De commando leert het water overwinnen SERVICE VOOR EEN GEBRUIKTE AUTO? Donderdag 14 juni 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 BEURSO VERZICHT Alle vakkennis, alle service. Internationale samenwerking inzake weerkunde Waar mannen kerels worden Met stormboten, kano s en kikvorspakken op en in het water Kleurpotloden Gemeente Terneuzen INTERNATIONALS Het Damrak heeft gistermid dag opnieuw lagere koersen te zien gegeven voor de internatio nale waarden. De handel was kalm. De Philipshoek gaf echter blijk van een goede activiteit. De claims gingen met 100 stuks in één klap in andere handen over. Bij de opening werd 240 gedaan, daarna daalde de prijs tot f235 om later weer op te lopen to' ƒ248. Tenslotte verlie ten de claims de markt op circa 241. De aandelen bleven op 591 circa 14 punten beneden de slotkoers van dinsdag. De slot- prijs van de claims van dinsdag was ƒ266. Het publiek toonde goede belangstelling voor de claims Philips. Tegenover deze vraag stond er echter aanbod van het buitenland, speciaal van Amerikaanse zijde. AKU ruim 3 punten lager op 337. De Hoog ovens hadden het vrij zwaar te verduren. In deze hoek moest aanbod verwerkt worden, waar tegenover pas op een sterk ni veau vraag aanwezig was. Hier door zakte de koers van 587 tot 582, tegen een vorige slotkoers van 606. Kon. Olies en Unilevers stelden zich circa twee gulden beneden het slotniveau van de vorige dag. De Philipsaandelen zullen van maandag 2 juli af op het Damrak in guldens wor den genoteerd en wel per nomi naal 25. Dit komt neer op basis van de koers van gisteren voor de aandelen op circa 147.50. Wall Street was dinsdag in een mineurstemming. Alleen de goudaandelen bleven er aanhou dend vast. Het Dow Jones-ge- middelde voor de industrie-aan delen gaf er een gevoelige da ling te zien bij toenemende han del. Op de Nederlandse hoofd fondsen moesten er met koers verliezen genoegen nemen. Dit resulteerde gisteren in Amster dam vanzelfsprekend tot een koersafbrokkeling. De West- duitse beurzen waren doorelkaar een paar punten lager. In de scheepvaarthoek viel WEDEROM LAGER bitter weinig te beleven. Zo nu en dan werd in deze sector een stuk omgezet. De verliezen be droegen 1 tot 2 punten. Van de leidende cultures werden certi ficaten Deli lager geadviseerd. Ook Amsterdam Rubbers en HVA lagen een weinig beneden dinsdag. Staatsfondsen door elkaar gemakkelijker met wei nig zaken. De orders voor de lokale af delingen waren dun gezaaid. Aandelen „Batava Margarine" werden lager geadviseerd als nawerking op het passeren van het dividend. Aandelen „Van Dorp" kregen een iets hogere advieskoers. De winst van deze maatschappij ad 180.000 (ƒ140.000) zal wederom worden toegevoegd aan de voorziening belangen Indonesië. De divi dendverlaging van 11 tot 8 pro cent door de „Vereenigde Glas fabrieken" maakte ter beurze een zeer slechte indruk. De aan delen werden dan ook prompt lager geadviseerd. De grootban ken lagen iets zwakker in de markt. De beurs zal binnenkort wor den verrijkt met een nieuw fonds. „Varossieau en Cie" (verf- en vernisfabrikanten) komt met een aandelenemissie naar de beurs. Beursindices Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0910.19, Ca nadese dollar 3.271:3.32!/2, Amerikaanse dollar 3.583.62, Franse frank (100) 73.4073.90, Belgische frank (100) 7.217.26, Duitse mark (100 89.9090.40, Zweedse kroon (100) 69.60 70.60, Zwitserse frank (100) 83.4083.00, Deense kroon (100) 51.8052.80, Noorse kroon (100) 5.1051.10, Oostenrijkse schil ling (100) 13.97—14.07, Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25, Portu gese escudo (100) 12.55—12.70, Spaanse peseta (100. gr. coup.) 5.99—6.14. Om'een gebruikte auto te inspecteren én-te' kunnen garanderen, moet men deze door en door kennen. Elke Volkswagendealer kentde Volkswagen als zijn broekzak. Hij zal zich in zijn expertise en waardering nóóit vergissen. Daarom kunt u vol vertrouwen bij hem een gebruikte Volkswagen kopen. Want de be roemde Volkswagen-service staat óók ach ter zo'n gebruikte Volkswagen. Bovendien ontvangt u. bij-aankoop een-gewaarmerkt rapport, waarop voluit de toestand van de wagen omschreven staat. U koopt dus nim mer een kat in de zak. Het teken dat hier naast staat afgebeeld geeft u op alle punten zekerheid. Koop daarom bij een Volkswagendealer uw gebruikte Volkswagen. 