Oe Thant verwacht hervatting Nederlands-Indonesisch overleg Antwoord van Soekarno aan Oe Thant Gouverneur Platteel over de toestand in Nieuw-Guinea Motie van afkeuring tegen Franse regering ingediend WOENSDAG 6 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5617 Bereid te onderhandelen op basis van het plan-Bunker President Soekarno heeft aan secretaris-generaal Oe Thant ge antwoord op diens verzoek, een eind te maken aan de vijandelijk heden in Nieuw-Guinea en om de besprekingen met Nederland te hervatten. In dit antwoord wordt gezegd, dat Indonesië steeds bereid is de besprekingen te hervatten op de basis van het voorstel van de heer Bunker. Soekarno voegt hieraan evenwel toe, dat hem de vooruitzichten voor 'n overeenstemming „nogal somber" lijken. HET TERUGTREDEN VAN Mr. BURGER PRINSES PAOLA HEEFT EEN DOCHTER ...een betoverend compliment voor uw figuurf EIGEN HAARD GRCTE BELANGSTELLING VOOR DEBAT OVER ALGERIE Woede opgewekt van de Papoea Recht tot zelfbeschikking VLUCHTELING DOOR OOST-BERLIJNSE GRENSWACHTEN DOODGESCHOTEN Radio de Koek Thant op persconferentie Amerikaanse kernproeven op grote hoogte ongewenst en van een gevaarlijke psychose Afschuw voor de O. A. S. Bemoedigend voor Kongo BAKKERSKNECHT DIE OP NEDERLANDSE MILITAIREN INREED OP VRIJE VOETEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Prankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verselijjnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij -ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertentie^ tot 's namiddags 2 uur.. De waarnemend secretaris-generaal, Oe Thant, heeft op zijn persconferentie gisteren medegedeeld dat hij verwachtte dat Neder land en Indonesië het overleg over de kwestie Nieuw-Guinea zullen hervatten. Hij zei dat hij zelf aanwezig zou zijn bij latere volledige onderhandelingen Oe Thant zei te menen dat Nederland en Indonesië in aanwezig heid van Ellsworth Bunker samen zouden komen om meer in bij zonderheden de formule voor een regeling die de heer Bunker had aangeboden en de V. N.Jeider steunde, te bespreken. „Als deze formule aanvaardbaar voor beide partijen is, zullen formele onderhandelingen onder mijn auspiciën en in mijn aan wezigheid in de V. N. worden gehouden. Dat is de procedure". Oe Thant verdedigde ook zijn weigering om het Nederlandse voorstel tot het zenden van V. N.-waarnemers naar Westelijk Nw.- Guinea, te aanvaarden. Hij zei dat zijn voorganger, wijlen Dag Ham- marskjoeld, soortgelijke Nederlandse suggesties had verworpen. In de huidige situatie zou het noodzakelijk zijn geweest militaire waarnemers te zenden. Oe Thant zei dat hij zich niet bevoegd zou achten dit te doen zonder de machtiging van de Veiligheidsraad. De tekst van het antwoord is dinsdag gepubliceerd. President Soekarno zei dat Indonesië ge dwongen was zijn militaire acti viteit rond „West-Irian" te ver hogen vanwege een bedreiging van zijn veiligheid door de Ne derlandse ti'oepenversterkingen en de noodzaak de „bevolking van West.Irian te beschermen tegen barbaars optreden van de Nederlandse troepen". De president zei dat Indonesië het geschil van het ogenblik af De P. v.d. A.-fractie in de Tweede Kamer heeft ons het volgende communiqué verstrekt „De Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid heeft kennis genomen van het besluit van mr. Burger om zijn Kamer lidmaatschap aan het einde van dit parlementaire jaar te be ëindigen. De fractie beschouwt het terugtreden van mr. Burger als een groot verlies, maar meent zijn beslissing te moeten eerbiedigen. Met het beraad over de keuze van een nieuwe fractievoorzitter is een begin gemaakt". Astrid is haar -aam Prinses Paola van België, de echtgenote van prins Albert, heeft het leven geschonken aan een dochter. Het prinsesje zal Astrid ge noemd worden. Moeder en kind maken het goed. Het nieuws werd door de grootmaarschalk van het hof bekendgemaakt. Prinses Astrid is het tweede kind van prins Albert en prinses Paola. Hun eerste kind, prins Filips, werd 15 april 1960 ge boren. De geboorte van prinses Astrid geschiedde te 12.20 uur. Het kind weegt 3 kilo en 3 ons en heeft blauwe ogen en blond haar. Het dochtertje van prins Al- bert van België en prinses Paola krijgt de namen