PICNICKS Bromfiets met valhelm JIJ MAG NIET JOKKEN 4 o o 1/006 dl ftOUW ,v EEN HEERLIJK VAKANTIEPAKJE Steeds meer medicamenten o X* 0 <v Menu van de week DE VRIJE ZEEUW Mode-impressie uit India I o" Pannekoek verovert Amerika u ZATERDAG 16 JUNI 1962 Pagina 7) EN WAAR U AAN MOET DENKEN We leven weer in de tijd van het mooie iveer en daarmede in de tijd voor picnics. We weten allemaal hoe echt gezellig picnics kunnen zijn enhoe sommige maaltijden vol komen kunnen misluk ken, niettegenstaande het zonnige weer en schitte rend natuurschoon. Wat zouden de redenen daar van zi jn F Een picnic moet even goed voorbereid zijn als het „eten tje" dat we thuis organiseren. Hebben we besloten na een heerlijke wandeling onze hon gerige magen te stillen, dan moeten we niet tot de ont nuchterende ontdekking ko men, dat de sandwiches zijn uitgedroogd, dat de koude dranken lauw of de warme dranken koud zijn, dat de boter gesmolten is en het zout vergeten is. Dergelijke dingen werken bij velen nu eenmaal op het humeur en verstoren de vredige rust, waarvan men in de natuur genieten wil. We kunnen dq fout niet on middellijk, zoals thuis, her stellen. In de bomen zijn he laas geen keukenkastjes met kruiden e.d. aanwezig. Even min verbergen Söe bloeiende heidestruiken of de zaehtglooi- ende korenvelden praktische limonadekoelers. In de allereerste plaats mor gen we, dat de sandwiches fris en aantrekkelijk blijven. We maken ze klaar met wat sla of komkommer of leggen op elke plak kaas ook een dun schijfje tomaat, wikkelen ze in een papieren servetje en stoppen de „driepuntjes" in een blikje, dat we goed kun nen afsluiten. U zult dan geen lange gezichten zien, die in uitgedroogde boterhammen zitten te happen. Ook de ver zuchting „was ik maar bij moeder thuisgebleven", zal achterwege blijven. Andere noodzakelijke attri buten zijn zout- en peperhou dertjes, die op het feest be slist niet mogen ontbreken, want een ongekruide maaltijd is geen maaltijd. Daarnaast is de thermosfles vrijwel onmis baar. Doen we de dranken er koud in, dan blijven ze dagen lang koud; vult u ze met warme koffie of thee, dan Op verzoek van het Verhond voor Veilig Verkeer heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek nagegaan welke letsels berijders van bromfietsen zoal hebben opgelopen in de maanden december en januari 1.1. De uitkomsten van dat onderzoek stonden eigenlijk al bij voorbaat vast. Alle deskundigen weten zo langzamer hand wel, dat een bromfiets een tamelijk gevaarlijk ver- voermiddel is. GROTE GEVAREN Op de afdelingen voor hersen- chirurgie die deel uitmaken van onze grote ziekenhuizen was het al bekend, dat het aantal zware schedelletsels bij bromfietsers voortdurend toeneemt. Zelfs heeft men van medische zijde kunnen vernemen dat het aantal ernstige schedeltraumata door bromfietsongelukken reeds groter is dan dat van alle andere weggebruikers samen. Toch is het goed dat over deze kwestie nu eens enkele ge tallen bijeen zijn gebracht om na te gaan of de werkelijkheid ook in overeenstemming is met de tot nu toe verkregen indruk. Welnu, uit het cijfermateriaal blijkt duidelijk hoe groot de ge varen van het bromfietsrijden zijn en tevens kan men er uit aflezen hoe vaak de schedel bij ongelukken met dit voertuig kwetsuren oploopt. Akelige getallen Van de 21 door bekende oor zaak om het leven gekomen bromfietsers stierven er 19 door een schedelbasisfractuur; één ervan overleed tengevolge van een ander schedelletsel. In de periode van onderzoek verongelukten vier duopassa giers; drie van hen stierven aan een schedelbasisfractuur, bij het vierde slachtoffer werd de sche del verbrijzeld. Zwaar gewonden In de twee maanden waarover dit onderzoek zich uitstrekte, werden 1156 ernstige gewonden tengevolge van bromfietsonge lukken geregistreerd: 566 daar van hadden een ernstig hoofd letsel. Onder deze slachtoffers waren er 54 met een schedelbasisfrac tuur, 114 met een zware hersen schudding en andere