was ei geen risico dat de radio activiteit van het zeewater zou worden verhoogd. Twee weken geleden mislukte een dergelijke proef doordat de de raket uit de koers raakte. Ook toen moest de raket in de lucht worden vernietigd. De kernlading bij de proef van gisteren was van de mega- ton-klaisc, d.w.z. dat de kracht gelijk stond aan die van een miljoen ton tnt. Het Amerikaanse plan om op grote hoogte kernontploffingen teweeg te brengen, heeft bij ge leerden in vele landen krachtig verzet ontmoet. De tegenstan ders van dergelijke proeven zijn van oordeel, dat deze de stralingsgordels om de aarde, genoemd naar de Amerikaanse geleerde Van Allen, zullen aan tasten. President Kennedy gaf echter toch toestemming om de proe ven te nemen, nadat zijn advi seurs hadden meegedeeld dat de voorgenomen proef op de grootste hoogte ongeveer 800 km slechts tijdelijk in ge ringe mate de binnenste stra lingsgordels zou aantasten. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft nader hand bekendgemaakt, dat stuk ken van de raket en van de kern lading op het eiland Johnston zelf terechtgekomen zijn en ook op het nabijgelegen eiland Sand. Er zijn echter geen slacht offers gevallen onder het perso neel belac. met het uitvoeren van de kernproef. Radio-Moskou die melding maakte vm de mislukte proef van gisteren, sprak van „weer een kernbom in de oceaan". ZEESCHEPEN VAREN LANGS BOUWDOK COENTUNNEL Vele meters onder het Noordzee kanaal wordt hard gewerkt aan de bouw van de Coentunnel. Hoe merkwaardig dit is, blijkt wel als er een: groot zeeschip, zoals op de foto het s.s. „Arkadia", voorbij vaart. De stakingen in Frankrijk INDUSTRIËLE LEVEN IN FRANKRIJK ONTWRICHT Miljoenen arbeiders waren werkeloos Door de staking bij de Franse gas- en elektriciteitsbedrijven, waarbij het spoorwegpersoneel zich woensdag voor 48 uur heeft gevoegd, is het industriële leven in Frankrijk ontwricht. Bijna een half miljoen arbei ders staken. De stakingen zijn door de Rooms-Katholieke, socia listische en communistische vak verenigingen uitgeroepen om kortere werktijden en hogere lonen te verkrijgen. De metro werd twaalf uur lang stilgelegd, de huisvrouwen zaten zonder licht en warmte en door het uitvallen van de verkeerslichten ontston den grote verkeersopstoppingen in Parijs. Miljoenen arbeiders in de in dustrie waren werkeloos door dat de grote fabrieken wegens gebrek aan stroom niet konden draaien. De Mohammedanen in Algiers zijn woensdagmorgen massaal weer aan het werk getogen, na dat dinsdag hef even jaar oude uitgaansverbod was opgeheven en de vakverenigingen een op roep daartoe gedaan hadden. De wegversperringen zijn om middernacht opgeruimd. Duizen den Moslims stroomden de Europese wijk binnen, op weg naar hun werk, dat zij weken geleden in de steek hadden ge laten toen zij door O. A. S-lieden werden verdreven. De busdiensten rijden nor maal, en er is een begin gemaakt aan de lenteschoonmaak van de stad dringend noodzakelijk wegens de zomerhitte die grote hopen groentenafval op de stoepen doet rotten. In Oran is de toestand nog ge spannen. De wijk Saint Pierre in het centrum van de stad is door troepen afgezet. Dinsdag avond werd in Oran een kleine hoeveelheid wapens in beslag genomen. In Rocher Noir toont men zich gematigd optimistisch over de toestand in Oran. Woensdag werd een pamflet verspreid, waarin de Europese vakbonds leiders de onmiddellijke evacu atie van alle Europeanen in het gebied van Oran eisen, wanneer op 20 juni geen autonoom gebied voor de Fransen in Oran is in gesteld, „om de Europese be volking voor volkerenmoord te behoeden". Het Algerijnse bevrijdings leger heeft woensdag acht leden van het Franse Vreemdelingen legioen overgedragen aan de Tunesische rode halve maan. Deze soldaten waren voor het bestand van 19 maart gevangen genomen. Het zijn zes Duitsers, een Italiaan en een