<*\Öond.&r in c^iycrye De operaties op Nieuw-Guinea Partij van Diefenbaker verliest meerderheid in Canadese parlement Muitende troepen in gebied van Sidi Bel Abbes HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 20 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5628 Niet ingegaan op chantage De neergeschoten „Vopo" Landsbelang boven partijbelang Spectaculaire winst van 30 zetels voor partij van het maatschappelijk krediet Definitieve uitslag 24 Europeanen in Algerië veroordeeld BESPREKINGEN TUSSEN LAOTIAANSE PRINSEN WEER IN IMPASSE Radio de Koek Koningin Elizabeth en haar gemaal tijdens processie Orde van de Kouseband Indonesische luchtlandingen een volledige mislukking DE STAKING BIJ DE FRANSE GAS- EN ELEKTRICITEITS BEDRIJVEN SOEKARNO HEEFT OE THANT GEANTWOORD VIER WESTDUITSE STRAALJAGERS NABIJ KEULEN VERONGELUKT Piloten omgekomen Frahkering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,--; per week 48 et. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks tntgeefster N.V, v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij -ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertentie^ tot 's namiddags 2 uur. De O. A. S. heeft de strijd ge staakt. En wel juist toen ze op het punt stond haar politiek van de verschroeide aarde te bekro nen met het opblazen van de oliebronnen in de Sahara en «le stuwen die Algerije van stroom voorzien. Dat althans maakt men op uit de code-boodschap aan 't eind van de klandestiene radio uitzending, waarin de O. A. S. zondag beloofde zich voortaan te zullen wijden aan een goede toe komst van het nieuwe Algerije. Deze plotselinge koersveran dering van de O. A. S. heeft de Europeanen verbijsterd. Hun ge heime leger dat hun beval nog maar twee dagen tevoren het land te verlaten en hun bezit te vernietigen (een zee vol ijs kasten en wasmachines getuigt van de gehoorzaamheid aan die order), dat geheime leger beveelt hun nu samen te werken met c!e nieuwe Moslim-machthebbers. En dat nog wel, zonder dat de F. L. N. de eisen van de O. A. S. heeft ingewilligd. Eerder had de Algerijnse bal lingenregering in Tunis laten weten dat ze niet zou ingaan op de chantage met geweld: afkopen van de ruïnering van het land met speciale garanties voor de Europeanen. Ze heeft dit ook niet gedaan. De voornaamste toezegging van de vertegenwoordiger van de F. L. N. in het overgangsbewind, dr. Mostephai, is de amnestie. Maar het akkoord van Evian In tegenstelling tot de maan dagavond door de Westberlijnse politie gedane mededeling, zou de Oostduitse politieman, die bij de Berlijnse muur werd doodge schoten, niet door een van zijn collega's getroffen zijn maar door een vluchteling, die hij wil de tegenhouden. Deze toedracht blijkt tenminste uit ooggetuigen verklaringen. Bovendien heeft het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken dinsdag middag gezegd, dat de kogels in het lichaam van de „vopo" uit een Westduits vuurwapen gelost moeten zijn geweest. blijft als tevoren de basis van het nieuwe Algerije. Voor de Moslims zal deze toe zegging een bittere pil zijn. De mannen die nog maar een paar dagen vóór dit akkoord op ver schrikkelijke wijze huis hielden in het ziekenhuis van Algiers, behoeven dus de rechter niet te vrezen. De F. L. N. is waarschijnlijk verstandig door af te zien van wettelijke vergelding: het is de enige manier om de vicieuze cir kel van wraaknemingen te door breken: Maar of alle Moslims begrip zullen hebben voor dit politiek realisme is een tweede. De F. L. N. riskeert als poli tieke organisatie verlies van aan hang, zoals te zijner tijd bij ver kiezingen zal kunnen blijken. Een maatregel ten bate