Astrid, Jose phine-Charlotte, Fabrizia, Eliza, beth, Paola, Marie, zo is te Brus sel vernomen. Volgens een hoffunctionaris zal liet prinsesje over ongeveer twee weken worden gedoopt. Als leter zal haar tante de erfgroot- ertogin Josephine-Charlotte van Luxemburg optreden. Haar peter zal een oudere broer van prinses Paola, prins Fabricio Ruffo, zijn. dat dit was ontstaan, vreedzaam wilde regelen door middel van de Verenigde Naties of door rechtstreekse onderhandelingen met de Nederlanders. Indonesië aanvaardde de voor stellen van Ellsworth Bunker voor het oplossen van het vraag stuk omdat zij een vreedzame en ordelijke regeling zouden be tekenen. Het waren de Nederlanders die een ongunstige reactie op het plan-Bunker gaven. President Soekarno zei dat de Indonesische houding ongewij. zigd bleef in die zin dat zijn land alle pogingen die leiden tot een vreedzape oplossing, gebaseerd op het plan-Bunker, zou steu. nen. 'Oe Thant zei voorts, dat Hij het Nederlands voorstel om V. N.- waarnemers naar Nieuw-Guinea te zenden ook niet had aanvaard omdat hij zich alleen ten doel stelt, de twee partijen samen aan de conferentietafel te bren. gen, in het bijzijn van een derde partij, en hun geschillen op een vreedzame wijze te regelen. De secretaris-generaal gaf op zijn persconferentie tevens een overzicht'van de ontwikkeling in de kwestie Nieuw-Guinea sinds het overleg tussen Nederland en Indonesië in aanwezigheid van de Amerikaan Bunker was af gebroken. In antwoord op een vraag over de voorstellen van Bunker zei Oe Thant, dat hij geen enkel ver schil kon zien tussen aanvaar ding van de voorstellen „in be ginsel" of „als basis'* voor be. sprekingen. Op de vraag, wat voor garantie de Verenigde Na ties zouden geven voor een on afhankelijke volksstemming in Nieuw.Guinea zei hij: „De Ver enigde Naties zijn hier op dit ogenblik nog niet bij betrokken. Als de twee partijen overeen stemming hebben bereikt over een officiële formule, zullen, zo als ik al eerder heb opgemerkt, in de Verenigde Naties in mijn tegenwoordigheid onderhandelin. gen worden gehouden en wan neer deze formele onderhande lingen tot een bevredigend resul taat leiden dan moet ik de al gemene vergadering om een oor deel vragen. Ik kan natuurlijk geen enkele overeengekomen formule laten uitvoeren zonder het mandaat van de algemene vergadering, en ik ben van ge voelen, dat dit punt als alles goed gaat op de agenda voor de zeventiende zitting zal worden geplaatst. De algemene vergade. ring zou een resolutie moeten aannemen waarbij kennis wordt genomen van deze overeenkom sten en waarbij de secretaris generaal aanwijzingen wprden gegeven betreffende de uitvoe ring ervan", aldus Oe Thant. PRINS BERNHARD CONFEREERT MET PRESIDENT KENNEDY Prins Bernhard heeft maandag een uur lang geconfereerd met President Kennedy. Na afloop van het overleg zei de Prins dat hij de gelegenheid had gehad om de kwestie van de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea aan te snijden. Hij had tegen President Kennedy gezegd, dat Nederland bereid is de onder handelingen met Indonesië te hervatten op basis van het plan- Bunker. De Prins zei te hopen dat Indonesië akkoord gaat met hervatting van de onderhande lingen. Hij deelde voorts mee dat hij niet had gesproken over de problemen rond de gemeen schappelijke markt. Zoals bekend, heeft de Prins een rondreis gemaakt langs de Amerikaanse bases in Alaska en de luchtmachtacademie van Colorado Springs bezocht. SPORTHANDEt Noordstraat Terneuzen Tegenstanders van de Alge. rijnse puolitiek van De Gaulle hebben dinsdag een inotie van afkeuring tegen de regering in de nationale vergadering inge diend. In deze motie wordt de rege ring beschuldigd van „herhaal delijke schending van de grond wet" en van het scheppen van „anarchieondanks de bui tengewone macht die zij aan zich getrokken heeft". De regerings actie in Algerije is „afgezakt tot volkerenmoord". „De Atlantische en Europese politiek van de re. gering brengt de eenheid van de vrije wereld en de toekomst van het Westen in gevaar", aldus deze motie. Volgens waarnemers heeft deze motie, die door 57 afgevaardig den is ondertekend, geen kans op succes. Meer dan de helft van de stemmen van de 552 afge