't Gaat om ons aller gezondheid Provinciaal nieuws Voetstappen op óe trap Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW »laandag 18 juni 1962 De hoge tol Nog hoger tol Algemene ledenvergadering van het Terneuzens Wit-Gele Kruis Meer huur per 1 juli Duurder polis, Goedkoper reis TERNEUZEN BIERVLIET. GROEDE HULST OPROEP TOT STAKING IN FRANSE GAS- EN ELEKTRICITEITS BEDRIJVEN De Burgemeester v£n Veere over de toekomst van zijn gemeente MEER BROOD EN SUNDER AARDAPPELS WEL OF GEEN FLUOR IN ONS WATER SLACHTOFFERS OP NIEUW-GUINEA ■k EN MEER SLACHTOFFERS IN HET VERKEER PRIJSVERHOGING EN REISVERLAGING ,.Eet meer brood" roepen de bakkers, nu de groentenman een even welgemeend „eet minder aardappels'' heeft laten horen. Met een grotere sortering broodsoorten hebben de bakkers in Tiel al bewezen, dat meer soorten aanlokkelijk vers brood de bakkers weer aan een groter omzet kunnen helpen. We zullen nog moeten af wachten of de proef alleen slaagde door werkelijke trek in brood en niet door gebrek aan goedkope aardappelen! Nu nog vers brood aan het ontbijt in plaats van om half tien en we hebben straks geen kostbare aardappelen meer nodig. Dorstige zielen in den lande, waarschijnlijk extra verlangend naar een teug fris leidingwater tijdens de warme dagen voor Pinksteren, hebben inmiddels allerlei bezwaren aangevoerd tegen de fluor, die terwille van 't behgud van de tanden van onze kinderen in ons drinkwater zal worden gevoegd als alle plannen doorgaan. Grote strijd vraag: moet iedereen de opge drongen apotheek met thee- en koffiewater, afwaswater en bad water in zijn huis binnenhalen zonder de fluor daaruit te kun nen verwijderen, of kan het aan de burgers worden overgelaten zo nodig zelf wat fluor aan het drinkwater of andere frisdrank toe te voegen? Terwille van de kinderen wordt gezegd: alsje blieft zo krachtig mogelijk het tandbederf bestrijden. Dus fluor in 't drinkwater, want van indi viduele dosering komt niets te recht. Er zijn echter al gemeen ten die het voorstel hebben ver worpen, omdat ze geen opge drongen geneesmiddelen willen slikken en omdat niet iedereen er wel zo zeker van is, dat die fluor helemaal onschadelijk is, ook al hebben de genomen proe ven van schade nog niets aan getoond. Misschien dat pas over tien tallen jaren kan blijken wie het verstandigst zijn geweest. Pas dan kunnen we zekerheid heb ben, als we de groot geworden kinderen eens ,,in de bek'1 kij ken. Over onze gezondheid was af gelopen week meer te doen, want in een kort geding tussen een sigarettenfabriek en de Ned. Consumentenbond kwam opnieuw naar voren hoe gevaar lijk het roken van sigaretten feitelijk is. Een der deskundigen wist daarbij tenminste te vertel len, dat zich in een sigaret 16 kankerverwekkende stoffen be vinden, die zich alle in teerfrac- tie concentreren. Natuurlijk maakt menigeen zich meer bezorgd over de ge zondheid van onze jongens op Nieuw-Guinea. Er zijn daar helaas enkele slachtoffers ge vallen. Het politieke conflict eist wel een hoge tol. De grootste daad van beteke nis inzake de slepende kwestie rondom dit gebiedsdeel vinden wij echter het persoonlijk be zoek van Z. K. H. Prins Bern- hard aan president Kennedy. Juist in een periode van stilstand der besprekingen is het van on schatbare betekenis, die iemand die boven de partijen staat, eens een open gedachtenwisseling kan hebben met de hoogste autoriteit van de bemiddelende mogendheid. Wii hebben wel eens getwijfeld aan de oprechte bedoelingen en aan de steun van de V. S. Als er iemand is die nog enige invloed ten goede zou kunnen uitoefenen ten aan zien van de gang der gebeurte nissen. dan is het wel onze Prins der Nederlanden, de goodwill- ambassadeur