Provinciaal nieuws Vertraging E.E. G.-Iandbouwpolitiek SI AGENDA Kantongerecht Terneuzen VOET 3 E VRIJE ZEEUW AXEL Spaaroversc ragma 2 Woensdag 20 juni1962 Woensdag 2Ü ZEELAND VERWACHT BEHOORLIJKE FRUITOOGST Over het algemeen mag er dit jaar in Zeeland een behoorlijke fruitoogst worden verwacht maar deze zal zeker niet overdreven groot worden. Dit zei de heer J. Q. C. Lenshoek, voorzitter van de Veilingsvereniging „Zuid-Beve land" te Goes, in zijn openings rede tijdens de dinsdagmorgen gehouden algemene ledenver gadering van deze veilingsver eniging. De heer Lenshoek verklaarde, dat de peren een redelijke oogst zullen geven met uitzondering van het ras Triumph de Viënne dat het er bij laat zitten terwijl voorts de vruchtzetting van Bon ne Louise en Légipont onregel matig is en dooreengenomen niet best. Bij de appels valt voor al op de grote verscheidenheid in vruchtafzetting bij het ras Goudreinette dat nog altijd een van de voornaamste rassen is. Het ras Cox's Orange Pippin is ook erg verschillend. Ook voor de andere rassen zijn er verschil len per bedrijf maar toch mag over het algemeen op een rede lijke oogst worden gerekend, on danks de zeer ongunstige weers omstandigheden tijdens de bloei. Ten aanzien van het zachtfruit merkte de heer Lenshoek op dat vooral de aardbeien groot gebrek aan regen hebben. Tot gistermor gen was die nog niet gekomen in het gebied rond Goes en de gevolgen van de reeds lang durende droogte zijn duidelijk zichtbaar. Ook frambozen heb ben behoefte aan regen. De afzet- vooruitzichten van het zacht fruit worden gunstig beoordeeld, om dat de oude voorraden geruimd Zijn. De heer Lenshoek zei verder dat het afgelopen jaar zowel voor de veiling als voor de leden individueel gunstige resultaten heeft opgeleverd. TERNEUZEN Promotie van drs J. Ysebaert aan de Katholieke Universi teit in Nijmegen. ÉNÉÈ - Aan de Katholieke universiteit in Nijmegen is tot doctor in de letteren ge; omoveerd de z.e. heer J. Ysebaert, geboren te Ter- neuzen. De dissertatie, waarop de promovendus zijn doctors titel behaalde is genaamd „Greek Baptismal terminology, its ori gins and early development". Het proefschrift van dr. Ysebaert, die leraar aan het seminarie IJpelaar bij Breda is, verschijnt als eerste deel van „Graecitas christianorum primaevar", een nieuwe reeks studies over oud christelijk Grieks, uitgegeven door prof. dr. Chr. A. E. M. Mohr- mann en prof. dr. J. G. A. Ros. Deze serie is de tegenhanger van de bestaande „Latinitas christia norum primaeva". De promotor was prof. dr. Mohrmann. Proefvaart motorspits -Energie". Jaarvergadering Coöperatieve Boerenleenbank „Terneuzen". De Coöperatieve Boerenleen bank „Terneuzen" Raiffeisen- bank hield haar jaarlijkse alge mene vergadering in hotel „Rot terdam" te Terneuzen onder lei ding van de voorzitter van het bestuur, de heer F. de Koeijer. In zijn openingswoord deelde deze mede, dat wij nog steeds leven in een tijd van hoogconjunctuur, doch dat in het algemeen de vooruitzichten op economisch ge bied voor de nabije toekomst niet meer zo gunstig beoordeeld wor den. In de landbouw zal naar een nog verdere modernisering en rationalisering dienen te worden gestreefd en men dient er reke ning mede te houden dat nog meer zal moeten worden geïn vesteerd in de agrarische be drijfstak, ook al tengevolge van de schaarste aan arbeidskrach ten en de invoering van de vijf daagse werkweek. Eind 1961 waren aan de Raif- feisenorganisatie in Nederland meer dan 3,4 miljard gulden spaargelden en rekening-cou- nantgelden toevertrouwd. De grenzen tussen platteland en stedelijke sfeer vervagen meer en meer en daarmede ook het werkterrein van de Boerenleen banken/Raiffeisenbanken, daar de middelen ook steeds meer van buiten de agrarische sfeer af- komstig zijn en ook de uitzettin gen meer en meer buiten de agrarische sector plaats vinden. De ontwikkeling van de Ter neuzense Boerenleenbank is in 1961 zeer gunstig geweest. De spaargelden namen toe van 15.8 miljoen tot ƒ19 miljoen en