vaardigden zijn nodig om haar te aanvaarden. Er bestaat echter grote be langstelling voor het debat met het oog op wat over kansen op het bestendigen van het ophou den van de terreur in Algerië aan het licht zou kunnen komen. In regeringskringen in Parijs is men er van overtuigd dat in de O. A. S. meningsverschillen tus sen de „kolonels" en de meer ge matigde „burgers'' bestaan. Ook verwacht men een aanwijzing omtrent de plannnen van De Gaulle ten aanzien van ex.gene- raal Edmond Jouhaud, nu het hof van cassatie diens verzoek, opnieuw berecht te mogen wor den, heeft verworpen. De uiterst-rechtse afgevaar digde Jean Marie Le Pen heeft dinsdag bij het debat in de Franse Nationale Vergadering over de tegen de regering inge diende motie van wantrouwen verklaard vernomen te hebben dat deze heeft besloten ex- eneraal Fdmond Jouhaud. die '2 tweede rran was in „het ge heime leger", woen-dag te vier uur 's morgens te doen terecht stellen. Gouverneur dr. P. J. Platteel heeft dinsdag te Hollandia mede gedeeld, dat de Nederlandse re. gering een schema gereed heeft voor de evacuatie der burger bevolking uit Ned. Nieuw-Guinea in geval van een uiterste nood toestand. In een gesprek met Nederland se en buitenlandse journalisten zeide hij verder, van mening lè zijn, dat met de naar Nieuw- Guinea gezonden versterkingen, de militaire autoriteiten in staat zullen zijn, het hoofd te bieden aan eventuele verdere ontwikke lingen. De Indonesische luchtlandin gen van de afgelopen weken noemde de gouverneur een mis. lukking wat betreft de verwach ting aan Indonesische kant, dat de Indonesiërs steun zouden krijgen van de Papoea-bevolking. De moord, die Indonesische parachutisten hebben gepleegd op een Papoea heeft, zeide hij, de woede opgewekt van de plaatselijke bevolking te Fak Fak. Aan de politie aldaar werd medegedeeld, dat de Pa poea's niet kunnen garanderen dat door de bevolking gevan gen genomen Indonesische pa rachutisten ook verder levend zullen worden uitgeleverd aan de Nederlandse militairen. In antwoord op vragen zeide dr. Platteel, dat er in Nieuw- Guinea twee kleine groepen Pa poea's zijn, die geloven dat voor het land een Indonesisch bestuur beter zou zijn dan het Neder, landse. Deze groeperingen, een in Fak Fak en een te Seroei op het eiland Japen, zijn echter niet anti-Nederlands en leveren voor het bestuur geen problemen op. De gouverneur legde er de na druk op, dat het beginsel van het recht tot zelfbeschikking bij de Papoea-bevolking algemeen bekend is. Hoewel haar niet al tijd duidelijk voor ogen staat wat dit precies inhoudt, worden er toch allerlei verwachtingen van gekoesterd. Formele aanwijzin gen dat, zoals geruchten willen, de Papoea's zouden willen over gaan tot het uitroepen van de onafhankelijkheid, zijn er niet. De ontwikkeling in deze richting is nog niet duidelijk, doch het lijkt ireëel, dat in de huidige om standigheden een onafhankelijk Nieuw.Guinea zou worden uit geroepen, aldus dr. Platteel. Naar aanleiding van het bij eenroepen van de Nieuw-Guinea- raad op 25 juni dan zal de ontwerp-begroting voor 1963 worden besproken deelde de gouverneur mede, dat hij in een aparte nota een toelichting zal verstrekken op waar „de ontwik- Prins Albert weer thuis Toen prins Albert van Luik, een jongere broer van koning Boude- wijn van België na het vervul len van een handelsmissie in het Verre Oosten terugkeerde op de nationale luchthaven van Brus sel, werd hij verwelkomd door een stralende prinses Paola, die inmiddels het leven heeft ge schonken aan een meisjes van ruim 6 pond. Oostduitse grenswachten heb ben dinsdagmiddag een vluch teling bij de grens tussen Oost- Berlijn en de Britse sector dood geschoten. Het incident gebeurde niet ver van de plaats, waar twee weken geleden een 15-jarige Oostduitse jongen werd gedood, toen hij via een grenskanaal wilde vluchten. De vluchteling werd ontdekt, toen hij nog ongeveer 100 meter van de grens was. Er werden zes schoten op hem afgevuurd. De Westberlijnse politie zag de vluchteling onder het water oppervlak verdwijnen. Later werd op de plaats, waar de vluchteling order water ver dween, door do Oostduitse poli tie vanuit drie motorvaartuigen in de rivier de Spree gedregd. kelingsschoen" wringt. De