RECHTSZAKEN Modebla Begroting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer Voor de Pinksterdag GEZ. MILLE oensdag 6 j Woensdag 6 juni 1962 boren CATHAKIS (Rini). roose W. roose Roeiboot sloeg om TWEE PERSONEN VERDRONKEN IN DE MAAS Gisterenmorgen om elf uur zijn in de Maas op de grens van de gemeenten Linne en Herten twee personen verdronken. Drie arbeiders van de grinderij van do Nederlandse Spoorwegen wilden met een zogenaamde bakenboot een waarschuwings- boei in de Maas leggen Ier hoogte van de Kristalsoda- fabriek aldaar. Door tot nu; toe onbekende oorzaak is de boot omgeslagen, waardoor de inzit tenden te water raakten. De 34- jarige J. Verstraeten uit Linne kon zich nog vastklampen aan een drijvende plank en dreef de rivier af. Een voorbijvarende schipper sprong onmiddellijk in een roei boot en kon hem op het laatste nippertje redden. De beide apde- ren, de 33-jarige H. vart' de Kamp uit Linne en de 29-j4rige P. Suskens uit Montfoort, bo\tien gehuwd, verdwenen in de diepte. Ondanks ijverig dreggen door de rijkspolitie te water, de rijks politie, personeel van de Rijks waterstaat en de Grinderij zijn de vermisten tot op heden niet gevonden. Merkwaardig resultaat van raadsverki zingen in Huissen Bij de verkiezingen voor de gemeenteraad in de Betuwse plaats Huissen doet zich het merkwaardige geval voor, dat ondanks de massale kandida tuur (75 gegadigden verdeeld over 13 lijsten) slechts 12 van de 13 raadszetels zullen worden bezet. Op lijst 2, waarvan de huidige wethouder C. Leenaars, aanvoerder was, en waaraan een viertal zetels werd toegekend doet zich een geval van zwager schap voor. Twee van de vijf op deze lijst voorkomende candida- ten (nr. 3 en 4) zijn zwagers en kunnen daarom niet beiden lid van de raad worden. Artikel 24 van de Gemeentewet bepaalt nl. „Wanneer personen, elkander in verboden graad van bloedver wantschap of zwagerschap be staande, of met elkander ge huwd, tegelijkertijd zijn ge kozen, beslist het lot". Als de raad straks de geloofsbrieven onderzoekt van de gekozenen, dan zal hij moeten beslissen dat tussen de zwagers moet worden geloot. Dit kan achterwege blijven indien een van beide personen zich tevoren vrijwillig terugtrekt. Omdat de laatste op de lijst voorkomende kandidaat de echtgenote van de lijsttrekker is, die ook niet in aanmerking mag komen, is de lijst uitgeput en kunnen aan lijst 2 slechts drie zetels toegewezen worden. Verbinding van lijsten tot een groep heeft in Huissen niet plaats gehad zodat de vierde zetel ook niet aan een andere lijst kan worden toegekend. Een en ander heeft tot gevolg dat de nieuwe gemeenteraad slechts uit 12 leden zal bestaan. VIJFTIEN JAAR VOOR MOORD HAVENWERKEN BIJ TERNEUZEN EN IN ZUID-SLOE ZULLEN VOORRANG HEBBEN OP KREEKRAKPLAN Met groot leel geven wij kenH het overlijden, I kortstondige ziew mijn medeflrmd vriend, onze hoo te chef de Heer jzaak jac LEENHOl'l op de leeftijd jaar. Zeeuws-Vlaai Handelsonderno A. SNOERB HET PERS6 Oostburg, Oude a Terneuzen, 4 jun| Verbetering Kruiningen— Perkpolcler kost 22 miljoen Tijdens de gistermiddag ge houden vergadering van de Eer ste Kamer ter behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat heeft de minister van Verkeer en Waterstaat drs. Korthals gezegd, dat verbetering van het veer KruiningenPerk- polder over de Wersterschelde 22 miljoen zal moeten kosten. Dit bedrag is niet eenvoudig in het al overbelaste waterstaats programma onder te brengen. Wel is in beginsel met Gedepu teerde Staten van Zeeland over eenstemming bereikt over uit breiding van het varend mate rieel op dat veer. Verdere studie over vaste oeververbindingen .(tunnel of brug) kunnen door overbelasting van de dienst niet gemaakt worden. De mogelijk, heden worden echter niet uit het oog verloren. Gestreefd wordt naar een „Havenschap Sloe", waartoe in overleg met het Zeeuwse provin ciebestuur een' studie wordt ge maakt. iMinister Korthals zeide, dat liet Brabantse „Kreekrakplan" nader bestudeerd moet worden. Spreker overweegt in overleg met het provinciebestuur van Noord-Brabant het instellen van een breed opgezette technische werkgroep voor deze studie. Het uitvoeren van havenwer ken in het Zuid-Sloe en bij Ter- neuzen zai voorrang hebben. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. GEVRAAG Niet voor café Hotel „CENTrI Markt T nog mooie kc DAMESHOEDE! SPECIAALZ/ Lange Kerkstr: WEER LEVENSLANG VOOR DOKTER O. Regina Mode Zorm Madeleine juni Marion juni Ecyer Mode juni Ecyer Mode Zome: Gunther J 2,25, Bui ANITA nieuw br< Weer ontvangen: Het extra numr Wereldkroniek (V bum) vol foto's zilveren huwelijks de Koninklijke fai Boek- en Kantoorboekh; Brouwerijstraat 2 Verlaging van de inkomstenbelasting in Amerika aanstaande DE TOEPASSING VAN DE PRIJZENWET Het gevoerde prijsbeleid onder vindt in het algemeen steun van het bedrijfsleven en het voeren van een prijsstabilisatiebeleid is mogelijk zonder dat een veelvul dig gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheden tot het geven van maximumvoorschriften. Tot deze conclusie komt de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, in zijn verslag aan de Tweede Kamer over dc toe passing van de prijzenwet. Dit verslag heeft betrekking op de periode van 1 juni 1961, de datum waarop de prijzenwet in werking trad, en 1 januari 1962. In het verslag wordt meege deeld, dat in bedoeld tijdvak 12 ontheffingen van de prij zenbe schikking bouwbedrijf i960 zijn verleend, zulks op grond van de negatieve bedrijfsresultaten van de desbetreffende ondernemin gen. De prijsaanduidingsbeschik king eetwaren- en drankenver- strekkende inrichtingen, zo blijkt uit het verslag, is per 1 juni komen te vervallen en zal niet door een nieuwe besschik king worden vervangen. Het be drijfschap voor het hotel-, het restaurant-, het café- en het pen sion- en kamerverhuurbedrijf en aanverwante bedrijven heeft zich bereid verklaard een prijs aanduiding-verordening in de horecabedrijven tot stand te brengen. De Amerikaanse minister van Financiën, Douglas Dilloi, heeft binnen een jaar, als onderdeel van een ingrijpend programma van belastingherziening, een verlaging van de Amerikaanse inkomstenbelasting „van hoog tot laag" aangekondigd. Sprekende op een bijeenkomst van de Newyorkse vereniging van financiële publicisten zei Dillon, dat het Amerikaanse eco nomische leven in het komende jaar vooruitgang te zien zal blij ven geven. De belastingherzie ning zal geen overhaaste, or.over- wogen reactie zijn op de koers schommelingen op de effecten- markt. Zij zal eerder een funda mentele structuurwijziging van het stelsel der inkomstenbelas ting zijn, dat ten doel heeft een maximale economische groei van lange duur te bevorderen". Over de koersinzinking in Wall Street van de afgelopen week zei de minister: „Alles wat er nog aan gezond verstand aanwezig was, werd tijdelijk ter zijde ge schoven en paniek kreeg de over hand". Verleden jaar, aldus Dil lon, geloofden de beleggers in „de mythe" dat inflatie voor de deur stond, waardoor de aande lenkoersen stegen. „Thans is deze. mening vrijwel verdwenen, en dat is de fundamentele oor zaak van de daling van de aan delenkoersen van de laatste paar maanden", zo verklaarde Dillon. Nog een Tilburgse hondenhandelaar gearresteerd Nadat de Tilburgse politie vo rige week een tweetal Tilburgse hondenhandelaren had gearres teerd op verdenking van vals heid in geschrifte en vervalsing van stambomen, is thans nog een derde dierenhandelaar, een 33-jarige Tilburger, ingesloten. Ook hij zou honden hebben ver handeld met een valse stam boom. Hij zou hierbij gebruik hebben gemaakt van blanco stamboomformulieren, die de eer der gearresteerden hadden laten drukken. Naar het zich laat aan zien zijn geen verdere arrestaties te verwachten. Hoge Raad De moord op een Venloos meisje De Hoge Raad, die gisteren arrest zou wijzen in de zaak van de 25-jarige K. G. W. Muys, die tot twintig jaar veroordeeld is wegens moord op het zeven tienjarige meisje Joke Groenen- daal uit Venlo, heeft de uit spraak aangehouden tot 26 juni aanstaande. waarschijnlijk in haar hoofd. Arm kind! Ik hoop dat ze nu maar rustig blijft. Wat denkt u, zal ik haar kamerdeur liever af sluiten? Hij kan morgen vroeg dan dadelijk weer worden ge opend. Men weet nooit, wat ze kan doen in zo'n toestand." Lund knikt. „Goed, geef mij de sleutel, ik