Provinciaal nieuws Voetstappen op óe trap .«.«EO* AGENDA Wordt het verdronken Land van Saeftinge ingepolderd? AAP^ENBITRG. HOEK DENKT U OVER HET KOPEN VAN EEN GEBRUIKTE AUTO' •Zeker is zeker. Bankoverval in Brussel ZIERIKZEE Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW faanctag 4 juni 1962 DE HERVERKAVELING OP WALCHEREN „Het is juist, dat van diverse boerderijen op Walcheren, die bij de herverkaveling vergroot zijn, de laatste jaren delen zijn afgesplitst, doordat de eigenaren het afgesplitste gedeelte uit de pacht namen voor eigen ge bruik". Dit antwoordt de minis ter van Landbouw en Visserij, mi1. V. G. M. Marijnen, op schrif telijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer C. Egas (P. v. d. A.). Deze afsplitsing was mogelijk, aldus de minister, omdat het hier pachtgrond be trof en de paehtrechter krach tens artikel 41 van de Pachtwet verplicht is pachtverlenging te weigereji, wanneer eigen gebruik voor do pachter van overwegen de betekenis is en door het ver lies van het gepachte de grond slag van het maatschappelijk bestaan van de pachter niet ern stig wordt aangetast. De bewindsman kan aan deze toepassing van de Pachtwet niets veranderen. „Er bestaat overigens geen reden tot het treffen van maatregelen, noch speciaal voor Walcheren, noch in het algemeen voor ruil- en herverkavelingsgebieden. Voor Walcheren niet, omdat daar in totaliteit van een gezonde situatie kan worden gesproken: tegenover de 34 verkleinde be drijven staan 47 bedrijven die sindsdien nog verder zijn ver groot. In het algemeen niet, om dat op grond van de op Walche ren opgedane ervaringen be- drijfsvergroting in ruilverkave- lingsverband niet meer door middel van pacht, tenzij z.g. veilige pacht, doch nog slechts door overdracht van S. B. L.- grond in eigendom wordt tot stand gebracht". TERNEUZEN Vergadering gemeenteraad. Op de agenda van dc a.s. don derdag des namiddags te 7 uur te houden vergadering van de gemeenteraad komen de volgen de punten voor: 1. Beëdiging van het nieuw be noemde lid van de raad, de heer J. M. Hamelink, alhier. 2. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 3 en 10 mei 1962. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van de heer C. J. Cijsouw te Sas van Gent tot Hoofd van de Vleeskeuringsdienst kring Terneuzen, zulks met ingang van 1 juni 1962. 5. Idem tot het op zijn verzoek verlenen van eervol ontslag aan de heer S. W. Henry els lid van de commissie van toe zicht M.O., zulks met ingang van 16 mei 1962. 6. Idem tot voorziening in de vakature in de financiële commissie, de commissie voor de Strafverordeningen en het bestuur van de stich- tnig „Protestantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen". ont staan door ontslagname als raadslid van de heer S. W. Henry. 7. Idem tot aankoop van de per celen: a. Baandijk 12; b. Baandijk 38 en 38a. c. Kazernestraat 23; d. Walravenstraat 9. 8. Idem tot aankoop van gron den gelegen in het uitbrei dingsplan Sluiskil. 9. Idem tot verkoop van grond, resp. op het industrieterrein (sub a, b en c), in de Serlip- penspolder, in het uitbrei dingsplan Sluiskil aan: a. Fa. H. en C. van de San- de te Breskens; b. St. Beschuttende Werkpl. ..Midden Zeeuwsch-Vlaan deren" te Terneuzen; c. Benzine en Petroleum Handel Mij. N.V. te Am sterdam; d. J. H. Bolling te Zundert; e. St. Elisabeth Stichting te Sluiskil. 10. Idem tot wijziging van het raadsbesulit van 19 juli 1961 inzake verkoop van en optie verlening op gronden aan de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken. 11. Idem tot het in principe wij zigen van de bestemming van gronden nabii de Dependance der L.T.S. alhier. 