8/6 12/6 13/6 Int. conc. 450.2 446.4 436.0 Industrie 319.6 317.5 313.S Scheepvaart 146.5 145.9 142.5 Banken 228.9 227.4 226.2 Handel, etc. 141.7 140.7 139.2 Algemeen 336.7 334.2 327.8 Nabeurskoersen AKU: 340 gl (335V2) Kon. Olie: 126.00—128.00 slot 126.20 (125.00) Philips: 587 gb—603 slot 590 (593) Unilever: 135.50136.80 slot 136.00 (135.20) Hoogovens: (581) WEER DIEFSTAL UIT RIJKSMUSEUM AMSTERDAM Uit de historische afdeling van het Rijksmuseum in Am sterdam wordt een ereketen met portretpenning van licht goud met groen en blauw email, da terend uit 1618, vermist. Uit het onderzoek en de verhoren van de politie is gebleken dat de keten mogelijk reeds enige tijd geleden werd ontvreemd. De diefstal werd evenwel gisteren pas ontdekt, nadat het bewa kingspersoneel van het museum gealarmeerd door de diefstal van een houten beeldje enige, dagen geleden, een strengere controle was gaan uitoefenen. Het kunst voorwerp werd ontvreemd door het verwijderen van twee schroefjes, waardoor een vitrine van het voetstuk kon worden gelicht. Na het wegnemen van de keten werd de vitrine weer in de oude positie geplaatst zo dat de diefstal voor niet-inge- wijden onopgemerkt bleef. De directie van het museum schat de waarde van de keten op 2.500,—. Vertegenwoordigers van de j Unie voor Geodesie en Geofysica V. S. en de Sowjet-Unie hebben hun regering aanbevelingen ge daan voor samenwerking op het gebied van de weerkunde, een onderzoek naar het magnetisch veld van de aarde en op het ge bied van telecommunicaties met behulp van satellieten. Dit is vrijdag te Genève bekendge maakt waar een conferentie der internationale meteorologische organisatie wordt gehouden. De ■uoornaamste vertegenwoordiger van de Sow jet-Unie is prof. Bla- gonravof, terwijl de Amerikaan se afvaardiging wordt geleid door dr. Hugh Dryden. Hun ontmoeting volgde op een meningsuitwisseling tussen Chroesjtsjef en Kennedy over samenwerking bij het verken nen en het gebruik van de ruimte voor vreedzame doelein den. In een communiqué werd ge zegd dat gesproken is over re gelingen om gezamenlijk te trachten, het magnetisch veld van de aarde in kaart te bren gen tijdens ..het internationale jaar van de geringe zonne-acti- viteit", dat de Internationale i— wil organiseren. Een dergelijke samenwerking zou, volgens het communiqué, waarschijnlijk de gecoördineerde lancering van een satelliet door elk der twee lan den inhouden, tezamen met grondwaarnemingen door vele andere landen. De internationale weerkundige organisatie heeft vrijdag gepleit voor een internationaal gecoör dineerd plan voor het lanceren van satellieten ten behoeve van de weerkunde en het gebruik maken van de gegevens van dezq kunstmanen, en andere midde len teneinde te komen tot zo be trouwbaar mogelijke weersvoor spellingen in de gehele wereld. In een rapport aan de econo misch en sociale raad van de V. N. stelde de organisatie een tien-jaren-plan voor. Tegen 1965 zouden twee wereldcentra voor waarnemingen te Washington en Moskou gereed moeten zijn De V. S. en de Sowjet-Unie heb ben te kennen gegeven, dat zij dergelijke centra willen vesti gen. Tegen diezelfde tijd zou een regionaal centrum, bij voorkeur in noordwest-Europa, voltooid moeten zijn. Voorts voorziet het plan in de inrichting van auto matische waarnemingsposten te land, terwijl er 53 nieuwe posten zouden moeten komen voor waarnemingen van de hogere luchtlagen, waarvan twintig op schepen in volle zee. De aan- schaffingskosten worden ge raamd op 35,7 miljoen dollar, terwijl jaarlijks 16,5 miljoen dollar nodig zou zijn voor het gebruik