voor onze goede zaak. Het Pinksterverkeer heeft, on danks ook de ingestelde snel- heidsgrenzen op enkele autowe gen, toch zijn tol geëist. Een hoger tol dan de krijgsverrich tingen op Nieuw-Guinea van onze daar gelegerde troepen vergden. Een te hoge tol, daar zijn wij het wel over eens. Hoe zou het dan geweest zijn als er niet gewaarschuwd was en er In zijn openingswoord op de algemene ledenvergadering van het Wit-Gele Kruis, afdeling Terneuzen moest de voorzitter, de heer F. Hagenaar, het tot zijn spijt betreuren dat de belangstel ling hiervoor jaarlijks minder wordt Dit doet de leden ook het contact met de vereniging ver liezen, zo merkte de voorzitter op. Hij trok daaruit verder de conclusie dat er weinig mensen te vinden zijn die aktief aan het Wit-Gele Kruiswerk willen deel nemen, zodat de mensen die een functie vervullen, steeds meer worden belast. In de loop der jaren is het Kruiswerk uitgegroeid van het uitlenen van materialen en de wijkverpleging tot een hulpver lening op allerlei gebied en hier bij moet dan voornamelijk wor den gedacht aan het Medisch Op voedkundig Bureau, de dienst der Geestelijke Volksgezondheid, Kin deruitzending, Reuma- en Kan kerbestrijding en revalidatie. Het moet dan ook geen ver wondering wekken dat de con tributie steeds moet worden ver hoogd, wil men aan al deze diensten hulp kunnen verlenen. De notulen en het jaarverslag van de secretaris, de heer Jos. d'Hont, werden' goedgekeurd. Stijgend ledental. In 1962 nam het ledental in vrij belangrijke mate toe. dank zij het intensieve propagandawerk van mej. R. van de Velde, die hier voor de dank van het bestuur in ontvangst mocht nemen. Deze ledenstijging betekende dat voor de eerste maal in de geschiede nis van het Terneuzense Wit- Gele Kruis het bedrag van de contributies steeg tot boven de ƒ6.000. maar dat betekent ook meer uitgaven en het ogenblik is wellicht niet zo heel ver meer dat een tweede wijkzuster zal moe ten worden aangesteld, hetgeen het budget in de toekomst extra zal belasten. Drie bestuursleden vierden enige tijd geleden hun koperen jubileum bij het Wit-Gele Kruis en dit was voor de secrtaris aan leiding op te merken dat er ge durende die 12% jaar heel wat is veranderd. Van een afdeling met 433 leden met niets anders dan een door de eerwaarde zusters bereidwillig beschikbaar gestel de ruimte voor consultatie- bureaux en magazijn, nog gecom bineerd met Philippine, dat te zamen met Terneuzen door één wijkzuster moest worden be diend, met een volledig nieuw bestuur dat totaal onbekend was met het Kruiswerk, is Terneu zen uitgegroeid tot een bloeien de zelfstandige afdeling met méér dan 750 leden. Nieuwe bestuursvorm. De secretaris merkte verder op dat in de bestuursvorm van de Provinciale Bond een wijziging kwam in de vorm van een for mering van districten met een eigen bestuur. Zo werd ook het district Kanaalzone gevormd. Voor Terneuzen hebben hierin zitting de heren F. Hagenaar en J. van Tiel. De heer Hagenaar is tevens voorzitter van dit dis- trictsbestuur. Consultatiebureaus. De beide consultatiebureaux onder leiding van dr. T. Niehüser met assistentie o.a. van zr. Van Ravels, werkten voortreffelijk terwijl de samenwerking met het Groene Kruis in het afgelopen jaar weer uitstekend genoemd kan worden. Record-opbrengst. Dank zij een opbrengst van ruim 490,van de Paasei- actie in 1961 konden 6 Terneu zense kinderen worden uitge zonden. Dit jaar bedroeg de op brengst niet minder dan 550, Samen met het Groene Kruis werd gekollekteerd voor do Kan kerbestrijding en de Emma- bloemkollekte. In gunstige zin is de verdeling van de opbrengst der Emmabloemkollekte gewij zigd. Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer W. v. d. Dries, werd goedgekeurd en de kascommissie bracht een gunstig verslag uit. In plaats van de heer L. Dirkx werd de heer G. F. Giele tot nieuw kascommissie- lid gekozen. Contributieverhoging. In de loop van het jaar moest een tussentijdse contributiever hoging worden ingevoerd om een te kort over 1961 te kunnen wegwerken. Het was niet ver antwoord te wachten tot de jaar vergadering omdat dan weer een jaar voorbij zou zijn gegaan voor de verhoogde bijdrage kon wor den ontvangen. Met deze kleine verhoging gaat de afdeling Ter neuzen in de richting van de te verwachten landelijke contributie van ƒ12,per jaar voor alle Kruisverenigingen. Bestuur. De aftredende bestuursleden de heer F. Hagenaar, voorzitter, de heer W. van den Dries, pen ningmeester, en het algemeen bestuurslid, mevr. Hamann— Andriessen werden herkozen. Nadat de geestelijk adviseur, pastoor Van Mechelen, de waar de van een eigen Kruisvereni ging had onderstreept, vertoon de de A. V. O.-ambtenaar, de heer Wetzelaar, een korte film over de revalidatie in Neder land „Heipers bij de drempel". geen maximum snelheden waren vastgesteld? De proef met deze snelheids- grenzen lijkt ons goed geslaagd. Zo'n maatregel vergt uiteraard extra controle, maar het lijkt ons verstandig op meer wegen zo'n snelheidsbeperking in te voeren als het daar erg druk is. Te talrijk zijn nog de bestuur ders van motorvoertuigen die zich laten opjagen door een hoog liggende gemiddelde snel heid of die zich niet graag door andere, soms kleinere, wagens laten inhalen. Er zijn genoeg rijders die meer gas gevenals ze vaak worden ingehaald, om op hun beurt ook te laten zien dat ze mee kunnen. Gevolg: een sportieve, maar gevaarlijke race partij. Gevaarlijk, omdat er in zo'n wedstrijd ook rijders deel nemen, die geen ervaren snel heidsmaniakken zijn en het stuur niet zo beheersen in ge vaarlijke momenten. Voor hen is de snelheidsgrens een uit komst niemand mag sneller dan zij, ieder kan nu rustig rijden zonder dat een ander kan denken dat zijn wagen niet zo snel optrekt als die van de overige weggebruikers Zal de huurverhoging per 1 juli a.s. doorgaan? Dit vroegen velen zich af tijdens de debatten in de Tvode Kamer, verleden week. In het algemeen bleken de volksvertegenwoordigers wel voor de verhoging, die een eerste trap betekent van de totaal nood zakelijk geachte vermeerdering van de huuropbrengsten. Na een verhoging van 10 tot 12 nu in 1962 volgen dergelijke stappen in 1964 en 1966. De Tweede Kamer heeft hier weer de oude weg gevolgd van prijsverhoging gevolgd door looncompensatie, waarbij aller lei „vergeten groepen" buiten de tegemoetkoming vallen. Deze groepen zullen dan meer huur moeten betalen, geen compen satie ontvangen, terwijl de kleine werkgevertjes daaruit (zoals winkeliers en ambachtslieden) ook nog meer loon zullen moe ten uitkeren. We achten dat nog steeds niet de beste weg en zou den een belastingverlaging voor de huiseigenaren billijker en redelijk hebben gevonden. Belastingverlaging voor de vergeten groepen, met name voor de gepensioneerden en andere kleine luiden wordt nu ondertussen een dringende kwestie. Met de kleine tegemoet koming voor de werkende, ge huwde vrouw zijn we er nog niet! De Eerste Kamer zal nu de doorslag moeten geven. Wordt het voorstel daar niet (tijdig) aanvaard, dan komt er van de huurverhoging dit jaar niets en dan hebben de huurders uitstel tot 1963. Per 1 juli wordt (en dat is wel zeker) het verzekeren van motorvoertuigen duurder. De verzekeringsmaatschappijen heb ben teveel schade moeten uit keren naar hun zin en dat wordt dus verhaald op de cliëntele. Meerjarige contracten zullen geen voordeel