12. Idem inzake de aanleg van de Verbindingsweg Terneu- zen(kom)Sluiskil. 13. Idem tot instelling van een vaste commissie van bijstand voor de verkeersmaatregelen. 14. Idem tot het verlenen van medewerking ex. art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur der R.K. school te Sluiskil. 15. Idem tot wijziging van de begrotingen 1961 van het Grondbedrijf, de Dienst voor Maatschappelijke Zorg en de Gemeente, alsmede de begro ting 1962 van het Grondbe drijf en de Gemeente. 16. Rondvraag. Verkeersongevallen Zaterdagmorgen om tl uur had op het kruispunt Kerkhof laanAxelsestraat—Juliana- straat een aanrijding plaats tus sen een scooter bereden door de heer P. V. uit Hoek, en een auto bestuurd door de heer L. W. uit St Jansteen, die vanuit de Julia- nastraat de Kerkhoflaan wilde inrijden. Hij verleende hierbij geen voor rang aan de in de Axelsestraat in de richting Driewegen rijdende scooter, waardoor een aanrijding ontstond tengevolge waarvan scooter en auto materiële schade opliepen. Des middags te kwart voor 2 had in de Axelsestraat wederom een aanrijding plaats; ditmaal op het kruispunt Verlengde Van SteenbergenlaanAxelsestraat —Van Steenbergenlaan. Het 9-jarig dochtertje van de familie H„ wonende in de Tram straat. wilde op haar fietsje het kruispunt vanuit de Verlengde Van Steenbergenlaan de Axelse straat oversteken om de Van Steenbergenlaan in te rijden. Zij lette echter niet op het verkeer in de Axelsestraat en botste daardoor op een auto, bestuurd door de heer F. J. de B. uit Ter neuzen, die vanaf de brug in de richting van de Technische school reed. Zij kwam daarbij tegen het rechtervoorspatbord van de auto terecht. Gelukkig bejerkte het ongeval zich tot ma teriële schade aan het spatbord en een koplamp van de auto. Even later, te kwart over 2, had op het kruispunt Oranje straatWillem de Zwijgerlaan een aanrijding plaats, waarbij twee auto"s waren betrokken. De heer H. E. de B. uit Terneu zen reed met zijn auto in de Oranjestraat in de richting van het kruispunt Oranjestraat Wil lem de Zwijgerlaan. Gelijktijdig met hem naderde uit de richting van de coupure aldaar de heer A. M. K. uit Hulst met zijn auto, die de heer He B. geen voorrang verleende daar hii de andere auto te laat bemerkte. Door gas te geven trachtte de heer K. een aanrijding te voor komen. doch zijn auto werd zo danig aan de rechterachterzijde geraakt, dat deze op de linkerzij de in de Willem de Zwijgerlaan kwam te liggen. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Clubkanipioenschap „O.N.I." Aan de eerste wedstrijd om het clubkampioenschap, die zater dagavond in de Oostelijke Rijks waterleiding werd gehouden, hebben 63 leden deelgenomen. De uitslag luidde als volgt: 1. J. Harms, Hoek, 338 pnt; 2. M. v. d. Est 335 pnt; 3. G. Kiel 225 pnt; 4. D. van Hecke 225 pnt; 5. E. IJsebaert 185 pnt; 6. M. Die- leman 174 pnt; 7. H. Bakker 171 pnt; 8. K. Hamelink 168 pnt; 9. D. v. d. Berge 136 pnt; 10. J. Huijbregts 120 pnt; 11. P. de Waal 119 pnt; 12 A. v. d. Berge 116 pnt; 13. C. v. d. Broeke 116 pnt; 14. J. Verlinde 116 pnt; 15. A. Dobbelaere 112 pnt; 16. mej. J Hul 64 pnt; 17. M. Meertens 63 pnt; 17. J. M. Verberkmoes 62 pnt; 19. M. Maat 61 pnt; 20. Th. d'Hondt 61 pnt. Mevrouw Rijpst ra opende tentoonstelling Pieter de Bodt De tentoonstelling van schilde rijen en tekeningen van de Zeeuws-Vlaamse kunstschilder Pieter de Bodt („De Hoogte' Zaamslag), die tot 15 september in de watertoren te Terneuzen wordt gehouden, is zaterdagna middag om 4 uur door mevrouw E. RijpstraKnook, de echtgeno te van de burgemeester, officieel geopend. Deze tentoonstelling wordt ge houden