van de installaties. Het rapport moet nog worden goedgekeurd door het bestuur van de internationale weerkun dige organisatie. Op een persconferentie ver klaarde prof. Blagonravof later, dat de tweezijdige besprekingen met de V. S. zouden worden voortgezet, maar dat nog niet de plaats van samenkomst was vastgesteld. Dr. Dryden zei te hopen dat nu niet in de pers zou worden gemeld dat de V. S. en de Sow jet-Unie „het eens zijn". Prof. Blagonravof en hij hadden slechts overeenstemming bereikt over het doen van aanbevelingen aan hun regeringen. Willemstad (P P) - Er staat een stevige bries uit het westen, die hèt water van het Hollands Diep bij Willemstad op stuwt tot flinke golven. De lucht is grijs en donkere wolkenflarden jagen langs het zwerk. In de verte horen we het driftige geknetter van de buiten- 1 loordmotoren van een paar stormboten die fel het water door- dieven op weg naar een krib, waar een landing moet worden uit- ;evoerd. In onstuimige vaart naderen ze, de manschappen liggen ai dekking plat op hun buik op de bodem van de boot het hoofd naar de Voorsteven, de benen naar achteren. Zo uit de verte lijken de boten onbemand, maar op korter afstand zien we vanaf onze hogere standplaats de jongens duidelijker liggen. „Bij elkaar blijven schreeuwt de instructeur. „Keurig, goed zo In onstuimige vaart stormen de boten op de krib af, keurig op een rij. „Nu kalm aan 1 Vaart verminderen 1" roept de sergeant weer. ..Kalm, kalm Snel vermindert het tempo en keurig komen de boten met de kop tegen de krib tot stilstand. Uitstappen „Uitstappen!" commandeert de in structeur naast ons en zijn stem schalt over het water. Uitstappen!" klinkt het keurig en correct, maar onder dit woord wordt bij de com mando's iéts anders verstaan. Uit stappen betekent zo snel mogelijk uit de boten springen en met de grootst mogelijke spoed tegen de glibberige keien van een gladde glooiing opklauteren om daar boven in het lange gras in dekking te gaan. De jongens weten wat er van hen verlangd wordt. Snel springen ze uit de boten, klauwen zich vast aan de steile en spiegelgladde keienwand en klauteren als klipgeiten omhoog. Och ja, een enkele lukt dit niet zo vlot en hij glijdt terug in het water. Natte voeten Welke commando be kommert zich daarom, als het niet erger isOnversaagd klautert de man zo snel mogelijk achter zijn kameraden aan, totdat hij ook boven op de krib in het gras ligt. „Kerencommandeert de instruc teur. De mannen die de buitenboord motoren bedienen, wenden snel hun boten, zodat ze nu met de r.chter- spiegel tegen de krib liggen. En daar volgt het commando „Instap pen De jongens duiken op uit het gras en half lopend, half glijdend duiken ze van de dijk terug in de boten. Dadelijk vallen ze plat op de bodem, keurig in dekking en wan neer de laatste man binnen is en even de boot afduwt, spuit deze weer weg naar de andere oever. De vaarschool van liet korps commandotroepen We.zijn hier gast bij de vaarschool van het korps commandotroepen die onder leiding staat van de eerste luitenant Bruins, zelf een ervaren commando, die zoals wij constateer den, uitstekend met zijn mannen kan omspringen. Op deze vaarschool komen de man nen wanneer ze er eerst acht weken opleiding in het depot Roosendaal bij de commando's hebben opzitten. Een soldaat en zeker een comman do heeft met twee dingen te maken en dat zijn land en water. Hier op de vaarschool leert de commando het probleem water te overwinnen. Zoals algemeen bekend is, zijn de commando's de soldaten in ons le ger, die opgeleid worden om (popu lair gezegd) gevaarlijke karweitjes op te knappen. Het is uiteraard noodzakelijk en na tuurlijk ook in het belang van de man zelf, dat deze jongens 'n harde opleiding krijgen, die hen in staat stelt zich onder vrijwel alle omstan digheden te redden en hun taak te volbrengen. Water kan voor een mens onder dergelijke omstandighe den een ernstige hindernis zijn. Daarom krijgen alle commando's op