verwondin gen, 214 met alleen een zware herseenschudding, 184 met een minder ernstige hersenschud ding, maar met andere hoofd wonden. Bij de 94 duopassagiers, die in de beide maanden van het onder zoek ernstige verwondingen op liepen, lagen de verhoudingen nauwelijks anders; ongeveer de helft liep ernstige schedelver wondingen op. Bescherming nodi0 Het verdient aanbeveling dat bromfietsers en hun duopassa giers een valhelm dragen, is de konklusie die het Verbond voor Vielig Verkeer uit het verkregen cijfermateriaal meent te moeten trekken. In Frankrijk is het sedert 1 april verplicht dat de „velo- moteurs" een valhelm dragen. Of deze bepaling in ons land ook moet worden ingevoerd is iets dat zeer zeker in over weging genomen moet worden. Het bestuur van het Verbond is van oordeel dat de overheid zou kunnen beginnen met richt lijnen op te stellen aan welke eisen een valhelm moet voldoen om een redelijke bescherfning te bieden. (Nadruk verboden.) Dr. H. W. SCALOGNE. kunt u deze even warm schenken als thuis. Voor de boter gebruiken we een ronde metalen of plastic doos met schroefsluiting. Om het geheel nog iets aan trekkelijker te maken, nemen we een aardig tafellaken of leuk servet mee, al naar ge lang het aantal personen dat mee aanzit, spreiden dit uit over de bosgrond en leggen op de uithoeken een paar stenen of denne-appels om op waaien te voorkomen. Picnic-benodigdheden zijn werkelijk niet duur en ver hogen de gezelligheid van uw openlucht-diner. Misschien mag ik u nog even iets vragen en een goede raad geven. Hebt u 'n regen jas? Die zou ik vast en zeker meenemen. Het zal in ops lieve landje om deze tijd van liet jaar wei niet vriezen en sneeuwen, maar de zon kan schijnen, ofhet regent. En dat laatste is meestal wel het geval! ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) DOOLHOF VOOR DOKTER EN APOTHEKER De postbode weet het en het dienstmeisje dat de brievenbus leeg- maakt, beseft het: de dokter wordt dagelijks overstroomd met 'n overstelpende hoeveelheid drukwerk waarin niedikamen- ten van allerlei samenstelling met nadruk worden aanbevolen. Elke dag verhuist er een bundeltje papieren naar de prulle- mand, tegen het weekeinde. dan wordt de dokter verondersteld het meeste tijd te hebben is de stapel vloeibladen, kalender- tjes, prijscouranten en overdrukjes het grootst. VERSCHOVEN, OPENGEKLAPT EN DICHTGEVOUWEN PUft, ^riep, diarrhec.^ influenza, in etuis met 6 poeders maar ook in een Jiarfiific £ast| Hf ISlPQTÜEEK (mell let JeKKer zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist, MEENK'S POEDMS helpen! Er zijn Meenk's Poeders®® hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep, ifnrrhee, influenza, rheumatick, koorfsiffeid bij gevatte kou, periodieke pijnen (0. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 4 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn periodiekeQfa Vfirkmebaar m BTSK_fok m een handige pPasuc mJisArOTnEEK ■KiÉMaüéüMHl De 21-jarige Mai Ling Rahman uit New Delhi toonde tijdens een show in Londen de nieuwste zomerschoent.jes uit India. Zij droeg bovendien een leuk bijpas send dophoedje. Men moet in de reklame iets bijzonders doen om op te val len. De namen van steeds weer nieuwe geneesmiddelen ko men bij de dokter in huis be geleid door kindertekeningen, reproduktie's van moderne en oude schilderijen, met foto's van landschappen, steden en kuituurmonumenten, met pa pieren mekaniekjes die ver schoven, opengeklept, dicht gevouwen en bewogen kunnen worden. Als de reclame verloopt zo als het moet gaan, komen er daarna artsenbezoekers, ge leerde heren, soms van uni versitair niveau, die het een en ander komen toelichten op het gebied van de chemie, van het dierexperiment, van kli nische onderzoekingen. Deze heren komen de ervaringen overbrengen van bekende hoogleraren,zij willen proef monsters achterlaten, zij zul len nog meer litteratuur stu ren. Voor zover mogelijk wordt door de geneesmiddelenindus trie