op initiatief van de afde ling Terneuzen van de V.V.V. en het was dan ook de secretaris, de heer J. Eeckelaer, die, bij ont stentenis van de voorzitter, het welkomstwoord speciaal tot mevr. Rijpstra richtte en daar naast tot de genodigden, waarbij hij de directeur der N.V. Water leiding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen bijzondere dank bracht voor het beschikbaar stellen der fraaie ruimte voor deze tentoonstelling De heer Eeckelaer zei het zeer prettig te vinden ook een aantal raadsleden te kunnen 'begroeten, enkele burgemeesters uit de om liggende gemeenten en de burge meester van Numansdorp en Klaaswaal de heer S. W. Henrv, vertegenwoordigingen van de Terneuzense vrouwenorganisa ties, de directeur van de Provin ciale V.V.V. de heer G. W. Os kamp en de secretaresse van het Zeeuws museum mej. v. d. Poel uit Middelburg. Daardoor wordt het werk der V.V.V. steeds meer gericht op het bekendheid geven aan de streek. De heer Eeckelaer deelde ver der mede, dat de V.V.V.'s van Terneuzen. Axel en Hulst een werkcommissie vormen om de aantrekkelijkheden van geheel Oost Zeeuws-Vlaanderen te in ventariseren, om op deze wijze, in samenwerking met de provin ciale V.V.V. te Middelburg, te ko men tot het uitgeven van een ge meenschappelijke folder. Spreker was er tenslotte van overtuigd, dat de verwachte 15.000 bezoekers voor dit seizoen behalve het genot van het prach tige uitzicht over het Zeeuws- Vlaamse land en de Westerschei- de iets van het culturele leven in ons mooie gewest zullen mee nemen. Ons streven is o.m. de uitermate sterke groei van Ter neuzen ook bij te houden op cul tureel gebied en wij hopen met deze tentoonstelling wederom een stap in deze richting te heb ben gedaan. Verheugend initiatief. Mevr. Rijpstra noemde het ver heugend, dat ook dit jaar eep tentoonstelling kan worden ge houden. er tevens aan herinne rend. dat de heer De Bodt. die op verscheidene plaatsen zijn wer ken met veel succes exposeerde, als inwoner van Zaamslag, zijn werken op deze wijze meer be kendheid kan geven. Zij sprak daarbij de hoop uit. dat velen uit Terneuzen en omgeving, en ook uit België, de tentoonstelling zul len bezoeken. Daarna bood het dochtertje van de familie De Bodt, de 10-ja- rige Saskia. mevr. Rijpstra de schaar aan om het lint door te knippen, waarmee de tentoon stelling officieel geopend was. Belangstelling Er zijn in de watertoren een 50-tal werken van de heer De Bodt tentoongesteld en de eerste indrukken stemden de bezoekers zeer enthousiast. Men was er van overtuigd, dat de schilderijen, en niet minder zijn tekeningen, over het algemeen de bezoekers sterk zullen aanspreken, omdat alles uit het hart is gegrepen en op de man' af. Naast zijn schilderijen sterke getuigenissen van lief de voor de wijdsheid van het landschap spelen ook de stil levens een grote rol in deze prachtig opgezette tentoonstel ling waarin men de veelzijdig heid van deze sterke expressio nist, die Pieter de Bodt is, kan bewonderen. Een gedeelte van de tentoon stelling vraagt ook de aandacht van Pieter de Bodt als tekenaar en het is opvallend hoe hij met enkele lijnen scherp en raak zijn indrukken gestalte weet te geven. Ongetwijfeld zullen deze zomer de velen die een bezoek aan de watertoren brengen ook van de ze schoonheid weten te genieten, een schoonheid die deze kunst schilder op zo'n treffende wijze op het doek weet uit te drukken. Nieuw vakantie-oord Burgemeester J. van Dongen heeft zaterdag het vakantie-oord „Rodanborch" officieel geopend. Dit ..zelfbedieningshotel" bestaat uit 34 appartementen. Aan het vakantie-oord is ook een recrea tiezaal, een zaal voor