Monegask. Vijf jonge Mohammedaanse studenten, die veertig dagen ge leden door de O. A. S. waren cr.tvoerd, zijn woensdag aan het Rode Kruis in Oran overge dragen. Zij verklaarden goed be handeld te zijn. Woensdagmiddag werd een kraakinstallatie voor aardgas in Hassi R'mel, niet ver van Oran, door explosies zwaar beschadigd. Reusachtige vlammen van het brandende gas sloegen uit de fabrieksgebouwen. Men wist niet of het hier een aanslag door de O. A. S. betrof. De fabriek is vol ledig buiten bedrijf gesteld. Nadat men de gastoevoer had afgesloten verminderde het vuur snel. Volgens niet-officiële be richten zou een lid van het per soneel bij de explosie zwaar ge wond zijn. Grote aantallen kleine vaar tuigen, die voorgoed hun thuis haven in Algerië verlaten heb ben. komen de laatste weken in de Spaanse Middellandse Zee havens Valencia en Alicante aan. Meestal hebben zij een aantal Europeanen uit Algerië aan boord, die zich in deze Spaanse Sieden willen vestigen. woensdagavond na twee ontplof fingen in vlammen opgegaan. Drie personen werden door het vuur gewond. Ex-kolonel Jean Gardes, een van de nog overgebleven O. A. S.-leiders, heeft woensdagavond in een geheime radiouitzending gezegd, dat de met de F. L. N. ge sloten overeenkomsten „de ba sis vormen voor het herstel van de vrede in dit land". Gardes zei dat deze overeen komsten echter ook in werkelijk heid behoren te worden omge zet en dat daarom de deelne ming van Europeanen aan de plaatselijke politiemacht in de eerstvolgende uren geregeld dient te worden. Men verwacht dat de O. A. S. vandaag haar besluit over een bestand in Oran bekend zal maken. Zij heeft een belangrijke radiouitzending aangekondigd. Volgens betrouwbare bronnen in Algiers nemen de belangrijk ste O. A. S.-leiders de volgende standpunten in: Ex-kolonel Jean Gardes staat een overeenstem ming met de Algerijnen voor en ex-generaal Paul Gardy is voor stander van onderhandelingen tussen O. A. S. en F. L. N. Hij zou echter niet geheel akkoord gaan met in lgiers gemaakte afspraken. Twee van de fanatiekste leiders, de ex-kolonels Yves Godard, in Oran, en Pierre Chateau-Jobert, in Constantine, zijn tegen de vredesvoorwaarden gekant. Ex-kolonel Antoinee Ar- goud, die meestal in Europa ver blijft, is voorstander van het ver plaatsen van de O. A. S-activi teiten naar Frankrijk, aldus deze bronnen. De geruchten willen dat Chateau-Jobert en Godart reeds naar Zwitserland zijn ge vlucht, waardoor de voornaam ste tegenstand tegen een akkoord met de Algerijnen zou zijn ver dwenen. BELGISCH PRINSELIJK PAAR MET KINDEREN Vandaag zal Prinses Astrid wor den gedoopt, ter gelegenheid waarvan deze officiële foto werd gemaakt, l'rins Albert met prins Philips (2 .jaar) en prinses I'aola met prinses Astrid (15 dagen) in de paleistuin. De Westberlijhse politic is woensdag begonnen met het ver sterken van de westelijke kant van de Eerlijnse muur. door het aanbrengen van aardhopen en zandzakken op punten waar eer der vuurgevechten met de Oost duitsers zijn voorgevallen. Functionarissen van het stads bestuur zeiden: ..Wjj kunnen niet langer toezien wanneer on ze mannen zonder enige dekking beschoten worden". De Oostduitse grenswacht heeft 64 bunkers met schietgaten gebouwd en greppels en muren aangelegd. Woensdagmorgen vroeg zijn tweehonderd Oostduit sers opnieuw begonnen met het aanleggen van betonnen schuil plaatsen en afzettingen. GEEN WIJZIGING VAN BELGISCHE DIENSTTIJD Het Belgische ministerie van Landsverdediging heeft woens dag geruchten tegengesproken volgens welke de duur van de militaire diensttijd (12 maanden) zou worden verlengd. Wel zijn er maatregelen genomen om vrij stelling van uitzending buiten de landsgre: ;n minder aantrek kelijk te maken. Wegens de be voorrechte positie die vrijgestel den wegens familie-omstandig heden e.d. genieten, is be paald dat zij zich moeten ver plichten om" vrijwillig drie of zes maanden langer te dienen. De ministers van Landbouw van de zes E. E. G.