Blue Band. smullen om er tegen te kunnen Klaar? RADIO EN TELEVISIE China's economisch gezicht vermagert Voetstappen op óe trap DINSDAG 12 JUNI 1962 DS VRIJE ZEEUW Pagina 5 iedere dag wéér DE NEDERLANDSE BETALINGSBALANS OVER HET EERSTE KWARTAAL 1962 DE VERENIGDE NATIES OVER ZUID-RHODESIE Mao-Tsje-Toeng en de zijnen hebben nieuwe trekken getekend in het eeuwige gelaat van China. Maar de mond van de Chinese kolossus geeuwt nog steeds van de honger. Armoede, gebrek en ondervoeding lopen als zwarte araden door de geschiedenis van het oude China heen. Sedert het begin der christelijke tijdreke ning heeft China meer dan 2.000 massale hongersnoden gekend. En ook nu, onder een commu nistisch bewind, wordt het Hemelse Rijk geteisterd door zijn oude plaag. Bij duizenden zijn de laatste weken Chinese vluchtelingen naar de Britse kroonkolonie Hongkong en de Portugese bezitting Macao uit geweken, hunkerend naar een bord rijst. Deze vluchtelingenstroom weerspiegelt de huidige zwakte van China's economie. De han delsstatistieken leggen dit feit op nuchterder wijze vast. REUSACHTIGE GRAAN- IMPORTEN De Chinese vluchtelingen die in Hongkong en Macao arriveer den, verklaarden dat zij zonder moeite vertrekvergunningen hadden verkregen. Ja, de auto riteiten hadden hen zelfs de kortste weg gewezenWant het machtige China t700 mil joen inwoners!) kan zichzelf niet voeden. Dit pleit niet voor hot communistische bewind, ook al kan dit geen natuurrampen bezweren. De grote sprong voorwaarts echter is een hope loze mislukking geworden en het communesysteem heeft het land op vele plaatsen hongers nood gebracht. Dat kunnen zelfs de altijd glimlachende gezichten van de partijbonzen niet ver hullen. De dalende landbouwopbreng- sten, deels tengevolge van na tuurrampen, hebben de situatie uiteraard het meest beïnvloed. Normaliter kan de Chinese land bouw in de binnenlandse be hoefte aan landbouwprodukten voorzien en kon men zelfs een :eel van de opbrengsten expor teren. Nog in 1959 vormden de andbouwprodukten 15 van het totale Chinese exportpakket. Weliswaar heeft de Chinese re gering getracht in de afgelopen jaren de export van voedings middelen naar Aziatische en sommige Afrikaanse landen toch nog zoveel mogelijk te conti nueren, doch dit ging dan uit de aard der zaak ten koste van de maag der Chinezen zelf. Het vorige jaar zag de Chi nese regering zich genoodzaakt graan te importeren. De Sowjet- Tnie wilde zijn leveranties van •vensmiddelen echter niet ver- roten. Tegen wil en dank moest de Chinese regering toen wel vontakt zoeken met enkele Wes terse landen, in casu Australië en Canada, met welke landen graanleverantie-overeenkomsten werden afgesloten. In totaal werd in 1961 5,5 miljoen ton graan ter waarde van 320 mil joen geïmporteerd. Bovendien werd in dat jaar nog 350.000 ton rijst in Birma en één miljoen ton suiker in Fidel Castro's Cuba aangekocht. Frankrijk zal in de eerstvolgende drie jaren meer dan één miljoen ton graan naar de Volksrepubliek ver schepen. Voorts zijn met Ca nada besprekingen gaande voor verdere graanzendingen in 1962 en 1963. HANDELSVERKEER NEEMT Al' Ons handelsverkeer met Rood- China vertoont een evidente terugslag. Nederland exporteer de in het afgelopen jaar ter waarde van 15 miljoen naar China tegen ƒ26,1 miljoen in 1960 en ƒ42,4 miljoen in 1959. De Nederlandse invoer uit Chi na daalde tot 55,6 miljoen in 1961, tegen 81,1 miljoen in 1960 en 84,1 miljoen in 1959. Tot de belangrijkste posten die voor onze export