meer brengen en de korting wegs schadevrij rij den wordt bij een aantal maat schappijen kleiner. Amsterdam pakt het heel anders aan, daar gaat men de Amerikaanse toerist van alles voor niets geven als die zijn vakantie in deze stad aanvangt. Niet alleen tram en bus, maar ook rondvaart, bezoek Rijks museum, een nachtclub, een lunch, koffie, bier, cocktail en diamantslijperij staan gratis ter beschikking voor de Amerikaan die op deze aanbieding inhaakt. Dat is een verstandige trek pleister. Ook al komt het er bij vele Amerikanen niet zo op aan als bij onze vaderlandse toeris ten als het gaat om voordelige vakanties, ook de Amerikanen kunnen rekenen. Wie weet, komt er dan toch voor de rest van het land ook nog enige opleving in de teruglopende stroom bezoe kers van over de oceaan. Nederland stelt op die Ameri- Trekking loterij Nederl. Rode Kruis. Ter afsluiting van de door de afdeling Terneuzen georgani seerde loterij ten behoeve van het Rode Kruis, welke zich in een algemene deelname mocht ver heugen, had zaterdagmiddag op het balkon van hotel „Centraal" ten overstaan van notaris K. J. Hoving de trekking plaats door de voorzitter van de plaatselijke afdeling burgemeester mr. H. Rijpstra. In hartelijke bewoordin gen bracht hij de bevolking dank voor de financiële steun aan deze actie verleend. Verwacht kan worden dat dit jaar de netto opbrengst, die van het vorig jaar zal overtreffen. De eerste vier prijzen waren dames- of herenrijwielen, terwijl er verder nog enige prijzen be schikbaar waren gesteld. AARDENBURG. Man door auto gegrepen. Zondagavond om kwart vóór 8 is op de rijksweg Aardenburg Oostburg de 57-jarige landarbei der A. Deij uit Aardenburg door een Belgische personenauto aan gereden en op slag gedood. Het slachtoffer stak plotseling de weg over nabij Draaibrug. Kleiduivenschieting in de Braakmanpolder. Onder grote belangstelling werd zaterdagmiddag in de Braakmanpolder te Biervliet de jaarlijkse kleiduivenschieting ge organiseerd door de Jagersver- eniging „Biervliet". Voor deze schieting was veel belangstelling, zowel van de zijde van de jagers, als van het pu bliek. Na afloop van de schieting reikte de voorzitter van de jagersvereniging de heer P. Plad det-uit Biervliet met een toepas selijk woord de prijzen uit. De kampioensbeker verwierf dr. J. van der Burg uit Sas van Gent. De verdere uitslagen waren: Wedstrijdbaan: 1. Baron De Bourchgrave te Brussel; 2. J. Wiechel te Middelburg; 3. R. Ma- besoone te Oostburg; 4. Dr. J. van der Burg te Sas van Gent; 5. P. Dieleman te Terneuzen; 6. P. Pladdet te Biervliet. Vrije baan: 1. R. Mabesoone vnd.; 2. Baron De Bourchgrave vnd.; 3. Dr. Ravels te Hulst; 4. 7.'. Dieleman vnd.; 5. J. Nagel- kerke te Hulst; 6. J. Wiechel vnd. Verrassingsbaan1. P. Diele man vnd.; 2. J. Wiechel vnd; 3. P. Pladdet vnd; 4. R. Mabesoone vnd. Buksbaan: 1. P. van Hoeve te Terneuzen; 2. J. Scheele te Ter neuzen; 3. J. de Kraker te Hoek; 4. W. van der Sluis te Terneu zen; 5. J. Kloosterman te Aar denburg; 6. K. de Koeijer te Aar denburg. Voor alle eerste prijswinnaars waren er wisselbekers, die vol gend jaar weer ingezet worden, terwijl iedere prijswinnaar een fraaie prijs ontving. Militairen op bezoek. Vrijdagavond arriveerde alhier een detachement van het 11e technische staf en de 8e compag nie van de vierde divisie parate dienst, onder leiding van majoor Van Seheers voor een legeroefe- ning te Groede, welke gehouden werd aan de kust tussen Groede en Nieuwvliet. De divisie bestond uit 250 man, kanen meer prijs dan op die Fransman G. R„ die uit Spanje naar Amsterdam is terug gebracht omdat hij de Amster damse Bank voor 800.000 had opgelicht. Enfin, een deel van de buit is