SUNIL Provii Verdere seizoendaling van de werkloosheid Voetstappen op ée trap Voorzitter van de K.N.A.C. over verkeers- en parkeerproblemen Mvji&dM'- J !gaP$l)NUBG m m Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 8 juni 1962 Delftenaar ontving 2150 gulden voor idee dat de gemeente 35.000 per jaar zal besparen WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER DREIGBRIEVEN AAN ISRAËLISCHE PROCUREUR-GEN. HAUSNEUR AMERIKAANS ECHTPAAR NABIJ TSJECHOSLOWAAKSE GRENS VERDWENEN ÏU/jjjjja ijk OVEREENSTEMMING TUSSEN DE DRIE LAOTIAANSE PRINSEN DEAN RUSK KOMT NAAR EUROPA Schuimrubberfabriek in Bergen totaal door brand vernield Voorzitter C. B. O. Z. Loon- en inkomensgrens zieken fondsverzekering moet omhoog Vrijdag 8 juni 15 TERNEU5 BELONI] UITGELO Voor opsporin Leiden gestol De voorzitter van de K.N.A.C., mr. A. W. baron van Imhoff, heeft donderdag op de wegver- keersdag van de K.N.A.C. te Rotterdam gesproken over ver- keers- en parkeerproblemen voor het kopend publiek. Hij kwam onder meer tot de conclusie dat de shopping cen tres een steeds belan "'-ijker plaats zullen gaan innemen. Hoe goed tram, bus en eventueel metro ook zullen functioneren, zij zullen 1e trek naar d- shop ping centres nooit kunnen tegen houden, hoogstens enigszins kunnen afremmen. Hij zei in dit verband ook dat het openbaar vervoer niet bij machte is automobilisten te doen overstappen in tram of bus. Eén van de oorzaken hier van, zo zei baron van Imhoff, is dat de service in het bijzon der de frequentie van de open bare vervoerbedrijven te wen sen overlaat. Het Nederlandse motorrijtui genpark' omvat nu 675.000 per sonenauto's. Verder moet men rekenen op een jaarlijkse toe neming van minstens 100.000. De prognose van drs. Becker, dat Nederland in 1970 omtrent 1.500.000 personenauto's zal hebben, wordt dan ook door de K.N. A. C. volledig onderschre ven. Deze enorme uitbreidng van het personenautopark is vooral te danken aan de stijgende wel vaart, die een steeds groter wor dende groep particulieren in staat stelt om na het aanschaf fen van een televisietoestel en/ of een ijskast nu ook uit eigen middelen een auto te kopen. Dit betekent, dat de spitsuur problemen in de steden belang rijk zullen worden verzwaard. De parkeerproblemen bij kan toren en fabrieken en in de woonwijken zullen een nog aan zienlijk grotere urgentie krijgen. Het typische feit zal zich daarbij o.a. voordoen, dat de parkeer problemen in de arbeiderswij ken relatief sterker zullen toe nemen dan die in de wijken der beter gesitueerden, in het bij zonder ook omdat in de arbei derswijken het aantal inwoners per zelfde oppervlakte grond groter pleegt te zijn. Bij deze ontwikkeling zullen de verkeersproblemen op de bui tenwegen op weekdagen niet evenredig toenemen met de stij ging van de aantallen voertui gen, want deze particulieren blijven op weekdagen over wegend binnen de agglomera ties. In de weekends trekken zij echter „en masse" naar buiten. Ook degenen, die voor zakelijk gebruik de beschikking hebben over een auto, komen steeds meer in de gelegenheid deze auto eveneens in het weekend te De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft gistermid dag aan de heer L. van der List een bedrag van ƒ2150uitge keerd voor een door hem inge zonden idee. Het is het hoogste bedrag, dat door de ideeënbus van de gemeente Delft tot nu toe werd gegeven. De heer Van der List, die als opzichter-A werkzaam is bij de gemeentebedrijven in Delft, had geconstateerd, dat de elektrische verwarmingsapparaten, die zich in de transformatorstations be vinden om kortsluiting door vochtneerslag als gevolg van condensatie te voorkomen, zon der bezwaar een half of een heel uur per dag (tijdens de piekbe- lasting) kunnen worden uitge schakeld. Dit bespaart de ge meente per jaar netto ongeveer ƒ35.000,terwijl de stroom ge durende de piekperiode voor an dere doeleinden kan