het balanstotaal steeg van 22,7 mil joen tot 27,5 miljoen. Eind 1961 stond aan leningen uit een be drag van ƒ9,6 miljoen, was in rekening-courant uitgezet 7,2 miljoen en was voorts bij de Centrale Bank te Utrecht gede poneerd ƒ10,2 miljoen. De vergadering keurde de balans en verlies- en winstreke- 1 ng goed en de netto-winst over 1961 ad 100.240,64 werd toege voegd aan de reserves, waardoor de reserves een bedrag van ƒ1,1 miljoen overschreden. De heren J. van Hoeve te Ter neuzen en H. de Jonge te Hoek werden met grote meerderheid van stemmen respectievelijk tot Lestuurslid en lid van de raad van toezicht herkozen. Christelijke Reisverenïging „Voorwaarts". Dezer dagen heeft de Christe lijke Reisvereniging „Voor waarts" te Terneuzen haar jaar lijkse grote zomerreis gemaakt. Dit jaar stond de reis in het teken van het 30-jarig bestaan van de vereniging en werd een onvergetelijke reis. begunstigd door mooi weer, gemaakt naar het Vorarlgebergte in Oostenrijk. Donderdag 7 juni 's morgens om 5 uur vertrokken uit Terneu zen werd rechtstreeks doorgere den naar de stad Luxemburg alwaar de lunch werd gebruikt; waarna via het industriegebied van Thionville en Metz in Frank rijk gereden werd naar Colmar. Hier werd overnacht en de vol gende morgen de reis voortgezet, dwars door Zwitserland naar Feldkirch in Oostenrijk, het doel van deze reis. Vanuit deze plaats in het Vorarlgebergte werd za terdags een uitstapje gemaakt naar de Rappenlachschlucht, een bergkloof. Bij het bezoek hieraan kwam Met een groot aantal genodig den aan boord heeft de motor- spits „Energie", gebouwd voor rekening van de heer Koelman te Rotterdam, haar proefvaart gemaakt op het kanaa] van Ter neuzen tot Sas van Gent. Dit schip van 39 x 5.05 x 2.50 meter was de 50e opdracht van de makelaar de heer Koelman en het eerste dat hij voor eigen rekening liet bouwen op de Chantier Naval J. en F. Plaquet te Péronne-lez-Antoign. Te Terneuzen werd op de ma chinefabriek „De Schroef" het schip voorzien van een 175 pk M. W. M. dieselmotor met de nodige hulpinstallaties, hulp dynamo en centrale verwar ming. Dit was het 14e schip dat dit jaar door de machinefabriek „De Schroef" werd geïnstalleerd. De elektrische installatie van het schip, dat zeer modern is inge richt, werd opgedragen aan de heer Faasse, alhier. Na de proefvaart werd aan de genodigden een diner in café-res taurant „Monopole" aangeboden, waar een groot aantal sprekers de heer Koelman feliciteerde en de bekende accordeon-virtuoos Ted Valerio voor demuzikale om lijsting zorgde, men onder de indruk van de ge weldige steenmassa's. Zondags werden wandelingen gemaakt in de omgeving van de stad Feldkirch en werd de dag besloten met een gezamenlijke kerkdienst in de Evangelische kerk. 's Maandags maakte men een tocht naar het Bodenmeer en werd het eiland Mainau be zocht. Dit eiland, waar een sub tropische klimaat heerst, ver rukte alle bezoekers om zijn mooie aanleg. Men zag hier ba nanen, sinaasappelen, citroenen en koffiebonen, vijgen enz. groei en. terwijl men in de verte de witte bergtoppen kon zien. Bij het oversteken van het Bodenmeer werd men herinnerd aan onze Westerschelde daar hier veerboten van hetzelfde type waren als bij ons. Dinsdag werd een prachttocht gemaakt naar het nabijgelegen Zwitserland. Deze tocht voerde het gezelschap langs het meer van Zürich en de Wallensee, welke men nu eens van hoog uit de bergen, dan weer van nabij kon bewonderen. Woensdag werd een tocht ge maakt naar de Oostenrijkse Al pen. Reeds 's morgens om 10 uur was men op de Vorarlberg- pas, alwaar het gezelschap zich met het gooien van sneeuwbal len kon vermaken, terwijl de temperatuur er was als bij ons in de zomer. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar Sankt Anton, de welbekende winter sportplaats. Het was een onver getelijke dag. Nabij Bludenz gingen allen met een gondellift de 1400 meter hoge Müttersberg op om te ge nieten van de wondermooie om geving. Donderdags werd een bezoek gebracht aan het 159 km2 grote vorstendom Liechenstein. In de hoofdstad Vaduz werd een voettocht gemaakt naar het slot Friezenberg. Te Bad Ragaz maak te het gezelschap kennis met de warme geneeskrachtige bron nen. Vrijdagsmorgens werd de te rugreis naar het vaderland aan vaard en reed men via Bregenz naar de stad Ulm aan de Donau in de Zwabische Jura. Hier werd o.m. de grote domkerk met zijn 120 m hoge toren bezocht. Vervolgens werd gereden naar Darmstadt in de Bovenrijnse laagvlakte, alwaar werd over nacht. Tijdens de rit op de grote autobaan kwam men in een ver keersopstopping te zitten van ong. 20 km lang, waarbij naar schatting, 3500 a 4000 auto's wa ren betrokken. Dit gaf natuur lijk aan het dagprogramma een behoorlijke vertraging. Zaterdag werd het laatste ge deelte van de terugreis gemaakt en reed men van Darmstadt, via Frankfort aan de Main, Mainz, Wiesbaden naar Keulen om bij Aken even over Nederlands ge bied te rijden om daarna weer de Belgische grens te overschrijden om te Hasselt het laatste diner tijdens deze reis te gebruiken Via Diest, Lier en Antwerpen werd naar Terneuzen gereden alwaar men om 22.30 uur arri veerde. Bij aankomst te Terneuzen namen de reisgenoten, nog on der de indruk van deze schitte rende jubileumreis, van elkaar afscheid. Brandjes. Gistermiddag werd bemerkt, dat op de gemeentelijke vuilnisbelt, gelegen nabij de boerderij „Plant- lust", een brandje was ontstaan. Door de brandweer werd met een nevelspuit het vuur gedoofd. Vermoedelijk bij het „vuurtje stoken" door spelende kinderen, geraakten boomstronken, die bij de afgravingen voor de kanaal- werken in de buurtschap Wul- penbek uit de bouwputten waren verwijderd, in brand. Hoewel dit overigens geen gevaar opleverde werd de brandweer hiermede in kennis gesteld, welke ook hier het brandje spoedig onder de knie had. Jaarlijks uitstapje Ouden van Dagen Gistermorgen om 8 uur ver trokken twee bussen met bejaar de ingezetenen van 70 jaar en ouder voor hun jaarlijks uitstap je. Via Perkpolder ging de reis naar Tilburg. Na onderweg gepau zeerd te hebben voor het gebruik van een kopje koffie, werd bij aankomst te Tilburg het gezel schap een maaltijd aangeboden. Om half twee werd Burgers' dierenpark bezocht, waar men tot kwart over vier bleef, om vervol gens de thuisreis te aanvaarden. Te Bergen op Zoom werd nog een uurtje gepauzeerd voor het ge bruik van een kopje koffie, waar na naar Kruiningen werd gere den voor de overtocht. Te 20 uur was Axel weer be reikt. In de Crynsensstraat wer- dende reisgenoten opgewacht door de twee plaatselijke muziek gezelschappen en de 3 plaatse lijke drumbands. Via Buitenweg en Stationstraat ging de stoet naar „Het Centrum", alwaar tot afscheid nog een consumptie werd aangeboden. Het was voor onze bejaarden wederom een genotvolle dag, die door de commissie Reis Ouden van Dagen keurig was voorbe reid. STOPPELDIJK Uitstapje K. A. B. De reisclub van de plaatselijke K. A. B.-afdeling maakte een uit stapje per bus naar Volendam en Marken. Op de heenreis werd even de Euromast te Rotterdam bezocht en in Amsterdam een rondvaart gemaakt door de grachten. De terugreis werd ge maakt via België, waar te Ant werpen voor de laatste maal tij dens dit uitstapje werd gepau zeerd. VOGELWAARDE Verkeersdiploma's. In de raadzaal van het ge meentehuis van Vogelwaarde vond de uitreiking plaats van de verkeersdiploma's aan de leer lingen van de lagere scholen te Boschkapelle, Stoppeldijk en Hengstdijk, die onlangs met goed gevolg het examen van het Ver bond voor Veilig Verkeer hebben afgelegd. Het werd voor de jon gelui een hele plechtigheid nu naast de schoolhoofden ook bur gemeester Hendrikse en opper wachtmeester Amendt bij deze uitreiking tegenwoordig waren. De burgemeester reikte de diplo ma's persoonlijk uit en iedere geslaagde werd daarbij nog ver rast met een dikke reep choco lade. De wisselbeker voor de beste, schoolprestatie bleef in het bezit van de lagere school te Hengstdijk, die evenals vorig jaar op de voet werd gevolgd door de lagere school te Bosch kapelle. In zijn toespraak sprak burgemeester Hendrikse er zijn voldoening over uit, dat de be langstelling voor het verkeers- onderwijs steeds toeneemt, ge tuige het aantal geslaagden dat nu 48 bedroeg. Slechts één can- didaat moest worden afgewezen. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Exodus". OOSTBURG: Ledel-Theater, 8 uur: „Exodus". MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Exodus". OOSTBURG: Ledel Theater, 8 uur „Exodus". RUSK BIJ DE GAULLE De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, die een bezoek aan een aantal Europese hoofdsteden brengt, is dinsdagavond door de Franse president, generaal De Gaulle, ontvangen. Tevoren had de Ame rikaanse minister een onderhoud met zijn Franse collega, Couve de Murville. Bij zijn aankomst op het vliegveld verklaarde Rusk tegenover verslaggevers dat hij met de Franse leiders de toe komst van het Atlantisch bond genootschap wilde bespreken. Heden zal minister Rusk een vergadering van de permanente Navroraad toespreken en een onderhoud hebben met generaal Lauris Norstad, opperbevelheb ber van de Navostrijdkrachten in Europa. De onschendbaa rheicl van Bidault De voorzitter van de Franse nationale vergadering heeft bij de opening van de bijeenkomst van dinsdag meegedeeld, dat de minister van Justitie het ver zoek had gedaan om opheffing van de onschendbaarheid van een der afgevaardigden. Dit verzoek betreft oud-premier Bidault, wiens naam overigens niet genoemd werd. De voorzitter vrcreg de frac ties ,vóór woensdag 18 uur ver tegenwoordigers aan te wijzen in een speciale commissie van vijftien leden, die het verzoek van de minister moeten bestu deren. Italiaanse deelneming aan staalproject te Zelzate Door de Italiaanse staalfabriek „Falck", die een jaarproduktie heeft van 800.000 ton. is aan de hoge autoriteit van de EGKS toe stemming gevraagd voor deelne ming aan de staalfabriek, die door de „Sidemar" te Zelzate zal worden gebouwd. De „Falck"-fabriek is de laatste zelfstandige staalonderneming in Italië. Alle andere fabrieken van enige betekenis maken deel uit van de groep „Itasider", die door de staat wordt gecontroleerd. Naar verluidt zou „Falck" voor 5a67r in het „Sidemar"-project willen deelnemen. De hoge autoriteit moet hier voor toestemming geven, aange zien zij moet waken over de na leving der anti-kartelbepalingen van het EGKS-verdrag. RECHTSBIJSTAND voor WEGGEBRUIKERS De K. N. A. C. heeft gisteren middag op een persconferentie in Den Haag de aandacht ge vestigd op tal van moeilijkheden die kunnen ontstaan als gevolg van een verkeersongeluk. In vele gevallen kan rechtskundige bij stand nodig zijn, bijvoorbeeld tegenover de verzekeringsmaat schappij van de tegenpartij of bij gerechtelijke procedures. Bij ongelukken in het buiten land komt de particulier te staan tegenover buitenlandse maatschappijen, die totaal ande re afwikkelingsprocedures voor schadegevallen er op na houden. Moeilijkheden kunnen ook ont staan wanneer er in het buiten land een gerechtelijke procedure wordt ingesteld wegens het ver oorzaken van een verkeersonge luk of op grond van een ver keersovertreding. In een groot aantal landen, aldus de K. N. A. C., kunnen ongelukken zulke gevolgen heb ben die men zelf niet kon over zien. In dit verband heeft de K. N. A. C. gewezen op de mogelijk heid zich te verzekeren tegen kosten van gerechtelijke proce dures of rechtskundige bijstand bij het contact met verzekerings maatschappijen en privé-per- sonen. Deze vorm van verzekering heeft in het buitenland reeds algemene ingang gevonden. In Nederland is naar een schatting van de K. N. A. C. een half pro cent van de weggebruikers ver zekerd tegen de kosten van rechtskundige hulp. Ook heeft de K. N. A. C. er op gewezen, dat men in West- Europa in navolging voor Noord- Amerika steeds meer „claim- minded" wordt, d.w.z. dat men meer geneigd is alle kosten die ook maar het gevolg zijn van een ongeluk op de veroorzaker daarvan te verhalen. OUDE FUNCTIE HERSTELD