terecht. Het laatste woord is thans aan onze Justitie. (Nadruk verboden.) voornamelijk afkomstig uit Lim burg en Noord-Brabant, waarbij enkele Zeeuwen, die in de regel een lange legeroefening aan het weekend moeten doen, waarvoor de leiding nu bij voorkeur Groe do had uitgekozen. Burgemeester Everaars sprak hierover zijn vreugde uit tijdens een zaterdagavond gehouden re ceptie in tegenwoordigheid van de officieren, in welk begroe tingswoord hij ook de man schappen betrok. Majoor Van Scheers, die de verwelkoming van de burge meester beantwoordde, bood hierbij als herinnering aan deze oefening de burgemeester een asbak aan, die door de manschap pen op de werkplaats zelf was vervaardigd. Tijdens deze gezellige bijeen komst in de raadszaal betuigde de burgemeester zijn dank aan de majoor en de kapitein voor het contact dat zij met hem had den opgenomen voor het bepalen van hun keuze om een tweedaags verblijf in Groede door te bren gen. Hierbij was tevens een recrea tieve dienst begrepen, door het organiseren van wedstrijden tussen de militairen en de plaat selijke sportverenigingen. De voetbalwedstrijd tussen een elftal van de manschappen en 'n elftal van de v.v. Groede, eindig de in een 30 overwinning voor de militairen. De volleybalwed strijd eindigde eveneens met een overwinning der gasten, maar de plaatselijke tennisclub zegevier de grandioos. Des avonds werd door het mu ziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" op de kiosk op de Markt een concert gegeven, welk con cert door de officieren op het bordes van het gemeentehuis werd bijgewoond. Na afloop van het concert volg de nog een muzikale wandeling door de gemeente, terwijl in de raadszaal een gezellig sa menzijn plaats vond met de staf- oficieren in tegenwoordigheid van het college van burgemees ter en wethouders, de predikant der Ned. Herv. Kerk. ds. H. W. Doornink, de dijkgraaf van het waterschap „Het vrije van Sluis", de heer J. B. Becu, en nog enkele genodigden, terwijl de soldaten in het dorp al spoedig connec ties wisten "aan te knopen. Zondag had in het hotel „De Drie Koningen" een filmvoorstel ling voor de soldaten plaats. De gehele divisie werd bege leid door manschappen van de militaire politie onder leiding van wachtmeester De Groot uit Harderwijk. In de vroege ochtend van maandag zijn de militairen weer naar hun legerplaats te Grave vertrokken. Eindexamen H. B. S. Zaterdag slaagden voor het eindexamen H. B. S. B de volgen de leerlingen van het Jansenius Lyceum: r'. Lion te Axel; S. de Baar te Graauw; L. van Assche te Hengstdijk; L. Beerens en W. van Campen, beiden te Hulst; F. Willaert en K. Willaert, beiden te Nieuw-Namen; R. Verstrate te St. Jansteen en A. Strijdonck te Sluiskil. BRITSE (ON)BEWOGENHEID Een schildwacht bij het Lon- dense paleis van St. James heeft zaterdag een nieuw staaltje ge geven van de onbewogenheid van op post staande Britse garde militairen. Bij het manipuleren met zijn geweer had de schildwacht een hand bloedend verwond aan zijn bajonet. Hij bleef echter kaars- r -ht staan zonder naar zijn ver wonding te kijken. Een toeriste die hem passeer de, bleek minder onbewogen te zijn. Bij het zien van het bloed dat van de hand van de militair liep, slaakte zij een snerpende gil. Een andere vrouw verbond de wond met een zakdoek. De schildwacht verroerde zich niet. Pas toen de gewaarschuw de officier van de wacht een plaatsvervanger had gezonden, marcheerde hij af. Socialistische en Rooms-Ka< tholieke vakbonden hebben be sloten het personeel in de Fran se gas- en elektriciteitsbedrijven op te roepen op dinsdag en woens dag a.s. van 6 uur 's-ochtends tot 6 uur 's-avonds te staken, ter ondersteuning van