im m W ASPRO Vrachtauto reed op kolonne Indonesische parachutisten fusileren een Papoea Amerikaanse kernproef mislukt Ui Jouhaud-beroep verworpen Levenslang voor Vera Brühne en Johan Ferbach DINSDAG 5 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5616 DRIE MILITAIREN WERDEN GEDOOD; VIJFTIEN ZWAAR EN LICHT GEWONDEN De drie slachtoffers Aan de goede kant Ernstig gewonden Licht gewonden Onderzoek Geen verklaring PORTUGAL WIL ONDERHANDELEN MET DE E. E. G. Thor-raket met kernlading anderhalve minuut voor de ontploffing vernietigd Uit de koers DE TOESTAND IN LAOS ONTPLOFFING IN ARGENTIJNSE VUURWERKFABRIEK PAPOEA'S TE BIAK WENDEN ZICH TOT OE THANT Sowjetrussisch protest tegen proeven met kernwapens huichelachtig en cynisch Spaartegoed bij de R. P. S. meer dan 3 miljard gulden OPSTAND OP MARINEBASIS IN VENEZUELA ONDERDRUKT HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij "ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertentie: tot 's namiddags 2 uur. 1 Voorkom 6 i Soldaat uit Axel onder licht gewonden Gistermorgen omstreeks Vie uur is in c*-invbke 'n Duitse par ticuliere autc, waarvan vermoed wordt dat de bestuurder nnder invloed van sterke drank ver keerde, zijdelings op een kolonne Nederlandse militairen - gereden. Hierbij werden drie militairen gedood, vijf min of meer ernstig gewond, en een tiental militairen liep lichtere verwondingen op. De militairen behoren tot de 104e compagnnie commandotroepen. Dodelijk getroffen werden de dienstplichtig vaandrig J. van Wolfswinkel, 20 jaar, ongehuwd, woonachtig in Schiedam; de dienstplichtig sergeant titulair A. van Eijk, 20 jaar, gehuwd, woon achtig in Rotterdam, en de dienstplichtig soldaat der eerste klasse B. H. A. Smulders, 20 jaar ongehuwd, woonachtig in Til burg. De zwaargewonde militairen weiden in het ziekenhuis van Nienburg opgenomen en onmid dellijk geopereerd. De familie leden van de min of meer ernstig gewonden zijn gewaarschuwd. Het ongeluk gebeurde op de autoweg 214 nabij Nienburg in Nedersaksen. De Nederlandse kolonne was sedert vier dagen op weg na^.r, het oefenterrein Bergen-Hohne. De kommandant van de 60 man commandotroepen uit Roosen daal, kapitein W. A. Sier, ver klaarde tegenover de politie met zijn troepen volgens de voor schriften in twee rijen aan de linker kant van de rijbaan te hebben gemarcheerd. Achter de kolonne liep een sergeant met een staaflantaren die geel licht gaf. Toch reed de 25-jarige bak kersknecht Alfred K. met zijn vrachtauto achter de op de mili taire eenheid in en de militairen werden door de auto neerge. maaid. De politie heeft de bakkers knecht 'n bloedproef afgenomen, hij rook sterk naar alcohol. De man is ingesloten. Naar de legervoorlichtings- dienst meedeelt zijn de vijf mili tairen die bij het ongeval ernstig gewond werden doch voor wier leven niet gevreesd wordt de dienstplichtig soldaten: C. H. Balke, 19 jaar, Amsterdam (ge compliceerde rechter beenbreuk), J. C. M. van den Heuvel, 19 jaar, Rotterdam (grote kuitwond en spierscheuren), P. C. A. van Leeuwen, 20 jaar, Voorburg (fractuur aan bovenbeen), W. J. C. Koster, 19 jaar, Rotterdam (linker onderbeen verbrijzeld), en d" dpi. soldaat der eerste klasse J. W. van Geenen, 20 jaar, Ra- venstein (ontwrichte en gebro ken elleboog). De tien militairen die bij dit ongeval lichtere verwondingen opliepen zijn de dienstplichtig soldaten: A. J. Jansen, 20 jaar, Gendringen; A. P. M. Beijer- bacht, 20 jaar, Amsterdam; G. J. van den Hazel, 19 jaar, Hilver. sum; P. J. van Eekelen, 19 jaar, Halsteren; C. T. W. Heemskerk, 19 jaar, Ter Aar; E. Franken, 19 jaar, Barneveld. De dienstplichtig soldaten der eerste klasse: P. van Langevelde, 20 jaar, Axel; J. H. A, Wubbölts, 20 jaar, Velsen. De oienstplichtig korporaals: J. M. Vrolings. 