verenigde ckaoó van t^aoó De overgave der groep parachutisten in Nieuw-Guinea De O. A. S. jaagt op de Gaulle Bezwaren tegen atoomcentrale Verklaring van Bidault 17,90 ƒ15,90 n 12,75 ,75 - 17,90 ,90«" 12,90 iz. HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en Radio de Koek AUTORIJLES VERHUUR K. WESTSTRA7E VRIJDAG 15 JUNI 1962 ïhemden sl-o-fast 'ekookt en gebleekt m en toch niet strij- lylon het onverwoest- overhemd terneuzen 1568 Vader heeft nooit anklets n genoeg! §9 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 en DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 16 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5625 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprils per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij -ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertentie-- tot 's namiddags 2 uur, MOEILIJKSTE WERK BEGINT PAS Dat de drie Laotiaanse prin sen eindelijk tot overeenstem ming zijn gekomen over een coalitie-regering, is ongetwijfeld een stap vooruit. Maar het is zeker nog niet zó dat het eind doel is bereikt: een stabiel be wind te vestigen in een rustig land. In dat opzicht zijn de com mentaren uit Washington en Londen eensgezind: nu datneu- tralistische kabinet er is, kan het beginnen aan zijn moeilijke taak; maar afgewacht moet wor den of het die taak ook aan kan. Intussen zullen de V. S. waak zaam moeten blijven, aldus het State Department. Deze opmerkingen dragen een sterke gelijkenis met de com mentaren in de Russische bla den. Ook de „Izwestya" acht nog steeds waakzaamheid geboden. Dit Moskouse blad is echter vooral bezorgd over de aan wezigheid van Amerikaanse troepen in het naburige Thai land, terwijl de westelijke onge rustheid voortkomt uit de er varingen die eerder zijn opge daan met communistische deel neming aan een niet te sterk be wind. Tsjecho-Slowakije is zo'n voorbeeld. Politie en leger De gebruikelijke communisti sche taktiek is dan de minis teries van Binnenlandse Zaken en van Defensie in handen te krijgen, dat wil zeggende macht over politie en leger. Beide por tefeuilles zijn nu in handen van neutralisten, volgelingen van prins Soevanna Phoema van wie in politieke zin niet veel meer be kend is dan dat hij dichter bij zijn rode halfbroer Soevannoe- vong staat dan bij de zeer recht se prins Boen Oem, hetgeen overigens niet direct als een kwaad teken hoeft te worden uitgelegd. 1 De melange van links, rechts er neutraal in het kabinet lijkt vrij redelijk, maar als gezegd: de daden van het heterogene ge zelschap moet men afwachten voor een definitief oordeel. Een moeilijk probleem wacht vooral premier en minister van Defensie, Soevanna Phoema: de integratie van de strijdkrachten die nu tegenover elkaar staan, plus het demobiliseren van een groot deel der troepenmacht. En dan het nieuwe leger opbouwen tot een betrouwbaar instrument om eventuele infiltratie vanuit communistisch China en Noord- Vietnam tegen te gaan. En nuBerlijn Premier Chroesjtsjov heeft een opvallend gejuich aange heven over het akkoord der prin sen, dat hij als voorbeeld stelt om op nog meer plaatsen de spanning tussen Oost en West uit de weg te ruimen. Hij noemde het niet, maar on willekeurig denkt men dan aan Berlijn, waar overigens de si tuatie wel iets anders ligt. De Russische premier meende ook dat, nu een neutralistisch be wind wa., gevestigd, de Geneefse conferentie over Laos wel ont bonden kan worden. Dat zou ook inhouden dat de controle-commissie naar huis gestuurd zou worden. Maar zó ver is het toch nog echt niet in Laos. Dat gelooft zelfs Chroesjt- sjovs eigen lijfblad „Izwestya" niet. (Nadruk verboden). ffeordstrant 102 - Telefoon SIM Xeraeuzea PROCES TEGEN DRIE TURKSE DODEN Volgende maand zullen in An kara drie doden terecht staan, n.l. oud-premier Adnan Mende- res, diens minister van Buiten landse Zaken, Zorlu, en