looneisen. Het personeel van de inrich ting voor geneeskrachtige baden in Aix-Les-Bains een staats onderneming heeft laten we ten dat het donderdag a.s. voor onbepaalde tijd in staking zal gaan om loonsverhogingen af te dwingen. Men verwacht dat on- veer 4.000 gasten van de bad plaats van de actie te lijden zul len hebben. Op het zesde jaarcongres van de Vereniging Vrienden van Veere. dat zaterdag onder presi- dum van de oprichter en voor zitter van genoemde vereniging, dr. mr. W. Hugenholtz, in deze gemeente werd gehouden, heeft Veere's burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael, een rede uitgesproken over de toekomst van dit stadje. Aan het referaat van de bur gemeester, dat in de beeldenzaal van de Schotse huizen werd ge houden, was in de morgenuren de algeméne jaarvergadering der vereniging in de raadzaal van Veere's stadhuis voorafgegaan. In het begin van zijn voor dracht wees jhr. Den Beer Poortugael er op, dat door de aangelegde dijk tussen Walche ren en Noord-Beveland, Veere in de frontlinie van veranderin gen is komen te liggen. Op 7 april 1961 vertrok de gehele vissersvloot van circa 32 schepen voorgoed uit Veere naar de nieuwe haven Colijnsplaat. Ook van dit vertrek, zo vervolgde spreker, geldt het woord van Marcus Aurelius „Verlies is niets anders dan veranderen", want daardoor is Veere zich nu aan het omkleden, teneinde zich straks in een nieuw gewaad te presenteren. Na langdurige besprekingen met de Rijkswaterstaat zal de haven van Veere nu, met steun van het Rijk, tot een jachthaven worden omgebouwd. Dit werk, dat in september begint, zal ruim 200.000 gulden kosten en de nieuwe jachthaven zal plaats bieden aan ongeveer 200 jachten. Voor het toezicht op de water sport op het Veerse meer zal een Rijkspolitieboot gedeeltelijk in Veere worden gestationeerd. Bij alle recreatieve verande ringen, zo ging de burgemeester verder, zou ik niets liever willen dan de rust te handhaven, die vanouds bij Veere behoort. Daar de middenstand door het weg vallen van de vissersvloot aan zienlijke inkomsten derft, zal er meer in deze stad moeten ge beuren. Reeds is de oude, grote vliegtuigloods aangekocht, die nu door een Haarlems ingeni eursbureau gereed wordt ge maakt voor winterberging van jachten, voor nieuwbouw en reparatie. Op de grond naast de loods zullen hellingen worden aangelegd om de jachten te water te laten. BeBhalve deze activiteit heeft het gemeentebestuur van Veere een Rotterdams architecten bureau opdracht gegeven om een uitbreidingsplan in hoofdzaak en onderdelen te maken. Eén van de eerst te realiseren onderdelen van dit plan zal de aanleg van een woonpark buiten de veste van Veere en Vrouwenpolder worden. Hierbij zal het nodig zijn de op dit terrein gelegen garnalenpuffabriek „uit te ko pen". Van de attracties van dit te stichten bungalowpark kun nen genoemd worden de bouw van een hotel of motel op de plaats van de thans nog bestaan de puffabriek; het feit dat elke 31) „Dat weet ik niet precies. Ik wou eruit gaan toen mama weg was, maar toen kwam meneer Gardner net de trap af en die vertelt altijd alles over aan ma ma. Hij loopt haar overal na." Een honend glimlachje glijdt om Allans mond. „Hij zou best m'n stiefvader willen worden," voegt hij er aan toe. Onze lieve kindertjes, denkt Lund. „Hoe laat was dat allemaal eigenlijk, denk je?" vraagt hij. „O, dat was om twaalf uur." „Weet je dat zeker?" „Het sloeg net op de grote klok in de hall, ik telde de slagen, maar ik raakte de tel kwijt door dat ik schrok van het schot, maar het was twaalf uur...." „Welk schot?" De woorden ont vallen Lund heftiger dan wen ste. Hij beheerst zich dadelijk en zegt glimlachend: „Je haalt