naar China in het afgelopen jaar een daling te zien gaven, behoren elektrische ma chines en toestellen, andere ma chines, chemische en farmaceu tische produkten. De verminde ring van de Chinese export naar ons land betrof begrijpelijker wijs in de eerste plaats rijst en graan, ook voerde Nederland in 1961 minder tin en katoenen weefsels uit Rood-China in. Deze teruggang van het han delsverkeer tussen China en ons land is symptomatisch voor de gehele ontwikkeling der Chi nese handel. Helaas worden in de Volksrepubliek geen officiële cijfers gepubliceerd omtrent de ontwikkeling van de buitenland se handel, maar deze gegevens kunnen voor een groot deel ont leend worden aan de handels statistieken van de landen, waar mee China handel drijft. In ver band met de geringe voedselpro- duktie daalde de Chinese export naar de Sowjet-Unie in dat jaar met 23 tot 764 milj. roebel, ter wijl de invoer uit de Sowjet- Unie terugliep met 14,4 tot 735 miljoen roebel. Deze ontwik keling zou zich in 1961, mede onder druk van de verscherpte politieke tegenstellingen tussen beide landen, hebben voortgezet. Concrete gegevens hieromtrent ontbreken vooralsnog. Wel zou volgens Chinese bronnen Rus land reeds in 1960 het meren deel van zijn technici en vaklie den uit China hebben terugge roepen. Ook werden vorig jaar geen kredieten meer van de Sowjet-Unie ontvangen. Onuer invloed van de tekort schietende exportvoorraden en net daarmee samenhangende streven naar de importbeper- ting, geeft de Chinese handel met de Westerse landen even eens een sterke vermindering te zien. De invoer uit \yest-Europa b.v., die in 1960 nog 240 mil joen bedroeg, daalde vorig jaar tot 101 miljoen. De Chinese export naar West-Europa, als ook naar Polen en Tsjecho-Slo- wakije, is van 1960 op 1961 op z'n minst gehalveerd! Tenslotte vertoont ook de Chinese handel met Afrika en de Aziatische lan den een teruggang. China's ex port naar deze continenten ver minderde naar schatting met 18 a 23 De import uit deze gebieden bleef daarentegen vrij wel constant. DRUK OP DE DEVIEZEN RESERVE Door de kolossale graan-im- porten wordt uiteraard een sterke druk geoefend op de Chi nese deviezenreserve, welke vol gens de meest recente cijfers begin vorig jaar op 300 mil joen werd geraamd. Behalve door de inkomsten uit de export werd de Chinese deviezenvoor raad in het afgelopen jaar aan gevuld door verkoop van goud en zilver en door remises van overzees© Chinezen. Deze re mises zouden vorig jaar naar schatting 185 miljoen hebben belopen. Nog op andere wijze zag de Chinese regering kans de vrije valuta-saldi te verhogen. Aan in Hongkong woonachtige Chinezen werd toegestaan voed- selpaketten te zenden naar hun familie in China. Deze paketten konden kant en klaar worden gekocht in de te Hongkong ge vestigde Chinese winkels. Met andere woordengoederen die afkomstig waren uit China, von den hun weg daarheen weer terug Dit betekende niet alleen ex portinkomsten voor China, doch tevens inning van transportkos ten en invoerrechten. Dat het grote, uitgestrekte China deze manipulaties nodig heeft om de vrije valuta-saldi te verhogen, is op zich al tekenend voor de zwakke economisch-financiële positie van het Hemelse Rijk. DODELIJKE AANRIJDING In een ziekenhuis te Haarlem is zaterdagmiddag overleden de 23- jarige C. Korzelius uit Haarlem, die zaterdagmiddag met zijn mo torfiets op de weg Amsterdam- Haarlem in botsing kwam met een personenauto. Bij een inhaal manoeuvre kwam hij op het middengedeelte