de voor malige minister van Financiën, Hassan .Polatkan. Vorig jaar werden zij opgehangen nadat zij schuldig waren bevonden aan het overtreden van de grondwet. S:J zullen nu posthuum terecht staan op bescnuldiging van het zich onwettig verrijken tijdens hun ambtsperiode. Tevens zal terechtstaan ex- president Celal Bayar, die tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, en verscheidene functionarissen van de regering Menderes, die van hetzelfde be schuldigd worden. WEINIG WIND In de warme lucht die zich boven het continent wist te hand haven, liep het kwik vrijdag in het oosten en zuidoosten van ons land weer tot 26 graden op. Aan de kust was er plaatselijk wat zeewind, hetgeen daar de temperatuur wat lager hield: ongeveer 20 graden. In Centraal-Europa werd het nog veel warmer. Op vele sta tions in Oost-Duitsland werd 30 graden bereikt. De begren zing van de warme lucht bevondt zich vrijdag boven Engeland; aan de noordkant ervan was het maar omstreeks 16 graden. Aan deze begrenzing komt een sto ring voor die zich naar het noordoosten verplaatst, maar die vandaag ons land vermoedelijk niet zal kunnen bereiken. Wèl kunnen zwakke warmte-storin- gen vanuit Frankrijk hier wol kenvelden en een enkele lokale bui veroorzaken. De temperatu ren zullen daarbij echter niet be langrijk lager worden dan vrij dag. De winden zullen in het al gemeen zwak zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig wind. Enkele zonnige perioden, maar ook hier en daar een regen- of onweersbui. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. ZATERDAG 16 JUNI Het grote aantal Indonesische parachutisten, dat zich zoals ge meld, op het schiereiland Onin heeft overgegeven, blijkt een militaire eenheid te hebben ge vormd, die onder- leiding van kapitein Kartawi stond. De exacte sterkte der groep is ook vrijdag te Hollandia niet officieel bekend gemaakt, doch in het communiqué van vrijdag wordt gesproken van „een aantal onder officieren en enkele tientallen manschappen". Dit is de eerste keer dat para chutisten zich niet individueel hebben overgegeven, maar dat een hele groep zich met haar commandant en onderofficieren heeft aangemeld. De ingelever de bewapening bestond onder meer uit een mortier, een bren- gun, geweren, pistoolmitrailleurs en pistolen. Volgens het com muniqué geschiedde de overgave „spontaan en zonder voorafgaand vuurgevecht". Laag moreel v.m. n.m. Breskens 0.33 12.59 Terneuzen 1.08 1.34 Hansweert 1.48 2.14 Walsoorden 1.58 2.24 ZONDAG 17 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.10 1.40 Terneuzen 1.45 2.15 Hansweert 2.25 2.55 Walsoorden 2.35 3.05 MAANDAG 18 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.50 2.19 Terneuzen 2.25 2.54 Hansweert 3.05 3.34 Walsoorden 3.15 3.44 ZON MAAN op onder op onder Juni 17 4.19 21.02 20.16 4.12 18 4.19 21.03 21.18 4.54 19 4.19 21.03 22.13 5.46 20 4.19 21.03 22.59 6.49 21 4.19 21.04 23.38 8.00 22 4.19 21.04 9.16 HET POSTVERKEER MET DE MILITAIREN IN NIEUW-GUINEA EN DE WEST Het ministerie van Defensie maakt bekend dat met ingang van 23 juni militairen in Neder lands Nieuw-Guinea postvrijdom zullen genieten bij verzending per luchtpost van gewone brie ven. die niet zwaarder zijn dan 10 gram en enkele (beschreven) briefkaarten, bestemd voor be trekkingen in Nederland, de Ne derlandse Antillen en Suriname. Ook kunnen uit Nederland brieven met een maximum ge wicht van 10 gram en enkele briefkaarten of beschreven prent briefkaarten gefrankeerd met een postzegel van 8 ct tegen binnenlands tarief per luchtpost worden verzonden aan militairen in Ned. Nieuw-Guinea, de Ned. Antillen, Suriname en aan boord van troepentransportschepen. Voor oorlogsschepen van de marine bestaat deze regeling al enige jaren. Met de postadministraties in de Ned. Antillen en Suriname is het overleg, dat later begon, over een binnenlandse tarief regeling