van het land is haar dat blijkbaar waard. Het met amnestie afkopen van de vernieling is zeker een daad in het belang van het land; de Moslims zijn er niet mee gebaat onafhankelijk te worden op een puinhoop. Inderdaad, politiek realisme zal nodig zijn om na deze verzoening waarbij beide partijen hun gezicht konden be waren in Algerije de spannin gen te laten verdwijnen die in de afgelopen zeven en een half jaar en vooral de laatste drie maanden het land aan de rand van de afgrond hebben gebracht. Als de Europeanen en de Mos lims beiden over hun verbijste ring heen zijn, moet men hopen dat ze elkaar ook verder zullen weten te vinden als burgers van één vaderland: Algerije. Iets dat men een week geleden nog als een ondenkbaar wonder betiteld zou hebben. Maar zondag bleek dat er in Algerije nog wonderen kunnen gebeuren. (Nadruk verboden) De progressieve conservatieve partij van John Diefenbaker heeft de absolute meerderheid in het parlement verloren, waar door nieuwe verkiezingen bin nen een jaar waarschijnlijk ge acht worden. Uit de uitslagen van de maan dag gehouden verkiezingen blijkt dat de record-meerderheid van 208 zetels in het Lagerhuis, die in 1958 werd behaald voorlopig tot 117 zetels is teruggebracht. Bij de avondsluiting van de stem bureaus moesten nog twee uit slagen binnenkomen. De stand was toen: conservatieven 117, li beralen 96, socialisten 19 en par tij van het maatschappelijk kre diet 30. De grote verrassing van deze verkiezingen was de spectacu laire opkomst van deze laatste partij, die bij de vorige verkie zingen in 1958 geen enkele zetel behaalde. Premier Diefenbaker zei geen verklaring te zullen afleggen vóórdat alle verkiezingsuitslagen binnen zijn, met inbegrip van de stemmen van de strijdkrachten, die niet vóór aanstaande zater dag worden verwacht. De partij van het maatschap pelijk krediet, die in de opposi tie was, voert een scherpe anti socialistische politiek, die ge richt is op de ontwikkelng van d» nationale hulDbronneti tén gunste van de particulier en de herverdeling van het nationale geldbezit ter verzekering van een levensstandaard voor iedereen. Na het tellen van 95 procent der stemmen bleek dat de con servatieven ong. 52.000 stemmen meer behaald hadden dan de liberalen. De conservatieven hadden 2.701.087, de liberalen 2.648.912, de socialisten 1.001.784 en de par tij van het maatschappelijk kre diet 845.979 stemmen. Volgens deze cijfers verkregen de con servatieven 37,4 procent, verge leken met 53 procent in 1958. Het percentage van de liberalen steeg van 33 procent in 1958 tot 36,7 procent. De definitieve uitslag van de Canadese verkiezingen luidt: conservatieven 118, liberalen 97, partij van het maatschappelijk krediet 30 en socialisten 19 zetels. Er is een zetel vakant door het overlijden van een liberale kan didaat enjge dagen vóór de ver kiezingen! Hiervoor zal binnen enige weken worden gestemd. 24 Europeanen zijn door een rechtbank in Tlemcen (Algerië), tot gevangenisstraffen van 3 maanden tot 15 jaar veroordeeld. Zij waren beschuldigd van bomaanslagen, het deel uitmaken van gewapende benden, het ver bergen van deserteurs en het bewaren van gestolen wapens. Een 25ste verdachte werd vrij gesproken. VOPO'S FOTOGRAFEREN AAN ZONE-GRENS Sedert kort fotografeert de Oost duitse Volkspolitie alle personen die zich dicht in de buurt van de zóne-grens ophouden, De besprekingen in Laos over de bewoordingen van een ko ninklijke proclamatie, waarin de vorming van een voorlopige coa litieregering bekend moet wor den gemaakt, zijn dinsdag in Vientiane vastgelopen. De impasse ontstond toen de neutralistische aangewezen eer- ste-minister, prins