ïans Provinciaal nieuws Altijd liever KERKDIENSTEN mgm Voetstappen op óe trap IDAG 16 JUNI 1962 4130,- .4430,- Kunt u g Test orstaan ZATERDAG 16 JUNI 1962 Voor de zondag TERNEUZEN AXEL SLUISKIL dan zeker van frisse mond en witte tanden SLUIS STOPPELDIJK VOGELWAARDE Franse bevelhebber in Oran ernstig gewond bij schietpartij Z ondagdien sten Euromarkthandel begint in Engeland k motor voor he Variomatic n alfe bagage. OYen de 100, irming riand ese egen gering* OEFRIT DE HOOGSTE INZET Ik tel mijn leven niet en acht 't niet kostbaar voor mijzelf. (Handelingen 20 24.) Dat zijn maar geen goedkope woorden, holle retoriek voor een applaudisserende vergadering.; Aanstonds rijden we in onze slee weer weg... het honorarium in de zak. Neen, dit woord spreekt Paulus letterlijk met de dood voor ogen. Paulus is in Handelingen 20 on derweg naar Jeruzalem. En hü weet precies wat hem daar wacht. Niemand kent Jeruzalem beier dan hij. „Ik geef om geen ding," zegt de oude vertaling. Nu, er zijn in Jeruzalem een paar dingen, waar een mens doorgaans wèl om geeft. Daar in Jeruzalem staan zijn doodsvijanden, de felle Fari zeeën, die zijn bloed wel willen drinken, klaar om de driewerf vervloekte renegaat dood te ste nigen. Het lot van Stefanus wacht hem daar. Nü komt het er voor Paulus op aan. Nü zal blijken, wat Paulus voor de bediening van het Evan gelie van Jezus Christus over heeft. Och, als onze bediening ons bevrediging en voldoening, eer en toejuiching van mensen geeft, dan is die bediening nog wel vol te houden. Bij genade en ere kun nen we wel een psalmpje zingen. Maar als ons werk in dienst van de Here Jezus de hoogste inzet, de inzet van ons leven, vraagt zoals dat in de laatste wereldoor log van menig dienaar gevraagd is (of ook als er „dingen" op ons afkomen in onze bediening, moeilijke dingen, harde dingen, grievende dingen, teleurstellende dingen, leven verterende en blijd schap bedervende dingen, ons soms, ja vaak, aangedaan door vrome broeders als het gaat tussen zijn bediening en mezelf, mijn genoegen, mijn voordeel, mijn rust, mijn gezin) zie, dan zal blijken wat we voor onze bedie ning overhebben. Paulus deinst niet terug voor de hoogste inzet... „Ik tel mijn leven niet en acht het niet kost baar voor mijzelf." (Uit „De Stem achter U") BENOEMINGEN BIJ POLDERS EN WATERSCHAPPPEN IN ZEEUWS-VLAANDEREN Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd tot gezworene van de Kruispolder de heer J. A. M. Staal te Hontenisse en tot ge zworene van het waterschap De Verenigde Polders van Ossenisse de heer B. de Bruijcker te Vogel waarde. Bedrijfsongeval. Gistermiddag te kwart voor drie had de 18-jarige opperman J. C. V. het ongeluk tijdens het bestijgen van een ladder, staan de tegen de gevel van het Kle dingmagazijn „De Schaar" in de Noordstraat, van een hoogte van ongeveer 4 meter te vallen, toen hij met een emmer half gevuld met specie de ladder beklom. In plaats van zich met één hand vast te houden aan een van de z.g. bomen van de ladder, deed hij zulks aan de sporten, waar door hij telkens bij het grijpen naar een hogere sport een ogen blik geheel los kwam te staan. Vermoedelijk heeft V. door het zwiepen van de ladder tijdens zo'n ogenblik zijn evenwicht ver loren. Het slachtoffer, die een klei ne wonde aan zijn achterhoofd en vermoedelijk een lichte her senschudding had opgelopen, werd, nadat dokter Van Breda Vriesman eerste hulp had ver leend, per ambulance-auto naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd. Onteigeningen ten behoeve van het bergen van bagger specie. Gister is een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij onteigening van percelen etc. in Axel ten be hoeve van het bergen van bag gerspecie uit het kanaal van Ter- neuzen, van algemeen nut wordt verklaard. Algemene vergadering V.V.Z.F. De Vereniging van Zeeuwse Fokkers te Axel (V. V. Z. F.) hield gistermiddag op de boven zaal van hotel Porth-de Lozanne onder voorzitterschap van de heer M. A. P. Puijlaert haar al gemene vergadering. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord dat 1961 een jubileumjaar was voor de V. V. Z. F. Wij hebben ons 50-jarig bestaan op waardige wijze ge vierd. Er was een geslaagde fokdag met een flinke deelname en als kroon op dit alles was er een gezamenlijk diner, waaraan allen een prettige herinnering heb ben, verklaarde de voorzitter. Een woord van waardering verdient zeker de heer I. de Feij- ter, die voor dit alles veel werk heeft verzet, aldus de voorzitter. De secretaris, de heer I. de Feijter Wzn, las hierna de uit voerige notulen voor van de vorige jaarvergadering, welke onveranderd werden goedge keurd. Als penningmeester bracht hij ook een uitgebreid financieel verslag uit. Hierover was van de financiële commissie, bestaan de uit de heren D. P. Daelman te Westdorpe en P. J. den Hamer te Axel, bericht ontvangen, dat het financieel beheer en verant woording in de beste orde was bevonden, waarna de heer De Feijter dank werd betuigd voor zijn accuratesse. Tot sanering van de tekorten in vorige dienstjaren werd in hypoticair verband een lening gesloten. Na vaststelling van het aan deel van ieder lid in het ver mogen der vereniging, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De voorzitter deelde mee, dat de heer J. C. den Hamer, die perio diek aftrad, wegens ziekte, niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenste te komen. De voorzitter dankte de heer Den Hamer, die niet aanwezig was, voor het vele werk dat hij gedurende 20 jaar voor de V. V. Z. F. heeft gedaan en sprak de hoop uit, dat de heer Den Hamer spoedig geheel hersteld zal zijn. Op voorstel van het bestuur werd besloten om in de vacature werd besloten om in deze vaca ture niet meer te voorzien. De overige aftredende be stuursleden, de heren Eug. Ver- helst en J. Dieleman, werden na schriftelijke stemming herkozen. In de financiële commissie werd benoemd de heer J. P. den Hamer. In verband met de keuringen in 1962 stelde de voorzitter voor om wegens het couperen der staarten van de paarden, in Axel geen keuring te houden, daar dit toch een financiële strop zal worden. Er wordt een veulenkeuring gehouden te Hulst, waar de leden van de V.V.Z.F. toch ook naar toe kunnen gaan. Het voorstel van het bestuur werd aanvaard. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter nogmaals het vele werk van de secretaris be nadrukte en de vergadering sloot met een woord van dank tot de leden voor hun opkomst en de gehouden discussie. Huwelijksplechtigheid had veel belangstelling. Bij stralend zomerweer werd gisteren het huwelijk voltrokken van de heer A. M. Wesdorp en mej. J. Casteleijn. De heer Wes dorp is hoofd van de openbare lagere school B. alhier. De leden van het Oranjecomi té, waarvan de bruidegom voor- „Het bruidspaar van de dag" zitter is, hebben er voor gezorgd dat deze gebeurtenis niet onop gemerkt voorbij ging. Zij hadden de medewerking ingeroepen van de ponyclub „De Kleppertjes". Deze jonge en aktieve club kwam met een koets, getrokken door een achtspan Shetlandponys. De stoet werd geopend door twee amazones te paard. Elke pony werd bereden door een jongen of meisje in 'n kleurrijk kostuum en achterop de koets stond een kleine palfrenier. Onder zeer grote belangstel ling stapte het bruidspaar in de koets en omringd door talloze kinderen ging het naar de nieu we trouwzaal in de politiepost. Daar hadden veel belangstellen den zich verzameld om 't bruids paar en de stoet te bewonderen. Het huwelijk werd voltrokken door de gemeente-secretaris, de heer A. J. Dees. Uit het „stadhuis" gekomen liep het bruidspaar door een haag van kinderen, die versierde erebogen omhoog hielden. Nadat het bruidspaar weer in dc trouwkoets had plaats geno men, werd naar de Ned. Herv. kerk gereden, waar het huwelijk door ds. Bronsgeest van Hans- weert werd ingezegend. Tijdens deze kerkdienst maak te de ponyclub nog een rondrit door het dorp. Gemeenteraad. De gemeenteraad beschikte gunstig op een verzoek van de Caltex-Petroleummaatschappij om medewerking voor het op richten van een benzinestation en autogasinstallatie. Wel