ASPRO Overgave van Indonesische parachutisten gemeld Laotiaanse prinsen tekenen akkoord De Huurwet door de Tweede Kamer aangenomen llfiiilaiiflll?! Franse zakenman naar Nederland uitgeleverd Martin Bormann in Argentinië? WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER Radio de Koek WOENSDAG 13 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5622 Indonesische commandanten schieten eigen manschappen dood VLUCHT DOOR TUNNEL BRANDSTICHTING OP BEI TSCH KONINKLIJK DOMEIN aaps«aa| De Portugese verliezen in Angola KAMERLID KOERSEN PLOTSELING OVERLEDEN V9WBQHBHMH9I 2 ASP80s AMERIKAANSE TROEPEN BLIJVEN VOORLOPIG IN THAILAND Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,--: oer week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V, v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriïs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij "ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertentie' tot 's namiddags 2 uur. In de acties tegen de Indone sische parachutisten op Nieuw- Guinea is sinds enige tijd een „nieuw wapen" in gebruik ge nomen. Boven de gebieden waai de parachutisten zich bevinden worden vanuit vliegtuigen pam fletten uitgeworpen waarin de Indonesiërs wordt gewezen op de hopeloze positie waarin zij ver keren en waarin instructies wor den gegeven over de wijze waar op zij zich kunnen- overgeven aan de Nederlandse militairen. De tekst van de pamfletten is aangepast aan de gebieden waar de parachutisten zich bevinden en de omstandigheden waarin zij verkeren. Zij krijgen de verzeke ring, dat zij niet zullen worden doodgeschoten als zij zich over geven. Men heeft geconstateerd dat kort nadat de eerste pamfletten waren uitgestrooid de comman danten van de parachutisten in het gebied van Fak Fak en Kai- mana vorige week respectievelijk drie en vijf van hun eigen man nen hebben gedood, die zich vol gens van de bevolking verkregen inlichtingen wilden overgeven. Op het schiereiland Onin gaven maandag volgens een officieel communiqué dat dinsdag in Hol- landia werd uitgegeven twee In donesiërs de strijd op. Zij gaven zich over aan een Nederlandse patrouille waarmee eerder een vuurgevecht was geleverd. In de afgelopen dagen hebben zich naar vernomen wordt reeds eer der parachutisten vrijwillig over gegeven hetgeen daarvóór nog niet was gebeurd. In het dinsdag uitgegeven communiqué wordt voorts ge zegd. dat een uit de plaatselijke bevolking samengestelde pa trouille onder leiding van het hoofd van een kampong in de buurt van Kaimana een Indone siër gevangen heeft genomen. Deze was bij een vuurgevecht op 20 mei waarbij twee Indonesiërs werden gedood en twee gewond, van zijn groep afgescheiden. Een officiële woordvoerder in Hollandia heeft dinsdag „naar aanleiding van blijkbaar nog steeds circulerende Indonesische berichten over de bezetting van plaatsen in Nieuvv-Guinea nog maals verklaard, dat deze „uit de lucht gegrepen zijn". Hij voeg de eraan toe dat tot op dit ogen blik in de gebieden waar de nog overgebleven parachutisten rond zwerven „geen enkele plaats ooit door enige parachutist is betre den". Twaalf Oostberlijners zijn in het Pinksterweekeinde door een tunnel naar West-Berlijn ge vlucht, aldus is door regerings functionarissen in West-Berlijn meegedeeld. Eerder was hier over reeds een persbericht ver schenen, ondanks een verzoek van de regering om dit niet te doen daar de vluchtweg nog open was. Maandag heeft een ontplof fing een klein gat in de muur door Berlijn geslagen. Het was volgens officiële mededeling het werk van dilettanten geweest. De politie had de daders niet kunnen vinden. Een woordvoerder van de ste delijke regering van West-Ber lijn heeft meegedeeld dat een grote groep vluchtelingen uit Oost-Duitsland er dinsdag in is geslaagd West-Berlijn te berei ken. De' woordvoerder zei dat de pers geen verdere mededelingen over de vlucht zal krijgen. Volgens de Belgische pers is uit een onderzoek gebleken dat de brand die vrijdag op het koninklijk domein te Opgrimbie (Belgisch Limburg) heeft ge woed. aangestoken moet zijn. De brand heeft circa 40 ha bos en heide van het koninklijk domein verwoest, doch geen schade aangebracht in de onmid dellijke omgeving van de konink lijke villa die op het domein voor koning Boudewijn en koningin Fabiola wordt gebouwd en die vrijwel gereed is. De brand was vrijdagmiddag op twee plaatsen uitgebroken. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat het het werk is van een geestelijk gestoorde uit een nabijgelegen rijksge sticht, doch men acht het niet uitgesloten dat de brand als wraakneming was bedoeld, aldus de Belgische kranten van maan dag. t „v.V: PAPOE'S NAMEN INDONESISCHE PARA GEVANGEN Vier Papoea's hebben een Indo nesische para gevangen en over geleverd aan de mariniers in de kampong Wersar bij Temina Buna. Op de foto wordt de gevangene voor verhoor weggevoerd. medegedeeld dor het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zwak ke tot matige wind, overwegend zuidwestelijk. Dezelfde tempera turen als gisteren, of iets hogere. WOENSDAG 13 JUNI v.m. n.m. Breskens 10.40 11.04 Terneuzen 11.15 11.39 Hansweert 11.55 12.19 Walsoorden 0.05 12.29 DONDERDAG 14 JUNI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.34 Terneuzen 12.09 Hansweert 0.40 12.49 Walsoorden 0.50 12.59 ZON op onder Juni 16 4.19 21.02 17 4.19 21.02 18 4.19 21.03 19 4.19 21.03 MAAN op onder 19.08 20.16 21.18 22.13 3.38 4.12 4.54 5.46 De drie Laotiaanse prinsen de neutralistische prins Soevan- na Phoema, de rechtse prins Boen Oem en de linkse prins Soephanoevong hebben dins dag in de Vlakte der Kruiken het akkoord getekend over de vor ming van een coalitieregering dat zij maandag gesloten hebben. Zoals bekend is prins Soevanna Phoema premier van deze rege ring. De nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken in de coalitie regering, de neutralist Quinim Pholsena, zei tegen verslag gevers dat de nieuwe regering een neutrale koers zal volgen in de internationale politiek. De regering zou ook hulp aanvaar den van het westelijke en het oostelijke blok, maar alleen als er geen voorwaarden aan ver bonden waren. WEINIG VERANDERING Het K. N. M. I. deelt mede: Zuidwestelijke winden zullen ook vandaag vrij vochtige lucht blijven aanvoeren, waarin over het algemeen veel bewolking voorkomt. In deze lucht bewe gen langzaam enkele zwakke storingen naar het oosten, waar door er dan hier en daar enige regen verwacht wordt. Overi gens komt er weinig verande ring in het heersende weer. De wind blijft zwak tot matig, en de temperaturen zullen dezelf de waarden bereiken als giste ren. of iets hogere. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zei dinsdag voor de radio, dat de overeenkomst in Laos de eerste stap is van een reeks, die geno men moet worden „vóór wij zeker zullen weten dat Laos een neutraal en onafhankelijk land kan worden". De overeenkomst moest nog worden bekrachtigd door de koning van Laos en het parle ment. Voorts moest er nog één Laotiaanse delegatie namens al le drie partijen naar Genève gaan om de overeenkomsten goed te keuren, die daar zijn op gesteld door de veertienlanden- conferentie ter waarborging van de onafhankelijkheid en neutra liteit van'Laos. Vierde Spaanse oppositieleider verbannen Een vierde Spaanse oppositie leider is, naar dinsdag uit be trouwbare bron verluidt, bij zijn terugkeer uit München waar hij had deelgenomen aan het congres van de Europese bewe ging, naar de Canarische eilan den verbannen. Het is J. Barros de Lis, een linkse christen-de mocraat. In Guadalajara, een stad in Midden-Spanje, is dinsdag een betoging gehouden tegen ,,de verraders van München", waar aan enkele duizenden hebben deelgenomen. De betoging gold als protest tegen de bijeenkomst van vorige week in München van Spaanse groeperingen, die gekant zijn tegen het huidige bewind in Spanje. Noord*traat 102 Telefoon Xeroeuzen Misverstand tussen Prins Bernhard en de heer Lunshof opgehelderd De hoofdredacteur van „Else- iers Weekblad", de heer H. A. .unshof, is gisteren door Prins Bernhard ontvangen op paleis Soestdijk. Tijde- het gesprek tussen de Prins en de heer Lunshof is gebleken, dat, zoals de Prins de heer Lunshof heeft gemachtigd mee te delen, de aanvankelijke indruk, die Prins Bernhard had over een door hem gewraakte passage in een arti kel in Elseviers Weekblad van 26 mei, onjuist was. De heer Lunshof zei dit gisteravond in het N. T. S.