E.E.G. laat tanden zien Toespraak van De Gaulle ZATERDAG 9 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5620 Europa wil niet boeten voor ietwat dalende winsten in Amerika Een waarschuwing Opzienbarende vlucht van Oostduitsers naar West-Berlijn Vuurgevecht tussen Oostduitse grensbewakers en West-Berlijnse politie Plan al lang voorbereid Al eerder geprobeerd WEER BOMAANSLAGEN EN OVERVALLEN DOOR DE O. A. S. IN ALGERIE Papoea's woedend op Indonesiërs door dood van Papoea Bichra Papoea's vragen uitlevering van parachutisten om de dood van hun makker te wreken Pantserplaten DE STAKINGEN IN SPANJE New York Times over Nieuw-Guinea ALS NEDERLAND PLAN-BUNKER AANVAARD ZAL INDONESIË PRATEN Wij willen geen Indonesisch bestuur SUCCES VERWACHT IN HET OVERLEG TUSSEN DE LAOTIAANSE PRINSEN Radio de Koek HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankerlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— per kwartaal; per maand f 2,--: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verscliijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij "ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Met een forse maatregel heeft de ministerraad van de E. E. G. besloten op een reeks produkten uit de Verenigde Staten che micaliën, verf en textiel ho gere rechten te heffen als ze binnen de Euromarkt worden ingevoerd. Dit is een onverhulde wraak voor het Amerikaanse be sluit de tarieven op tapijten en glas te verhogen, een maatre gel waardoor vooral de Belgen getroffen zijn. Het is voor het eerst dat de Euromarktlanden op deze ma nier een handelspartner te ken nen geven dat ze nu een econo mische macht vormen die meer middelen heeft om zijn ongenoe gen te uiten dan een klacht op diplomatiek niveau. Want de beslissing van Brus sel is geen formaliteit: de New York Times becijfert dat de ta riefsverhoging slaat op produk ten die de Verenigde Staten tot een waarde van ongeveer' hon derdtien miljoen gulden per jaar naar Europa exporteerden. Het zijn bovendien artikelen waar mee op de wereldmarkt fiks wordt geconcurreerd. Zo hier door al geen baantjes in gevaar komen in de Verenigde Staten, dan toch zeker winsten. Zo terloops kan men het een ironie van de geschiedenis noe men, dat dit economisch gevecht juist losbreekt vijftien jaar na dat generaal George Marshall aan de universiteit van Harvard zijn befaamde rede hield, de aan leiding tot het plan dat later zijn naam droeg. En juist uit zijn mond kwam de oproep aan Europa één te worden en econo misch sterk, rijkelijk gesteund door Amerikaans geld. Dat Mar shall-plan is gelukt en Europa is economisch sterk geworden, zoals uitgerekend de Verenigde Staten nu voelen Overigens is het niet zozeer de bedoeling van dc Europese tegenmaatregel de economie van de Verenigde Staten wat onaan genaams te bezorgen zonder meer. Hot is vooral een waar schuwing aan regering en parle ment in Washington, niet al te GELUKKIGE MOEDER gauw meer door de knieën te Wilt is „wurgen?" gaan, wanneer een bedrijfstak I moord en brand schreeuwt over de last die hij ondervindt van het buitenland. De zakenwereld van de Ver enigde Staten is een ijverig voorstander van zo vrij moge lijke handel, vooral als het gaat om Amerikaanse handel elders. Maar zodra een kleine dreiging komt, is ze maar al te zeer ge neigd ogenblikkelijk bescher ming te eisen achter hoge tol muren. Vaak heeft de zakenwe reld ook voldoende invloed om een dergelijke maatregel te laten doorzetten. Zo is het ook dit keer gebeurd. Maar nu achteraf de reactie op de maatregel komt (waarop men niet had gerekend omdat men gewend was aan op zijn hoogst een tegenmaatregel, in dit geval van het kleine België alleen) gaat men rekenen. En men gaat kij ken naar de Amerikaanse glas- en karpettenindustrie. waar men cijfers ziet die de