-landen heb ben gisteren, dank zij een „pack age deal", de nog openstaande punten voor de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek ten aan zien van een aantal belangrijke sectoren kunnen regelen. Zij hebben echter, zij het om zuiver administratieve redenen, moe ten besluiten de invoering van de gemeenschappelijke marktorga nisatie voor deze produkten (granen, varkensvlees, eieren en gevogelte, en groente en fruit) uit te stellen van 1 tot 30 juli. Het -.'dhuis van Bone Door dit uitstel worden o.m. de moeilijkheden van de Duitse re gering ondervangen, die niet vol doende tijd meer had om de aan passingswetten die in de bonds republiek voor de invoering der gemeenschapsverordeningen no dig zijn. in de Bondsdag te bren gen. Bovendien krijgen de partners ook wat meer tijd voor de admi nistratieve maatregelen die nodig zijn voor de nieuwe heffingen- stelsels voor de betrokken pro dukten in het onderlinge verkeer met niet-E. E. G.-landen. Er zul len in de komende weken heel wat nieuwe douaneformulieren gedrukt moeten worden. Het „package deal", waarbij alle partners concessies hebben moeten doen, was voorbereid is [door de nationale deskundigen die dinsdag tot diep in de nacht heb ben gewerkt. Zij hebben hun werk zó grondig gedaan dat de Franse voorzitter van de confe rentie, Pisani. woensdagmiddag veel vroeger dan algemeen ver wacht was, het resultaat aan de pers kon mededelen. De regelingen die woensdag zijn getroffen hadden betrekking op een aantal uiterst technische kwesties, zoals de vaststelling' van een fixatiepremie voor de termijnhandel in graan, de hoe veelheid graan die nodig is om een kip een ei of een varken een kilogram spek te laten produ ceren en de vraag of de heffin gen op onderdelen van een var ken bij elkaar meer mogen be dragen dan de heffing op het hele varken. De E. E. G.-commissie tenslotte heeft woensdag moeten mede delen dat zij nog niet kan vol doen aan een Duits verzoek om een volledige lijst van alle sub sidies op de export van land- bouwprodukten in de zes landen. De commissie zegde toe dat die lijst de volgende week zal wor den ingediend en dat dan tevens een ontwerp program zal wor den voorgelegd om al die sub sidies op te heffen. In januari hebben de zes E. E. G.-landen beloofd lijsten naar Brussel te sturen, doch tot op heden hebben zij nog niet alle maal deze belofte ingelost. Dit is ook een uiterst gecompliceerde materie, aangezien onder subsi dies ook vallen goedkope ver- voerstarieven van de spoorwegen en bijv. subsidies op kunstmest. ZACHTER Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren naar Frankrijk. Aan de noord flank hiervan bevindt zich een krachtige zuidwestelijke stroming waarmee zachte en vochtige lucht wordt aangevoerd. Het front dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt en dat wordt voor afgegaan door een regenzone be reikte tegen de avond het wes ten van het land. In verband met DONDERDAG 21 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.52 4.OS Terneuzen 4.27 4.43 Hansweert 5.07 5.23 Walsoorden 5.17 5.33 VRIJDAG 22 JUNI v.m. Breskens 4.38 Terneuzen 5.13 Hansweert 5.53 Walsoorden 6.03 deze ontwikkeling wordt voor heden warm weer met vrij veel bewolking verwacht, maar geen regen meer van betekenis. De wind is overwegend matig uit zuidwestelijke richtingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Zacht weer Veel bewolking met enkele verspreide opklaringen, maar geen regen van betekenis. Mati ge, langs de kust af en toe krach tige zuidwestelijke wind. Vrij warm. ZON MAAN op onder op onder n.m. Juni 4.56 21 4.19 21.04 23.38 8.00 5.31 22 4.19 21.04 9.16 6.11 23 4.20 21.04 0.09 10.34 6.21 24 4.20 21.04 0.37 11.53

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1