worden ge bruikt: medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. ZONNIG Droog en zonnig weer. Zwak ke tot matige wind tussen noord oost en noord. Ongeveer dezelf de middagtemperaturen. ZON MAAN op onder op onder Juni 8 4.22 20.56 10.19 0.35 9 4.21 20.57 11.25 1.01 10 4.21 20.58 12.28 1.24 VRIJDAG 8 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.47 6.04 Terneuzen 6.22 6.39 Hansweert 7.02 7.19 Walsoorden 7.12 7.29 ZATERDAG 9 JUNI v.m. n.m. Breskens 6.33 6.52 Terneuzen 7.08 7.27 Hansweert 7.48 8.07 Walsoorden 7.58 8.17 gebruiken. Vele bedrijven zijn wat dat betreft aanzienlijk soe peler geworden. De automobilist, die met zijn auto inkopen gaat doen, stuit in de binnensteden op steeds ern stiger parkeerproblemen. Eerder dan gebruik te maken van een openbaar vervoermiddel, zal hij daar inkopen gaan doen, waar hij met zijn auto wel een plaats kan vinden. Het bereikbaar houden van onze binnensteden voor het ver keer zal niet in alle opzichten mogelijk zijn. „Onze oude steden zijn zodanig gebouwd, dat alle realiseerbare doorbraken, alle parkeergarages waarschijnlijk nog niet voldoende tegemoet zullen komen aan de behoeften van een verkeer, dat twee tot drie maal de omvang heeft van het huidige verkeer". Bovendien doet zich een andere moeilijk heid voor. De gemeenten stuiten af op allerlei wettelijke bepalin gen en procedures bii onteige ning en op tijdrovende juridi sche bezwaren. De ergste bottleneck voor de bestuurderen van onze grote ge meenten is volgens baron van Imhoff de houding van de rijks overheid. „Het gemotoriseerde wegverkeer stort dit jaar een bedrag van bijna 900 miljoen gulden aan bijzondere belastin gen in 's rijks schatkist. Het rijk weigert echter systematisch om de gemeenten te helpen bij het klaren van de zeer bijzondere verkeers- en parkeerproblemen, die zich steeds hinderlijker in de steden manifesteren. Geen fi nanciële hulp en zelfs geen hulp, waarbij de beurs gesloten kan blijven". Ook het openbaar vervoer is kennelijk niet bij* machte de kopers van hun privé-vervoer- middelen te doen overstappen in tram of bus. Eén van de oor zaken is dat de service in het bijzonder de frequentie van de openbare vervoerbedrijven te wensen overlaat. „Wellicht komt er een ogen blik, dat de uittocht der kopers zulke ernstige vormen aanneemt, dat de gemeenten alsnog het openbaar vervoer met alle kracht zullen bijspringen, maar waar schijnlijk zal het dan reeds te laat zijn". Daarom is het thans de hoog ste tijd om aandacht te besteden aan de verlangens van de direc ties der openbare vervoerbedrij ven. In de maand mei is er een verdere seizoendaling opgetre den van de werkloosheid, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Door het aanhouden van het koude weer vindt dit jaar in de landbouw een verschuiving van de werkzaamheden plaats, waar door de minder dan normale daling van de werkloosheid in april thans nog niet werd inge haald. Aangezien zich in de an dere beroepsgroepen vrijwel geen bijzondere invloeden voordeden, bleef het trendcijfer in mei on gewijzigd* De vrij sterke stijging van de vraag werd behalve door de toe neming van de seizoenwerkgele genheid beïnvloed door het bin nenkort beschikbaar komen van jeugdigen, die van school komen, tweederde van de toe neming van de vraag had be trekking op personen jonger dan 19 jaar. De grootste daling van de ge registreerde arbeidsreserve vond plaats bij de beroepsgroep land bouw. De verzorgende werk zaamheden in de landbouw, zo als het opeen zetten van bieten, zijn thans in volle gang. Tenge volge van het koude weer, waar door een spreiding van het werk plaats vond, ondervond de ar beidsvoorziening in de landbouw tot dusver geen bijzondere moei lijkheden. Ook in de beroepsgroep bouw was er een flinke daling van de geregistreerde arbeidsreserve, die betrekking had op de bur gerlijke en de utiliteitsbouw en op de