21 jaar, Brunssum en J. P. de Bruijn, 20 jaar, Zun- dert. De legervoorliehtingsdienst deelt mee, dat de uuitsc politie en de Koninklijke Marechaussee een onderzoek instellen naar de toedracht van het ongeval, dat in de cht van zondag op maan dag gebeurde 200 meter voor het dorp Steimbke. Het linker gelid van de compagnie liep in de berm. Het rechter gelid liep aan de rand van de weg. Het ongeval gebeurde in een flauwe bocht. De kolonne werd in het midden aangegrepen door de auto van de Duitse bakkersknecht. De man zou een schuttersfeest hebben bijgewoond. De 25 jaar oude bakkersknecht Alfred Krumwiede, die aan het stuur van de ongeluksauto zat, zei maandagmiddag tijdens zijn verhoor door de politie, dat hij geen verklaring voor het ongeval had. Hij had zondag na het mid dageten geslapen en was vervol gens in de namiddag naar het schuttersfeest in Heemsen bij Nienburg gereden. Daar heeft hij volgens zijn zeggen slechts en kele glazen jenever en donker bier gedronken. Getuigen van het ongeval verklaarden daarentegen, dat de bestuurder van de auto flink aangeschoten was. Krumwiede deelde de politie verder mede, dat hij noch de colonne noch het licht had ge zien, dat aan het einde van de colonne werd meegedragen. Hij kon niet verklaren, hoe het kwam, dat zijn auto plotseling van de rechter op de linker rij baan terecht was gekomen. Maar hij gaf toe, dat hij met een snel heid van 100 kilometer per uur had gereden. Rillerig? Onprettig'? 'Vlug: Portugal hce't gisteren offi cieel voorgesteld onderhande lingen te beginnen voor het vast stellen van de voorwaarden voor een toekomstige samenwerking tussen Portugal en de Europese Economische Gemeenschap (E. E. G.) Het voorstel was vervat in een brief van de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Jose Gonzalo de Oliveira, aan do voorzitter van de ministerraad van de E. E. G., Couve de Murville. De brief is door de Portugese ambassadeur bij de Europese Gemeenschappen. Jose Thomas Cabral de Magalhaes. overhandigd aan de secretaris generaal van de ministerraad, Christian Calmos. De Verenigde Staten hebben maandagmorgen om 10.46 uur Nederlandse tijd een poging ge daan een kernproef op grote boogte te nemen. De Thor-raket, die de kernlading vervoerde, is echter anderhalve minuut vóór dat de ontploffing moest plaats vinden, vernietigd. De raket was met de kernlading opgestegen maar moest enkele ogenblikken na de lancering worden vernietigd omdat zij uit de koers was geraakt, zo deelde een officier mee. Honderd secon den later had de kernontploffing moeten plaats vinden, maar dit SOPHIA LOREN ZONDER VISUM NAAR BERLIJN Sophia Loren heeft het vrijdag avond gepresteerd om zonder visum van Hamburg naar Ber lijn te rijden zonder met haar sportwagen gebruik te maken van de officieel voorgeschreven grensovergang van Helmstedt. Foto: Deze Berlijn.se douaneman hield aan 't passeren van Sophia een foto met handtekening- over. De actrice werkt in Berlijn mee aan een nieuwe film. Prins Soevana Phoema, de neutralistische leider in Laos heeft maandag gezegd, dal hij donderdag de linkse en rechtse leiders in de vlakte der Kruiken, centraal Laos, bijeen zal roepen om een coalitie-regering te vormen. Ruim 80 mensen zijn maandag van het belegerde dorp Hoei Sai in noord-west Laos, bij de grens met Thailand, naar Loeang