vraag doen rijzen of hun angstkreten nu wel serieus genomen hadden moe ten worden. De winsten van de twee groot ste glasfabrikanten zijn ten op zichte van het jaar daarvoor met 129 procent gestegen; de anderen maakten gemiddeld een derde meer winst. Die industrie maaKt dus echt niet de indruk dat ze bezig was gewurgd te worden! Bij de tapijtwevers is het al net zo. Daar blijkt niet de buiten landse invoer de concurrentie te hebben verscherpt, maar de in troductie van een nieuw Ameri kaans produkt dat de verkoop van karpetten ingevoerd en in de Verenigde Staten gemaak te liet dalen. Brussel heeft Washington een bittere les gegeven, waarvan men mag aannemen dat de le ring zal zijn dat Europese expor teurs zich voortaan minder angst behoeven te maken dat hun succes makkelijk een boe merang kan worden. Als er sprake is van een boemerang, dan treft die de Amerikanen zelf. (Nadruk verboden.) Gistermorgen vroeg zijn 13 mensen: er op opzienbarende wjjze in geslaagd naar West- Berlijn uit te wijken. Zij over meesterden de kapitein en de machinist van een Oostduitse excursieboot en meerden met de. boot aan de WestberV'nse Spree- oever. Bij dc vlucht openden Oost duitse grensbewakers liet vuur. Dit leidde ertoe, dat de West- berf'nse politie ook ging schie- Dc vluchtelingen zijn acht man nen, vijl vrouwen en een zuige ling, aldus is nader gemeld. Zij waren voor het merendeel in dienst van een Oostberlijnse on- charman e foto van Prinses PaX derneming die boottochten orga- met de twee kinderen, Prinsesmseert en hadden al lanS een Astriil en Prins Philip. ld mmm ll|l«W A#"fl plan voorbereid om te vluchten. Donderdag voerden zij de ka pitein en de machinist dronken. Naar schatting zijn enkele hon derden kogels door de Oostduitse grensbewakers uit twee patrouil leboten afgevuurd. De vluchte lingen zijn evenwel ongedeerd aan wal gekomen. De kapitein en de machinist van de plezicrvaartboot zijn ver volgens naar Oost-Berlijn terug gevaren. De vluchtelingen hadden een week geleden reeds gepoogd met hetzelfde pleziervaartuig naar West-Berlijn te ontkomen. Maar op het ogenblik, dat men een kanaal zou invaren, dat op West- berlijns gebied ligt, versperde een sleep hun de weg. Om door stop pen niet de aandacht van de Oostberlijnse grensbewakers te trekken, was men verder ge varen. Van de talrijke kogels, die gis termorgen door Vopo's op de vluchtenden zijn afgevuurd, zijn vele op Westberlijns gebied te rechtgekomen. In een 300 meter van de Spree-oever verwijderde woning, is een kogel door een keukenraam in een kachel gesla gen. Alle oorspronkelijke deelnemers aan dè vlucht met de plezier boot „Friedrich Wolff" hadden voor donderdagavond acht uur afgesproken, aldus het nadere verhaal van de vluchtelingen. Toen werd meegedeeld dat de boot vrijdagavond ln een Ooste lijke haven van enkele nieuwe onderdelen zou worden voorzien. De twee jongelieden uit Maag denburg, die de reparatie zouden moeten verrichten, werden in vertrouwen genomen en sloten zich bij de vluchtelingen aan. Zij gingen met twee Oostberlijners donderdagavond aan boord van de boot en wisten de kapitein twee flesjes jenever, vijf flesjes bier en nog twee flessen wijn te voeren waarna deze en de aan boord overnachtende machinist in hun kajuit werden opgeslo ten. Tegen middernacht kwamen de overige mannen en daarna ook de vrouwen aan boord. De O. A. S. heeft vrijdag in Al giers haar „verschroeide aarde"- politiek voortgezet met bomaan slagen op openbare gebouwen cw scholen. Drie kneedbommen veroor zaakten grote schade in een school in het centrum van Al giers, een bom ontplofte in een telefooncentrale en een vijfde verwoestte een bijkantoor van de P. T. T. Een gebouw, waarin de kantoren van de belastingdienst gevestigd zijn en dat reeds twee maal het mikpunt van de