Peter Scott, zoon van de Zuid- poolonderzoeker, is tot admiraal benoemd. Hij zal het bevel voe ren over de haringvloot van het eiland Man en een jaarsalaris van vijf pond (ongeveer vijftig gulden) krijgen. De bedoeling is telkens voor één jaar. Man heeft hiermee een oude functie hersteld. Scott, die een bekend natuurkenner, schilder en zweefvliegtuigbestuurder is, zal voor zijn salaris slechts één plicht behoeven te vervullen, de admiraal moet tenminste een maal tijdens zijn ambtstermijn een bezoek aan het eiland brengen. Het mond- en klauwzeer in de maand mei. Blijkens een opgave in de Staats courant van dinsdag werden in de maand mei 2132 veebeslagen besmet met mond- en klauwzeer. Daarvan lagen er 1005 in Noord- Brabant en 992 in Limburg. Dr. S. L. Mansholt, de Neder landse vice-voorzitter van de E. E. G.-commissie, heeft dins dagochtend in een vergadering van de E. E. G.-ministers van landbouw verklaard, dat de com missie wegens gebrek aan vol doende gekwalificeerd personeel niet in staat zal zijn de gemeen schappelijke marktorganisatie voor zuivelprodukten en rund vlees op 1 november te laten in gaan. Dr. Mansholt zette de ministers van Landbouw hierbij voor de consequentie van een besluit van de E. E. G.-ministerraad van maandag, waarbij een aanvullen de begroting werd beknot, die aanstelling van extra personeel mogelijk had moeten maken dat de E. E. G.-commissie meent nodig te hebben. Hij heeft, zoals reeds in ons vorig nummer werd gemeld, maandag de minister raad woedend verlaten, nadat hij z'n mededeling van gisterochtend aan de ministers van Landbouw had aangekondigd. Het beknotten van de aanvu- lende E. E. G.-begroting zal ook moeilijkheden voor de uitvoering van het kartelbeleid opleveren, zo verklaarde de E. E. G.-com missie gisterochtend. De ministers van Landbouw hebben beloofd, dat ze de zaak met hun collega's van Financiën zullen opnemen. In Brussel ver wacht men, dat de kwestie toch weer in de algemene E. E. G.- ministerraad zal moeten worden behandeld, orndat het advies, dat het Europese parlement moet uitbrengen over de aanvullende begroting, waarschijnlijk wel van het ministeriële besluit van gis teren zal afwijken. E.E.G.-ministers op zoek naar compromissen voor de landbouw De ministers van Landbouw van de zes E. E. G.-landen, onder wie voor Nederland minister Marijnen, zijn in Brussel naar stig op zoek naar een „package- deal" voor de nog niet geregelde punten van de landbouwveror- deningen die op 1 juli van kracht moeten worden. Het betreft hier de marktorganisaties voor de sectoren granen, varkensvlees, eieren en gevogelte, en groente en fruit. De Franse minister Pisani, die de conferentie van twee dagen voorzit, gaf dins dagavond echter de verzekering dat woensdagavond overeenstem ming zou zijn bereikt. „We wor den er nu eenmaal voor betaald om dat tot stand te brengen", zo zei hij laconiek. De verordeningen waar het hier om gaat, liggen, op de om streden punten na, in officiële vertalingen voor de vier talen gereed. Zodra ze zijn goedge keurd zullen zij naar de drukker worden gebracht, want ze moe ten 10 dagen vóór het van kracht worden in het officiële publika- tieblad van de gemeenschappen worden gepubliceerd. De uiterste dag daarvoor is dus 21 juni. In goedingelichte Duitse krin gen betwijfelde men dinsdag echter of die datum 1 juli kan worden aangehouden. Men ver wachtte dat de Duitse minister Schwarz zijn collega's woensdag zal wijzen op het feit, dat de Duitse Bondsdag aanpassings wetten moet goedkeuren vóór de E. E. G.-verordeningen in Duitsland van kracht kunnen worden. Dat vraagt uiteraard tijd, vooral aangezien hij dins dagavond nog niet wist wat hij de Bondsdag ter goedkeuring zal moeten voorleggen. Vandaar dat men in Duitse kringen be toogde dat de E. E. G.