alles door elkaar. Het sloeg dus twaalf uur en toen hoorde je een schot?" Allan knikt. „Ja," zegt hij Door WILLY CORSARI „En heb je ook gezien waar meneer Gardner heenging?" „Ik heb het helemaal niet ge zien," zegt de jongen. „Daareven zei je, dat je hem de trap zag afkomen!" „Ik hóórde hem de trap afko men," verbetert Allan. „Voet stappen - Zo: stap-stapstap-stap," hij imiteert Gardners hinken, u weet wel en hij snoof net als al tijd, nog erger dan anders." „Dus laten we de dingen nu eens in volgorde bekijken," zegt Lund. „Als ik me vergis, moet je me maar verbeteren. Je ging naar huis, iets later dan je moe der en liep naar boven." „Wolf liep met me mee naar binnen," valt de jongen in. „Heb je mevrouw ook gezien?" „Neen, hij was toch weggelo pen, weet u wel? Hij rende langs me heen, ik viel bijna van de trap af." „Je ging naar de kamer van je moeder, ze was er niet en toen liep je weer naar beneden. Je zag je moeder toen uit de werk kamer van sir John komen en verborg je in het kabinetje. Je moeder ging de tuin in. Daarop hoorde je voetstappen de trap afkomen, die je voor die van me neer Gardner houdt. Maar waar gingen ze heen, denk je?" „In de%kamer van sir John," antwoordt Allan prompt. Lund gooit zijn sigaret weg. Hij moet toch iets doen, om zijn in nerlijke gemoedsbeweging lucht te geven. „Hoe kun je dat weten?" vraagt hij. „Je zag hem niet." „Nou ja maar ik liep uit het kabinetje en gluurde om de trap heen en toen zag ik net de deur dichtgaan en hoorde de sleutel omdraaien en toen dacht ik „Stop! Stop!" Lund tast werk tuigelijk naar zijn koker, om een nieuwe sigaret op te steken. „De deur werd op slot gedaan? Weet je dat zeker?" „Welja, ik hoorde het toch," zegt de jongen. „Mooi. En verder?" „Nou, toen wou ik naar boven gaan, maar ik schrok van het schot en ging weer in het kabi netje, en toen kwamen meneer Silengo en meneer Kiliaan en heb ik gewacht tot ze weer weg waren met Wolf om naar boven te gaan en dat is alles. Ik heb niét gejokt, meneer de inspec teur. Ik bén naar boven gegaan om me te verkleden, maar niet dadelijk." Kleine sophist, denkt Lund. „Vertel 'es," zegt hij, „weet je ook wanneer Wolf weer naar be neden is gelopen? Hij was toch immers met jou naar boven ge gaan?" „Ja, hij zocht sir John natuur lijk. Hij liep als een wilde naar boven en vloog tegen een deur op. Maar toen meneer Gardner naar beneden kwam is hij met hem meegelopen. Hij dacht na tuurlijk. dat die hem in de kamer van sir John zou laten, maar hij sloot hem buiten en toen ging hij tekeer als een gek!" Hij staat op en vraagt aarzelend: „U zegt het niet aan mama, hè?" „Neen," zegt Lund, in diepe gedachten verzonken. „Tot ziens, Allan. Je moest 'es wat anders tekenen dan zulke moordtafe- relen." Hij loopt het park door naar het huis. Hij slentert en schopt tegen takjes. Hij houdt het hoofd gebogen en de handen in de zak ken en ziet eruit alsof hij lui rondwandelt en geen doel of haast heeft. Dat alles verbergt zijn innerlijke opwinding, de spanning die hem heeft aange grepen, als van een jachthond die wild ruikt. Stel dat het Philip Gardner was, die de kamer bin nengingHij heeft geen alibi. Het is begrijpelijk dat de hond hem naliep naar beneden. Hij kan in de kamer Judge's stem hebben geïmiteérd, is later weer naar boven geglipt, na de deur op een of andere wijze te hebben afgesloten IWordt vervolgd.) bungalow een strook grond van een kleine 2000 vierkante meter krijgt; de aanleg van een speel weide voor kinderen en het graven van een insteekhaventje voor de berging van roeiboten en kano's in verbinding staande met het unieke krekengebied. In totaa! zullen in dit park 25 bungalows verrijzen. Een tweede stuk grond, van