-journaal. De heer Lunshof, die ver klaarde, dat het onderhoud met Prins Bernhard bijzonder aange naam was geweest, heeft de Prins ervan kunnen overtuigen, dat hij er in de verste verte niet aan heeft gedacht deze in het geding te brengen in het be wuste artikel. Overigens kon de heer Lunshof de aanvankelijke misvatting van Prins Bernhard wel begrijpen. Met het onderhoud op Soest dijk is het misverstand uit de weg geruimd, zo zei de heer Lunshof nog. Vanaf het begin van de strijd in Angola in februari 1961 heb ben de Portugese strijdkrach ten daar 289 man verloren, aldus een dinsdag in Lissabon uitge geven communiqué. Het ministerie van Defensie verklaarde dat het communiqué was uitgegev'en in verband met de „fantastische berichten" in de buitenlandse pers over de verliezen van het Portugese leger in Angola. In de openbare vergadering van de Tweede Kamer is gister middag de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet voortgezet. Achter de ministerstafel had den plaats genomen de ministers van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, mr. J. van Aartsen, en van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp. De minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, begon met het beantwoorden van de opmerkin gen die vorige week over dit wetsontwerp in de Kamer te berde zijn gebracht. De minister zeide o.m. dat de regering vasthoudt aan het ad vies van de S. E. R. De kritiek dat meer aandacht zal woeden be steed met dit wetsontwerp aan de opheffing van de subsidies op de woningbouw dan aan de an dere desiderata, noemde minister ongegrond. Er is getracht, door toepassing van geïndustrialiseerde bouw en systeembouw, verlaging van bouwkosten te bevorderen. Met deze bouwplannen die verlaging der kosten beogen, zal worden voortgegaan. Maar de overheid heeft niet alle factoren in de hand. De regulering van de bouw markt is een absolute noodzake lijkheid. Een overspannen markt kan moeilijk leiden tot verlaging van de bouwkosten. Over het algemeen is de kwes tie van de grondkosten een moeilijke zaak. De kosten van het bouwrijp maken zijn belang rijk gestegen. Op zichzelf is hier in Neder land een gemakkelijke kapitaal voorziening. Nederland vormt op Gisteren, aan het einde van de middag, nadat hij het groot ste gedeelte van de openbare vergadering van de Tweede Ka mer had bijgewoond, is plotse ling in Den Haag overleden de heer Th. D. J. M. Koersen, lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij. De heer Koersen bevond zich omstreeks half zes met zijn frac tiegenoot dr. C. J. van Meel in de leeszaal van het gebouw van de Kamer toen hij zich niét wel begon te voelen. Hij zei tegen de heer Van Meel dat hij zich niet goed voelde en deze riep on middellijk de hulp in van het Kamerlid dr. J. H. Lamberts, huisarts te Rotterdam. Deze achtte directe overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De heer Koersen is naar het zieken huis van de H. Joannes de Deo aan het Westeinde in Den Haag vervoerd en daar kort na aan komst overleden. Met de heer Koersen gingen mee naar het ziekenhuis dr. W. J. Schuijt en dr. Lamberts. dit punt een uitzondering, een gunstige uitzondering, met lage rente. Sprekende over de stijging dei- bouwkosten zeide de minister dat hij zich zou kunnen voorstel len dat men zich afvraagt: is de huurverhoging dan wel voldoen de? De minister zag ook liever dat de huurverhogingen ten volle ten goede zouden zijn gekomen aan de overbrugging van de fei telijke en de evemvichtshuren. Maar hij concludeert dat circa vijftig procent der huurverhogin gen tenminste aan het gestelde doel is ten goede gekomen. De huurverhogingen in het verleden werden onder bepaald ongunstiger omstandigheden voorgesteld en verwerkelijkt dan thans. Bovendien is de voorge stelde verhoging thans minder dan toen. De regering wil de weg van de liberalisatie wel op, maar de grote meerderheid