toe stand, die tot gebrek aan perso neel leidt, brengt de versnelde ontwikkeling van het land in ge. vaar. hoewel het „raamwerk waarin de ontbrekende stukken moeten worden ingepast, aan wezig blijft". Het ontwikkelings werk wordt uiteraard het meest geremd in de gebieden waar In donesiërs zijn geïnfiltreerd. Doch van een „ontwrichting" kan zeker niet worden gesproken. Tenslotte deelde dr. Platteel mede, dat de werving voor het bataljon van Papoea-vrijwilli gers dezer dagen zal worden voortgezet. Als voorbeeld van de animo hiervo r onder de autoch tone bevolking noemde hij het feit, dat zich hiervoor te Hol landia 250 Papoea's hebben aangemeld, terwijl er slechts 7 plaatse:beschikbaar zijn. Parade in Madrid In Madrid heeft het Spaanse staatshoofd generaal Franco een grote parade afgenomen, welke werd gehouden ter gelegenheid van de drie en twintigste ver jaardag van de overwinning in de Spaanse burgeroorlog. Foto: Breed lachend (boven) zag Franco zijn troepen passeren. Noord*traat 102 - Telefoon UJU Terneuzen De waarnemend secretaris generaal van de V. N„ Oe Thant, heeft dinsdag op zijn persconfe rentie in New York de voorge nomen Amerikaanse kernproeven op grote hoogte „ongewenst" en een teken van een zeer gevaar lijke psychose" genoemd. Hij herinnerde er aan, dat hij zich reeds eerder had uitgespro ken tegen hervatting van de kernproeven. De door de Ver enigde Staten beoogde kern proeven op grote hoogte achtte hij nog meer ongewenst. In dit verband sprak hij over de krach tige bezwaren, welke vele voor aanstaande geleerden tegen het plan hebben geopperd. Voorts merkte hij op dat dc ruimte aan geen enkel land toebehoort. Oe Thant verklaarde ook op zijn persconferentie, dat hij geen woorden kon vinden om uiting te geven aan zijn afschuw over de I afgrijselijke misdaden van de O. A. S. Hij sprak de hoop uit dat „degenen die verantwoordelijk zijn voor deze zinneloze moor den bijtijds weer bij hun ver stand zullen komen". Het overleg tussen het hoofd van de centrale Kongolese rege ring, en president Tsjombe van Katanga, waarbij de V. N. huil goede diensten verlenen, is een bemoedigend teken voor de ont wikkeling van de toestand in Kongo, aldus Oe Thant. In antwoord op de vraag, wat de Verenigde Naties denken te doen tegen de huurlingen die op nieuw Katanga binnenstromen, verklaarde Thant dat de volke renorganisatie zich in een para doxale toestand bevindt. De meerderheid van de landen die het werk van de V. N. in Kongo steunen, is tegen een nieuwe mi. litaire operatie van de V. N. ge kant, terwijl de staten die plei ten voor een dergelijk optreden, weigeren ook maar iets hiertoe bij te dragen. De 25-jarige bakkersknecht Al fred K., uit Steimbke bij Nien- burg (Did) is op vrije voeten ge steld. Maandag reed hij met een bestelwagen in op een colonne Nederlandse militairen die naar het NATO oefenterrein Bergen- Hohne marcheerden. Hierbij werden drie militairen van deze 60 man tellende compagnie co- mandotroepen gedood. Vijftien man liepen verwondingen op, waarvan vijf zeer ernstige. Geen der gewonden bevindt zich thans nog in levensgevaar. IETS WARMER Een hogedrukgebied dat boven de Noordzee en Scandinavië is gelegen, beïnvloedt het weer in ons land meer en meer in gun stige zin. De temperaturen liepen, dinsdag al op tot 15 k 18 graden en het ziet er naar uit dat het vandaag weer iets warmer zal worden, zodat het kwik 's mid dags op of nabij 20 graden zal staan. De aanwezigheid van het hogedrukgebied maakt de kans op neerslag en bewolking klein. De wind zal overwegend matig zijn uit richtingen tussen Noord en Oost. medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot hedenavand. Zonnig weer. Droog en in het algemeen zon. nig weer. Meest matige noord oostelijke wind. Iets hogere tem peraturen. WOENSDAG 6 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.21 4.36 Terneuzen 4.56 5.11 Hansweert 5.36 5.51 Walsoorden 5.46 6.01 DONDERDAG 7 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.03 5.20 Terneuzen 5.38 5.55 Hansweert 6.18 6.35 Walsoorden 6.28 6.45 ZON MAAN op onder op onder Juni 6 4.23 20.54 8.11 7 4.22 20.55 9.14 0.04 8 4.22 20.56 10.19 0.35

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7