sa ons robert De acties tegen Indonesische parachutisten op Nieuw-Guinea Papoea's van eiland Gag door Indonesiërs ontvoerd? Tweemaal zoveel buitenlanders dan vorig jaar Spaanse reactie op congres in München Prins Bernhard uit de Verenigde Staten teruggekeerd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 12 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5621 DIENSTPLICHTIG SOLDAAT OP NIEUW- GUINEA GESNEUVELD Vrij zonnigzeer drukke Pinksteren Logeer gelegenheid in Nederland aanzienlijk gegroeid C0RSETTEN COALITIE-REGERING IN LAOS GEVORMD Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,--; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verscliijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 1G ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij "ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertentie;: tot 's namiddags 2 uur.' Het j/°u ver nemen ts voorlich tingsbureau in Hollandia heeft over de acties tegen de Indonesi sche pa' butisten het volgende meee* Nederlandse militai re»^ i >ij een aanval op een b. i. "achutisten in de bu 1 v.iimana enige ge- var gemaakt. De buit be- droi aantal wapens en een hoevecrne.d munitie. De gevange nen moesten door militairen te gen de plaatselijke bevolking in bescherming worden genomen. Thans is gebleken dat bij een vuurgevecht op 1 juni bij Kaima- na twee Indonesische parachutis ten zijn gedood. Ten noorden van Fak-Fak is bij een aanval op een aantal Indo nesiërs één parachutist gedood en één gewond. Bii Teminaboean zijn de Indo nesiërs in kleine en verspreide groepen uiteengevallen. Nabij de Kampong Wersar is een para chutist gedood. Het gouvernements voorlich- lichtingsbureau in Nieuw- Guinea heeft over het ongeval waarbij de reserve-tweede luitenant H. J- Breek omkwam het volgende meegedeeld: Nabij de kazerne Ifar bij Hollandia begon de jeep waarin drie militairen gezeten waren, tengevolge van een lekke achterband te slingeren waarna hij over de kop sloeg. De naast de bestuurder gezeten luitenant Breek werd uit de wagen geslin gerd. De beide andere inzittenden liepen geen letsel op. In het afgelopen weekeinde zijn in Ned. Nieuw-Guinea bij voort gezette acties wederom drie In donesische parachutisten gedood, aldus wordt medegedeelu in een te Hollandia uitgegeven commu niqué. In het gevecht van zaterdag nabij Maladofok, 50 km zuidoost van Sorong, waarbij de soldaat Bos is gesneuveld, werd één In donesische parachutist gedood. Volgens aanvankelijke schattin gen waren in dit gebied, waar thans een derde Nederlandse mi litair is gesneuveld, ongeveer 11 parachutisten afgeworpen, die, naar werd aangenomen, allen buiten gevecht waren gesteld. Dat het hier opnieuw tot een vuurgevecht is gekomen duidt er op, dat er daar meer parachutis ten aanwezig zijn dan volgens de eerste ramingen werd aangeno men. Te Hollandia is uitdrukkelijk ontkend, dat hier sprake zou zijn van nieuwe landingen. De soldaat Bos is op Tweede Pinksterdag te Sorong begraven. In het communiqué wordt ver der vermeld, dat bij een vuurge vecht op het schiereiland Onin twee Indonesische parachutisten zijn gedood en één gewonde is ge vangen genomen. ZUIDWESTENWIN D Noordwestelijke winden voer den maandag lucht naar ons land, waarin de temperaturen niet boven de 16 graden uitkwa men. Intussen begonnen oceaan storingen hun invloed over de Britse eilanden uit te breiden. Bij ons zal daardoor de wind in de zuidwesthoek terecht komen. Daarbij wordt dan zachtere lucht aangevoerd, waarin vrij veel be wolking voor zal komen. Plaatse lijk zal daaruit enige regen val len. De zuidwester wordt matig tot vrij krachtig. De temperatu ren zullen over het algemeen iets hogere waarden dan maandag bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met later plaat selijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. DINSDAG 12 JUNI Bij de actie in het gebied van Teminaboean is eveneens één ge wonde Indonesiër gevangen ge nomen. De troepentransporten naar Ned. Nieuw»Guinea. Op Tweede Pinksterdag is het transportschip de ..Waterman" met ongeveer 800 militairen aan gekomen in Hollandia. Het schip, dat op het laatste deel van de reis begeleid werd door de tor pedoboot „Utrecht", meerde half vijf des middags af in de haven van Hollandia. Kort daarop begaf de comman dant der strijdkrachten in Ned. Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, zich aan boord. Te Hollandia is een klein ge deelte der militairen van boord gegaan, de overigen zullen van daag met de „Waterman" door reizen naar bestemmingen elders in Nieuw-Guinea. Ook op Tweede Pinksterdag zijn van Schiphol enige tiental len militairen (in burgerkleren) van de kon. landmacht met een gecharterd K.L.M.vliegtuig naar Curacao vertrokken. Vandaar zullen zij met de „Zuiderkruis" naar Ned. Nieuw-Guinea worden vervoerd. De militairen behoren tot de groepen die reeds met de „Wa terman" en de „Zuiderkruis" als versterking van de troepen op Ned. Nieuw-Guinea zijn vertrok ken. De groep die via Curacao naar Ned. Nieuw -Guinea reist, is een aanvulling van de reeds per schip vertrokken detachementen. De komende twee weken zul len, nagenoeg dagelijks, nog eni ge groepen militairen naar Cura cao vertrekken. De K.L.M. heeft in haar vliegschema een speciale „luchtbrug" naar de Antillen op genomen. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat op 9 juni, 18 uur plaatselijke tijd tijdens de acties tegen Indonesische infil tranten op Nieuw-Guinea nabij Maledofok is gesneuveld de dienstplichtige soldaat G. Bos, ge woond hebbende in Nieuw-Am- sterdam (gemeente EmmenK De gesneuvelde was twintig jaar oud en ongehuwd. Militair in Nieuw-Guinea overleden Zaterdag is in Nederlands Nw- Guinea, in de omgeving van Ifar, de 21-jarige reserve tweede luitenant H. J. Breek, afkomstig uit Waalre, door het springen van een band van een jeep levensge vaarlijk gewond. De legervoorliehtingsdienst heeft in de vroege ochtenduren meegedeeld, dat de reserve-twee de luitenant Breek zondag om vijf uur plaatselijke tijd aan zijn bekomen verwondingen is be zweken. v.m. n.m. Breskens 9.34 9.59 Terneuzen 30.09 10.34 Hansweert 10.59 11.14 Walsoorden 10.59 11.24 WOENSDAG 13 JUNI v.m. n.m. Breskens 10.40 11.04 Terneuzen 11.15 11.39 Hansweert 11.55 12.19 Walsoorden 0.05 12.29 ZON MAAN op onder op onder Juni 12 4.20 20.59 14.38 2.04 16 4.19 21.02 19.08 3.38 17 4.19 21.02 20.16 4.12 18 4.19 21.03 21.18 4.54 19 4.19 21.03 22.13 5.46 Via de ratlio-omroep Nieuw- Guinea is zondagavond het vol gende bericht omgeroepen: Tij dens een rontinepatrouilletocht van de politie langs de Radja- Anipat eilanden waarbij onder meer liet eiland Gag in het uiter ste westen werd aangedaan, bleek de gehele bevolking van de kam pong Kabelet afwezig. Een nader onderzoek ter plaatse deed het vermoeden rijzen dat de Papoea's, die zich daar voornamelijk bezig hielden met de verzorging van hun tuinen, door Indonesiërs ge dwongen zijn, naar Indonesisch grondgebied te gaan. De toestand van achtergelaten huisraad, voeding, kleding, speren en prauwen wijst uit, dat het vertrek ongeorganiseerd en in grote haast is gebeurd. Landin waarts zijn geen sporen gevon- Australisch Nw-Guinea en de kwestie Ned. Nw.Guinea De Nederlanders staan alleen voor de verdediging van Weste lijk Nieuw-Guinea en voor de verdediging van de vrijheid der Papoea's, aldus verklaarde giste ren het lid van de wetgevende raad van Australisch Nw-Gui nea, de heer J. R. Stuntz, bij dc opening van het nieuwe zittings jaar van die raad. Hij zeide verder, liet noodza kelijk te achten „dat wij hen (de Papoea's in Westelijk Nieuw- Guinea) steunen met militair ma teriaal en zonnodig met militaire hulp." De strijd met Indonesië in het betwiste gebied noemde hij „een gevecht voor de