was de raad van oordeel dat er geen behoefte meer bestond aan een nieuw benzinestation, maar het behoefte-element heeft men in het verleden nimmer laten gel den. In verband met de nieuwe rondweg in Sluis zullen enige percelen aan de Sint Anna moe ten worden afgebroken. Niette min blijven er enige stukken grond ter beschikking van de eigenaars en ze zouden graag op de overblijvende stukken hun huis herbouwen. Het college van B. en W. stelde voor hieraan de volle medewerking te verlenen, mede met het oog op het feit, dat hier buitengewone omstan digheden in aanmerking geno men moeten worden. De gevraagde medewerking zal in deze worden verleend. De oude brandweerauto werd verkocht aan de hoogstbiedende, de heer A. Baas te Oostburg voor 756. De keien-rabatbestrating inde Hoogstraat werd verkocht aan de firma M. de Smet te Deinze (België) voor ƒ5,per m-. Een verzoek van de Utrechtse woningruilcentrale om een ge meentelijke bijdrage werd afge wezen. De Katholieke Maatschappe lijke Gezinszorg te Aardenburg kreeg een bijdrage van ƒ795.08 voor de kosten gemaakt voor de verzorgingsdagen te Sluis. Bouwgrond werd toegewezen aan de Katholieke Woningbouw vereniging in Zeeuws-Vlaande- ren, en recht van voorkeur op bouwgrond binnen idit uitbrei dingsplan kregen de Gebr. Van der Poel uit Terneuzen en de Fa. Leenhouts uit Sluis. Na enige discussie hierover werd uitdrukkelijk vastgesteld dat vol doende ruimte zal worden open gelaten voor de bouw in de par ticuliere sector. Met de Boerenleenbank werd een deposito-overeenkomst ge sloten. Een bec -ag aan kasgeld van ƒ200.000 wordt daar belegd voor de tijd van zes maanden. Dit betekent in feite een ver lenging van de reeds bestaande toestand. Nieuwe straatverlichting. Na de verkabeling van het bovengronds electrisch net is nu ook de nieuwe straatverlichting gereed gekomen. De moderne lichtmasten hebben het dorps beeld verfraaid en wat nog be langrijker is, ook bij avond kan het verkeer zich nu door een goed verlichte straat bewegen. Nog in de loop van deze zomer zal ook het wegdek in de dorps kom de hoog nodige vernieuwing krijgen. Extra woningen. Nadat uit het provinciale wo ningcontingent voor 1962 al zes woningen aan Vogelwaarde wa ren toegewezen, krijgt deze ge meente nog een extra toewij zing van drie woningwetwonin gen in verband met de industrie vestiging. Waarschijnlijk zullen deze woningen, of althans het grootste gedeelte daarvan, te Stoppeldijk gebouwd worden. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 17 JUNI NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vic. S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 u. Ds. E. Grams- berden Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. A. Poelman; 3 uur Ds. J. Scholten; Gebouw „De Schakel' o 30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; „Bethel" 10 uur Jeugdkerk. Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur Ds. E. Grams- bergen. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Sas van Gent (zaaltje van de Ned. Herv. kerk): 7 uur Ds. Van Leeuwen van Axel. Terneuzen10 uur en 4.30 uur Ds. W C. van Hattem. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ohmann, van Zuidbroek. Terneuzen: 10.30 uur Ds. H. Snnt; 3 uur Ds. A. Kuiper van Axel. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. C. Smits van Sliedrecht. GEREF GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees- denst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. Evangelisatie-samenkomst. Terneuzen (Bethel): 7 uur Ds. Praas, Vrij Evang. predikant te Breskens. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossirfgs- samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. BOOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7.00 uur en 8.30 uur Gele zen H. Mis; 10.00 uur Gezongen H. Mis: 14.00 Lof en 19.00 uur Gelezen H. Mis. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H.H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H H Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur. 10.30 uur en 5 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H.H. Missen; 17.00 uur Avondmis. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZATERDAG 10 JUNI 1962 Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 17 JUNI Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Evenhuis. Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- Grocrie: 9.30 uur Ds. H. W. Door- nink Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. Joh. Bre- ZGt. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen; 7 uur Lit. Avondge- ber, voorg. Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement9.30 uur Eerw. Heer Gust M. C. de Vries. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (H. Avondmaal.) Sluis: 9.30 uur Ds. P. J. Penmngs van Axel. Sini Anna ter Muiden: 11 uur Ds. P. J Pennings van Axel. Wateriandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendiike: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Wika Was- terval. Mr. M. L. D. VAN WALSEM BIJ ONGEVAL OMGEKOMEN Tengevolge van een verkeers ongeval is donderdagavond in het Prinses Irene-ziekenhuis te Almelo in de leeftijd van 61 jaar overleden, mr. M. L. D. van Wal- sem, vice-president van de Arron dissementsrechtbank te Almelo en voorzitter van de Reclasse- ringsraad. Mr. Van Walsem maakte in een auto, die bestuurd werd door de heer G. uit Den Haag, met vrouw en dochter een tochtje in de omgeving van Almelc. In de buurtschap Hertme (ge meente Borne) raakte de be stuurder de macht over het stuur kwijt en botste frontaal tegen een boom. Mr. Van Walsem kreeg een schedelbasisfractuur en over leed in de loop van dc avond Zijn vrouw liep vrij ernstige verwondingen op. Zij werd ook naar het Prinses Irene-zieken huis overgebracht. De andere inzittenden werden slechts licht gewond. Mr. Van Walsem is werkzaam geweest in Haarlem, Hulst en Terneuzen. Hij was sedert 1934 verbonden aan de rechtbank te Almelo. Hij was ook voorzitter van de Rotaryclub te Almelo. De Franse bevelhebber in het gebied van Oran, generaal An- dré Ginestet, is ernstig gewond door een salvo van niet-geïden- tificeerde schutters. De generaal bevond zich op de binnenplaats van een ziekenhuis. Een mili taire arts die naast hem stond, kwam om het leven. De generaal bracht de laatste eer aan luitenant-kolonel Ma- riot, de commandant van het vijfde regiment infanterie, die woensdag door de O. A. S. werd doodgeschoten, toen hij zijn hotel in Oran verliet. De kist met het stoffelijk overschot van de overste was opgesteld op de binnenplaats van het ziekenhuis. Officieel werd gezegd dat de aanslag door de O. A. S. werd gepleegd en dat voor de eerste maal een generaal in Algerië is aangevallen. TERNEUZEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter J. J- J- van de Griek, Scheldekade 27, tel. 2020. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisvereniging- gen Groene en Wit-Gele Kruis Zr. J. M. A. Burger, Van Steen bergenlaan 65, tel. 3360. AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men dor dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 777. DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. Jan sen, Stationsstraat 10, tel. 01155 —488. De bruidsstoet in de Spoorstraat op weg naar de Ned. Herv. kerk. 30) „Het komt mo voor," zegt Lund opgewekt, „dat we verstandig doen met je wat op te knappen eer je je mama onder de ogen treedt." Hij neemt Allan mee naar het bijgebouw, waar één der dienst meisjes zeep en water brengt en Allan enigermate toonbaar wordt gemaakt. Er groeit een buil op zijn voorhoofd. „Ik trek straks wel wat anders aar.", zegt de jongen, zijn ge scheurde broek bekijkende, „dat merkt mama niet. Ze is bezig aan een artikel en dan kan ik al tijd wegglippen. Ze keren terug naar het park en gaan zitten op een bank. Lund bekijkt het schetsboek en merkt dat tekenen Allans liefhebberij is. Daar voelt hij voor en dat maakt hem spraakzaam. De in specteur bekijkt, enigszins ver wonderd, de schetsen die het eigenaardige talent verraden, eigen aan veel Engelsen. Het zijn zonder iutzondering zeer oorlogs