de jeugd, een terras en een kampeerter rein verbonden. C. J, V. „Het Anker" vierde haar 20-jarig bestaan. Zaterdagavond vierde de plaat selijke C. J. V. „Het Anker", haar 20-jarig bestaan op de ge meentelijke Gehoorzaal. De voorzitter, de heer W. Oos terling, ooende deze herden kingsavond. waarna een lied uit de verenigingsbundel werd ge zongen. De voorzitter las daarna ais Bijbelgedeelte voor Ps. 29 an ging vervolgons voor in gebed. In zijn openingswoord verwel komde hij de aanwezigen, zowel de afgevaardigden van de plaat selijke verenigingen, als de afge vaardigden van de "erschillende verenigingen uit de omgeving. In het bijzonder heette hij wel kom de heer Jac. Sinke uit Sou burg, district-secretaris voor Zeeland van het C. J, V. In zijn herdenkingsrede memo reerde de heer Oosterling de ge schiedenis van „Het Anker" ge durende de 20 jaar, dat de ver eniging bestaat, waarvan hij ge durende deze periode de voorzit ter is. De leden der vereniging tra den hierop voor het voetdicht met het in dichtvorm reciteren van flitsen uit het verenigings leven, terwijl op de achtergrond het embleem van de vereniging „Hot Anker'' was opgesteld. Tijdens de daarop volgende pauze werden koffie en versna peringen aangeboden en was er gelegenheid om de vereniging en de voorzitter gelukwensen aan te bieden, waarvan door verschil lende aanwezigen gebruik werd gemaakt, o.m. door de afgevaar digden van de verenigingen Ter neuzen, Sluiskil en Axel, De heer C. D. Koster uit Ter neuzen, deed zulks namens de Ring Oost-Zeeuws-Vla anderen van het G. J. V, en de heer Jac, Sinke uit Soubure namens de P. C. Zeeland van het C. J. V. De heer L. M. Jans°n, waarn. burgemeester, bood de vereni ging zün gelukwensen aan na- het gemeentebestuur van Hoek. De heer C. Dieleman, president kerkvoogd, bood namens de Ned. Herv. Kerk de jubilerende ver eniging een enveloppe met in houd aan. Natuurlijk, wanneer u een gebruikte auto koopt, dan wilt u zoveel mogelijk zekerheid hebben. Welnu, deze kan u iedere Volks wagendealer geven. Zodra u zo'n wagen koopt, wordt u opgenomen in de kring van VW-rijders die kunnen beschikken over alle voordelen die u de uitgebreide en goed functionerende VW-organisatie biedt. Over al. Bij elke gebruikte wagen behoort een ga rantiebewijs, geldig over 5,000 km. of drie maanden, voor alle onderdelen die gebreken zouden blijken te vertonen. Bovendien krijgt u o.a. ook nog een cheque, die recht geeft op een uitgebreide gratis servicebeurt én een gewaarmerkt rapport waarin nauwkeurig vermeld wordt de staat waarin de wagen zich bij aankoop bevindt. Alles ïs gedaan om u zekerheid te verschaf fen. Koop daarom uw gebruikte Volkswagen bij een VW-dealer. Zeker js zeker, Namens dc vereniging werd de voorzitter eën kamerlamp angeboden, voor het feit dat hij reeds twintig jaar voorzitter der vereniging i Het tweede gedeelte vair deze avond werd aangevangen met het zingen van een lied uit de liederenbundel van het C. J. V„ gevolgd door de opvoering van de klucht „Klaartje van de dok ter." Hierna trad de heer Sinke op hat podium voor het zingen van liedjes uit het kampleven. Hij deed zulks op een wiize die de stemming nog opvoerde. Tenslotte volgde nog d" opvoe ring van liet toneelstukje „De Kerstgans", waarna met een ta bleau de herdingsavond beslo ten werd. De voorzitter dankte hierop allen, die aan deze mooie avond hadden meegewerkt, waarop door de aanwezigen nog een lied werd gezongen, na afloop waarvan de heer Oosterling het dankgebed uitsprak. ZAAMSLAG. Toneelgroep „Spui" gaf een uit voering voor liet Groene Kruis. Zaterdagavond werd in het Hervormd Verenigingsgebouw ten bate