ook reclame gemaakt in dagbladen en periodieken die door het grote publiek wor den gelezen. Dat betreft dan medikamenten van meer al gemene aard, dienstig te be strijding van allerlei nare ver schijnselen. middelen die men, zonder recept van een dokter, zelfstandig kan gaan kopen. ANDERE PROPAGANDA De stormachtige ontwikke ling van de farmaceutische industrie en de steeds groter wordende stroom van fabrieks matig vervaardigde genees middelen is ook ter sprake ge komen op de onlangs gehou den jaarvergadering van de beroepsvereniging van apothe kers. De heer Martens, voor zitter diér vereniging, heeft hierover enkele zeer behar- tenswaardige dingen gezegd, waarvan wij er hier ter plaat se slechts één willen bespre ken. De hter Martens was van mening dat het vanzelfspre kend is dat de moderne in dustrie, ter verhoging van de omzet, gebruik maakt van moderne reclame-methodes. De propaganda voor genees middelen dient echter op een andere wijze te worden ge voerd dan die voor gebruiks artikelen of genotmiddelen. Als het om automobielen of om sigaretten gaat, kan men op commerciële gronden van mening zijn dat men behoef ten moet scheppen, wanneer het geneesmiddelen betreft kan men niet verder gaan dan het bevredigen van behoef ten! Dit is een zeer waar woord waaraan menigeen wat meer aandacht zou kunnen beste den. In de Verenigde Staten van Amerika gebruikt zestig procent van de bevolking al geregeld laxeermiddelen, in Engeland worden door de 52 miljoen inwoners dagelijks 10 miljoen pijnstillende tabletten verorberd. In ons land weten we ook weg met de vitamine druppels, de maagpastilles, de zenuwpillen en de hoofdpijn tabletten. (Nadruk verboden.) Dr. H. W. SCALOGNE. Welbewust onwaarheid spreken lie gen met voorbedachte rade dat is toch wel heel erg. Daarover zijn wij het allemaal eens. En als wij zoiets merken, dan zwaait er wat! Nietwaar, er moet een voorbeeld gesteld, dan zullen zij het in het vervolg wel lafagn, o zo! OPVOEDING Dat wij zo op waarheid staan en het jokken verafschuwen, is mooi en goed, maar hoe staan wij zelf tegenover onze. kinderen, wat de waarheid betreft? Zijn wij niet honderdmaal onwaar op één dag? Lichten wij niet aanhoudend de hand met de waarheid uit gemakzucht, uit onwetendheid, of om-er-maar-af-te- zijn? Vergeten wij niet al te vaak, dat een leugen-om-bestwil toch altijd een leugen blijft en dus afkeurenswaardig? „Allemaal goed en wel", bromt de moe der met het talrijke kroost. „Je kunt ze toch niet alles aan hun neus hangen, ze vragen zoveel! En als ik niet weet, wat ik moet antwoorden, dan zeg ik maar wat, dat is toch beter, dan helemaal niets!" NIET MET EEN KLUITJE IN HET RIET Als u niet weet. wat u moet antwoor den, dan zegt u maar wat en dan ver- Maar grote mensen wel beeldt u zich. dat u het nog zo kwaad niet doet. Precies mevrouw! Maar is een willekeurig antwoord altijd beter dan géén antwoord? Het kan ook anders. Als u het niet weet en dat kan de beste onder ons overkomen schaamt u zich dan niet. dit te erkennen. Zeg ge rust: „Dat weet ik niet, maar ik zal het voor je opzoeken" en zorg dan, dat je er zo gauw mogelijk achter komt. Hoe heer lijk is het. wanneer vader of moeder na een paar dagen kan zeggen: „Hoor eens, nu weet. ik het, het is zus en zo". Samen zult u dan genieten van de pas verworven kennis en de opvoeder zal een waardevol voorbeeld hebben ge geven dat men er zich niet zonder meer bij neerlegt, iets niet te weten, doch moeite doet de ontbrekende kennis aan te vullen. BITTERE VRUCHTEN Geeft uw kinderen eerlijke antwoor den! Redt u er niet met een smoesje uit in de hoop, dat zij dat wel voor zoete koek zullen slikken. Niet zodra horen zij de juiste toedracht van een ander, of u verliest een stukje van uw aureool en dat kunt u uzelf niet zo heel vaak ver oorloven! De zuivere intuïtie van kinderen be driegt hen zelden of nooit en zij weten precies, wanneer u hen met een kluitje in het riet stuurt, om van hen af te zijn. Van onze traagheid en onze gemak zucht zullen wij steeds de zelfde bittere W- a y* V> VI '.O - - O O® -V/ - i. ft Cl O - 1 'v - v ?