1 DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI Verhouding slechter Europa-Amerika wordt Een pijp doet méér dan branden! Pijproken geeft rust en voldoening Binnenlands nieuws tyceistappen op ós trap Ontaarde ouders lieten baby verhongeren Pagina 5 WAT WIL WASHINGTON P SCHOOLREISJE VAN DE MODERNE TIJD NATIONAAL THUISFRONT NIEUW-GU1NEA OPGERICHT Woensdag 20 juni 1962 Dl VRIJE ZEEUW (Van onze sociaal-econ. medewerker) Wij zijn gewend geraakt te spreken van een Weste lijk en een Oostelijk blok in de wereld, maar wij hebben nooit vreemder voorstel ling gehad van het begrip blok. In het Oosten wordt het blok alleen bijeenge houden door een ijzeren Sowjet-groep; in het Westen bestaat het blok in militair opzicht vrij sterk, in poli tiek opzicht voor het oog en in economisch opzicht helemaal niet. Er openbaart zich een steeds wijder wordende controverse tussen de Ver. Staten van Amerika en de in wording zijnde samenwer kende staten van Europa. Deze tegenstelling kent ook politieke aspecten en op een enkel punt zelfs een andeie militaire zienswijze. Het moet ernstig worden be twijfeld of het scheurtje in de Westerse eenheid kan w orden gehecht en wij mo gen blij zijn wanneer de barst geen breuk wordt. Tegenover de Ver. Staten staat in deze tweespalt 't Frank rijk van De Gaulle. Nu zou men kunnen zeggen dat de oorzaak van het kwaad vanzelfsprekend moet worden gezocht bij de eigenzinnigheid van de Franse president, maar zo is het beslist niet. Veel eerder moet worden gewezen op de dubbelzinnige po litiek van de Verenigde Staten. Men kan niet zeggen dat pre sident Kennedy zich hier een man toont met twee gezichten. Hij is een voorstander van co ördinatie der Europese en Ame rikaanse economieën. In grote lijnen zijn de yankees bereid hun president te volgen en tot ta riefsverlaging over te gaan waar bij zij van de E, E. G. hetzelfde verlangen. Zij weigeren echter unaniem de mening aan te han gen dat een konsekwente tarief.s- afbraak de welvaart van de ge hele Westelijke wereld verhoogt. En zo zien wij Kennedy's plan nen telkens geremd en doorkruist door beschermende maatregelen. Wij geloven dat er in werke lijkheid ongeveer het volgende aan de hand is. De E. E. G. is in politiek opzicht een groot suc ces voor de Verenigde Staten omdat het de economische weer stand van het oude werelddeel vergroot. Er kan militaire samen- Het klassieke „schoolreisje naar Artis", immer een vreug devol hoogtepunt voor scholieren der vorige generatie raakt uit de tijd. Gisterenmorgen zijn de eer ste 90 van 900 Parijse school kinderen per speciaal vliegtuig van de U. A. T. uit de Franse hoofdstad op Schiphol aange komen voor hun meer met de moderne tijd in overeenstem ming zijn schoolreisje: een be zoek van een dag aan Nederland. Het zijn allen kinderen van 13 en 14 jaar en ze behoeven het schoolreisje niet eens zelf te be talen. Het wordt door het Parijse gemeentebestuur gefinancierd. De vertegenwoordiger van U. A. T. in Nederland, de heer F. van Hoorn, vertelde op Schiphol dat de Franse luchtvaartmaat schappij tien vluchten tegen sterk gereduceerd tarief uitvoert met DC-6B machines en wel in de periode tussen gisteren en 2 juli. Donderdag 28 juni zal een topdag zijn. Dan worden drie toestellen met tezamen 270 kin deren verwacht. Er zijn twee programma's opgesteld. In beide staat een bezoek aan de Aals- meerse bloemenveiling bovenaan. Daarna volgt in het eerste programma een bezoek aan Madurodam en een rondvaart door de Amsterdamse grachten, in het tweede volgt de rondvaart direct na de veiling met daarna een bezoek aan Marken en Volendam. werking op groter schaal