water-, spoor- en wegen bouw. Mede doordat vele aanne mers de tijdens de wintermaan den ontstane achterstand trach ten in te halen, is de spanning op de bouwmarkt thans groot. Het aanbod van bouwvakarbei ders, vooral van vaklieden, is vrijwel uitgeput, waartegenover de vraag steeds verder blijft op lopen. De horecabedrijven breidden hun personeelsbezetting belang rijk uit in verband met het ko mende zomerseizoen, waardoor ook hier een aanzienlijke sei zoendaling van de werkloosheid valt waar te nemen. Behalve in de drie hierboven- genoemde beroepsgroepen, wel ke bij uitstek seizoengevoelig zijn, vond verder nog een rela tief belangrijke daling van de arbeidsreserve plaats bij de groepen metaal, scheepvaart en overig verkeer. De daling van de werkloosheid Na de terechtstelling van Eichmann De Israëlische procureur-gene raal Gideon Hausner, die in het proces tegen de oorlogsmisdadi ger Adolf Eichmann als open bare aanklager is opgetreden, heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Is raëlische dagblad „Maariv" ver klaard dat hij dreigbrieven uit West-Duitsland en Egypte heeft ontvangen, waarin zinsneden voorkomen als: ,,U zult worden gedood" en „U zult met uw leven voor dat van Adolf Eichmann betalen". Hausner verklaarde ook dat in Israël inlichtingen zijn ontvan gen, volgens welke na-oorlogse nazi's teleurgesteld zijn door de houding van Eichmann vóór diens terechtstelling. Zij hadden namelijk verwacht dat hij in zijn laatste ogenblikken nog eens zou getuigen van zijn toegewijd heid aan de nationaal-socialis- tische beginselen, doch Eichmann zei slechts „Leve Duitsland, leve Oostenrijk, leve Argentinië. Waarbij hij toelichtte dat hij zich met deze landen het meest ver bonden had gevoeld. van losse arbeiders werd ver- ooroorzaakt door tewerkstelling in de landbouw, de bouw en de industrie. Als gevc-lg van het op gang komen van de seizoenwerk zaamheden daalde de seizoen werkloosheid met 2000 tot 1000, terwijl door dezelfde oorzaak tevens hef aantal structuur werklozen met 1000 verminder de. De daling van het aantal wrijvingswerklozen moet wor den gezien als een gevolg van het aanhouden van de spanning op de arbeidsmarkt. De daling van de geregistreer de arbeidsreserve en de stij ging van de vraag naar vrouwen is eveneens seizoenmatig van aard. Het Amerikaanse echtpaar Raimonus en Martha Harold, dat in een Oostenrijks hotel in het grensgebied tussen Oosten rijk en Tsjecho-Slowakije met vakantie vertoefde, is verdwenen. Het echtpaar maakte veelvuldig wandelingen in het grensgebied, waar het ook foto's nam. Al zijn bagage bevindt zich nog in het hotel. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Ame rikaanse ambassade in Wenen hebben gepoogd langs diploma tieke weg inlichtingen over het lot van de verdwenenen te krij gen. De Tsjechoslowaakse auto riteiten hebben hier echter nog niet op gereageerd. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL I>e drie Laotiaanse prinsen zijn donderdag in principe tot over eenstemming gekomen over de toewijzing van de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken in een eventuele coalitieregering, zo is donderdag op de confcren- tieplaats in de vlakte van de Kruiken bekendgemaakt. Zoals bekend zijn de drie prin sen de neutralistische Soevan- na Phoema, de communistische Soephanoevong en de rechtse Boen Oem op het ogenblik bij een om te pogen tot een coalitie regering te komen. De eerdere pogingen hiertoe zijn op niets uit gelopen, omdat Boen Oem vast hield aan de eis dat zijn rechtse groepering in een eventuele coa litieregering Defensie en Binnen landse Zaken zou krijgen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, vertrekt negentien dezer voor een bezoek van tien dagen naar West-Europa, waar hij besprekingen zal voeren met de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Portugal. De minister zal ook een bezoek brengen aan West- Berlijn. Tijdens zijn verblijf in Parijs zal Rusk een niet-officiële samenkomst hebben met de N. A. V. O .