geheel ander karakter en allure, wordt het terrein aan de Veerse weg langs het Singeltje, waar vroeger het Clarissenklooster stond. Dit terrein is van oudsher de groenstrook van Veere en de burgemeester gaf als zijn mening te kennen, dat dit agrarische ge bied tussen de wallen agrarisch diende te blijven. Het zou, zo zeide hij, historisch en aesthetisch onjuist zijn om daar middenstandhuisjes te gaan bouwen, maar aangezien de ge meenteraad en de provinciale Planologische Dienst er voor geporteerd zijn, hier blokjes van twee middenstandshuizen te laten verrijzen, zal er wel niet veel meer aan te doen zijn. Hierna wees jhr. Den Beer Poortugael op een door de ge meenteraad enthousiast ontvan gen plan om zoveel mogelijk Veere's wallen in hun oude luis ter te herstellen, een project, waarvoor de vereniging Menno van Coehoorn grote belangstel ling koestert. Een ander aspect van de komende veranderingen is het project om door zandopspuiting bij de zogenaamde „stenen beer", naast de Campveerse toren, een strand te maken. Een apart pro bleem is het parkeren van het steeds toenemende aantal auto mobilisten, waarmee de toeris ten naar Veere komen. De burgemeesteer zag deze het liefst op een behoorlijk ingericht parkeerterrein buiten Veere gestald, gelijk dit in het oude stadje Rothenburg ge schiedt. Er is evenwel een plan ontworpen om het oude sport veld naast de Campveerse toren als auto-parkeerplaats in te richten, maar zelf had spreker daar liever een miniatuur golf terrein Ai een tweetal tennis banen gezien. Aan het einde van zijn betoog wees jhr. Den Beer Poortugael er op, dat de gemeenteraden van Veere, Vrouwenpolder en Seroos- kerke zich accoord hebben ver klaard met de derde wijziging van de minister van Binnen landse Zaken om, behalve Vrouwenpolder, inclusief Gapin- ge, ook nog Serooskerke bij Veere te voegen. Deze samen voeging achtte de referent wei nig gelukkig omdat Veere een heel apart karakter heeft met een zeer eigen stadsschoon, waardoor er niets anders bij past. Zulk een samenvoeging lijkt op het hangen van een Karei Appèl naast een Rem brandt, of op 't kunstmatig ver groten van een parel, waardoor het mooie er af gaat. Indien be halve Vrouwenpolder, inclusief Gapinge ook nog het grote dorp Serooskerke met zijn uitsluitend agrarische bevolking bij Veere zou komen, dan is het een ge biedende eis om het stadhuis van Veere dit pronkjuweel in de Nederlanden voor het be stuur veilig te stellen, indien de nieuwe gemeenteraad, waarvan de grote meerderheid dan uit in woners van Serooskerke en Vrouwenpoder bestaat, eens het onzalige besluit zou nemen om een nieuw gemeentehuis elders te gaan bouwen. Dan zou het stadhuis van Veere gedegradeerd worden tot een bezienswaardig heid, tot een museum en geen natuurlijke functie meer hebben. Als drager van het centrale gezag, zo besloot de burgemees ter, heb ik het mijn plicht ge acht de minister hierop te wij zen, alsmede diverse leden van de Tweede Kamer der Staten- generaal. Ons parool dient in deze te zijn „handen af van Veere" en daarom verzocht hij het congres een telegram aan de minister te willen zenden met het verzoek om wanneer de bewuste plannen doorgang zou den vinden het stadhuis van Veere als centriim van het be stuur veilig te stellen. Na de rede van de burgemees ter werd een visserijfilm ver toond, vervaardigd door diens zoon, jhr. L. den Beer Poortu gael, en een in België bekroonde film over Veere. Vervolgens luisterden de congressisten naar een beiaardconcert, ten gehore gebracht door de stadsbeiaar- dier de heer P. Broerse, waarna een diner in de Campveerse toren de bijeenkomst besloot

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2