-verorde ningen voor graan niet vóór 15 juli in werking zullen kunnen treden een vertraging van twee weken en die voor var kensvlees niet vóór 1 augustus een vertraging van een maand. Onder de nog openstaande punten bevinden zich de criteria voor het vaststellen van een fixatiepremie bij invoer van graan uit derde landen, de in terne en externe heffing en de gemeenschappelijke sluisprijs voor varkensvlees, het vaststel len van de hoeveelheid graan die nodig is voor het „produceren" van klein gevogelte of een kilo gram broedeieren en meer van dit soort uiterst technische aan gelegenheden. Zitting van 19 juli. Officier van Justitie mr. T. Lebret. Kantonrechtermr H. van den Belt. Motorrijden op het rijwielpad. „U weet verdraaid goed. dat dit een motorfiets is en geen brommer", zo richtte de officier van Justitie mr. T. Lebret zich gistermorgen tot de 21-jarige fa brieksarbeider M. R. O. S. te Westdorpe, die terecht stond we gens het berijden van een motor rijtuig zonder dat dit voorzien was van een kenteken en zonder dat hij in het bezit was van een rijbewijs. Gedaagde, die het vehikel in België had gekocht beriep rich erop in de veronderstelling te hebben verkeerd dat hij een bromfiets had aangeschaft, waar op mr Lebret reageerde met bo vengenoemde opmerking. „Heeft U het gas wel eens helemaal opgengedraaid?" zo vroeg deze verder. „Neen? Hé wat gek, want als men vol gas geeft rijdt men 40 km, met een bromfiets wel te verstaan" liet mr. Lebret er sarcastisch op volgen „en met deze motorfiets 60 of 70 km". S. bleef halsstarrig bij rijn ont kenning. De officier hechtte hieraan echter geen geloof. „Men gaat geen moeite doen en invoer rechten betalen voor iets wat men in Holland evengoed zou kunnen kopen. Dit is alleen maar zo ging mr. Lebret ver bolgen verder om nog sneller te kunnen rijden en er mee te geuren! We moeten de snel- brommers kwijtraken, ze veroor zaken ernstige ongelukken!" Op de vraag wat S. nu verder met het geval dacht te doen, ant woordde deze kleintjes: De mo tor teruginvoeren en in België zien te verkopen. Zijn moeder, die eveneens ter zitting aanwezig was, bevestigde dit. Gezien de ernst van het feit was de beschikking van de offi cier tot teruggave aan de eige naar van het in beslag genomen motorrijtuig, mild te noemen. De eis was ƒ25 voor het eer ste ten laste gelegde, voor het tweede feit ƒ100 met een proef tijd van twee jaar. Het vonnis luidde: 25 boete, resp. 100 boete of 20 dagen hechtenis waarvan 75 voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een vriendendienst. Een vriendendienst zou men de geste kunnen noemen van J. H. H., garagehouder te Koe wacht, die enige malen zonder vergunning personen had ver voerd, dit, om een ander bedrijf ter wille te zijn, wanneer hier een wagen uitviel. Deze zaak was aangehouden voor nader onderzoek. Thans bleek uit een beschikking, dat gedaagde dit personenvervoer inderdaad niet uitvoert als be drijf. maar slechts zo nu en dan waarneemt. De officier conformeerde zich aan deze opvatting en vroeg vrijspraak, waarmede de kanton rechter zich verenigde. Toen W. v. d. D. te Terneu zen op 25 mei uit een drogisterij in de Axelsestraat kwam om zich naar „De Hoop" te begeven, vond hij het tweemaal overste ken van de rijweg nog al om slachtig en riskant. Reden, waarom hij met zijn fiets een 30 meter over het trottoir reed. De officier kon begrip opbren gen voor de bezwaren van v. d. D„ maar had het toch beter gevonden dat deze niet op de fiets ging zitten maar er 30 m mee aan de hand had gelopen en eiste voor dit ritje 10 boete. De kantonrechter hield rekening met een en ander en zijn vonnis luidde 6. De 61-jarige aannemer P. de R. te Terneuzen stond voor de twee de maal terecht omdat hij zon der vergunning een bouwwerk uitbreidde en veranderde. Deze zaak was aangehouden, om De R. in de gelegenheid te stellen de vereiste vergunning in zijn bezit te krijgen. Ter zitting bleek nu, dat op zijn verzoek, in verband met het saneringsplan der gemeente, opnieuw afwij zend was beschikt. Op de vraag van de kanton rechter waarom gedaagde toch doorgegaan was met de verbou wing, antwoordde deze, dat dit was omdat het bouwwerk ge vaar voor de omgeving oplevert. Het ligt in zijn