van de plaatselijke afde ling van het Groene Kruis dooi de toneelgroep Spui een uitvoe ring gegeven. De voorzitter van de afdeling, de heer J. W. Kusee, opende deze avond met een welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzon der tot de toneelgroep Spui, die belangeloos ten bate van de afde ling het Groene Kruis een pret tige avond wilde bezorgen. De heer Kusee verheugde zich er over dat de zaal zo goed gevuld was en hoopte dat de kas der afdeling Zaamslag er wèl bij zou varen. De voorzitter van de toneel groep dankte het bestuur van het Groene Kruis voor het aan-i aanvaarden van haar aanbod om alhier een opvoering te geven van het toneelspel „Tuimelende hoogten". Nadat de in dit toneel stuk optredende dames en heren door hem waren voorgesteld, werd een tweetal sketches ver tolkt, waarna opgevoerd werden tiet eerste en tweede bedrijf van „Tuimelende hoogten", waarvoor het gezelschap beloond werd met 'n welverdiend hartelijk applaus. In de pauze werd een geslaag de verloting gehouden, terwijl „The Swalows" voor een muzika le omlijsting zorgden, hetwelk ten zeerste werd gewaardeerd. Hierna werd opgevoerd het derde bedrijf van het toneelspel, dat met spanning werd gevolgd. De toneelgroen Spui verdient aller lof voor het uitgevoerde toneelspel. Aan het einde dankte de heer Kusee de toneelgroep „Spui" voor haar medewerking, waar van allen hebben genoten, en hoopte d«t de afdeling Zaamslag van het Groene Kruis nog meer dere malen de toneelgroep „Spui" in haar midden zou mogen zien, zodat hij "Mi besluiten met de woorden .Tot weerziens!" De bruto-opbrengst van deze avond voor het Groene Kruis alhier bedroeg 158,84. Ontploffing in Zuidafrikaanse fabriek In Somerset West, ongeveer 50 km van Kaapstad verwijderd, waar een van de grootste fabrie ken ter wereld van ontplofbare stoffen is gevestigd, hebben zich vrijdagavond twee ontploffingen voorgedaan. Volgens de eerste berichten zijn ruiten op 14 km afstand van de plaats der ont ploffingen gesprongen. Een woordvoerder van de fa briek zei later, dat er zes doden waren en één ernstig gewonde. Drie gebouwen waar nitrogly cerine was opgeslagen, vlogen in dc lucht. Vrijdagmiddag, kort voor sluitingstijd, hebben vijf per sonen, van wie er drie gewapend waren, een bijkantoor van de Bank van Brussel overvallen. De beheerder van het bijkan toor trachtte te vluchten toen de overvallers dc kas ledigden, Hij werd door een kogel aan de hals gewond. De rovera gingen met onge veer 100.000 frank ervan door. De beheerder van het kantoor is in een ziekenhuis opgenomen. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Oorlogsheld zonder genade". Zuidersportpark. terrein v.v. „Tern. Boys", 6.45 uur: Advendo-Rijkswaterstaat 1 en MistrappetsSpadella. AXEL: Het Centrum 8 uur: „Zedenpolitie contra blond". MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8,uur: „Meisjes op het slechte pad". Gebouw Bethel, 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Zuidersportpark, terrein v.v. „Tern. Boys", 6.45 uur: P.T.T.—Meterfabriek en HKC S.C. De Meijer. Gemeentelijke badinrichting Gedurende de maand mei wer den in de gemeentelijke badin richting 718 baden gebruikt. Sportvisser verdronken. In de nacht van zaterdag op zondag is de 51-jarige diamant slijper C. J. C. Vogels uit Borger- hout iB.) in de Oosterschelde verdronken. Hij was met een plaatsgenoot in de Oosterschelde aan het vissen, toen plotseling de boot, waarin zii zaten, omsloeg. De tweede inzittende wist zich, na een moeizame tocht, aan land te begeven. Zijn toestand is ern stig. Het lijk van de heer Vogels werd na twee uren zoeken gevon den door onvarenden