nog niet beëindigd. Teneinde enerzijds de extra werkzaamheden voor de mili taire postkantoren en anderzijds teleurstellingen als gevolg van vergissingen te voorkomen, heeft uitvoerig overleg met de P.T.T.'s van Nederland en Nederlands Nieuw-Guinea plaats gehad over de behandeling van de portvrije post, vanaf het ogenblik dat de militair deze afgeeft tot het ogenblik dat zij in Nederland wordt bezorgd, waarbij tevens de kostenverrekening met de beide P.T.T.'s aandacht vroeg. De kosten van de nieuwe rege ling komen geheel ten laste van het ministerie van Defensie. Alle naaste familieleden van militairen van zee-, land- en lucht macht in Ned. Nieuw-Guinea, de Ned. Antillen en Surinamé krij gen een mededeling thuis, hoe tij de post moeten opzenden. Dit is voor het marinepersoneel het bekende adres Amsterdam C.S. Marine en voor militairen van land- en luchtmacht het gebruikelijk NAPO-nummer Utrecht-Station. Op zijn conferentie met de pers, die evenals de vorige week op vrijdag werd gehouden, ver klaarde de commandant dei- strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht Reeser er ver heugd over te zijn, dat thans de parachutisten zich in een groter aantal hebben overgegeven. Hij deelde mede, dat de gevangenen zich in een vrij slechte lichame lijke conditie bevinden. „Zij heb ben een zware taak verricht door het zo lang onder minimale om standigheden in het oerwoud uit te houden", zei de heer Reeser, die verder mededeelde, dat hun moreel laag was. Zij hadden ver sterkingen verwacht en kregen bovendien geen steun van de be volking. Bevoorradingen bleven uit In antwoord op vragen zei-de de heer Reeser voorts, dat geen aanwijzingen te hebben ontvan gen dat er pogingen zijn gedaan de parachutisten op groter schaal te bevoorraden. Hij voegde hier aan toe, het uiteraard mogelijk te achten, dat incidenteel een vliegtuig ergens wat voorraden heeft uitgeworpen of dat een prauw wat voorraden heeft aan gebracht. De heer Reeser zei verder, dat er zeker verband bestaat tussen de vorengemelde overgave en de uitgestrooide pamfletten, die overigens door de Nederlandse militairen ook op bepaalde plaat sen in het oerwoud aan bomen zijn bevestigd. Deze pamfletten houden onder meer aanwijzingen in hoe men zich dient over te geven.handen omhoog en het wapen omhoog geheven en een goede behandeling. Geen grote concentraties meer Schout-bij-nacht Reeser ant woordde op verdere vragen, dat thans nergens meer concentra ties van Indonesische parachu tisten in grote aantallen voor komen. Hij legde er de nadruk cp, dat geen enkele parachutist heeft kunnen binnendringen in een dorp van enige betekenis, tenzij, als burger vermomd, in een kleine kampong. Wat dit be treft wordt in het communiqué van vrijdag ook gezegd, dat in een der infiltratie-gebieden door Nederlandse patrouille activiteit een Indonesische parachutist werd gedood en enkele gewonden gevangen zijn genomen, die niet in uniform waren gekleed. Zij hadden hun uniformen uitge trokken in de verwachting, dat zij op deze wiize van de bevol king gemakkelijker voedsel kon den verkrijgen De heer Reeser wilde niet in gaan op speculaties over even tuele nieuwe acties in verband met de opkomende maan, waar door hef afwerpen van parachu tisten wordt vergemakkelijkt. Hij zeide slechts, dat de preventieve defensie aan Nederlandse kant op de omstandigheden is afge stemd. Gevangen groep para's telde 47 man „Heel Fak-Fak was gister morgen uitgelopen om getuige te zijn van de binnenkomst van een grote groep Indonesische ge vangenen die zich in een kam pong nabij Fak-Fak aan Neder landse militairen hadden over gegeven". Dit vertelde gister middag de Nederlandse onder wijzer Verhoeven uit dat plaatsje aan een verslaggever van radio- omroep Nieuw-Guinea te Biak. De lieer Verhoeven zei, dat liet in totaal 47 parachutisten waren, n.l. 26 officieren en on