bedoeling er te gaan wonen; die mogelijkheid is er volgens hem. De kantonrechter wees hem erop dat de mogelijkheid be staat, dat hii bevel krijgt het pand in zijn geheel te slopen. De officier vond, dat gedaag de misschien niet alleen maar subjectief gelijk had, doch mis schien zelfs ook objectief, gezien in het enge verband waarin men zijn eigen belangen beschouwt. Wat verdachte gedaan heeft zijn evenwel geen maatregelen ter voorkoming van instorting. Hij wilde echter bij de strafmaat re kening houden met de narigheid die De R. dit alles reeds te ver werken heeft gekregert en wilde daarom een grotendeels voor waardelijke straf eisen t.w. 100 boete of 10 dagen hechtenis, waarvan 90 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, plus ƒ10 onvoorwaardelijk of 1 dag hechtenis. De bijna 2.500 meter hoge pas over de grote Sint Bernhard is opengesteld, na sinds de vorige herfst door sneeuw geblokkeerd te zijn geweest. Ook nu ligt er aan weerskan ten van de weg nog veel sneeuw. De kantonrechter wees er vóór zijn Uitspraak De R. nogmaals op, dat in deze B. en W. te be slissen hebben en adviseerde De R. nogmaals te proberen vergun ning te krijgen, waarna hij hem veroordeelde tot 25 boete of 5 dagen hechtenis. Toen de grossier A. W. te Hon- tenisse op 3 maart op de Hulster- weg met zijn auto van richting wilde veranderen, zag hij, vol gens rijn zeggen, niets van tege moetkomend verkeer. Echter was dit toch het geval, waardoor een aanrijding ontstond met een Belgische personenauto en waar bij beide wagens flink werden beschadigd. Gedaagde gaf rond borstig toe fout te zijn geweest; het kwam hem op 40 boete te staan. „Rijdt U veel als kapper? U hebt toch wel wat anders te doen, of bedient u uw klanten per auto?" zo vroeg mr. v. d. Belt aan de 33-jarige kapper W. J. C. B. te St. Jansteen. „Ongeveer 6 jaar edelachtba re". antwoordde deze beleefd. Hij was op 12 maart met zijn auto te Kapellebrug vanaf een parkeerstrook schuin de rijbaan opgereden, waardoor een aanrij ding was ontstaan met een mo torrijder. Verdachte wist dat hij fout was op dat moment, zei hij, waarop de kantonrechter zeide te ho pen, dat hij dit niet alleen op dat moment, maar het ook voortaan zou weten en veroordeelde hem tot 30 boete. A. G. V. te Clinge was op 22 februari als bestuurder van een auto op een met een paard be spannen groentewagen gereden. Gedaagde, die niet verschenen was, werd hiervoor veroordeeld tot 40 boete. Eveneens absent was gedaag de M. W. te Laag Soeren, die te Hulst de rijbaan niet vrijgelaten had voor een scooter; dit kwam hem op ƒ10 boete te staan. Vasthoudend in zijn verklaring niet anders te hebben kunnen handelen bij het nemen van het kruispunt HulsterwegMaria- dijk. was de schoenhandelaar O. F. P. te Clinge. Met zijn auto met aanhangwagentje had hij bij -het uitvoeren van de manoeuvre op 29 maart een botsing doen ont staan met een Volkswagen. De kantonrechter zowel als de officier zagen echter nog wei een andere mogelijkheid in het vervolg voor P„ nJ.: eventjes wachten. Nu kreeg hij voor zijn onge duld ƒ25 boete te betalen. De 44-jarige groentehandelaar L. B. te Axel had op 19 maart geen voorrang verleend aan een 78-jarige fietser. Loyaal had B. zich bij de politie gemeld en sportief verklaarde hij zich be reid de civiele vordering te vol doen. De officier vond dan ook, dat B. de moeilijkheden op loffelijke wijze had opgelost. Voor het strafbaar feit kreeg h;j een ver oordeling van 20 boete. De stuurman T. T. O. te Ter neuzen kocht begin juli 1961 een t.v.