van de red- dinpboot „Maria Carolina Blan- kenhevm" uit Burghsluis. De heer Vogels was gehuwd en vader van twee kinderen. HET BRAAKLIGGENDE LAND IS BOUWRIJP Drie duizend ha land ligt klaar in het verdronken land van Saef tinge om te worden ingepolderd en kan dienen als beste land bouwgrond, als compensatie voor de gronden die de landbouw in Zeeland moest en moet prijsge ven ten behoeve van de indus trialisatie en Vervreemding voor andere doeleinden. Dit was de mening van de leden der gemeenteraden van Clinge, Graauw en Langendam, Hulst en St Jansteen, die een excursie maakten naar het verdronken Land van Saeftinge, gelegen in de noordoosthoek van Oost Zws- Vlaanderen. De gemeenteraadsleden kwa men eerst samen in het Vereni gingsgebouw te Nieuw-Namen, waar zij werden ontvangen door burgemeester Vercauteren van Clinge. Deze zelde in zijn welkomst woord verheugd te zijn dat de ge meenten gezamenlijk een groot belang zien in het inpolderen van het verdronken Land van Saeftinge. Dit alles moet wor den gezien in het kader van het Deltaplan, dat beoogt het verho gen van de dijken langs de Wes- terschelde. dus óók van de be staande diiken in de Saeftinge. Met dezelfde kosten kan bijna een geheel nieuwe dijk worden gelegd rond het verdronken land van Saeftinge en zou men hierdoor ruim 3.000 ha landbouw grond kunnen verkrijgen. Aan de hand van kaarten en dia's gaf wethouder P. Brand uit Hulst een zeer interessante 'uiteenzetting over de Saeftinge. De inpoldering hiervan ge schiedde in de jaren 1200 tot de watersnoodramp in de jaren 1530. De oorlogsjaren van 1850 bezegelden liet lot van deze pol der en het land werd geheel over spoeld, In de eeuwen daarna begon men langzaamaan weer aan de inpoldering, tot het jaar 1907, waarna er geen aandacht meer aan werd geschonken. Men laat het aan de zee over om opnieuw vruchtbare gronden te vormen en zo ontstaan er grote schorren, die bij vloed in het geheel niet meer worden overspoeld en waar thans schapen en koeien worden geweid. De oude Heerlijkheid Saeftinge ligt klaa-- om weder om te worden ingedijkt. Na de causerie van de lieer Erand ging hét gezelschap diver se punten van deze schorren van Saeftinge bezichtigen. Uitge strekte vlakten liggen groen en komen niet meer onder water, zelfs niet bii springvloed. Burgemeester Vercauteren lichtte ter nlaatse toe hoe een eventuele dijk zon moeten looen. Nadat het gezelschap te Nieuw Namen was teruggekeerd, werd nog het woord gevoerd door de burgemeester van Hulst, dp heer A. L. S, Lockefeer. Hi1 prees het initiatief van de gemeenten om 20) „Dank u," zegt Lund onver stoorbaar. ..Ik kan me voorstel len dat u zulke bijzonderheden niet vafi belang vond en toch men kan nooit weten." „Ik hèb geen détails," zei Si- iengo, met zo'n schuldbewust ge zicht dat de anderen owiilekeu- rig lachen. „Ik ben gewoon da delijk naar huis gelopen cn heb alleen even staan uitkijken of Anja nog' niet kwam. Ik rookte zelf niet, om van refreintjes maar te zwijgen!" Joan steekt een sigaret op en sluit half de ogen als ze begint: ,Ik ben regelrecht naa-- de ach terdeur gehold en naar omnen gegaaji. Ik zag Wolf, maar lette er niet op en ging dadelijk naar boven. In m'n kamer trok ik een andere japon aan en „Détails alsjeblieft," mompelt Kiliaan. „Zwijg. Ik sloot m'n raam, om dat het begon in te regenen en dacht erover dat Anja wel thuis zou zijn, nu Wolf er was. Ik liep naar haar kamer en klopte, maar kreeg geen antwoord. Toen ik terugkeerde naar m'n kamer Door WILLY CORSARI kwam ik Tjako tegen en zei: „Hallo, heb jij ook z'n nong'er?" Maar onbeleefd als altijd, gaf hij geen antwoord. Ik wilde weer