van de weg te recht, waar hij een uit tegenover gestelde richting komende perso nenauto juist niet meer kon ont wijken. De duo-pasagiere op de motor fiets, de 16-jarige mej. A. C. Krokke uit Amsterdam, werd in zeer zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. Kijk maar! Ronde wangen en stralende ogen. Die kan tegen een stootje. En wie heeft daarvoor gezorgd? Moeder natuurlijk. MET GOED ETEN.' Met alles wat stoere trommelaars nodig heb ben. Met alles wat Blue Band kan geven. Beste Blue Band bereid van energierijke grondstoffen en met vitamine A en D en bovendien provitamine A. Om voedzaam en goed te eten, iedere dag wéér. ...EN LEKKER ETEN! Blue Band smaakt heerlijk. Zo heerlijk, dat de kinderen graag eten. Dat vindt moeder fijn. Eet maar lekker. Eet maar goed. Om er tegen te kunnen. De lopende rekening van de betalingsbalans op kasbasis ver toonde in het eerste kwartaal van 1962 een tekort van 61 mil joen (vorig jaar een overschot van 346 miljoen), zo blijkt uit een overzicht, dat vrijdag door de minister van Financiën aan de Staten Generaal is gezonden. Van de achteruitgang ad ƒ407 miljoen werd ca ƒ300 miljoen veroorzaakt door toege nomen betalingen goederenim port. De goederenexportontvang sten bleven nagenoeg onveran derd. Voor het overige is de achteruitgang vnl. teweegge bracht door incidentele posten in de kapitaalopbrengsten, waar door de uitkomst van 1961 gun stig werd beïnvloed en die van 1962 daarentegen ongunstig. Het tekort op transactiebasis wordt voorlopig geraamd op ruim 100 miljoen (vorig jaar- overschot 184 miljoen-. Het kapitaalverkeer vergde 75 miljoen zodat de totale be talingsbalans een tekort oplever de van ƒ136 miljoen (vorig jaar overschot 184 miljoen. Het effectenverkeer resulteer de in een kapitaalimport van 58 miljoen. De directe inves teringen in het buitenland wer den overtroffen door de directe investeringen door het buiten land in Nederland. Per saldo vloeide uit dezen hoofde 59 miljo-en naar ons land. Kredieten op lange termijn werden aan het buitenland netto verstrekt tot een bedrag van 68 miljoen. Op korte termijn uitgezette gelden kwamen voor per saldo 55 miljoen terug naar de Ne derlandse particuliere huishou dingen. In totaal vond door de parti culiere sector voor 112 miljoen kapitaalimport plaats. Het kapi taalverkeer van de overheid vergde 70 miljoen. De banken breidden hun kredietverlening aan het buitenland per saldo uit met 117 miljoen. Ondanks het totale betalings balanstekort van 136 miljoen, nam de goud- en deviezenvoor raad van de Nederlandsche Bank met ƒ64 miljoen toe. De voornaamste oorzaak was het terugverkopen door Engeland en Australië aan het Internationale Monetaire Fonds van een ge deelte van de in 1961 door deze landen bij het Fonds gekochte guldens. De rechten tegenover het I. M. F. verminderden hier door met 163 miljoen. Voorts nam de netto deviezenvoorraad van de Deviezenbanken af met ƒ32 miljoen, terwijl op geconso lideerde vorderingen, voortge komen uit betalingsakkoorden, 5 miljoen aflossing werd ont vangen. BOETEN VOOR VERKOPERS VAN DUITSE LOTEN Wegens het verhandelen van loten en trekkingslijsten der Duitse „Lotto" hebben zich in hoger beroep voor de rechtbank in Den Haag te verantwoorden gehad de 27-jarige winkelier J. C. U., de 44-jarige verzekerings agent P. M. W. en de 50-jarige vertegenwoordiger P. V., allen uit Den Haag. Door de kantonrechter waren ze, tegelijk met nog dertien an dere personen die terecht ston den, veroordeeld