Prabang gevlogen. De toestand in het geëvacueerde gebied was rustig. Hef nieuwe ingestelde Franse hoge militaire gerechtshof heeft het verzoek van de verdedigers van ex-generaal Edmond Jou- haud, om een nieuw proces voor hun cliënt, verworpen. Jouhaud is door het vorige mi litaire hooggerechtshof, dat werd ontbonden nadat het ex-gene raal Salan tot levenslang had veroordeeld, ter dood veroor deeld. Jouhaud was de tweede man in de leiding van het geheime leger. Nader wordt gemeld dat het verzoek is afgewezen door de Kamer voor de Berechting van Misdrijven van het Franse Hof van Cassatie (dus niet door het nieuwe militaire gerechtshof). De Kamer heeft haar afwij zing gegrond op de overweging dat het besluit van president De Gaulle, waarbij hij het ont bonden hoge militaire ge rechtshof instelde, dat Jouhaud ter dood heeft vëroordeeld, elke mogelijkheid van beroep uit sloot. De door het hof genomen be slissing betekent, dat het leven van ex-generaal Jouhaud op nieuw aan een zijden draad hangt en dat alleen president De Gaulle over zijn leven kan beslissen. Het hof verwierp ook een ver zoek om een nieuw proces van Albert Dovecar, een 25-jarige deserteur uit het vreemdelingen legioen, die ter dood veroordeeld is voor zijn aandeel in de moord op Roger Gavoury, de hoofdin specteur van politie van Algiers. Bij een ontploffing in een vuur werkfabriek in de Argentijnse plaats Bahia Blanca zijn 13 men sen omgekomen. Zestig inzitten den van een aangrenzende bio scoop werden erstig gewond, is niet gebeurd. De resten van de raket zijn binnen het vooraf af gebakende gebied in zee gevallen. Aan de installaties op het eiland Johnston is geen schade toege bracht en niemand van het per soneel werd gewond. De officier kon niet zeggen wanneer op nieuw een poging zal worden ge daan. De voorgei.omen kernproef was maandag vier maal uitge steld iedere Vw: voor een half uur, voordat zij werd onder nomen. Ai eerder was de proef twee maal voor 24 uur uitgesteld. Een woordvoerder van de groep die de proeven op het eiland Johnston leidt gaf als commentaar op de zondag uitge geven Sowjetrussische verkla ring ten aanzien van de Ameri kaanse kernproeven: „Zij weten meer van deze proeven af dan wij. Daarom proberen wij dat te ontdekken". Hiermee doelde hij op de in de afgelopen herfst door de Sowjet-Unie genomen kern proeven in de atmosfeer De Sowjet-Unie zei zondag dat door de Amerikaanse kernproe ven de radioverbindingen worden gestoord, komende ruimtevluch- ten in gevaar worden gebracht en het weer wordt beïnvloed. Do Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft maandag meegedeeld, dat de delen van het kernapparaat die maandagmor gen bij de mislukte proef boven de Stille Oceaan in zee terecht zijn gekomen, niet kunnen ontploffen. In de omgeving van Fak-Fak hebben Indonesische parachu tisten het eerste slachtoffer ge maakt onder de Papoea-bevol king. Volgens een maandag te Hollandia uitgegeven communi qué is een Papoea meegevoerd door een groep Indonesische parachutisten en door een Nederlandse militaire patrouille, die de achtervolging had inge zet, dood teruggevonden. Vast gesteld werd, ent hij door de Indonesiërs is vermoord. Naar de verslaggever van het A. N. P. nader vernam was de vermoorde Papoea opgetreden als gids van Nederlandse mili tairen bij hun actie tegen de parachutisten. Hij zou door de Indonesiërs zijn verrast toen hij hen observeerde en werd ge dood door twee kogels uit een automatisch wapen. De gebruik te munitie toont aan, dat de moord alleen kan zijn bedreven