zuchtige taferelen, met fantasie en vaardigheid weeggegeven. Mannen met gasmaskers, tanks, scldaten die elkaar met bajonet ten steken, machinegeweren.... Door WILLY CORSARI „Je lijkt me een bloeddorstige jongen," zegt Lund. Allan antwoordt stijfjes: „Ma ma zegt dat het mooiste wat een man kan doen, is sterven voor zijn vaderland." Lund staart naar de opwek kende voorstelling van de man nen met gasmaskers en denkt het het zijne over mama. Dan slaat hij de laatste tekening op en krijgt een schok. Die stelt onmis kenbaar voor een man, die een andere man neerschiet. Lund merkt op, dat de meubels van Judge's vertrek zijn aangegeven en dat de man, die wordt neer geschoten, zelf een pistool in de hand houdt. „Je houdt blijkbaar je oren goed open," zegt hij. Allan kijkt een beetje ver legen. „Het is maar fantasie," zegt hij. Lund sluit het boek. „Weet je," zegt hij, juffrouw Silengo vertelde me iets heel be langrijks, waar ze eerst helemaal niet aan gedacht had. Toen jij verklaarde dat je niets bijzonders wist, vergat je toen niet ook iets?" Allan kijkt hem van terzijde aan. Hij wankelt zichtbaar tussen zijn neiging, weer het keurige automaatje van ..yes sir" en „no sir" te worden en een zekere sympathie, door Lund in hem op gewekt met zijn belangstelling voor de tekeningen. Ben je van de tennisbaan wer kelijk direct naar je kamer ge gaan en heb je niets en niemand gezien?" vraagt Lund. Allan kijkt recht voor zicli uit en antwoordt na een ogenblik: „Ik ben dadelijk naar boven ge gaan." Lund spitst de oren. Is het ver beelding dat Allan wat aarzelend spreekt en de nadruk legde op „boven"? „Niet naar je kamer?" vraagt hij. „Naar die van mama." „En toen?" Allan aarzelt weer. „Mama was er niet," zegt hij dan. „En ben je toen naar je eigen kamer gegaan?" De jongen bekijkt zijn stoffige schoenen, alsof die hem kunnen helpen zijn geheugen op te fris sen. Dan vraagt hij: „Als ik u iets vertel, zegt u het dan aan mama? Lund overlegt bij zichzelf en antwoordt dan: „Neen. Niet als je het liever niet hebt." „Mama zou denken dat ik spionneerde," zegt de jongen. „Laatst zei ze ook tegen me, dat ik een kleine spion was." „Wat heb je dan te vertellen?" vraagt Lund, zo achteloos moge lijk. „Ik ben naar beneden gegaan." „Zo? Waarheen?" „Naar de hall." „En toen?" „Toen ben ik in het kleedka mertje gegaan." „In 'dat kabinetje bij 'de trap?" „Ja." „Wat voerde je daar uit? Kat- tekwaad?" Lund lacht aanmoe digend. Na de vechtpartij koes tert hij de oprechte hoop dat Al lan ook wel eens kattekwaad zal uithalen. Maar de jongen schudt het hoofd. „Ik ging erin omdat ik bang was dat mama me zou zien toen ze uit de kamer van sir John kwam en weer zou denken dat ik spionneerde." Lund verwerkt dat even. „Je moeder kwam dus uit de kamer van sir John?" „Ja. Daarom verstopte ik me. Laatst was ze zo boos toen ik uit de kast kwam terwijl ze met sir John zat te praten." „Uit welke kast?" vraagt Lund zachtjes. „Boven, de donkere kamer voor als je films wilt ontwikkelen, u weet wel. Ik keek maar 'es naar dat filmapparaat en toen kwam mama binnen met sir John en ze wisten niet dat ik er was. Maar ik deed het helemaal niet erom. Mama zei, dat ik 'n kleine spion was." Er licht even iets fel in de ogen van de jongen, dan slaat hij ze dadelijk neer en zijn gezicht wordt weer uitdrukkingsloos. Lund steekt met langzame be wegingen een sigaret aan. „Dus je moeder kwam uit. de kamer ven sir John? Waar ging ze toen heen?" „Ze ging door dc achterdeur, naar de tuin," antwoordt de jon gen. „Hoelang heb je in dat kabi netje gezeten?" (Wordt vervolgd.) De leden van het Britse gemenebest plegen in hun rela ties grote waarde te hechten aan een rustige en meestal zelfs vriendelijke toon, zoals dat past in een organisatie die weinig meer dan onderling begrip tot basis heeft. Daarom haarde het veel opzien dat de Australische premier Robert Menzies zo fel van leer trok tegen het beleid van minister Edward Heath op zijn Brusselse besprekingen over Engelands toetreding tot de Euromarkt. Bovendien kwam die aanval op een