-raad. Rusk komt negentien juli in Parijs aan. In de middag van de 21ste vliegt hij naar West- Berlijn, dat hij dezelfde avond weer verlaat, met bestemming Bonn, waar hij tot de ochtend van de 23ste blijft. Hij vertrekt dan, voor een be zoek van één dag, naar Rome. 24 juni wordt Rusk in Londen verwacht. Hij vertrek vandaar op de 27ste naar Lissabon, om de volgende dag naar de Ver enigde Staten terug te reizen. Men acht het in Washington waarschijnlijk dat minister Rusk in West-Europa in de eerste plaats zal spreken over het ver kennende overleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie over Berlijn, de voorgeno men Brits- toetreding tot de Europese gemeenschappelijke markt en de N. A. V. O. Men verwacht dat Rusk te Lissabon zal spreken over N. A. V. O.-zakcn en over het onge noegen der Portugezen, dal werd gewekt door het gebrek aan Amerikaanse steun bij de be spreking in de Verenigde Naties en elders van de Portugese poli tiek in Angola. W GENIETEN VAN ZON EN WATER Eindelfjk kan Nederland zicli koesteren in een behaaglijk zon netje. Geen wonder dan ook, dat de jeugd op de schoolvrije woens dagmiddag de weg naar het zwembad wist te vinden. Op tie foto het Brediusbad aan de Spaarndammerdijk in Amsterdam. In een goed uur tijd heeft don derdagmorgen een felle brand de schuimrubberfabriek „Berli" in Bergen totaal vernield. Bij de brand zijn alle voorraden en machines volkomen verwoest. De enorme hitte maakte het de brandweren van Bergen en Ven- lo bijna onmogelijk het vuur te naderen. De brand is uitgebro ken in de lijmafdeling van het bedrijf, maar hoe ze is ontstaan is nog niet bekend. Het bedrijf is tegen brand schade verzekerd. Naar grove schatting is voor een half tot driekwart miljoen schade aange richt. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorge daan. Bij het bedrijf waren on geveer vijftig werknemers werk zaam. PAPIER UIT ANKERTOUW Een stuk van ongeveer 150 meter lengte van het ankertouw van het oude Zweedse oorlogs schip „Asa", dat uit het water van de Stockholmse haven om hoog is gebracht, zal tot schrijf papier worden verwerkt waar mede men vooral in de Verenig de Staten goede zaken hoopt te kunnen doen na het succes van de in Seattle gehouden Zweedse beurs. Men denkt een dertigdui zend vellen papier uit het touw te kunnen maken, geel-bruin papier met watermerk uit 1626. Het zal zo'n vijfenzeventig gul den per vel kosten. De voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, meent, dat de huidige loon- en inkomensgrens voor de ziekenfondsverzekering van ƒ8.000 te laag is en dringend verhoging behoeft. Hij zei dit gisterenmorgen in Utrecht op de algemene vergadering van deze bond. Volgens de heer v. Lienden heeft ook de Sociale Verzeke ringsraad aangetoond, dat de loongrens voor de Ziektewet be langrijk achter is gebleven bij de ontwikkeling van het loon peil en de kosten van levens onderhoud. Men hoopt thans dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bij de door hem in te dienen Ziekenfonds wet rekening houdt met deze te lage grens. Verruiming van de loon- en inkomensgrens zou tot vergro ting van het aantal verzekerden kunnen leiden. Op zichzelf acht de heer Van Lienden het belang rijk te weten wat de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid zal gaan doen met de kring van verzekerden. Erg ge rust toonde hij zich daarop niet, temeer waar het Kabinet inmid dels besloten heeft een ziekte kostenregeling voor rijksambte naren in te voeren. Dat de minister dit heeft laten gaan terwijl hij zelf met de voorberei ding van een Ziekenfondswet bezig is, noemde de heer Van Lienden een vreemde zaak. De positie van de vrijwillige ziekenfondsverzekering wordt door het uittreden van de rijks ambtenaren opnieuw verzwakt. De