terro risten was, werd gisteren weder om door een kneedbom bescha digd. Ook banken en postkantoren moesten het weer ontgelden. De O. A. S. maakte vrijdag in totaal 43.000 nieuwe franc buit. Een postkantoor in de wijk Bal el Oed, dat donderdag al 13.000 nieuwe franc lichter werd ge maakt, zag vrijdag 20.000 nieuwe franc in de zakken der overval lers verdwijnen. De persdienst der voorlopige legering maakte bekend, dat sinds 30 mei ruim 9.000 Alge rijnse vluchtelingen via de Tu nesische grens naar hun land zijn teruggekeerd. Naar schat ting huizen nog 111.000 vluchte lingen in Tunesië. binnenveringbed het beste bed ooit gemaakt IjlMMiwffl schuimrubberbed met versterfete middensector fjKaitet fabrieken Zevenbergen ruw De waarnemend resident van Fak Fak, J. Dubois, heeft in een telegram het gouvernement mee gedeeld dat het aantreffen van het stoffelijke overschot van Ho- bias Bichra Kramandondon, die begin juni door Indonesische parachutisten op het schiereiland Onin werd doodgeschoten, ont steltenis heeft teweeggebracht onder da bevolking van het stad je Kokas en van de afdelings hoofdplaats Fak Fak. De aan vankelijke angst van de Papoea's Dc gouverneur van de Noord- Spaanse provincie Bilbao heeft vrijdag twee kleine metaalfa- brieken gesloten, omdat enige honderden arbeiders het werk hadden neergelegd om aan loon eisen kracht bij te zetten. De bedrijven zijn een metaal gieterij en een fabriek, waar carrosserieën van auto's worden gemaakt. De politie stelt een onderzoek in op grond van de uitzonde ringstoestand teneinde eventu- de eel de organisatoren van staking aan te houden. Voigens te Madrid ontvangen berichten zouden al 35 arbeiders zijn gearresteerd. Zij zouden voor een speciaal tribunaal te recht moeten staan. In het Asturische kolenbekken is vrijdagochtend in de laatste van de mijnen die de autoritei ten naar aanleiding van de sta kingen hadden gesloten, het werk hervat. Alle arbeiders zijn weer op het werk verschenen Ter beschutting werden sta len platen aangebracht. Op de vaart van Treptow naar de Oos telijke haven rond vijf uur in de ochtend ontmoette men een boot van de Volkspolitie die be vel gaf bij te draaien. De vluch telingen gaven de hierop pas sende signalen maar draaiden 'toen op volle kracht de andere kant op. naar een kanaal in W. Berlijn. De opvarenden wierpen zich plat op het dek om aan de kogels van de Volkspolitie te ontkomen. Een aantal schoten raakte het schip en de watertank werd lek geschoten. Groot was de vreugde toen de vluchtelingen ongedeerd de West. berlijnse oever hadden bereikt. Men probeerde ook nog de in middels uit zijn roes ontwaakte kapitein te overreden om in W. Berlijn te blijven maar de man trok alleen maar zijn schouders op. Hij voer met de machinist de boot naar Oost-Berlijn terug President De Gaulle heeft vrij dagavond in een tot het Franse volk gerichte televisietoespraak met optimisme en vastbesloten heid over do toekomst van Alge ria gesproken. Hij verklaarde dat het Algerijnse vraagstuk „in zijn hoofdlijnen binnen 23 dagen zal zijn opgelost''. „Dank zij de in 1958 tot stand gekomen krachtige Franse re gering is de Europeanen in Alge- rië de keus tussen de reiskoffer of de doodkist bespaard geble ven", aldus De Gaulle. De president legde de nadruk op de noodzaak van het blijven handhaven van de nationale eenheid. Hij wees ook de onaf wendbaarheid voor Frankrijk om zich te voorzien van „strijd middelen, die dood en verderf zullen brengen over elke staat, die het zou wagen Frankrijk aan te vallen". Generaal De Gaulie gaf te kennen dat hij waarschijnlijk, via een volksstemming, een nieuw beroep op het Franse volk zou doen, „teneinde te ver zekeren dat de Republiek in de toekomst onafhankelijk van personen, krachtig en stabiel zal blijven, terwijl een voortschrij