deze vaarschool een algemene oplei ding die hen ten eerste vertrouwd maakt met het water en ten tweede hen leert hoe deze hindernissen te nemen. Ze leren omgaan met de stormboten, waarvan wij een oefe ning meemaakten, ze leren hoe rivie ren e.d. doorwaden of overzwom men moeten worden, ze leren uiter aard hoe ze hon hele uitrusting met l/itstoppenZo s»et mogelijk verlaten de commando's de boten om als klipgeiten tegen de steile, gladde krib op te klauteren. Het trapje mag geen dienst doen. Toekomstige buitenboordspecia- listen krijgen les in de geheimen van de buitenboordmotor. de minste schade kunnen overbren gen. Ze worden gehard en getraind op een manier die van hen ware ke rels maakt. Specialisten opleiding Bij deze algemene opleiding die voor iedere commando geldt, blijft het niet. De vaarschool doet meer. Zij leidt specialisten op. Vrijwillig kun nen jongens zich hiervoor melden en dan kunnen ze worden opgeleid tot buitenboordspecialist, afgekort B.B. Deze mannen leren het fijne van de buitenboordmotoren. Hoe deze te be handelen, het varen met de storm boten en de technische kneepjes van de motoren, zodat ze ook in staat zijn ze eventueel te herstellen. Kortom, ze worden schippers en monteurs. Zelf wonen we een les bij en het is snel duidelijk dat een dergelijke specialistische opleiding nodig is, want de man van de B.B. draagt een grote verantwoordelijkheid. Hij moet er voor zorgen dat de motor goed loopt en dat er een vaartuig met draaiende motor klaar ligt wan neer zijn kameraden instappen. Zon der mankeren moet hij ze naar de plaats van bestemming brengen. Geen afslaande motoren onderweg of iets dergelijks, waardoor de boot met mannen kans loopt een weerloos doel voor de vijand te worden. Hij moet perfect «n zonder schade aan boot of motor diverse soorten landingen kunnen uitvoeren, waarbij hij er ver antwoordelijk voor is, dat de boot zo wordt gemanoeuvreerd dat zijn ka meraden op de meest gunstige wijze kunnen uit- en instappen. Ja, zo'n B.B.-specialist draagt een grote ver antwoordelijkheid. Ook per kano Daarnaast is er nog een speciale kano-opleiding. Hier leren comman do's met kano's omgaan. Uiteraard is dit belangrijk wanneer oeverver kenningen moeten worden uitgevoerd of op de een of andere plaats spring ladingen moeten worden aangebracht Aangezien zoiets soms zal moeten ge beuren onder het °og van de vijand is het nodig dat deze jongens haar fijn weten wat ze wel en wat ze niet moeten doen en dat onder ver schillende omstandigheden. Dan Is er nog de opleiding tot kik vorsman die zo'n zes weken in be slag neemt. Natuurlijk komen hier alleen uitstekende zwemmers voor in aanmerking. De leerlingen dienen alle kneepjes van het vak tot in de puntjes te beheersen. Zij moeten kunnen omgaan roet diverse typen' .longen". Dat zijn apparaten die de kikvorsmannen onder water het ademen mogelijk moeten maken. Zo zijn er de kikkerlong en de aqup- long bijvoorbeeld, apparaten met verschillende mogelijkheden. De mannen moeten dan ook weten, wat ze er mee kunnen doen en ook leren df moeilijkheden te voorko men, zoals te diep duiken, waardoor de druk op de trommelvliezen van de oren te groot worden en eveneens niet te snel opduiken, aangezien dan de druk te snel afneemt. Voorts hoe zich onder water te bewegen en zelfs te werken. Want zo'n kikvorsman duikt niet al leen onder water om er eens een kijkje te nemen. Neen, dikwijls zal. hij er zwaar werk moeten verrich ten, zoals het opruimen van obsta kels. of het plaatsen ervan, het aan brengen van springstofladingen on derwater en zo zouden we kunnen doorgaan. Een harde leerschool Hoofdzakelijk in zijn eigen belang moet de commando een harde leer school doormaken. De bekroning is het verkrijgen van de groene baret, maar daarvoor moet hij dan ook be wijzen dat hij een echte commando is. Slechts lichamelijk en geestelijk in honderd procent verkerende mannen, die een gedegen opleiding achter de rug hebben, kunnen het