vrijheid van het volk" en Australië kan zich niet veroorloven dat Indonesië met de huidige „openlijke agressie" de zege behaalt. „Mogelijk zal blijken, dat de bevolking van Australisch Nw- Guinea als volgende op de Indo nesische lijst staat. Als de In donesiërs Nederlands Nieuw- Guinea veroveren, zullen ze moe ten uitzien r._ar een nieuwe af leiding en dan hebben ze de keus tussen Portugees-Timor en Australisch Nieuw-Guinea", al dus de heer Stuntz, die het stand punt van Nederland „moedig en onbaatzuchtig" noemde. den. De civiele autoriteiten zetten het onderzoek op het eiland voort. Een woordvoerder van het gou vernement voegde hieraan toe, dat het, in verband met een offi ciële Indonesische verklaring als zouden de in Nieuw-Guinea op tredende Indonesische militairen de plicht hebben, de Papoeabevol king tegen de Nederlanders in bescherming te nemen, niet uit gesloten lijkt dat de ontvoerde bevolking tot uitlatingen wordt gedwongen „die in de leugenach tige Indonesische propaganda zullen passen", aldus het bericht. Het gaat hier om enkele tien tallen Papoea's. Overigens zijn de meeste inwoners van de Radja- Ampat groep halfnomaden. Zij verzorgen veelal gedurende en kele maanden hun tuinen en zoe ken dan nieuwe gronden op. Men neemt echter aan, dat de huidige moessonperiode de oversteek per prauwen vrijwel onmogelijk maakt, zodat het niet uitgesloten is, dat de bevolking met een In donesisch vaartuig is afgevoerd. de kipper mei net aparte cachet, I 1 voor mensen mei omaair terneuzen - markt 16 - brouwerijstr. 9 toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. AMERIKAANSE KERNPROEF OP GROTE HOOGTE De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft zaterdag meegedeeld dat het proefterrein bij het eiland Johnston in de Stille Oceaan van dinsdag af tij delijk zal worden uitgebreid nu voorbereidingen worden getrof fen voor een proef met een bom op een hoogte van honderden kilometers. De uitbreiding van het proefterrein wordt noodzake lijk geacht wegens de verwachte sterkte van de lichtflits van deze proef die in de nacht zal worden gedaan. Het gevaar is dat men door rechtstreeks waarneming van het felle licht letsel aan het oog oploopt. Voor de bewoners van de eilan den die de ontploffing met hun blote oog zullen kunnen zien. be staat geen gevaar, aldus de com missie. De straal van het proef gebied wordt op zeeniveau van 470 tot 530 zeemijlen uitgebreid. De vermeerdering neemt in de hoogte geleidelijk toe. zodat zij op ruim 12 kilometer hoogte van 700 op 1050 zeemijlen wordt ge bracht. Geslaagde noodlanding van Franse Boeing-107 Een Boeing-107 van de Air France heeft zaterdagavond op het Newyorkse vliegveld Idlewild een geslaagde noodlanding ge maakt. Op de met schuim bespo ten landingsbaan kwam het toe stel ondanks het feit, dat de band van één der twee neuswielen lek was. veilig aan de grond. De 56 passagiers hurkten tij dens de landingsmanoeuvre ach ter in het toestel. Zoals gemeld overleefden een week tevoren twee stewardessen van de Air France een ongeluk met een zelf de type vliegtuig op Orly, door dat zij zich in de staart van de Boeing bevonden. Deze ramp kostte aan 131 mensen het leven. De vrij zonnige Pinksterdagen zijn zeer druk geweest. Niet al leen honderdduizenden Neder landers genoten van deze dagen buiten hun woonplaatsen. Ook naar A.N.V.V.