tot elk twee weken hechtenis. De officier van Justitie bij ge noemde rechtbank constateerde, dat de deelneming aan deze „Lotto" in Nederland zeer ver breid is en dat de loten en lijs ten over de grens worden ge smokkeld. Zijn eis luidde: acht dagen hechtenis. De rechtbank heeft thans uitspraak gedaan en de drie verdachten tot ieder 75 boete of 15 dagen hechtenis op gelegd. MAN ONDER TREIN In alle vroegte is zaterdagmor gen, nabij de onbewaakte over weg aan de Zwartvenseweg te Tilburg, langs de spoorlijn Til- burg-Breda het stoffelijk over schot aangetroffen van de 59- jarige gehuwde A. H. H. Zebregs uit Tilburg. Vermoed wordt dat de man vrijdagavond of -nacht in t duis ter door een trein is overreden zonder dat het ongeval is opge merkt. 26) Dirkhof fronst en staart in de rook van zijn sigaar. „Een ellende, dat eeuwige afwachten in zulke zaken. Wat voor kogel zal er uit het corpus van Judge komen? Hoe snel kan het vergif gewerkt hebben? Zo zit ik ook almaar te wachten op informaties uit Londen van Scot land Yard en van de notaris, waar Judge zijn testament liet opmaken. Apropos, ik heb enige nadere bijzonderheden over het verleden van die Henri Smit. Hij had niets kwaads te verbergen, integendeel. Heeft rechten gestu deerd in Leiden, is van uitsteken de, maar verarmde familie. Kon door geldgebrek niet afstuderen. Scharrelt rond, pakt van alles aan, heeft zich heel -flink gehou den. Tenslotte werd hij chauf feur bij Möbius. Van Carl weet ik nog niets dan een circus waar aan hij verbonden is geweest. Ik koester de hoop, dat hij bekend is in een of andere buitenlandse gevangenis. Zou me niet verba zen met dat hoofd!" „Ik dacht, dat we de theorieën van Lombroso te boven waren", mompelt Lund. Door WILLY CORSARl - „Ja," bromt Dirkhof, „maar het is ongepermitteerd er dan nog zo'n Lombroso-hoofd op na te houden!" Hij grinnikt even en vervolgt dan: „Overigens van juffrouw Hofman ook enig nieuws. Ze heeft een kindje. Er gens in de kost. Zorgt er goed voor. Ik denk, dat Anja zich, wat Smit en Hofman betreft, het een en ander verbeeld heeft. Waarom zouden die beiden haar hebben bespionneerd en voor wie?" „Ik wou," zegt Lund peinzend, „dat ik wist wie de vierde was." „Welke vierde?" „De vierde persoon, tegen wie ze wantrouwen koesterde," zegt Lund zachtjes, „de vierde in haar dromen. Waarom wilde ze die niét noemen? Is het iemand, die haar zeer na staat?" Berkenhof is een middelpunt van brandende belangstelling ge worden. Van reporters, fotogra fen, nieuwsgierigen, die trachten binnen te dringen of voor de hekken staan te gapen en te wacht m, in de hoop een glimpje te zien van de personen die in het drama betrokken zijn. Die verschuilen zich, om niet telkens te worden lastig gevallen met vragen, om niet te worden gefo tografeerd en aangestaard als wonderdieren. Binnen is de stem ming geladen en drukkend als bij dreigend onweer. De dienst meisjes en de keukenmeid zitten in het bijgebouw en weigeren het grote huis te betreden. De keu kenmeid, die spiritiste is, zorgt ervoor dat de zenuwstemming voortdurend meer tot aan hyste rie stijgt. Minny Hofman doet aan dat alles niet mee en Henri Smit heeft aangeboden te helpen, nu het personeel gedeeltelijk staakt. Joseph heeft zich te rech ter tijd herinnerd dat De Vol maakte Butler onverstoorbaar moet blijven, lijken of geen lijken geesten of geen geesten. Hij slik te een denkbeeldige stok in en doet lofwaardige pogingen, zijn ideaal te benaderen, maar bij elk onverwacht gerucht