door Indonesische parachutisten. Door deze daad is de vraag gerezen, of de parachutisten van tactiek veranderd zijn en, in plaats van te rekenen op steun van de autochtone bevolking, overgaan tot een guerilla-oorlog en onrust willen zaaien. Zij hebben ondervonden, dat in vele gevallen de Papoea's de Neder landse militairen helpen om hen op te sporen en hen in hinder lagen lokken. Men vraagt zich te Hollandia af, of door het doden van deze Papoea-gids de Indonesiërs een voorbeeld heb ben willen stellen om er de be volking van.te weerhouden, ver der Nederlandse militairen te helper.. De vraag rijst ook, wat de reactie daarop zal zijn van de Papoea's te Fak-Fak. De moge lijkheid, dat zij verdere hulp aan Nederlandse militairen zullen staken, wordt geringer geacht dan dat zij integendeel wraak zullen willen nemen. Tot dusver hebben zij gevangen ge nomen Indonesiërs uitgeleverd aan de Nederlandse militairen. Het jongste voorbeeld van dit laatste wordt gegeven in het zelfde communiqué, dat maan dag te Hollandia werd gepubli ceerd. Hierin wordt medege deeld, dat de bevolking van kampongs in de omgeving vac Teminaboean „enige" door haar gevangen genomen parachutis ten hebben uitgeleverd aan de Nederlandse militaire comman dant aldaar. Volgens dit communiqué heeft voorts nabij Teminaboean een gevechtspatrouille een aanval ondernomen op een bivak van Indonesische parachutisten waarbij deze „enkele" doden moester achterlaten. Nabij Teminaboean waren on geveer 60 parachutisten geland, waarvan er nu naar schatting minder dan eenderde gedeelte nog op vrije voeten is. Een aantal Papoea-inwoners te Biak en Noemfoer hebben zich gewend tot secretaris generaal Oe Thant met het vol gende schrijven: „Wij verwerpen het voorstel van de heer Bunker, omdat het zou leiden tot slavernij en ver nietiging voor het volk van West-Papoea door het moderne imperialisme van Indonesië. Wij verwerpen het voorstel van de Indonesische avonturiers, die te Fak-Fak de „partij-Grib" vormen, omdat de inhoud ervan niet waar en niet juist is. Wij kiezen met beslistheid voor het Nederlandse bestuur en het Nederlandse leger om voor recht en veiligheid te zorgen tot de tijd dat West-Papoea over eigen lot zal beslissen". (Partij Grib betekent: Gera- kan Rakjat Irian Barat, een pro- Indonesische partij. A. N. P. Den Haag). Afschriften van de brief wer den gezonden aan de ministers De Quay en Luns, mr. Schür- mann, r taatssecretaris Bot en gouverneur Platteel. De 52-jarige Vera Briihne en de 48-jarige Johann Ferbach zijn door het gerecht te München tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Zij zijn schuldig bevon den aan de moord ep de Mün- chense arts Otto Praun en diens huishoudster Elfriede Kloo op Witte Donderdag 1960, in een vil la van Fraun in Pöcking aan het Starnberger Meer. Het proces, waarin meer dan honderd getuigen zijn gehoord, begon 25 april j.l. De aanklacht berustte slechts op aanwijzingen. Het motief voor de moord zou geweest zijn zich in het bezit van een villa van Praun aan de Cos- Charles Stelle: De leider der Amerikaanse af vaardiging naar het ontwape- ningsoverleg te Genève, Charles Stelle, heeft het Sowjetrussische protest tegen de proeven met kernwapens, die de Ver. Staten thans op grote hoogte boven het gebied van de Grote Oceaan uit voeren, „huichelachtig en cy nisch" genoemd. „De Sowjet-Unie heeft, als be kend, haar woord, om zich tijdens de besprekingen tc Genève over een overeenkomst tot het ver bieden van kernwapenproeven van het doen van dergelijke proefnemingen te