-schatting 570.000 buitenlanders, meest Duitsers, Fransen en Engelsen, hebben hun vrije tijd in ons land besteed. Reeds zaterdag was het dui delijk, dat op grote schaal zou worden gekampeerd. De kam peerplaatsen aan de kust stroom den snel vol. Veelal moesten „vluchtterreinen" in gebruik ge nomen worden. De Waddeneilan den liepen met 8.000 bezoekers half vol. De kampeer-informatie- dienst van de A.N.W.B. was om twee uur in de nacht van zater dag op zondag nog bezig liefheb bers voor kamperen aan de kust tussen Petten en Hoek van Hol land, die tussen de 40.000 ande ren geen plaats meer konden krijgen, meer landinwaarts op een standplaats te brengen. In het overige deel van de Hol landen en Utrecht sloegen 13.000 mensen hun tenten op, op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilan den 7.500, op de Veluwe 18.000 en in de Betuwe, Achterhoek en Twenthe 11.000. In Brabant en Limburg sliepen 11.00 touristen onder tent of caravandak en in de drie noordelijke provincies 5.000. De informatiedienst van de A.N.W.B., die regelmatig met 2 tot 6 man was bezet, bracht 8.000 van de in totaal ca. 115.000 kam peerders onder. De samenwer king met de terreinbeheerders werd voortreffelijk genoemd. Ook de belangstelling voor ver blijf in hotels en pensions was zeer aanzienlijk. Dit blijkt wel uit het feit, dat 20 kantoren van de logies-informatiedienst van de A.N.V.V. 8.300 personen in het volle Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden, Delft, Dordrecht, Groningen, Leeuwar den, Zwolle, Apeldoorn, Almelo Modi'sch en medisch vèrantwoord en Venlo onder moest brengen tegen 7.000 in 1961. Ofschoon het aantal buitenlan ders dit jaar ruim het dubbele van vorig jaar bedroeg, waren de moeilijkheden bij het vinden van onderdak geringer omdat er meer gekampeerd werd, meer bij partikulieren werd gelogeerd, de spreiding van het bezoek groter was, alsook, omdat de logeerge- Iegenheid sinds verleden jaar aanzienlijk is gegroeid. De stranden trokken geduren de de Pinksterdagen een enorm aantal bezoekers. Eindelijk kon den de exploitanten van strand- gelegenheden de handen eens duchtig uit de mouwen steken. Daarnaast trokken ook andere attracties veel bezoek. Het „Eu ropees recreatiecentrum „Wes terhovenValkenswaard" kreeg tot zondagavond reeds 63.000 be zoekers. Zelfs de Scheveningse Pier moest daar met 50.000 be zoekers in drie dagen het loodje tegen leggen. Madurodam in Den Haag verheugde zich In 30.000 grote en kleine kijkers, de Efteling bij Kaatsheuvel in 40.000, Schiphol kreeg een klei ne 30.000 man binnen de hekken, Artis 13.000, Blijdorp te Rotter dam 30.000 en de Spidoboten ver voerden 13.000 havenbezoekers. Het vliegveld Zestienhoven kreeg 3.000 bezoekers, waarvan 400 een rondvlucht maakten tegen 1.400 gedurende het Paasweekeinde. Trouwens, het totale bezoek aan Rotterdam wordt op tweederde van dat van Pinksteren 1961 ge raamd. Men wijt dit aan de late Pinksteren en liet niet voorhan den zijn van bollevelden. Vlagge- tjesdag in Zoutkamp trok 7.500 bezoekers en het Neptunus-feest in Delfzijl 6.000 personen. Het museumbezoek blijkt tij dens dit dubbele weekeinde niet opmerkelijk groot te zijn ge weest. Het Rijksmuseum kreeg 5.000 bezoekers, het Amsterdam se Stedelijke Museum 1.800. Gezellig druk was het in de watersportcentra in Friesland. Holland en Utrecht. In Giethoorn werd enorm druk door Duitsers gepunterd. Men is daar de tel: volkomen kwijt geraakt, maar niet iedereen speelt daar dan ook' in de fanfare. Jammer genoeg hebben de mooie Pinksterdagen bij strand- genoegens en watersport slacht offers geëist. Ook het verkeer eiste zijn tol, zij het doorgans niet op de bii tijd en wijle zeer druk ke hoofdwegen. De snelheidsbe perking tijdens de Pinksterdagen zou volgens de thans nog niet geheel overzichtelijke gegevens een gunstige invloed op de veilig heid hebben gehad, maar heeft anderzijds nadelig gewerkt op 't gebied van filevorming, zodat op stoppingen niet zijn uitgebleven. Na twee uur 's middags op Tweede Pinksterdag is de grote huis-toe-keer begonnen. Aller eerst van de kust, waar naar schatting tweederde deel van de bezoekers uit buitenlanders be stond. In andere oorden van ons land was het bezoek, gerekend naar de bezetting van de kam perterreinen, half om half Ne derlanders en buitenlanders. INDONESIË WIL VERDUIDELIJKING VAN NED. STANDPUNT Soekardjo Wirjopranoto, (le In donesische permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Na ties, heeft op Tweede Pinksterdag met secretaris-generaal Oe Thaut beraadslaagd over de kwestie Nieuw-Guinea. Van bevoegde zijde werd mede. deeld, dat hij de secretaris-gene raal heeft verzocht, van Neder land een nadere verduidelijkiifg van het Nederlandse standpunt ten aanzien van het voorstel. Bunker te verkrijgen, als een in leiding van de geheime bespre kingen tussen Nederland en In donesië. Volgens dezelfde bronnen wil de Indonesië er zeker van zijn, dat Nederland dezelfde basis voor onderhandelingen accepteert als Djakarta, alvorens aan de con ferentietafel terug te keren. De heer Oe Thant heeft vorige week gezegd, dat hij geen enkel verschil zag tussen de standpun ten van de twee landen, maar de Indonesiërs hebben niet-officieel te kennen gegeven, dat er wèl verschil is. Incident in Berlijn Oostduitse grenswachten heb ben zaterdagavond op twee jonge Oostduitsers geschoten, die via de Berlijnse muur naar West-Berlijn uitweken. Van de twee jongens van vijftien en achttien jaar werd de oudste op twee plaatsen in een been geschoten. Desondanks wist hij Westberlijns gebied te be reiken. Ernstig treinongeluk in Argentinië Een trein is maandag op een overweg in Buenos Aires ingere den op een bus niet schoolkinde ren. Voor zover tot nu toe be kend, zijn 12 kinderen, voor het merendeel van een bewaarschool, om het leven gekomen. Er zijn 70 gewonden. Van 23 hunner is de toestand ernstig. Men verwacht dat het doden tal nog zal stijgen. Toen het ongeluk gebeurde hing er een dichte mist. Het is het ergste ongeluk van dit soort dat zich in Argentinië heeft voorgedaan. Export van nieuw aardappelen niet toegestaan In een circulaire aan de ex porteurs van consumptieaard appelen heeft het Produktschap voor Aardappelen medegedeeld, dat het Produktschap voorlopig geen vergunningen zal uitgeven voor de uitvoer van in Neder land geteelde nieuwe aardappe len. Zodra meer normale ver houdingen ten aanzien van de binnenlandse voorziening be staan, zullen weer vergunningen worden afgegeven. De regeling die dan zal worden toegepast, zal nader worden bekendge maakt. De Spaanse regering heeft zaterdag vier oppositieleiders, on der wie de christen-democraat Gil Robles, voor de keus gesteld op Spaans gebied een gedwongen verblijfplaats te aanvaarden of in het buitenland in ballingschap le gaan. Op dezelfde dag had de Spaan se regering bekendgemaakt dat het artikel van het Handvest van Burgerrechten waarin staat dat elke burger zich op het nationaal grondgebied mag vestigen waar hij wil, voor twee jaar buiten werking wordt gesteld. De vier oppositieleiders kwa men terug uit München waar zij hebben deelgenomen aan het congres van de Europese bewe ging en met Spaanse leiders in ballingschap overeenstemming bereikten over de noodzaak de democratische vrijheden weer in Spanje in te voeren. Behalve Gil Robles zijn het Fernando Alvarez de Miranda, Jesus Prados Arrarte en Joaquin Satrustegui. Twee van hen hebben reeds ge kozen voor ballingschap, name lijk Gil Robles en Prados Arrarte. Laatstgenoemde, een vooraan staande econoom en een oud republikeins officier, is reeds zaterdag naar Nederland ver trokken. Het viertal kreeg woonplaatsen aangewezen in het zuiden van Spanje en op de Kanarische eilanden. Andere deelnemers aan het congres te München, die zaterdag te Madrid terugkwamen, konden zonder meer naar hun woning terugkeren. Bij zijn terugkeer uit de Ver. Staten op Schiphol heeft Prins Bernhard zaterdagochtend kri tiek geuit op wat hij noemde „de sport die de laatste tijd ook wel in de Nederlandse pers begint door te dringen om leden van het koninklijk huis aan te vallen". De Prins merkte op dat konink lijke personen zich niet kunnen verdedigen. „Als die aanvallen nu geschieden in kinderblaadjes (de Prins noemde met name het studentenblad Propria