uit voortvloeien. Dit laatste wordt tegengewerkt door Frankrijk dat in Europa de eerste viool wenst te spelen. Ook politiek is Frankrijk het land dat de Ver enigde Staten wel als een goede kennis erkent maar het beslist niet wenst als huisvriend. Zwaar op de maag Intussen hebben de Verenigde Staten economisch last van de samenwerkende Europeanen. De zes landen van de E. E. G. kunnen door de handen ineen te slaan voor menig produkt in de Verenigde Staten afzet vinden. Omgekeerd kunnen de Verenigde Staten niet profi teren van de verlaagde Euro pese tarieven en hun enige kans op marktbehoud of -ver overing ligt in het bouwen van Europese vestigingen. Dit alles ligt de Verenigde Sta ten zwaar op de maag, want on danks alle maatregelen van Ken nedy om zijn nationale economie te stimuleren, heeft zijn land nog 5 werklozen onder de beroeps bevolking. Daarom willen de in dustriëlen in de States vasthou den aan bescherming van de in dustrie en het eigen bedrijfsleven in het algemeen. Bewijzen daar van zijn de weigering aan onze K. L. M. om op Houston 'n lucht lijn te openen. De geweldige be voordeling van de Amerikaanse scheepvaart, waardoor onze lijn- rederijen grote schade lijden De jongste protectie is de hef fing van invoerrechten op ven sterglas en tapijten, waardoor de Belgische export ernstig getrof fen werd en 3000 arbeiders bij onze zuiderburen op straat drei gen te komen. Wij zien hieruit nog eens dat de onvoldoende uit voer van Nederland naar de Ver enigde Staten niet of niet alleen te wijten is aan de onvoldoende activiteit van het Nederlandse be drijfsleven maar ook aan de tegenwerking in Amerika zelf. Eerste crisistekenen De maatregelen in een bepaald tijdsgewricht genomen, zijn niet anders dan de neerslag van de toestand in die tijd. De Europese landen van de E. E. G. hebben terecht aangekondigd dat er voortaan verhoogde invoerrech ten zullen worden geheven van plastic, kunstzijden onderkleding en andere chemische produkten uit de Verenigde Staten. Dit be wijst dat beide werelddelen niet in staat zijn hun economische vraagstukken te coördineren. De handelsoorlog begint op een tijd stip dat de gunst der tijden heeft opgehouden. Zijn dit de eerste tekenen van de nadering van een nieuwe crisis? De Verenigde Staten hebben economisch last van Europa. Daarom willen zij Engeland graag als lid zien van de E. E. G. want de band tussen Ken nedy en MacMillan is sterk. De Britse leeuw zal binnen de Europese gemeenschap de Amerikaanse belangen mede kunnen behartigen en De Gaul le in toom kunnen houden, die zich niets van de nieuwe we reld wenst aan te trekken. Uit eindelijk moet dit betekenen dat de hechte continentale vriendschap van heden een knak moet krijgen. Niet alleen zijn de Britten principiële voor standers van het „verdeel en heers" beginsel, maar zij zul len naast Frankrijk dezelfde voorrechten opeisen voor hun gemenebest-landen als de Fransen hebben afgedwongen voor hun vroegere koloniën. Vermoedelijk redeneren de Amerikanen aldus dat de West duitsers met de Britten samen aan Franse hegemonie een einde zullen maken. Meer spaken in 't wiel De regering van Kennedy zal grote moeite hebben de economi sche betrekkingen met Europa hartelijk te houden. Om de be trekkingen te verbeteren hebben de Verenigde Staten de Europese specialist Paul Henri Spaak uit genodigd naar Washington te komen. Deze Belgische minister met grote invloed bij alle Euro pese regeringen heeft zich uit gesproken voor nauwe aaneen sluiting van Europa bij de Ver enigde Staten. Het is niet zeker, dat met Spaak alle spaken uit het sanien- werkingswiel tussen beide we relddelen zullen zijn verwijderd, maar de Belg zal de heer Ken nedy precies kunnen vertellen hoe in Europa de zaken' liggen, nij zal daarbij stellig trachten een verder toespitsen van de Amerikaans -Europese commer ciële tegenstelling te voorkomen. Uitbreiding van het handels conflict tussen de continenten zou een depressie kunnen ver oorzaken. In ieder geval zouden daarmee de betrekkingen tussen vele vrienden bekoelen, want de meest hartelijke betrekkingen worden dikwijls spoedig ijskoud wanneer er geldzaken in het ge ding zijn. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) De Haagse politie heeft gisterenmorgen de 30-jarige steigermaker B. J. v. d. B. en zijn 28-jarige echtgenote A. v. d. B.-H. gearresteerd en opge sloten, verdacht van het ont houden van het nodige levens onderhoud aan hun jongste kind, een meisje van 6 maanden. Vorige week donderdag kwam bij de politie de melding binnen, dat in een woning in de Kemper straat in Den Haag onbeschrijfe lijke toestanden heersten. Het jongste kind (het echt paar heeft 5 kinderen gehad) bleek de dag tevoren te zijn overledentotaal verhongerd en uitgedroogd. Het overleden kind lag in een wieg die op deze benaming nauwelijks recht had. Ook de vier andere kinderen van het echtpaar, drie jongens en een meisje beneden zes jaar, bleken totaal vervuild, doch niet onder voed te ziin. De inspecteur van politie, die belast is met het onderzoek, ver klaarde dat de toestanden in de woning hem deden denken aan die in het beruchte concentratie kamp Bergen-Belsen. Wat de ouders heeft bewogen om hun jongste kind, dat bij de geboorte 6 pond woog en bij het overlijden nog maar 4 pond en 2 ons, te laten verhongeren, is nog niet bekend. Men heeft eerst het sectierapport afgewacht en in samenwerking met de Justitie de vier andere kinderen toever trouwd aan de Sint Vincentius vereniging. Deze kinderen zijn ondergebracht in Huize Terbeek in Lisse. Het stoffelijk overschot van de baby is maandag in tegenwoordigheid van de ouders ter aarde besteld. Het enige weken geleden door de Koninklijke Vereniging „Onze Luchtmacht" genomen initiatief om tot een nationale actie voor de Nederlandse militairen in Nederlands-Nieuw-Guinea te komen, heeft geleid tot de op richting van een Nationaal Thuis-iront Nieuw-Guinea (N. T. N. G.). De drie Koninklijke Vereni gingen „Ons Leger", „Onze Vloot" en „Onze Luchtmacht" zijn reeds in vergadering bijeen geweest. Iedere vereniging stelde 1000,voor het thuisfront ter beschikking. Het comité, waarin vertegen woordigers van de drie genoem de organisaties zitting hebben genomen, zal worden uitgebreid met vertegenwoordigers van o.a. het Veteranen Legioen Neder land, de Nederlandse Sport federatie, het Nationaal Olym pisch Comité. Vertegenwoordigers van de bestaande thuisfronten (Prot. Christelijk, Rooms-Katholiek en Humanistisch) zullen eveneens aanwezig zijn op een vergadering welke dezer dagen te Den Haag zal worden gehouden. Namens het ministerie van Defensie zal de directeur Sociale Zaken de vergadering bijwonen. De initiatiefnemers hebben zich van de medewerking ver zekerd van de oud-directeur van do NIWIN, ir. F. F. van Rhijn, die als adviseur zal optreden. Het N. T. N. G. zal ongeveer in dezelfde vorm worden opgezet als de NIWIN, de organisatie die in de tijd toen onze militairen in het voormalige Nederlands-Indië hun taak vervulden, voor bijna 40 miljoen naar overzee ver zond. Het N. T. N. G. stelt zich, naar ons van die zijde wordt bericht, boven de politiek en de gods dienst en wil alleen maar een coördinerend lichaam zijn om op korte termijn de Nederlandse militairen in