mogelijkheid om op korte termijn tot een alles omvattende volksverzekering te komen, is er verder door verwijderd, zo zei hij. De financiële omstandig heden van de vrijwillige zieken fondsverzekering zijn, aldus de heer Van Lienden, niet rooskleu rig, de premie is hoog, voorna melijk door de kleine inkomens, omdat een heffing van de premie naar draagkracht bij een vrij willige verzekering praktische niet mogeijk is. Deze situatie wordt nog ernstiger als voor de rijksambtenaren, die thans op de vrijwillige verzekering zijn aangewezen, een afzonderlijke regeling wordt getroffen. De heer Van Lienden meent, dat het 24) Nadruk verboden. „Ik weet het niet. Ze is hele maal in de war, heeft het over examens en een leraar. Ik denk dat ze weer in gedachten terug is in de tijd toen Anja nog op school ging. Anja was erg bang voor examens doen. Dat zit haar nu misschien in het hoofd. Ar me vrouw.'' Haar ogen vullen zich met tranen. Ze wendt zich af en zegt dan opeens: „Och ze zat blijkbaar weer te schrij ven aan haar man. Kijk maar." Ze wijst naar het bureautje. Lund komt naderbij en ziet dat er enkele zinnen, in onzeker handschrift, op een stuk postpa pier zijn geschreven. Hij krijgt een schok als hij ze leest. Ze lui den; Beste Dirkhof Ik moet je dringend spreken en je iets vertellen. Ik weet wie John Judge heeft vermoord. Ik weet vreselijke dingen. Ik heb lange tijd gedacht dat het niet waar kon zijn dat het spooksels waren van Hier schijnt de pen haar ont vallen te zijn; er is een vlek, er zijn spatten. De penhouder ligt op de grond. Ltmds blik glijdt over liet bu reau. Er staat tegen een presse- Door WILLY CORSARI papier een enveloppe, geadres seerd aan H. Canna. De brief die ze haar man schreef. Hij herin nert zich Anja's woorden van de vorige avond. Lund neemt het papier met de aan Dirkhof gerichte regels, vouwt het voorzichtig op en steekt het in zijn portefeuille. Joan slaat hem op een afstand gade. Blijkbaar is ze het er niet helemaal mee eens, hij ziet dat ze de wenkbrauwen fronst, maar ze zwijgt. Lund gaat naar beneden. Hij doet zelf de deur open als dok ter Terlaet komt en brengt hem met enkele woorden op de hoog te. De dokter knikt. „Ze heeft een zenuwschok ge had", zegt hij. „Is anders een sterke vrouw, maar dit was zeker te veel..." Joan blijft in de kamer als de dokter er binnen komt, Lund en Kiliaan wachten in de gang, zwij gend. Het duurt een tijd. Dan komt Joan schreiend uit de kamer. „Wij moeten haar man tele graferen," zegt ze tegen Lund. „het is heel erg, geloof ik. Ik moet Anja waarschuwen. Er wordt haar niets bespaard, arm kind. Zo vlak op John's dood dit weer." „Laat haar voorlopig met rust", zegt Lund. Joan schudt het hoofd. „Neen, ze zou het me niet vergeven als ik haar niet dadelijk riep.'' Kiliaan gaat telefonisch het telegram opgeven. Joan veegt haar tranen af en loopt lang zaam naar Anja's kamerdeur. Lund volgt haar. „Hier is de sleutel," zegt hij. Ze krijgt een schok. „Was ze opgesloten in haar kamer?" „Ze slaapwandelde. Uw broer en ik vonden het beter d<» fleur af te sluiten." Ze kijkt hem even aan, met een nadenkende uitdrukking in de ogen. „Heeft ze dat weer gedaan? Ik dacht, dat ze er geen last meer van had. Maar ze is natuur lijk volkomen overstuur." Ze opent de deur en gaat binnen. Lund keert terug naar de ka mer van mevrouw Cana. Ter laet komt er uit. Zijn gezicht staat ernstig. „Er moet dadelijk een ver pleegster komen," zegt hij, „ik zal opbellen. Wat een ongeluk in dit huis!" Lund kijkt hem scherp aan. „Hebt u al een idee waarmee het gebeurd is?" vraagt hij. De dokter kijkt verrast op. „Hebt u het ook al vermoed? Neen ik weet nog niets zeker. Heb dadelijk de maag leegge pompt, zal de inhoud laten on derzoeken. Maar er zijn typische verschijnselen, die ze vanmiddag nog absoluut niet had. De hoge temperatuur, de droge mond. het delirium. Vergif tast vaak de hersens