der Kamer heeft er destijds op aangedron gen deze liberalisatie met grote voorzichtigheid te hanteren. De regering is er nog niet voor die weg thans op te gaan. Opheffing van de huurwet betekent ook op heffing van de woonruimtewet. Voorzichtigheid blijft geboden. Het programma van huurver hogingen, dat loopt tot 1966, is met opzet niet in de wet vast gelegd. Als de bouwkosten nog verder stijgen, zal men de zaak opnieuw in beschouwing moeten nemen. De verhoging der bouw kosten werkt natuurlijk ongun stig. De minister zeide de indruk te hebben dat de Kamer zich voorshands niet wil houden aan dit huurverhogingsprogramma, maar deze kwestie te zijner tijd nog eens nader wil bezien. De minister kan zich dat indenken. Hij zeide het vervelend te vin den thans al over een mogelijk volgende huurverhoging te moeten praten. Een volgende huurverhoging zal voor reke ning moeten komen van zijn op volger, niet van hem. Naar aanleiding van de aan drang uit de Kamer om voor de voor-oorlogse woningwetwonin gen de helft van de huurverho ging te storten in een fonds voor woningverbetering, op dezelfde wijze als in 1960 is geschied, deelde de minister mede dat hij deze wens zal inwilligen. Bij nota van wijziging zal de minister de Kamer voorstellen een complexgewijze beoordeling in de wet op te nemen. De minister zeide niet bereid te zijn tegemoet te komen aan de wens van een groot deel der Kamer om artikel 3a, lid vijf te veranderen of in te trekken. In dit lid wordt voorgesteld de huurverhoging uit billijkheids overwegingen niet te doen in gaan zolang de verhuurder de door de huurder op eigen initia tief en eigen kosten aange brachte verbeteringen niet heeft betaald. De minister laat de Kamer de beslissing op dit punt. Wat de ingangsdatum van het wetsontwerp betreft, moet de minister aannemen dat de Eer ste Kamer niet in de gelegen heid is het ontwerp vóór 1 juli 1962 aan te nemen. Hij stelt bij in te dienen nota van wijziging voor in het ontwerp als in gangsdatum op te nemen 1 sep tember 1962. Na minister Van Aartsen was het woord aan minister Veld kamp over de compensatiemaat regelen. In het bijzonder de compensaties in het vlak dei- sociale voorzieningen zijn van betekenis. (Zie verder pag. 2, le kolom.) neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veijig en verantwoord. y -v- Neem C£t$entttfee% jfet' SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN De zestienjarige schippers knecht H. J. Touwslager uit Amsterdam is vermoedelijk maandag in de Oude IJssel te Doetinchem verdronken. Gis termiddag heeft de politie te Doetinchem zijn stoffelijk over schot na lang dreggen gevon den. Men neemt aan dat de De 57-jarige Franse zakenman F. Z. R. T. E. G.R., die vorig jaar tezamen met de 47-jarige Amsterdamse bankamployé J. E. een bedrag van 800.00C gulden ten nadele van de Amsterdam- sche Bank heeft verduisterd, is tijdens het pinksterweekeinde door de Spaanse regering naar Nederland uitgeleverd. De Fran se zakenman werd begin novem ber op aanwijzing van de hoofd inspecteur H. Potsma van de Amsterdamse centrale recherche in de Spaanse badplaats Alicante aangehouden. Zijn uitlevering liet enige tijd op zich wachten omdat hij na zijn arrestatie ziek is ge worden. Hij is nog niet geheel hersteld, want toen hij op Schiphol arri veerde moest hij op een brancard uit het vliegveld worden gedra gen. Met een ziekenauto werd G.R. naar de ziekenzaal van het De 52-jarige Angel Alcazar de Velasco heeft dinsdag op een persconferentie in Parijs ver klaard dat hij Hitiers plaatsver vanger Martin Bormann in mei 1946 per duikboot van Spanje naar het zuiden van Argentinië heeft helpen ontvluchten. De Velasco was van mening dat Bormann nog steeds in leven is. Hij had de Nazieleider voor het laatst in 1958 in Ecuador gezien. Bormann zag er oud uit voor zijn leeftijd en was helemaal kaal. Volgens De Velasco had Bormann drie plastische opera ties ondergaan, waardoor hij een ander soort neus en ingevallen wangen had gekregen. De Ve lasco, die zei dat hij vroeger persattachó voor Spanje in Lon den is geweest, wist niet waar Bormann