wordt hij bleek om de neus. De enige aan wie alles werkelijk volkomen schijnt voorbij te gaan is Carl. Hij gaat door het huis als een dienstwillige Golem, doet het werk van twee dienstboden zon der enig zichtbare inspanning, toont zich opmerkelijk handig, maar jaagt de huisgenoten nu en dan de stuipen op het lijf door zijn onverwacht verschijnen, want voor iemand die zo kolos saal is, loopt hij heel licht. Zijn verschijning alleen is bij tijden voldoende om al te brutale nieuwsgierigen weg te jagen, die het park zijn binnen gedrongen en de publieke opinie in het dorp is dan ook, dat „die griezel" er wel meer van zal weten. Als Lund op Berkenhof komt na zij l gesprek met de commis saris, vindt hij Lady Cochat op het punt te vertrekken. Ze staat in de hall, mager en vastbeslo ten, tussen acht koffers, met Al lan naast zich, die er keuriger en braver dan ooit uitziet. Ze deelt Lund mee, dat ze naar Engeland gaat. Geen mens heeft het recht haar hier te houden en te men gen in dingen die haar niet aan gaan, haar, een „Engelse onder- dane". Dat laatste lanceert ze, alsof ze verwacht dat Engeland een kruiser zal sturen om haar te wreken. Lund grijnst genoeglijk. „Een bof voor de krantenlui in Engeland," zegt hij laconiek. „Die hebben dan weer iets om drukte over te maken. Ik zie de koppen al: Lady Cochat ontvlucht moord huis. Waarom dit overhaast ver trek? Heeft Lady Cochat iets te verbergen?" Lady Cochat doorpriemt hem met haar ogen. Lund betrapt een vleugje van een vrij boosaardige glimlach om de mond van haar zoontje. Bijdehand jog met zijn uitgestreken snuit, denkt de in specteur. Lady Cochat kiest eieren voor haar geld en trekt woedend terug naar haar kamer. Carl, die haar koffers naar beneden heeft ge bracht, neemt er bedaard drie op, alsof het veertjes zijn en draagt ze haar na. Allan volgt gedwee, maar van terzijde werpt hij een blik vol ontluikende sympathie naar Lund. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 13 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Socia listisch strijdlied; 7.23 Lichte gram.; 8.00 Nws; 8.18 Lichte klanken uit Beieren (gr.); 8.30 Verkeerswenken; 8.35 Muzikale ochtendpost; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Moderne gram.; 10.00 Boekbe spreking; 10.05 Morgenwijding; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Grand- Gala-orkest en solisten; 11.30 Lichte muziek; 12.00 Orgelspel en zang; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lich te muziek; 13.00 Nws; 13.15 Tan- go-Rumba-orkest en zangsolis ten; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Kamermuziek; 15.00 Va kantie-ervaringen, lezing15.10 Voor de jeugd; 17.00 Wegwijzer, tips voor vakantiegangers; 17.50 Regeringsuitz.18.00 Nws en comm.; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Jazzmuz.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Dansorkest De Ramblers, met zangsolisten; 20.40 Wekelijkse De agendacommissie der Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag met negen tegen zeven stemmen, bij vijf onthoudingen, besloten een punt „De toestand in Zuid- Rhodesië" toe te voegen aan de agenda der Algemene Verga dering, die donderdag j.l. in buitengewone zitting te New York bijeen is gekomen, met als enig agendapunt „het vraagstuk der Belgische beheerde gebieden in Afrika van Roeanda en Oeroendi". 41 Aziatische en Afrikaanse leden van de V. N. hadden voorgesteld de agenda met het punt „Zuid-Rhodesië" uit te breiden. De Ver. Staten, Gr.