Soevanna Phoema, een rechts voorstel van de hand wees, dat volgens hem het kabinet alleen in naam een eenheid zou maken. Prins Soevanna Phoema, die kennelijk kwaad was, verklaarde op een persconferentie dat gene raal Phoemi Nosavan, de „sterke man" van de rechtsen, de coalitie had „getorpedeerd". De generaal had n.l. voorgesteld, dat de coali tie geen macht zou uitoefenen, vóórdat het burgerlijke en mili taire bestuur in de rechtse, de neutralistische en de linkse zóne is geïntegreerd. Volgens prins Soevanna Phoema moet blijkens de grondwet een dergelijke in tegratie onmiddellijk worden ge volgd door verkiezingen voor een reprecentatieve regering. Dit be tekende dat op deze manier het voorlopige coalitiekabinet geen enkele zin zou hebben. Wwrilftraat 102 - Telefoon SIM Xeroeozea Tijdens 'n plechtige bijeenkomst in de St. George's kapel in Wind sor Castle is lord Wakehurst, gouverneur van Noord-Ierland, geïnstalleerd als Ridder in de Orde van de Kouseband. Op de foto: Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh in pro cessie naar de kapel. Meer dan honderd Indonesische infiltranten zijn sinds de Neder landse strijdkrachten half mei op Nieuw-Guinea een tegenactie begonnen, gesneuveld en een iets kleiner aantal is gevangen geno men. Dit blijkt uit een dinsdag te Hollandia uitgegeven commu niqué waarin wordt gezegd dat „de helft van 't geschatte totale aantal infiltranten thans is uit geschakeld" en dat de Indonesi sche militairen zich in toenemen de mate overgeven. Daarbij wordt aangenomen dat reeds bij de landingen een zeker percentage van de infiltranten is omgekomen. Wat verder de door de infil tranten geleden verliezen betreft is volgens de officiële mededeling ongeveer 50 procent gesneuveld en de andere helft gevangen ge nomen. Hoewel de ramingen over het aantal op Nieuw-Guinea gelande infiltranten uiteenlopen, wordt aangenomen dat het cijfer tussen de vier en de vijfhonderd ligt- Aangezien de vorige week reeds is gemeld dat de zuive- rings-actie bij Teminaboean vrij wel voltooid is, moet worden aangenomen dat-zich in de drie andere infiltratiegebieden: So- rong, Kaimana en Fak-Fak, nog 200 infiltranten ophouden. ALGEMENE ELLENDE EN HONGER. In het communiqué wordt ge zegd dat nabij Klamono, waar de vorige week twee Nederlandse militairen zijn gesneuveld, zich maandag uit eigen beweging 10 Indonesische infiltranten hebben overgegeven, bij wie een ser geant en twee korporaals. Dit is na de overgave van een volledi ge eenheid de vorige week op het schiereiland Onin het grootste aantal dat zich tegelijk bii de Ne derlandse militairen heeft ge meld. Bij de ondervraging is geble ken dat zij gehandeld hebben onder de druk „van de algemene ellende en van de honger die zij sedert hun landing in 't oerwoud hebben geleden, maar vooral om dat zij het gevoel hadden dat het commando in de steek was gela- en."1 DAGBOEK VAN INDONESI SCHE COMMANDANT. De moeilijkheden en de teleur stellingen, welke het deel waren van de gelande infiltranten, blij ken uit het dagboek van luite nant Hiro Sirnodo, die een groep De staking van 12 uur waar aan 110.000 arbeiders In de Fran se gas- en elektriciteitsbedrijven dinsdag hebben meegedaan, heeft een verlammende uitwerking ge had op de Franse spoorwegen en fabrieken. Voorts werkten de verkeerslichten niet en waren 35 plaatsen in Midden-Frankrijk van water verstoken. De staking was uitgeroepen door de drie grote vakbonden, onder leiding van communisten, Katholieken en socialisten. De stakers eisen hogere lonen, een korte werkweek en betere pen sioenen. Het merendeel van de grote steden in Frankrijk zat tijdens de staking zonder