Nederlands-Nieuw- Guinea moreel en materieel te steunen. De factor tijd dwingt tot snel en gecoördineerd han delen. Van publiek en bedrijfsleven wordt op grond van tot nu toe reeds binnengekomen reacties, grote medewerking verwacht. Als centrale voor het storten van bijdragen is voorlopig aan gewezen giro nr. 87400 t.n.v. de penningmeester van de Konink lijke Vereniging „Onze Lucht macht" te Den Haag. Het voorlopige secretariaat is eveneens in Den Haag gevestigd Boreelstraat 6. UITGAANSVERBOD IN ALGIERS OPGEHEVEN De politie in Algiers heeft dinsdag bekendgemaakt dat het uitgaansverbod van dinsdag af is opgeheven. Het communiqué voegde er aan toe„De vermin derde spanning in aanmerking genomen en om mee te werken aan de terugkeer tot een norma le toestand, zullen de volgende maatregelen met ingang van woensdag 20 juni nul uur van kracht worden 1. In Algiers, het Maison Blanche en For de Leau zal het uitgaansverbod volledig worden opgeheven, 2. wegversperringen in dit ge bied zullen worden opgeheven, 3. de speciale maatregelen met betrekking tot het parkeren van auto's zullen eveneens worden opgeheven. Deze maatregelen waren op 8 mei ingevoerd. Een pijp schenkt U veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt U tot andere gedachten... en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. U hebt toch ook een pijp? De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruine tabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. NATIONALISATIE IN ITALIË De Italiaanse regering heeft besloten bedrijven die elektrici teit leveren te nationaliseren. Dit is maandagavond in Rome be kendgemaakt. Het kabinet besloot tot deze maatregel na een urenlange ver gadering. Men zal aan het parle ment een ontwerp van wet voorleggen waarbij een staats dienst voor elektrische energie wordt ingesteld, die alle particu liere elektriciteitsmaatschappij en zal omvatten. De regering zal alle aandelen van deze maat schappijen overnemen. President van Bank van Argentinië in arrest De voormalige president van de Nationale Bank van Argen tinië, Julian Freaza, is gearres teerd in verband met een onder zoek naar onregelmatigheden die bij deze bank zouden hebben plaatsgevonden. De arrestatie was het gevolg van een gerech telijk onderzoek waarom Freaza zelf verzocht had. De regering heeft admiraal Lorenzo Arufe benoemd om de bankzaken te controleren. Als gevolg hiervan zijn twee func tionarissen in voorarrest gesteld. 33). „Maar wie zou een motief heb ben gehad?" vraagt Puck. Lund zucht. „Ja kind, in detec tive-romans is er altijd een mo tief en gewoonlijk een motief, dat je begrijpen kunt. Maar als je een reeks van honderd werkelijke moordzaken bestudeert, vind je er minstens tachtig bij met mo tieven, die geen auteur ooit zou kunnen gebruiken, zo dwaas of nietig of ongeloofwaardig zijn ze. Nu spreek ik nog niet eens van de pathologische gevallen of van de vergiftigingsmanie, die sommige mensen bezielt. Neen, ik praat van roofmoorden om een paar centen of kledingstukken. Om moorden met als motief een ruzietje, een klein meningsver schil, wat ergernis of opwinding. Ik herinner me het merkwaardi ge geval Redureau. Jongen van vijftien jaar, stond bekend als zacht, vlijtig, gedwee. Vermoord de zeven mensen op gruwelijke wijze, omdat zijn patroon aan merkingen op z'n werk maakte. En daar had je Ritter von Feuerbach, keurige man, erg fa milieziek, zeer gesteld op zijn broer. Op een dag stelt hij die broer een of andeje zakelijke Door WILLY C.ORSAR1 - kwestie voor, de ander is er niet enthousiast over, en de Ritter, die geen enkele aanleiding had zich zorgen te maken als