-Brittannië, Frankrijk, Italië, Griekenland, Nederland en Denemarken stemden tegen de voorgestelde uitbreiding der agenda, terwijl de Sowjet-Unie, Liberia, Nigeria, de Philippijnen, Bulgarije, Tsje- cho-slowakije, Cyprus, Dahomey en Ghana vóór waren. Mexico, Nationalistisch China, Panama, Costa Rica en Tunesië onthielden zich van stemming. De Algemene Vergadering moet deze aanbeveling van haar agendacommissie met een twee derde meerderheid goedkeuren, wil het inderdaad tot een uit breiding van de agenda met het punt „Zuid-Rhodesië" komen. Er is nl. overeen gekomen dat de uitgeschreven speciale zitting van de Algemene Vergadering uitsluitend wordt gehouden ter bespreking van de staatkundige toekomst van Roeanda en Oeroendi. Jl&dt notities; 20.50 Volksdansen uit Oostenrijk (gr.); 21.10 Hoor spelreportage; 22.00 Lichte mu ziek; 22.20 Sportuitslagen; 22.30 Nws; 22.40 Pianorecital; 23.15 Jazzmagazine; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gewijde muziek; 7.30 Lich te gram.; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.3ö Lich te gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Hongaarse muziek (gr.); 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Kin derkoor en instrumentaal en semble; 11.10 Klass. gram.; 12.00 Muziek voor de lunch (gr.); 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Latijns-Amerikaans orkest; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Licht ensemble; 13.45 Klass. en moderne gram.; 15.15 Vrije tijd... wel besteed!; 15.30 Interscholair muziektoernooi Haarlem 1962; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Jazzmuziek; 17.40 Beursberichten; 17.45 Tneater- orkest, zang en orgel; 18.10 Ka merkoor met pianobegeleiding; 18.30 Lezingen; 18.45 Koorzang (gr.)cowboy songs; 19.00 Nws en weerbericht; ly.ió Leger des Heilsmuziek; 19.30 Radiokrant; 19.50 Jazzmuziek; 20.05 Radio- philharmonisch orkest en solist; 21.10 Man in Lager Wallstreet, klankschets; 21.30 Jazzmuziek; 21.50 Kanttekeningen bij de voor pagina; 22.00 Ensemble Parade (opn.); 22.30 Nws; 22.40 Avond- overdenking; 22.55 Platennws; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Weer bericht; 12.35 Lichte muziek; 12.50 Beursber. 13.00 Nws; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Gevar. mu ziek; 15.00 Marsmuziek; 15.30 Kamermuziek; 16.00 Beursber.; 16.06 Engelse les; 16.21 Kamer muziek; 17.00 Nws; 17.15 Lichte muziek; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Amus. muz.; 18.10 Leken- moraal en filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Herinneringen aan toen; 20.00 De charme van het chanson; 20.30 Variété-ork. en zangsoliste; 21.00 De zeven kun sten; 21.15 Operettemuz.21.30 Canadese volksliederen; 22.00 Nws; 22.15 Viool en piano; 22.55 Nws; 23.0023.15 Voor de zee lieden. Televisieprogramma's. NED. T.V.17.00 Voor de kin deren; 17.35 Jeugdjourn.; 17.45 18.05 Programma over de Bijbel voor de jeugd; 18.25 Eurovisie 18.25 Wereldkampioenschap voetbal- in Chilifilmopnamen van de kwartfinales; 20.00 Jour naal en weeroverzicht20.20 Achter het nieuws; 20.35 Amus. progr. van de Zweedse televisie; 21.30 Sport; 21.55 Documentair programma over de Amerikaan se schrijver Ernest Hemingway. BELGIË (VI.): 15.00 Voor de jeugd; 19.00 Mijn vriend Flicka, feuilleton (deel 9); 19.39 Docu mentair programma over de kustvaart; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Tweemaal drie in de zes; 20.50 T. V.-western; 21.40 Wegwijzer; 22.25 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5