gas en licht. Ver scheidene fabrieken sloten voor enkele dagen. Een soortgelijke staking staat voor heden cp het program en in de afgelopen nacht zouden Franse spoorlieden voor 48 uur in staking gaan. infiltranten in de omgeving van Kaimana commandeert, en be kend staat als een fanaticus. In dit door de Nederlandse strijdkrachten buitgemaakte dag boek schrijft Hiro Sirnodo, dat zijn instructies waren: a. Contact maken met de be volking; b. Het organiseren van gueril- la-benden en c. Het optrekken naar Kaima na om het Nederlandse ge zag daar volkomen te liqui deren. Over de ervaringen en moeilijk heden meldt het dagboek o.m.: ,Er kan niet voldoende gezorgd worden voor onze gewonden. On ze kaarten zijn onvolledig en on betrouwbaar. Onze radio werkt niet meer. Het lukte ons niet con tact te krijgen met andere groe pen infiltranten. Het moreel van mijn manschappen is laag. In dit opzicht hadden wij beter moeten worden „gescreend" vóór de aan vang dezer militaire campagne. Ik was de enige die een behoor lijke opdracht met instructies („briefing") had ontvangen vóór wij dit avontuur begonnen. Het is vrijwel onmogelijk en nutte loos om een oorlog als deze te voeren met soldaten die zich hiervoor niet vrijwillig hebben gemeld en te hooi en te gras zjjn ook in Indonesië ais soldaat heb ben getoond. ONVOLDOENDE BEREID. VOOR- In het dagboek wordt verder gezegd: „De Papoea-bevolking is ons vijandig gezind en wij moe ten dikwijls uniformen en ande re stukken van onze uitrusting ruilen tegen voedsel. Ik ben er nu van overtuigd dat de piloot van ons vliegtuig onvoldoende geïnstrueerd was, want het ter rein, waar wij „gedropt" werden, bevond zich tè ver van Kaimana en maakte de dropping gelijk aan een poging tot zelfmoord. De ons beloofde fourage door drop pings is niet geschied; wij heb ben althans niets ontvangen. Onze staf in Indonesië had ge zegd dat wij te Kaimana een be trekkelijk kleine militaire bezet ting. aangevuld met politieper soneel, zouden aantreffen, maar deze opgave bleek misleidend. Wij ontmoeten namelijk Neder landse soldaten op tientallen kilo meters buiten Kaimana." DE JACHT WORDT VOORT GEZET. Aldus enkele passages uit het dagboek van luitenant Hiro Sir nodo, die zoals reeds gezegd, be kend staat als een fanatiek man die niet zou terugschrikken voor de radicaalste maatregelen tegen eigen mensen, die zich willen overgeven of zijn orders niet naar zijn tevredenheid uitvoeren. In het communiqué van dins dag wordt voorts nog gezegd dat op het schiereiland Onin zich enige infiltranten aan de bevol king hebben overgegeven, waar na zij aan de Nederlandse mili tairen zijn uitgeleverd. In dit ge bied worden de overgebleven in filtranten door de acties van Ne derlandse patrouilles voortdu rend uit hun bivaks opgejaagd. Radio Djakarta meldt dat pre sident Soekarno de jongste bood schap van secretaris-generaal Oe Thant heeft beantwoord. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft aan journalisten mee gedeeld dat president Soekarno gsiteren via de Indonesische ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Soekardjo Wirjopranoto, schriftelijk geantwoord heeft op het beroep van Oe Thant. Hij weigerde mededolingen te doen over de inhoud van de brief. Communiqué van Ben Chedda Ben Chedda, de premier van de „voorlopige Algerijnse rege ring" in ballingschap, heeft een communiqué doen uitgeven waar in hij zegt dat, tien dagen vóór het referendum, de kwestie van de handhaving van de veiigheid do toestand in Algerië over heerst. Het communipué spreekt van een bedreiging die aan de dag treedt in de streek van Oran en een muiterij van Franse troepen in het