onthouden ge broken, door in het afgelopen najaar een gehele reeks kernwa pens te beproeven", aldus Stelle. De Amerikaanse delegatieleider verklaarde ook dat zijn land be reid is om op elk daartoe geschikt tijdstip van het Geneefsc overleg deel te nemen aan de bestude ring door deskundigen van het vraagstuk ener vermindering van de door de verschillende staten voor militaire doeleinden be schikbaar gestelde gelden. Stelle's reactie kwam, nadat de leider der Sowjetrussische af vaardiging, onderminister van Buitenlandse Zaken Zorin. de tekst van het Russische protest had voorgelezen. Van gezaghebbende Westerse zijde wordt vernomen dat Zorin later antwoordde met de opmer king dat president Eisenhower, in december 1959. had verklaard dat de Verenigde Sic u zich niet gebonden gevoelden geen kern wapenproeven meer te nemen. „De verantwoordelijkheid be rust daarom bij Amerika. De Ver. Staten hebben door hun optreden in de ruimte aangetoond, dat zij geen overeenkomst inzake een verbod op het nemen van proe ven met kernwapens wensen", aldus Zorin. Stelle antwoordde, „de Ver. Staten hebben niet aangekondigd, dat zij nieuwe proeven zouden nemen en zij hebben dat ook niet gedaan voordat Rusland, in tegenstelling tot ziin beloften, een nieuwe reeks kernwapen proeven had genomen. Hij sprak de hoop uit dat het niet nodig zou zijn het overleg met deze uitwisseling van oude argumenten voort te zetten. „De Ver. Staten hopen op totstandko ming van een op gezonde basis berustend akkoord betreffende een verbod op het nemen van proefnemingen met kernwapens en zij willen zich hiervoor in spannen", aldus de leider der Amerikaanse afvaardiging naar het Geneefse overleg. Een Westerse woordvoerder verklaarde maandag na de ver gadering dat de „anti-Westerse uitlatingen, die de heer Zorin in de laatste bijeenkomsten heeft gedaan, gezorgd hebben voor een terugkeer van de geest van de koude oorlog". Hedenochtend wordt er een vol tallige zitting van de ontwape ning1 conferentie gehouden. ta Brava door de dokter bij tes tament aan zijn vroegere vrien din Vera Brühne vermaakt, te verzekeren door te verhinderen dat deze alsnog aan een ander werd verkocht. Vera Brühne zou Ferbach tot de dubbele moord hebben aangezet en Ferbach zou op genoemde datum in Pöcking eerst de huishoudster in de kel der en later dokter Praun met twee schoten hebben gedood. Het vonnis is conform de eis. De verdediging had vrijspraak wegens gebrek aan bewijs ge vraagd. Na de bekendmaking van het vonnis brak Vera Brühne in tra nen uit en riep de rechters toe: „Ik ben onschuldig". Zij sloeg de handen voor het gezicht en liet het hoofd op de leuning van de beklaagdenbank rusten. De voor lezing van het vonnis werd tien minuten onderbroken. Toen Vera Brühne werd weggeleid jouwde het publiek buiten de volle zaal haar uit. Wat de tijdens het proces te berde gebrachte zelfmoordtheorie betreffende de dood van dokter Praun betreft, werd in de argu mentatie bij het vonnis opge merkt dat een dergelijke daad niet in de lijn van Prauns per soonlijkheid had gelegen. „Een zelfmoordenaar schiet zich zelfs niet dood met jas aan en hoed op, in een donkere kelder en met de rug naar de spiegel", aldus de president van de rechtbank dr. Sebiert. Ook was het volgens hem niet verklaarbaar dat Fraun zijn huishoudster met een schot in de nek in de kelder vermoord zou hebben. Bovendien spraken de medisch-technische bevindin gen de zelfmoordtheorie tegen. Eén der twee op Praun afgevuur de schoten was van een afstand van ruim een halve tot een meter