aan. Ik heb eens een vrouw gezien die vergiftigd was met atropine en op het punt stond haar hondje te braden!" Hij gaat snel naar beneden. Lund denkt even na en gaat dan de ziekenkamer binnen. De zieke ligt prevelend in bed, soms ook kreunt ze en schijnt pijn te heb- neb. Geruisloos loopt Lund de ka mer door. Hij kijkt in de kasten. Hij buigt zich over een stoel, waarop kleren netjes opgevou wen zijn neergelegd. Overal heerst orde. Er staan bloemen in een vaasje op een tafeltje dichtbij het bed naast het por tret van een donkere man met een kort, zwart baardje en zelf genoegzame glimlach. Hij opent de laden van het schrijfbureau tje. Niets dan schrijfbenodigd heden zijn er in, enkele brieven aan mevrouw Canna geadres seerd en een adresboekje. Hij be kijkt de brieven. Een is er bij uit Engeland, de andere zijn van haar man. Op het nachtkastje staat een medicijnflesje, waaruit nog slechts weinig gebruikt is en een glas met het restant van sinaasappelsap erin. Dat is alles. Lund neemt het flesje en het glas. Als hij de kamer verlaat komt juist Anja er naar toe. Hij voelt deernis als hij haar wit ge zichtje ziet en verwilderde ogen. Ze loopt snel. maar onzeker, als of ze duizelig is. Ze fluistert: „O, inspecteur Lund", wankelt en grijpt zich aan hem vast, zo plotseling en krampachtig, dat het glas uit zijn hand valt en breekt. Hij slaat zijn arm om haar heen en Joan, die achter haar liep, komt snel naar hen toe. „Anja, laat my voor je tante zorgen tot de verpleegster komt.'' smeekt ze, „je kunt heus niet meer... inspecteur, zeg haar dan toch dat ze weer gaat lig gen." (Wordt vervolgd.) beter ware indien de minister in zijn Ziekenfondswet de kring van de verzekerden zodanig re gelde, dat het thans bestaande premie- en financieringspro bleem van de vrijwillige zieken fondsverzekering zou worden op geheven. Een vrijwillige aanslui ting bij de verplichte verzeke ring zou een mogelijkheid bie den voor de steeds kleiner wor dende groep van vrijwillig-ver- zekerden. Dit alles zou de heer Van Lienden willen zien als een interimregeling in afwachting van het advies, dat de minister wil vragen aan de S. E. R. en eventueel aan de Ziekenfonds raad over een mogelijke volks verzekering voor de grote risico's. De heer Van Lienden deelde voorts mede, dat de beëindiging van de prijsregeling voor de ziekenhuizen met ingang van 1 juni jongstleden ertoe heeft ge leid, dat al geruime tijd geleden contact is tot stand gekomen tussen vertegenwoordigers van ziekenhuis- en ziekenfondsorga nisaties. Dit overleg, mede ge stimuleerd door het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, heeft tot gevolg gehad, dat overeenstemming is verkre gen over een te stichten centraal orgaan. Dit orgaan zal. volgens vooraf op te stellen richtlijnen, tariefswijzigingen voor de zie kenhuizen beoordelen en bij eventuele geschillen die zich hierover plaatselijk of regionaal mochten voordoen, op verzoek van partijen een bindende be slissing kunnen nemen. De reali sering hiervan noemde de heer Van Lienden een flinke stap vooruit in de verhouding zieken huizen-ziekenfondsen. Sprekende over de verpleegte huizen zei de heer Van Lienden, dat er meer duidelijkheid zal moeten komen over de vraag, welke kosten en tot welke hoog te deze kosten voor medisch-, farmaceutische verzorging en psychische therapie door de ziekenfondsen dienen te worden betaald als na een jaar de patiënt geen ziekenfondsbijdrage meer krijgt in de verpleegkosten. Een ander vraagstuk waar voor de heer Van Lienden aan dacht vroeg is de, naar zijn me ning, opdrijving van kosten door medische specialisten aan de verpleegtehuizen te verbinden,1 waardoor ook de kosten voor de medische apparatuur worden; verhoogd. Patiënten die een! medische specialistische behati'- deling nodig hebben horen vol-| gens hem, in een ziekenhuis, thuis. In een verpleegtehuis is; de verpleging