onverwacht mo ment en vooral van een zeer onverwachte zijde. Een onverwacht moment, om dat Heath het maar over een zeer klein onderdeel van een eventueel akkoord eens is ge worden met de Zes: de geleide lijke invoering van heffingen op industriële produkten uit het gemenebest in drie étappes binnen acht jaar. Zeer langzaam dus verliezen de gemenebest- landen hun voorkeursrechten en Heath prees zich gelukkig dat de zes zich zo soepel betoonden over dit gat in hun tariefmuren. Het ging hier maar over een betrekkelijk klein onderdeel maar deze inschikkelijkheid maakte hem optimistisch over de kansen van het overleg als de werkelijk moeilijke, want voor de economieën van het gemenebest ingrijpende, zaken aan de orde komen. Krokodillentranen Onverwacht was ook dat juist Menzies zich nu al zo luidkeels stond te beklagen. De uitvoer van industriële produkten uit Australië naar Groot-Brittannië en die naar Europa, heeft weinig te betekenen. Voor Australië is vooral van belang dat zij wel vrije toegang krijgt op de Europese markten en dat is thans reeds zo goed als zeker. Zijn de kreten van Menzies niet best te verklaren uit zake lijke overwegingen, de politieke overwegingen erachter zijn wel duidelijk. Het verwijt aan Heaths adres is het openingssalvo voor een strijder der meningen, die alle andere politieke kwesties in Engeland begint te overschadu wen. Menzies en met hem vele andere tegenstanders van de Euromarkt in Engeland is daarbij veel gelegen aan het stimuleren van emotionele over wegingen voor onveranderd handhaven van het gemenebest zoals dat nu is. Daar kan hij tot op een hoogte, die deze week waarschijnlijk in het Lagerhuis debat blijkt, succes mee hebben. De samenwerking zoals die in het gemenebest tot stand is ge komen op een ideële grondslag, is in vele opzichten uniek. En deze band geeft ook elk der leden, vooral Australië, Nieuw- Zeeland, Canada en Engeland zelf, een zeker gevoel van trots deel uit te maken van een groter geheel, waarmee de wereld reke ning heeft te houden. Daar wel scrupules? In de Engelse zakenwereld ziet men deze dingen met nuch terder blik. Euromarkt of geen Euromarkt, zo ziet men het daar, het dertig jaar oude akkoord van Ottawa over de tarieven binnen het gemenebest kan zo toch niet blijven. In feite ver andert er al zeer snel veel in de handelsverhoudingen van de gemenebestlanden. En de Britse fabrikanten weten uit eigen er varing te goed dat de Canadese, Nieuwzeelandse en Australische regeringen ook niet door ge voeligheden worden geplaagd wanneer hun economie eens in de nesten zit: dan gaat de grens dicht, zelfs voor Britse expor teurs. In teveel gevallen is Groot-Brittannië een gemakke lijke markt geworden voor zijn gemenebestpartners, die zelf op dit punt minder scrupules toon den. Een absurde toestand nu de levensstandaard van de drie blanke gemenebestleden geste gen is boven die van hel moederland. In het algemeen is het voor de industrie, waarin de meeste Britten hun brood moeten ver dienen, wel degelijk gewenst dal het land zich bij de Zes voegt. Er wel op nuchtere zakelijke over wegingen niet omdat het de enige oplossing zou zijn, want dat is het niet, maar omdat het de gunstigste is. Voor de gesub- sidieërde landbouw is het een andere en moeilijker zaak, maar wat dat betreft is het op het vasteland niet anders. Dit zijn twee groepen invloe den die de Britse publieke opinie nu ondergaat. Voeg daarbij een soort ingeboren wantrouwen tegen foreigners zoals door veldmaarschalk Montgomery in een debat gespuid: „Temeerzul len onze wetten door Europeanen werden gemaakt in plaats van door ons eigen parlement, ver schrikkelijk!,, dan is te be grijpen dat voor- en tegenstan ders fronten tegenover elkaar betrekken die dwars door de partijen lopen. Door Menzies salvo schijnt de slag der menin gen eerder - beginnen en feller te worden dan iemand had voorzien. Zó fel dat het een moedige kristalkijker is die de uitslag durft* te voorspellen. .(Nadruk verboden.);

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5