mijn kamer ingaan en toen...." „Stop!" Het is Kiliaan. die haar in de rede valt. „Wat zei je daai- even? Je ratelt zo. Je zag mij?" Joan opent de ogen. wat ver schrikt. „Natuurlijk, je kwam de trap af, zeker van je kamer van daan en. Ze stokt, haar ogen verwijden zich. „Neen," zegt ze onthutst, „dat kan niet. Jij kunt het niet geweest zijn. Jij was be neden met Rob. Ben je niet bo ven geweest?" „Helemaal niet." „Dat is erg vreemd. Het was zo donker op 'de gang als bij avond, door het onweer. Ik zag iemand, van ongeveer jou v ge stalte, een soort grijs pak zoaïs jij aanhad vanmorgen en dacht dat jij het was. Wie kan het dan zijn geweest?" „Een van de bedienden'." op perde Robert. „Daar is er geen bij, die ik voor Tjako zou kunnen aanzien," meent zij. Lund denkt na. Het is wanr. De huisknecht is kleiner cn ge zetter dan Kiliaan. Carl is een kolos. De chauffeur draagt een uniform. „Ik heb maar vluchtig geke ken,". zegt Joan, „maar ik zag ten gewóón pak, zo'n beetje als dat grijze van Tjako vanmorgen. Het was iemand die op hem leek." „Dus jij kwam van bovun!" vraagt Kiliaan. Ze aarzelt. „Ja. als jo aat nadenken, twijfel je tenslotte aan alles. Ik dacht dat hij van boven kwam, maar dat was wairschijn- lijk omdat hij op jou leek en jouw kamer boven is. Maar eigenlijk zag ik hem, geloof ik, alleen staan op de trap. Hij kan ook naar boven zijn gegian en zich hebben omgekeerd naar mij. Of misschien alleen maar zo daar hebben gestaan. Ik weet het heus niet. Het was zo vluchtig. Ik dacht, dat je me niet verstond door het onweer, toen je geen antwoord gaf." „Maar waar ging die orioeken- oe dan daarna heet;9' vraagt Lund snel. „Dat weet ik ook niei.. Ik wou juist vertellen dat ik naar mijn kamer wilde gaan en toen ru moer beneden hoorde. Ik keek over de leuning, vermoedde dat er iets niet in orde was en liep naar beneden. Daar was net de deur opengebroken. Ik.... ik zag John liggen." Ze rilt even. „Anja gildeo, het was allemaal zo verschrikkelijk. Ik zag, dat Tja ko haar tegen wilde houden en oat ze hem sloeg. Ze was een moment net gek. Toen werd ze bijna beangstigend rustig. Ik vroeg aan Robert: ,.Is het een on geluk?" Hij zei: „Ik geloof het wel. Of het moet zelfmoovd zijn." Het was allemaal zo verward en angstig als een droom. Anja wil de absoluut telefoneren. Ik weet werkelijk niets verder." „Mooi, dank u." Lund staat op. „Daar ziet u, dat u onbewust iets hebt verzwegen, dat van groot belang kan blijken te zijn. U ziet een man boven, die waarschijn lijk niet in huis hoorde, ongeveer op het tijdstip dat de moord pas gebeurd moet zijn." „Maar de moordenaar zou toch niet naar boven lopen," meent Silengo. „Hij zou eerder naar buiten vluchten dunkt me." „Als hij nog logisch denkt wel. Maar hoeveel misdadigers doen dat, als ze vluchten? Bij het weg gaan begaan ze de fouten, waar door ze meestal in de val lopen. Ook kan de weg naar buiten hem opeens versperd zijn geweest door iemand, zodat hij naar bo ven liep om niet te worden ge zien. Óe kwestie is alleen, hoe hij daarna ontkwam? Als hij toen door de hall -ging, moet hij bru taal als de beul zijn, want die was vol mensen. Hij kan langs het balkon naar beneden zijn ge klauterd en door de tuin ge vlucht. Ik heb sporen op het bal kon gezien en in de tuin. Er zijn gipsafdrukken gemaakt, we zul len moeten afwachten of er voet sporen bij zijn van iemand, die niet hier in huis hoorde Apro pos, had u de indruk dat die man scheef was?" (Wordt vervolgd.) samen te werken. Door het uit wisselen van gedachten kan men veel bereiken. Hij hoopte dat de ze excursie naar het verdronken Land van Saeftinge er toe zou leiden dat er