slaap toch niet en zal over enige uren de deur weer open maken als het eenmaal dag is." Ze gaan samen naar boven. Silengo neemt de sleutel aan de binnenkant uit de deur en sluit de deur af. Lund steekt hem bij zich. „Ze ligt nu rustig te slapen," zegt de jongeman. „Ik heb haar gordijnen gesloten, er scheen maanlicht op haar bed. Slaap wandelaars zijn daar gevoelig voor. Zo. nu zal ik nog maar eens een poging wagen ook wat te slapen." Hij glimlacht flauw tjes tegen Lund. Zijn gezicht is moe en betrokken. „Het zou beter zijn geweest als Joan vannacht bij haar had ge slapen," zegt hij peinzend, „maar ze wilde het niet. Ze zei, dat ze niet bang was nu u zo dichtbij bleef." Lund mompelt iets. ..Anja heeft altijd van die plot selinge sympthatieën gehad," zegt de jongeman. „Ze is erg impul sief, kan ook opeens heftige an tipathie hebben tegen iemand. Toen ze zich met Judge verloof de. kende 7e hem precies een week'" Hij staart even voor zich, een lijn groeft zich langs zijn mond. Dan zegt hij bruusk: „Goe de nacht" en gaat weg. Lund keert terug in zijn kamer. Hij gaat gekleed op bed liggen en geeft zich over aan een van die lichte sluimeringen, waarbij het bewustzijn hem nooit geheel verlaat en waaruit het minste gerucht hem zal wekken. Zijn pistool en zaklantaren liggen bin nen het bereik van zijn hand. Zijn deur staat op een kier. Bui ten klinken de eerste, lichte ge ruchten van de ontwakende dag. Opeens opent hij de ogen en luis tert. Er was iets. Het geluid her haalt zich en nu herkent hij het. Een vrouwenstem zingt, heel zachtjes, heel vaag, als van ver weg. Is het een der dienstmeis jes in het bijgebouw? Neen, het klinkt toch van dichtbij. Wie kan er neuriën, zo vroeg in de mor gen in dit huis? Hij kornt over eind, gaat naar de deur en opent die wijder. Even is het doodstil. Dan hoort hij het weer en her kent het wijsje. Het is het dwaze refrein van een liedje, dat in de laatste tijd veel wordt gespeeld en gezongen. Op de middag toen hij hier theedronk werd het door de radio gespeeld. „Toui va trés bien. madame la marquise Er zit iets onzegbaar lugubers in. dat zo te horen neuriën, op dit uur en hier. Wie zingt een vrolijk deuntje in een huis, waarin en kele uren geleden iemand gedood is? Door WILLY CORSARI ze ook, dat ze heel ergens anders stond." Lund schudt het hoofd. „Neen, ik heb nogal veel ge lezen over dergelijke dingen. Epileptische toestanden, hysterie, slaapwandelenenfin, allerlei verschijnselen waarin iemand raakt, in wat 'de Duitse psy chiaters „Dammerzustand" noe men. Mensen in zo'n toestand denken wel degelijk, alleen, zo als je in een droom denkt: ver draaid en verkeerd. Ik verondei-- stel dat ze gedacht heeft aan de deur, die achter de kast is. Ze heeft natuurlijk ook erover ge tobd. hoe men in en uit de kamer kon komen. Maar dat is onmoge lijk. Aan de ene kant is die enor me kast vol boeken, aan de an dere kant staat een even enorme kast vol porcelein. Er is geen sprake van dat iemand in z'n eentje die twee kasten zou kun nen verschuiven en weer op hun plaats zetten, of het moest een tweede Hercules zijn. Ik heb na tuurlijk aan die deur gedacht, maar we hebben het onderzocht Het is uitgesloten Silengo knikt. „Li. dat ,<>l:le Silengo keert terug. „Ik heb haar in bed gelegd," zegt hij tegen Lund. „Ze slaapt nu wel door." „Heeft ze daar wel meer last van?" „Als kind wel. Ik heb er toen dikwijls over gehoord. Ze wan delde het huis door en ging soms zelfs naar buiten. Er is van alles aan geprobeerd. Ze legden natte dweilen voor haar bed, maar ze stapte er overheen. Dat is het gekke met slaapwandelaars, ze schijnen'precies te weten wat ze doen. En toch herinnerde ze zich er later nooit meer iets van." Hij tast, met een gewoonte-gebaar, naar zijn sigarettenkoker en lacht dan even om zichzelf. Lund haalt de zijne te voorschijn en ze steken beiden een sigaret op. Het huis is nu doodstil. „Wat moest ze bij die boeken kast?" vraagt Lund in gedachten. Silengo haalt de schouders op. „Ze droomde 2eker van iets. Na tuurlijk is ze vervuld van wat er gebeurd is. Dat dreef haar naar die kamer. Misschien dacht NOORDSTRA (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 8