den op de eens ingeslagen weg verzekerd is". In kringen, die in nauwe ver binding met het Franse staats hoofd staan, werd te kennen ge geven dat de president hiermede heeft aangegeven voorstander te zijn van een grondwetswijziging, die het mogelijk zou maken de volgende president in verkiezin gen door het volk te doen aan wijzen. Na te hebben opgemerkt dat het Algerijnse vraagstuk in zijn hoofdlijnen binnen 23 dagen zal zijn opgelost, vervolgde De De New York Times is van oordeel, dat president Soekarno de internationale mening tegen zich krijgt als hij voortgaat „onnodig" oorlog te voeren. Indonesië mag misschien een goede juridische basis voor zijn aanspraken hebben, het is duidelijk de schuldige partij als het zijn toevlucht tot militair geweld neemt, aldus het blad. Vooral nu dc kans op een vreedzame oplossing groter wordt, zijn nieuwe aanvallen onverantwoord. In plaats van zijn militaire activiteit op te voeren, moest Soekarno liever meehelpen een zo gunstig moge lijke sfeer voor onderhandelin gen te scheppen door die activi teit te verkleinen, zo schrijft de New York Time». Gaulle: „Algerië zal over zijn eigen lot beslissen. Algerië en Frankrijk zullen op harmonische en regelmatige wijze met elkan der kunnen samenwerken. De Algerijn van Europese af stamming zal de waarborgen krijgen, die hij nodig heeft om vrijelijk,, en op basis van volle dige gelijkheid en broederschap, aan het leven in het nieuwe Algerië te kunnen deel nemen. Ik spreek hier opnieuw de hoop uit dat de Fransen aan de andere zijde van de Middelland se Zee hun volledige aandeel zullen hebben aan de ontwikke ling van de nieuwe Algerijnse staat, zodra de van bloed be zwangerde wolken, waarmede krankzinnige misdadigers thans pogen hun waarnemingsvermo gen te verduisteren, zullen zijn opgetrokken", aldus president De Gaulle. Soehandrio over het plan-Bunker De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft gisteren gezegd dat Indonesië de besprekingen met Nederland over de kwestie Nw.- Guinea niet wilde hervatten tot het er zeker van was dat Neder land het plan-Bunker in begin sel had aanvaard. De minister sprak lot journa listen na met president Soekarno te hebben gesproken over het be roep van de waarnemend secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, aan Indonesië en Nederland om de vijandelijk heden te staken en te onderhan delen op basis van de voorstellen van de heer Bunker. Minister Soebandrio zei dat elke bespreking zonder dat de Nederlanders de beginselen van het plan-Bunker aanvaarden, zou kunnen leiden tot een debat over het plan zelf. President Soekarno was echter van mening dat het voornaamste onderwerp van de komende be sprekingen niet moet zijn het plan-Bunker zelf maar de uit voering daarvan, aldus Soeban drio. De president meende voorts dat „als wij haastig besprekingen beginnen, het gevolg zou kunnen zijn dat zij zich zouden voort slepen zodat zij voor alle partijen en in het bijzonder voor de Ver. Staten schadelijk zouden worden. President Soekarno heeft gis terochtend een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassa deur in Diakarta, Howard Jones. voor eenzelfde lot is spoedig overgegaan in woede jegens de Indonesiërs, zo vervolgde hij. In Kokas vroegen de Papoea's uit levering van de aldaar gevangen gehouden parachutisten om de dood van Bichra te wreken. Bij het vervoer van de Indonesiërs naar Fak Fak moesten de mili tairen hen tegen de woedende bevolking beschermen. Direct na het bekend worden van de dood van Bichra weigerde de bevolking aanvankelijk uit angst verdere gidsendiensten te verlenen aan de Nederlandse strijdkrachten op het schier eiland Onin. Kort daarop werd echter besloten dat het dorp Ma- moer waar de doodgeschoten Papoea vandaan kwam dien sten zou blijven