-toestel. Hij vulde de vereiste gegevens op een kaart in en de poneerde deze in de bus bij zijn handelaar. Hij dacht hiermede aan de voorschriften te hebben voldaan om in het bezit van een kijkvergunning te komen. Toen er eind december controle kwam, kon de vergunning echter niet worden getoond en was O. der halve in overtreding. Ter zitting kon gedaagde aan tonen, dat het kijkgeld thans was voldaan. Voor nader onderzoek werd deze zaak aangehouden. „Fijn" zei O., toen hij dat uit mond van de kantonrechter ver nam. „Dat moet u nog afwachten", repliceerde deze, waarmede deze zaak dus voorlopig was afgedaan. Een boel narigheid werd ver oorzaakt door een aanrijding waarvan de 61-jarige mej. E. M. B. te St. Jansteen het slacht offer werd. C. M..S., besteller te Hulst, had op 4 april met zijn bromfiets niet rechts gehouden. Mej. B.. die op dat moment de rijweg overstak, wat rij daar al jaren placht te doen, werd hier bij door de bromfietser aange reden en tegen de grond ge smakt. Het slachtoffer, dat als getuige optrad, verklaarde, eerst de schuld op zich te hebben wil len nemen, maar bij nader inzien toch weer niet. S. kwam er bij het ongeluk ook niet geheel zonder verwonding af. Mej. B. had nJ, een paraplu bij zich, die zij vooruit stak en waarvan één der punten in het gezicht van S. drong. De tweede getuige, de zuster van mej. B„ was niet overgesto ken, doch blijven wachten, een derde getuige was eerst ter plaatse gekomen, nadat het on geval was gebeurd. De officier wist, dat S. die avond de wind mee had en mede daardoor een grote vaart. Wat de- strafmaat betreft, heeft hij hier echter de wind niet mee. Uit de verklaringen is n.l. komen vast te staan dat gedaagde vol komen links van de weg heeft gereden, wat hij had moeten doen, was: langzamer rijden en de bocht ruimer nemen. Gedaagde heeft al een lijfstraf gehad met de punt van de para plu. het primair ten laste geleg de achtte de officier echter be wezen en eiste 30 boete of 6 dagen hechtenis. De kantonrechter wilde alleen veroordelen ingevolge het sub sidiair ten laste gelegde, dus niet wegens het aanvankelijk links rijden van de weg en her vonnis luidde ƒ25 boete of 5 dagen. In mei is bij spaarbanken in min gestort en betaald, zodat schot van deze r beloopt. In apr; overschot ƒ13,9 Over de eerste 1962 overtreffen stortingen de met 178.5 min, gelijk is aan het dezelfde periode 180,2 min beliei Het gezamenli; goed van de sp registreerd door Spaarbankbond, ultimo mei 3397 de Nederlandse mede. Voor een kt gevonden v Bij de centrak mene Duitse (ADAC) in Mür een waarde van mark aan voorw automobilisten zi. Behalve de voo woonlijk langs d troffen worden, stellen, koffers, i temonnees, parai ien en wieldopp bontjassen, rinj janten en radiotc Gemiddeld wo ongeveer 150 do ten verloren vc gegeven. Slechts 15 pi eigenaren prober ne weer in zijn 1 Commentaar t „Niemand schijn lijke vinders te TRIOMFALE VAN WERELDKAl Bijna een hall lianen hebben dir en Rio de Jant kampioenen van hulde gebracht, waarvan zelfs a zouden durven „helden van San gevallen. Het begon al nieuwe hoofdst Joao Goulart, eei ste supporters oenen, was perso vliegveld gekon „gouden ploeg" t Onbeschrijflijk reien toen de t stadscentrum we Ondanks de wegen van de hadden de auto's uur nodig om de naar de cit- af roemrijke ploeg Feola „verdronk" zee. Hoog boven z: bondsvoorzitter kleine gouden trofee. De tranei ontroerde toesch wangen. En dat alleen de toescho voerder Mauro v meer meester. In Rio de Ja ploeg het al niel Opnieuw hac duizenden de we vliegveld naar he de verstopt. Ie< verbraken de b; toeschouwers he cordon om zie enthousiasme o] spelers te storte doorkomen aan hopige chauffeur uren te laat hel gouverneur van Een ontvangst mentale clubgebc go besloot de tri in de confetti bedolf. Opnieuw porters bezit vs die de kans op voudig niet wet lang, heel lang Braziliaanse of duidelijk hadde de ploeg nu nog hoefte had aan kampioenen de Didi stelde h vast: „In Chili op het veld vaal zo'n huldiging alles Beschiel Mohammec in Uit gewoonli; kringen verluidt schieting op din de Mohammed Oran met moi militairen zijn stand van 7 van zijn. Een van de g post waar lede: heidstroepen zit zijn nog geen slachtoffers ond danen. Andere een tank van eei pij. De olietan: geen vlam. De beschietir gewelddaad va: Algerië sinds Algiers enige d£ wapenstilstand Mohammedaans De O. A. S. ir een onafhanke: zijn, heeft ma Algierse overeen

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2