examen, dat bestaat uit een „afmat tingsslag" van bijna een week, door staan. Ongeacht de weersomstandigheden bivakkeert de commando buiten en slaapt hij op de harde grond. Als het moet desnoods op een smal dijk je van nog geen meter breed tussen twee waterplassen. Hij kan marche ren over zeer lange afstanden om daarna nog eens diverse obstakels te nemen, klauterend en klimmend, hard lopend en kruipend en dat al les desnoods zonder ontbijt, middag eten of zelfs wel eens zonder een hele dag gegeten te hebben. Kortom, op militair gebied moet de commando een soort duivelskunste naar zijn, die niet „kapot" is te krij gen. Alleen sportieve kerels, die de opleiding ook sportief ondergaan kunnen dit halen. Luitenant Bruins vertelt ons, hoe tij dens het examen vroeg of laat elke man een lichamelijke of geestelijke inzinking krijgt. „Het gaat er om, dat ze die weten te overwinnen", zegt hij. „Natuurlijk speelt de teamgeest ook een zeer belangrijke rol. Deze ke rels moeten elkaar bijstaan. Moreel door stimulerende woorden en even tueel ook door een knaap die licha melijke moeilijkheden heeft, op de een of andere manier te helpen. We moeten niet vergeten, dat ka meraadschap en teamgeest'hier heel belangrijk zijn, want de jongens zijn wanneer het er op aan komt altijd in kleine groepjes van twee of drie man en dan moet je weten wat je aan elkaar hebt. Zeker wanneer het om een moeilijke opdracht gaat". Toen we tenslotte deze unieke mili taire opleidingsschool aan het Hol-' lands Diep verlieten beseften we wel dat de jongens die een commando opleiding willen en kunnen volgen, naast hun militaire opleiding eigen lijk ook een voortgezette karakter vorming meemaken, waarbij de na druk wordt gelegd op verantwoor delijkheidsgevoel, stiptheid, zowel in je eigen belang als in dat van an deren, moed, doorzettingsvermogen en kameraadschap in de goede zin des woords, karakterfacetten, die in het gehele leven van bijzonder veel belang zijn en waaraan een mens aitiid wat heeft»! Boekhandel .VAN DE SANDE HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis., dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van dë Rijkswaterstaat Directie Zeeland Arrondissement Terneuzen, Tei^i neuzen, Axelsestraat 2a, om ver» gunning tot oprichting, in wer king brengen en in werking holt- den van een timmerwerkplaats en magazijn op het perceel plaat - selijk bekend Eiland, E 17b, ka» dastraal bekend gemeente Ter» neuzen, sectie L. nr. 2620. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op maandag' 2 juli a.s., des namiddags 14.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den. waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwa: ren heeft ingebracht, indien hij niet woonactig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Terneuzen, 14 juni 1962. Burgemeester en Wethouder^ j voornoemd. H. RTJPSTRA. Voorzitter? A. J." DEES.'Secretaris, HINDERWET. Burgemeester en WethoudefFa van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van d« Directeur van de Regionale Werkplaats voor Vakopleiding van Volwassenen, Industrieweg 20 te Terneuzen, om vergunning tot oprichting, in werking bren gen en in werking houden van een inrichting tot scholing en herscholing van volwassenen in de metaalberoepen op het per ceel plaatselijk bekend Industrie weg 20, kadastraal bekend ge meente Terneuzen, sectie M, nr. 1539. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op maandag 2 juli a.s„ des namiddags 15.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou-, den. waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de- aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder- op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht, indien hij niet woonactig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Terneuzen, 14 juni 1962. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. RIJPSTRA, Voorzitter* A. J.DEES,r Seci"ët-a#i».

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3