primair, daarbij' moet er verantwoord wat gedaan worden aan de reactivering van' de patiënt, maar het moet be slist geen ziekenhuis worden. De heer Van Lienden deelde nog mede, dat er in grote lijnen' overeenstemming is over de' verandering en vernieuwing van' de omvang der tandheelkundige' verstrekkingen. Van veel belang is daarbij dat een mogelijkheid wordt geschapen voor het ver krijgen van een tweede prothese, waardoor met minder bezwaar de eerste prothese terstond kan worden geplaatst. Voorts wordt een honoreringsregeling getrof fen voor de orthodontische hulp,' opdat de tegemoetkoming in de kosten van fondswege aan de1 verzekerden zich daarbij kan aanpassen en niet domweg voor elk geval ƒ50,— per jaar wordt betaald zonder dat met het ver schil in kosten rekening wordt gehouden. Daarbij komt nog dat voor daarvoor in aanmer king komende gevallen vergoe dingen kunnen worden gegeven aan gesaneerde patiënten voor stifttanden. kronen en bruggen teneinde in bepaalde gevallen het plaatsen van partiële pro thesen te voorkomen. De heer Van Lienden meent tenslotte, dat meer aandacht moet worden besteed aan de georganiseerde jeugdzorg. De opleiding van jeugdtandverzorgsters met de bevoegdheid om eenvoudige con serverende hulp onder toezicht van een tandarts te verlenen, blijft ondanks de gelukkige om standigheid, dat meer studenten de tandartsenopleiding volgen dan enjge jaren geleden. SCHEEPVA ARTBF KANAAL TEKNEU3 gedurende de ma ZEEVAAR Aan Geschut opvaart 2 Geschut afvaart 2: Gelost of gelad Terneuzen Terneuzen rede Sluiskil Sas vdn Gent BINNENVA/ Opvaart. Aant Motorschepen 18 Slecpschepen 1 Sleepboten enz. 3 Afvaart. Aant Motorschepen 18' Sleepschepen 1! Sleepboten enz. 3i Gelost of gelati Aant: Terneuzen 2i Terneuzen rede Sluiskil Axel-Sassing Sas van Gent Ernstige w „Gevaarlijk In overleg met d( nieur van de Rij brengt de korpschef tepolitie onder de i de inwoners van Ondanks het feit met het opschrift Jerrein" nabij de tussen West- en haven ten westen va sluis zijn aangebi steeds weer dat kinc volwassenen op het zand en de buitenzi.' glooiing lopen. Er is daar een dik aanwezig afkomstig uitvoering zijnde w( deze schijnbaar droj bevindt zich dikwij natte zand- en klei-r In dit verband w geval van korte tij herinnering gebrat een notaris op jamn om het leven kwam opgespoten terrein. Dezer dagen is plaats alhier een' pe middel in liet zand Voormelde Korpsc beroep op de ouder; ren op het grote ge zen en adviseert de hun kinderen elk dit terrein te verbie On .„.Aan do reserve ee der Nationale Rese E. Hallegraeff te werd voor de wijze gedurende 10 jarer liger zijn verplicht; gekomen door H. M. de Vrijwilligersmedc De medaille werd d' De politie te Lek teren meegedeeld c ning is uitgeloofd die aanwijzingen k: kunnen leiden tot o het bedrag van 22 dat in de nacht var nuari is gestolen u kast in het acader huis in Leiden. De bedragen tien proc bedrag dat op de ve wijzingen kan woi haald. Inlichtingen kur verstrekt aan de p den of aan de politii plaats. De politie te Dei dertijd een inwoni Haag aangehouden wordt verdacht dat diefstal was betrok vindt zich nog ste< Hij ontkent dat hi diefstal te maken t ver is niets van h( bedrag teruggevon Van verzoeni naar c De 31-jarige timmerman J. P. jarige echtgenote de verzocningskai paleis van Justitie een politiebureau komen, verdacht heling. Het bezoek aan kamer in verband de echtscheidings] verdo niet het beoi op, integendeel, laakte slaags en overgebracht naa: Leidseplein, waar mering werd inge: De echtelieden kaar toen over en stal van o.a. kled beschuldigen, wat mandant van het leiding gaf de zi onderzoeken. Toer man drie jassen, glazen uit een stolen. De vrouw van de gestolen vrouw heeft boven dat haar man in delen in de haven Het motief om te houden luidde ,ter kalmering" ran diefstal en/of 1

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2