verlenen en dat de verschillende dorpen elkaar bij het verlenen van diensten voortdurend zullen aflossen. Het dorpshoofd van Mamoer verklaarde o.m. dat „de naam van Bircha in Nederland en de gehele wereld bekendheid zal krijgen omdat hij viel voor de toekomst van zijn land". Het stoffelijk overschot is voor lopig begraven op de plaats waar het werd aangetroffen, maar het zal na een jaar naar Mamoer worden overgebracht. TELEGRAM VAN PAPOEA'S AAN PREMIER DE QUAY Een aantal Papoea-leiders uit Nederlands Nieuw-Guinea heeft dezer dagen een telegram gezon den aan premier De Quay, waar in gezegd wordt, dat de bevol king van West-Papoea „in het geheel geen Indonesisch bestuur" wenst. „Dwang hiertoe zou kun nen leiden tot chaos", zo wordt voorts opgemerkt. Tenslotte wordt herinnerd aan de belofte van de Nederlandse regering inzake 't recht van zelf beschikking. Het telepram was ondertekend door o.m. de voor zitters van de Partai Papua Mer- deka, de democratische volks partij Kena U Embai en het lid van de Nieuw-Guinea raad Deda. TERUG UIT HET OERWOUD Een beeld van de situatie in Nw.- Guinea. Benijd door zijn vriend jes draagt een Papoea-jongetje trots het geweer van een van de leden van een Nederlandse pa trouille. welke uit de jungle in Holiandia terugkeert. Deze pa trouille iiad een vuurgevecht met Indonesische parachutisten achter de rug. MEDEDELING In verband met het Pinkster feest verschijnt ons eerstvolgend nummer DINSDAG 12 JUNI a.s. Redactie Dagblad „De Vrije Zeeuw" De drie Laotiaanse prinsen zijn vrijdag een overeenstemming over een coalitieregering tot op „één millimeter" genaderd, zo heeft de neutralistische prins Soevanna Phoema meegedeeld. Hij zei dat de linkse prins Eoephanoevong, de rechtse prins Boen Oem en hij hoopten maan dag a.s. tot een algeheel akkoord te komen, na regeling van nog enkele bijzonderheden. Het was vrijdag de tweede bij eenkomst van de drie prinsen nabij een vliegveld in het mid den van de zgn. Vlakte der Krui ken. Men had aanvankelijk ge dacht dat deze bijeenkomst al tot succes zou leiden. Noords traat 102 - Telefoon 3UI Xernenzea NOG ZONNIG Het hogedrukgebied, dat ons de afgelopen dagen het fraaie zomerweer bezorgde, neemt nog voortdurend in betekenis af. Een uitloper van dit hogedrukgebied boven Scandinavië heeft plaats gemaakt voor de depressie, ter wijl een kleine storing het hoge drukgebied bij Schotland aantast. Het front van de depressie boven Noord-Zweden beweegt over het noorden van de Noordzee lang zaam naar het zuiden. Regen van enige betekenis is bij dit front niet aanwezig, maar wel bestaat de kans dat later op de dag en kele wolkenvelden het noorden van het land zullen bereiken. Overigens blijft het vandaag droog en zonnig weer met tem peraturen van 17 graden aan de kust tot 22 graden in het binnen land. De wind zal zwak tot matig zijn uit noordelijke richtingen. Voor de Pinksterdagen wordt er meer bewolking en lagere tem peraturen verwacht. medegedeeld door het K. N. M. 15 geldig tot hedenavond. Droog weer. Droog en zonnig weer, maar later in het noorden van het land mogelijk enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZATERDAG 9 JUNI v.m. n.m. Breskens 6.33 e.52 Terneuzen 7.08 7.27 Hansweert 7.48 8.07 Walsoorden 7.58 S.lf ZONDAG 10 JUNI v.m. n.m. Breskens 7.27 7.44 Terneuzen 8.02 8.19 Hansweert 8.42 8.59 Walsoorden 8.52 9.09 MAANDAG 11 JUNI v.m. n.m. Breskens 8.26 8.48 Terneuzen 9.01 9.23 Hansweert 9.41 10.03 Walsoorden 9.51 10.13 DINSDAG 12 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.34 9.59 Terneuzen 10.09 10.34 Hansweert 10.59 11.14 Walsoorden 10.59 11.24 ZON MAAN op onder op onder Juni 9 4.21 20.57 11.25 1.01 10 4.21 20.58 12.28 1.24 11 4.20 20.59 13.53 1.45 12 4.20 20.59 14.38 2.04

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1