derofficieren en 21 minderen. De minderen, die gekleed waren in de gevlekte rimboepakken met groene baretten, kwamen lopen de het stadje binnen; de officie ren en onderofficieren werden in jeeps afgevoerd. Volgens ooggetuige Verhoeven maakten de parachutisten niet de indruk uitgeput te zijn. Merk waardig vond hij het, dat de Pa poea's uit de kampong, waar zij zich hadden overgegeven, met grote Nederlandse vlaggen ach ter de Indonesiërs aanliepen. De bewaking, bestaande uit Papoea- en Nederlandse soldaten, was gering in verhouding tot de grote groep, die zich had over gegeven. In het gebied van Vesoul is de Franse politie vrijdagmorgen weer op zoek gegaan naar agen ten van de O. A. S. Zoals ge meld heeft de politie donderdag bekendgemaakt, dat oen com mando van de O. A. S. diverse methoden had ontworpen om De Gaulle te vermoorden. De Gaulle maakt op het ogenblik een rondreis door Oost-Frank rijk. Het „moordcommando" van de O. A. S. zou zelfs honden hebben afgericht, die op een ge schikt ogenblik op De Gaulle zouden moeten afstormen. Deze honden, die pakketjes met ont plofbaar materiaal dragen, moe ten reageren op „ultrasonische fluitjes". Ook in Lotharingen wordt jacht gemrakt op agenten van de O. A. S. Dit gebied grenst aan West-Duitsland. Men vermoedt dat de O. A. S.'ers via Lotharin gen uit West-Duitsland Frank rijk zijn binnengekomen. De route, die de Franse presi dent gisteren zou volgen, was enigszins gewijzigd. Bij de po litie waren namelijk berichten binnengekomen, dat er op een bepaald punt van de oorspron kelijke route mijnen zouden zijn gelegd. President De Gaulle mengde zich ondanks alle berichten over komplotten onder de bevolking van de dorpjes die hij op weg van Vesoul naar Dole passeerde. Hij drukte de handen die hem werden toegestoken en scheen zeer op zijn gemak. Er waren veel mensen uitgelopen om hem te begroeten. De bewaking van de president was echter zeer zwaar. Langs de weg, in bossen en weiden, ston den gendarmes met het geweer aan de schouder. BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt Ijooilwill SCHU1MRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen De „Times" over de kwestie Nieuw-Guinea Het Engelse dagblad „Times" heeft vrijdag gevraagd de onder handelingen tussen Indonesië en Nederland inzake de kwestie- Nieuw-Guinea te hervatten. „De moeilijkheid is, dat dit vraag stuk al zo lang als cause celebre van het Indonesische nationa lisme naar voren gebracht is, dat een of andere glorieuze overwinning noodzakelijk ge vonden kan worden om de In donesische gevoelens te bevredi gen", aldus het blad. Schietpartij'aan de Israëlisch-Syrische grens Het Israëlische leger heeft donderdagavond te Jeruzalem meegedeeld dat Israëlische en Syrische militairen op elkaar hebben geschoten. Het vuurge vecht in het Hoelehdal duurde twee uur. Geen enkele Israëliër werd getroffen, aldus de woord voerder. Zoals gemeld, had eerder donderdag een Israëlische grens wacht te Jeruzalem het leven verloren toen Jordaniërs het vuur op hem en andere grens wachten openden. Drie grens wachten werden gewond. Foto: In aanwezigheid van bur gemeester Pierre Renet kijkt president De Gaulle in Vesoul naar een folkloristische dans groep. ZIEKENHUIS IN ALGIERS GETEISTERD Het grote Moestapha-zieken- huis in Algiers is vrijdagmorgen geteisterd door een zevental krachtige ontploffingen. Drie af delingen voor chirurgie, het la boratorium en de kraaminrich ting werden vernield. Artsen schatten de schade op 50 mil joen nieuwe franks. Van doder of gewonden is echter geen mel ding gemaakt. De Mohamme daanse patiënten zijn door hun landgenoten naar elders over gebracht. Zoais gemeld heeft de O. A. S. donderdag bekendgemaakt dal zij haar politiek van de ver schroeide aarde met ingang var donderdag middernacht mei volle kracht zal voortzetten. De O. A. S. heeft vrijdagmor gen ook nog