spoedig aan de in poldering van dit land zal wor den begonnen. Ten slotte sprak burgemeester Vercauteren nog een dankwoord tot de aanwezigen. Hij resumeer de nogmaals dat er 2600 ha vol komen bouwrijp zijnde gronden klaar liggen voor inpoldering. De gronden zullen vruchtbaarder zijn dan die in het Zuiderzeege bied en van de Braakmanpolder. Na de inpoldering zou er een dorpskern kunnen ontstaan van minstens een paar duizend be woners. Alleen reeds in Zeeuws-Vlaan deren zien honderden jonge boe ren uit om een eigen bedrijf te stichten. Spreker schetste nog de inpol dering in het kader van het Del taplan. De kosten van inpolderen zouden voor dit gebied betrekke lijk laag zijn in vergelijking met die van de Braakman- en Zuider zeepolders. De dijken moeten thans verhoogd wor den. Waarom dan geen nieuwe dijk gelegd en de grond ingepolderd, die thans braak ligt? Men zou door de in poldering weer een stap nader zijn bij een vaste oeververbin ding daar de afstand met Noord- Brabant zeer kort zal zijn en Zeeuws-Vlaanderen zich econo misch verbonden zou voelen met overig Nederland. De dienst van Rijkswaterstaat is, volgens mededelingen, klaar met zijn opmetingen, en er zou, zo nodig, direct met de werk zaamheden begonnen kunnen Worden. Et- is echter nog een Schel - detractaat van 1839 tussen Bel gië en Nederland, zodat er toe stemming van België nodig is om wijziging aan te brengen aan de Westersehelde. Zoals bekend is men van Belgische ziide bang dat door de bedijking van het schor- rengebied bij vloed het water ho ger zou komen te staan aan de Scheldekade te Antwerpen. Het Waterloopkundig laboratorium te Delft heeft duidelijk aange toond dat voor deze vrees geen enkele grond bestaat. Er zijn reeds vele problemen met België opgelost en nog opgelost zullen worden. De kwestie van de in poldering van het verdronken Land van Saeftinge zit Zeeuws- Vlaanderen hoog, omdat het land als het ware op de ploeg ligt te wachten. Tot slot wees de burgemeester er op. dat de woorden van het Zeeuws-Vlaamse volkslied van toepassing kunnen zijn op dit ge bied: „Waar eens 't gekrijs der meeuwen, verstierf aan het een zaam strand, daar schiepen zich de Zeeuwen, uit schor en slik hun Land". Besloten werd het volgende telegram te zenden aan de minis ter van Waterstaat: „Raden van de gemeenten Clinge, Graauw en Langendam. Hulst en St Jansteén, in verga dering te Nieuw-Namen bijeen, overwegende de algemene belan gen en de streekbelangen welke gediend zouden worden, indien het verdronken Land van Saef tinge kan worden ingepolderd. Het feit. dat het in te dijken land overrijp is voor óe agrarische cultuur en dat langer uitstel al leen nadelig kan werken, verzoe ken Uwe Excellentie met grote aandrang te bevorderen dat in dijking van Saeftinge zonder uit- ter hand wordt genomen. De Burgemeesters" Een spontaan applaus van de aanwezigen bracht de spreker dank voor deze zeer geslaagde excursie naar het Land van Saeftinge, waarbij de hoop werd uitgesproken dat men spoedig met de inpoldering zal kunnen beginnen. Geen naaldhakjes maar muiltjes De directie van een bankin stelling in Venlo heeft het vrouwelijk personeel verzocht om op kantoor geen schoeisel met naaldhakken meer te dragen, wegens de schade, die de spitse hakjes in de vloerbe dekking veroorzaakten. De di rectie bood tevens aan de kos ten van vervangend schoeisel voor haar rekening te nemen. Dc dames hebben zich nu allemaal rode muiltjes met goud stiksel aangeschaft, die niet al leen de vloeren geen geweld aan doen, maar bovendien ook bij d« kantoorheren een goede indnik hebben gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2