gekomen. De verdedigers van Vera Brüh ne en Johann Ferbach hebben meegedeeld tegen het vonnis van levenslang over hun cliënten in cassatie te zullen gaan. Tegen een vonnis van een rechtbank van gezworenen, als het onderhavige, is in West-Duitsland namelijk geen gewoon hoger beroep moge lijk alleen cassatie bij het hoog gerechtshof in Karlsruhe. Bij deze behandeling in cassatie wordt niet over de feiten geoor deeld maar alleen over de al dan niet juiste toepassing van rege len en procedures der recht spraak. Het hooggerechtshof kan dan eventueel de zaak naar het gerecht terug verwijzen voor herbehandeling. DONDERDAG DEBAT OVER HUURVERHOGING Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer donderdag a.s., des middags om één uur, een be gin maken met de behandeling van hel wetsontwerp tof wijzi ging van de Huurwet. Donder dagavond vergadert de Kamer eveneens. Het debat zal dinsdag 12 juni des middags om één uur worden voortgezet. Bij de Rijkspostspaarbank werd in mei 1962 ingelegd 106.7 miljoen gulden en terugbetaald 74.2 miljoen gulden, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 32.5 miljoen gulden. (Vorige maand 4,5 miljoen en in mei vorig jaar 24,9 mil joen). Het inleggerstegoed over schreed in de loop van de maand de 3 miljard gulden en bedroeg ultimo mei 1962 3014,3 miljoen gulden. (Ultimo mei vorig jaar 2747,1 miljoen). De opstand op de marinebasis Puerto Cabello in Venezuela is zondag onderdrukt. Een gecombi neerde aanval te land, ter zee en in de lucht van regeringsstrijd krachten noodzaakte de opstan delingen zich over te geven. President Betancourt heeft zon dagavond in een rede gezegd, dat de gevechten in Puerto Cabello tussen regeringstroepen cn op standelingen bijna honderd do den hebben geëist. Van andere zijde is evenwel gezegd, dat er 135 doden en enkele henderden gewonden zijn. In Puerto Cabello bebben de. autoriteiten een uitgaansverbod! afgekondigd van 23.30 tot 11.30' uur in verband met het optreden van de regeringstroepen tegen sluipschutters. In Caracas zijn in vier wijken van de stad schoten gewisseld tussen uiterst linkse elementen en de politie. De Venezolaanse minister van Onderwijs heeft de middelbare scholen „tot nader order" gesloten. De Venozolaanse marinebasis Puerto Cabello, sinds zondag weer in handen van regerings troepen, is. geheel geïsoleerd. De telefoonverbindingen zijn verbro ken en de elektrische stroom is uitgevallen. Geschat wordt dat er 135 doden zijn gevallen en 400 mensen zijn gewond. ZONNIGE PERIODEN Het K. N.M. I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat boven de Noordzee is gelegen bepaalt het weer in ons land. Daarbij zijn maandag van de Noordzee uit wolkenvelden binnengedron-, gen, die de temperatuurstijgingi overdag op veel plaatsen hebben belemmerd. De bewolkingszóne verdwijnt nu echter geleidelijk en hoewel de wind een zwakke noordcomponent houdt zullen de temperaturen dinsdag dan ook weer iets hoger kunnen worden. De kans op regen blijft de eerst komende dagen klein. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen. Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Iets hogere temperaturen. DINSDAG 5 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.35 4.14 4.54 5.04 n.in. 3.58 4.33 5.13 5.23 WOENSDAG 6 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.21 4.56 5.36 5.46 n.m. 4.36 5.11 5.51 6.01 ZON MAAN op onder op onder Juni 5 4.23 20.53 7.11 23.26 6 4.23 20.54 8.11 7 4.22 20.55 9.14 0.04 8 4.22 20.56 10.19 0.35

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1