-•>. 't V->v De kleding die wij in de vakan tie dragen, is in wezen geheel an ders dan die welke wij normaal thuis of in ons werk aan hebben. Onze vakantiekleding is bereken op fraai weer met zon, licht en lucht. We spelen meer met kleu ren en aparte vormen dan in onze dagelijkse kleding, kortom vakan tiekleding is vrolijke kleding. We zien dat ook in het vakan tiepakje dat onze illustratie toont. Het is vervaardigd uit een ver edelde katoenen stof, met een grappig dessin van sterretjes en grillige ballen in vrolijke kleuren. Het bovendeel bestaat uit een jakje met halve mouwen en een wijde openstaande hals. echt een jak, waarin men zich gemakkelijk beweegt. Daaronder wordt een strakke broek gedragen, die op valt doordat aan de broekspijpen voetjes zitten, die over ons schoeisel heen vallen en er met elastiek omheen sluiten. Ook zijn er wel van zulke pakjes, waar in het voetje een zool is gemaakt, zodat geen schoeisel behoeft te worden gedragen, aangezien de zool als het ware aan de broek vast zit. Voor het strand is een dergelijk: pakje zeer geschikt. Men zit er echt helemaal in en dat kan zijn voordelen hebben. Dit pakje is maar een greep uit de bijzonder uitgebreide collectie bad- en strandkleding waaruit we dit jaar kunnen kiezen. En on getwijfeld zal ieder wel iets van zijn gading kunnen vinden, bij voorbeeld een pakje zoals wij j hier toonden. ELLY MARTINS.! Aanvankelijk heeft hel er na de oorlog naar uitgezien dat de pannekoek zijn beste tijd gehad zou hebben. Vóór de oorlog in talloze gezinnen een wekelijks terugkerend gerecht, werd de pannekoek na 1945 minder po pulair. Doch in de vijftiger ja ren vestigen zich in de grote Nederlandse steden verschil lende pannekoekenhuizen, waar de gasten zich nog eens te goed konden doen aan dit kostelijk gerecht. Koks namen de taak van de huismoeders over en dit heeft de laatsten blijkbaar toch niet zo verdient, want de gezinnen waar ook thans nog regelmatig pannekoeken het hoofdgerecht van de maaltijd vormen, zijn schaars. In de Verenigde Staten is de pannekoek nooit zo populair geweest. In grote delen van het land weet men nu nog niet, wat een pannekoek is. Maar in het westen van het land weet men dft nu beslist wèl I De laatste jaren zijn namelijk in Los Angeles en de omliggende contreien talrijke „pancake houses" verrezen, vooral langs de grote autowegen, waar men naar hartelust zijn culinaire verlangens kan bevredigen aan pannekoeken in allerlei groot ten en smaken. Torenhoge sta pels van dit artikel verdwijnen zo dagelijks in de magen van vele Amerikanen, en het ziet er naar uit, dat deze „pancake vruchten plukken: een geruime poos zal het ons lukken, de kleine vraagallen om de tuin te leiden, maar dan komt onher roepelijk de dag, dat zij ons uitschakelen uit hun leven en niet alleen hun vragen, maar ook met hun liefde en hun aanhan kelijkheid naar anderen gaan, die wèl tijd en belangstelling voor hen hadden, toen zij er om vroegen. LAAT HET NIET ZOVER KOMEN Zover mag het echter niet komen. Het heerlijke en onomwonden antwoord ver sterkt het vertrouwen van het kind in zijn opvoeders. Van dit vertrouwen han gen de zekerheid, de rust en de veilig heid af, die het kind tot houvast onont beerlijk zjjn. Het verzwakken van dit vertrouwen is niet meer en- niet minder dan een directe aanval op de geestelijke weer baarheid van het kind, dat zich zonder dit vertrouwen onzeker en bedreigd voelt. Het kind dat een onvoorwaardelijk vertrouwen in vader en moeder heeft leren hebben, heeft een sterke en krach tige steun meegekregen, waarvan de waarde oneindig groter is, dan de mees ten vermoeden. Het is dit vertrouwen, aangekweekt in de kleuterjaren, dat later, in de moeilijke - jaren van weer spannigheid en verzet, de enige brug vormt, waarlangs wij de opstandige, rijpere jeugd kunnen benaderen. (Nadruk verboden.) KUNT NIET ALLES WETEN 0 Indien men worteltjes goed schudt in water waaraan zout is toegevoegd, behoeft men deze niet te schrappen. Alleen het atval moet verwijderd worden en de vitaminen blij ven bewaard. F) Een stukje wit brood in een pan, waarin sterk ruikende groente wordt gekookt, zal veel van de onaangename geur wegnemen. 