de zaak niet in orde kwam, neemt een revolver en schiet zijn broer neer. En Lenzbauer, die voor zijn stiefbroertje zorgde als een va der, met het kind speelde, ermee in één bed sliep en het tenslotte vermoordde terwille van 'n som metje dat de jongen bezat. Er is telkens weer een merkwaardige tegenstelling tussen de daad en de persoon die deze bedrijft, tus sen de gruwelijkheid van een misdaad en het motief ertoe. Stel dat we hier naar motieven gaan zoeken. Gardner schijnt een oog je op lady Cochat te hebben ge had, waarschijnlijker op haar geld en relaties, want ze is een remedie tegen de liefde. Maar lady Cochat had erg veel inte resse voor Judge. Het heet wel, dat het alleen „politieke belan gen' waren die hen verbonden, maar enfinze vonden het toch niet prettig toen de kleine Allan hen betrapte bij zo'n poli tieke conferentie. Jou en mij en andere nuchtere mensen zal het voorkomen, dat dat geen motief kon zijn voor Gardner om Judge uit de weg te ruimen, die hem SCHOLIER VERONGELUKT Gisterenmorgen omstreeks 9 uur is de 14-jarige H. B. S.- scholier Ch. M. Machiels uit Maastricht daar als gevolg van een aanrijding omgekomen. De jongen reed met enkele mede scholieren toen een vrachtauto op het kruispunt Prins Bisschop singel Sint Hubertuslaan linksaf sloeg. Tijdens deze rich tingverandering hebben de jon gens de vrachtauto willen pas seren. Alleen het slachtoffer slaagde hierin niet. M. is met de trottoirband dan wel met de vrachtauto in aanraking ge komen, van zijn fiets gevallen en met het hoofd onder het linkerachterwiel van de zware vrachtauto geraakt. Het slacht- op z'n minst altijd fatsoenlijk be handeld had. Maar in werkelijk heid zijn toch ettelijke moorden om zoiets en minder gebeurd." Puck roert in haar thee. „Ja, en als mevrouw Judge iets gemerkt mocht hebben van die politieke sympathie, zou zijn ook een mo tief hebben gehad en eentje dat ik beter kan begrijpen." „Crime passionel," mompelt Lund. „Natuurlijk, er zijn vrou wen om minder zo wild jaloers geworden, dat ze doodden. Dat Anja Judge wandelde en haar hond zocht tussen elf en twaalf, kan ze ook niet bewijzen. Toen ze door de voordeur binnen kwam, kon ze overal vahdaan komen. Wat Joan Silengo voor motief, hoe gering ook, kon heb ben kan ik me niet indenken. Ze leek erg gesteld op Judge. Maar daarom zou ik nog helemaal niet verbaasd zijn als ze het had ge daan. Zie je, zolang er alleen sprake van Judge was, heb ik geen van die mensen in ernst verdacht. Nietwaar, je vermoe dens gaan direct uit naar zo'n figuur als „de scheve man", uit Engeland. Vooral omdat Joan Silengo een vreemde boven had gezien, omdat die kwestie met de bezoeker erbij kwam, enfin Dirkhof en de rechter-commissa- ris, allemaal hebben ze eerst ge loofd aan een min of meer poli tiek getinte moord, door de mys terieuze scheve man bedreven, die Judge was nagereisd. Maar door de moord op mevrouw Can- na verandert alles." „Waarom? Ze kan buitenshuis al zijn vergiftigd door die scheve man. Bijvoorbeeld met bonoons." „Het kan, ja. Maar een vrouw als zij neemt niet van vreemde offer is tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden. BOERDERIJBRAND In de nacht van maandag op dinsdag is bij een fel uitslaande brand de boerderij van de heer E. J. Bos aan de Plantagelaan te Barneveld grotendeels in de as gelegd. De schade wordt geschat op een halve ton. De eigenaar was niet tegen brand verzekerd. Het Barneveldse brandweer korps, dat zeer snel ter plaatse was, is tot dinsdagmorgen 4 uur bezig geweest met de nablussing. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. Op de zolder boven de deel waren honderden balen geperst hooi opgetast en dit brandbare materiaal was er oor heren bonbons aan. Dus zou ze de scheve man moeten kennen. Bovendien houdt Terlaet vol, dat er geen sprake van vergiftiging was, toen hij haar 's middags zag. En de hoeveelheid solanine, die in het lichaam is gevonden, was te groot, dan dat het zoveel uren kon duren eer er verschijn selen optraden." „Misschien had ze iets bij zich, dat vergiftigd was en dat ze pas later gebruikte." „Mogelijk. Maar voor mijn ge voel is de schuldige in huis of is minstens iemand uit de kennis senkring van mevrouw Canna, iemand die de gelegenheid had haar onopvallend dat gif toe te dienen. Met vergif is het ook zo iets geks. Officieel heet het, dat je er moeilijk aan kunt komen, maar eigenlijk zit er vergif in heel wat dingen, die je gemakke lijk kunt aanschaffen. Alleen we ten de meeste mensen het niet. Daarom is het vrij onvruchtbaar of je al gaat bepeinzen wie in de gelegenheid was gif aan te schaffen. Je doet dat natuurlijk toch, tenslotte moet je een sys teem volgen. Gardner was vroe ger op een laboratorium. Het feit dat hij gemakkelijk gif kan hebben bezeten maakt de ver denking tegen hem nog ernstiger. Kiliaan is in Afrika geweest en solanine is een vergif, dat daar gebruikt wordt voor het vergif tigen van pijlen. Bovendien zwierf hij altijd veel. Er bestaat geen man, die in het Oosten of in de wildernis is geweest en niet gemakkelijk allerlei dodelij ke vergiften kon meebrengen. (Wordt vervolgd.) zaak van dat de brandweer voor een bijna onmogelijke taak kwam te staan. Het voorste ge deelte van het woonhuis wist men te behouden ten koste van zeer grote waterschade. Een groot gedeelte van de inboedel kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. BRAND AANGESTOKEN De brand in de R. K. Heilige Paulus- en Petruskerk te Maas sluis is, naar de politie gelooft, aangestoken. De dader of daders zouden daarbij gebruik hebben gemaakt van houtwol. Er kan wel worden aangenomen dat dit houtwol omstreeks middernacht vrijdag 16 juni in het gebouw is gebracht door een raam in de noord-oost gevel. De resten van half verbrande houtwol bevon den zich aan de buitenkant van het gebouw onder dit raam. De ramen bevinden zich tamelijk hoog in de muur. Een van de mogelijkheden is dat de daders na het inslaan van de ruitjes de brandende houtwol naar binnen gegooid of geduwd hebben, waar bij een gedeelte teruggevallen is onder het raam. LOSWERKMAN AAN HERSENBLOEDING OVERLEDEN De 41-jarige loswerkman J. B. Hendriks, die zaterdagnacht tij dens een vechtpartij met twee broers op de hoek van het Spui en de Bierkade in Den Haag ernstig werd gewond en zondag morgen bleek te zijn overleden, heeft 's nachts een hersen bloeding gehad. Het sectierapport heeft uitge wezen dat de schedel aan de linkerzijde boven het oor was gescheurd, waardoor de hersen bloeding is ontstaan. De twee gebroeders V., die in verband hiermee zijn gearres teerd, zullen nu dus worden ver volgd wegens zware mishande ling de dood tot gevolg hebbend. JONGEN GEDOOD DOOR VAL UIT LANTAARNPAAL De 10-jarige Nico Pronk uit Alkmaar is maandagmiddag in zijn woonplaats uit een lantaarn paal gevallen en zo ernstig ge wond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis is overleden. Van de lantaarnpaal, die na een aanrijding door een vracht wagen was beschadigd, hadden do gemeentelichtbedrijven het bovenste deel verwijderd. Via de brugleuning, die door de giet ijzeren paai heenloopt, is de jongen in de paal geklommen, die afbrak. Bij zijn val heeft hij het afgebroken stuk op zich gekregen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5