gebied van Sidi Bel Abbes". „In die zóne treden muitende Franse troepen ge wapenderhand op tegen de Algerijnen, in flagrante schen ding van het akkoord van Evian". Ingevolge een oproep van Europese extremistische elemen ten wil men in Oran en Mers El Kebir een van de rest van Algerië afgescheiden sector in stellen die zal steunen op de, deels openlijke en deels geheime, hulp van zekere groepen van het Franse leger, aldus het communiqué van Ben Chedda. Verder wordt er in het com muniqué op gewezen -dat het .voorlopig uitvoerend bestuur", dat krachtens het akkoord van 5vian werd ingesteld, de bevoegd heid heeft de krachtigste maat regelen te nemen om de omstan digheden het hoofd te bieden. „De voorlopige regering van de Algerijnse republiek blijft wat haar betreft vast besloten om de akkoorden van Evian, die in het bijzonder de eenheid van het Algerijnse gebied en zijn veiligheid betreffen, eerlijk na te komen", aldus het communi- Dinsdag zijn vier F-104-F Star- fighters van de Westduitse lucht macht tijdens een oefening bij Frechen, in het gebied van Keu len, neergestort. De vliegers, drie Duitsers en een Amerikaan, kwamen' hierbij om het leven. De vier toestellen, tweeper soons straaljagers van 't nieuw ste type, kwamen in eeh open bruinkoolmijn terecht. Men ver moedt dat de toestellen in een duikvlucht uit de wolken kwa men en toen tegen elkaar vlogen. De straaljagers waren aan het oefenen voor luchtacrobatiek, dio zij vandaag, bij de officiële inge bruikneming van het eerste ge heel uit Starfighters bestaande Westduitse luchteskader te Nür- venich zouden vertonen. De om het leven gekomen Amerikaanse vlieger was als in structeur aan de Westduitse luchtmacht verbonden. qué. waarin verder op waak zaamheid wordt aangedrongen en verwezen wordt naar de steun van de staten van het handvest van Cassablanca en „al onze broeders en bondgenoten". Ben Chedda heeft in Cairo de topconferentie van de zogenaam- Casabianca-staten bijgewoond. Do Franse hoge commissie in Rocher Noir, het bestuurscen trum bij Algiers, heeft de be wering in het communiqué van Ben Chedda over muiter van Franse troepen in het gebied van Sidi Bel Abbes in West-Algerië tegengesproken. Er was geen woord van waar, aldus zei de woordvoerder, Pierre Marquis. AANVANKELIJK ZONNIG Het K.N.M.I. deelt mede: Met een krachtige zuidweste lijke wind stroomde dinsdag po laire lucht ons land binnen, waarin de middagtemperaturen niet hoger opliepen dan om streeks 19 graden. Deze stroming wordt in stand gehouden door een depressie bij Schotland en een hogedrukge- bied boven de Golf van Biscaje. Over de Britse eilanden nadert een rug van hoge luchtdruk, on der invloed waarvan er aanvan kelijk flinke opklaringen zullen zijn. Later op de dag neemt de bewolking evenwel weer toe op de nadering van een frontale storing, die zich eveneens in de richting van ons land beweegt. Het is echter niet waarschijnlijk dat de hiermee samenhangende regenzone ons vóór de avond zal bereiken. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot' hedenavond. Toenemende bewolking'. Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking en tegen de avond kans op regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur, WOENSDAG 20 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.13 3.34 Terneuzen 3.4S 4.09 Hansweert 4.28 4.49 Walsoorden 4.38 4.59 DONDERDAG 21 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.52 4.08 Terneuzen 4.27 4.43 Hansweert 5.07 5.23 Walsoorden 5.17 5.33 ZON MAAN op onder op onder Juni 20 4.19 21.03 22.59 6.49 21 4.19 21.04 23.38 8,00 22 4.19 21.04 9.16

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1