0 Kopjes een bekers die lekken, krijgt men waterdicht door ze in de melk mee te koken. 0 Steelt de kat van uw buur man bij u een stuk vlees, dan dient de eigenaar als u het tenminste kunt bewijzen u de schade te vergoeden. U moogt de kat echter niet doden. U kunt wel uw beklag indienen bij de politie. 0 Sleek een gebruikt scheer mesje in een flinke kurk en u hebt een prima tornmesje. Wanneer men een pannespons gebruikt voor het schoon maken van emaille pannen wordt de pan van binnen ruw, met gevolg dat eventuele spijzen eerder zullen aan branden. Gebruik dus heet sodawater of een warm zeep- sopje. Indien men aardappelen met kokend water opzet, blijft de smaak veel beter. 0 Een slagroomvlek kan ver wijderd worden met tetra. (Nadruk verboden.) race" nog niet is beëindigd en dat ook in andere delen van het land de pannekoek de eetlusti- gen zal gaan verleiden. Eekend exploitant van panne koeken-restaurants is de „In- ternatinal House of Pancakes Inc." Deze onderneming opende in 1958 haar eerste pannekoe- kenhuis te Toluca Lake, nabij Los Angeles, en het werd di rect een éclatant succes. Nu telt „International House" reeds 28 van dergelijke eethuizen. Verschillende van deze restau rants zijn geen eigendom van „International House", doch worden door deze onderneming geëxploiteerd in de vorm van zelfstandige filiaalbedrijven. Alle bij het „International Hou se' aangesloten restaurants zijn gelijk van uiterlijk, zowel als van inrichting, en bieden plaats aan een 100 tot 250 eters. Het menu is standaard. Op iedere tafel staat een koffiepot waar uit men zich gratis kan bedie nen. De prijs van een portie pannekoeken bedraagt één dol lar. Alle pannekoekhuizen ver heugen zich in een steeds gro ter wordende klandizie. Door „International House" worden thans plannen overwogen der gelijke pannekoekrestaurants ook in Japan en Europa te be ginnen. Mei, juni en juli zijn voor de huisvrouw wel dé maanden om eens echt exclusieve gerechten te kunnen maken, want allerlei middelen staan haar daarbij nu ten dienste. Bleekselderij, auber gines, asperges, peultjes en aard beien. Maar te lang moet ze daar ook weer niet mee wachten. Asperges zullen wel niet veel goedkoper worden; bleekselderij b.v. is nu nog heerlijk zacht maar wordt over enkele weken al wat harder en vooral de vroege peultjes zijn een ware delicatesse, al zijn ze nog erg duur! ZONDAGSchelp garnalen- ragout, gebakken hamplak- ken, bleekselderij in kaas saus, aardappelen, aardbeien- pudding. MAANDAG: Gebakken aardap pelen met uien en kaas, gemengde sla, rabarber. DINSDAG: Nierbroodjes, spina zie, aardappelen, griesmee- pudding met bessensapsaus. WOENSDAGSpinaziesoep, lamscoteletten, peultjes, aardappelkoekjes. DONDERDAG: Gevulde auber gines, risoto, grapefruit. VRIJDAG: Gehakt of gestoofde vis, postelein, aardappelen,' drie in de pan. ZATERDAGVissoep, oranjasla. GEVULDE AUBERGINES. Vier aubergines worden in de lengte doorgesneden, het zaad eruit gehaald, de rest met zout bestrooid, in de koekepan in wat boter kort gebakken en in een vuurvaste schotel geschikt. 100 gr gesneden ham, 200 gr gebakken champignons, 2 eier dooiers, 1 lepel gehakte peter selie en 1 dl room worden goed dooreengemengd, de helften er mee gevuld. Tot slot een laagje geraspte kaas erover, waarna men ze in de oven een bruin korstje geeft. ORANJESLA. 250 g belegen kaas, 2 appelen, 2 sinaasappelen en eventueel wat fijn gesneden sla vermengd met citroensap en rasp naar smaak, met 3 eetlepels honing en zoveel yoghurt tot een samen hangende massa is verkregen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3