twee branden in Algiers gesticht en een aanslag gepleegd op de arbeidsbeurs in de Europese wijk van Bab El Oued. De O. A. S. heeft de verant woordelijkheid voor een aanslag, waarbij een Franse legerarts werd gedood en een generaal ernstig gewond, afgewezen. In een radio-uitzending zegt het geheime leger, dat het de daders zal straffen als zij gevonden worden. Het Beierse ministerie van j Binnenlandse Zaken heeft bij het ministerie van Economische Za ken in München bezwaren inge diend tegen plannen om in Ber- toldsheim in het district Neu- burg aan de Donau een atoom krachtcentrale te bouwen. Ge vreesd wordt namelijk dat inge val van ongelukken met een dergelijke centrale de water voorziening van de stad Neuren berg in gevaar zal worden ge bracht. Georges Bidault, de vroegere Franse premier die voorzitter is van de Franse „nationale ver- zetsraad" die tegen de politiek van De Gaulle, strijdt, heeft in een vraaggesprek met het Bel gische blad „La Dernière Heuro" niet willen zeggen of zijn orga nisatie onderhandelt met de Al gerijnse leiders. Doch als zijn organisatie erin zou slagen „een deel van een essentieel bezit te redden, zou zij de manier waarop dat gebeurd is, bekend maken als het zover was. Op de vraag welke veront schuldigingen hij voor de bloe dige gewelddaden van de O.A.S. had, wilde hij niet ontkennen dat „de adel van iedere verzetsbe weging soms bevlekt wordt door gewelddaden". Dat was tijdens de oorlog ook gebeurd en toen had men ook niet altijd even veel geduld gehad met verraders en collaborateurs. Bidault betoogde dat hij om dezelfde reden als twintig jaar geleden, maar toen mét De Gaulle, in verzet was gekomen. De ..nationale verzetsraad" strijdt voor herstel van de fundamen tele rechten. Het gezag van de staat moet worden hersteld na de opeenvolging van wispelturig heden van het huidige bewind. Bidault hoopte op een stevig en modern regime, dat Frankrijk „de zwakheden van de instellin gen der vierde republiek en de onwaardigheid van de mannen van de vijfde republiek zou doen vergeten". Bidault achtte op het eerste gezicht de kansen van welsla gen van zijn actie gunstiger dan die van het Franse verzet in juni 1940. Doch in het verzet moest men nu eenmaal risico's nemen, „anders kon men beter trappist worden". Volgens hem was nog niets verloren, zelfs al bleef Europa onverschillig voor de veiligheid van het Middellandse Zeegebied, de bolsjewisering van de Arabische wereld en de voor uitzichten op een super-Kongo op 800 km van Marseille. „1 juli is een beslissende datum voor generaal De Gaulle en de rebel lie. Niets is afgelopen, alles her begint", aldus Bidault in dit vraaggesprek met „La Dernière Heure". Voor s en naar Koedijk 30 Terneuzen Het project is een onderdeel van het V. S.-Euratom-reactor- bouwprogramma en zou door de overheid gesteund worden. In het betrokken gebied bevindt zich een zeer grote waterreserve die in de nabije toekomst voor de watervoorziening van het ge bied van Neurenberg moet wor den aangeboord. AUTOBUSONGELUK IN NOORD-BELGIE Bij Gheel in de provincie Ant werpen is donderdag een auto bus met 45 fabrieksarbeiders tegen een boom gereden, waar door zestien mensen ernstige verwondingen opliepen. Het on geluk werd veroorzaakt door het springen van een band. RUPSEN- EN MIERENPLAAG IN DEN HAAG Dagelijks komen bij de Plant soenendienst in Den Haag men sen klagen of raad vragen, om dat zij las» hebben van rupsen of mieren. Op een enkele plaats heeft de Plantsoenendienst zich zelfs genoodzaakt gezien in de openbare plantsoenen bestrij dingsmiddelen toe te passen. In het algemeen echter is de dienst wat huiverig om maat regelen te nemen, daar de er varing geleerd heeft, dat de rijke vogelstand in de stad mede aan het verschijnsel van rupsen en mieren in parken en plant soenen te danken is.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1