Cures), dan geeft het allemaal niet". Maar de Prins vo^id dat het toch wel „de spuigaten uitloopt" als een weekblad (hij noemde „Else vier") durft te zeggen dat hij, na 25 jaar lang niets anders gedaan te hebben dan het standpunt van de Nederlandse regering verdedi gen, nu anders zou handelen. Prins Bernhard vond het enorm kwalijk, dat dergelijke leugens neergeschreven worden. Over zijn onderhoud met presi dent Kennedy, aan wie hij een beleefdheidsbezoek heeft ge bracht, zei Prins Bernhard, dat de Amerikaanse president hem gevraagd had naar zijn mening over het probleem Nieuw-Gui nea. „Ik heb hem geantwoord dat ik blij was dat de regering en het parlement zich bereid hebben verklaard de onderhandelingen te hei-vatten op basis van het plan- Bunker", aldus de Prins, „en ik heb de hoop uitgesproken dat de heer Soekarno zijn belofte om dit eveneens te doen, zal nako men". President Kennedy had daarop gezegd buitengewoon blij te zijn met het besluit van de Ne derlandse regering en te hopen dat een vreedzame oplossing zo spoedig mogelijk tot stand ge bracht zou kunnen worden. De Prins heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om de Amerikaanse president te vra gen, of hij iets kon doen voor de bescherming van de walrus in Alaska, in verband met het ge vaar voor uitroeiing. Voorts heeft Prins Bernhard in Alaska de radarstations langs de verde digingslijn van de Amerikaanse luchtmacht bezichtigd, alsmede de luchtmachtakademie in Colo rado Springs. Deze school noem de hij 'n „voorbeeldig instituut", waarvan volgens de Prins vele aspecten geschikt zijn voor de K.M.A. te Breda. De Prins heeft ook bijeenkom sten van de internationale lucht- veiligheidsdienst en van het „Worldwide Life Fund" bijge woond. Van de vrienden die hij in Amerika had ontmoet, noem de hij de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk. Prins Bernhard werd op Schip hol verwelkomd door Koningin Juliana, die gekleed was in een gebloemde zomerjurk. De neutralistische prins Soe- vanna Phoema heeft bekend ge maakt dat er een voorlopige! coalitieregering voor Laos is ge vormd. Hierin zouden twaalf mi nisters en zeven staatssecretaris sen zitting hebben. Premier is, Soevanna Phoema, die tevens zal. optreden als minister van Oor-1 log. De coalitie-regering omvat ze ven aanhangers van prins Soe vanna Phoema, vier vertegen!-' woordigers van de communisti sche Neo Lao Haksatpartij, vijf van de rechtse regeringsgroep' uit Vientiane en drie van de z.gJ „neutralisten van Vientiane", Vice-premiers zijn de linkse, prins Soephanoevong en dé „sterke man" van de rechtser)? generaal Phoemi Nosavan. Prins Soephanoevong treedt voorts op als minister van Eco nomische Zaken en generaal Phoemi als minister van Finan ciën. Tot minister van Buiten landse Zaken is benoemd Quinimi Pholsena en tot minister van* Binnenlandse Zaken Pheng Phon- savan. Beiden zijn aanhangers van prins Soevanna. GRONINGEN BESTRIJDT I RUNNERSPRAKTIJKEN De gemeentepolitie van Gronin gen en de plaatselijke V. V. V. me nen een middel gevonden te heb ben om de jeugdige runners, in Groningen die naar hun mening op ongepaste wijze geld willen verdienen dooi- vreemdelingen door de stad te loodsen, de wind uit de zeilen te nemen door bij de voornaamste invalsweg uit Duits land folders aan alle binnenko mende automobilisten uit te rei-, ken, waarop alles duidelijk staat aangegeven, hoopt men te berei ken, dat de vreemdelingen geen behoefte aan de diensten der run ners zullen hebben. Bij wijze van proef is men er dit Pinksterweek- einde mede begonnen, van acht uur 's morgens tot tien uur "s avonds reikt de politie sedert vrijdag deze folder met platte grond aan de toeristen uit. Op grond van de eerste resultaten heeft de Groninger V. V. V. reeds vastgesteld, dat de proef geslaagd kan worden genoemd.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1