zich nu bevond. „En als ik het wèl wist zou ik het u toch niq) zeggen. Maar de laatste keer dat ik met Bormann heb gesproken, vertelde hij mij dat hij eens per jaar naar Euro pe. ging." De persconferentie was door De Valesco belegd om de publi- katie van een door hem geschre ven boek aan te kondigen. De Valesco vertelde dat hij stieren vechter was geweest en daarna, in 1940, leider van de contra spionagedienst van de nazi's in Spanje was geworden. Van 1941 tot 1942 was hij als persattaché verbonden geweest aan de Spaan se ambassade in Londen. Hij was toen voor de nazi's blijven wer ken. Voor zijn diensten had hij het ijzeren kruis gekregen. Hij liet de verslaggevers een foto zien, waarop hij stond met dit kruis op zijn borst. De Valesco zei, dat hij in 1946 met Bormann in een vissershaven in Noord- west-Spanje aan boord van een duikboot was gegaan en vandaar naar Zuid-Amerika was gevaren. De reis naar het Argentijnse deel van Patagonie had drie weken geduurd. De duikboot had nog een haven in Noord-Argen- tinië moeten binnenlopen om zijn accu's te laten repareren. De Valesco vertelde dat hij in 1944 naar Duitsland was ontbo den en van januari tot 21 april 1945 in Hitiers bunker te Berlijn had vertoefd. Daarna was hij naar Spanje teruggekeerd, waar hij gewerkt had aan het uitstip pelen van een „ontsnappings route" voor de nazi's. Toen hij in 1945 in Madrid was, was hij benaderd door een nazi, die de schuilnaam „Felipi" droeg. Deze Felipi had hem verzocht voorbereidingen te treffen voor de ontvangst van een „zeer be langrijk'' persoon, die over een maand naar Spanje zou komen. Deze „zeer belangrijke" per soon Bormann volgens De Valesco kwam later met Felipi naar Spanje. Men verborg Bor mann toen drie maanden lang in een kasteel aan de kust van de Middellandse Zee. Toen Bor mann in mei 1946 aan boord van de duikboot ging had hij gezegd: „Europa zal mij terugzien als leider van een nieuw en sterker Duitsland." Tijdens de reis naar Zuid-Amerika had Bormann ge sproken over zijn plannen en on der meer de hoop uitgesproken dat Duitsland over zes jaar weer in staat zou zijn een oorlog te beginnen. (Een woordvoerder van de Spaanse ambassade in Londen heeft gezegd dat een zekere An gel Aleazar de Velasro persatta ché van de ambassade is geweest I van januari 1941 tot februari 1942.). huis van bewaring vervoerd. Hij zal na de vakantie voor de recht bank in Amsterdam moeten te recht staan. De bankemployé E. zal zich eind juni voor deze fraude moe ten verantwoorden. Hij kwam in 1960 met de Franse zakenman voor het eerst in contact. De Fransman vervoegde zich toen bij de Amsterdamsche Bank waar volgens zijn zeggen een bedrag van een miljoen gulden van zijn overleden vader zou zijn gedepo neerd. Het bleek slechts om 5000 gulden te gaan. Uit dit contact groeide een vriendschap die uit eindelijk leidde tot een fraude. De bankemployé schreef steeds grote bedragen van buitenlandse cliënten over op Zwitserse num merrekeningen. De vervalste op drachten daarvoor werden door G-R- vanuit het buitenland ver zonden. De opbrengst verdeelde het tweetal. Ruim zes ton kon worden achterhaald. De rest is in kleine bedragen verdeeld over vele Franse banken. De bankemployé werd eind no vember op aanwijzing van de Amsterdamse recherche in Ba- den-Eaden aangehouden. Korte tijd daarna liep G.R. in Alican te tegen de lamp. Hij had zijn Zwitserse bank opdracht gegeven de waarde van een pakket aan delen over te maken naar een Spaanse bank. De politie kwam daardoor achter zijn verblijf plaats. Inplaats van het geld, af komstig van fraude ontving G. R. toen bezoek van een hoofd inspecteur van de Amsterdamse politie en de Spaanse politie. De Amerikaanse troepen zul len voorlopig in Thailand blijven om te waken tegen mogelijke communistische infiltratie uit het naburige Laos. Dit hebben hoge Amerikaanse ambtenaren dins dag meegedeeld. Zij vrezen dat de nieuwe Laotiaanse coalitie regering voorlopig te zwak zal zfjn om de toevloed van commu nistische infiltranten uit Noord- Vietnam in Laos te stuiten.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1